ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 21 Februari 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsch gekeuvel. (Z IerlRzeesclie C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iedereh MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9354 Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsroiddags uiterlijk 2 ure De Balkan-oorlog. Konstantinopel, 19 Febr. InTurkBcbe regeeringskringen heeft men de hoop dat buitenlandsche' kapitalisten alsnog concessies zullen doen. Een irade, welke gisteravond is gepubliceerd machtigt over te gaan tot den verkoop van oefeningsvelden en de kazerne Taxim aan een buitenlandsche bouwonderneming. In de gisteren gehouden zitting van het nationaal verdedigingscomité, hield Hahmoet Chefket Pasja het voor noodig de medeleden te verzoeken aan zijne verklaringen en handelingen geen valsche uitlegging te geven. Officieel wordt de landing van Grieksche troepen bij Aivali tegengesproken. Londen, 19 Febr. Uit Belgrado wordt gemeld: Gisteren in den loop van den dag zijn een groot aantal houwitzers naar het belegeringsleger voor Adrianopel afgezonden. 40 Duizend man Servische troepen staan gereed om af te reizen. Weenen, 19 Febr. De Turksche gezant te Weenen, heeft gisteren een lang onderhoud gehad met graaf Berchtold, nopens het weder openen der vredes onderhandelingen AMERIKA. Een ryk bankier te New-York, mr. Handson, neef van den president van Texas was eenigen tyd geleden in het huwelijk getreden met een schoone jeugdige tooneelspeelster. De dame was vooral bekend als kunstenaarsraodel om haar klassiek-schoone voeten. Meermalen was zy dan ook al als danseres op bloote voeten opgetreden. Toen voor eenige weken haar man op reis ging, werd zy wederom hartstochtelijk aan gegrepen door den lust naar haar roem volle tooneelloopbaan. In het openbaar optreden was haar echter verboden. Om dan nog eenmaal de aandacht van de wereld te trekken, liet zy haar voeten fotografeeren, om de afdrukken aan verschillende couranten te sturen. Haar echtgenoot was daarop ten zeerste ver wonderd, toen hy naast zyn naam de voeten van zyn vrouw zag afgebeeld Vertoornd als de bankier daarop was, zond hy zyn vrouw 60.000 dollars reis geld en verlangde, dat zy onmiddellijk zyn huis zou verlaten. De schoonvoetige dame was daarom echter geenszins treurig. Zy had immers te goed geleerd, op haar eigen beenen en vooral op haar eigen „voeten" te staan. ENGELAND. Londen, 18 Febr. Onder de voorstan ders van het vrouwenkiesrecht, die be schuldigd waren van kwaadwillig ruiten verbrijzeld te hebben, bevonden zich William Lansburry, zoon van den ge wezen afgevaardigde der Labour-party en Annie Lansburry, een dochter van den oud-afgevaardigde. Eerstgenoemde werd door het politiegerecht veroordeeld tot twee maanden en Annie Lansburry tot 1 maand gevangenisstraf. Miss Sylvia Pankhurst werd tot twee maanden dwangarbeid veroordeeld. FRANKRIJK. De Parysche politie is Vrijdagnacht op weg geweest om den beruchten bandiet Lacombe te arresteeren. Men had eenige aanwijzingen gekregen dat Lacombe zich moest ophouden in een huis te Puteaux. De veiligheidsdienst nam alle mogelyke voorzorgen in acht om zyn ontsnapping onmogelijk te maken. Het was evenwel te Parys ruchtbaar geworden, dat men zioh op het oorlogspad begeven zouin de nachtcafé's Werd druk over de voor bereidingen gesproken en er vormden zioh reeds karavanen van belangstellen den, die de noodige voertuigen gingen opsnorren om zich naar Puteaux te be geven, zoodat de heer Guichard, toen hy Zaterdagsmorgens per auto daarheen reed, door een aanzienlijk escorte van taxi's gevolgd werd. Een groote politie macht werd te Puteaux en rondom het aangeduide huis samengetrokken. Behalve de chefs van den veiligheidsdienst, o.a. 86 agenten van de reserve-brigade en de auto van het gemeentelijk laboratorium. met ontplofbare stoffen, ten einde de eventueele „verschansingen" van La combe te kunnen doen springen. Een kinematograaf was natuurlijk, te midden van tallooze fotografen, aanwezig. Toen