ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 17 Maart 1913. Tweede Blad. (Z ierikzeescHe C o u r n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9364 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uittrlyk 2 ure De DIRECTEUR van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee deelt mede, dat het perceel van den heer J. Labsowski, Oude-Haven 330 A, is aangesloten aan het locale Rykstelefoonnet onder No. 65. Algemeen Overzicht. Dacht men vrij algemeen, dat de vrede tusschen Turkije en de Balkan- staten op handen was, uit alles blijkt thans, dat de hoop op een spoedige totstandkoming er van in rook is op gegaan. Sommigen schrijven dit toe aan de oorlogszuchtige stemming in Turkije, zoodat men zich daar meer schrap zet tegenover de harde eischen van Bulgarije en zijn bondgenooten. Anderen zijn van gevoelen, dat achter het sleepend houden der onderhandelingen opzet schuilt, teneinde Turkije geheel en al te vernietigen en uit te plunderen. De Grieken hebben Janina, dat zich heldhaftig verdedigd heeft, ingenomen. Zij zijn met dit wapensucces wat in hun schik. Overal in hun land is deswege feest gevierd. Hun prestige by de bond genooten is door deze overwinning aanmerkelijk verhoogd. Toch is hun verhouding tot deze, inzonderheid tot de Bulgaren, niet van de allervriendelijkste. Te Saloniki hebben de Bulgaarsche soldaten Grieksche manifesten van de muren afgescheurd, wat niet naar den zin der Grieksche bezetting was, die daarom dan ook met de Bulgaren handgemeen werd. Tengevolge van deze vechtpartij, die in de stad een algemeene paniek veroorzaakte, werd menige Griek en Bulgaar gekwetst. Van ernstiger aard evenwel was het gevecht tusschen Grieken en Bulgaren te Nogrita. De Bulgaren wilden deze plaats binnentreden, wat de Grieken beletten wilden. Een bloedig gevecht ontstond, waarvan het resultaat was, dat de Bulgaren met een verlies van 35 dooden en een zeer groot aantal gewonden teruggeslagen werden. Ook van de Grieken sneuvelden dertien soldaten en één luitenant. Uit een en ander blijkt, dat het tusschen Grieken en Bulgaren geen koek en ei is. Nu de Balkan-Staten een macht in Europa zyn geworden, een macht, waarop Rusland en Frankrijk steunen, is het gevaar voor een Europeeschen oorlog, zoo al niet in de naaste toekomst, toch ernstig vergroot geworden. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, blijkt uit de aan zienlijke uitbreiding der legermachten door Frankrijk en Duitschland. De Fran- sche oorlogs-minister Etienne, heeft in de Kamer een wetsontwerp ingediend tot invoering van den driejarigen diensttijd, waardoor het effectief met 160.000 man zal verhoogd worden. Tevens vraagt hy de huidige lichting één jaar langer onder de wapenen te mogen houden. Hij acht in den tegenwoordigen toestand van Europa het oogenblik gekomen de militaire positie in overeenstemming te brengen met de veranderde omstandig heden. De rechterzijde en het centrum gaven door een luid applaus hun instemming met het voorstel te kennen. Maar van de banken der socialisten werd geroepen „Weg met de reactie". Vaillant riep: „Wij verzetten ons tegen dezen moord- dadigen aanslag op de republiek". De socialisten, die in de Fransche Kamer 72 afgevaardigden sterk zijn, klapten met de lessenaars, waardoor een helsch lawaai ontstond. De voorzitter zette zyn hoed op en liet de tribunes ontruimen. Het wetsontwerp werd naar de militaire commissie verwezen. Het besluit tot een algemeene werk staking in België, wegens der weigering der regeering het kiesrechtvraagstuk aan de orde te stellen is, dank zij de tusschen- komst der vrijzinnige burgemeesters van de voornaamste grootste steden opgeheven. Na de opheffing hebben zich de burge meesters tot deu Minister-President, De