Ingezonden Mededeelingen. Lezenswaardig voor Zieken. Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. Daar wy elkander niet kennen, zoo willen wij U tegemoet komen om met U mede te werken in liet belang dezer gemeente. Eu daar gij van nu aan met ons, wethouders, den secretaris en de overige ambtenaren dezer gemeente schier dagelijks in een nauwe verbinding treedt, ben ik er van verzekerd, dat gij op onzen steuu en medewerking kunt rekenen. Ik heb dan ook goeden moed en het vertrouwen, dat U als burgemeester, als voorzitter van den raad, als bekend met de gemeente-administratie met uwe jeug dige krachten alles zult doen wat in uw vermogen is om in het belang van deze gemeente werkzaam te zijn. Ontvang, daar U gereed staat om Uw ambt te aanvaarden, van mij als waar nemend voorzitter van den raad het insigne, het ondersclieidingsteeken uwer waardigheid; laat het mij U omhangen. Ik verklaar U hiermede te zijn geïn stalleerd. De burgemeester antwoordt hierop het volgende Mijne heeren! Door het vertrouwen van Hare Majesteit de Koningin en van de Hooge Regeering aan het hoofd gesteld van hetr Bestuur uwer gemeente, betuig ik daarvoor mijn eerbiedigen dank. Zooeven werd ik door uw oudsten wethouder geïnstalleerd in bewoordingen waarvoor ik oprecht erkentelijk ben; ze hebben mij het gewicht van de taak, die mij wacht nog meer dan ooit doen beseffen. Op U, heeren raadsleden, doe ik een beroep en wel op uw niet te ontberen steun, in het vertrouwen, dat gij dien mij niet zult onthouden, evenmin als gij dien onthouden hebt aan mijn voorganger, die ongetwijfeld steeds zijn beste krachten gewijd heeft aan de belangen dezer ge meente. Ik ontveins mij geenszins de moeilijkheden, die mij te wachten staan, doch met uwe medewerking zullen die moeilijkheden krachtig worden over wonnen. Laat mij U de verzekering mogen geven, dat het mijn streven zal zijn, het in mij gesteld vertrouwen niet te be schamen. Ik ken de belangen van Wissen- kerke nog maar weinig, maar ik hoop ze spoedig te leeren kennen en ofschoon geen Zeeuw zijnde, hoop ik spoedig Zeeuw te worden. Laat zoowel in deze vergadering als in die van het Dagelijksch Bestuur 9teeds een aangename geest heerschen. Heb ik noodig de medewerking van den raad, zeer in het bizonder nog behoef ik de hulp en den bijstand van de heeren wethouders; naoogt gij bereid zijn, mij die hulp en bijstand niet te onthouden. De administratieve aangelegenheden der gemeentee zullen mij dagelijks met U, secretaris, in aanraking brengenik hoop dat onze verhouding steeds aangenaam moge zijn. In het vaste en onverwoestbare ver trouwen, dat de Allerhoogste mij tot deze taak heeft geroepen en dat Hij mij in de vervulling daarvan zal steunen, aan vaard ik mijn ambt als burgemeester dezer gemeente. Daarna wendt wethouder Schippers zich met de volgende woorden tot den burgemeester Edelachtbare heer Ik heb U reeds vroeger geluk gewenscht met uwe benoeming als burgemeester onzer gemeente, doch thans heet ik U welkom als voorzitter onzer vergadering. Ik hoop, dat God geve dat U een reeks van jaren moogt werkzaam zijn tot steeds meerderen bloei onzer gemeente. Ik gevoel mij gelukkig op heden U in ons midden te hebben en leef in het stille vertrouwen, dat U niet alleen een open oog zult hebben voor de stoffelijke, maar ook voor de zedelijke belangen onzer gemeente. Vervolgens neemt het raadslid De Regt het woord: Geachte burgemeester! Namens mijne mede collega's heet ik U