Telegrafisch Weerbericht ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIEN. Schoenmakerij Schoenmakerij Vergadering der Liberale Kiesvereeni ging is uitgesteld. Aid. OOSTERLAND f Mp«io Ver. Oud-Leerlingen Landb.-cursuste Nieuwerkerk. Yeeverzokering D. E. L. 41500 K.G. Chilisalpeter, 1800 Superphosph. NEDERLAND. Groningen. 15 Maart. Weinig heelt het kunnen schelen, of het geheele laboratorium van prof. dr. J. F. Eykman, in de Groote Rozenstraat alhier, was vannacht een prooi der vlammen ge worden. Als daar vannacht ongeveer twaalf uur niet een voorbyganger, zekere Nienhuis, brand had ontdekt in het Oostelyk bovendeel van het uit drie verdiepingen bestaande gebouw en direct aan den brandmelder, die zich op den hoek van de Rozenstraat en Kyk-in- 't Jatstraat bevindt, de brandweer ge alarmeerd, dan was stellig het vuur pas ontdekt, als het reeds lang zou hebben voortgewoekerd. Nu bleken de vlammen die opsloegen uit het dak boven de kamer van prof. Eykman, by aankomst van de brandweer nog niet zoo hevig of zy waren by flink aanpakken spoedig te blusschen. In een half uurtje was het vuur geheel bedwongen. De sohade, die het heeft veroorzaakt, is intusschen zeer aanzienlyk. In de werkkamer van den hoogleeraar stonden n.l. verschillende toestellen, waaronder een refracto-meter, die |^4paatdQ-had van duizend gulden en waarmee de professor al sinds maanden bezig was een belangryk onderzoek in te stellen. Verschillende stukken, die voor den professor veel waarde hebben o. a. wetenschappelijke documenten bleven echter gespaard. Haastig waren de autoriteiten gewaar schuwd. Toen prof. Eykman en later prof. Moll ter plaatse kwamen, was het gevaar al geheel geweken. Begrypelyk was het, dat prof. Eykman met schrik de tiding had vernomen en met leede oogen de verwoesting aanschouwde, die in zyn khmer door het vuur en in het geheele gebouw door het overvloedige blusch water was aangericht. Wat de oorzaak betreft, men meent die alleen te mogen zoeken in kort sluiting. Maar zekerheid daaromtrent bestaat niet. De professor was de eenige, die gisterennamiddag in het laboratorium had gewerkt. De kamer van den professor is by diens afwezigheid steeds gesloten. De concierge had gisterenavond niets verdachts bespeurd. Intusschen meenen enkele buren reeds tegen tienen een ónverklaarbaar vreemd geknetter te hebben gehoord. Naar men weet, kan van verzekering geen sprake zynhet ryk verzekert zyn gebouwen niet. Assen, 14 Maart. Een ongeveer zesjarig Eooqjje. van den arbeider H. S. te Havelterberg, maakte van de gelegen heid, dat hy even alleen was, gebruik, om met een touw in een by de ouder lijke woning staanden vlierboom te klimmen. Het eene einde bond hy aan een tak, het andere om zyn hals en zoo sprong, of viel hy naar beneden en bleef hangen. Direct daarop zag zyn moeder wat er geschied was. Met de tong uit den mond en verdraaide oogen zag zy haar kind hangen. Zy houdt zich goed, grypt een mes, vliegt naar buiten en snydt het touw door. Zy heeft haar kind gered. Ware zij eenige oogen- blikken later gekomen, dan had zy een lykje gevonden. Hoek-van-Holland, 15 Maart. Door de firma Wm. Muller Co. werd heden verwacht het s,s. „Armston Grange", hetwelk voor bovengenoemde firma 600 stuks runderen in bevroren staat uit Argentinië aan boord heeft. Na hier gelost te hebben vertrekt het s.s. naar Amsterdam, om het restant van zyn lading te lossen. Eindhoven, 13 Maart. Hedennacht is alhier de veldhoeve, bewoond door v. H., afgebrand. In de vlammen vond een kind van 7 jaar den dood, terwijl een ander kind deerlijk gebrand werd. Veldhoven. (Nd.