MrÉisraipi „V. 1.0. COKES. Telegrafisch Weerbericht SltpjUi ADVERTENTIEN. Controleur, HAEM0FERRIN Joh. Leune, !F U0818F- er spoedig bij te zijn met het koopen van een plaatsbewijs, daar het zich laat aanzien, dat lang vóór den dag van den wedstrijd alle beschikbare kaarten uit verkocht zullen zijn. De S. S. laat een goedkoopen trein van Amsterdam naar Den Haag loopen, terwijl de H. IJ. S. M. een specialen dienst'zal inrichten voor haar stoomtram van het Centraal-station naar het terrein van den wedstrijd. Voorts zal de Haagsche tram alle wagens, die van de stations en uit de stad naar en van het terrein loopen, voorzien van de vlaggetooi in den beugel, welke tot nog toe alleen gebruikt werd op nationale feestdagen. Dit teneinde het publiek van buiten Den Haag het zoeken naar een tram te besparen. Voorzeker een practische maatregel. Bij de inrichting van het terrein wordt voorts met de meeste voorzorgen te werk gegaan, zoodat alles er op berekend is, dat klachten, omtrent de inrichting van het veld, zullen uitblijven. Trouwens, op „Houtrust" is voldoende ruimte om ge drang onmogelijk te maken. Wie het terrein kent, zal het met ons eens zijn, dat, indien ergens 18000 toeschouwers verwacht kunnen worden, het in Den Haag op „Houtrust" is, dat inderdaad het eenig veld in het land is, dat, wat ligging en uitgestrektheid aangaat, ge schikt is om een dergelijke menschen- massa bijeen te brengen. te Zierikzee, gehouden op Woensdag 26 Februari des namiddags 2 ure. In de heden gehouden raadsvergadering werd de zitting geopend met den wensch van den burgemeester, dat ook in het nieuwe jaar de leden werkzaam zullen zyn in het belang van de gemeente. Voor kennisgeving werden aangenomen de volgende brieven a. van mr. S. J. M. van Geuns, houdende bericht, dat hy zyn benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys aanneemt; b. van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys, houdende mededeeling, dat mr. S. J. M. van Geuns benoemd is tot haar voorzitter; en dat bepaald is, dat de heer Bier- masz 31 Dec. 1914, de heer Stoop 31 Dec. 1916 en mr. Van Geuns 31 Dec. 1918 zal aftreden; c. van den heer A. Verhage, houdende bericht, dat hy zyn benoeming tot leeraar in het boekhouden aan de Avondschool voor Vakonderwijs aan neemt; d. van den heer M. C. van der Vliet en mej. J. H. M. de Crane, houdende bericht, dat zy hunne herbenoeming tot leden, en van dr. T. de Haan, dat hy zyn benoeming tot lid der Plaatselyke Schoolcommissie aanneemt; e. van de heeren A. G. Kyn e. a., dat zy hunne herbenoeming tot leden in de Commissie tot wering van School verzuim aannemen; van de heeren J. van Schelven en F. W. Loewer, dat zy hunne herbenoe ming, respectievelijk tot regent en tot boekhouder van het Burgerlijk Arm bestuur aannemen; g. van den heer A. C. van der Vliet, houdende bericht, dat hy zyn herbenoe- mibg tot regent, en van de dames mevr. De Bruyne—Van Heel en mevr. Schuurbeque BoeyeKramers, dat zy haar benoeming tot regentessen van het Burgerweeshuis aannemen h. van den heer F. Houdkamp, houdende dankbetuiging voor de hem toegekende gratificatie voor de tydelyke waarneming, der betrekking van gemeentebouw meester i. van D. Ruselaar, houdende dank betuiging voor de hem toegekende verhoogde belooning als sorteerder der mest by den reinigingsdienst; j. brief van de Plaatselyke School commissie, houdende mededeeling van de benoeming van dr. De Haan tot haar secretaris. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van den voorzitter betreffende de opbrengst van enkele middelen der gemeente over 1912. Gedrukt en aan het gemeente-verslag zullen gevoegd worden a. het verslag van Burgem. en Weth. betreffende de volkshuisvesting in de gemeente over 1912; b. het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim over 1912; c. het verslag der commissie van Lager Onderwijs. Het verzoek van A. Viergever, brood bakker, verzoekende een wyziging te brengen in de Verordening op het ver- koopen van brood wordt als zynde ongezegeld ter zyde gelegd. Toch gaf het verzoek aan de heeren Koopman en Doeleman aanleiding aan te dringen op een verandering in den voor de broodbakkers onhoudbaren toestand, daar deze door de opvattingdie aan artikel 149 van genoemde verordening gegeven wordt, een opvatting, die door hen in stryd wordt geacht met de be doeling, waarmede zy in het leven werd geroepen, voortdurend aan een ver volging blootstaan. De voorzitter deed de toezegging deze kwestie in de commissie voor de straf verordeningen ter sprake te brengen. De rekening van het Burger-Weeshuis over 1911 werd na eenige opmerkingen van de commissie op de voorgedragene cyfers goedgekeurd. De Begrooting van genoemd Wees huis voor 1913 werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op f 7860. De Geraeentebegrooting voor 1913 werd gewijzigd, nadat een commissie, bestaande uit de heeren Van den Bout, Polvliet en Ribbens, de wyziging had goedgekeurd. Besloten werdI. tot verkoop van een terrein naby het Sas aan het Ryk voor bergplaats van telegraafpalen enz. II. tot verhooging van het toegestane crediet voor het in orde brengen der kantoren van den gemeente-ontvanger en den gemeente-bouwmeester ten raadhuize. Aangehouden werd het voorstel van Burgem. en Weth., tot hét doen maken van een aanlegsteiger aan den Oost- havendyk voor het visschersvaartuig van S. Claessens. Aangenomen werd het voorstel van Burgem. en Weth. inzake de openbare verpachting van standplaatsen gedurende de kermis. Conform het prje-advies van Burgera. en Weth. werd besloten op het adres van het Algemeen Werkliedenverbond tot verhooging van het uurloon in de bouwvakken voor werklieden in dienst der gemeente, te antwoorden, dat het uurloon reeds verhoogd is met ten minste twee cent. Vastgesteld werden het suppletoir kohier der belasting op de honden voor 1912 en het primitief kohier der be lasting op de honden voor 1913. Na een levendige discussie werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van de gascoraraissie tot wyzi ging der begrooting voor de gasfabriek voor 1912. Goedgekeurd werd het voorstel der gasoommissie tot aanstelling van een opzichter. By de rondvraag vraagt de heer Koopman inlichtingen. Hem is ter oore gekomen, dat door den directeur der Concertzaal het terrein op de Balie, dat jaarlijks voor een schouwburgtent ver huurd wordt, is afgehuurd, teneinde concurrentie te weren. Hy is geen voor stander van de kermis, zou haar liever willen afschaffen, maar als men haar zou willen afschaffen, dan moet men juist doen. wat nu gebeurd is. Het doel van den heer Gelderraan is daar geen schouwburgtent te hebben. De voorzitter zegt een voorstander van een behoorlijk kermisvermaak te zyn, en hiertoe behoort ook een komedie. Aan de komedie werd steeds faciliteiten verleend. Maar twee grootmachten waren steeds met elkaar in strijd, namelijk de eigenaar van de tent en de tooneel- vereeniging. Wy contracteerden steeds met de tooneelvereeniging. Nu is deze opgehoepeld. Na de kermis van het vorig jaar is een verzoek ingekomen van den heer Gelderman om het