ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 28 Februari 1913. RONA Eerste Blad. Van houtens Cacao (Z ierlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 8 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 698te JAARGANG, No. 9357. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlyk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Op alle tijden van den dag Kan men gebruiken, 's Morgens bij het ontbijt, 's middags of wel 's avonds, altijd is RONA Cacao een aan= gename drank. De smaak er van is verrukkelijk; ze is voedend en toch Hchtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zenuwen. Het is te wenschen, dat Van Houten's RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank zal worden. Algemeen Overzicht. Tengevolge van de strenge koude, die in het oostelijk deel van Europa heerscht, zyn de krijgsverrichtingen op het oorlogs terren) van den Balkan zoo goed als stop gezet. Bovendien zyn de stryd- voerende partyen uitgeput. De nervus belli, het geld, ontbreekt. Vooral Turkye heeft met geldgebrek te worstelen. Van daar dat naar vrede zoowel door den overwonnene als door den overwinnaar smachtend verlangd wordt. Servië, Montenegro en Griekenland kunnen by een bestendiging van den oorlog niets meer winnen. Alleen Bul garye zou, indien Turkye totaal lam geslagen werd, daaruit nog eenig voordeel kunnen trekken. Want het schynt, dat de Jong-Turksche regeering niet van zins is Adrianopel, dat zich heldhaftig verdedigt, vrywillig af te staan. Wordt het door wapengeweld afgenomen, dan zal zy wellicht daarin berusten. Als iemand in de misère zit, komt er in den regel nog meer by. Zoo gaat het ook Turkye. Terwyl dit ryk alles inspant, teneinde uit den oorlog te redden, wat nog te'redden is, wordt een geheele stadswijk van Konstantinopel een prooi der vlammen. Vermoedelyk is de brand door personen, die vyandig tegenover de regeering staan, aangesticht. Tot blussching van dien brand heeft ijverig medegewerkt de bemanning van het Nederlandsche oorlogsschip „Gelderland". Rumenië en Bulgarije hebben zich bereid verklaard het tusschen hen hangend geschil aan de uitspraak der Groote Mogendheden te onderwerpen. Rumenië verlangt als loon voor zyn neutrale houding in den oorlog met Turkye, van Bulgarye Sillistrie. Bulgarye wil, wat zeer begrypelyk is, deze stad niet afstaan. En Rumenië laat haar eisch, waaraan zy met een tot de tanden toe gewapend leger de noodige kracht byzet, niet varen. Het zal nu wel niet tot een oorlog tusschen beide staten komen. Bulgarye, waarvan het leger door den stryd met Turkye thans verzwakt en afgemat is, zal wel tot het inzicht zyn gekomen, dat het onder deze omstandig heden gevaarlijk is een oorlogskans met Rumenië te wagen. Het gevaar voor een Europeeschen oorlog schijnt oogenblikkelyk geweken te zyn. Oostenrijk en Rusland zouden beide geneigd wezen tot een demobili satie. De Czar van Rusland heeft aan den nieuwen President der Pransche republiek, Poincaré, by de aanvaarding van zyn hooge waardigheid, een eigenhandigen brie? geschreven, waarin hy hem geluk- wenschte en de hoop uitsprak, dat het verbond tusschen Frankrijk en Rusland moge bestendigd blijven. Van dezen brief wordt door de Pransche pers met groote ingenomenheid en met veel ophef gewag gemaakt. Dit keizerlijk schryven heeft ook met het oog op de crisis, welke men in Europa thans doorleeft, in alle landen de algemeene opmerk zaamheid getrokken. En in verband daarmede is zeker niet van gewicht ontbloot, dat tot Fransch gezant aan het Hof te Petersburg benoemd is Delcassé, iemand, die als een vijand van Duitschland algemeen bekend staat. In België is, omdat de regeering elke hervorming van het kiesrecht weigert, en fel tegen het algemeen kiesrecht gekant is, door de arbeidersparty be sloten tot een algemeene werkstaking op 14 April. Met het oog hierop hebben de burgemeesters van negen provinciale hoofdsteden te Brussel een vergadering gehouden. In die vergadering werd besloten een poging te doen by de arbeidersorganisatie, teneinde haar te bewegen van de voorgonomene algemeene werkstaking, waarvoor nu alle toe bereidselen gemaakt