ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 10 Maart 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADYERTENTIEN. (Zierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9361. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. - De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure AMERIKA. Baltimore, 7 Maart. Heden had in de haven een ontploffing plaats aan boord van een bark, die naast een Engelsch stoomschip bezig was dynamiet in te nemen, beide schepen werden totaal vernield. Het stoomschip had een be manning van 23 koppen aan boord, terwijl ook aan boord van de bark een aantal mannen aan het werk waren. Volgens de laatste opgaven werden by de ontploffing 20 personen gedood en 50 verwond, terwyl er nog 40 ver mist worden. Tengevolge van de ont ploffing werd een gedeelte van het dek van het Amerikaansche kolenschip „Jasori" 700 voet weggeslingerd, waarbij 3 personen der bemanning van dit schip werden gedood en 29 gewond. Stukken van het in de lucht ge sprongen schip en vele onontplofte kisten dynamiet werden overal in het rond geslingerd. Één dezer kisten viel op het dek van de sleepboot „Atlantic" en ontplofte daar, wat tengevolge had, dat 3 personen gedood werden. TURKIJE. Constantlnopel, 7 Maart. Met betrek king tot het vergaan, op 1 Maart 1.1. van de kleine Engelsche stoomboot „Calvados", varende tusschen Const au- tinopel en Panderma, gedurende den orkaan in de Zee van Marmora, wordt thans met zekerheid bericht, dat de bemanning en meer dan 200 passagiers by deze ramp om het leven kwamen. De overlevenden van de schipbreuk der „Calvados" verklaren, dat het schip gedurende den storm in den nacht van 2 Maart j.l., tegen een rif in de golf van Pandama geworpen werd. Men slaagde er in het schip door raiddel van kabels aan de rotsen vast te maken. Op deze wijze werden ongeveer 150 passagiers van de 300 opvarenden gered. Deze brachten 2 dagen in een zeer haclielyke positie door, in den loop waarvan 7 personen van koude stierven. FRANKRIJK. De minister van oorlog, Etienne, diende het ontwerp tot invoering van den driejarigen diensttyd by de Kamer in. In de motiveering van het ontwerp zette de regeering uiteen, dat de ver meerdering der strydmacht 160.000 man zal zyn. Zij vraagt machtiging om de lichting, die met groot verlof zou kunnen gaan, nog voor 'n jaar langer onder de wapenen te mogen houden en doet een beroep op de vaderlandsliefde van het land. Een groote en nobele democratie als de Fransche toch heeft vasten wil, sterk en vry te leven en te kunnen beschikken over haar lot. Zoodra had minister Etienne zyn mond niet open gedaan, of de uiterste linkerzyde protesteerde met ongewone hevigheid. %Minister Etienne bleef kalm. De voorzitter Deschanel deed heftig zyn bel gaan, maar slaagde er niet in de socialisten te kalraeeren. Dezen schreeuw den: „Wy protesteeren 1" en het Kamer lid Jaurès riep: „Het is waanzin 1" Men klopte met de deksels der lesse naars. Deschanel, die er niet in kon slagen de rust te herstellen, zette zyn hoed op om de zitting op te heffen. De tribunes werden daarop ontruimd. Het tumult had ongeveer 20 minuten ge duurd. Nu las minister Etienne met krachtige stem het wetsontwerp voor. Dit stelt den actieven diensttijd vast op 3, dien voor de reserve op 11, voor het territoriale leger op 7 en voor de reserve op 7 jaar. De socialisten schreeuw den „Reactie, reactie 1" en slingerden den minister beleedigingen naar het hoofd. Te midden van de algemeone opge wondenheid gaf president Deschanel het woord aan