ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 22 Maart 1913. Vierde Blad. Scherpenisse. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Liberale kiesvereeniging jaarvergadering Zierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9366. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsraiddags uiterlijk 2 ure De Balkan-oorlog. Een telegram uit Konstantinopel aan de Tel. meldt d.d. 19 dezer officieel Langs het geheele front ging het Tchatalja-leger tot den aanval over. De troepen van den rechtervleugel slaagden er in in Oostelijke richting voort te rukken tot Safaskeui, Kalifakeui en Akalon. Een verwoed gevecht had plaats met de vijandelijke, infanterie, die zich achter de verschansingen bevond. De strijd duurde tot het aanbreken van den dag. De Turksche troepen verdreven den vijand en bezetten zijn stellingen. De troepen van het centrum veroverden op den vijand de hoogten van Foundalihi, die zich uitstrekken ten Westen van Yeuzdjiguiz en ten Zuiden van Akalan. Een detachement, dat naar Indjiguiz oprukte, slaagde erin door te dringen tot op 1^ kilometer ten Oosten van het dorp, terwijl een ander detachement de Zuidelijke hoogten bezette. Het detache ment van Tchakilkeui en Sugkounkeui opereerden gezamenlijk, terwijl de detache menten van het centrum naar Kadi keu i voortrukten. De zeer bloedige strijd eindigde met de overwinning der Turken, die zich meester maakten van Kadikeui en de stellingen in de omgeving. De strijdmacht van den vijand was over het geheele front in nauw contact met de Turken. Belgrado, 20 Maart. De vertegen woordigers van de groote mogendheden hebben den een na den ander bezoeken gebracht bij den minister-president en hem gelijkluidende nota's overhandigd. De bondgenooten worden daarin bedankt voor het feit, dat zij den raad van Europa hebben ingewonnen. Voorts wordt door de mogendheden toegezegd, dat zij het antwoord van de bondgenooten op het bemiddelingsvoorstel zullen onderzoeken. AMERIKA. Te New-York is door een rechtbank van gezworenen, waarbij de jury uit sluitend samengesteld was uit zeer rijke personen, 50,000 dollar schadevergoe ding toegewezen aan een geneesheer, dr. George Tracy, voor het verlies van de genegenheid zijner echtgenoote, een jonge schoone vrouw. Gedaagde in dit proces was Samuel Mc Curdy, een millionnair te New-York, die met geld en geschenken mevrouw Tracy had weten over te halen haar echtgenoot te verlaten en by hem te Newark te komen wonen. Mc Curdy, die een dochter en een zoon heeft, verdedigde zich niet. De toegewezen som is de hoogste schadevergoeding, ooit te New-York voor een dergelyk geval opgelegd. Te New-Orleans, aan boord van een schip, dat juist naar Honduras zou vertrekken, zyn Donderdag een zekere Antonio Musica, koopman uit New-York, zyn vier zoons en zyn twee dochters, gearresteerd, beschuldigd van te zijn betrokken by een internationalen bank- zwendel, waarmede een bedrag van ruim een millioen dollar is gemoeid. Men vond in de zakken der heeren Musica en in de hoeden en kousen dér dochters ruim 500,000 dollar in contanten en geldswaardig papier. Musica moet reeds bekend hebben meer dan 25 banken in Amerika, in Duitsche hoofdsteden en te Londen, te hebben opgelicht. De arrestatie had niet zonder een dramatisch tintje plaats. Alle arrestanten sliepen in hun kooien en de boot stond op het punt te vertrekken toen een aantal detectives aan boord kwam en tot de arrestatie overging. Terwijl de mannen zich