worden, af te zien, en den Minister-President in een audiëntie te verzoeken maatregelen te nemen tot oplossing van het kiesrechtvraagstuk. Mocht de algemeene werkstaking door gaan, dan zullen 2000 Belgische kinderen naar verschillende gemeenten in Neder land worden gezonden, teneinde ge durende de staking bij partygenooten van de stakers kosteloos te logeeren. Ook in Hongarije dreigt om dezelfde reden een algemeene werkstaking. In Mexico zyn de president der repu bliek Madero en de vice-president, Suaros, toen zy in het nachtelijk uur in een automobiel, zoogenaamd voor hun veilig heid, van het regeeringspaleis naar de gevangenis werden gebracht, door de hen vergezellende officieren doodge schoten. De sluipmoord schynt gepleegd te zyn op last van generaal Huerta, die zich als president heeft opgeworpen. Deze doet het nu voorkomen, alsof zy gevallen z\jn by een poging tot hun bevrijding. Er is geen poging in dien zin ondernomen, om de eenvoudige reden, dat de overbrenging in het geheim ge schiedde. Mogelyk is het, dat om den indruk van een bevrijdingspoging te vestigen, een schyuvertooning in scène is gezet worden. Want de Amerikaansche republiek had doen weten, dat, zoo Madero zonder vorm van proces gedood zou worden, zy dit niet lijdzaam zou aanzien. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLAND. Bergen op-Zoom Tot geneesheer- direc teur der stichting „Vrederust", alhier, is door het bestuur definitief benoemd de heer G. F. Gezelle Meerburg, aan wien het directeurschap reeds het laatste jaar tydelyk was opgedragen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 28 Febr. Ten behoeve der Oudheidskamer is van den heer L. van Wagtendonk te Enkhuizen in bruikleen ontvangenhet omstreeks 1855 door wylen kapitein L. P. Andersson gemaakt model van een door hem gevoerd drie mastschip, in glazen kast. Wy ontvingen het verslag der Gezondheidscommissie voor Tholen. De commissie bestaat uit de heeren jhr. J. van Vredenburch, grondeigenaar te Tholen, voorzitterB. J. van Oost, bouwkundige te St.-MaartensdykJ. A. de Graaft', veearts te Scherpenisse W. A. van de Velde, waterbouwkundige te Poortvliet; J. L. Bernhardi, arts te Stavenisse, en A. Avé, secretaris te Tholen. In het verstreken aar overleed de heer Overman. Zyn verscheiden werd om zyn degelijkheid als voorzitter en wegens zyn aangenamen omgang door_ de commissie ten zeerste betreurd. Een merkbare verbetering valf in de volkshuisvesting te constateeren. Vele nieuwe woningen werden gebouwd, terwyl aan talrijke oude perceelen ver beteringen werden aangebracht. Aan de gemeente St.-Maartensdijk werd voor den bouw van 43 gemeente woningen een rijks-voorschot verleend van ten hoogste f 53000, terwyl een jaarlyksche ryksbydrage in de betaling der annuiteit werd toegezegd van f 115,235. De ambachtsheer van Stavenisse stond bereidwillig terrein af om daarop een 50 woningen te bouwen. Op een verzoek der commissie aan Burgem. en Weth. van Stavenisse of zy bereid waren hun medewerking te verleenen by het onderzoeken van water uit de regenbakken, antwoordden deze, dat hun een algemeen onderzoek van water uit regenbakken vooralsnog niet gewenscht voorkwam. Brulnlsse. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, werd na voorlezing en goedkeuring der notulen door den voorzitter medegedeeld, dat waren ingekomen: le. Het door Gedep. Staten goedge keurde raadsbesluit betreffende eene wijziging in de begrooting voor den dienst 1913. 2e. Een adres van de vereeniging „Algemeen Schippers- en Visschers- belang" alhier, houdende verzoek, tot het aanbrengen van een loopsteiger aan den kop van den havendam. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit adres voor kennisgeving aan te nemen, daar de totstandbrenging van die bedoelde werken reeds in be ginsel door den raad is aangenomen, doch dat daarmede op advies van den inge nieur is gewacht, tot de dam geheel klaar is. Daarna worden eenige be sprekingen gehouden naar aanleiding van eene overgelegde teekening be treffende genoemden, steiger en wordt besloten die werken nog dit voorjaar te doen uitvoeren. 