ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 19 Maart 1913. B E R I C H T. Attentie s.v.p. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bü vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9365. Directeur! A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met I April as op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan De Directeur, A. J. DE LOOZE 1 r. Wegens den Goeden Vrijdag, zal de Nieuwsbode van 21 Maart op aan staanden Zaterdagavond worden uitgegeven, terwyl het nummer van Maandagavond wegens het Paaschfeest NIET zal verschenen. Aangezien in het nummer van Zaterdag met het oog op de feestdagen door H.H. Winkeliers waarschijnlijk druk zal worden geadverteerd, verzoeken wij beleefd ons hunne advertentiën tijdig te doen toe komen, teneinde van opname te kunnen verzekerd zijn. Groote of bewerkelijke advertentiën gelieve men Donderdag in te zenden. DE DIRECTIE. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zy aan J. J. A. VAN VELTHOVEN, wagenmaker alhier, en zyne rechtverkrijgenden, vergunning hebben verleend tot het plaatsen van een benzine-motor van 3Vt paardekracht, tot het inbeweging bren gen van machines voor houtbewerking, in zyne werkplaats, staande op de Lammermarkt, plaat selijk gemerkt wjjk B no. 268, kadastraal bekend, sectie A no. 1723. Zierikzee, den 18 Maart 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 21 Maart e.k. (Goeden Vr(Jdag), en op den 24 Maart e.k. (Tweeden Paaschdag) zal zyn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 127a uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand be treffende. Zierikzee, den 19 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De Balkan-oorlog. Salonika, 18 Maart. Koning George I van Griekenland is hedenmiddag ver moord. De Koning kwam met zyn adjudant uit het paleis van prins Nikolaas, om zyne gewone wandeling te doen, toen een persoon op korten afstand een revolverschot op hem loste. De kogel drong dwars door het lichaam van den koning, die in de armen van zyn adju dant neerzonk. Met behulp van twee toegeschoten soldaten werd de Koning per rytuig naar het naburige militaire hospitaal gebracht, doch overleed reeds in het rytuig. De moordenaar, die spoedig gevat werd, geeft ontwykende antwoorden en noemt zich Aleko Schoenas. Koning George 1, prins van Dene marken, werd op 24 Dec. 1845 te Kopenhagen geboren en is een broeder van Koningin Alexandra van Engeland. NOORWEGEN. Een passagierstrein van Bergen naar Christiania is te Hallingsheidjingesneeuwd. De reizigers bevinden zich nu reeds zeven dagen in hun onvrijwillige ge vangenschap en het is te voorzien, dat zy nog verscheidene dagen op hun in vrijheidstelling moeten wachten. Ski- loopers uit Bergen hebben ze van levensmiddelen voorzien. Onder de reizi gers bevond zich een vrouw, die ge- passeerden Zondag te Christiania in den echt verbonden zou worden. Om de huwelijksplechtigheid voortgang te doen hebben, was haar bruidegom, een raatroos, genoodzaakt, zyn aanstaande echtgenoote per rytuig af te halen. FRANKRIJK. In de Parijsche „Métro" is Zondag middag een groote ramp alleen door de tegenwoordigheid van geest en de kor daatheid van een politieman verhoed. Er was een verbazende toeloop, als ge volg van de voorjaarsparade te Pré Saint Gervais, vanwaar de bezoekers bij dui zenden terugkeerden. Zoo werd aan het personeel van den ondergrondschen spoor weg veel moeite veroorzaakt. Een motor bestuurder viel plotseling in zwijm en de trein snorde zonder stoppen ver schillende stations voorbij. De passagiers werden in den vollen trein door een paniek bevangen. In de verschillende coupé's kregen vrouwen liet op de ze nuwen en sommigen, die uit den trein wilden springen, werden met groote moeite door de mannen vastgehouden. Een politieman echter, die in den ach tersten wagen zat, werkte zich door den geheelen trein heen en zette den motor vast. Voor de maatschappij van de „Metro" zal het geval nog wel gevolgen hebben, want er zijn reeds meer klachten geweest dat de automatische remmen niet behoor lijk werken. DÜITSCHLAND. Berlfyn, 18 Maart. Aan de Berl. Ztg. wordt geseind, dat door den storm in den afgeloopen nacht een baggermachine by de Wadden is gezonken. Vyf personen, w. o. de kapitein met vrouw eg twee kinderen, verdronken. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 19 Maart. De openbare vergadering, uitgeschreven door de afdeeling Zierikzee van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, en gehouden gisterenavond in dë Concertzaal, is zoowel wat de opkomst van het publiek betreft, als ten opzichte van het doel, dat er mede beoogd werd, alleszins ge- De voorzitster der afdeeling, mej. Leupen, leidde na een kort openings woord, de spreeksters in. Het eerst voerde het woord mej. E. Baelde van Rotterdam, eere-voorzitster van den nationalen vrouwenraad. Zij behandelde het onderwerp „Wie zijn onze vijanden?" Na aangestipt te hebben, wie zij allereerst daaronder rangschikte, weerlegde zy op geestige wijze de beweringen van prof. Bolland, die meende, dat door de gelijk stelling van man en vrouw de laatste haar vrouwelijkheid, haar aantrekkelijk heid, haar schoonheid zal verliezen. Met gemeenplaatsen bestrijdt men hgt goed recht der vrouw, gelijk door haar uit voerig wordt aangetoond. Gewagend van de suffragettes, wier strijdwijze zij veroordeelt, riep zij schande over hen, die deze vrouwen zoolang gesard hebben, dat zij tot zulke afkeurenswaardige handelingen overgingen. Maar, voegde zij er aan toe, wij hebben hier te lande onze paneelzagers gehad. En deze werden niet op water en brood gezet, maar kregen zelfs later de hoogste ambten in den staat. Gezegd wordt, dat de vrouw geen soldaat kan worden, en daarom moet zij ook niet het kiesrecht bezitten. Maar als een mau bijziend is, wordt hij voor soldaat afgekeurd, en toch krijgt Lij het kiesrecht. En indertijd toen nog het stelsel van remplacanten en nummer- verwisselaars bestondkregen zijdie zich van den militairen dienst afkochten, toch het stembiljet. Bovendien in de wet staat, dat het kiesrecht wordt geschorst voor militairen beneden den rang van officier. Hieruit blijkt, dat het militaire kleed de mannen ongeschikt maakt voor de uitoefening van het kiesrecht. Spreekster ging na de onderscheidene vereischten, die aan de mannen gesteld worden om kiezerljvoor de Kamer te zijn, en was van gevoelen, dat ook de vrou wen aan die vereischten voldeden. Maar men geeft aan de vrouw 't kiesrecht niet, omdat men beangstigd is. Iedere partij vreest bij toekenning van het kiesrecht aan de vrouw terrein te zullen verliez» n. De ervaring echter leert, dat in landen waar het vrouwenkierecht is ingevoerd, de partijen geen noemenswaardige ver andering ondergingen. Ook koesteren vele vrouwen angst voor het kies recht te strijden. Zy vreezen uitge lachen te zullen worden, en schromen zich te verdiepen in de politieke- en economische vraagstukken. Maar zij ver liezen uit het oog, dat zij bij het bezit vau het kiesrecht grootelij ks belang hebben, gelijk door spreekster wordt aangetoond. Want eenzijdig zijn de wetten. Men dringt den vrouwen wetten op, die haar heeten te beschermen, maar haar vaak schromelijk benadeelen. Met een krachtige opwekking te strijden voor de rechtvaardige zaak besluit spreekster haar toegejuichte rede. Na mej. Baelde kregen wij te hooren mevrouw Van Balen-Klaar van 's-Graven- hage. Deze begint met de mededeeling, waarom het hoofdbestuur hier een ver gadering belegd heeft. Wij staau, zeide zij, aan den vooravond van de verkie zingen. Hoe deze ook moge uitvallen, wij krijgen een Grondwetsherziening. Of die in onzen geest zal wezen, hangt af van de Kamer, die in Juni zal ge kozen worden. Daarom trachten wij door het beleggen van openbare vergaderingen in tal van plaatsen van ons land de vrouwen, en zooveel mogelijk de mannen te bewerken, opdat voorstanders van het vrouwenkiesrecht gekozen worden. Vele vrouwen zijn erg onverschillig voor het kiesrecht. Toch offeren velen tijd, moeite en geld aan openbare zaken, zooals armverzorging, ziektebestrijding, enz. Voor het kiesrecht zijn zij evenwel koud. Zij denken daarbij aan politiek, en alle politiek is bij haar uit den booze. Spreekster geeft toe, dat aan de politiek wel eeDS een luchtje is, maar als men belangstelling heeft voor wetgeving en regeering, als men de toestanden beter wil maken, doet men dat in het belang van den staat. Tegen standers zeggen, de politiek is te vuil werk voor de vrouw. Maar heeft de vrouw zich ooit aan werk onttrokken, al was dit ook vuil, wanneer het noodig was. Vrouwenkiesrecht is noodig I. uit een rechtvaardigheidsgevoelII. in het belang van de vrouwIII. in het belang van de gemeenschap. 