heftig verzetten, trachtten twee dochters een bedrag van byna een kwart millioen dollars in geldswaarde overboord te gooien, welk opzet men bytyds kon verhinderen. Toen Musica en zijn kinderen naar de gevangenis werden vervoerd, trok de vader een revolver uit den zak van zijn zoon Philip en trachtte zelfmoord te plegen. De detectives slaagden er echter in, hem het wapen te ontrukken. GRIEKENLAND. Salouikl, 20 Maart. Het lijk van koning George werd gedurende 24 uur in een kleine zaal van liet hospitaal bewaard. Daarna transporteerde men het stoffelijk overschot van den koning naar diens villa. De lijkbaar werd gevolgd door prins Nicolaas, den adjudant van den overleden koningen verschillende generaals, terwijl achter deze hoogge plaatste!) geestelijken en staatsambtenaren kwamen. Voor den stoet gingen eenige Kretenzer politie-agenten, terwijl hij ge sloten werd door een jagerbataljou. Deze kleine stoet passeerde in den nacht de straten van Saloniki, waarin geen sterve ling zich meer bevond. Voorde koninklijke villa bewees het gardebataljon den over leden koning de laatste eer. De baar van den koning bevindt zich in een salon van de villa, die geheel en al met zwarte draperieën bekleed is. Een crucifix, om ringd door waskaarsen, staat op een kleine tafel, aan het voeteinde vaji de baar De metropoliet celebreerde den lijkdienst onder drukkende stilte. Het gelaat van den koning is bijna niet veranderd en vertoont slechts een ivoor- gele tint. De Grieksche vlag ligt dwars over het lijk van den monarch. De priesters liggen op de knieën en prevelen of bidden luid hun gebeden. De bijzetting volgt in de zomerresidentie vau het koninklijk huis, waar te midden van prachtige wouden op een afgelegen heuvel een mausoleum opgericht is. Athene, 19 Maart. Men meldt uit Saloniki, dat uit het onderzoek gebleken is, dat alleen Schinas bij den moord aanslag betrokken is. De meest gestrenge maatregelen zijn genomen om orde en rust in de stad te handhaven. De koningen van Bulgarije en Servië zonden betuigingen van leedwezen, tevens uiting gevend aan hun verontwaardiging over den aanslag. Athene, 21 Maart. Hejlen heeft de be- eediging van den nieuwen koning Con- stantijn plaats gehad. De plechtigheid geschiedde in het Parlement. RUSLAND. Naar uit Petersburg gemeld wordt is Dinsdag in de Lipowetzer gevangenis by Kieuw onder de gevangenen oproer uit gebroken. Zij wisten de wacht te over weldigen en de wapen bewaarplaats binnen te dringen, waar zij zich van geweren, revolvers, sabels, enz. voorzagen. Daarop verwondden zij den gevangenis-directeur en schoten een cipier en twee wachters neer. Ten slotte deden zij een wanhopige poging om te ontvluchten, maar op het laatste oogenblik wist men dit te voor komen en slaagde men er in hen naar hun cellen terug te voeren. 57 gevangenen, die aan het oproer hadden deelgenomen, werden naar andere gevangenissen over geplaatst. ENGELAND. Donderdag 13 Maart 1.1. werden door een plotselinge overstroomiug in de ijzer ertsmijn te Egremont in Cumberland drie mijnwerkers van de bovenwereld afgesneden. Alhoewel onmiddellijk het reddingswerk een aanvang nam en men dag en nacht doorwerkte, slaagde men er niet in vóór Dinsdag van de daarop volgende week, des namiddags om vier uur, twee der mijnwerkers uit hun be narde positie te bevrijden. Zes dagen en vijf nachten hadden zij op 227 voet diepte in de aarde doorgebracht. Zij waren beiden ongedeerd en zeer vroolijk. Één hunner, Cavins