Ingezonden Mededeelingen. Weleer en heden. wyze, waarop het werd opgevoerd, mocht aller instemming wegdragen. De rollen waren blijkbaar in goede handen, en werden uitstekend vertolkt. Een woord van hulde komt ook toe aan den heer Banda van Zierikzee voor zyn grimeering. De zorg, daaraan be steed, droeg niet weinig by tot het welslagen der opvoering. Verder werden door eenige dames en heeren nog eenige propagandaliederen ten gehoore gebracht, die ook zeer in den smaak vielen. Na afloop van het tooneelstukje dankte de heer Schuitema de vereeniging voor haar keurig spel, en sprak den wensch uit, dat velen in het gehoorde aanleiding mogen vinden tot de afdeeling Ooster land van den Bond voor Staatspension- neering toe te treden. Daarna dankte de voorzitter de aan wezigen voor hun opkomst. Hy hoopte dat, al konden nu niet allen op één avond vergaderen, toch allen zullen deelnemen aan den voorgenomen propa- ganda-optocht. Ten slotte werd door allen het bekende lied „Stryd mee" gezongen. Staande de vergadering werden 14 nieuwe leden ingeschreven, zoodat de afdeeling thans ruim 160 leden telt. Sirjansland. Tot marktmeester te Rotterdam is benoemd de heer A. J. Klink, thans bode op het stadhuis, geboren alhier. Brulnisse. Vrijdagavond werd door het Muziekgezelschap „Nu met Hope", direoteur de heer P. A. Jongmans, een uitvoering gegeven in het café van mej. wed. Storm. Vóór den aanvang werd door den directeur een kort woord ge sproken, waarin hy er op wees, dat door veler medewerking een programma kon worden samengesteld, dat een aange- naraen avond voorspelde. Nu, die belofte werd in alle opzichten vervuld. Dj rtummets door ïde-vereeniging ten gehoore gebrftcljt voldeden zeer. Het bleel wederom; dat de leden met succes de muziek beoefenen en onder leiding staan van een directeur van groote bekwaamheid. Behalve deze muziekstukken, werden door een tweetal dames en een tweetal heeren met begeleiding van piston en piano een viertal nummers, voor stryk- orchest uitgevoerd. Ook deze werden met groot genoegen aangehoord. Door de vereeniging waren geënga geerd, de heeren huraoristen-duettisten August de Laat en Pierre van Iersel, van Tilburg. Die heeren droegen ver schillende stukjes voor, die buitengewoon in den smaak vielen en zeer toege juicht werden. Het publiek, dat de zaal van mej. Storm vulde, heeft zich dan ook zeer geamuseerd, zoodat de ver eeniging met voldoening op de uitvoe ring mag terugzien. Door het ruwe weer van Zaterdag hadden zoovele vaartuigen een toevlucht in de tramhaven gezocht, dat de tram- booten er niet in konden, en aan den steiger moesten aanleggen. Van vele dier vaartuigen waren de zeilen do^f de hevige windvlagen ge scheurd. De Geneeskundige Staatscommissie te Leiden bevorderde tot arts den heer Z. G. Hoogerheide, geb. alhier. St.-Fillpsl&nd 15 Maart. In een Vrydag- avond gehouden vergadering is een afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering definitief opgericht. Acht- en-twintig personen zijn aanvankelijk toegetreden, terwijl staande de vergadering een bestunr gekozen werd bestaande uit 8 leden. SL-Maartensdtyk. In de laatstgehouden vergadering van leden der vereeniging „E. M. M." alhier werd door den secretaris- penningmeester, den heer W. M. Rjjnberg, rekening gedaan over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 76 en de uitgaven f 70,89. Buitendien was voor vuurwerk ontvangen op een inschry vingslijst f 92 en daaraan uitgegeven f 92,35. Het totaal goed slot bedroeg derhalve f 4,76. De aftredende bestuursleden de