ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 14 Maart 1913. NIEUWSTIJDINGEN. ADYERTENTIEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30,. voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9363. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending" moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. De vredeskansen. Sofia, 11 Maart. Het gerucht gaat, dat de regeeringen der verbonden Bulkan- staten een zeker aantal voorwaarden zullen stellen in een antwoord op het aanbod der mogendheden om bemidde lend op te treden. Zoo zou Bulgarije zyne eischen, wat de grens Nidia-Rodosto betreft, handhaven en eveneens de be taling van een oorlogsschatting en de ontruiming van Adrianopel door de Turken eischen. Griekenland houdt vast aan den aistand der eilanden en Monte negro aan de ontruiming van Skoetari. Bovendien verlangen de bondgenoolen, dat, zoolang als de onderhandelingen duren, de vijandelijkheden niet gestaakt zullen worden. De Mir verklaart, dat de ge allieerden besloten hebben de bemiddeling der mogendheden te aanvaarden. De onderhandelingen worden derhalve voort gezet door tusschenkorast der mogend heden en wel op giondslag van de voorwaarden te Londen uiteengezet, waarbij dan nog de eisoh hetreff'-nde een schadeloosstelling gevoegd wordt. In geen geval zullen de vijandelijkheden gestaakt wordende ontwikkeling der krijgsoperaties zal natuurlijk den loop der onderhandelingen beïnfluenoeeren, daar nieuwe offers ook nieuwe compen saties eischen. Het antwoord der geallieerden zal waar schijnlijk morgen overhandigd worden. Daar een der verbonden Balkan- staten eenige wijzigingen iu den vorm wenschte, is de overhandiging van liet antwoord der bondgeuooteu op het bemiddelingsvoorstel der mogendheden uitgesteld tot Vrijdag. Het beleg van Adrianopel. Naar de Pall Mall Gazette verneemt, bevestigt een te Londen uit Sofia ont vangen particulier code-telegram, dat de Bulgaren, na een verwoeden strijd, het fort Heitantarla veroverden, en 400 Turken, ouder wie 20 officieren, gevangen namen. De Turken boden een hard- nekkigen tegenstand, en wierpen de Bulgaren herhaalde malen terug. Te Sofia wordt verwacht, dat do Bulgareu Douderdag nog Adrianopel zullen binnen rukken. AMERIKA. De Senaat van Washington heeft f mill, gulden ter beschikking gesteld voor het oprichten van een standbeeld voor Abraham Lincoln. Een jonge dame uit Chicago was op reis, toen het portier van den wogen, waarin zij gezeten was, onverwachts dichtgesmakt, haar vinger verpletterde De dame eischte van de Northern Pacific 25,000 dollar schadevergoeding. De rechtbauk onderzocht de zaak, vond den eisch van de jonge dame wel wat hoog, doch billijkte een bedrag van 22,100 dollar als schadevergoeding, een som derhalve van ruim f 50,000 in Hollandsch geld. Weer een politieschaudaal te New- York. Een vrouw, Heres geheeten, die wegens brandstichting was gearresteerd heeft een volledige bekentenis afgelegd en een aantal documenten overgelegd waardoor een groot aantal politieagenten worden gecompromitteerd. RUSLAND. