ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 24 Februari 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Do abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending déns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9355. Directeur: A. J. DC LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. Uit Gonstantinopel wordt aan de Lokal Anzeiger geseind: Sedert het opnieuw beginnen der vijandelijkheden, is het zenden yan dagbladberichten bijna on mogelijk. De censuur weigert bijna elk bericht door te laten. Eergisteren kwamen onpartijdige ge tuigen uitJBoelair hier aan, en deelden mede, dat de Turken geen overwinning hebben behaald, doch zy verklaarden eveneens, dat de berichten uit Bulgaarsche bron schromelijk overdrevon zijn. De grootvizier is tot den vrede geneigd, doch liet comité voor eenheid en vooruit gang wenscht den oorlog voort te zetten. Het weer is koel en de wegon zijn droog. Binnen enkele dagen wordt een groote slag verwacht. De correspondent vau de Daily Telegraph te Gonstantinopel meldt over den toestand aan de Dardanellen het volgende Wel is de storm gaan liggen, doch de vreeslijke koude houdt aan. Het land is met sneeuw bedekt. Intusschen^is het toch mogelijk de onderbroken krijgsver richtingen te hervatten. Ik heb gelegenheid gevonden omamet eenige uit Gallipoli gevluchte personen te spreken. De toestaud is daar uiterst gevaarlijk. De Turksche troepen zijn\ totaal gedemoraliseerd. De moedeloosheid kan niet grooter zyn geweest dan juist op dit oogenblik. De soldaten beginnen te plunderen. Het is hoofdzakelijk brood waaraan gebrek is. Veel soldaten en officieren hebben Gallipoli verlaten. Een kleine duizend man Turksche troepen zijn aan de Adriatisclie kust ontscheept. Een Turksche officier verklaarde ray, dat de Bulgaren een zeer sterke positie bij Boulair hebben bezet. Ik heb dat niet kunnen bevestigd krijgen. In Bulgarije erkent men thans het bestaan van de grootste uitputting wegens het verlies aan raenschenlevens en de groote finautieele offers. Bulgarije legt zelfs een sterkeren wensch naar den vrede aan den dag dan Turkije. Turkije wil van een oorlogsschatting niets weten en dat standpunt wordt in het geheim door Duitschland en Engeland ondersteund. Vermoedelijk zal Turkije dan ook van het betalen van een oorlogsschatting worden ontslagen. CHINA. Peking, 22 Febr. De ex-keizerin weduwe is hedennacht om 2 uur 30 min. na een kortstondige ziekte overleden. TURKIJE. Een telegram uit Gonstantinopel aan de Lokal Anzeiger bericht, dat volgens het Arabische dagblad El Burhan op het eind van Januari een karavaau van ongeveer 2000 pelgrims, die van Medina naar Yeinba op weg was, in het Hedjas- gebied bij Haïf door een wolkbreuk overvallen werd, waarbij alle pelgrims en karaeelen omkwamen. Het water heeft het geheele gebied van de dorpen Haïf Muhran, Wasta, Hasnye Farga en Bar overstroomd, waarbij eveneens vele Arabieren het leven verloren. Meer dan een half millioen dadelpalmen zyn in dit gebied, dat misschien eerst over tien jaar weer bebouwd kan worden, vernield. RUSLAND. Te St.