heeren J. P. Hage, I. de Wilde Gz. en Ant. L. Hage, werden weder herkozen. In de plaats van den heer P. Kodde, die bedankt had, werd gekozen de heer M. de Vos. Besloten werd weder als op vorige jaren by gelegenheid der paardenmarkt een hardrydery te organiseeren, waaraan ook niet-ingezetenen kunnen deelnemen, alsmede een fietswedstryd, indien daar voor deelnemers te vinden zyn. Ook zal, evenals in de laatste jaren, getracht worden dien dag met een vuurwerk te besluiten. Wllhelmlnadorp. Aan het Katsche veer onder deze gemeente is men thans bezig, ten behoeve van den veerdienst aldaar, een geheel nieuwen veerdam te maken. Ook aan de overzjjde schynt men den bestaanden veerdam te willen verbeteren. Al deze werkzaamheden schijnen in werband te staan met het besluit van Prov. Staten tot aanschaffing van oen motorboot voor het overbrengen van passagiers, goederen enz. Dat een en ander den bestaanden toestand zeer zal verbeteren, tot groot genoegen van het reizend publiek, zal wol geen nader betoog behoeven. Goes. Door den heer D. de Koning, directeur der gasfabriek alhier, is eervol ontslag uit zyne betrekking gevraagd. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts. Het is niet zeldzaam, personen legen te koraen die, ten gevolge ran het gebruik der Pink Pillen, hun gewonen gezondheidstoestand volkomen gewijzigd hebben gezien, en die, om zoo te zeggen, een geheel nieuw leven genieten, dat volkomen bevryd is, van de kwalen die oen voorgaand tijdperk hebben vergiftigd. De gravin Ilavlzinni. Zoodanig is het geval met de gravin Ravirinni Erminia Boffi, die te Milaan woont, via Madonnina 27, en van wie men dezer dagen de volgende verklaring in de Secoio van Milaan kon lezen: „Mijne gezondheid was nooit bloeiend geweost. Ik was inderdaad sedert langen tijd onderhevig aan een soort van zenuwzwakte. Ik werd ge makkelijk terneergeslagen en was overmatig vatbaar voor indrukken en gevoelig voor hart kloppingen. Bij die zenuwzwakte kwam lator nog bovendien de bloedarmoede en toen werd mijn gezondheid aller treurigst. Ik had de eetlust verloren en ik voelde mijne krachten iederen dag verminderen. Naarmate dat mijne zwakte ver meerderde, werden mijne kwalen erger en tal rijker. Zoo heb ik mij langen tijd te beklagen gehad, om zoo te zeggen iederen dag, over hevige pijnen in de lenden, aanhoudende hoofd pijnen, verblindingen en dagelijkscbeduizelingen. Ik spreek niet over mijne spijsvertering, die zeer moeielijk en zeer pijnlijk was geworden, boewei ik toen maar zeer weinig at. Ten gevolge van dat alle* ging mijn leven in lijden voorbij en vreesde ik, dat dit lang zoo zou bljjven, daar alle versterkende zaken, alle voorgeschreven middelen, die ik toch met nauwkeurigheid had ingenomen, niets tegen mijne ziekte hadden kunnen doen. Eindeljjk heb ik de werkdadig- heid der Pink Tillen, waarover men zooveel spreekt, willen beproeven. Dat is mij goed be komen. Ik kan zeggen, dat ik, sedert ik de be handeling met de pink Pillen gevolgd heb, een nieuw leven leef, dat ik al mijne krachten heb herwonnen, dat ik met eetlust eet en uitmuntend mijne spijzen verteer. Het is al langen tijd, dat ik met die behandeling heb opgehouden en ik heb alle reden te gelooven, dat ik nooit meer de vervlogen slechte dagen van ziekte zal weerzien". Zieken, vermoeiden, uitgeputten, gij hebt geen denkbeeld van het gevoel van welzjjn dat de geneeswjjze der Pink Pillen u kan doen onder vinden. Dat gevoel van terugkeer tot liet leven en tot de kracht, ondervindt men van af het begin der behandeling en allen die begonnen ejjn de Pink Pillen te gebruiken, verlangen slechts éóne zaak, voort te gaan met het gebruik, want men gevoelt in werkelijkheid dat zij genezen. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar a f 1,75 de doos en f 9,de 6 doozen aan het Generaal- Depót der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken by J. W. Gudde, „Het Roode Kruis", Oude Haven en F. P. J. Bal; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Zierikzee, 17 Maart. Ten overstaan van den plaatsvervangenden notaris G. J. Lunenberg, werd heden alhier publiek verkocht de hofstede „l'Entre- prise" onder Ellemeet, en wel: Aan den Schelpweg: De gebouwen en het erf, groot 23.40 Aren, voor f 2775 den hoop. 02.20 Aren tuin voor f 350 den hoop, 307.20 H.A. bouw- en weiland, voor f 700 per gemet. Aan den Hongerigen weg 94.20 A. bouwland, voor f 800 per geraet. Aan den Groenenweg 65 Aren bouwland, voor f 650 per geraet. Oosterland, 17 Maart. By de op 14 Maart 1.1. door de meelvereeniging T. G. A. V. V. alhier gehouden aanbesteding werd aannemer: Voor 10.000 K.G. gemengd half gerst en half maia. de heer D. Vy verberg te Oosterland, voor f%4,40. Voor 5000 K.G. gerstemeel dezelfde, voor f 4,75. Alles per 50 K.G. franco depót. St.-Annaland,17 Maart. De uitslag van de door „Landbouwbelang" ge houden aanbesteding is, dat aannemers geworden zijn: van de 19400 K.G. chilisalpeter, te leveren in April, de heer K. M. Schip pers te Oud-Vosseraeer, a f 13,74 (ongemalen) van de 44200 K.G. chilisalpeter, te leveren in Mei, de firma Glerura Go. te Han8weert, f 13,70 (gemalen); van de 2900 K.G. kopersulphaat, de heer II. J. Grooneweg te Oud-Beijer- land, prys geheim. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. liet afscheid van ds. A. E. K. Pols te Serooskerke (Sch.ï, beroepen te Juk- word, is bepaald op bondag 30 Maart a.s. Eikerzee. 17 Maart. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, door ds. A. K. Straatsraa. Geref. Kerk. Tweetal te Zierikzee: ds. Mculink te Hendrik-Ido-Ambacht èn ds. Sybesraa te Bunschoten. Bedankt voor het beroep naar Renkura, door ds. P. W. H. Braraer te Heinkenszand. 0 ND E R W IJ 8. Tholen. Voor de 1ste klasse van de Ryksnorraaalschool alhier zijn toegelaten M. 0. van Dienst, C. By!, D. C. Byl, C. A. Cense, C. M. Christiaanse, G. W. van Egraond, J. J. van der Graaf, C. J. Jansen, A. Lindhout, O. N. Schipper en C. N. de Wilde. Tot de voorbereidende klasse: H. A. van den Berg, J. C. de Bruyne, M. H. Byl, J. van Elsacker, G.. J. E. Moelker, H. A. Mosselman, C. J. van Oost, U Stelwagen, P. Waale, J. van de Werff, C. A. de Wilde en P. A. van IJsseldijk. Landbouw en Veeteelt. Drelsehor. In tegenwoordigheid van den heer Van den Broeke, als plaats vervanger van den rijkslandbouwleeraar, van de leden dor Commissie van Too-' zicht, van den beer burgemeester en van verscheidene belangstellenden, gaf de heer Van Staalen j.l. Vrijdag een eindles aan de leerlingen van den land- bouwcursus. Aan dezen cursus namen 12 leerlingen deel. Op de lessen werden behandeld onderwerpen uit natuur- en scheikunde, uit plant- en dierkunde, enz. Het bleek, dat de leerlingen goed geprofiteerd hadden van het dezen winter behandelde. Over liet algemeen bewezen ze, dat ze het behandelde begrepen hadden. Aan het slot dezer les gaf de heer Van den Broeke zijn tevredenheid te kennen. Hij drong er bij de leerlingen op aan dezen zomer het geleerde zoo nu en dan eens te repeteeren, om den volgenden winter het tweede gedeelte van den cursus, het meer practische gedeelte, beter te