hartelijk welkom in Wissenkerke. Om reden ik te laat uw juist adres wist, ben ik steeds in gebreke gebleven U mijn gelukwensch aan te bieden. Welnu, mijn heer de voorzitter, ik neem deze gelegen heid te baat U van harte geluk te wenschen met uwe benoeming tot burgemeester van Wissenkerke. Toen ons de tijding gewerd, dat U de hooge onderscheiding was to beurt ge vallen, om door onze geëerbiedigde Ko ningin tot burgemeester van Wissenkerke benoemd te worden, toen waren wij ver vuld met hoop en met vrees. Met hoop, omdat wij in U hoopten te treffen een man, die de belangen der gemeente ten zeerste zou behartigen', en met vrees, omdat wij U niet kenden. Welnu, mijnheer de voorzitter, onze eerste kennismaking is gebeurd en wij kennen elkander nog niet. Maar afgaande op de door U zelf zoo even gesproken woorden, durven wij blijven hopen. En wanneer het mocht zijn, dat wij in U gekregen hebben wat wij wenschen niet alleen, maar ook hetgeen wij noodig hebben, dan geef ik de verzekering, dat de Raad door U te allen tijde zal bevonden worden een ijverig medewerker (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Voor ieder soort van ziekte zijn er een of meer middelen; maar er is nog iets anders. Er zijn de leefregels die gevolgd en de voorzorgsmaatregelen die genomen moeten worden door hem die door deze of gene ziekte is aangetast. Men weet hoe goed de Pink Pillen zijn om de ziekten te bestrijden die voortkomen uit verslapping van het bloed en uit zwakte van het zenuwstelsel. Door de behandeling met de Pink Pillen te volgen, zult gij genezen, maar door tegelijkertijd zekere voorschriften van hygiëne en leefregel in acht te nemen, zult gij spoediger genezen. Gy zult. deze aanwijzingen voor hygiëne en leefregel op volmaakte wijze en voor iedere ziekte uitgelegd vinden in het prospectus dat met ieder doosje Pink Pillen wordt uitgereikt. Dat zijn zaken die men kennen moet. Ziehier een onzer zieken, natuurlijk door onze pillen genezen, die niet alleen met lof spreekt over ons geneesmiddel, maar ook over de aan wijzingen voor hygiëne en leefregel, die hij in onzen prospectus las en die hem tot groot nut zyn geweest. De heer P. A. L. Heek, wonende Jacob van Lennepstraat 11, te Amsterdam, schrijft „Het verheugt my u mee te deelen dat ik, dank zij uwe uitmuntende Pink Pillen, genezen ben. Door bloedarmoede en zwakte aangetast, zonder eenige eetlust en voortdurend jijdende aan allerlei ongemakken, hebben uwe pillen my de gezondheid weergegeven. Ook heb ik mij zeer wel bevonden bij de voorschriften van hygiëne en leefregel die in uw prospectus zijn vervat en ik heb er mg rekenschap van kunnen geven dat zij, saamgaande met de goede uitwerking van uw middel, veel hebben bijgebracht tot mijn genezing". De Pink Pillen zyn verkrijgbaar a f 1,75 de doos en a f9,— de 6 doozen aan het, Generaal- Depöt der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bij J. W. Gudde, „Het Roode Kruis", Oude Haven en F. P. J. Balfirma W. v. d. Leur, Kaaistraat, SteenbergenW. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogisteryen. te zyn aan datgene, wat dienen kan tot het ware belang van onze gemeente. Ik hoop, dat dezelfde humaniteit en dezelfde gezelligheid in onze vergaderingen zullen blijven heerschen, die er altijd geheerscht hebben tijdens het voorzitterschap van uwen geachten Voorganger en ik eindig met den wensch, dat het u en ons ge geven moge worden, vele jaren met elkander werkzaam te zijn èn tot genoegen voor ons zelf èn tot heil van de gemeente Wissenkerke. Op elk dier toespraken volgde een applaus van het aanwezige publiek. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. Alsnu werd gelegenheid gegeven aan particulieren, om den burgemeester te compliraenteeren, van welke gelegenheid werd gebruik gemaakt door ds. Van der Linde, namens den kerkeraad en voorts door nog niet voorgestelde ambtenaren. Vervolgens werd de burgemeester uit- genoodigd te komen luisteren naar eenige welkomstliederen, die de kinderen van beide scholen uit het dorp, voor het gemeentehuis wenschten te zingen. De burgemeester en familie hoorden de kleinen met welgevallen aan en beloofden den kinderen bij gelegenheid van zijn trouwen eene tractatie, waarna ieder zich huiswaarts begaf. 's Namiddags te één uur was alles weer op de been om te kunnen zien, hoe de optocht ruiterij en fietsen zich gereed maakte, om den burgemeester te bege leiden naar de bij de gemeente behoorende gehuchten Kamperland en Geersdijk. Om half twee zette de stoet zich in beweging op weg naar Kamperland, om vandaar verder te gaan naar Geersdijk en dan weer terug te komen naar het dorp. Elke plaats nam op haar eigen gebied de leiding over van den ganschen stoet en sloot zich dan met eigen stoet daarbij aan. Het aantal ruiters werd daardoor pl. m. 120, een gelijk getal wielrijders, benevens een 20 gerijen en 2 ambachtswagens. Te Kamperland werd de burgemeester toegesproken onder een net versierden eereboog, waarboven een dichterlijke ontboezeming, door den vice-president van het hoofdcomité aldaar, den heer v. d. Louw, terwijl twee meisjes in 't wit gekleed hem ook een bouquet, onder toepasselijk gedichtje, ter hand stelden. Daarna speelde de muziek een paar volksliederen, welke met een „lang leve de burgemeester" werden bezegeld. Te Geersdijk was een prachtvolle poort met toepasselijk opschrift aangebracht voor de school, die van buiten en binnen keurig versierd was. Daarvoor stonden de kinderen opgesteld, die, na een toe spraak van den voorzitter, den heer J. J. Verhulst, een paar toepasselijke cou pletten zongen. Teruggekeerd in de kom der gemeente was het ongeveer 5 uur; de paardeD en fietsen werden op stal gezet, de ambachts- en andere eerewagens huiswaarts gebracht en hiermee was de optocht afgeloopen. 's Avonds waren de straten a giorno verlicht en vooral ook het gemeentehuis, waarvan de anders zoo kale voorgovel nu herschapen was in een zee van licht. Het geheel gaf een vroolijken aanblik. Om 7 uur gaf „Zang en Vriendschap" in de tent voor het gemeentehuis, waar de burgemeester en de andere autoriteits personen met geuoodigden zich hadden verzameld, eenige zangnummers ten beste en daarna nam Apollo" de plaats in tot 10 uur. Het laatste nummer van het feest programma werd gevormd, door een aardig vuurwerk, waarvan het slotstuk vooral in het hoofdmoment een prachtvol effect leverde, door nog eens in diamant- vuur te kennen te geven, dat heel de gemeente „hulde aan den burgemeester" bracht. Een luid „hoeraging hierby uit de menigte toeschouwers op. Nog lang, tot laat in den nacht, duurde de feestvreugde voort, zonder door een enkel incident gestoord te worden. En lang nog zal deze door heerlijk weder begunstigde feestdag blijven voort leven in 't geheugen der ingezetenen en ongetwijfeld ook in dat van hem, wien dit feest was gewijd. Tweede Kamer-Verkiezingen. In een Maandagavond gehouden ver gadering van de Liberale Kiesvereeniging te Leeuwarden, hebben, volgens het Leeuw. Nbl., uitvoerige besprekingen plaats gehad naar aanleiding van het voornemen tot samensmelting van de vereeniging met de vryz.