-Petersburg is onlangs eon moord gepleegd op een ingenieursvrouw, Thieme golieeten, en het is de politie thans ge lukt de daders te grypen, die tot de deftige kringen van de Russische hoofd stad behooren, een 26-jarigen beambte van één der ministeries, Dalmatof, en den 21-jarigen baron Geismar. Dalmotof stond in intieme relaties tot zijn slachtoffer; hij hield mevr. Thieme voor zeer rijk en trachtte haar, by gestaan door zijn vriend Geismar, geld af te zetten. Toen hun pogingen vruchteloos bleven, besloten zij de vrouw te vermoorden en te berooven. Zij brachten haar een bezoek, Dalmatof had een bijl onder "zijn jas verborgen, baron Geismar een ploertendooder. Zij trachtten haar daarop weer geld af te Ireigen. Toen de vrouw hen echter de deur wees, vielen zij haar aan en doodden haar. Zij trokken haar een kostbaren ring van den vinger en namen haar porte- monnaie weg, die ongeveer 200 gulden inhield. Bij hun verdere roofpogingen werden zij evenwel gestoord en moesten vluchten. De moordenaars begaven zich naar het landgoed van den ouden baron Geismar. Daar de gestolen ring evonwel gevor.den werd bij een kleinen St.-Peters- burgseheu juwelier, die Dalmatof kendn, heeft de politie het spoor der daders gevonden. Dezen hebben een volledige bekentenis afgelegd. De ouders der jongelui zijn door de ontdekking van het vrceselijk misdrijf geheel gebroken. De ontdekking heeft in St.-Petersburg groot opzien gebaard. ENGELAND. Fe Portsmouth is een Duitscher ge arresteerd, die Wilhelm Claire of Klare heot, en van spionnage wordt verdacht. Sedert ecnigen tyd woonde hy in het voorstadje Portsea, en de verdenking viel op den met vreemd accent sprekenden man, toen hij trachtte een geheim code boek te bemachtigen, dat slechts door de hoogste zee-officieren wordt gebruikt. De eerste, met wien hij onderhandelingen aanknoopte, speelde comedie, stelde de politie op de hoogte en liet den koop doorgaan om Claire in den val te lokken. Engelsche bladen maken er atteut op, dat byna alle Duitsche spionnen in Portsmouth en omgeving worden gesnapt. Nog niet tevreden met den bom aanslag op minister Lloyd George's huis, hebben de kiesrecht vrouwen een thee paviljoen in Ivew Gardens, dat tegen Paschen heropend zou worden en te dien einde gerestaureerd werd, in brand gestoken. De brandweerlieden trachtten tever geefs het vuur te blusschen, zoodat het geheele paviljoen vernield werd. De schade bedraagt twaall duizend gulden. De brandstichting geschiedde door middel van in petroleum gedrenkte watten. In verband hiermede zijn twee jonge vrouwen gearresteerd, die bij haar verhoor met boeken en andere docu menten naar don rechter wierpen, zonder dezen evenwel te treffen. De politie moest tusschenbeiden komen. Bij haar overbrenging naar de ge vangenis, werden zy door een groote menigte bedreigd en uitgefloten. Tusschen verschillende voorwerpen in de nabyheid van het vermelde huis van minister Lloyd George, heeft men een byna nog nieuwe gumraimantel gevonden, dien de eigenares daar in een overhaaste vlucht heeft moeten achterlaten. In een vergadering van suffragettes te Cardiff, zeide mevrouw Pankhurst met betrekking tot den bomaanslag op het huis van minister Lloyd George, dat het niet noodig was naar de dade- ressen te zoeken, want dat zy de ver antwoordelijkheid op zich nam. „Als ik morgen gevangen genomen word en tot dwangarbeid veroordeeld", zeide zij, „zal ik de hongerkuur toepassen, en de straf onmogelijk maken". Er hebben nog steeds aanslagen op brievenbussen plaats. Zoo word te Edenburgh de inhoud van twintig brievenbussen door inkt en petroleum beschadigd. Insgelijks te Leith en Nor thampton, waar ontplofbare stoffen in de brievenbussen gevonden werden. Te Londen had een droevig ongeval plaats, waarbij 3 kinderen den verstikkingsdood stierven. Terwijl de moeder bezig was het eten klaar te maken, zond zij haar vijf kinderen naar de badkamer om een bad te nemen. Aanvankelijk hoorde zij