ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Woensdag 26 Februari 19)3. Eerste Blad. (Zier i. k z e e s c h e C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzeo f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9356. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. NIEUW STIJDINGEN. NEDERLAND. Zaandam, 24 Febr. Op bet politie bureau alhier begaf zich Zondag in arrest zekere K., uit Zuid-Scharwoude, die zichzelven kwam aangeven. Hij verhaalde, dat hij op 2 Nov. 1911 uit een jas, hangende in den stal van den heer C. Brinkman, te Zaandam, een portefeuille met circa f 800 aan bankpapier had ontvreemd. Wijl de heer Brinkman werkelijk dien dag een portefeuille met bankpapier is kwijtgeraakt en van de vermissing aan gifte heeft gedaan, terwijl K. precies huis en plaats, waar de jas hing, aan wees, bestaat er alle reden te gelooven, dat K. de waarheid spreekt. Van het geld is echter niets meer over. Niettemin is de heer B. verheugd, den waren dader te kennen, wijl hij nog altijd vermoeden koesterde tegenover een persoon, en nu blijkt, dat zijn vermoeden ongegrond is. Zondagmorgen vermaakte de 17-jarige G. Mandjes zich alhier met een pistool van klein kaliber, doch waarmee met scherpe patronen geschoten kan worden. Met de woorden„Nu zal ik eens op die meid schietenrichtte hy zyn wapen op de 10-jarige Klaartje Feeke. Het schot ging af en het meisje werd aan het achterhoofd geraakt. Hevig bloedende werd zy thuisgebracht, waar dr. Scalongne het eerste verband legde. Het pistool men noemde het een daraespistooltje is in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Amsterdam, 24 Febr. Hedenmorgen om half twaalf is een bejaarde vrouw in haar woning op de Rozengracht alhier te dicht by de kachel gekomen. Zy liep met de brandende kleeren de 9traat op, waar door toegeschoten per sonen het vuur gedoofd werd. Aan de bekomen brandwonden is de vrouw overleden. Het Comité van de Ambulance in Montenegro ontving een schrijven van dr. Koppeschaar d.d. 18 dezer, waarin hij o.a. mededeelt: ^,De Hollandsche collega's, die heden zullen aankomen, zijn ontzaglijk welkom. Morgen ver trekken wy naar Podgoritza, waar 2000 gewonden zonder hulp liggen. De toestand is verschrikkelijk. Heel Cettinje is één hospitaal. Wy koken voor 600 man. De slag was ontzettend: het was als een hel van vuur en menschelijke ellende. Alle snelverbanden zijn opgebruikt. Wij hebben in geen nachten geslapen". Utrecht, 24 Febr. Reeds eenigen tyd werden aan 's Ryks Munt geldstukken vermist, die door onvolkomenheden by de raunting, niet geschikt waren in ciroulatie te worden gebracht. Het mocht echter niet gelukken den dader te ontdekken. Nu wilde evenwel het toeval, dat by een sigarenhandelaar alhier den laatsten tyd meermalen een persoon kwam om sigaren en sigaretten te koopen, waarby geld in betaling werd gegeven, dat eenigszins afweek van onze gewone munten, maar toch niet den indruk kon wekken van valsch geld te zyn. Toen deze persoon bleef voortgaan met kleine inkoopen te doen, wekte dit by den winkelier tooh eenige achterdocht en deed hy hiervan mededeeling aan de Munt. Men noodigde dezen winkelier uit als gewoon bezoeker het bedryf een8 te komen bezichtigen, en op zyn om wandeling dan den man te willen aan wijzen, die het verdachte geld in betaling had gegeven, alles zoo ongemerkt raogelyk, opdat de dader in stilte zou kunnen worden aangeduid. Zoo kwam de sigarenhandelaar aan de Munt, waar hy al spoedig tusschen het werkvolk den persoon aanwees, die met het bewuste geld in zyn winkel was gekomen. De politie werd in de zaak gemoeid; deze nam den man een nog jeugdig persoon in hechtenis en bracht hem naar het hoofdbureau, waar de verdachte bekende zich de afgekeurde geldstukken te hebben toegeëigend. Hy is ter beschikking der justitie gesteld. 