den rapporteur Chéron. De socialisten namen tegen dezen echter een zóó dreigende houding aan, dat deze onder bescherming van zyn collega's naar zyn bank moest terugkeeren. Het wetsontwerp werd in handen van een commissie gesteld. De overgroote meerderheid der af gevaardigden betreurt het onbehoorlijke optreden der socialisten. De Kamer zal later eerst de aanvraag van een crediet van 500 millioen behan delen. Dit bedrag is trouwens nog voor vermindering vatbaar. Partys, 6 Maart. Toen hedenavond om 8 uur een automobiel op den boulevard Saint Martin voor een auto-bus wilde uitwijken, werd de auto omver geworpen. De inzittenden, Jacob Dalmayer, kapitein ter zee, en Bernard Semé, een Neder- landsch notaris, tijdelijk te Parijs ver toevend, werden ernstig gewond, evenals de chauffeur. Alle drie werden naar één der ziekenhuizen overgebracht. Bij informatie te Haarlem bleek het volgende betreffende het auto-ongeluk De namen van de gewonden zijn B. M. Semé, 29 jaar, candidaat-notaris te Haarlem, en J. Dalmeyer, 38 jaar, super-indendant bij de Kou. Stoomvaart maatschappij te Singapore, met verlof in Nederland. Beide heeren waren vooj plezier naar Parijs vertrokken. Zij zijn gelukkig slechts licht gewond en komen Zaterdag in Nederlaud terug. ENGELAND. Twee kiesrechtvrouwen, dio een ver gadering te Newport aankondigden, zijn met water en slik geworpen, terwijl er een aanval op haar rijtuig gedaan werd. Volgens de Daily Mail zal een wets ontwerp worden ingediend, waardoor de „hongerstaking", meermalen door kies rechtvrouwen toegepast om zich aan gevangenisstraf te onttrekken, onmogelijk wordt gemaakt. Een gevangene, die voedsel weigert, zal eerst worden los gelaten, als de gevangenisdokter dat dringend noodzakelijk acht. Is hy of zij buiten de gevangenismuren weer aan gesterkt, dan volgt opnieuw gevangen neming. Dit middel wordt net zoolang herhaald, tot de straftijd uitgezeten is. London, 8 Maart. Despoorwegarbeiders- vereenigiug aanvaardde het voorstel van de Midland-spoorwegmaatschappij, zoodat het gevaar voor een algemeene staking dus afgewend is. De 23-jarige dame, die onlangs samen met een vriendinhetThee-paviljoen in Kew Gardens in brand gestoken heeft, Joyce Locke, is door de Old Bailey- rechtbank veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Voorts werd zy in de kosten veroordeeld en moet zij 200 pond storten als waarborg voor een 2-jarig goed gedrag. By het uitspreken van het vonnis zeide de president: „Ik ben niet van plan om u de les te lezen, maar ik wil alleen dit opmerken: Uit uw ver klaringen blykt dat gy alle begrip ver loren hebt van de gevolgen, die uw daden hebben kunnen. Gy blijkt niets te beseffen van de schade, het onrecht, den angst, die een gevolg zyn van dergelyke daden, voor alle klassen van de bevolking, niet slechts voor de ryken, maar ook voor de armen en de tobbers, niet alleen voor de mannen, maar ook voor de vrouwen". „Gy spreekt van de wetten, door mannen gemaakt, alsof dit de eenige wetten waren, die de daden van de menschen leiden moeten. Gy moet evenwel gehoord hebben van een andere wet, die zegt, dat men de menschen bejegenen moet gelyk men zelf bejegend zou willen worden. En het is deze wet, die door u overtreden wordt. Ik straf u niet daar voor. Ik straf u voor het overtreden van de andere wet, die van de genoemde een uitvloeisel is. Ik veroordeel u daar om in de kosten van het geding". De beklaagde: „Die weiger ik te betalen Gy kunt mij naar de gevangenis sturen, maar ik zal de kosten nooit betalen". De pres.: „Myn vonnis luidt, dat gij de kosten van het geding betaalt en dat gij gevangen gezet wordt voor den tijd van 18 maanden". De bekl.:„Ik zal zoo lang niet in de gevangenis blyven". Na nog eenig weerspreken werd de veroordeelde suffragette naar haar cel teruggebracht. Op de publieke tribune waren bijna geen vrouwen aanwezig. Uit Stad en Provincie. St.