-Br.) Omtrent den noodlottigen brand alhier, waarbij een vijfjarig knaapje in de vlammen omkwam, meld^* d&Jftndh< Crt. nog de volgende bizonaerheaen „De brand is op tot nu toe onverklaar bare wijze, ontstaan in de woning van G. Verhagen. De 17-jarige zoon werd door de be nauwende lucht, die in de kamer hing, wakker. Hij stond op en zag tot zijn schrik dat er brand was. Fluks greep hij zijn 9-jarig broertje, dat bij hem sliep onder den arm en zette liét óp de trap, om het té laten vluchten. Maar deze jongen schrok van de vuurzee en liep naar het bed terug. De kranige 17-jarige zoon verloor even wel zijn tegenwoordigheid van geest niet. Hij vloog ijlings naar het bed terug en pakte den 9 jarigen broeder onder den arm. 't Was een ijselyk iets. Met dezen jongen moest hij door de vlammen, die reeds den trap overvloeide, doorbreken. Hulde dient aan dezen kranigen 17-jarigen held gebracht te worden, daar hij zoo heldhaftig bij deze ramp, die zijn ouders en de geheele familie heeft getroffen, is opgetreden. Want hij redde het leven van allen. Ware hij niet wakker geworden, waarschijnlijk ware de ramp ontzettend in haar" gevolgen geweest- Helaas, een vijfjarig knaapje was nog in het brandende huis toen het ge bouw niets geleek don een vlammenzee. Ifoe zou men bot redden? Naar boven ijlen ging niet meer want 't zou den zekeren dood van den redder geweest zijn. Men trachtte nog met ladders aan de kamer, waar het kind sliep, to komen, maar 't was reeds te laat. 't Ging niet meer. Het knaapje is ten prooi gebleven aan het vuur. De 17 jarige jongen, die zoo heldhaftig is opgetreden, heeft vele brandwonden opgeloopen". Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Zierikzee, 15 Maart. Ten overstaan van den notaris II. J. van Nouhuys te Zierikzee werd heden op de hofstede van wylen Adriaan vnn Oeveren te Ellemeet diens inspan verkocht, w.o. paard mot veulen f 627, ruinpaard f 399, hengstveulen f 191, melkkoeien f171, f219, f202, vaarzen f 121, f 106, f90, f 66, f 54, ossen f 120, f 80, f 51. Noordgouwe. De uitslag van do ge houden aanbesteding van veevoeder dooi de Landbouwvereoniging alhier is als volgt: 11750 K.G. katoemneel A f 10; 2750 K.G. Am. lijnmeel A f 0,753600 K.G. lijnscbilfers A f 9,75 en 1100 K.G. lijnkoeken A f 11,56 de 100 K.G. Brulnlsse, 15 Maart. Ten overstaan van den plaatsvervangenden notaris G. J. Lunenberg, werden heden alhier voor raej. de wed. A. van Popering en kinderen in het openbaar verkocht de volgende onroerende zaken, aan- en achter den Langen Ring, in deze ge meente, kadaster sectie C, als: Een woonhuis en erf voor f 1550. Een woonhuis en erf daarachter voor f 1200. Vier tuinen voor f 325, 1 375, f 475 en f 500. St.-Maartensdijk, 15 Maart. Door het Bestuur der corporatie de Algemeen© Weezen-Armen werd gisteren publiek verpacht ongeveer 52 hectaren bouw- en weiland, verdeeld over 75 perceeleu. 67 dezer perceeleu bleven in pacht bij de oude pachters, tegen den prys van f 35 tot f 40 per Blooisch gemet, zijnde de taxatie-prijs door het bestuur. 8 per- ceelen werden verhoogd en bleven deels aan denzelfden pachter of gingen in andere banden over. De prijzen der verhoogde perceeleu beliepen f 71, f 85, f 80, f 61, f 51, f 50, f 49 en f 116 per Blooiscli gemet. Deze verhoogiugen sproten deels hieruit voort, dat door de oude pachters het landbouwbedrijf meer als een bijzaak beschouwd wordt, deels uit audere redenen. Dat de prijzen dezer porceelen zoo hoog liepen komt hoofdzakelijk hierdoor, dat vele arbeiders gaarne een stukje land hebben, doch voor allen is dit niet be reikbaar wegens de geringe hoeveelheid en daaruit vloeit natuurlijk concurrentie voort. Burgern. en Weth. van Goes hebben Vrydag 1.1. aanbesteedhet bouwen van een nieuwe Rykslandbouwwinterschool met woning voor den concierge. Laagste inschryfster was de firma J. W. v. d. Weest Zonen aldaar ad f 25.995. 