ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 14 Maart 1913. Tweede Blad. Een eerezaak. NIEUWSTIJDINGEN. Ingezonden Mededeelingen. BUCHAMS P1t«N z ierikzeesche Courant). y ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9363. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure; Een nieuwe lente en een nieuw geluid. Herman Gorter. Laug geleden, wie herinnert zich het misschien nog uit zijn geschiedenisboekje, leefden de graven, baronnen en heeren ieder op hun eigen kasteel, dat zij om ringd hadden met wallen en met muren van, voor onzen tijd, fabelachtige dikte; een paar poorten met een angstvallig opgehaalde brug er voor, vormden de eenige toegangen. Wie Loevestein kent, of de Doorwerth of een ander van die belangwekkende oudheden kan er zich een denkbeeld van vormen. Waartoe dienden die kasteelen? Elk kind op school weet het. De heeren bevochten de baronnen en de baronnen de graven, die op hun beurt beide be vochten, en de half legendarische oorlogen tu8schen de Heeckerens en Bronkhorsten, de Hoeksche en Kabeljouwsche twisten, Holland en Gelre, de figuur van Jacoba van Beieren, zij wekken beelden in ons op van een gelukkig achter ons liggend tijdvak van voortdurende oorlogen en veeten, van vaak barbaarschen strijd, die veel heeft vernietigd en weinig op gebouwd. Wanneer toen een ziener was opgestaan en de trotsche heeren had bezworen hun onderling krakeel te staken en zich te vereenigen tot één geheel, tot een staat, met één gemeenschappelijke weermacht, een leger, dat, naar behoefte, een steun punt zou kunnen vinden in elk der kasteelen van de thans elkaar beoor logende graven en baronnen en dat door een hnnnor sou worden aaugevoerd, bou zoo iemand dan niet voor gek, zijn denk beeld voor een dwaasheid zijn uitgekreten? En toch dien eenen staat met het eene leger, wij zien ze thans voor onze oogen, hier in Nederland en in alle andere landen van Europa en 'de kasteelen, voorzoover niet geslecht, zijn allen nog uit oudheidkundig ooppunt merkwaardig. Wanneer groote heeren van thans een geschil mochten hebben,' dat niet in der minne kan worden bijgelegd, gaan zij, evenals burgers en poorters van allerlei slag, naar den rechter en leggen zich neer bij diens uitspraak. Gesteld een van beiden deed dit niet, wat zou er dan gebeuren? Hij zou, met den sterken arm, d. w. z. door de politie, worden gedwongen het vonnis van den rechter te eerbiedigen en daaraan uit voering te geven. Voor het onrecht van den sterkste is in het recht van heden geen plaats meer. Heelemaal? Er is één gebied waarop het onrecht van den sterkste zich nog krachtig kan doen gelden. Gij weet het: de internationale staatkunde. Wie het sterkste leger heeft, de meeste man schappen de meeste kanonnen, het meeste geld, die wint het, die behoeft wellicht niet eens een oorlog te voeren, omdat de ander, daar hy toch niet tegen hem op kan, al toegeeft voor het zoover komt. Zal dit dan ooit veranderen? Wij antwoorden: Ziet naar den staat ^van thans. De staat van thans leeft, 'nog wel niet volkomen, maar toch overwegend onder de heerschappij, zelfs in dienst van Het Recht. De pas in het ambt gekomen president der Vereenigde Staten, Wilson, heeft den nadruk gelegd op de rechtvaardigheid als grondslag en sluitsteen van zijne, ja van elke goede regeering. Rechtvaardigheid en betrouw baarheid, dat zijn de groote begin selen, welke aan het verkeer in de menschemnaatschappy ten grondslag liggen. Zonder die beiden is zij onbe staanbaar, buiten dezen zou de strijd van allen tegen allen met één slag en onge temperd worden hervat. Wie beproeft het nu eens met deze beproefde beginselen in de staten-maat- schappy? Maar dit is al geschied; men i s reeds begonnen. Gij gelooft het niet En de talrijke