-Maartensdyk, 6 Maart. Gisteren avond werd alhier door den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht, een openbare vergadering gehouden, ten doel hebbende progaganda te maken voor genoemden Bond. De zaal van mej. Polderman was taraelyk wel bezet, doch wij zouden haast zeggen, de meest belanghebbenden ontbraken; slechts 2 dames uit deze gemeente waren opgekomen. De vergadering weid geleid door een dame, bestuurslid der afdeelitig Tholen van den Bond, en als spreekster trad op mej. C. Staas, propagandiste van den Bond. Nadat deze het woord verkregen had, deelde zij mede, dat het doel van den Bond was: het vormen van een vereenigingspunt voor allen, die vrouwen kiesrecht, hetzij actief of passief alleen, hetzij actief en passief beide voor een of meer vertegenwoordigende lichamen voorstaan. De Bond bemoeit er zich overigens niet mede, naar welke grond slagen het vrouwenkiesrecht zal worden verleend. Hij wil alleen de belemmerende bepaling uit art. 80 der grondwet doen vervallen, waarbij hef kiesrecht alleen aan mannen toegekend wordt. Ver schillende middelen worden door den bond aangewend, om den bloei van deze te bevorderen, als het verspreiden van lectuur; het oprichten van cursussen op verschillend gebied n.l. voor koken, huisverzorging, staatswetenschap, enz. Voorts besprak' mej. Staas de vrouwen kiesrechtbeweging in Engeland, en keurde natuurlijk ook af de wijze van strijdvoeren, welke daar door een klein deel der voorstanders van vrouwenkies recht wordt toegepast, doch in den Ned. Bond is deze manier van optreden niet toegelaten, daar volgens art. 5 der statuten alle leden zich verbinden door hun lidmaatschap zich bij hunne propa ganda voor het vrouwenkiesrecht te onthouden van wanordelijke en geweld dadige middelen. Vervolgens liet de spreekster ver schillende landen de revue passeeren, waar Vrouwenkiesrecht is ingevoerd en deelde mede, wat door invloed der vrouw was bereikt in Finland en Australië. Uit het rapport over de huis industrie haalde zij eenige treffende staaltjes aan van kinder-exploitatie en wees er op, dat het nog zoo vaak voorkomt, dat voor gelijken arbeid niet gelyk loon betaald wordt. Ook behandelde zy beknopt enkele Nederl. wetten uit den laatsten tyd, om daarmede aan te toonen, dat aan de vrouw in de wetgeving nog zooveel minder rechten worden toegekend dan den man. Zy besprak uit dat oogpunt de kinderwetten, herzien in 1905; de invaliditeitswet, waarby geen weduwen- rente wordt toegekend; de wet op het auteursrechtop de personeele belasting. Ook merkte zij op, dat voor het eigenlyke vak-onderwijs der vrouw zoo weinig wordt gedaan in vergelijking met het vak-onderwys der mannen. Toch constateerde mej. Staas aan het eind harer rede, dat de maatschappij zich gaat vervormen, dat zy meer gaat gelyken op een góed huishouden, dat de zorg voor elkander meer toeneemt, doch ook, dat er nog zeer veel te ver beteren valt, en dat de vrouwen die verbetering kunnen helpen bevor deren. De gansche rede werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd, doch niet allen waren het met mej. Staas eens, zooals bleek na de pauze, toen de heer W. de Wilde het woord vroeg, om de spreekster