's-Gravenhage, 26 Febr. De dezer dagen alhier vermelde tijdelijke ver meerdering van het politie-personeel be staat, naar men meldt, uit in 't geheel ongeveer 120 raarechaussée's, bereden en onbereden, en behoorende tot ver schillende brigades. Zij zijn ondergebracht in de Cavaleriekazerne. Die versterkiDg werd noodig geacht, ook wijl op het oogenblik de politie door het bezetten van zoogenaamde „dubbelposten" in verschillende stads wijken wegens do nog steeds voortdurende staking in liet loodgietersbedrijf en wegens de uitsluiting in het sigaren- makersbedrijf, toch reeds meer man schappen dan in gewone omstandigheden beschikbaar moet hebben voor den ge wonen straatdienst. Rotterdam, - 24 Febr. Zondag werd alhier een groote betooging gehouden, belegd door het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en de S. D. A. P. tegen de dwangverzekering van minister Talma en de Tariefwet van minister Kolkman en vóór staatspensionnéering. Vertegenwoordigd waren 670 vak bonden, bestuurdersbonden, arbeiders verenigingen enz., door 1530 afgevaar digden. Ook waren vertegenwoordigd het Alg. Ned. Werkliedenverbond, de Alg. Ned. Typografenbond en de Bond van Marinepersoneel. Het aantal vertegen woordigde arbeiders was 98000. Vijf zalen waren afgehuurd, waarvan het Circus Variété bestemd was voor de afgevaardigden. Overal werd een resolutie aangenomen, waarby in naam van 98000 arbeiders werd geprotesteerd tegen de invaliditeits wet en de tariefwet. Verder eischt de resolutie staatspensionneering en verklaart den oorlog aan elke regeering, die deze ontwerpen handhaaft en den werklieden niet zoo spoedig mogelijk een onbekom- raerden ouden dag bezorgt. Eindelijk verklaart de resolutie algemeen stem recht als een eerste behoefte van het proletariaat. Ylaardingen, 24 Febr. Zaterdag had een droevig ongeval plaats. luén der karrijders der gemeente-reiniging, eon zekere L., viel by het bestijgen van zyn wagen met de borst op het lamoen. Aanvankelijk scheen de man zich niet bezeerd te hebben, althans hij bracht zyn paard en wagen nog naar de belt, waarna hy naar zyn woning ging. Daar aangekomen, zakte hy echter ineen en bleek zyn toestand zeer bedenkelijk. Dadelijk werd hy naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy Zondagmorgen reeds overleed. De ongelukkige laat een ziekelijke vrouw en acht kinderen achter. Tilburg, 24 Febr. Gisteren is, naar de 's-H. Ct. meldt, uit de Ley, onder Enschot, het lijkje opgehaald van het kind, dat op 9 Februari door den vader, L. Hozemans, uit Berkel, te water werd gestooten. Uit Stad en Provincie. Zlerlkzee, 25 Febr. Een groot aantal bezoekers had zich gisterenavond op gemaakt om de uitvoering by^te wonen van Haydn's „Schöpfung". Die uitvoering door onze Zang- vereeniging „Musica" scheen tot voor kort nog allesbehalve verzekerd, te kampen als die Vereeniging had met allerlei tegenslag, het verlies van wer kende leden enz. Het concert van gisterenavond is echter in alle opzichten Van de solisten hebben wij het meeste genoten by het hooren van jkvr. Minnie de Jonge's heerlijke sopraan; genotvol was het te luisteren naar die innerlijke bezieling en dat artistiek begrypon. Iri de verrukkelijk gezongen Aria „AufT starkem Fittige" bereikte zy het hoogte punt van klankschoonheid. Een fraai bloemstuk werd haar hierna aangeboden. De heer Polak bleek te beschikken over eene krachtige sonore basstem met temperamentvolle zeggingskracht „Gleich öffnet sich der Erde Schlop"; hy ook wist by voortduring zyn gehoor te boeien. De tenor, de heer Zeef op het laatste oogenblik