-democratische kiesvereeniging „Burgerrecht". Besloten is den naam van „Liberale Kiesvereenigingte veranderen in „Vrijzinnige Kiesvereeniging", onder voorwaarde, dat de leden van Burger recht collectief als lid van die „Vrij zinnige Kiesvereeniging" toetreden. De vereeniging blijft aangesloten aan de Liberale Unie. De vryzinnig-democratische kiesver eeniging „Burgerrecht" zelve, die even eens Maandagavond vergaderde, besloot in beginsel tot ontbinding van de vereeniging en tot toetreding tot de „Liberale Kiesvereeniging", zoodat de fusie wel spoedig een feit zal worden. De centr. anti-revolutionnaire kies vereeniging in het district Ede heeft, volgens De Ned.} in haar vergadering van Woensdag de volgende, door de plaatselijke kiesvereeniging te Nykerk ingediende motie aangenomen: De centrale A.-R. kiesvereeniging in het kiesdistrict Ede, met verontwaardi ging gezien hebbende den loop der zaken in 1909 in Ede en in 1912 in Ommen, en vreezende een ontaarding van den politieken beginselkamp in een kerkelijken en persoonleken stryd, waarby de eere der A.-R. beginselen en party wordt ingeboet, besluit: aan het centraal-comité van A.-R. kiesvereenigingen te adviseeren om de coalitie niet weder te aanvaarden, tenzy le. deze gesloten wordt onder beding van vast accoojrd, en wel met de be paling, dat de gewone regel van coalitie „wie zit, blyft zitten", by de komende verkiezing voor de districten Ede en Ommen niet doorgaat en 2e. van het hoofdbestuur der C.-H. Unie de toezegging verkregen wordt a. dat in Ede en Ommen alleen aan de A.-R. party het recht worde toege kend om een candidaat te stellen; b. dat de verkiezing van den A.-R. candidaat in beide districten vanwege het hoofdbestuur der C.-H. Unie op afdoende wyze worde bevorderd. Prov. Staten van Zeeland. De Prov. Staten van Zeeland kwamen heden(Vr\jdag)morgen in buitengewone zitting bijeen, ter verkiezing van een lid van Ged. Staten, in de vacature, door het overlyden van den heer B. J. Siegers. De Commissaris der Koningin, de heer mr. H. J. Dyckraeester, herdacht met enkele van groote waardeering getui gende woorden het overlijden van den heer Siegers, wiens nagedachtenis by de Staten in de aangenaamste herinne ring zal blyven voortduren. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid van Vlissingen, de heer H. Guillaume, werden onderzocht en tot diens toelating besloten. Hierna werd overgegaan tot de ver kiezing van een lid van Ged. Staten. Gekozen werd do heer H. J. E. Gerlach van St.-Joosland met 24 van de 40 stemmen. Hij nam de benoeming aan en zal dus ontslag moeten nemen als burgemeester van Koudekerke. In de buitengewone vergadering van de Prov. Staten werd nog aan genomen een voorstel van Gedep. Staten tot het aanleggen en onderhouden van een verbindingsweg tusschen de pro vincie Noord-Brabant en Zeeland op het grondgebied van Zeeland. Naar aanleiding van' een adres van den Algeraeenen Wielrydersbond werd besloten tevens een fietspad aan te leggen, mits het rijk ook hiervan de helft der kosten betaalt. De buiten gewone vergadering der Prov. Staten werd vervolgens gesloten. De autobandieten. Alle berichten 07er den nacht, voor afgaande aan de uitspraak der jury, wyzen er op, dat deze uren zyn ge weest van groote spanning. Het