ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 22 Maart 1913. RONA Eerste Blad. Van houten s Cacao (Z ierikzeescHe C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,80 per 8 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9366. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit vier bladen. In het belang van de gezonde volksvoeding kan men niet genoeg er op aandringen dat meer en meer in de plaats treedt van welken anderen drank ook. Iedereen moest ze dage lijks drinken. Op alle tijden van den dag is ze welkom en verkwikkend. BERICHT- Wegens het Paaschfeest zal de „Nieuwsbode" op aan staanden Maandag niet worden uitgegeven. Zij, die zich met I April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 22 Maart. Woensdagavond werd in het „Hotel De Faam" vanwege de afdeeling Schouwen-Duiveland van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers een openbare vergadering ge houden, waarin als spreker optrad de heer F. Ossendorp, voorzitter van het hoofdbestuur. De voorzitter der afdeeling, de heer Pen-els, opende de vergadering met een welkomstgroet aan den burgemeester en aan de schoolcommissie, die aan de uitnoodiging haar by te wonen hadden gevolg gegeven. Hy schetste het doel van den bond. Men wil namelijk ver betering van het onderwys, en van de positie der onderwyzers en gelijkstelling van de mannelijke en vrouwelijke werk krachten. Voorts verklaarde hy, dat op dit eiland de salarissen der onderwijzers verre van voldoende zyn. Vandaar dat wy besloten hebben een salaris-actie te voeren, en die te doen inleiden door den voorzitter van den bond. Deze zal dan ook het onderwerp behandelen „ons salaris in verband met ons werken in de school". Hy geeft hierop het woord aan den heer Ossendorp. Het is, zeide deze, noch voor den bond noch voor zyn woordvoerders, een aangename taak te pleiten voor een hooger salaris van de dienaren en dienaressen van het onderwys. Dat moest niet behoeven, Van andere groepen van ambtenaren toch, zooals burgemeestersgemeente-secretarissen gezanten en officieren heeft men, zonder dat zy er om vragen, de salarissen aanzienlijk verhoogd. Wel werd er over geschreven, maar publieke aandrang hunnerzijds was niet noodig. Waarom was die aandrang van hen niet, en is die van de onderwijzers wel noodig. Omdat de onderwijzers door de autori teiten niet gewaardeerd worden. Alleen tegen den tijd der verkiezingen ryzen zy in waarde. Maar als deze achter den rug |zyn, keeren zy in den ouden toestand terug. De houding der huidige regeering is het beste bewijs voor de geringschat ting van de onderwyzers. Zy stelt namelijk voor een toeslag te geven aan de gehuwde onderwijzers voor elk kind dat deze heeft. In de Memorie van toelichting op dit wetsontwerp staat, dat de regeering den toestand der onderwijzers wil verbeteren. Spreker vraagt, is ooit grootere kleineering aan den onderwijzer te beurt gevallen dan juist door dit wetsontwerp. Nu is het niet te verwachten, dat de gemeentebesturen uit eigen beweging zullen overgaan tot verbetering van de onderwijzers-salarissen. Daarom moeten wy daarmee aankomen by de regeering en by het publiek, opdat dit zyn stem ten gunste van ons verheffe. Wy wenschen hooger salaris: I. omdat wy het noodig hebbenII. omdat het ons met het oog op onze dienst prestatie toekomt; III. omdat het in het belang van het onderwys noodzakelijk is. Een twintig jaren geleden verklaarde Goeman Borgesius in de Kamer, dat karige bezoldigingen de slechtste onder wijzers geven. Savornin Lohraan en Tideman hebben zich later in gelyk- soortigen zin geuit. De hoer Kraus, wethouder van onderwys te Groningen, uitte de meening, dat voor goed onderwys een goed salaris noodig is. Voor wezenlijk goed onderwijs, zeide hy, kan niet te veel worden uitgegeven, omdat het zijn rente van stoffelijke en geestelijke welvaart rijkelijk opbrengt, daar de eischen, die men voor ont wikkeling en bekwaamheid aan de leer krachten kan stellen, afhankelijk zyn van het salaris, en daar de deugde lijkheid van het onderwys en de sala- riëering in nauw