internationale verdragen en conventieshet Roode Kruis, de Posterijen, de Telegrafie, kortom alle internationale regelingen en instellingen op het gebied van het verkeer, den handel, het recht en de politie, de wetenschap, de sociale vraagstukken, en eindelijk de arbeid des Vredesconferenties dan? Nu is die vredesbeweging, een doodgeboren beweging, alleen een beroeps- vermaak voor enkele juristen en mili tairen, toekomstmuziek Toekomstmuziek hoor ik u zeggen? Maar de afschaffing der slavernij in Amerika, was die dan geen toekomst muziek, en onze ridders en graven uit de middeleeuwen dan, en o, de voor beelden zijn legio het kleine Nederland, dat Spanje weerstond, en de moedige daad van Gijsbert Karei van Hogendorp, van der Duyn van Maesdam en van Limburg Stirum, onze helden van 1813, die we aanstonds zullen gedenken? Of hebben wij den moed en den durf niet meer van 1572 of van 1813? Er is een man opgestaan, die met luider stem, in het klaarste en kern achtigste Nederlandsch betoogt, dat wij dien moed wel hebben, dat wij nog zijn het krachtige volk van voorzichtigen, doch onverzettelijken durf, dat wij waren toen wij het Spaansche juk afwierpen, toen wij Lodewijk XIV weerstonden, en Engeland een koning gaven uit ons Oranjehuis, toen wij de Fransche over- heersciiing afschudden en ons nationaal bestaan hernamen. Een man die ons aanspoort, nu wij een nieuwen op komst beleven en ontegenzeggelijk weer een tijdperk van grooten bloei tegemoet gaan, nu wij mannen opleveren als Asser, Lorentz, van Heutz, de Marissen, Israels, Hugo de Vries, Kern (de lijst is niet volledig), nu onze stoom vaartlijnen, onze handel, onze nijver heidsproducten en onze voortbrengselen van landbouw, veeteelt, tuinbouw, onze wetenschap, onze kunst veel grootere broeders onder de volkeren verbazen en beschamen, een man die ons aan- upnnrf nil aaIi --1 l. hernemen en weer een figuur te worden in het groote gezin der volkereD. Hoe? Dit leest ge het best in het boek zelf, dat wij met deze regelen aanbevelen. Maar het komt hierop neer, dat Nederland op de Derde Vredescon ferentie, die in 1915 zal bijeenkomen, het voorstel zal doen den grondslag te leggen voor een algemeene wereld-politie vloot of leger of beiden welke voor de wereldorganisatie hetzelfde zal doen wat de nationale politie doet in den modernen staat: de uitvoering en nako ming handhaven zoo noodig door den sterken arm van de uitspraken der wereldrechtbank (het Hof van Arbitrage), en van internationale verdragen. Met in het verschiet een, zij het geleidelijke, algemeene ontwapening. Illusies? Och kom, gij kent uw eigen kracht niet, gij weet niet wat ge kunt als ge maar wilt, jong Nederland! Leest dit boek van Van Vollenhoven, den hoogleeraar te Leiden, die niets „pro fessoraals" heeft in de tegenzin-wekkende beteekenis welke men daaraan pleegt te hechten, maar die een ziener is, een ziener die u ziende zal maken en u een blik doet slaan in uw eigen half-bewuste binnenste. Leest dit kleinood van een boek. „De Eendracht van het land" en verheugt u. Verheugt u over de kracht, die binnen in u is en die ge nauw kent, over het geloof dat bergen verzet, dat uit dit wondere boekje spreekt, het geloof aan uzelf. Holland groeit weer Holland bloeit weer. Wat men in 1813 zong, is thans waarheid geworden. Aan u de taak, er een regeltje aan toe te voegen: Hollands roem is weer hersteld. K. Bij Martinus Njjhoff te 's-Gravenhage. ENGELAND. Londen, 11 Maart. Van de vjjf suffra gettes, die, terw\jl de koninklijke stoet zich naar het parlement begaf, aan den koning een petitie wilden overhandigen, doch gearresteerd werden, is één ver oordeeld tot een maand en de vier overige tot 3 weken gevangenisstraf. Allen spraken de bewering uit, dat