publiek was ditmaal grootendeels uit elementen van het mondaine Parysche nachtleven saamgesteld, o. a. artisten van de ver schillende schouwburgen, alsmede een aantal mondaine vrouwelijke belang stellenden, die in de gangen van het gebouw aanwezig waren. De zaal zelf was met journalisten en advocaten geheel gevuld, terwyl ook een groot aantal soldaten zich in de zaal bevond. Van 2 uur 's middags tot even over 4 uur 's morgens heeft de jury beraad slaagd. Om 4.15 uur luidt eindelyk het schelletje, en leest met een heldere stem de president van de jury de ant woorden voor. Groot was de sensatie in de zaal, als men hoort, dat Dieu donné zonder verzachtende omstandig heden veroordeeld is, zoodat op hem, evenals op Callemin, Soudy en Monier, de doodstraf zal moeten worden toege past. Met verbazing hoort men ook, dat wel verzachtende omstandigheden zyn aangenomen voor Carouy en Metge, van wier ter dood veroordeeling iedereen overtuigd was geweest. De vryspraak van Gauzy, behalve wegens de minder ernstige aanklacht van het huisvesten van misdadigers, wekte een gemompel van vreugde. Maar het meest verbaasde de zonderlinge omstandigheid, dat ver zachtende omstandigheden zyn aange nomen voor enkele raisdryven van sommige beklaagden, terwyl zij wegens andere misdryven toch reeds ter dood veroordeeld moeten worden. Vervolgens worden eerst de vier be klaagden binnengebracht, tegen wie geen enkele beschuldiging bewezen geacht is. Het zijn de vrouwen Maitre-Jean, Schoofs en Leclech alsmede Rodriguez. Met enkele woorden zegt de president hun hun vryspraak aan. Dan komen, uit geput van den langen nacht van angstig wachten, de andere beklaagden. De griffier leest de uitspraak van de jury voor elk hunner voor. Dieudonné laat wanhopig het hoofd op de armen zinken. Callemin wordt hoogrood, en krygt een tragisch uiterlyk; Soudy wordt asch- grauw. Toen de voorzitter vroeg of zy over de toepassing van hun straf nog wat te zeggen hebben, bepalen de meesten zich tot een herhaling van hun onschuld- betuiging. Maar Callemin zegt eensklaps „Voor mezelf heb ik niets te zeggen, maar Dieudonné is niet de aanvaller van Gaby. Garnier en ik hebben dat gedaan. Ik zal daarover schryven aan den procureur-generaal". Deze bekentenis, de eerste in het heele proces, .brengt groote beweging in de zaal, terwijl de advocaat van Dieudonné overhaast zyn conclussies opstelt. De zaak der auto-bandieten is derhalve nog niet volkomen geëindigd, daar er nu geen geringe kans bestaat, dat het proces-Dieudonné gerevideerd zal worden. Maakte deze plotselinge bekentenis van Callemin grooten indruk, ook het bericht eenige uren later, dat Carouy zelfmoord gepleegd heeft, heeft niet nagelaten opzien te baren, en men brengt thans in herinnering, dat Carouy zeer nadrukkelijk verklaard heeft, aan den moord te Thiais onschuldig te zyn. Hofberichten. -Reuter seint uit Horaburghöhe Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana kwamen om 8.10 alhier aan. Zy begaven zich in auto's naar Hohemark. Om 8.10 is Donderdag de Koningin, Prinses Juliana en gevolg te Bad-Hom- burg aangekomen. Het strengste incog nito wordt in acht genomen. Na de begroeting begaven de Vorste lijke Personen zich naar de gereedstaande drie auto's, waarin naar de door PI. M. gehuurde villa werd gereden. Het weer was mooi, doch frisch. {Het Vaderland.) Van de ambulances, Uit Den Haag meldt men: Wy vernemen, dat de ambulance- Sikemeier door het hoofd-comité van het Roode Kruis eerstdaags zal worden teruggeroepen. Uit een brief van dr. Koppeschaar, uit Cettinje, d.d. 22 Februari j.l., wordt het volgende aan generaal De Mooy medegedeeld „Ik was by den laatsten veldslag, waar we pl. m. 4 5000 gewonden kregen. De raderbaar heeft voortdurend dienst gedaan. Ik zou haast zeggen: ze vochten er omook veel dooden zyn er mee gevoerd". TELEGRAMMEN. Brouwershaven, 28 Februari. Hedennacht is op het Hoogezand aan den grond gevaren de klipper „St.