invallende voor den heer Chabot toonde zich wonderwel opgewassen tegen de zware taak, die hij bereidwillig op zich had genomen zijn gevoelvolle voordracht van de over bekende, doch immerschoone Aria, die de schepping van den raensch op zoo dichterlijke wyze beringt, gaf bljjk van hoog muzikaal gevoel. Het koor, krachtig versterkt door een aantal dames en heeren, wier goede hulp ten deze op hoogen prijs moet worden gesteld, heeft eveneens veel schoons gepresteerd. Was het de bezieling, die uitging van de heerlijke muziek, dan wel de treffende tekst, zeker is het élan, waarmede gezongen werd, nimmer zoo opmerkelijk geweest als ditmaal, de moeilijkheden, die vooral in het middengedeelte kwistig verspreid liggen, werden met succes overwonnen en het geheel werd zuiver en gedisciplineerd gezongen. Een drietal sopranen, die de soms zeer hooge tonen keurig wisten te nuanceeren, mogen niet onvermeld blijven. Van 'den heer De Vogel ging als dirigent wederom de noodige bezieling uit, hy wist de verschillende groepen tot één lichaam samen te smeltenhy schonk zijn aandacht aan detailwerk en tempo-gelykheid, in één woord, hy toonde zich wederom den dirigent, die wij steeds noode van het podium zien scheiden. Ook (le accorapagnateur, de heer Kaltwasser, deelde ruimschoots in den bijval, dien het opgetogen publiek bij voortduring schonk. Onvermoeid, tot hot einde toe, gal zijn artistiek spel telkens stof tot bewonderinghet keurig gespeelde voorspel bracht terstond de vereischte stemming, die tot het einde bleef. Het succes was gröot en het publiek nam hartelijk afscheid van hen, die zooveel schoons hadden geboden. Voor de Vereeniging „Musica" moge deze avond een prikkel zyn om op het in geslagen pad voort te schrijden en by de geoogste lauweren straks nieuwe te voegen. Wy geven, met het oog op de opvoering van de nieuwe Weener- Operette „Eva, het Fabrieksmeisje", op a.s. Vrijdagavond in de Concertzaal, door het bekende operetten-gezelschap van Janmari, in ons blad van Maandag een beoordeeling van de Oprechte Haarlem- sche Courant. Aan die zeer gunstige beoordeeling wenschen wy toe te voegen de in het Nieuws van den Dag voorkomende recensie van den tooneelverslaggever J. H. Róssing. Deze schreef: Het operetten-gezelschap van Jan mart heeft steeds volle ^alen en wint het van de Duitsche. Zoo weinig menschen dat trekt, zooveel meer dat van Janraart. Dinsdag speelde Janmart in De Kroon, de nieuwe operette Eva voor een uit verkochte zaal en met pyramidaal succes. Voor een ambulant-gezelschap is dat van Janmart bijzonder goed. Behalve de hoofdpersonen, zoowel dames als heeren, heeft hy een goed koor van jonge dames. Door de goede zorg van den regisseur Rentmeester zitten de voorstellingen goed in elkaar en is het tooneel behoorlijk verzorgd. Dit bleek vooral Dinsdag b\j de ver tooning van Eva, waarin de dames in moderne toiletten keurig en fleurig gekleed waren. De sterren van het ge zelschap zijn juffr. Corry Pinksen en mevr. Saraehtini. Juffr. Corry Pinksen is de liefling van het Haarlemsche publiek. Als Eva had zy weder groot succes, trouwens alle medespelenden, solisten, zoowel als koristen. By het 3e reg. inf. komen dit jaar bij alle bataljons voor herhalingsoefe ningen onder de wapenende miliciens der lichting 1906 van 9 tot 19 September en voorts die der lichtingen van 1907 tot 1908 van 5 tot 30 Augustus. In een vergadering van de Visschers- vereeniging „Helpt Elkander" te Tholen is besloten, met een adres oppositie te voeren tegen de benoeming van den controleur der visscherypolitie, L. Bal alhier, tot havenmeester der gemeente. Naar men aan De Zeeuw mededoelt heeft de heer J. Koopman, opzichter in den Wilhelminapolder, als