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad in een trein bij Rudna, Russisch Polen. Toen de trein het station naderde, liet een man in een der rijtuigen bjj ongeluk een groote fiesch met benzine vallen. De flescli brak, en de vloeistof kwam in aanraking met een op den grond geworpen brandende sigaret. Een geweldige ont ploffing volgde. De deuren en raampjes werden uit de coupé's geslagen jen iu weinige oogenblikken stonden de reizigers in brand. Velen sprongen uit den trein, die nog al vaart had, en bluscliten de vlammen door zich over den grond te rollen De trein werd tot stilstand gebracht en het brandende rijtuig uitgekoppeld. Men vond er bet lijk in van een kind. Acht reizigers waren zwaar en twintig minder ernstig gewond. Van vier per sonen is de toestand hopeloos. FRANKRIJK. De beruchte bandiet Lacombe is Dinsdag middag" om 4 uur in de Parijsche wijk Vilette gearresteerd, toen hij zich te midden van een volksmenigte bevond, die kermis hield. Zijn arrestatie had onverhoeds en zeer snel plaats, wat oorzichtig bleek te zijn, waut Lacombe was zwaar gewapend. Hij werd geboeid een auto naar het politiebureau gebracht, waar hij, tijdens een voor- oopig verhoor, verscheidene bekente nissen afgelegd moet hebben. Te Htlvre woonde in een armoedige woDing een 75-jarige bedelares. liet huisje cn de uiterlijke omstandigheden waaronder zij leefde, wezen op de diepste ellende. Toen men haar echter vóór eenige dagen dood in haar woning vond, kwam men tot de ontdekking, dat in oude kast en een aarden pot ver borgen waren 110 bankbiljetten van 100 frs., 22 van 1000 frs., en 150.000 frs. in rentetitels, waarvan de coupons sinds jaren niet meer geïnd waren. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft Donderdag de bpgrootiug van Binnenl. Zaken aange nomen, na eenig debat, waarbij Minister Heemskerk, inzake de benoemingen van professoren in de Theologie, het stand punt verdedigde van de regeering, die rekening houdt met historisch geworden toestanden. De Minister onthield er zich van een oordeel uit te spreken over de wijze van optreden van den schoolopziener Gunning 'n de vergadering van de vereeniging „Vooruitgang" te Amsterdam. Over t algemeen moeten ambtenaren bij het spreken in het openbaar voorzichtig zijn. Na een kort debat werd voorts de Surinaamsche begrooting goedgekeurd. De Minister van Koloniën verklaarde zich bereid tot bevordering van een ge regelde scheepsgelegenheid voor het bak- ovenvervoer van Surinamenaar Nederland. en deze stand stelt zekere eischen, waaraan hy zich niet onttrekken kan en mag en wil. Maar zijn inkomen is in den regel op geen stukken daarnaar berekend. Er zijn uitzonderingen. Er zyn sommige goede tractementen. Er zijn ook predikanten, die zelf geld hebben of rijk getrouwd zijn. Er zijn er ook, die op allerlei wijzen geld weten te krijgen (rijke familie, studiebeurzen, enz.). Maar er zijn er ook, en ik denk heel velen, die op een fatsoenlijke en zooveel mogelijk verborgene wijze armoede lijden en voortdurend te worstelen hebben met nijpende zorgen. Vooral de zoogenaamde minimumlijders zy, die 't moeten doen met pl.ra. f 1400, zooals ik, en die dan ook nog een gezin hebben te onderhouden en kinderen aan een positie te helpen hebben een armelijk leven en worden door hun stoffelijke zorgen gebroken in hun levenslust en werkkracht en ijver om hun taak in de gemeente te vervullen. Dat is de korte waarheid. En de kans, dat 't voor mij ooit veel anders en beter zal worden is zeer gering". „Dat is de reden, waarom ik een voor mij en rayn gezin gewichtig besluit nam. Ik ga roy nog eens weer losbreken uit mijn dominésleven en trek naar Amerika. Ik kan werken en heb lust om te werken, met myn handen evengoed als met mijn hoofd. Ik zal mij weten te redden. En rayn kinderen zullen zich in Amerika een positie veroveren, zonder dat hurt ouders daarvoor jarenlang, ja hun heele leven lang krom behoeven te liggen'" ,Ik stel nadrukkelijk voorop, dat myn armoede en rayn onvermogen om myn kinderen te geven, wat zij noodig hebben, de hoofdreden is, die mij nu tot deze dingen voert". komen, daar zij toch bewees over een goed elftal te beschikken. Alles belooft dus een mooie ontmoeting. Tweede Kamer-Verkiezingen. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging Goeree en Overfiakkee heeft in haar Woensdag te Ouddorp gehouden ver gadering het aftredend lid rnr. R. J. II. Patijn definitief candidaat gesteld in het district Zierikzee. De pogingen, door de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het kies district Enkhuizen gedaan, om de kies verenigingen in Oostburg er toe te krijgen om jhr. De Muralt te Zierikzee vergunning te verleenen bij eventueele verkiezing in de beide districten het zwakste te aanvaarden, zijn mislukt. De heer De Muralt heeft in verband hier mede thans definitief voor de candidatuur in het district Enkhuizen bedankt. Kunstbeeneu voor do Turken. Dr. Lingbeek, het hoofd der Ned, ambulance te Kon$tantinopel, vraagt in zijn jongsten brief aan het hoofdcomité of er ook fondsen beschikbaar zyn, of anders een raenschenvriend, die de ambulance in staat wil stellen aan de patiënten, wier beenen geamputeerd zyn, eenvoudige sterke kunstbeeneu te geven. Met een paar duizend gulden komt men een heel eind. Turkije, schrijft hy, zal weldra relatief meer geamputeerden hebben dan eenig ander land ter wereld, want - in geen enkelen oorlog speelde het gangreen zulk een rol. IJlt armoede. SPORT. Ds. S. C. Kijlstra, van St.-Jacobi- Parochie, vertelt in De Wekkerwelke redenen hem dreven tot het besluit, om met de zynen naar Amerika te emigreeren. Hy schryft: „Menigeen, als hy het mooie huis ziet, waarin de dominé woont, en hoort van het tractément, dat hy geniet, denkt, dat hij een zeer bevoorrechte positie heeft, een gemakkelijk, onbezorgd leventje, enz. Wie zoo denkt, vergist zich zeer. De dominé behoort tot zekeren stand BelgiëNederland 3-3. Verleden Zondag speelde te Antwerpen het Hollandsche elftal tegen dat der Belgen. De stryd bleef onbeslist 3-3, hetgeen echter de verhoudingder krachten vrijwel weergeeft. Het begin is voor Holland, dat reecis na 2 minuten spelens de leiding heeft, doch dan komt België overdonderend opzetten en weten spoedig gelijk te maken 1-1. Aangemoedigd door het talrijk publiek ondernemen de Belgen aanval op aanval en aan de zwakke verdediging der Hollanders is het te wijten, dat België, na ruim een half uur spelens, de leiding heeft met 3-1 Dit werd de Hollanders te kras en be moedigd door hunne supporters vallen zy nu heftiger aan. Doch de Belgische achterhoede is uitstekend en geeft geen kans. Door algemeen opbrengen weten de Hollanders even voor rust den achter stand te verkleinen, zoodat deze ingaat met 3-2 in 't voordeel van België. In de 2e helft zijn de onzen voort durend de sterksten. Hun uitvallen worden steeds gevaarlijker en na 20 minuten spelens weet de midden-voor het 3de doelpunt voor Holland in het net to jagen. De geestdrift der Hol landers stygt ten top en luide toegejuicht wordt weer. afgetraptmen hoopt nog steeds op een overwinning voor Holland De Belgen laten zich ook niet onbetuigd en onze achterhoede heeft ook menig gevaarlijken uitval te stuiten. Beide partijen zetten er alles op om weer de leiding te nemen, doch de verdedigingen zyn te hecht. Einde komt met gelijk spel van 3-3. Van het Belgische elftal (welke 3 invallers had en