enkele vragen te stellen. Deze vragen werden echter zoo eigen aardig toegelicht, dat men den indruk kreeg, dat de heer De Wilde niet precies de bedoeling van de vrouwenbeweging inzag. De spreekster diende natuurlijk van antwoord. Ook de heer Everaars verklaarde zich een tegenstander van de uitbreiding van de rechten der vrouw; hy grondde zich daarby op den bybel. Doch ook mej. Staas staafde met teksten uit den bybel, dat de vrouw niet behoeft te zijn in elk opzicht de onderdanige van den man. Ook meende de heer Everaars, dat er wel eenige politieke kleur in den Bond stak, ook al had mej. Staas het tegendeel verklaard. De spreekster bestreed deze raeening in de eerste plaats op grond der statuten en ten andere door het feit, dat vooraan staande mannen van verschillende poli tieke kleur, lid van den Bond zyn, o. a. dr. De Visser en Van Munster. Tot slot droeg mej. Staas nog een lief gedichtje voor van Jan C. de Vos, getiteld: Meester'8 straf'. Enkele personen traden toe als lid van den Bond. Tholen, 8 Maart. Onlangs deelde de heer jhr. Van Vredenburch in de raads vergadering mede, voornemens te zyn een eigen verlichtings-installatie aan te schaffen, als er redenen bleven zich over het geleverde gas door de Thoolsche gasfabriek te beklagen. Hoop op beter schap schynt verloren te zyn. Zoowel villa als tuin van het bij velen bekende „Buitenzorg" van den heer Van Vreden burch zal binnenkort electrisch worden verlicht; ook op de boerderij zal elec- triciteit toegepast worden. De ervaringen, die daarmede zullen opgedaan worden, kunnen wellicht van veel belang zijn voor de verlichtingskwestie dezer ge meente Colijnsplaat. In de j.l. Vry dag ge houden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland, waren tegenwoordig en vertegenwoordigd 41 van de 49 Ingelanden. Goedkeuring werd verleend op, even- tueele te doene aanbestedingen. Opgemaakt werd een aanbevelingslijst voor Gezworen, waarop zijn geplaatst de heeren, le. G. N. C. Israel, 2e. M. v. d. Weele en 3e. A. Kole Cz., allen wonende te Colijnsplaat. Vlissingen, 8 Maart. Van de gelegen heid, dat het s.s. „Zuid-Beveland" van den prov. stoorabootdienst op de Wester- Schelde, eerstdaags een ketel-reparatie moet ondergaan, zal gebruik gemaakt worden om het schip te verlengen. RECHTZAKEN. In onze courant van den 17 April 1911, maakten wy melding van een procedure door mevrouw Le Nobel Manure ingesteld, tegen de gemeente Oostburg, wegens het naar haar raeening onrechtmatig doen delven eener sloot, en leggen van buizenleidingen door een aan haar toebehoorend weideperceel. Laatstleden Woensdag heeft de Arron- dissement8-Rechtbank alhier vonnis gewezen in deze zaak, de op last van het gemeentebestuur gepleegde hande lingen onrechtmatig verklaard, diens volgens de gemeente veroordeeld, om aan de eischeresse de schade te vergoeden, die zy door deze handelingen mocht hebben geleden, voorts om het weide- perceel wederom in zijn vroegeren toestand te herstellen, met machtiging op de eischeresse om, indien hiertoe binnen een maand na het in kracht van gewysden gaan van het vonnis niet mocht zyn overgegaan, die herstelling in den vroegeren toestand zelf te doen bewerkstelligen voor rekening der ge meente, en ten slotte met veroordeeling der gemeente in de proceskosten. (Midd. Ct.) Voor den krygsraad te Arnhem stond Vrydag terecht-de genie-sergeant, aan wiens schuld te wyten is, dat het ongeluk veroorzaakt werd op 5 Septem ber 1.1. in 't Vossengat te Utrecht, waarbij 6 soldaten verdronken. De krijgs raad oordeelde, dat