0 N D E R WIJ 8. Benoemd tot lid der Derde Com missie voor de eind-examens der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in Zuid-Holland, de heer C. A. de Looze, directeur H. B. S., Brielle. Brouwershaven, 14 Maart. Het her- halings-onderwys voor meisjes aan de openbare school alhier, is weder aange vangen, en wel met 3 leerlingen. Benesse. Mejuffrouw L. L. C. Bolle Jd. is bij het te Leiden gehouden examen geslaagd voor bet le gedeelte doctoraal (abusievelijk stond arts-examen). Stavenisse. In de Vrijdag gehouden vergadering van de afdeeling „Tholen" van het N. O. G. werden, na afdoening van de verschillende huishoudelijkezakeu, benoemd als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Winschoten de heeren J. W. H. F. Buijze en R. Jager (resp. le en 2e candidaat) te Stavenisse en Scherpenisse. In verband met de nieuwe regeling der contributie werd dezemet den gewonen aftrek bepaald op pCt. van den pensioens grondslag. Landbouw en Veeteelt. Tholen. Gelyk alle andere heeft ook de Gastelsche Beetwortelsuikerfabriek te Oud-Gastel de bietenpryzen voor de aan staande campagne verlaagd. De prijs per 1000 K.G. netto, het vorige jaar f 13, bedraagt thans f 11,50 by een suikerge halte van 14 pCt. Voor elk T\j pCt. meer of minder dan 14 pCt. zal de prys per 1000 K.G. worden vermeerderd of ver minderd met 10 ct. De leveringstyd is gesteld tusschen 22 Sept. en 22 Nov. Niettegenstaande den lageren prys laat het zich gereedelyk voorspellen, dat er zeker niet minder zullen uitgezaaid worden dan in 1912. liet land is er voor in gereedheid gebracht, en de minieme uienpryzen van hot vorige jaar zullen niet er toe uitlokken, om het met dat gewa9 ditmaal opnieuw te wagen. Stavenisse. De cursus in „Landhuis houdkunde voor meisjes", die to Sint- Maartensdijk zal gehouden worden, zal Zaterdag 3 Mei a.s. beginnen. Geregeld zal or 3 middagen per week onderwijs worden gegeven, en wel door mej. Jac. van Prooijen, en de heeren P. Minder- houd en J. W. H. F. Buys©. Ala leden der commissie van toezicht op genoemden cursus zijn benoemd de heer N. Polderman en de dames Hel.a Groenewege en Koddo-Manueke, allen te St.-Maartensdijk. RECHTZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft Vrydag jongstl. uitspraak gedaan in de zaak tegen den 54-jarigen molenaar C. de R., tegen wien op 4 Maart j.l. een week hechtenis werd geëischt wegens het veroorzaken van den dood van zyn knecht, die van de gaandery van den molen viel en een paar uur later overleed. Volgens de dag vaardiging zou de oorzaak van den val zyn geweest een slechte plank in de gaandery. De rechtbank sprak beklaagde vrij van het hem ten laste gelegde. Het O. M. by de rechtbank te Middelburg eischte op 4 Maart j.l. f 10 boete of 10 dagen hechtenis tegen den 46-jarigen koopman C. de K. uit Koude kerk©, die een agent van politie te Middelburg beleedigende woorden toe voegde. De rechtbank, die dezen man reeds herhaaldelijk voor verschillende over tredingen en misdryven strafte, meende blijkbaar ook nu een strenge straf te mooten toepassen en veroordeelde den man tot een week gevangenisstraf. Uit het onlangs medegedeelde, dat de beide personen, die als verdacht van het uitoefenen van het bookmakers- bedryf te Koudekerk© waren gearres teerd, uit het hu 8 van bewaring te Middelburg waren ontslagen, is de ge volgtrekking gemaakt, dat deze zaak uit de wereld was. Dit is echter in het geheel niet het geval; het onderzoek wordt voortgezet, maar zal, daar ook in Engelaud deze kwestie onderzocht moet worden, nog al eenigen tyd vorderen en de recht bank vond geen termen, die een bizonder lang voorarrest rechtvaardigden. De kantonrechter te Rotterdam heeft veroordeeld H. de J., directeur van het hier ter stede gevestigde bijkantoor van de te 's-Gravenhage bestaande obligatie-maat schappij „Het Witte Kruis", tot f 1000 boete of 50 dagen hechtenis, wegens het aanleggen van een loterij zonder vergunning. In het vonnis werd over wogen, dat de uitgegeven bewijzen van inschrijving