Broqueville, begeven, hem mededeelend het gunstig resultaat van hun bemoei ingen. Deze verklaarde de beteekenis van het genomen besluit te beseffen, en be loofde met vzijn ambtgenooten te zullen overleggen, wat iu zake het kiesrecht thans gedaan moest worden. Het minis terie kan nu niet anders dan de kiesrecht hervorming in de Kamer aan de orde stellen. Gezegd wordt, dat koning Albert, die in de gegeven omstandigheden een her vorming van het kiesrecht noodig acht, door zijn tusschenkorast de algemeene werkstaking voorkomen heeft. Inziende het dreigend economisch gevaar eener algemeene werkstaking, heeft hij Woeste, den bekenden onverzoenlijken leider der reactionnairen, ten paleize ontboden. Hij wees hem gedurende het onderhoud op den ernst van den toestand en wist hem te bewegen tot een meer conciliaute hou ding in zake het kiesrecht. De koning van Engeland heeft met het gebruikelijk ceremoniëel de parle- mentszitting geopend. Tijdens den rit naar het Parlementsgebouw wilden vijf suffragettes den Koning een verzoekschrift overhandigen. In dit verzoekschrift stond onder anderen 't volgende: „Eerst wan- „neer de vrouwen het stemrecht krijgen, „zal de rust terugkeeren. Vrouwenkies recht is het eenige middel tot het mili tante optreden der vrouwen." De politie nam het vijftal, dat trouwens tegen de menigte in bescherming genomen moest worden, in hechtenis. Geleid voor den politierechter werden de vijf vrouwen tot het betalen eener geldboete veroor deeld. Zij weigerden die te betalen, de voorkeur gevend aan het ondergaan der gevangenisstraf, die bij wanbetaling de geldboete vervangt. In Pruisen is het honderdjarig jubileum van den onafhankelijkheidsoorlog met grooten luister door alle klassen der be volking feestelijk gevierd geworden. De Keizer liet bij de standbeelden van Koning Friedrich Willem III en Koningin Louisa prachtige kransen leggen. Hij vaardigde de volgende dagorder uit: „Aan mijn leger I „Voor de honderdste maal is heden de dag gekomen, waarop Pruisen zijn onafhankelijkheid gedenkt. Het volk zuchtte onder de vuist van den veroveraar. Geen vernedering, ook de ergste niet, was het gespaard gebleven. Maar de harde straf werkte duurzaam. Na een langen, moeilijken strijd sloeg eindelijk het uur, waarin mijn verheven voorvader, in bewogen woorden, de oproeping „Aan mijn volk" richtte. In dichte scharen volgde het volk den oproep van den Koning. Hoog sloegen do vlammen van geestdrift, en offervaardigheid gloeide in ieders hart. Gelukkig achtte ieder zich, voor Kouing en vaderland zijn goed feil te mogen hebben, dubbel gelukkig onder de Duitsche vlag zijn bloed te mogen storten. De Keizer herinnert dan aan Scharn- horst, Blücher. York, Bülow, Gneisenau en zoovele anderen, wier namen in vlammend schrift in de jaarboeken der geschiedenis zijn gegrift. „De trouw onzer vaderen aan hun Koning heeft de zege behaald, die voor henzelf evenwel nog niet was weggelegd het herstel, de wedergeboorte van keizer en rijk. „Ons echter, het thans levende ge slacht, roepen de heldendaden van onze voorouders dringend toe de ernstige waarschuwing van het woord des dichters waar te maken: „Was du ererbt von deinen Vatern hast, Erwirb es, um es zu besitzen". „Ook wij zullen met blijdschap ten strijde trekken, als het eens noodig mocht zijn om het met zooveel dierbaar bloed verkregene te bewareD, en Duitschlands eer te beschermen tegen wie die zou durven aantasten. In persoon woonde hij met zijn gemalin en al de prinsen en princessen van ziju Huis de godsdienstoefening in den Dom bij. Na afloop der kerkelijke plechtigheid werd een groote wapenschouwing ge houden. Duitschland zal zijn legersterkte aan zienlijk verhoogen. Een hiertoe strekkend voorstel is bij den