hierdoor zeer gehandi capt was) was de doelman de beste. Het Hollandsche elftal dient „voor den wedstrijd HollandEngeland op 2den Paaschdag wel iets gewijzigd te worden daar er verscheidene zwakke punten in warenechter gaven de Hollanders vooral na rust goed spel te zien, alhoewel de Belgen vlugger waren. - Waarschijnlijk zal de Zierikzeesche Voethalvereeniging „Z. V. V." op Zondag 23 Maart (le Paaschdag) een wedstryd spelen tegen de Middelburgsche ver eeniging „E. M. M." Reeds eerder leerden wy deze vereeniging kennen, toen „Z. V. V." op 2den Kerstdag 1912 gelyk met haar speelde. Wy mogen hopen, dat „Z. V. V." een zoo sterke combinatie in het veld kan brengen, dat zy de overwinning mag behalen; echter ver moeden wij „E. M. M."Lzeer sterk op zal Het hoogste onrecht. Een hotelhouder te Arnhem ontsloeg naar het Nieuwsbl. v. Ned. een dienstmeisje op stel en sprong. De reden doet er niet toe, doch was van zoo dringenden aard, dat hij haar onmiddellijk n gaf. Het meisje zon op wraak, doch het duurde wel een veertien dagen vóór zij tot een besluit kwam. Toen stapte zij, niet naar den kantonrechter, maar naar ne politie en deed daar een verhaal van een zeer ergerlijke daad door* den man tegenover haar, minder jarige, gepleegd. Den anderen dag kreeg de hotelier* bezoek van een paar agenten, die hem naar het bureau medenamen. Hy werd daar ondervraagd, ontkende natuurlyk, omdat er absoluut niets van aan was, doch men hield hem niettemin vast, leidde hem voor den officier van justitie en deze verkreeg van de rechtbank een bevel om hem in preventieve hechtenis te brengen. Een instructie werd tegen hem geopend, welke drie maanden duurde, en al die drie maanden zuchtte hy in het Huis van bewaring, op alle mogelijke wyzen zijn onschuld betoogend. Zyn gezondheid leed er onder, zijn zaak ging met reuzenschreden achteruit, zoodat hij ten slotte failliet werd verklaard. Na drie maanden stond hij terecht, en toen bleek er zoo weinig bewijsmateriaal tegen hem te zyn, dat de rechtbank, nadat de officier van justitie twee jaar ge vangenisstraf had geeischt, onmiddellijk vonnis velde en den man vrijsprak. Toen kwam hy weder in de vrije lucht, maar was door de justitie tot een bedelaar gemaakt. De eenige voldoening, die hy heeft gehad, is dat de president der rechtbank de voornaamste getuige, 't weggejaagde dienstmeisje, een flinke schrobbeering voor haar liegen gaf. Of de officier van justitie er aan denkt haar ter verant woording te roepen wegens het misdrijf van valsche aanklacht, vertelt de ge schiedenis niet. De geschiedenis die we aan het ontleenen, is geen fantasie, maar pure waarheid. De vrijspraak van den armen kerel heeft men dezer dagen in verschillende dagbladen kunnen lezen Daaraan voegt het Nieuwsblad o.m het volgende toe: Tweeërlei ergernis heeft het feit gewekt. In de eerste plaats de wyze van optreden van den officier van justitie te Arnhem, die, afgaande op de verklaring van een vrouw, naar*wier vertrouwbaarheid hy niet eens een onderzoek had ingesteld, een gezeten burger eenvoudig uit zijn gezin, uit zijn zaken weghaalt, zonder zich maar een oogenblik af te vragen, wat daarvan de gevolgen kunnen zyn. Natuurlijk zich be roepende op de eischen der rechts zekerheid, legt hy beslag op den persoon van den verdachte, en de rechtbank, by welke de eerbied voor de persoonlijke vrijheid ook niet groot is, machtigt hera daartoe. Maar we hebben ook nog een opmerking van algemeenen aard, n.l. dat het gebeurde het zooveelste