aan hot vlot, dat onder leiding van beklaagde vervaardigd was, technische fouten kleefden, en veroordeelde hem tot 1 maand hechtenis. HeerenYcen, 7 Maart. De kanton rechter heeft heden Andries W. te Terband en Harm E. te Nyehaske, die op 30 Januari j.l., toen twee jongetjes door het ijs waren gezakt, niet de hulp boden, welke zij zonder gevaar voor eigen leven hadden kunnen verleenen (een der knaapjes is toen verdronken) veroordeeld elk tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het O. M. had 14 dagen hechtenis geëischt. Aanbestedingen, Verkooplngcn, enz. NIeuwerkerk, 7 Maart. Heden werd alhier, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkochtEen woonhuis, staande op erpaohtsgrond aldaar, voor f 1007 met f 10 toebeding. Door het bestuur van den Oud- Noord-Bevelandpolder te Colijnsplaat is Vrijdag aanbesteed het bestorten van den onderzeeschen oever tusschen de peilraaien 47b en 48a, over een opper vlakte van 3910 M2. Inschrijvers waren de heeren J. de Bree, Ternevzen, voor f 10668; Joost Tollenaar, idem, voor f10360; Jan Roskam, Sliedrecht, voor f10215; J. W. Roeloffs, Papendrecht, voor f 10160 en M. v. d. Hoek, Terneuzen, voor f 9768. Aan den laagsten inschrijver is het werk opgedragen. 0 N D E R W IJ S. Aan alle ouders van kinderen, die de openbare lagere school te Tholen be zoeken en „aan alle verdere belang stellenden" is door het hoofd en acht onderwijzers en onderwijzeressen dier school een uitnoodiging gezonden tot by woning van een vergadering op 14 dezer, 's avonds 7 uur, in de gemeente bewaarschool, waarin uiteengezet zal worden, waarom de openbare school liefde en steun verdient-en waarom deze school voor de kinderen van ons volk verkozen moet worden boven elke secteschool. Naar men verneemt zal een spreker van elders overkomen, om voor de ver gadering op te treden. Bij kon. besluit is beniferad tot leeraar aan 's Rijks H. B. S. te Zwolle, dr. W. P. A. Jonker, thans leeraar aan de Rijks H. B. S. te Goes. Landbouw en Veeteelt. De landbouwkundige dienst in België verspreidt een bericht over een aard appelziekte, die tot nog toe in België onbekend was, maar sinds eenige jaren in Engeland, West-Duitschland en verder verwijderde streken woedt. Het is de aardappelkanker. In genoemd bericht worden tevens de voorbehoedmiddelen aangeduid, evenals de behandeling, die moet worden toegepast, als de ziekte uitbreekt. Oud-Vossemeer. Bij den landbouwer M. Goorden is een geval van miltvuur by een rund geconstateerd. Onmiddellijk werden de noodige voorzorgsmaatregelen voor ontsmetting enz. genomen. MARKTBERICHTEN. Gent, 7 Maart. T7as. In Russisch vlas was de handel in de afgeloopen week kalm, maar de pryzen waren vaster. De aanvoeren van inlandsch worden niet grooter. De ver koop is kalm tot flauwe pryzen voor de ordinaire soorten. Zeetijdingen. Zlerikzee. UITGEKLAARD: 8 Maart. „Noordstar", kapt. J. Huis man van Pruisen naar Engeland. INGEKLAARD: 9 Maart. „Corinthian", kapt. Tli. Brown, van Engeland naar Pruisen. ST00MB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. MAART. Vftn Zierikzee: Dinsd. 11 Woen. 12 Dond. 13 Vrijd. 14 Zaterd.15 Zond. 16 Maand. 17 Dinsd. 18 8,30 8,30 9,30 9,30 6,- 10, Van Rotterdam Dinsd. 1 I's morg. 11,30 Woen. 12 Dond. 13 Vrijd. 14 Zaterd. 15 10,30 10,30 10,30 10,- Zond. 16 's nam. 1, Maand. 17 's morg. 11,30 Dinsd. 18 11,30 Geboren: Maria Pieternella Joséphine, Dochter van J. C. SMITS eu J. M. J. L. SMITS— MASELANtr. Oost-Souburu, 8 Maart 1913.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5