kunnen volgen. Schouwen, 17 Maart, 't Gaat met het contracteeren van suikerbieten niet zoo vlot als het vorig jaar. De prys is niet zoo hoog en de arbeidskrachten, die voor dit gewas in sterke mate worden geëischt, zyn moeilijk en dan nog alleen tegen hooge loonen te verkrijgen. Bovendien is de chili-salpeter, die in buitengewone hoeveelheid noodig is voor deze cultuur, thans zeer hoog in prys. Ook zal de heugenis aan het uiterst moeilijke vervoer der bieten tijdens de jongste campagne allicht menigeen er toe bewegen de teelt van deze vrucht eenigszins te beperken. SL-Flllpsland, 16 Maart. Het aantal gemeten land dat verpacht is voor 't ver bouwen van zilverajuin is beduidend minder dan 't vorige jaar. Nu schijnt 't 35 gemeten tegen circa 70 in 1912 te zijn. Evenwel zyn er een groot getal klein-landbouwers, die een meer of minder groote oppervlakte zullen bezaaien. Eenige er van hebben gecontracteerd tegen f 3,50 per baaltje, andere zaaien voor eigen rekening. Tholen. Door den districts-veearts is by een rund van den landbouwer A. C. Visser miltvuur geconstateerd. Verbran ding en ontsmetting heeft plaats gehad. Onschuldig veroordeeld. De commissie voor de verzoekschriften uit den Duitschèn Rijksdag heeft de regeering in overweging gegeven de wetgeving op de schadeloosstelling aan onschuldig veroordeelden te herzien. Aanleiding daartoe zegt N. R. C.t gaf het geval van een Thuringsch leerlooier, August Brehm, in 1892 veroordeeld wegens brandstichting in zijn zaak met het oogmerk de verzekeringssom op te strijken. De man kreeg 5 jaar, werd echter na 4 jaar vrijgelaten om zyn goed gedrag. Twee jaar later wist hy revisie van zijn proces te bewerken en werd onschuldig verklaard. Tijdens zijn gevangenschap was zijn zaak, geschat op een waarde van f 240.000, geheel verloopen. Na zyn onschuldigver- klaring is hem een schadeloosstelling vanf 1356 toegekend. Brehm, die nu 65 jaar en arm is, heeft destijds dat luttele bedrag geweigerd. Voor schuld onder den hamer! Veel is er den laatsten tijd geklaagd over den grooten schuldenlast van Amsterdam, 't Zou, 't moest nog eons misloopen. En thans is het mis. Datgene, waarvoor iedere bravo huis moeder doodsangsten uitstaat, wat byna alleen gebeurt by groote verwaarloozing van de woning, by ziekte of werkloos heid van den kostwinner; het beslag van den inboedel door den deurwaarder met dreigenden verkoop, geschiedt ten stadhuize te Amsterdam. En toch heeft de burgemeester niet te klagen over werkeloosheid.... gestaakt heeft Z.E.A. voor zoover wy weten ook niet, met ernstige tegenspoeden, ziekte of iets dergelijks heeft hij niet te kampen gehad. En nu dilt Wat een schande voor de buren, deze aankondiging Openbare verkoop bij executie. Ten verzoeke van Johannes Hen drik Schoch, koopman en aannemer van sloopingen, wonende aan de Baarsjes te Sloten (Noord-Holland), ten deze domicilie kiezende te Am sterdam aan het Westeinde no. 22 ten kantore van den advocaat en procureur mr. Alfred Eevy, Zal op Zaterdag, den twee-en twintigsten Maart 1900 dertien des voormiddags te elf uur op de plaats der inbeslagneming, zynde in de kamer van den Burgemeester, ten Raadhuize te Arasterdam, In het openbaar worden verkocht het, by proces-verbaal van den ondergeteekenden deurwaarder d.d. 11 Maart 1913 ten laste der ge meente Arasterdam in executoriaal beBlag genomen, roerend goed, te weten Een fauteuil, van boven voorzien van twee in hout gesneden leeuwen, ieder vasthoudende het wapen der gemeente Amsterdam, zynde de fauteuil van mahoniehout en bekleed