de kinderen stoeien en springen, daarna werd alles rustig. Denkende, dat de kinderen aan het baden waren, sloeg zij hier verder geen acht op. Maar toen zij na verloop van een half uur geen teekenen van leven hoorde, begaf zij zich naar de badkamer, om te zien of de kinderen den een of anderen streek hadden uit gehaald. Tot haar ontzetting vond zy drie kinderen dood in het bad, namelijk haar twee jongens van zeven en acht jaar en haar dochtertje van drie. De twee andere kinderen waren bewusteloos, één lag op den grond, terwijl het andere op een stoel zat. Het ongeluk is te wyten aan het openstaan van een gaskraantje van den geyser. Er heeft in Engeland in den laatsten tijd een merkwaardige verandering plaats gegrepen in de Britsche vleesch-import de invoer van levende dieren is belang rijk gedaald en vervangen door die van geslacht vee, meest in bevroren toestand. Het aantal levende runderen, die uit Canada cn de Vereen. Staten, de beide eenige landen, die als export-landen naar Groot-llrittanië in aanmerking komen, afkomstig zijn, is van 200.000 stuks in 't jaar 1911 gedaald tot 48.000 stuks in 1912. Daarentegen is de boeveelheid ingevoerd rundvleesch van 7.360.000 tot 8.015.000 centenaar gestegen. Volgens de berekeningen van 't Engelsche land- bouwministerie bedraagt het gewicht van vleesch van de levend geïmporteerde dieren slechts 4 pCt. van den geheelen vlee8chinvoer. Deze verhouding bestaat niet alleen bij rundvleesch, maar ook hij schapen vleesch. De Engelsche admiraliteit heeft besloten de Engelsche oorlogsbodems in de Noordzee met acht slagschip-eskaders te vermeerderen. Volgens de Daily Telegraph wordt het vierde slagschip- eskader, dat bij de herorganisatie der Engelsche vloot van verleden jaar bij Gibraltar werd gelaten, thans in de Noordzee gestationneerd. Engeland krijgt daardoor in de Noordzee over vier slagschip-eskaders van de eerste klasse, d. w. z. volkomen voor den oorlog uit gerust, de beschikking. Een Duitsch blad teekeut bij dit bericht aan, dat men zich met liet oog op dit nieuwe besluit der Engelsche admiraliteit moet afvragen of een vlootovereenkomst tusschen Engeland en Duitschland prac-tische waarde bezit als Engeland zijn sterkste oorlogsschepen met niet te miskennen bedoeling juist in de Noordzee concentreert. Boerenleenbank „Haamstede". Onder leiding van den heer C. Blom had Woensdagavond alhier een algemeene ledenvergadering plaats van boven genoemde bank, welke door 76 leden werd bijgewoond. Bracht de heer C. Blom een uitvoerig en zaakrijk verslag uit als afgevaardigde naar de vergadering van de centrale bank te Utrecht, de voorzitter van den raad van toezicht kon een gunstig rapport mededeelen van de inspectie van wege de centrale op 30 Juli 1912 gehouden. De inspecteur van de centrale vond de administratie der bank in de beste orde. Ouder overlegging van de rekening en de balans over liet jaar 1912, gaf de kassier oen uitvoerig overzicht van den toestand der bank. Daaraan willen we enkele cijfers ontleenen. De bank had over 1912 een omzet van f 136.435,70. Aan spaargelden werd ontvangen f 70.216,21 aan voorschotten werd terugbetaald f 1800; in loopende rekening werd ontvangen f 60.173,30, Aan spaargelden werd terugbetaald 1' 58.173,10; voorschotten werden ver leend tor somma van f 10250; in loopende rekening werd uitgegeven f 65.141,15, De balans w ij s t. a a n Actief of vorderingen: De kas op 31 Dec. 1912 f 797,42 Uitstaande voorschotten - 13750, Te goed in loopende rekening - 53701,29 Totaal f 