onafhankelijk werden ge bruikt van de obligatieleening en dat zij moesten worden beschouwd als klassikale loten. Voorts werd gereleveerd, dat de rente te niet wordt gedaan, door de gevorderde administratiekosten. Voor een feit van gelyke strekking werd N. B. A. van K., directeur der Rotterdamsche spaarkas „Zonder Baat zucht" veroordeeld tot f 250 boete of 26 dagen hechtenis. Tweede Kamer-Verkiezingen. Ds. H. C. Hogerzeil, predikant der Ned. Herv. gem. te Vlissingen, heeft bedankt voor de hem door de Centrale Antirev. kiesvereeniging in het district Brielle aangeboden candidatuur. District Veendara. Nu de afdeeling van den Bond van Vrye Liberalen te Veendam met alge meene steramen op één na ook den heer Herman Snijders, voorzitter van den Vrijzinnig Democratischen Bond, wo nende te Middelburg heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in dat district, en besloten heeft deze candidatuur zoo krachtig mogelijk te steunen, heeft de heer Herman Snijders aan het bestuur der Centrale Vrij zinnige kiesvereeniging „de Grondwet" en aan bovengenoemde afdeeling van de Vrye Liberalen bericht gezonden, dat hy bereid is de candidatuur te aan vaarden. Naar wy vernemen, heeft de heer Snyders besloten in geen ander district, waar hem een voorloopige candidatuur was aangeboden, een definitieve candi datuur te aanvaarden. District Middelburg. Nadat de heeren mr. L. N. Rooden- burg te 's-Gravenhage, Herman Snyders te Middelburg en Jac. Wellenaan te Krabbendyke voor eene definitieve can didatuur hen van vrijzinnige zyde in het district Middelburg aangeboden, hebben bedankt, bevat de lyst van voorloopige candidaten nog de vol gende namen: mr. J. Adriaanse te Mid delburg F. N. Knobel te 's-Gravenhage dr. A. van Rualte te Dordrecht en mr. E. E. van Raai te te 's-Gravenhage. Studiefondsen voor vrijzinnige predikanten. Het centraal comité van (le Vryzinnig- Hervormden heeft zich tot de lidmaten der Ned. Ilerv. Kerk gericht om hij- dragen voor een te stichten studiekos, om jongelieden, die vrijzinnig predikant zouden willen worden, maar wien het aan de voor de studie benoodigde geld middelen ontbreekt, financieel te steunen. „Reeds nu is er een aanzienlijk tekort aan vrijzinnige predikanten in de Ned. Herv. Kerk, reeds nu kunnen wij de plaatsen, waar wij ons steeds gehand haafd hebben, niet bezetten. Voeg daarbij het feit, dat velen onzer voor gangers onder de ouderen van jaren gerekend moeten worden, en ge zult het met ons eens zijn, dat hier een groot gevaar voor onze beweging dreigt. Want bij den steeds wassenden invloed der Vrijzinnig-Hervormden zal het vaak moeten voorkomen, dat óf een oude getrouwe gemeente zonder voorganger blijft, óf in nieuwe gemeenten, waar soms na ontzaglijken strijd en inspanning de overwinning behaald is, dio over winning feitelijk waardeloos gemaakt wordt, doordat, men dan den gewensehten voorganger niet krijgen kan". Dirk v. cl. Berg. f Naar de bladen melden is de bekende Nederlaudscbe worstelaar Dirk van den Berg, op 43-jarigen leeftijd in hot ziekenhuis te Bonn overleden. Naar men verneemt, is het stoffelyk overschot van Dirk v. d. Berg Maandag middag om 3 uur, te Bonn bygezet De familie van den populairen worstelaar heeft een eigen graf voor den overledene gekocht. De directeur van de zenuwlijders- inrichting, Puetzgen, waar Dirk reeds een vijftal maanden vertoefde, vermoedt, dat onze landgenoot bij een zware worstelpartij met het hoofd tegen een voorwerp of tegen den grond is gesmakt, vandaar de oorzaak van zijn overspannen toestand. Hy overleed Donderdagochtend 10 uur, eenigszins plotseling; zyn heen gaan was rustig. Hij was slechts 42 jaar oud. Pest op Java. Het telegram omtrent de pestgevalleu op Java meldt van 2G Febr. tot en met 11 Maart: Afdeeling Malang 12G nieuwe pestgevallen, 124 dooden; Madioen 22 