Rijksdag ingediend. Het plan is om tot dekking der kosten eenmaal een vermogensbelasting van een milliard Mark te heffen. In Rusland is de driehonderdjarige regeeringsperiode van het Huis Romanoff feestelijk herdacht geworden. Of er voor de Russische natie thans reden bestaat een dergelijk feest te vieren, mag met recht be twist worden. Want zoo eronder één Czaar gemoord is gewerden, dan is 't voorzeker onder dezen. Zijn bewind kenmerkte zich door bloedige pogroms, waarbij duizenden van have on goed werden beroofd en gedood werden. Met den strop en den kogel werd elk streven der bevolking naar vrijheid en gerechtigheid onderdrukt. De edelste mannen en vrouwen van Rus land werden om hun denkbeelden naar Siberië verbannen, waar zij, gescheiden vau de hunnen, hard én wreed behandeld werden. Er bestaat voor Rusland's volk geen reden wegens ziju heerscher te juichen. Er is, uitgezonderd de Russische Doema, in geheel Europa geen Parlement, waai de parlementaire minderheid zóó onder drukt wordt als juist in Hongarije. De reactionnaire meerderheid misbruikt haar overwicht door het Reglement van Orde zoodanig, dat de minderheid besloten heeft aan de beraadslagingen geen deel meer te nemen. Nu heeft het ministerie Lukacz een kiesrechthervorming inge diend, die naar niets lijkt, en een be spotting is van den volkswensch. Het bestuur der sociaal-demokraten had daarom aanvankelijk evenals in België tot een algemeene werkstaking besloten, maar heeft daarvan ten slotte afgezien, toen bleek, dat deze niet de instemming wegdroeg vau de parlementaire Kamer minderheid. Deze was namelijk een oogen blik in 't Parlement verschenen. Bij monde van haar leider, graaf Andrassy, protes teerde zij tegen de kiesrechthervorming, die niets gaf. Maar aan het slot van dat protest verklaarde zij tevens niet solidair beschouwd te willen worden met de voorgenomen algemeene werkstaking. Met het oog op die verklaring werd tot uitstel der staking besloten. In de zittiug van Donderdag zijn opnieuw stormachtige tooneelen voor gevallen. Na de opening de/ zitting begon de afgevaardigde Lovazi een redevoering, zonder dat hij bet woord had gevraagd. Hij richtte felle beschuldigingen tegen den voorzitter en de regeering. Een geweldig tumult volgde. Toen het tien minuten had geduurd, schorste de voor zitter de zitting en beval een sterke afdeeling politie binnen te komen, en gaf last tien leden der oppositie, die de orde verstoorden, te verwijderen. Voordat de politieagenten het bevel konden uitvoeren, richtte Julius Justli het woord tot hen, en protesteerde tegen liet gebruik van geweld, verklarend dat de oppositie elk besluit vau dit parlement, dat zichzelf brandmerkt door geweld daden, onwettig acht. Alle leden der oppositie verlieten daarop de zaal. De Kamer zette vervolgens het onder zoek van het ontwerp tot reglements herziening voort. De Kamer heeft het nieuwe reglemen t van orde, houdende gestrenge maatregelen tegen obstructie, aangenomen. NIEUW STIJDINGEN. De Balkan-oorlog. Sofia, 14 Maart. Het antwoord van Bulgarije op het bemiddelingsvoorstel der mogendheden verklaart, dat de Balkanstaten de bemiddeling aanvaarden op voorwaarden van le. Vaststelling der Bulgaarsch-Turkscho grens volgens een lijn gaande van Rodosto naar Kaap Malatra. Gallipoli niet inbegrepen. 2e. Adriauopel en Skoetari zullen evenals de eilanden in de Egeïsche Zee aan de bondgenooten worden afgestaan. 3e. Turkije zal afstand moeten doen van Kreta. 4e. Turkije moet in principe toe stemmen in het betalen van een oorlogs schatting. 