zoodanig tegen I April a.s. ontslag gevraagd. Juist 20 jaar geleden trad hy als opzichter by de Maatschappij in dienst. Door wijlen mr. W. A. Roest, op II Jan. j.l. te Mukden overleden, is aan de afdeeling Rotterdam van den Volksbond tegen drankmisbruik gelega teerd een som van f 10.000. De commiezen der belastingen L. C. van Splunter te Vlissingen en G. J. C. van Manen van Vlaardingen zullen 1 Maart van standplaats ver wisselen. Noordgouwo. Bij het opmaken der tienjarige tafels is gebleken, dat in liet tijdvak van 19031913 alhier hebben plaats gehad 196 geboorten, 4 erkenningen door de moeders, 125 sterfgevallen, 13 levenlooze geboorten, 64 huwelijken, 1 echtscheiding en 2 erkenningen, die wettiging tengevolge hadden. Onder deze gemeente doet zich weer een geval van besmettelijke keel ziekte voor. Zonnemalrc. 25 Febr. De cursus, vanwege de Z. M. van Landbouw alhier gegeven voor dochters van met-land bouwers, door mej. v. Prooijen, werd hedenavond beëindigd. Nadat de gegeven lessen over voeding, kleeding, woning en huishoudelijke artikelon nog eens vragender wijze de revue gepasseerd waren, nam mej. Van Prooijen met een hartelijk woord afscheid van hare elf leerlingen, die zeer getrouw de .lessen hadden bijgewoond. Één £er leerlingen bood met een woord van dank namens allende onderwijzeres een geschenk aan, als bewijs van dankbaarheid eu waardeering. De voorzitter der afdeeling Zierikzee, de heer Hocke Hoogenboom, sprak nu de onderwijzeres, de commissie van toezicht en de leerlingen toe. Hy zeide mej. v. Prooijen dank voor den erust, waarmee zij haar taak had opgevat eu voor de aangename wijze, waarop ze met haar leerlingen omgegaan hadbracht hulde aan de belangstelling der dames, die de commissie van toezicht gevormd hadden en drukte de leerlingen op het hart, vooral het geleerde in praktijk te brengen en het in zoo ruim mogelijken kring te verspreiden. Voorts hoopte ZE'l., dat, mocht mej. v. Prooijen na een paar jaren hier weer komen om anderen van hare lessen te doen profiteeren, zij merken kon, dat haar onderwijs vruchten had gedragen. St.-Flllpsland, 24 Febr. Na een maand of 3 zal de entrée van de halte naar 't dorp een geheel ander aanzien hebben. Op 't land langs den weg onder den dijk worden een 8-tal nette woningen gebouwd. Wordt nu nog aller weüseh vervuld dat die toegang in een fliuken kei- of klinkerweg veranderd wordt, dan zal dat alles zeer veel bijdragen tot verfraaiing van dat gedeelte der gemeente. Terwijl eenige jongens op een put alhier druk aan 't schaatsenrijden waren onder de koesterende stralen van een helder voorjaarszonnetje, steeg in de nabijheid de leeuwerik omhoog en zong daarbij zijn vroolijk lenteliedje. En dat gebeurde 24 Februari! Krabbend^jko. Door eenige ingezetenen is een adres verzonden aan de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, om aan te leggen een geheel nieuwen weg ten zuiden van de spoor baan van wp. 24 tot wp. 24a. Mocht deze weg tot stand komen, (nu reeds wordt er al een onderzoek ingesteld of er ook bezwaren tegen zyn), wat zeer waarschijnlijk is, dan wordt de afstand niet alleen circa 300 M. korter, doch wat meer gewicht in de schaal zal leggen, dan moet men twee keer minder den spoorweg passeeren, wat allicht veel oponthoud voorkomt. Dat iedereen hoopt, dat deze weg zeer spoedig tot stand mag komen, behoeft hier geen betoog. Middelburg. Plan 1913. Door de commissie van de alhier te houden ten toonstelling van Zeeuwsche kleeder drachten, meubels, zeden en gewoonten enz., is een prijsvraag uitgeschreven voor een reclameplaat voor deze tentoonstelling. Door een achttal Zeeuwsche schilders is een ontwerp ingezondenal deze ontwerpen getuigen