3e. Een adres van wed. J. Kort vriend, schoonmaakster van het gemeentehuis, houdende verzoek, om verhooging van jaarwedde. Besloten wordt die met f 20 te ver- hoogen en die alzoo te brengen op f 75. Verder stelden Burgem. en Weth. voor de begrooting voor 1912 te wyzigen in verband met de verleende subsidies en het uitvoeren der havenwerken, n.l. de inkomsten en uitgaven te verhoogen met f13950, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Ten slotte wordt besloten de bestrating met keien van den oprit aan de haven tegelijk met het gemeentewerk aan te besteden. By de rondvraag vraagt de heer Van Vessem of het rabat van den Dorpsweg niet nagezien kan worden op vele plaatsen is eene herbestrating zeer noodig. De voorzitter zegt toe hieraan gevolg te geven. De heer Jumelet zegt, dat de geul in de haven een verkeerde ligging neemt. Spreker wyt dit aan enkele steenachtige plaatsen. Door deze weg te nemen, zal er ongetwijfeld verbetering in de liggi ng komen. De voorzitter zal den aannemer ge lasten, dat bedoelde plaatsen worden opgeruimd. De heer Bolier acht het zeer wensche- lyk, dat op het eind der Nieuwstraat een urinoir wordt aangebracht. Besloten wordt Burgem. en Weth. te machtigen zoodanige inrichting aldaar te plaatsen. Daarna wordt de vergadering gosloten. St.-Flllpsland, 27 Febr. Aan aandeel houders in de weegbrug aan de haven wordt over 1912 ruim 30 pCt. dividend uitgekeerd. St-Annaland, 28 Febr. Eenige inge zetenen onzer gemeente hebben het plan gevormd tot het stichten eener bewaar school. Het terreiD, waarop de school met een oppervlakte van 100 M2 zal geplaatst worden, is reeds aangekocht. Het is een tuin gelegen in de nabijheid van den kerkring. St.-Maartensdyk Was onlangs de schendende hand werkzaam geweest in den tuin van den heer D. Élenbaas alhier, ter vernieling van struiken en boompjes, Dinsdagnacht werd het rijtuig van den heer A. Gaakeer, terwyl het op de vest stond, dermate beschadigd, dat de eigenaar een f 40 reparatie kosten er aan zal hebben. In de kap en zitkussens waren met een mes op ver schillende plaatsen groote sneden aan gebracht. De dader(s) van een en ander zyn nog geheel onbekend. Scherpenisse, 27 Febr. Woensdag avond vergaderde alhier de A.-R. Kies- vereeniging, tot het opmaken van een groslyst, ter vervulling van een vacature in den gemeenteraad. Op deze lijst werden geplaatst de heerenL. Vos, H. Kwaak. Anth. Oudesluijs Mz., J. Potter en C. Bevelander. Middelburg. De „Imperial Gas-Asso ciation", welke de gasfabriek te Vlis- 8ingen exploiteert, is voortdurend bezig haar net op Walcheren uit te breiden, zoodat thans reeds verschillende ge meenten van uit Vlissingen van gas worden voorzien. Het zou voor de Iraper al evenwel van groot gewicht zyn, als zy van uit een centraal punt het gas kan distribueeren, m. a. w., als dit van uit Middelburg zou kunnen ge schieden. De gasfabriek te dezer stede behoort evenwel aan de gemeente. Toch worden evenwel, naar wy ver nemen, door de Imperial met ons ge meentebestuur onderhandelingen gevoerd over den aankoop van de gasfabriek. Of deze onderhandelingen eenig resul taat zullen opleveren zal de tyd moeten leeren; dat zy echter reeds lang hangende zijn, staat vast. In den gemeenteraad, althans in een openbare zitting, is omtrent deze onder handelingen evenwel nog niets raede- 0 N D E R W IJ S. StaTonisse. Hedenavond werd alhier, in tegenwoordigheid van het Dagelijksch Bestuur, de herhalingscursus gesloten. Over 3 klassen verdeeld, werden de lessen in den laatsten winter door 15 leerlingen bezocht. Aan de 4 leerlingen van het derde studiejaar, zynde M. Moerland, C. Hage, L. Hage en P. van der Reest werd, na een toespraak door den heer Burgemeester een diploma uitgereikt. Wissenkerke, 28 Febr. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school op het dorp zyn geplaatst: J. B. de Hullu te Borsele; J. van Dienst, Anna-Jacobapolder; C van Es, Zaaraslag. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Tweetal te ZonnemaireZ. Hoek te Zevenhoven en H. v. d. Wal te Hoek. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. St.