ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 7 Maart 1913. RONA Cacao Eerste Blad. AO.brood Van houten's B E R I C H T. Brandschouwing. Algemeene Brandschouwing Ingezonden Mededeelingen. (Z lerlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zietikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. - No. 9360. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsraiddags uiterlyk 2 ure Dit nummer bestaat uit drie bladen. In zijn de vleeschvormende bestanddeelen in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dit een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uit nemendheid wordt aanbevolen. Zij. die zich met I April a.s op ons blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan De Directeur, A. J. DE U00ZE Jr. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikz.ee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 10 Maart eerstkomende en volgende dagen eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzie, den 6 Maart 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Uit Stad en Provincie. Zierlkzee, 5 Maart. De Clir. Zang- vereeniging „In Liefde Bloeiende", gaf hedenavond voor een stampvolle zaal haar tweede uitvoering. Na op de gebruikelijke wijze door den voorzitter met toespraak, gezang en ge bed geopend te zijn, bracht de Zang- vereeniging voor 't overtalrijke publiek een 19-tal nummers ten gehoore, waar van sommigen dermate in den smaak van 't publiek vielen, dat ze moesten herhaald worden. Over 't geheel toonden de leden der Chr. Zangvereeniging, onder bun ijverigen directeur, met ijver en lust de beoefening van den zang ter band genomen te hebben, waardoor het bun mogelijk was bet op gekomen publiek een genotvollen avond te bereiden. Het succes van dezen avond zal voor ben ongetwijfeld een spoorslag zijn op dien goeden weg voort te gaan. Met dankbetuiging voor de belang stelling van 't publiek en na bet ge meenschappelijk zingen van den bekenden avondzang, werd deze gezellige samen komst door den tweeden voorzitter met dankgebed gesloten. Wij verwijzen naar de advertentie in 't 2e blad, waarin vanwege de Volks klasse van hetNederl. Gymnastiek verbond, de militieplichtigen in de gelegenheid gesteld worden, een gratis-cursus tot opleiding van bet 6$ maanders-examen bij te wonen. Men melde zich hiervoor aan bij den beer Joh. Bongersman, leeraar in de Gymnastiek, Lange Nobelstraat. Heden werd het stoffelyk overschot van den heer J. Gloude op de Alge meene Begraafplaats alhier ter aarde besteld. Regenten van het Burgerlyk Arm bestuur, waarvan de overledene vice- voorzitter, en het Bestuur van Onderling Hulpbetoon, wiens voorzitter hy was, waren onder de vele belangstellenden, die den ontslapene naar zyn laatste rustplaats volgden. Twee kransen van genoemde corpo raties dekten de lykbaar. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer D. Mulder, hoofd van de Christelyke school alhier. Deze schetste in treffende taal, wat de overledene voor de maatschappy geweest is, en hoeveel zy in hem verloor Kén der zonen dankte in gevoelvolle bewoordingen voor de laatste eer zyn vader bewezen. Anna Jacoba-Polder. De heer A. Aar- noudse van hier, laatstelyk opzichter bij de Staatsspoorwegen, is benoemd tot bouwkundige bij de gemeentewerken te 's-Gravenhage. Hansweert, 6 Maart. Aan de N. V. Werf Zeeland alhier is wederom de bouw opgedragen van een Rijnschip van 80 by 9, 70 by 2, 45 Meter, draag vermogen pl. m. 1300 ton, voor Belgische lekening. Dit schip, dat zeer sterk wordt ge construeerd, wordt voorzien van een zgn. salonroef met bijkeuken op het achterdek, ter lengte van pl.m 9 Meter en volgens de laatste eischen ingericht, zooals salons, slaap-, logeer- en bad kamers, betimmerd in eiken- en mahonie hout en alles van modern ameublement. Vlissingen. Door Burgein. en Wetb. dezer gemeente is thans, in verband met de in de raadsvergadering van December j.l, genomen beslissing ora den toren in den ouden vorm en van bout te her bouwen, een nieuw plan bij den raad ingediend voor den herbouw van den op 5 September 1911 door brand ver nielden St.