van groote toe wijding, en de keuze zal de commissie wel wat moeilijk gevallen zyn. De eerste premie groot f 50 werd toegekend aan het motto Oranje Blance Bleu, waarvan de inzender bleek te zyn de heer J. Heyse alhier. Zijn ontwerp stelt voor twee voor een huis dobbelende boerin netjes. De tweede premie, groot f 25, kreeg het motto Middelburg Bovenal, waarvan de inzender was de jeugdige Middelburger de heer F. P. D'hnij C.Wz., die een typisch oud gebruik, het te paard ringryden, in teekening bracht. Dit laatste ontwerp werd beter geschikt geacht voor de reclameplaat en zal dan ook daarvoor gebruikt worden. Het eerste werd met de eerste premie be kroond, omdat het volgens de commissie beter van teekening was. (De Z.) Sedert geruimen tyd mistte de winkelier Simoni in de Laugedelft alhier, telkens uit zijn pakhuis verschillende voorwerpen. Dezer dagen ontdekte hij, dat een kameraad van zijn zoon, de 16-jarige A. S., een leerling der Ambachts school, zich aan diefstal van die voor werpen zou schuldig hebben gemaakt. Simoni deed aangifte bij de politie, waarop de inspecteur van politie, de heer S. Koster met agenten, een inval deed ten huize van S. en aldaar een groot aautal goederen, als: schalen, borden, glaswerk, galanteriën en andere artikelen van huishoudelijk gebruik in beslag nam, die Simoni als zijn eigendom aanwees. Bij het voortgezet onderzoek meende de politie, dat er termen bestonden de moeder van den jongen, als verdacht vau heling der goederen ook aan te houden, en beide, moeder en zoon, wer den naar het politiebureau overgebracht. Er zij n echter nog verschillende voor werpen als gestolen opgegeven, die niet zijn teruggevonden, en daarom wordt het onderzoek voortgezet. Van de zijde der familie van de aan gehoudenen werd medegedeeld, dat de vrouw onschuldig zou zijn aan het haar ten laste gelegde, en de dupe zou zijn van -verkeerde aan de politie verstrekte inlichtingen. Ylisslngen. Alhier is op initiatief van de predikanten Voorhoeve en Hogerzeil in begiusel besloten tot de oprichting van een Ned. Herv. Diaconessenhuis voor Walcheren. RECHTZAKEN. Maandag werd voor den Hoogen Raad in Den Haag behandeld het cassatie-beroep van den Off. van Justitie by do rechtbank te Zierikzee tegen het ontslag van rechtsvervolging van een zestal arbeiders te St.-Philipsland, ter zake van het zonder vergunning van den Minister van Waterstaat zand graven binnen 50 M. uit den buitenteen van een waterkeerenden dijk. Zij hadden zich cr op beroepen dat zij hadden gehandeld in dienst on op last van den schipper Faassen. De rechtbank had mitsdien aangenomen dat zy als diens werktuigen gehandeld hadden en dat niet zij, doch de schipper, een vergunning hadden moeten hebben. Adv.-generaal mr. Ort zal 10 Maart e.k. in deze zaak conclusie nemen. SPORT. Voetbal: „Holland"-,,Engeland", op 2den Paaschdag te 's-Gravenhage. In verband met dezen belangrijken wedstrijd, welke op Paasch-Maandag te 's-Gravenhage op „Houtrust" plaats heeft, kunnen wij de volgende bizonderheden mededeelen. Door het aanbrengen van een inrich ting van zit- en staantribunes, in aan sluiting met de bestaande accomodatie op het ruim ingericht terrein van „H. B. S.", zal de N. V. B. in staat zijn een menscbenmassa van 18000 toe schouwers te bergen. Het heeft er veel van of dit getal bereikt zal worden, daar reeds nu bijna alle zitplaatsen zijn uitverkocht. De kaartneverkoop geschiedt in ver schillende steden (wij noemen Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam, Dordrecht, Den Bosch, Breda, Arnhem, 'Nijmegen en Utrecht). Wij raden hen, die van plan mochten zijn den wedstrijd by te wonen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1