nieuwe gevallen, 23 dooden; Paree 30 nieuwe gevallen, 29 doodenin de vorige periode nog 4 doodelijke gevallen Ngawi eon pestgeval; Kediri 28 doode lijke gevallenSoerabaja 5 en Toeloen- gagoeng eveneens 5 gevallen. MARKTBERICHTEN. Tholen, 15 Maart. Aan de weekmarkt waren de prijzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,50 f 8,50, nieuwe f ft f rogge f 6,A f 6,75, nieuwe f f zomergerst f Af wintergerst f 5,75 A f 6,25, haver f 4,50 A f 5,bruine boonen f 8, A f 10,—, witte f 10,A f 12,voer- erwten f 7,A f 7,50, kookerwten f 8,A f 9,— wikken f A f paardeb%nen f 7,50 A f 9,50 per H.L.kool^ad f A f karwijzaad f Af per 50 K.G., uien f 0,25 A f 0,30, chalotten f Af per 50 K.G., kipeieren f 3,35 A f 3,50 per 100 stuks, grasboter f Af hooiboter f 0,70 A f 0,75 per J K.G. Gent, 14 Maart. Vlas. Van Inlandach heeft de aan voer weinig le beteekenen. De handel is kalm tot onveranderde pryzen. Voor Russisch blyft de vraag stil. De pryzen van de goede kwaliteiten toonen echter neiging om hooger te gaan. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 7 Maait. Een zoon van J. Kouwenberg en S. S. Duson. 0 n P' A. Jongman» en M. P. Huokeshoven. G o h u w d 12 Maart. A. D. Versteeg, 25 j., j.m, en M. van Burgh, 21 j., j.d. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Maart 1913. Hoogste barometerstand 776.8 te Horta. Laagste baroraetorstand 739.6 te Yarmouth. Verwachting (van den avond van den 17 Maart tot den avond van 18 Maart) Stormachtige, later afnemende Zuid- Westelyke tot Noord-Westelijken wind. Zwaarbewolkt. Buiig weer. Kouder. STQOMBQQTDIENST en tusschengelegen plaatsen. MAART. Van Zioriky.ee: Dined. 18 's morg. 8,30 Wocn. 19 Dond. 20 Vrjjd. 21 Zftterd.22 Zond. 23 Maand.24 Dined. 25 8,30 10,- 9,00 11,30 8,- Vun Rotterdam Dinsd. 18 's morg. 11,30 Woen. 19 Dond. 20 Vrjjd. 21 Zaterd.22 Zond. 23 10,-r 10,30 11.30 11,30 nam. 1- Maand. 24'smorg. 11,30 Dinsd. 25 11,30 Geboren: NATHAN JAN, Zoon van P. J. NELISSE en J. H. J. NELISSE—Hagij. St.-Maartbnsdijk, 15 Maart 1913. Onder dankzegging voor het gedurende 40 jaren genoten vertrouwen, geeft ondergeteekende kennis aan zjjn geachte cliëntele van Zierikzee en omstreken dat hy zijn heeft overgedaan aan agn-Koon 1'. HEUSE VEI ,DT, dien hy hij deze be leefd aanbeveelt, doch de verkoop van NIEUW StIIOKMVEBR bijjf ik voor eigen rekening nog voortzetten. J." HEUSEVELDT. Zibkikzeb, 17 Maart 1013. In aansluiting met bovenstaande heb ik de eer mede te deelen, dat ik de als ook de vorkoop van NIEUW SCIIOEN- WERK bulten deze stad van mijn Vader, J.° HEUSEVELDT, heb overgeno men; vertrouwende dezelfde gunst door een soliede behandeling en vlugge be diening te mogen verwerven, beveel ik mij beleefd in ieders gunst aan. Hoogachtend, P. HEUSEVELDT Jz. Zierikzee, 17 Maart 1913. De Secretaris, W. MERLE. VERGADERING op Dinsdag 18 Maart, 's voorm. 10 ure, bjj J. Luüe- wijk, Capelle. Agenda: Resump. nol. Rek. en verantw. Opua. mest- en voederart. Verk. Bestuurslid. Ilespr. bijdr. afd. tentoonst. Zierikzee. De Secretaris, D. KOOPMAN Pz. HUISHOUDELIJKE VERGADERING op Donderdag 20 Maart, 's avonds half acht, by L. Fonteijne. Agenda Jaarrekening. Verkiezing Bestuur en Afgevaardigde. V E RGADERING op DONDERDAG as., 's avonds te 7 ure, in „Café Juliana" te Zierikzee. Spreker: De Heer H00GSTRA, Rijks-Veearts. Goede opkomst gewensebt. TWEEDE ZITDAG a.s. Donderdag 20 Maartook ter betaling inleg gewone uren. J. W. VAN OEVEREN, Secr.-Penningm. Het BESTUUR der Land- bouwvereeniging „Ons Voou- deeij te Poortvliet, zal trachten aan te besteden, onder A. H. V., op Donderdag 27 Maart 1913, des namiddags 5 ure, in de herberg van D. W. Kesteloo, de levering van minstens Voorwaarden en inlichtingen te be komen bij den Secretaris-Penningmeester, C. P. VAN DER SLIKKE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 6