5e. De vijandelijkheden zullen ge durende de onderhandelingen niet gestaakt worden. AMERIKA. Kort na de ambtsaanvaarding van President Woodrow Wilson, hebben er door de pers allerlei berichten de ronde gedaan over de ongemeen democratische gewoonten van den nieuwen President. Zoo zei men, dat de groote ontvangzaal van het Witte Huis ingericht was als speelkamer voor 's Presidenten ander- halfjarig nichtje. Ook werd verteld, dat de President de deuren van het Witte Huis altijd wyd open zou zetten voor de journalisten en voorts, dat hy, als geheel-onthouder, eiken druppel alcohol uit de kelders van het Witte Huis had gebannen. Trouwens, heel het kabinet bestond uit afschaffers. Thans wordt echter van die geruchten de grootste helft tegengesprokende ontvangzaal blijft ontvangzaal en wordt geen speel kamer; de president houdt ook wel van een glas bier, en heeft zich tydens zyn vermoeiende verkiezingscampagne meer malen versterkt met den Amerika zeer geliefden alcoholhoudenden drank, die den naam van highball" draagt, en wat de journalisten betreft, 't is waar, dat de President evenals de meeste leden van het kabinet zeer vrygevig is met inlichtingen aan de pers, maar staats geheimen zullen ze niet verklappen, en het gevolg van hun onbekrompenheid tegenover de pers in de eerste dagen hunner regeering, bestaat in zulk een ontzettende hoeveelheid leuterpraat over het Witte Huis door alle kranten der Unie, dat men nu wel wat exclusiever zal worden. New-York, 15 Maart. Twee treinen van de Union Pacific Spoorweg zijn bij Gottenburg tegen elkaar gebotst: 7 per sonen werden gedood en meer dan 100 gewond. De zware storm bemoeilijkte den reddingsarbeid zeer. Een bulptrein had eenige uren noodig om de plaats des onheils te bereiken. Gedurende de laatste 25 uur woedt een geweldige storm boven Louisiana, Texas, Alabama, Mississippi en Tenneszee. Naar verluidt, zijn reeds 60 personen gedood. Te Nashville werden door de cycloon een 20-tal inwoners gedood, terwijl tal van gebouwen met den grond gelijk werden gemaakt. Een geweldige stormwind richtte in het Noorden van Illunois en te Chicago voor meer dan een millioen dollar schade aan. Het aantal dooden wordt door sommigen reeds op meer dan 100 geschat. ITALIË. De Corriere d'Italia deelt mede, dat de paus geregeld in beterschap toeneemt. Hij heeft een goeden nacht doorgebracht en zijn eetlust is uitstekend. De Giornale d'Italia bericht, dat de paus Vrijdag te 12 uur is opgestaan en 2 uur is opgebleven. Men hoopt, dat hij Zaterdag den geheelen dag op zou kuuneu blijven. RUSLAND. Astrakan, 14 Maart. Van de 55 visschers, die op 3 Maart op een ijsschots naar volle zee dreven, zijn er 45 gered. Twee waren zwaar ziek en een andere was bevroren. Het lot der overigen is onbekend. FRANKRIJK. Tijdens een nachtelijke oefening van de tweede compagnie, 28e bataljon Alpen jagers, wilde de sergeaut Montchouet zich ervan overtuigen of alle schildwachten hun plicht wel deden. Daarbij naderde hij met te veel geraas een schildwacht, die de bajonet velde, met het gevolg, dat de sergeant zóó ernstig in de hartstreek werd gewond, dat hij in het militaire hospitaal kort daarna overleed. Het slacht offer was 23 jaar oud. DUITSCHLAND. Donderdag is te Frankfurt a/O. het proces begonnen tegen den beruchten moordenaar August Sternickel, over wiens laatste wandaden en zyn gevan genneming, wy onlangs uitvoerige bizonderheden medegedeeld hebben. De belangstelling in het proces was buiten gewoon. De hotels in de stad zijn van getuigen, deskundigen en andere by het proces betrokkenen overvol. In de straten, waarlangs Sternickel uit de gevangenis naar het Gerechtshof geleid werd, verdrong zich een dichte menigte, de politie moest een cordon vormen om den weg vry te houden. Sternickel staat met zyn 3 mede plichtigen, thans in de eerste plaats terecht wegens den moord, 7 Januari van dit jaar te Ortwig gepleegd op den grondbezitter Kalies, diens vrouw