-Filipsland, 27 Febr. De definitieve uitslag van den verkoop van ruim 40 gemeten bouwland in den Prins Hendrik polder, was als volgt Perceel 1 tot 5, P. v. Cleef te Krabbendykc, voor f 810; perceel 6 tot 10, G. Noorthoek, St.-Filipsland, voor f 825; perceel 11, J. v. Dyke, St.-Filipsland, voor f 805; perceel 12, C. Romeyn, St.-Filipsland, voor f 510; perceel 13, C. Noorthoek, St.-Filipsland, voor f 560; perceel 14, C. Romeyn, St.-Filipsland, voor f 295 perceel 15, A. v. Oeveren, St.-Filips land, voor f 835; perceel 16, C. Noorthoek, St.-Filipsland, voor f 425 perceel 17, M. Guiljam, St.-Filipsland, voor f 455 perceel 18, J. Smits, St.-Filipsland, voor f 505. Alles per Bloois gemet. Onkosten 8 pCt. INSTALLATIE van den heer H. G. VAN KEMPEN, burgemeester der gemeente Wissenkerke, op 25 Februari j.l. Een hoogstgewichtige dag voor deze gemeente, een dag van feestvreugde voor ieder ingezeteneeen feestdag, zooals hier ter plaatse wel nimmer met meer luister is gevierd, en waarop ongetwijfeld nog zeer lang met aangename herinnering zal worden teruggezien. Ieder, die Dinsdagmorgen vroeg uit de veeren was, kon in het anders zoo stille Wissenkerke een ongewone bedrij vigheid waarnemen. Vele ijverige mannen waren aan het werk, om de laatste hand te leggen aan de versieringen van het dorp, dat voor deze gelegenheid in feest dos gehuld was. Een viertal eerepoorten, waarboven in 't schild een „Welkom aan onzen Burgemeester" prijkte, en de van alle woningen wapperende driekleur, gaven het dorp een recht feestelijk aanzien. Al spoedig namen de feestelijkheden een aanvang. Om halftien 'smorgens werd de nieuw benoemde burgemeester met familieleden door het Dagelijksch Bestuur dezer ge meente aan den Cortgeenschen steiger afgehaald, en op de grens der gemeente opgewacht door een langen stoet van ruiterij en wielrijders, die om de prach tige versiering en costumeering een waar lijk fantastischen aanblik gaf. Daar aangekomen heette de voorzitter van het Hoofdcomité, de heer A. T. C. Swenne, in een schoone toespraak den bur gemeester welkom en werd hem vanwege de afdeeling wielrijders, door de jongste onder hen, mej. G. Priester, een prachtig bouquet aangebodenwaarbij de heer Heuseveldt een toepasselijk woord sprak. Deze huldeblijken werden onder warme dankbetuiging dqor den burgemeester en zijn a.s. vrouw in ontvangst genomen. Daarna giög de stoet op weg naar de kom der gemeente, aan den ingang waarvan het muziekgezelschap Apollo" zijn opwachting maakte. Nadat de voor zitter, de heer A. van Damme, namens dit gezelschap', den burgemeester het welkom liad toegeroepen, ging het in marscli verder, en werd halt gehouden vóór het gemeentehuis. Hier reikte de hoer C. Flipse, directeur van 't muziek- en zanggezelschap, den burgemeester en de mede in het rijtuig zittende personen den tekst toe van een welkomstlied, dat vervolgens door „Zang en Vriendschap" op de tent vóór 't gemeentehuis werd gezongen. Na voor deze eer een woord van dank gericht te hebben tot den directeur van „Zang en Vriendschap" en diens gezelschap, begaf de burge meester zich met zyu familieleden, onder een regen van confetti, door acht in het wit gekleede meisjes uitgestrooid, naar de raadzaal. Inmiddels had de stoet zich ontbonden en werd door Apollo" het Wien Neer- landsch bloed gespeeld. Een menigte menschen hadden zich voor het gemeentehuis verzameld, om getuige te zijn van de plechtige installatie, die nu ging plaats hebben. De vergadering werd op de gewone wijze met gebed geopend en het publiek tot bijwoning in de gelegenheid gesteld, waarvan door zeer velen werd gebruik gemaakt. Nadat wethouder Van der Maas, als waarnemend voorzitter heeft medegedeeld, dat ditmaal zal worden afgeweken van den regel, om de notulen der vorige vergadering voor te lezen, en voorlezing heeft gedaan van de kennisgeving der benoeming en het proces-verbaal van eedsaflegging van den nieuwen burge meester, sprak hij als volgt: Mijnheer de burgemeester! U staat gereed om uw ambt te aan vaarden, en wy om U te ontvangen. Thans heet ik U welkom in deze ver gadering en wensch U hartelijk geluk met uwe benoeming tot burgemeester dezer gemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1