-Jacobstoren. Volgens het nieuwe ontwerp zal de eerste besloten achtkant worden gemetseld en van leibedekking worden voorzien, de kapconstructie van de helm van eiken bout worden gemaakt en ter versterking van het inwendige der torenschacht cement-beton worden aangewend. De kosten van dit plan worden ge raamd op f 31.000, zoomede f 20.000 voor bet carillon enz., totaal f 51.000. Bij den gemeenteraad dezer ge meente is ingekomen een verzoek van betbestuur der Vereeniging „Nehalennia", Vereeniging tot instandhouding en be vordering van Walcheren's Natuur- en Stedenschoon, om aan die Vereeniging eene jaarlijksche subsidie uit de gemeente kas toe te kennen, opdat zij nog meer als tot nu toe aan baar doel zal kunnen beantwoorden. Burgem. en Wetb. dezer gemeente stellen den raad voor de commissie van toezicht op bet lager onderwijs uit te breiden met twee vrouwelijke leden; thans bestaat die commissie alleen uit mannen. Landbouw en Veeteelt. Zierlkzee. Op Donderdag 13 Maart 1913 zal door de Centrale Tentoonstellings- Vereeniging „Landbouwbelang", alhier in de zaal der Sociëteit „Landbouw en Handel", van des voorraiddags 11 uur tot des namiddags 2\ uur een tentoon stelling van zaaigranen gehouden worden. By deze tentoonstelling worden gevraagd Zomer-Zaaigranen en Peul vruchten. Uitgeloofd worden de,volgende pryzen 1. Kortloof erwten Ie prysf2, 2e -1,_ 2. Kroon-erwtenIe - 2, 2e -1- 3. Schokker-erwten Ie - 2, 2e -1- 4. ChevaliergerstIe - 2, 2e -1- 5. ZomergerstIe - 2, 2e - 1 6. De beste variëteit HaVer le -3, 2e - 2,— 3e - 1,- Lange bruine booneh le - 2, 2e -1,- Van deze granen moeten minstens 10 H. L. voorradig zyn. Ora op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 10 Maart 1913 by den Secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer alhier, een schriftelijke opgaaf inzenden van: a. het product, dat zy wenschen in te zenden; b. de hoeveelheid, die zij van het in te zenden graan ten verkoop beschikbaar hebben c. den prijs, franco Zierikzee, met in begrip van emballage; d. het netto-gewicht per H.L., de streek waar - en de soort grond waar op het verbouwd is. De inzendingen moeten vrachtvrij by den Secretaris zyn ingekomen vóór 11 Maart 1913. De monsters moeten verpakt zyn in linnen of kato -nen zakken en moeten 2 Liter groot zyn. Nleuwerkerk. Woensdagavond hield de heer M. J. Waale alhier, in de zaal van de Meebaal een landbouwleziug over „de teelt en bemesting van aardappels". Voor een vijf-en-twintigtal belangstel lenden behandelde bij dit onderwerp, waarbij vooral de sorteering en bewaring van het pootgoed, de verschillende ma nieren van bemesting en de besproeiing op den voorgrond treden, daarbij telkens de theorie en de practijk aan de hand van regeeringsverslagen van de ver schillende proefnemingen aan elkander toetsende. Met groeten aandacht werd de spreker tot aan het einde gevolgd. Jammer, dat zulk een betrekkelijk klein getal gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid om eens kennis te nemen van wat over dit onderwerp in vroegeren en lateren tijd is geschreven. Op de laatst gehouden Februari- keuring zijn bekroond in het 1ste district, 2 j. merries„Henriette du Cat", eige naar J. Wisse, te Anna-Jacobapolder, f 67. „Laura de Volle", van de wed. J. Gelukde Vlieger, Schuddebeurs, f 67. „Elsa", van P. Vogelaer, Anna- Jacoba-polder, f 63. „Isy", van J. Wisse, Anna-Jacoba polder f 63. „Elsa de Pétit", van de wed. J. Gelukde Vlieger, f 61. „Anna", van V. M. Krepel, Nieuwer- kerk, f 59. „Jozette", van A. van Strien, Anna- Jacoba-polder, f 59. „Lionne de Water", van J. A. Stols, St.