volgens de grondwet haar daad gewet tigd was. Officieel wordt medegedeeld, dat de Prins van Wales Maandag a s. naar Duitschland vertrekt, en daar eenige weken zal verblijven om zich te oefenen in de taal. De Prins reist- incognito. Na enkele steden bezocht te hebben, zal hij naar Stuttgart gaan, waar hij de gast van den Koning en de Koningin van Wurtem- berg zal zijn. De ijver van de groote pers hier te lande zoowel als elders in het op nemen van berichten omtrent de aan slagen der suffragettes, ontslaat ons van de moeite die te beschrijven. Een interressante berekening van de Standard toont aan, dat de „militante" vrouwen kiesrechtbeweging het land nu sedert 1905 al ongeveer 500.000 p. st. gekost heeft; daar is ten eerste de werkelijke schade door straatschenderij veroorzaakt dan de zware kosten van bewaking en van het ontdekken der misdrijven, en eindelijk het onthouden van steun aan philantropische en andere nuttige onder nemingen en instellingen door de vrouwen, die de beweging gaande houden. Ziehier de schadeposten uit den laatsten tydontploffing in Lloyd George's huis 500 k 600 p. st.brand van het paviljoen in Regent's Park 720 p. st.de verbrande serre te Kew 1000 p. st.schade aan de golf terreinen aangericht 100 p. st.; bovendien zyn er heel wat brieven vernietigd en telegraaf draden doorgesneden. Daarbij komt, dat de parken en openbare gebouwen thans dag en nacht worden bewaakt, terwyl ook de lijfwacht der ministers schatten verslindt. „Onze 20 rijksministers" zegt de Standard, „worden voortdurend beschermd, terwyl nooit minder dan twee detectives steeds by de hand zijn, tttttlenogd meer. Ook staat er altijd een wacht by hun huizen en buitenverblijven. Als een minister in het openbaar gaat spreken, dan wordt hij gewoonlijk voorafgegaan en gevolgd door auto's met geheime politie en vaak is er. nog een voorrijder op een motorfiets. Als het de drukke tyd van openbare plechtigheden is, dan kost die lijfwacht der ministers het land van 250 tot 300 p. st. per week. Toen Mr. Asquith vóór een paar jaren naar Birmingham is gegaan, kostte zijn bescherming bij de 1000 p. st. En ook heeft Scotland Yard een speciale afdeeling, die belast is met het nagaan der gangen van de bekende „militants", niet alleen in Londen, maar in het gansche land. Bij de aanvallen op het Parlementsgebouw zijn er wel eens 2500 k 3000 agenten tegelijk in dienst geweest, eens zelfs bij de 5000. Hierbij komen nog al de onkosten, die de staat aan de gevangenen heeft. Het is dus een matige schatting, als wij beweren, dat de beweging der kiesrecht- vrouwen het land al een half millioen pond heeft gekost". Terwijl de Buft'ragettes der Women's Social and Pilitioal Union bezig zjjn door allerlei aanslagen de aandacht van het publiek te trekken, opdat haar eisch niet vergeten zal worden, denken de bedaardere voorstanders van het vrouwen kiesrecht over de middelen om in de tegenwoordige regeeringsperiode nog iets voor de zaak te kunnen doen in het parlement. Mr. Asquith heeft gezegd, dat hij tyd zou geven voor het bespreken van een desbetreffend kiesrechtvoorstel, niet van regeeringswege, maar door een of meer parlementsleden gedaanen nu is het de vraag, of men moeite zal doen om een dergelijk voorstel ingediend te krügen, of wel verachting voor deze weinig beteekenende belofte van den Eersten Minister toonen. Intusschen heeft de woordbreuk van het ministerie de openbare meening sterk op de hand van het vrouwenkiesrecht gebracht, dat biykt uit de ruimte, die de pers er aan geeft. BELGIË. Brussel, 11 Maart. Het bericht der arrestatie te Reims van den financier Wilmart, heeft alhier groote opschudding verwekt. Zooals men weet, had Wilmart voor een bedrag van 30 millioen francs valsche aandeelen