verband met elkander staan, kunnen de tracteraenten niet ligt te hoog worden gesteld. In het belang van 't onderwys is het, dat de onderwyzers goed gesalarieerd worden. In geen gemeente van ons land is het onderwyzers-salaris goed geregeld. Men verschuilt zich achter het ge makkelijk argument: er is geen geld. Maar is er geld noodig voor andere doeleinden, b.v. voor kustverdediging, dan is er wel geld te vinden. Als men wil, is er voor een betere salarisregeling der onderwyzers ook wel geld te vinden. Ook voert men ons tegemoet, wy kunnen voor het geld, dat wy nu geven, onderwyzers genoeg krijgen. Een echt koopraans-argument. Of men oppert de raeening, dat wy voor hetgeen wy voor de gemeenschap praesteeren, voldoende ontvangen. Wy onderwijzers, zegt spreker, die tot het inzicht gekomen zyn, wat wy voor de gemeenschap praesteeren, wenschen niet als koopwaar getaxeerd te worden. Art. 192 der Grondwet luidt: Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. Deze regeering wil dit artikel er uit lichten. Hy hoopt, dat de verkiezingen zóó zullen uitvallen, dat dit niet ge beuren zal (toejuichingen). Nu is de zorg voor de uitvoering der onderwijs wetten opgedragen aan de gemeente besturen. En als deze nu doordrongen zyn van de waarheid, dat goed onder wys noodig is voor het volk in al zyn geledingen, dan zullen zy zorgen, dat het volk het beste onderwys ontvangt. En in dit geval zullen zy de onder wijzers niet als koopwaar beschouwen. Heeft toch de onderwijzer finantieele zorgen, dan kan hij niet met een opge ruimd gemoed voor de klasse staan. En dat doet schade aan het onderwys. Waar wij gemiddeld vyf uur per dag met de kinderen bezig zyn, wordt ge vraagd de grootst mogelijke opgewekt heid. Bij finantieele zorgen krijgt de gemoedstemming een deuk. Een ander voert tegen ons aan, dat onze opleiding goedkooper geweest is dan die van een jurist en een leeraar. De opleiding van een student kost aan het rijk jaarlijks ruim f 900, die van een onderwijzer komt het ryk ge middeld te staan op f 242 in het jaar. Omdat het ryk nu minder betaalt voor de opleiding van den onderwijzer, wordt deze zyn leven lang lager gesalarieerd dan de leeraar aan de Hoogere Burger school, wiens opleiding veel kostbaarder was 11 Bovendien vragen wy niet om éen goedkoope opleiding. Er ontbreekt trouwens aan die opleiding heel veel. De Normaalscholen zyn slecht, de Kweekscholen zyn slechter en de hoofden van scholen zyn het-slechtst. Spreker bedoelt de opleiding. De grondslag voor elke goede salarieering kan niet anders zijn dan de diensten, die de arbeider bewyst. De onderwijzers zyn tot het besef gekomen, dat hunne diensten voor de maatschappij grooter zyn, dan men tot nu toe meende. Wie immers goed onderwezen is, kan zich een beter bestaan verschaffen, dan wie niet goed onderwezen is. Het is dus van algemeen belang, dat het individu het beste onderwys ontvangt. Goed volksonderwijs is noodig. Noorwegen, dat der bevolking van Nederland heeft, neemt, wat zyn handels vloot betreft, de vierde plaats in Europa in. Waaraan is dit toe schrijven? Aan het voortreffelijke onderwijs, dat het Noorsche volk in zijn jeugd ontvangt. Zwitserland, dat zijn onafhankelijk heid altyd weet te bewaren, heeft dit te danken aan zyn goed volksonderwijs. Duitschland, dat op industrieël gebied Engeland begint op zy te streven, heeft dit, gelijk de Engelschen erkennen, voornamelijk aan de volksschool te danken. Veldmaarschalk Von Moltke verklaarde, dat Pruisen's overwinningen op Oostenrijk en Frankrijk niet aan militaire dressuur, niet aatj den generalen staf, maar aan den Pruisischen school meester te danken zyn. Het getuigt, dat het volksonderwijs in Pruisen beter was dan in Oostenrijk en Frankrijk. Een paar maanden geleden schreef De Mir} een Bulgaarsch orgaan, dat de Turken in dezen Balkanoorlog niet minder heldhaftig gestreden hebben dan in vroegere oorlogen, maar dat zij den strijd verloren hebben, omdat de Buigaren geen anaphalbeten hebben, en de Turken slecht onderwezen zijn. En als wy dat alles lezen, dan komen wy