met groen laken, hebbende een met groen laken bekleed kussen. De verkoop geschiedt om contant geld, zonder opgeld. Het goed is een half uur vóór den verkoop voor een ieder te bezichtigen. H. A. SCHM1TS, deurw. Zegt het voort. Wij herinneren, dat de bewuste stoel Dinsdag in beslag genomen werd omdat de gemeente tot dusver in gebreko bleef de kosten, waartoe zij veroordeeld werd in het geding met genoemden heer Sohoch, te betalen Woensdagmiddag om 2 uur heeft de gemeente inmiddels cassatie aange- teekend. Hbld Het proces van den moordenaar Sternickel Donderdag is voor het hof der ge zworenen te Frankfort aan de Oder het geding tegen den bandiet August Sternickel en zyn medeplichtigen wegens den driedubbelen moord te Ortwig begonnen. Men weet, dat Sternickel een heele reeks misdaden op zyn geweten heeft. In 1905 heeft hy te Plagwits een ouden molenaar vermoord en den molen in brand gestoken. Hy wist toen aan de justitie te ontkomen. Vóór dien tyd had hy zich reeds aan tal van diefstallen sohuldig gemaakt en heeft hy dan ook vele jaren in het tuchthuis doorgebracht. Wat zyn laatste gruwelijk raisdryf te Ortwig betreft, ontleenen we het volgende aan de N. Roti. Crt. In het dorp Ortwig had Sternickel als knecht werk gevonden by den heer Kalies, die daar met zyn vrouw, zyn twee dochters van 16 en 9 jaar en de boerenmeid Anna Philipp woonde. Sternickel noemde zich hier Otto Schone. Evenals by den moord te Plagwitz, wist hy helpers te krjjgen. Hy vond ze in zyn drie medeplichtigen, die hy in een herberg te Miicheberg ontmoette. Het waren drie opgeschoten jongens uit Berljjn, die zyn voorstel met beide handen aannamen. Hy bracht ze des avonds naar den stal van de boerdery en hier bleven zy op den loer liggen, tot Kalies den volgenden ochtend naar de beesten ging. Sternickel zocht ruzie met den boer en wierp hem een strik over het hoofd. Pa9 na een lange en verwoede worsteling konden do vier moordenaars den sterken boer over weldigen en afmaken. Daarna legden de booswichten zich weer op den loer en overvielen en vermoorden op dezelfde manier de meid. Haar geroep om hulp deed de boerin toeschieten, zy werd ook gegrepen en onderging hetzelfde lot. Nu waren er nog twee meisjes, maar de moordenaars spaarden haar. Hoe dit kwam, weet men nog niet. De boeven beweren elk voor zich, dat zy de anderen weerhouden hebben, nog meer bloed te vergieten. Het geld dat zy vonden, deelden zy gelijk op, ieder kreeg 120 Mk. De drie Berlijners gingen dadelijk naar de stad terug. Sternickel bleef nog tot 's avonds op do boerdery en stuurde de nionschen, die naar Kalies vroegen, weg met het zeggen, dat de baas en zyn vrouw naar een bruiloft waren, 's Avonds legde by de lyken op eon boerenkar en reed er mee naar een veld bij Ringenwalda, waar hy ze tegen een stroorayt aanzette, die hy in brand stak. Men kreeg hem in de gaten en vervolgde hem. Met een revolver hield hy zich de mannen, die hem nazetten, van het lyf, maar kort daarna pakte eon gendarm, die hem na was gefietst, hem in de dorpsherberg. De gelijkenis in de uitvoering van den moord te Ortwig en dien van Plagwitz deed de politie dadelijk ver moeden, dat Schone niemand anders dan Sternickel was. Dat bleek zoo te zijn, toen men de raeetkaarten liet komen. Ook zijn drie medeplichtigen werden spoedig te Berlijn gevonden. De jongste van hen is nog geen 18 jaar, zoodat deze het alleen daaraan te danken zal hebben, dat bij niet op het schavot komt. Voor de terechtzitting, die vermoede lijk drie dagen zal duren, zyn eeu aantal getuigen en