68248/71 Passief of schulden Saldo's spaargelden f 64863,50 Schuld in loopende rekening - 3214,93 Winst- 170,28 Totaal f 68248,71 Op voorstel van den heer Bijleveld, den rapporteur van de commissie van onderzoek van de rekening en balans, werd de jaarwedde van den kassier voor het jaar 1913 vastgesteld op f 175. Vastgesteld werd een provisie voor de behandeling van wissels en een som bepaald, verschuldigd bij eene aanvraag voor verlenging van voorschotten. Een wijziging werd gebracht in het huishoudelijk reglement. De heer M. J. Vis ie Burgh werd herkozen in het bestuur, de heer H. J. Romeijn aldaar werd herbenoemd tot lid van den raad van toezicht. De kassier zal zoo noodig dit jaar de bank ver tegenwoordigen Jin de vergadering van de centrale te Utrecht. Eon aardige anecdote van president Krliger. Een medewerker van 't Handelsblad heeft een gesprek gehad met den predi kant, ds. H. D. van Broekhuyzen, een oud-Vrijstater, die als veldprediker den Boerenoorlog heeft meegemaakt en thans in ons land vertoeft voor zyn dissertatie. Ds. Van Broeckhuyzen vertelde by die gelegenheid de volgende aardige anecdote van president Krüger. 't Is bekend, dat de Kaffers in Zuid- Afrika echte hardloopers zijnzy kunnen snel loopen en dat lang volhouden. Toch had Oom Paul eens een wedloop van een paar Kaffers gewonnen, toen hij nog jong was. Hij bevond zich toen by een Kaffer- kapitein, die heel veel beweging maakte over de kranige loopers, die hy bij zijn troep had, „Wel", zei Oom Paul, „Ik zal loop tegen jou loopers". En de Kaffer-kapitein was zóó over tuigd, dat zyn looper zou winnen, dat hy twee ossen als prijs uitloofde voor den winner. 's Morgens, den volgenden dag, ver trokken Oom Paul en een paar van de beste Kaffer-dravers. Oom hield er een kalm' maar goed gangetje in, want het was een tocht van wel vier uur; de Kaffers liepen ook snel, doch zeer on regelmatig. Er was één jonge Kaffer by, die lachte al maar, draaide zich nu en dan om en liep dan om den „wit-man" heen, die zich echter nergens iets van aantrok en regelmatig doorliep. Reeds nadat ze een goed uur geloopen hadden, liep Oom Paul alleen, de anderen bleven meer en meer achter. Ooms weg voerde langs de hoeve van zyn moeder. Even aanwippen natuur lijk en vertellen. Moeder Krüger bezorgd: „Ga dan jong, maar neem die geweer zaam, daar is leeuwsl" Een waarschuwing, die niet in den wind ge slagen werd. Met het geweer by zich rende Oom dus weer verder en kwam als eerste by den verwonderden Kaffer kapitein terug. Eerst een half uur daarna kwam nummer twee, terwyl de jonge Kaffer, die zoo uitdagend gesprongen had, pas veel later 'arriveerde. „Ou-baas heef ray dat zelfs verteld", voegde dominee er aan toe. De schatten In Neérlands bodem. Uit onderzoekingen van Mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht is gebleken, dat in den Nederlandschen bodem rond 4J milliard steenkool zit. Vroeger was veel van deze steenkool waardeloos, omdat de kwaliteit zóó slecht was, dat zij het vervoer niet waard zou blyken. Echter sedert men groote electrische centrales kan bouwen met spanningen van 100,000 volt, die de steenkool ter plaatse in electriciteit omzetten, is deze steenkool zwart goud geworden. In het Chemisch Weekblad zet nu de technoloog E. G. Verschoor in een hoogst belangrijk artikel over de exploitatie van de Nederlandsche veengronden uiteen, hoe ook ons klein landje nog een aardig stuivertje opgepot heeft in zyn veen gronden. Op 72 millioen gulden raamt ae heer Verschoor de waarde van het hoogveen in Nederland. Ook het veen is tegenwoordig practisch in electriciteit om te zetten. De Regeering heeft in de jongste troonrede een wetsontwerp op de rege ling der winning van electrische kracht toegezegd. Naar dat wetsontwerp, zegt Silvius in de Op. Haarl. Ct., zijn wy eigenlijk veel nieuwsgieriger, dan naar heel veel andere beloften op politiek gebied. De toekomst is aan de industrie, speciaal de groot-industrie. En deze hangt voor een groot deel af van goed- koope beweegkracht. Tweede Kamer-verkiezing. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Briellc heeft in overleg met de Chr. Hist. Unie tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer go- steld ds. H. C. Hogerzeil, Ned. Ilerv. pred. te Vlissingen, die bereids deze candidatuur heeft aanvaard. Het ongeval met de auto van Prins Hendrik. Men meldt uit Frankfort: Het kind, dat onlangs door de auto van Z. K. H. Prins Hendrik werd over reden, is in het Ziekenhuis overleden. La te Winters. Naar aanleiding van de vry strenge vorst der laatste nachten, geeft het Hand.bl. de volgende overlevering ten beste In January zestien Hondert zeven en zestig, Doen Vroort en het Sneeuwde seer [heftig: Styf ses weeken stont de Vaert heel stil, Drie Weeken voerraen weer geheel na wil Het voornaamste dat hier wort genoteert Is datter soo veel IJs yuam in Maert. Den 16 Maert begont weer hart te [Vriesen. Den 17 moesten de Visschers de winst [verliesen. Den 18 Liep veel Volk door de Laeg [op 't IJ. Den 19 passeert men van 't een tot ['t ander zy. Den 20 Boot Weer en Wint nog weynig [soen. Den 21 Leek of weer en Wint anders [wou doen. Den 22 was de Wint weer felder aen |'t Vriezen. Den 23 begont IJs door de Son hart [te Verliezen. Den 24 Al Vriezende verloor 't IJs zyn I Kragt. Den 25 zijnder veel over 't IJ komen voordagt. Den 26 Liepender nog drie van Stee [over 't IJ. Namiddag zeylden de Schuvten de Stad [voorby. Den 27 Heeft d' Oostenwind 't IJs op [Pampus hoog gezet. Den 29 was 't Varen daer over nog wel [belet, Den 30 quaraen eenige daer over varen [en lopen mee. Den 1 April liepen eenige Persoonen [nog op de Zuyder Zee. Den 2 dito is in 't Val een schip door |'t IJS vastgehegt. Dit is genoteert van M. T. de Lootsen |haer knegt, Om Godes groote Wonder ende Kragt, Te doen helpen houden in gedagt. De geboorten ln Nederland. Volgens de ofiicieele statistieken bedroeg het aantal geboorten, in 1907 totaal 171510, dat is 30,04 1908 171061 29,94 1909 170766 29,13 1910 160891 28,05 „1911 166527 27,83 1912 170240 28,10 op 1000 inwoners. Zooals uit deze statistiek blijkt is het aantal geboorten sedert 1908 steeds gedaald, tot het in 1912 een flinke styging onderging. Het hoogste geboortecijfer heeft de provincie Noord-Brabant (32,7 per 1000), het laagste Noord-Holland 24,54 per 1000.) Merkwaardig is het, dat de godsdienst invloed schijnt te hebben op [het ge boortecijfer op de 1000 gehuwde R.-KJ vrouwen komen 287 kinderen, op de 1000 Protestantsche 219, op de Israëlietische 157, en op de 1000 vrouwen welke geen bepaalden godsdienst belijden 88. Saccharine smokkelaar*. We maakten onlangs melding van smokkelaars die achter de paneelen in de retirade van de rijtuigen die van Vlissingen naar Oostenrijk loopen sac charine verborgen. Thans is een der vermoedelijke daders gesnapt. Een ingenieur van de S.S. te Vlissingen ontdekte n.l. in Roosendaal, by aankomst van den Zuidduitschen mailtrein dat een heer bezig was in een voor Oosten-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1