terrein te mogen huren, teneinde daarop te zetten een andere tent. En dit is ingewilligd. Nu is Kinsbergen by Burgem. en Weth. gekomen, en deze hebben hem verwezen naar den heer Gelderman. Het schynt, dat de tusschen beide gevoerde onder handelingen tot geen resultaat hebben geleid. DeheerKoopmanDeonderhandelingen met den heer Gelderman kunnen niet slagen, omdat deze zulke voorwaarden stelt, dat zy door Kinsbergen niet kunnen ingewilligd worden. De Voorzitter: De heer Gelderman heeft het terrein voor verscheidene jaren willen hebben. Maar daarin traden Burgem. en Weth. niet. 't Is slechts een proef, die wy voor een jaar nemen. Valt die proef niet goed uit, dan doen wy het voor het vervolg niet. Wy hebben niet de bedoeling de Concertzaal te bevoordeelen. Alleen trachten wij een behoorlijke kopedie te verkrijgen. Nadat nog de heeren Van den Bout en Boone hadden opgemerkt, dat het de bedoeling van den heer Gelderraan is een gezelschap te weren, dat aan da Concertzaal afbreuk doet, werd door den voorzitter de openbare vergadering gesloten en ging men over in besloten zitting. TELEGRAMMEN. VGravenhage, 25 Februari. Tweede Kamer. Invaliditeits- en Ouderdom8verzekering. Tot na de pauze werd ook vandaag voortgezet het debat over art. 194, de bevoegdheid gevend aan den werkgever, om de helft der premie van het loon zyner arbeiders af te houden, met de daarover door de heeren Duys en Aal- barse voorgestelde amendementen. Ten slotte werd het amendement- Duys, om de arbeiders met lage loonen vry te stellen om in de premie by te dragen, door hun aandeel door den staat te laten betalen, verworpen met 42 tegen 29 steramen. Voorts werd aangenomen met 40 tegen 37 stemmen, het amendement Aalberse, om in de twee hoogste loon- klassen den werkgever een grooter aandeel in de premie te laten betalen dan den arbeider. Te voren was aangenomen met 39 tegen 34 steramen een sub- araendement van den heer Troelstra om hetzelfde te doen geschieden ook in de derde loonkla9se, zooals de heer Aalberse eerst had voorgesteld en later weer had teruggenomen. Tengevolge van deze beslissingen is bepaald, dat de werkgever van zyn meerderjarigen arbeider in de eerste loonklasse (maximaal loon f 2,40) niet 10 maar slechts 4 centen mag afhouden, in de tweede loonklasse (maximaal loon f 6) niet 16, maar slechts 12 centen premiebydrage per week. Laatste Berichten. VGravenhage. Bij hot op 21 en 22 dezer alhier gehouden examen voor tweeden stuurman slaagde de lieer L. W. IJzerman, leerling van de „De Ruijter- school" te Vlissingen. Tholen. Als een toevalligheid kan zeker wel van hier gemeld worden, dat er in den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier 4 personen zitting hebben, welke juist de namen vertegenwoordigen der 4 Evangelisten uit den Bijbel, n.l. Matheus, Marcus, Lucas en Johannes. Brulnisse. Een schippersknecht had het ongeluk op het vaartuig, waarop hij werkzaam was, uit te glijden. Hij viel daardoor en kwam daarbij zoodanig in een ijzeren pen terecht, dat zijn op neming in het ziekenhuis te Noord- gouwe noodzakelijk werd geacht. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 26 Febr. Aanvoer52 paarden; 1445 magere en 693 vette runderen; 212 vette, 125 nuchtere kalveren; 54 varkens, 77 biggen. Koeien en ossen 35 tot 44 c., stieren 33 tot 37 c., vette kalveren 52 J tot 62| c., varkens 20 tot 28£ c. alles per half kilo. Melkkoeien f 170 f 350, kalfkoeien f160 a f385, stieren f140 k f 380, pinken f 70 f 110, vaarzen f 130 k f 165, alles mager vee; biggen f 12 k f 18, 8lachtpaarden f 80 2t f 140, werkpaarden f 150 h f 220, hftten f 100 k f 200. Nuchtere kalverenfok- f 16 k f 30, slacht- f 8 k f ijl. Biggen f 1.80 k f 2.20 per week. Vette runderen ruim aangevoerd, de aldeeling spoeling was zeer goed ver tegenwoordigd. Er bestond voor alle soorten voldoende kooplust. Handel aan vankelijk slepend. De verkoop ging onregelmatig. Er werd voor puike quali- teit zoowel boven als beneden de hoogste noteering gekocht. In de afwijkende soorten was de omzet bevredigend. Stieren aanvoer flink, de verkoop was in den beginde van weinig beteekenis, doch ging later beter, byna alles werd voor Duitschland gekocht; omzet naar wensch. Vette kalveren ruim aangevoerd. De prima soorten waren goed te plaatsen en blijven prijshondend. 2e en 3e kwali teit handel zeer traag, tot terugloopende pryzen. Melk- en kalfkoeien zeer gezocht voor binnen- en buitenland, er werden hooge prijzen besteed. Magere ossen zeer gewild voor het spoelingbedryf, voor België en voor Duitschland. Nuchtere kalveren zeer gezocht, niet tegenstaande den zeer ruimen aanvoer, werd alles vlug verkocht voor België en voor export. Beste kuisjes duur betaald. Handel in paarden tamelyk goed. Biggen goed te verkoopen, als gevolg van den beperktèn aanvoër. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie by de V. P. N.)kippeneieren f 3,40 k f 5,75, eendeneieren f 4.05 k f 5, ganzeneieren f 18, alles per 100 stuks. Aanvoer 45,166 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling Weena- plein no. 9 (gedeponeerd handelsmerk: R. V.)gegarandeerd versche hoender- eieren f 3.50 k f 6.90, dito eendeneieren f 4.59 k f 4.87, dito ganzeneieren f 11 k f 12, hoendereieren van handelaars binnenl. f 3,70 k f 4,40, per 100 stuks. Aanvoer 70,250 eieren. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoer circa 6500 balen, van alle soorten. Handel iets levendiger doch marktwaarde kan nog niet worden vastgesteld. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Februari 1913. Hoogste barometerstand 770.9 te Horta. Laagste barometerstand 7449 te Bodo. Verwachting (van den avond van den 26 Febr. tot den avond van 27 Febr). Zwakke tot matigen, raee9t Zuidelijken wind. Aanvankelijk nog licht, later ge deeltelijk be wolk!Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. CORRESPONDENTIE. De ontvangen advertentie „Lasteren" kan niet worden geplaatst. De daarvoor ontvangen 30 cent zijn ter beschikking van den ons onbekenden inzender. DE DIRECTIE. 8T00MB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. FEBRUARI—MAART. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam t naar Middelb. en Vlissingen. Donderd. 27 Vrijdag 28 Zaterdag 1 Maandag 3 Dinsdag 4 Woensd. 5 Donderd. 6 's m. 6,20 6.20 6,20 6,20 l 6^20 's m. 8, sl- 8- 8- l Si- 's m. 8,~ 8',— I ";i Geboren eene Dochter: JOBINA ANNA JAGOBA, Dochter van J. BOOT. A. J. BOOTdun Bokk. Haamstede, 24 Februari 1913. V Bij ons vertrek roepen wy aan Familie en Vrienden een vaarwel en tot weèrzlens toe. A. en H. FRANKEN. Genua, 27 Februari 1913. a/b. s.s. „Grotius". Heden ontvingen wij het treurige bericht, dal onze Neef, Jakob van Graafeiland Lz te Grand-Rapids (Michigan), don 10 Februari, in den ouderdom van ruim 34 jaar is overleden. zlerikzee, Kerkwrrve, 25 febr' 1913' J. VAN GRAAFEILAND. J. VAN DAM ME. De ondergeteekende zegt hartelijk dank voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van haren waarden Broeder, den Heer JOHAN GEORGE BETHE. ZlERIKZEE, Februari 1913. AGATHA BETHE. V De Familie BETHE betuigt haren