geheeten, verklaarde, dat zij proviand in overvloed en nog wel voor 14 dagen voorraad overgelaten hadden, zoodat zij in hun gevangenschap geen honger behoefden te lijden. Wij hadden niet veel anders te doen, dan te eten, wij waren niet ongerust, want wij wisten, dat men ons te hulp zou komen en wij bevonden ons op een veilige plaats. Als wij koud waren, liepen wij wat rond om ons te verwarmen. Veel geslapen hebben wij niet. Nu en dan probeerden wo het, maar ons bed was niet zeer zacht. De tweede mijnwerker, Ward ge heeten, verklaarde, nu en dan wel wat angstig geweest te zijn, maar voegde hij er bij met Cavins bij zich, be hoeft niemand bang te zijn. De derde mijnwerker is omgekomen. Wel schynt hij in staat geweest te zijn, zich in veiligheid te brengen, maar in zijn haast heeft hy blijkbaar een ver keerden ladder genomen, die hem in plaats van naar de oppervlakte, naar de machinekamer voerde, waar het water hem achterhaalde. Deze vergissing kostte hem het leven. BELGIË. Gent, 21 Maart. Hedenochtend om halftien zijn vier spoorwegarbeiders bij Quatrecht door een personentrein uit Gent gegrepen en gedood. Do schipbreuk van de „Eastwoll". De dappere redders ontvangen van alle kanten hartelijke huldebetuigingen, o. a. een telegram van de vereeniging „Het Nederlaudsch Zeewezen". Een inzender van de Tel. vraagt of het niet op den weg der regeering ligt, het kranig drietal voor te dragen voor de benoeming tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw! Immers volgens de wet van 29 Sept. 1815, kunnen zij, die door nuttige daden, door zelfopoffering, of door andere blijken van menschenliefde zich een onderschei ding waardig makeu, onder den naam van broeders aan de orde verbonden worden. Kapitein v. d. Wiele wilde van geen dank weten. Hij wees dien af. Ook toen de kapiteinsvrouw hem roerend dankte. Toen mevr. Scurr evenwel haar dochtertje hem voorhield en haar verzocht haar redder te kussen, schoot zijn gemoed vol en huilde hij als een kind. R. Peter heeft geheel alleen tijdens de redding de machine en de vuren moeten bedieuen van de sleepboot „IJmuiden". Dkt is nu nog eens werk! Woensdag had een duikeronderzoek op het gezonken stoomschip „Eastwell" plaats. Het bleek, dat het stoomschip aan bakboordszijde een gat van eenige voeten in het vierkant benevens een ongeveer 15 voet lange scheur bekomen heeft. Uit IJmuiden meldt men van 20 dezer: Er is nog niet getracht het wrak te bergen. Door het ruwe weder is natuur lijk nog niets gedaan kunnen wordeD. Het aangespoelde wrakhout, enz. heeft men geborgen. Er zal natuurlijk niets kunnen gebeuren, vóórdat het weder volkomen goed is. Getracht wordt een groot Engelsch bergingsvaartuig hierheen te krijgen. Daarop is echter nog niet beslist. Gedurende .de Paasehdagen zal de „Eastwell" er dus nog wel zitten. Vandaag vertrekt ook de nog hier gebleven bemanning van de „Eastwel". Alleen de kapitein blijft te IJmuiden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Tkolen. Eerste Paaschdag. 's Voorm. half tien ure, ds. Verkerk, bev. nieuwe leden's nam. twee ure, ds. Den Oudsten, doopsbediening. Tweede Paaschdag. 's Voorm. half tien ure, ds. Verkerk. Geref. Kerk. Eerste Paaschdag. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds 6 ure, de heer Dee, van Kampen. Tweede Paaschdag. 's Voorin, half tien ure, idem. Ger. Gem. Eerste Paaschdag. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds 6 ure, ds. Makkenze. Tweede Paaschdag. 