bewijs oplevert, dat ons strafproces niet deugt. De feitelijke toestand is thans zoo, dat de justitie een persoon, dien zij van een ernstig strafbaar feit verdenkt, maanden en maanden achter slot" en grendel kan zetten, en hem daarna weer op vrye voeten kan laten zonder zelfs verontschul diging aan te bieden, laat staan hem eenige schadeloosstelling toe te kennen. Tegen dit laatste hebben we reeds meermalen geprotesteerd en we zullen dit blyven doen, overtuigd als we zyn, dat wanneer een orgaan van een staat het voor een goede rechtspraak noodig heeft geacht iemand aan te houden en blijkt zich vergist te hebben, de staat vergoeding schuldig is voor het nadeel en het leed, dat zyn dienaren den ten on rechte verdachte hebben berokkend. Tegen de hoedenspelden. Eenige Amsterdammers hebben het plan opgevat een beweging op touw te zetten, teneinde in de politieverordening een bepaling opgenomen te krijgen, waardoor het publiek beschermd wordt tegen de lange pennen in dameshoeden. Woensdag 19 Maart, des avonds 8 uur, zal in American-Hotel een vergade ring plaats hebben, waar deze zaak be sproken wordt en w aar dames en heeren, die hun licht in deze willen ontsteken, welkom zijn. Lid der voorloopige com missie is de heer Henri Koekenheira. Burgerlijke Stand van ScherpenIsse. Geboren: 10 Febr. Cornelia Louwerina, d. van Adriaan de Graaf en Johanna Geertruida Jansens. 27 Izaak Samuel, z. van Izaak Samuel Hage en Catharina Johanna Griethuizen. Ondertrouwd: 23 Febr. Nathaniel de Viet, 26 j. en Willemina Anthonisse, 22 j. Overleden: 8 Fobr. Zeger van de Velde, 88 j, echtgenoot van Janna de Molder. 13 Dingena Slager, 71 j., weduwe van Kornelis van Aa. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 13 Maart. Alleen tarwe was matig aangevoerd. Prijzen onveranderd. Tarwe f 6 k f 8,50; chevaliergerst f6 f7,25; wintergerst f 6 k f6,50; rogge f 6 k f 6,40haver f 3 k i 4,50 erwten (kleine) f8 k f 8,50; kroonerwten f8 k f'9,50; bruine boonen t6 k f8,50. Uien en aardappelen geen aanvoer. Hooi f 20 k f 27 per 1000 K.G. Stroo f 16 k f 18 per 1000 K.G. Middelburg, 13 Maart. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uiet groot. Tarwe in een zeer va9te stemming. Overige artikelen onveranderd vast. De prijzen waron als volgt: nieuwe tarwe f 5,50 a f 7,50; rogge f 6 f 7; zomergerst f 5,25 k f 6,25paarden- boonen f7 a f9; kroonerwten f 8 a f 11; witte boonen f 10 k f 14; ronde bruine boonen f 12 a f 17; lange dito f9 k f 12, alles per H.L. Beetwortel-Suiker. Rotterdam, 10 Maart. Bietprijshoudendper Maart f 12^ geboden. Amsterdam, 10 Maart. Bietkalm; per Maart k f 12| te koop, per Aug. a f 12/g geboden, per Oct./Dec. k f ll}j| genoteerd. Ondertrouwd: N. H. VERJAAL en C. J. DE KOSTER. Dreischor, 12 Maart 1913. Huweiyksvoltrekkiag 26 Maart a.s. OREISCHOR. NUTSVERGADER1NG op Dinsdag IS Haart, 's avonds 7 uur, bij de Wed. J. de Rijke. De Landbouwvereeniging „Schar end ij ke" zal, op Zaterdag 22 Maart a.s., voorm. 10 ure, trachten aan te besteden, volgens A. H. V. en franco vóór den wal aan de haven te Scharendjjke, minstens: 13300 K.G. Chili-Salpeterlevering 28 Maart 1913. 23400 Chili-Salpeter, levering 18 April 1913. 29300 Chili-Salpeter, levering 9 Mei 1913. 4500 Katoenzaadqieelleve ring 28 Maart 1913. 3000 Lijnschilferslevering 28 Maart 1913. Inschrijvingen in te zenden vóór 22 Maartaan den Voorzitter de Heer •S. J. GAST te Duivendjjke. De Secretaris, •P. HANSE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 8