harteljjken dank voor de bewijzen van deelneming, ontvangen na bet overlijden van baren waarden Neef, den heer JOHAN GEORGE BETHE. Zierikzeb, Februari 1913. V De ondergeteekende betuigt haren harteiyken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van den Heer ANDRIES MOL. Nikunverkerk. CORNELIA VAN KOOTEN. Zy, die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zjjn aan de nalatenschap van Mevrouw de Wed. H. A. HAGEN—van Ingen, gewoond hebbende en den 18 Januari 1913 overleden te Zierikzee, worden verzocht daarvan vóór of op 5 Maart 1913 opgave of betaling te doen ten kantore van den plaatsvervcrgenden Notaris G. J. LUNENBERG te Zierikzee. De ondergeteekende maakt bekend, dat het perceel Bouw- en Weiland in de Loterijhoek van M. G. C. GELUK te Tholen dat hij in pacht beeft, eindigt van 1916 op 1917. 0. DE WILDE Az., Landbouwer, St.-Maartensdjjk. te Sl.-Maartensdlik. Bovengenoemde Vereeniging roept sollicitanten op naar de met 1 April a.s. vacant komende betrekking van waarvoor aan gegadigden inlichtingen zullen worden verstrekt op Dinsdag 11 Maart, des voorraiddags van 11—12 uur, in het Hötel van Mej. Polderman. Namens het Bestuur, IZ. M. HAGE, Voorzitter. J. M. FRANKE, Secretaris. is hot versterkingsmiddel waarin het volk vertrouwen heeft. Dat komt, omdat het de ge zegende werking der Sanguinose heeft gezien. Mannen die veel onder het volk verkeeren, weten wel dat dit niet overdreven is. Hoor hoe een hunner hiervan opnieuw en openlyk getuigenis aflegt: „Ondergeteekende is van naby met den heilzamen invloed der Sanguinose bekend. Voor zwakken blykt het een probaat middel, dat de eetlust opwekt en de algemeene levensopge wektheid bevordert". wolfa art8dijk. h. p: stbgbnga,-. Herv. Pred. En dokter P. Demade, de schrijver over de ziekten van het bloed en hare genezing, ver klaart „Naarrayneovertuigingbfc veelt de Sanguinose zich aan voor alle gevallen van uitputting en algemeene verslapping". SANGUINOSE is verkrijgbaar by alle apothekers en voorname drogisten. Prys f 1,50 per flacon; de 6 flacons f 8,de 12 flacons f 15,—. Wacht U voor namaak 1 VAN DAM Co. Den Haag, De Riemerstr. 2c/4. Te Zierikzee by M. S. POLAK en f. P. j. BAL, Drogisten. (staal-haematogen) I eert aangenaam smakend bij uitstek bloed- I 1 vormend versterkingsmiddel in ge- l vallen van bloedarmoede, bleekzucht en alle daaruit voortkomende zwakte I toestanden. PrJ|s per f, Literflesch, voldoende voor I I ongeveer 20 dagen, f 2.— Bereid door Dr. H. MANNING'S I Pharm.-Chem. Fabr., den haag. Men wordt beleefd verzocht achterstallige Pachten - Omslag over het verschenen jaar 1912 te komen voldoen. ST.-MAARTENSDIJK. 35 Febr. 1918. De Gemeente-Ontvanger enz., A. VAN NIEUWENHUIJZE. Aan H.H. Landbou- wers wordt hekend gemaakt, dat de heer te Stat en Isse, door ons ls aan gesteld als agent voor de Maat schappij van Landbouw- eu Beetwortelsuiker- Industrie te Zevenbergen. GESCHOTPLICHTIGEN zij bericht, dat de laatste zitting in het dienst jaar 1912/1913 zal gehouden worden te Oosterland, ten Dorpshuize, op Zaterdag 1 Maart a.s., van 's voormiddags 11,50 tot 's namiddags IJ ure. De Ontvanger-Griffier, J. VAN DER VLIET Oz. É- Cokespr!j/,en tot 15 Maart 1913: per ILL. grof gehaald van de Gas fabriek 40 cent per H.L. geklopt gehaald van de Gasfabriek 45 cent per H.L. geklopte thuisbezorgd van de Gasfabriek SO cent, Nii 15 Maart e.k. worden de prijzen S cent verhoogd. Niet-ingezetenen van Zierikzee be talen van af lieden 5 cent meer. DE DIRECTIE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2