't Is een onrecht om aan de beschaafde ongehuwde vrouw, die zelve haar brood verdient, bet kiesrecht niet toe te kennen. De onderwijzeres heeft dezelfde opleiding genoten als de onderwijzer, de leerares als de leeraar, de ambtenares als de beambte, de vrouwelijke arts als de dokter, en de vrouwelijke advocate als de rechtsgeleerde. Al deze vrouwen hebben bij de wetgeving dezelfde belangen als haar mannelijke collega's. Is het geen ongerijmdheid, dat een vrouwelijke arts het kiesrecht niet bezit, en de koetsier, die haar rijdt, het wel heeft: dat een directrice van een school geen stem mag uitbrengen, en haar concierge, die in ontwikkeling verreweg haar mindere is, dit wel kan doen: dat een vrouwelijk advocate by een verkiezing te huis moet blijven, en de door haar verdedigde cliënt naar het stemlokaal gaat. De vrouw heeft belang bij het stem biljet. De ervaring leert, dat slechts de belangen van hen goed behartigd worden, die zelve het kiesrecht bezitten. Toen het kiesrecht nog beperkt was, dacht men niet aan sociale wetgeving. De belangen van de onderste lagen des volks kwamen geenszins tot hun recht. En wanneer het kiesrecht niet ware uitgebreid, dan ware de sociale wet geving nog niet op den voorgrond ge treden. Zoolang de vrouw het kiesrecht niet heeft, zal men niet op haar belangen letten. Op ons geheel onderwijsgebied geldt de regel, dat de vrouw minder gesala rieerd wordt dan de man. Onderwijzeres en leerares hebben minder tractement dan onderwijzer en leeraar. Als reden voor deze achteruitzetting geldt, dat de onderwijzer en leeraar een gezin hebben te onderhouden, wat niet het geval is met huu vrouwelijke collega's. Menige onderwijzeres en leerares echter steunt haar ouders of behartigt de opleiding van haar zuster of. broeder. Maar dit mag de vraag niet wezen. Gevraagd moet worden, wat is het ambt waard, on wat moet voor de praestaties gegeven worden. En die toestand zal niet veranderen, zoolang er geen vrouwelijke gemeente raadsleden zijn. Spreekster wijst er op, dat er groote scharen van arbeidsters zijn, die door de veranderde economische omstandig heden gedwongen worden buitenshuis loonarbeid te verrichten. Tien jaar ge leden werkten in alle beroepen en be drijven (huisarbeid uitgesloten) 450.000 vrouwen. Dit cijfer zal nu wel tot 500.000 gestegen zijn. Nu worden allerlei wetten gemaakt om dien arbeid te regelen. Men begint den arbeid van de vrouw te beschermen, maar vraagt niet, of dat in haar voordeel is. Gevolg is, dat de boterham voor haar zeer dun wordt. Ja, somwijlen kan zij niet eens een boterham meer verdienen. Ook de gehuwde vrouw heeft behoefte aan het kiesbiljet. Door het huwelijk komt zij in een staat van volkomen on- mondigLeid. Zij is gehoorzaamheid aan haar man volgens de wet verschuldigd, en heeft geen recht op haar eigen inkomen, tenzij zij onder huwelijksche voorwaarden getrouwd is. De gevolgen van dezen verouderden toestand werden deor spreekster uitvoerig geschetst. Bij de Arbeidswet heeft men aan de gehuwde vrouw het recht gegeven over het door haar verdiende loon te beschikken, maar bij de auteurswet heeft men haar dat geweigerd, zoodat een gehuwde vrouw, die een boek schrijft, of een schilderstuk vervaardigt, geen recht heeft te beschikken over hetgeen zij daardoor verdiend heeft. Bij het wetsontwerp Heemskerk wordt de gehuwde vrouw bevolen ontslag te nemen, als zij is ambtenares of onder wijzeres. De gehuwde vrouw behoort in haar gezin, zegt men. Dat moet zij zelve beoordeelen. Het kan in het belang van het gezin wezen, dat de moeder mede verdient. Ook de maatschappij heeft er belang bij, dat de vrouw bet kiesrecht verkrijgt. Bij drankbestrijding, woningtoezicht, arm verzorging, en tal van andere onder werpen is het van groote waarde te kennen het gevoelen der vrouw. Over de Tariefwet, die zoolang als een nacht merrie over onze hoofden zweefde, kau het beste de huisvrouw oordeelen, daar zij weet, wat een stijging der prijzen van levensmiddelen beteekent. Indertijd werd in de Kamer een voor stel gedaan tot verhooging der tracte- menten van sommige ambtenaren, omdat de prijzen der levensmiddelen gestegen waren. Heemskerk was daartegen, be werend, dat de prijzen niet gestegen waren. Tot staving van zijn bewering legde hij over een staat der prijzen van de levensmiddelen voor de gevangenissen (Hilariteit). In de Kamer kwam niemand daartegen op. Had in de Kamer een vrouw gezeten, dan had deze een lijstje overgelegd der huidige prijzen van