'sVoorm. halftien ure, idem. Ned. Herv. Kerk. Stavenisse. Eerste Paaschdag. 's Voorm. 9.30 ure, ds. Kamsteeg; 'snam. twee ure, ds. Waardenburg. Tweede Paaschdag. 's Voorm. 9.30 ure, ds. Kamsteeg. Oud-Ger. Kerk. Eerste Paaschdag. 's Voorm. 9.30 ure, 's nara. 2 ure en 's avonds 5.30 ure, leeskerk. Tweede Paaschdag. 's Voorm. 9.30 ure, leeskerk. Ned. Herv. Kerk. Noordgouwe. Eerste Paaschdag, 's nam. 2 uur, ds. v. d. Linden, van Nieuwerkerk. Ned. Herv. Kerk. Oad-Vossemeer. Eerste Paaschdag. 's Voorm. 9.30 ure, ds. Van Asch, 's nam. 2 ure, idem. Tweede Paaschdag. 's Voorm. 9.30 ure, ds. Van Asch. Geref. Kerk. Eerste Paaschdag. 's Voorm. 9.30 ure, ds. De Bruyn 's nara. 2 ure, idem. Tweede Paaschdag. 's Voorm. 9.30 ure, ds. De Bruijn. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het onjuiste bericht uit Tholen, in uw courant van 17 dezer, als zou de Districtsveearts, bij een rund van den landbouwer A. C. Visser, miltvuur geconstateerd hebben, verzoek ik U beleefd opname van het volgende men kan dan nog weer eens zien, hoe tieurig het nog steeds gesteld is in Zeeland met Veeart- senijkundig staatstoezicht. Vrijdagmorgen 1.1. lag bij mij een rund dood. Ik,liet mijn Veearts komen, welke het cadaver microscopisch onderzocht en mij meedeelde, dat het dier gestorven was aan miltvuur. Mijn vee arts heeft toen voor den middag verzocht op secretarie zijne bevindingen namens hem te willen meedcelen Jaan den districtsveearts, het welk dadelijk is gebeurd en ook aan den plaats vervangend districtsveearts te Scberpenisse; bier vlak bij. Onderwijl zorgde mijn veearts voor het noodige serum, om al mijne runderen te enten. Toen hij daar na den middag mee bezig was, kwam de secretaris mg mededeelen, dat de plaatsvervangend districtsveearts getelegrafeerd had, dat mijn hofstede bewaakt moest worden en ik geen melk mocht uitvoeren. Aangezien ik mijn melk zoet verkoop, was dit voor mij zeer schadelijk en hoogst onaangenaam, temeer daar zulks in Noord-Brabant nooit verboden wordt: Mijn veearts (plaatsvervangend districtsveearts in Noord-Braband) heeft toen voor de zooveelste maal in Zeeland bij den burgemeester geprobeerd of hij zijn advies* wilde opvolgen, doch te ver geefs! Zaterdagmiddag één uur verscheen eindelijk de districtsveearts, die moest mg nu werkelijk toegeven, dat het optreden van den plaatsvervangend districtsveearts nergens op leek, temeer daar hij Vrijdag en Zaterdag mijne hofstede gepasseerd was zonder aan te komen, doch wel het verbod had uitgevaardigd om mij te verbieden melk te verkoopen. Nu is mijn vraag, waar de districtsveearts mij wel vergun ning geeft en zijn plaatsvervanger dit verbiedt en ik daardoor eenige melkklanten heb verloren, wien ik daarvoor aansprakelijk moet stellen? Wat nu het constateeren van het miltvuur betreft; de districtsveearts verklaarde mij zelf, dat hij het niet meer zien kon; want men was reeds begonnen het cadaver te verbranden. Op wiens advies? Aangezien men mijn veearts niet gelooft, vraag ik, wat een toestand? Met welk recht legt men mg nu aan banden. Zeer te wenschen ware het, dat er door de bevoegde autoriteiten eindelijk eens die maat regelen genomen werden, dat het veeartsenij- kundig staatstoezicht ook in Zeeland voortaan zoo'worde uitgevoerd, als in elke andere Provincie. U dankzeggend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uwdv.dn., A. C'. VISSER. Tholen, den 20 Maart 1913. Maar al te vaak gebeurt het, dat in Tholen en Sint-Filipsland, cadavers