en het dienstmeisje Anna Philipp. Er zyn 26 getuigen gedagvaard, o. a. ook de beide dochters van het vermoorde echtpaar, die, zooals men zich herinneren zal, door de moordenaars, in een kamer op gesloten gehouden werden, tydens het leegstelen van de woning. Het verhoor van Sternickel over dezen moord, werd door het talrijke publiek met groote spanning gevolgd. Hy ver klaarde, dat hij in den eersten tijd goed met Kalies overweg gekund had. Eens was hy een nacht uitgebleven, en by zyn terugkeer had hy bemerkt, dat men in zyn afwezigheid in zyn boeltje ge snuffeld had. Daarover was hij zeer geprikkeld geweest, en toen had hy het voornemen opgevat om Kalies een poets te spelen. Voorzitter: Je bent zeker bevreesd geweest, dat hij iets verdachts gevonden had? Bekl.: Neen, hij kon niets vinden. Ik ben toen den volgenden Zondag naar Fürsten- walde gegaan, en heb den nacht in myn woning doorgebracht. Voorz.: Waar is dan uw woning? Bekl.: Dat zeg ik niet. In een herberg heb ik toen Willi Kersten aangetroffen, en met hem het plan gemaakt om Kalies te over vallen. Verder ondervraagd geeft Sternickel dan een verhaal van de geschiedenis van den moord, zooals die reeds bekend is. Eerst Kalies, later diens vrouw, zyn overvallen en met een strik om den hals gewurgd. Ook het dienstmeisje is op dezelfde wyze onschadelyk gemaakt. De beklaagde betoogt evenwel dat het niet in de bedoeling gelegen heeft om hun slachtoffers te vermoorden, alleen om hen bewusteloos te maken en te knevelen. De kinderen werden in een kast opgesloten en beklaagde heeft hun brood gegeven, 's Avonds is Sternickel naar het veld gereden, de lyken in den wagen verborgen; hij heeft ze in een hooiberg gelegd, en dien vervolgens in brand gestoken. Den volgenden dag heeft hij het huis verlaten. Spoedig daarop is hy gearresteerd. Het verhoor van Sternickel was daar mee afgeloopen. Voor de rechtbank te Leipzig is Donderdag het proces behandeld tegen den vau spionuage verdachten kantoorbediende Naujoke, iemand van 28 jaar, laatstelijk te Hamburg woonachtig. De beklaagde werd destijds wegens zijn ongeschiktheid als onderwijzer ontslagen. Hij maakte ongeveer 2000 mark schulden, hoewel hij, naar de voorzitter opmerkte, als spion veel geld verdiende. Hem was ten laste gelegd, dat hij in 1912 te Hamburg ten kantore van de firma Blohm en Voss, scheepsbouwers, teekeningen, schrifturen en plannen bad gestolen, en dat hij verder als Duitscber in binnen- en buiten land, voornamelijk te Parijs, teekeniügen, boeken en schrifturen, welker geheim houding in het belang van de veiligheid van den staat was, in het bezit van een vreemde mogendheid had gebracht. Na voorlezing van de aanklacht werd de zaak behandeld met gesloten deuren. Het vonnis luidde 13 jaar tuchthuis en 10 jaar eerverlies. BELGIË. Brussel, 14 Maart. De Soir van gisteravond publiceert een en ander over een militair schandaal. Men heeft n.l. ten aanzien van de levering van munitie en kanonnen een onderzoek ingesteld, waarbij een schandelijke zorgeloosheid bij de officieren is ontdekt, die met den aankoop daarvan zijn belast. Verschillende bestellingen, gedaan aan Belgische leveranciers en door Duitsche fabrikanten geleverd, zijn ondeugdelijk bevonden. De kanonnen en munitie, die geleverd werden, zijn onbruikbaar. Bovendien is gebleken, dat een belang rijke bestelling van kanonnen, die 6 jaar geleden in Duitschland werd gedaan en waarvoor 5 millioen frank reeds betaald is, nog niet is uitgevoerd. In den loop der beraadslagingen over de legerwet verklaarde de minister van oorlog in de Kamer, dat de lichting 1911 nog niet naar huis is gezonden, omdat de buitenlandsche toestand nog steeds te wenschen overlaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5