de levensmiddelen. Als Talma's wet op de invaliditeit- en ouderdomsverzekering in werking mocht treden, zal geen enkele vrouw er profijt van hebben. Wel moet de vrouw de premies wekelijks voor haar man bijeenscharrelen. En wordt zij weduwe, dan heeft zij de vingers kromgewerkt voor de premie, maar zij zelve kan op haar ouden dag leven van armenzorg en liefdadigheid. Spreekster wijst op de opvoedende kracht vah het stembiljet en licht dit punt nader toe. Na de pauze werd door spreekster de vraag beantwoordhoe staan onze politieke partijen tegenover het vrouwen kiesrecht? Links is er voor. De sociaal democraten hebben in hun program invoering van algemeen kiesrecht voor man en vrouw. De concentratie wil zorgen, dat bij Grondwetsherziening de mogelijkheid wordt geopend voor invoering van vrouwenkiesrecht. De rechtsche partijen sluiten de vrouw van het kiesrecht uit. Spreekster zegt, dat door de vrouwen in ons land sedert 20 jaren met geoorloofde middelen en op waardige wijze gestreden wordt voor het vrouwenkiesrecht. Van baldadigheden, zooals in Engeland, hebben wij ons steeds onthouden, omdat wij die veroordeelen. Het bevreemdt haar, dat de regeering na een tijd van 20 jaar het kiesrecht aan de vrouw durft weigeren. Te meer is dit te verwonderen, omdat onder de rechtsche partijen mannen zijn, die voor standers zijn van het vrouwenkiesrecht. Pater Van Schaik zeide eens, dat eerder een kindje met zijn handje een sneltrein kau stuiten, dan dat men het vrouwen kiesrecht op den duur kan tegenhouden. Heemskerk zegt, dat de vrouwen het kiesrecht niet wenschen. Hij althans be speurt er niets van. Maar de vereeniging voor vrouwenkiesrecht telt 15000 leden, vereenigd in 120 afdeelingen. Men moet bij de aanstaande verkiezing er terdege op letten, of de candidaat is vóór vrouwenkiesrecht, niet .na verloop van een zekeren tijd, maar nu. Zij zou gaarne zien, dat in de Grond wet het vrouwenkiesrecht werd vastge legd, in dier voege, dat de wetgever bepaalt, aan welke vrouwen het kiesrecht zal worden verleend. De vrouwen moeten zich allen bij de vrouwenbeweging van het kiesrecht aan sluiten. Van haar mag niet gezegd worden, dat zij onverschillig zijn. Zy moeten zich niet langer als onmondige laten behan delen. Wij moeten trachten het nu te ver werven, anders duurt het nog 25 jaar. Langdurige toejuichingen vielen deze spreekster ten deel. Aan het debat namen deel de heeren De Muralt, mr. Canes en Perrels. Deze waren allen voorstanders van vrouwen kiesrecht. Zij vroegen óf inlichtingen óf kwamen op tegen ondergeschikte punten. Nadat spreekster deze beantwoord bad, sprak de voorzitster onder levendige toejuiching der vergadering een woord van dank aan beide spreeksters en sloot hierop de vergadering. Tien nieuwe leden traden tot de Afdeeling toe. De opzichter J. G. de Bie te Hansweert is met ingang van 1 Juli 1918 verplaatst naar Sneek. Naar men aan het Vaderland mede deelt, zouden de openbare onderwijzers in Nederl.-Indië een belangrijk bedrag bijeengebracht hebben om buiten alle partybelang om de verkiezing van de heeren Ketelaar en Ter Laan te be vorderen. Als reden wordt aangegeven, dat deze Kamerleden met bizonder veel yver de belangen van het Indisch onderwijs voor staan. By kon. besluit is de heer D. Kleppe benoemd tot burgemeester der gemeente Scherpenisse. Zonnemalre. Donderdag 27 Maart a.s. wordt alhier een voorstelling gegeven in de bewaarschool door de leden van den Bond voor Staatspensionneering, waar ook als spreker zal optreden ds. De Boer van Hulst. Oosterland, 19 Maart. De heer P. M. Beye, geboortig van hier, thans tydelyk commies 3e klasse te Sas van G*mt, is met ingang van 13 Maart 1.1. definitief als zoodanig te Sas van Gent aangesteld. St.-Maartensdyk. Van een in aan bouw zynde woning alhier is in den nacht van Zaterdag op Zondag, een puntgevel met schoorsteen weggewaaid. In aanmerking nemende, dat deze muur onder stipt toezicht gebouwd is en onder beheer van een zorgvollen deskundigen stevig geankerd was, behoeft men niet te vragen, hoe hevig de storm gewoed heeft. Wllholmloadorp, 17 Maart. Tot land- bouw-opzichter in den Wilhelminapolder is benoemd de heer A. C. van Hoorn van Kapelle. Kapello (Z.-Bev.), 17 Maart. Van den toren alhier is hedenmorgen een stuk zink, ongeveer 1 meter lang, door den storm losgescheurd en in het dorp ge worpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1