tot het besef, dat ons onderwys van groote beteekenis is voor het individu, de maatschappij en den staat. Daarbij komt nog dit, dat de onder wijzersstand tot het inzicht gekomen is, dat de school het kind mede moet opvoeden. De school is geworden een opvoedings-instituut. De onderwijzers moeten zorgen, dat ons volk geestelijk en moreel een hoogen trap bereikt. Daarom hebben zy recht op een goed salaris. Stel dat een gemeentebestuur zegt, ik voel er wel wat voor, maar wat moet dan het aanvangsalaris, en wat het eind- salaris wezen. By de vaststelling van het beginsalaris vrage men zich af, wat de ouders van studenten aan deze moeten geven, opdat zy op bescheidene wijze in hunne be hoeften kunnen voorzien, en bedenke men tevens, dat die studenten niets tegenover de gemoensohap praesteeren, en de onderwyzers en onderwijzeressen wel. En dan zal men tot de conclusie komen, dat het aanvangssalaris geen f 600 mag zyn. De huidige toestand van den onder wijzer is voor deze grievend beleedigend. Voor f 26 per maand moet hy een kamer met kost en inwoning hebben, en zyn kleeren koopen uit de tweede hand. En wat het eindsalaris betreft. Spreker heeft te Arasterdam f 1900. Is dat ge noeg? Op geen stukken na. Kan een fabrikant, die een gezin heeft, rondkomen met f 1900? Spreker heeft er recht op, dat hy behoorlijk kan leven en zjjne kinderen eene goede opvoeding geven. Hier krygt een onderwijzer in het allergunstigste geval f 1176. Huishuur in Amsterdam is hooger dan hier. En dit zal ook wel het geval wezen met den Hoofdelyken Omslag (stem: neen). U komt me in het gevlei, zei spreker. Hy verdient er nog wat bij, anders zou hij er met zijn f 1900 niet kunnen komen. Het onderwyzerstractement is te laag. Weet men, wat de Duitschers geven? In Babberich, een Nederl. gemeente, een halfuur van de Duitsche grens, krygt de onderwijzer f 975. Een half uur over de Pruisische grens ligt Elten, en daar krygt de onderwijzer als minimum f 2160. Nederland betaalt dus zijn onderwijzer met f 975; Pruisen met f 2160. In Pruisen heeft men ingezien, dat, wil men goed onderwys hebben, men de onderwyzers goed moet bezoldigen. Het hoogste tractement, dat een onder wijzer hier kan krijgen, is f 1175, on het Hoofd van de school f 1625. Men heeft spreker medegedeeld, dat men van plan is de scholen B en C met elkander te vereenigen, en dan het hoofd van de school ambulant te maken, wien men f 500 meer wil geven, dan hij nu heeft. Op dit oogenblik heeft het hoofd der school f 1625 en heeft een klasse te onderwijzen en op te voeden. Als hy dat niet te doen heeft, geeft men hem f 500 meer. Waarop steunt dat? Gaat men dan niet de verkeerde kant uit? Kan men het geld niet beter besteden? Men bedenke zich tweemalen, voordat men het ambulantisme in zyn scholen haalt. Hier betaalt men voor het Openbaar Onderwijs volgens de begrooting van 1913 f24147.50. De ryksuitkeering be draagt f 14565, en aan schoolgeld ontvangt men f 2634 95. Derhalve de gemeente krygt terug f 17199.95. Dus de gemeente betaalt voor het onderwijs f 6947.55. Laten wy een rond cyter nemen f 7000. De gemeente mot bijkans 7000 inwoners betaalt per jaar f 7000 voor het onder wijs, dit is f 1 per inwoner in het jaar: dat is nog geen 2 cent per week. Wij kunnen dus niet zeggen, dat de ge meente zooveel voor het Lager Onder wijs doet. Op de scholen A en B, scholen voor onvermogenden en minvermogenden, gaan te samen 595 leerlingen. Die kosten aan de gemeente f 3353.33, dat is per kind f 5,26. Op de school C, school voor de ge goeden, gaan 146 leerlingen, wat aan de gemeente kost f 2094,16s, dat is per kind f 14,34. (Een stem: daar gaat het schoolgeld af, dit moet in rekening gebracht worden). Spreker verklaart met de restitutie van de ouders niets te maken te hebben. Men geeft hier twee soorten van onder wys, waarvan het eene zooveel duurder is dan het andere. Hy is van standen scholen afkeerig. Het gemeentebestuur weet wel, dat het onderwys meer moot kosten. Dat ziet men aan school C. Voor de kinderen van alle ingezetenen moet men gelegenheid geven het beste onderwys te ontvangen. En in de allereerste plaats zorge men voor verbetering der salarissen van de onderwijzers. Men moet hebben een goed korps bezoldigde onderwijzers. Men zegge niet, er is geen geld, men zorge, dat er geld komt. Men verhooge den hoofdelyken omslag. Deinst men daarvoor terug, dan laat men de verhoogde belasting door de onderwijzers betalen. Spreker hoopt, dat hot Gemeente bestuur van Zierikzee uit eigen beweging in het belang van het onderwys en de onder wijzers, de onderwyzerstractementen zal verhoogen. (Applaus). Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik: gemaakfydoor de heeren De Muralt en rar. Canes. Eerstgenoemde, die kindertoeslag by wyze van salarisverhooging verkeerd vindt, wenscht te vernemen, hoe in het algemeen de onderwyzers daarover donken. Laatstgenoemde wenschte in verband met salarisverbetering der onderwyzers het gevoelen van spreker te weten over de kwestieonderwijs rijkszaak. Nadat spreker beide sprekers uitvoerig beantwoord had, werd onder applaus der vergadering door den voorzitter aan collega Ossendorp dank betuigd voor zijn uitstekende rede. Hierop werd de vergadering gesloten. P. D.-Corsetten. Op blz. 4 vindt men een advertentie van de firma Joh. Ochtman van de Manufactures Royales de Corsets P. D., waarin de laatste mode in de nieuwe modellen der P. D.-corsetten zijn aangegeven. Wy kunnen hieraan nog toevoegen, dat de firma een speciale uitstalling van deze corsetten gemaakt heeft. De uitstalling is smaakvol ingericht en trekt zeer de aandacht der voorbij gangers. Het is ons gebleken, dat liet bericht uit St.-Maartensdijk, betreffende het om waaien van een gevel, geheel en al uit de lucht is gegrepen. Uit het verslag van de Holland- Noord-Amerika Hypotheekbank blijkt, dat over ruim zeven maanden verkregen is een saldo van f 7.579,595De balans sluit in debet en credit met een bedrag van f 3.577.945,765. De Liberale Kiesvereeniging van Haamstede eu Burgb heeft met algemeene stemmen onzen afgevaardigde mr. R. J. H. Patijn, opnieuw caudidaat gesteld voor de Tweede Kamor. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. Zierikzee, 20 Maart. Leverantie van grind, quenast- of basaltslag, straat klinkers, straatkeien en het uitvoeren van '.eenig straatwerk, in vyf perceelen, volgens bestek No. 420, ten behoeve van de commissie voor de grindwegen in Schouwen. Ie perceel: T. Meyer, Sliedrecht, f 2,03; *W. v. d. Klippe, Serooskerke, f 1,89 per M8. 2e perceel: Kloos Van Limburgh, 's-Hage, f 5,10 grofslag, f 4,20 fijnslag; L. Nolson, Terneuzen, f 4,98 2-4 c.M., f 4,05 1-3 c.M.I. Douw, Zierikzee, f 4,87 monster B, f 3,86 monster A; L. van Gent, Nijmegen, f 4,84 2-4 c.M., f 3,84 1-3 c.M.J. W. Roeloffs, Papendrecht, f4,49 2-4 c.M., f4,09 1-3 c.M.; 'Basalt- Maatschappij, Rotterdam, f 4,48 2-4 c.M., f 3,93 1-3 c.M., per M3. 3e perceel M. J. van Lfiben Seis, Nyraegen, f 17 firma wed. Johs. de Haas, Dodewaard, f 16,75; C. Douw, Zierikzee, f 16,30; 'Opijnensche Steenfabriek, Opynen, f 15, per 1000 stuks. 4e perceel: Kloos Van Limburgh, 's-Hage, f 135; C. Douw, Zierikzee, f 78 per 1000 quenast; F. Duynhouwer, Goes, f 68; C. Douw, Zierikzee, f 56 per 1000 graniet; *1. Douw, Zierikzee, t 55 per 1000 volgens monster. 5e perceel: F. Duijnhouwer, Goes, f 1120; W. Wandel, Nieuwerkerk, f853; *0. Douw, Zierikzee, f 835. Gegund. Noordgouwe. De levering van 34000 K.G. Chilisalpeter, ten behoeve der land- bouwvereeniging alhier, is aangenomen door den heer A. M. Gevers te Bergen- op-Zoom, voor f 14,12 de 100 K.G. O N D E R W IJ S. Zierikzee. De heer S. Jansma, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, staat no. 1 op de voordracht voor leeraar aan de Ambachtsschool te. Leeuwarden. De algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, zal dit jaar op 31 Juli, 1 en 2 Augustus te Winschoten gehouden worden. ke r k y Te u w !T~ Geref. Gem. Beroepen te Zierikzee, ds. Sybesma, van Bunschoten. Tweetal te Rotterdamds. J. Fraanje, te Ter Neuzen en A. Makkenze, te Tholen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1