-Joseph", schipper Lauret, met landbouwkalk voor Burghsluis. Men zal met de lading over te nemen het vaartuig wat lichten, en naar men hoopt, vlot maken. De reddings boot van Burghsluis en Brouwershaven zijn op het bericht der stranding uit gevaren. VGravenhAge, 28 Februari. Tweede Kamer. Invaliditeits- en Ouderdorasverzekering. De heer Duys verdedigde een amendement om de arbeiders, die bij de inwerkingtreding der wet blijvende invalide en 16 jaar zyn, een invaliditeitsrente van f 2 per week te verzekeren. De Minister verklaarde dit araende ment onaannemelijk, reeds daarom, omdat hjj niet wist, waar vandaan hy het noodige geld zou halen. Het amendement-Duys werd daarop verworpen met 64 tegen 4 stemmen. Bij het verder debat antwoordde de Minister naar aanleiding van een vraag van den heer Teenstra, dat een 70-jarige arbeider niet zal behoeven te bewijzen, doch alleen aannemelijk zal moeten maken, dat hij gedurende de laatste 10 jaren 156 weken loondienst heeft verricht. CORRESPONDENTIE. H. St.-Maartensdijk. Voor ingezonden stuk niet geschikt. De Redactie. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Februari 1913. Hoogste barometerstand 768.7 te Shields. Laagste barometerstand 745.7 te Riga. Verwachting (van den avond van den 28 Febr. tot den avond van 1 Maart) zwakke tot matigen Noordoosteljjken tot Westelijken wind, meest zwaar be wolkt. Waarschijnlijk enkele regen buien. Later iets zachter. Geboren: Jannetje Geertruida Pieternella, Dochter van J. J. M ALL AN DER en CL. MALLANDER-Dane. Zierikzee, 26 Februari 1913. j Den 8en Maart aanstaande, I hopen onze geliefde Ouders, IZAAK L. VAN BEZOOWEX, en LEUNTJE VAN DEN HOEK, hunne 26-jarige Echtvereenlglng te herdenken. St.-Maartensdijk. ScHERPENIBSE. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. i §?^HI^£§§§§§ii$§I$§^ m Hiermede vervullen wij den treurigen plicht u kennis te geven, dat heden in de hope des eeuwigen levens is overleden, onze zeer- geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, W1LLEMINA VISSERS, Wed. W. Breure, in den ouderdom van bijna 68 jaar. Anna-Jac.Polder, 26 Febr. 1913. Haar diepbedroefde Kinderen en en Kleinkinderen, Zuid- 1 ADRIANA TROUW— Beijer- Breurb. land. JAC.a TROUW. CLAZINA MOL— Anna- Breure. r„ H. D. MOL. Jocoba- M g L t BREURE. polder. CORN.a J.a BREURE- Boudeling. Raap"d's, I p-a REMIJNSE- Mirh 1 Breurb. Amerika. C0N-S A. REMIJNSE. PAHKBETUIGI1IG. Gaarne betuig ik mijn dank en volle tevredenheid aan de Zwolsche Paarden- en Veeverzekerlng-Maatschappyge vestigd te Zwolle, Wcsterlaan 4, Directeur G. H. J. TERVOERT, Adjunct- Directeur S. J. ROORDA, voor de spoedige uitbetaling van mijn gestorven veulen. De Zwolsche, werkende met lage en Taste preraiën en degelijke ver- zokeringsvoorwaardCD, beveel ik gaarne bij Paarden- en Veehouders aan. Hollarepolder, Oud-vosmeer, 18 Februari 1913. M. C. POLDERMAN. Vertegenwoordiger: H. VAX DAAXEX te St.-Annaland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2