-Filipsland, f 57. „Madame", van J. Doeleman Jz., Dreischor, f 55. „Laura", van J. A. Stols, St.-Filips land, f 55. „Madame", van M. J. Stoutjesdyk, Tholen, f 55. De namen der paarden met aan geduid, zijn ingevoerd door den heer F. Koopman Cz., Beddewaerde by Z.zee. Aan dezen werden toegekend een raedailje en f 50 verhooging voor invoerpreraie. De verhooging geldt niet voor „Anna", die getokt is van „Lucifer" en slechts een raedailje kreeg. Van de hengsten werden bekroond: „Lucifer de Cabecq", van F. Koopman Cz., by Zierikzee, t 200 en medailje. Verder „Bravo", van P. J. Lanoye te Aardenburg, f 180. Uitgetrokken van de centrale keuring te Goes, 4-j. „Malaga" van F. Koopman Cz., by Zierikzee, en Richard d'Isaac", van de hengsten-associatie te Zierikzee. „Avenir" van de Gebr. Uil te Poortvliet. Van de 5- en 6-j. „Major", A. Moggrée te Schoondijke. „Cherfaut III", P. J. Lanoye, Aardedburg. Hengsten-vereeni- ging St.-Fillpsland. Hiervan werden bekroond „Malaga" met 3den prys en „Major" met 5en prijs. „Isaac" werd laatst geplaatst, „Cherfaut" 14 en Mercur" nuramero laa.tst, elk in zyn afdeeling. In 't stamboek werden ingeschreven te St.-Maartensdijk 7 merrie's, St.-Filips- land 10, Zierikzee 18 van de aangeboden paarden. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.; elke regel meer 16 Cts. .UW GEZONDHEID EISCHT DAGELIJKSCH GEBRUIK m - van O N D E R W IJ S. Stavenlsse. Vrijdag 14 Maart a.s., des namiddags 3£ ure, houdt de afdeeling Tholen" vau het N. O. G. hare drie- rnaandelyksche vergadering te Scherpe- 'sse. Na afdoening der gewone huishoudelijke zaken en der stukken vau liet hoofd bestuur, benevens rekening en verant woording van den penningmeester over 1912, zal de jaarlijksclie contributie, in verband met de verhoogde overdracht aan het hoofdbestuur, Dader geregeld worden. Tevens zal er een afgevaardigde naar do algemeene vergadering te Win schoten benoemd worden. Daarna zal de heer L. K. van Dijk te Tholen een spreekbeurt vervullen. St.-Annaland, 7 Maart. Aan het her- halingsonderwijs voor meisjes wordt deel genomen door 9 leerlingen. Dat ze de lessen tot aan het einde toe trouw mogen bijwonen. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Beroepen te Zonnemaire ds. Z. Hoek te Zevenhuizen. Oud-Geref. Gemeente. Aangenomen het beroep als leerend ouderling te 's-Gravenhage door den heer J. Vijverberg vau Zierikzee. Aanbestedingen, Verkoop!ngen, enz. St.-Annaland, 7 Maart. Door Burge meester en Wethouders dezer gemeente is verleden Dinsdag aanbesteed het uit diepen van de zate der kaai. Dit werk is aangenomen door Gebr. Van Poort vliet voor de som van f 274. Er waren twee biljetten ingeleverdhet tweede was f 15 hooger. RECHTZAKEN. De rechtbank te Middelburg deed heden Vrydag uitspraak in de ter plaatse veel besproken zaak tegen A. R. en G. J. J. v. B., boterfabrikanten, wonende te Middelburg, beklaagd van overtreding der boterwet. De rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, d.d. 25 Januari 1913, waarby beklaagden werden vrijgesproken van het hun ten laste gelegde. Het betrof hier voornamelijk de vraag of het monster nemen op de goede wyze is geschied; terwijl van de zijde der verdediging getracht is, vooral in eersten aanleg om den verbaliseerenden Zuivel- visiteur als minder betrouwbaar af te schilderen. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde heden Vrydag den 38-jarigen melkslyter J. S. uit Vlissingen, die volle melk vermengde met afgeroomde melk, en deze voor volle melk verkocht, wegens raelkvervalsching tot 14 dagen gevangenisstraf. Dinsdag 18 Maart a.s. zal voor de rechtbank te Middelburg worden behan deld de zaak tegen E. L., 48 jaar, huis vrouw van L. v. S., wonende te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, be klaagd van abortus, gepleegd te Ter Neuzen. Door het O. M. zyn een 7-tal getuigen fedagvaard, waaronder twee genees- eeren, tevens als deskundigen. Als verdediger van beklaagde zal optreden mr. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangen houding van beklaagde, de zaak tegen J. P.42 jaar coraraissionnair thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van oplichting. Visschery-Berichten. Brnlnisse. In de vorige week verzond men van hier naar België en Frankrijk 2040 tonnen mosselen. Naar Engeland, Holland en Duitschland bedroeg de verzending 270 balen mosselen. Een vrouweiyke biljartster. In het Nederlandsch Koffiehuis te Middelburg is een provinciaal biljart concours gehouden, waarbij niet minder dan bijna 3800 kaarten werden gespeeld. Iedere kaart was geldig voor een serie van 5 stooten, doch alle caramboles moesten over band gemaakt wordsn. Het hoogst aantal punten van twee kaarten werd bij elkaar geteld voor de bepaling der prijzen. Het eigenaardige van dezen wedstrijdwelke meer een huishoudelijk karakter droeg vandaar dat niet alle prijs winners worden ver meld is evenwel, dat mejuffrouw Schrier uit Domburg, die reeds meer malen bewezen heeft een meesteres op het groene laken te zijn, ook thans weder van de bijna 3800 gespeelde par tijen den derden prijs wist te behalen, en wel met 93 caramboles. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 7 Maart. Tweede Kamer. Voortgezet werd de behandeling van de Landweerwet. De heer Ter Laan verdedigde twee amendementen 1°. ora alle administratie-troepen, dus ook zy, wier railitietijd niet langer dan 8J maand duurde, van de landweer oefening van ten hoogste zes dagen vry te stellen; 2°. om het kader niet tweemalen ten hoogste negen dagen by de Landweer te laten opkomen, doch ook slechts eenmaal ten hoogste zes dagen, evenals de gewone landweermannen. By het debat hierover bestreed de Minister Colijn beide araendementen, en hy dreigde by eventueele aanneming van Ter Laan's amendement om het kader slechts eenmaal op te roepen met de intrekking van het ontwerp, zoodat zou blijven bestaan de toestand, dat de Landweer tweemaal ten hoogste 6 dagen zou moeten opkomen. De Minister deed echter deze con cessie, dat de eerste oefening voor het kader ten hoogste negen dagen, doch de tweede oefening slechts ten hoogste zes dagen zal duren. De heer Ter Laan's amendement werd verworpen met 60 tegen 7 stemmen, waarna het gewijzigd regeeringsartikel goedgekeurd werd. Na nog eenig debat werd het ontwerp aangenomen met 61 tegen 1 stem. Na de pauze werd met 54 tegen 35 stemmen aangenomen het ontwerp der Invaliditeits- en Ouderdorasverzekering, rechts tegen links. Aan de rechterzijde weerklonken bravo's voor den Minister Talma. Van die zyde werd de Minister geluk gewenscht. Vervolgens werd aangenomen de deze week behandelde tandartswet, zoomede de gisteren behandelde conclusie, waarby drie gewezen onderofficieren, thans con cierges by den Raad van Beroep, voor schadeloosstelling worden voorgedragen wegens pensioensonthouding. Na een korte discussie werd ook aan genomen het ontwerp tot instelling van een Landstorm, door Minister Colyn, tegenover den heer Ter [Laan verdedigd als een voltooiing van de Militiewei 1901. De Kamer ging tot 1 April uiteen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1