deskundigen gedagvaard. lie suffragettes In de verdrukking. Geheel Londen heeft zich de vorige week vermaakt ten koste der suffra gettes, die men goede poetsen gebakken heeft. Onbekend gebleven personen hebben zich daarvoor veel moeite ge troost, maar er ook zeer veol succes mede behaald. In de lokalen van den politieken en socialen Vrouwenbond, waarvan alle militante dames lid zyn, werden dien dag verschillende tooneeltjes afgespeeld. Van 's morgens vroeg werden door allerlei leveranciers verschillende artikelen bezorgd. Het begon even na de opening der bureaux met een lange ry wagens, waarop zich samen ongeveer 30,000 kilo steenkool bevond. De voer lieden informeerden, waar zij hun vrachtje kwyt konden raken, waarop de kolen- dragers volhieljey door hun palrooris gezonden tq.zyn met het, duidelijke adres van het bureau. Zy begonneu de suffra gettes te beschuldigen plotseling en geheel willekeurig van idee veranderd te zijn en bekrachtigden hun beweringen met eenige stevige woordjes en allerlei lieflijkheden aan het adres der beetge nomen dames. Nauwelijks was men de kolendragers met goed fatsoen kwyt of een groote verhuiswagen hield voor het gebouw in Kingsway stil. Zonder een woord te zeggen, klommen de kruiers de trappen op en begonnen de meubels van hun plaats te sleepen. De suffra- grettes hadden de grootste moeite den mannen dit te beletten. Maar de kruiers bleven staag doorgaan met het ver sjouwen van den inboedel. Zy waren besteld, zij werden- er voor betaald, en zy zouden het huis zuiveren van meubels tot er geen lucifer meer te vinden zou zijn. Terwyl binnenshuis de zuur-zoete conversatie tusschpn suffragettes en kruiers voortduurde, kwamen negen wagens voorrijden, tot kantelens toe be laden met flesschen bier. Zonder zich te bekommeren om het vry levendig onder houd, hetwelk jtussctyeri^ de suffra gettes en de hrutiers gevoejd^ werd, begonnen de bierjongens hun vracht af te laden. Men kan zich de woede dier bestellers denken, toen de suffragettes hen verzochten, het kostelijk Garobrinus- nat maar weer mee te nemen. De onge lukkige dames meenden welhaast net verstand te zullen verliezen. Want na het bier kwamen er zes fraaie landauers voorrijden, welke koetsiers beweerden, besteld te zyn om de dames rond te toeren, en vervolgens een dozyn glazen- wassohers, die met woesten ijver de ruiten, en even zooveel schoonmaaksters, die met niet veel minder hartstocht de vloeren begonnen te boenen. Aldus verloren de suffragettes haar ganschen kostelyken dag met het weg werken van ongeroepenen. De armen zyn er nog ziek van, maar heel Londen heeft zich de buik vastgehouden van het lachen. Wat de Engelsche minister van Landbouw In ons land bewonderde. Naar men weet heeft de Engelsche minister van Landbouw verleden week een bezoek aan ons land gebracht, om zich op de hoogte te stellen van de verschillende werkwijzen in Nederland. Nu de heer Runciman in Engeland is teruggekeerd, heeft hy aan de Daily Mail enkele mededeelingen gedaan. Hy verklaarde veel in ons land bewonderd te hebben. Den voomaarasten factor voor het welslagen van de veefokkerij achtte hy het stelsel der stamboeken. Hy had eveneens bewonderd de coöperatieve zuivelinrichtingen in Friesland, waar de boekhouding voortreffelijk was georga niseerd, en blijkbaar het volledige ver trouwen der boeren had verworven. VerBlondeu door Krokodillen. Sommige Indische streken worden den laatsten tijd onveilig gemaakt door krokodillen, die zeer driest in hun op-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2