van de spoorweg maatschappij GentTerneuzen gefabri ceerd, waardoor hy ontelbare slaohtoffers maakte. Algemeen geloofde men, dat hy naar Amerika gevlucht was en men wanhoopte er aan hem ooit te Brussel terug te zien. Eenige maanden geleden werden zyn renpaarden verkocht en in het begin dezer week bracht men de wynen van zyn kelder, die een zeer goede reputatie hadden, in veiling. Het zal ongeveer 3} maand geleden zijn, dat in het stationshotel te Laon een persoon zijn intrek nam, die zich Dubois noemde. Hy leidde een zeer rustig leven, als was hy een eerzaam rentenier, ging weinig uit, deed geen overdreven uitgaven en vermeed zorg vuldig met de inwoners der stad in nadere connectie te treden. Het geheim zinnige waas, dat dezen persoon omgaf, maakte den commissaris van den veilig heidsdienst, den heer Regnault, nieuws gierig. Hy stelde in stilte een onderzoek in en kwam weldra tot de overtuiging, dat Dubois niet de ware naam van den onbekende was. Zyn onderzoekingen voortzettend, verkreeg Regnault zeker heid, dat de geheimzinnige gast van het stationshotel de oplichter Wilmart was. Zaterdagavond liet hij Dubois ver zoeken, Zondagmiddag by hem op het bureau te komen, daar hy hem wilde spreken over een ernstige aangelegenheid. Niet alleen antwoordde Dubois niet, maar hy verliet ijlings Laon en vluchtte naar Reims, waar hy in het hotel Con tinental zyn intrek nam. Daar beging hy de onvoorzichtigheid te schrijven aan een persoon, die te Laon woon achtig was en wien hy het voorstel deed, hem om half negen des morgens in het hotel Continental te Reims te komen bezoeken. Op den aangegeven tyd ver scheen echter de politie-comraissaris Regnault in het hotel en arresteerde Wi'ltY>prJ- nrntftafpftrHo «orct Irrnnhtior en zeide, dat een vergissing in net spel moest zyn en hy werkelijk Dubois heette. Maar na eenige aarzeling viel hij door de mand en legde hy een bekentenis af. Nestor Wilmart was den 19den Novem ber te Laon aangekomen en had on middellijk zijn intrek genomen in het stationshotel, waar hy voor acht francs per dag, met inbegrip van pension, op de eerste étage een kamer gehuurd had. De voormalige eigenaar van één der grootste jachtterreinen in België, Nestor Wilmart, die verscheidene kasteelen bezeten had en weleer een leven van ongekende weelde leidde, leefde daar op de meest bescheiden voet, zooals trouwens voldoende uit den prys van zijn pension blijkt. Nooit liet hij zich tot eenige buitensporigheid verleiden en hy dronk dagelijks zyn liter land- wijn, terwyl men in België de 20.000 flesschen van de beste merken zijner wijnkelder verkocht. Hij stond tamelijk laat op, las weinig en bracht het grootste gedeelte van den dag met wandelen door. Hij ontving niemand en stond ook met niemand in correspondentie. Des avonds keerde hy naar het hotel terug en voor zoover men weet, onderhield hy ook met vrouwen geen betrekkingen. Een ongehoord stoutmoedige diefstal heett Zaterdagavond om 7 uur te Antwerpen plaats gehad. Terwyl op het Sint Katryne-bolwerk het levendigst verkeer heerschte, hoorde men plotse ling het gerucht van brekend glas. Een sierlijk gekleed man had met een 2 K.G. zwaren steen, in een lap groen linnen gewikkeld, een ruit van een juwelierswinkel doorboord en tot den schouder den arm door het gat stekend, had hy zich van een daar uitgestalde halsketting meester gemaakt. De zoon van den juwelier bevond zich op dat oogenblik in een aan den winkel grenzend vertrek. Oogenblikke- lyk zette hy den dief achterna, maar in het warnet van straatjes wist deze te ontkomen. Het gestolen voorwerp beschrijft de Matin als uit platina en goud ver vaardigd, met 585 briljanten versierd, ter waarde van niet minder dan 38.000 frank. De dief heeft .zyn daad nauw- keurig berekendhet gat in de ruit bevindt zich vlak tegenover de plaats, waar de ketting lag. Men schryft dienaangaande uit Ant werpen nog. Het is ongehoord zooveel diefstallen er in den laatsten tyd te Antwerpen hebben plaats gehad. Vooral de juwe liers worden er de dupe van. Diens volgens weigeren verscheidene assurantie maatschappijen nog verzekeringen te sluiten met handelaars in edelgesteenten. (Oncler verantwoordelijkheid van den inzender)". Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Ct6. Neemt u ln acht. Wanneer de nieren niet in staat zijn om liet urinezuur uit het bloed te filtreeren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschijnselen verraden de aanwezigheid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid, zenuw1 en spierpijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders of beenen. Men let niet op deze ver schijnselen en toch zijn zij de kenteekenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te verwoesten. Het kan zich nestelen in de gewrichtewen jicht, rheumatiek met haar treurige gevolgen als vervormde ledematen en gewrichten ver oorzaken. Opgenomen in het bloed, kan het zich in de bloedvaten en aderen als een onoplosbare stof afzetten (verkalking, enz.). Het kan zich afzetten in het nierbekken, de urineleiders en blaas, en ontsteking dezer organen, nierzand, niergruis, nier- en blaassteen met de daaraan gepaard gaande nierkoliek veroorzaken. Het urinezuur, de verwoester van het lichaam, moet verwijderd worden. Alleen de nieren zjjn hiertoe in staat en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen haar hiertoe in staat stellen. Z\j herstellen de nieren en het urine-organisme. Doordat zij het urinezuur oplossen en afvoeren, voorkomen zjj de uiterst nadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zij de wortels van uw ziekte uit. Te Zierikzee verkrjjgb. bjj M. S. Polak, en te Tholen bjj W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1,75 voor één, of f 10,— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenweigert elke doos, die niet voor- .o van nevensiaauu handeiBuio»*.. DE GENEESHEEREN zjjn het misschien niet eens over de juiste oorzaak van indigestie, maar wanneer het voedsel de maag bezwaart, verdrijven snel en zeker alle oorzaken van de ver- storing. O N D E R W IJ S. Renesse. Mejuffrouw L. C. Bolle Jd. (geboren alhier) heeft met goed gevolg het arts-examen te Leiden afgelegd. Acte-examens Middelburg. Voor de acte-examens lager onderwijs, te houden te Middelburg, het schrifte lijk deel op 1 April en het mondeling deel aanvangende 9 April en eindigende 10 Mei, zijn de volgende deskundigen benoemd voor Nederlandsche taal en lezen: de heeren W. H. Hasselbach, Middelburg C. de Kok, OosterlandP. Landsman, Ylissingen en G. L. J. Waanders, Middelburg voor rekenen: de heeren H. Jongepier en R. van der Welle, beiden te Middel- burg voor teekenen en schryvende heeren H. R. Karstel, Zuiddorpe en J. Vreeken, Middelburg voor aardrijkskundede heere;: H. Bongaards, Kerkwerve en J. de Hoogh, Goes; voor geschiedenis: de heeren P. van der Have, Zierikzee en A. Kok, Zaam- slag; voor kennis der natuur: de heeren S. de Graaf, Zierikzee; F. Mays, Wil- helminadorpJ. de Meyer, Schoondyke A. de Sraidt, Middelburg; voor onderwijs en opvoedingde heeren J. G. Ryk, Middelburg; J. E. van der Slikke, Vlissingen; voor zangde heeren A. Lysen, Middelburg en C. de Klerck, Zuidzande voor vrye- en orde-oefeningenmej. A. S. Beugel en de heer W. de Graaf, beiden te Middelburg; voor nuttige handwerken: mej. M. J. de Haan, Middelburg en mej. W. P. Bal, Tholen.' Landbouw en Veeteelt. Men meldt uit het eiland Tholen: Jaar op jaar blykt dat de ajuin eeD

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 3