aan miltvuur ge storven, 24 uur, ja zelfs tot 44 uur toe blijven liggen, waarvan toch tijdig door een geëxami neerd veearts is kennis gegeven. Wissexkerke, 20 Maart 1913. Geachte Heer Redacteur! Het zij my veroorloofd een kleine verbetering te geven van het in hoofdzaak juiste bericht omtrent de hier gehouden propaganda-vergade- ring onzer afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering. De in het bericht vermelde collecte werd niet gehouden op mijn initiatief, doch op voorstel van een paar leden van „Zang en Vriendschap". Ik nam alleen op mij de gedachte bij de vergadering te introduceeren. Met de meeste achting blijf ik, Uw dw. dienaar, A, T. C. S WEN NE. MARKTBERICHTEN. Zlerikzoe, 20 Maart. Aanvoer onbe duidend, pryzen onveranderd. Tarwo f 6 a f 8,50; chevaliergerst f 6 f 7,25; wintergerst f 6 f 6,50; rogge f 6 f 6,40; haver f 3 a f 4,50; erwten (kleine) f 8 f 8,50; kroonerwten f 8 i\ f 9,50; bruine boonen f 6 it f 8,50. Uien en aardappelen geen aanvoer. Hooi f 20 f 27 per 1000 K G. Stroo f 16 k f 18 per 1000 K.G. Middelburg, 20 Maart. Ter graan markt van heden was de aanvoer matig. Tarwe in een vaste stemming. Overige artikelen in een doen. De pryzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 5,50 a f 7,50; rogge f6 k f7, zomergerst f 5,25 tt f 6,25: paarden- boonen f8 a f9; kroonerwten f 8 k f 11ronde bruine boonen f 12 f 17; lange dito f 9 a 12alles per H.L. Boot wortel-Suiker. Rotterdam, 17 Maart. Biet kalmper Maart f 11J genoteerd. Amsterdam, 17 Maart. Biet kalm; per Maart f 12J te koop, per Aug. h, f 12^ geboden, per Oot./Dec. a f 11 genoteerd. Londen, 17 Maart. Biet 88 gr. vast. Geboren: JOHANNES Zoon van C. L. POTAPPEL Jacz. en A. J. OUDESLUIJS Jd. Stavenisse, 18 Maart 1913. Getrouwd: M. C. LODEWIJK en S. A. VAN POPERING, die, mede namens wederzijdsche familie, dankzeggen voor de vele blijken van be langstelling, bij hun huwelijk ontvangen. Capelle. Bruinisse. Vaarwel aan Familie, Vrienden en bekenden bij ons vertrek naar Rochester. L. LAMMERS Echtgenoote en Kind. Rotterdam, 22 Maart 1913. a/b. s.s. „Noorddam". V Mynen oprechten dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het ver voer mijner bouwmaterialen. Nieuwerkerk. M. DEN HAAN. V Ondergeteekenden betuigen hunnen oprechten dank voor de vele bewyzen van belangstellingondervonden bij hunne 50-jarige Echtvereeniging op 11 Maart 1.1. St.-Philipsland, 21 Maart 1913. G. KEMPENEERS. J. KEMPENEERS—Pleunb. V Harteiyk dank aan allen die deelneming betoonden by het overlijden van onze lieve Moeder, Mevrouw de Wed. H. P. VAN NAHUIJS, geboren Elizabeth Wilhelmina Cremers. Dreisqhor, 22 Maart 1913. Uit aller naam, E. H. P. VAN NAHUIJS. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Geen bloemen. te Ouwerkerk. VERGADERING op Dinsdag 35 Maart a.s., 's avonds 7} uur, by M. Vijverbbro. Agenda: Rekening en Verantwoording. Opgave nieuwe Leden. Bespreking oprichting Varkensfonds. HET BESTUUR. Vergadering te Ouwerkerk, op Zaterdag 5 April a.s., 's voormiddags half twaalf, bij Van Oost. HET BESTUUR. van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer „RENESSE VOORUIT", op Donderdag 27 Maart 1913, by M. C. Kappers. Rekening en verantwoording. Verkiezing Bestuur. HET BESTUUR. VERGADERING Woensdag 36 Maart 1913, 's avonds 6} ure, bij Marcusse. A g e u d a Bijdrage Afd. tentoonstelling. Kennisgeving Landhuishoudk. congres. Brandaasurantie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 11