de omsingeling voltooid was, begaf de heer Guichard zich, door zyn inspecteuren en brigadiers omringd, naar het verdachte huis. Tot driemaal toe sloeg hy op de deur, die ten laatste door een dame van middelbaren leefiyd geopend werd. Haar oogen, nog zwaar van den slaap, sperden zich wjjd open, toen zy die groote menigte daar by een zag. „Wat moet dat beteekenen?" vroeg ze. „Wat zyn dat voor grapjes Ik zal de politie roepen als gij niet spoedig vertrekt! Maar de heer Guichard zeide: „Mevrouw, de politie is er reeds en wy maken geen gekheid. Gy houdt hier Lacombe ver borgen, wy moeten hem zoeken „De oogen van de vrouw werden nog grooter. „He? Wat? Lacombe?" vroeg ze ver baasd, „Wie ia dat En zy ging haar echt genoot roepen, die verklaarde Lacombe nooit gezien te hebben. Hy had geen bezwaar tegen een huiszoeking, die ver volgens gehouden werd, doch niets opleverde. De belegeringstroepen moesten onver- richterzake weer aftrekken. BELGIË. Stuk voor stuk komen de bezit tingen van Nestor Wilmart onder den hamer. De Belgische aartsbedrieger had zich puik geïnstalleerd. Reeds zyn zyn renpaarden verkocht. Ook de onder zyn bestuur staande brouwery onderging hetzelfde lot. Deze week worden zyn prachtige meubelen geveild, daarna de inhoud van zyn wijnkelder. Deze bestaat uit niet minder dan 20.700 flesschen. NEDERLAND. West-Terschelling, 19 Febr. Zondag middag arriveerde alhier het Duitsche stoomjacht „Porthos", van Keulen, ge volgd door de torpedo „G III", aan boord hebbende deu brigadier der Rijksveld- wacht, Hulsebos, uit Den Helder. Van Vlissingen naar Nieuwediep was de Porthos" insgelijks door een torpedoboot gevolgd. Het jacht was zonder loods over de Zuiderzee gekomen. De eigenaar is onbekend. Sjouwerlieden alhier, hebben hem herkend als denzelfden persoon, die hier in Juni 1910 met het stoomjacht „Lotus" arriveerde om robben te schieten. Zeelieden hebben de „Porthos" gedurende de maanden Augustus en September 1911 in Vlaardingen gezien, waar ze door den lagen waterstand niet naar Keulen kon vertrekken. Maandagmorgen meende het jacht Oosterom de reis naar Duitschland te vervolgen, maar was door de hooge zee genoodzaakt terug te keeren waarna het koers zette naar de Vliezee, en vervolgens over de Zuiderzee weer naar Nieuwediep. Men vermoedt, dat hier 8pionnage in 't spel is. Amsterdam, 19 Febr. Gistermiddag kwartier over tweeën heeft in het IJ, by den kop van de Handelskade, een aan varing plaats gehad met hoogst ernstige gevolgen. De vrachtmotorboot „Landbouw II' had koers naar het Oosterdok. By den kop van de Handelskade stoomde de sleepboot „Van der Garden II" van de te Rotterdam gevestigde sleepbootonder neming Van der Garden Co. in tegen overgestelde riohting van de vracht- motorboot. De „Landbouw II" trachtte vóór de „Van der Garden II" den kop van de Handelskade te passeeren. Dit mislukte, tus8chen beide booten had een aanvaring plaats waardoor de boeg van de sleepboot werd ingedeukt. De motorvrachtboot werd, door de aanvaring uit haar koers geslagen en liep op het Nederlandsche atoomschip „ALter" in, dat aan den kop van de Handelskade ten anker lag. De „Alste" kreeg daardoor een groot gat aan stuurboord. Voor de bemanning van de „Van der Garden II" had de aanvaring hoogst ernstige gevolgen. Door den schok schoot de ketel eenige centimeters naar voren, de hulpvoeding- klepkast kwam daardoor in aanraking met een uitgebouwden kolenbunker, met het gevolg, dat een lek in den ketel ontstond waardoor het gloeiend heete water in de machinekamer spoot. De stoker, de 24-jarige Christiaan Nusteleyn, en de dekknecht, de 17-jarige J. Wester waal, beiden van Rotterdam, werden plotseling onder het water bedolven. De brandweer werd gealarmeerd en onder commando van den hoofdbrandmeester M. Brunet de Rochebrune, lieten de brandwachts zich in de machine-kamer zakken. Daar vonden zy den stoker Nusteleyn reeds aan de brandwonden overleden; de 17-jarige dekknecht Westerwaal ademde nog. Beiden werden per brancard voorloopig naar de brandweerkazerne aan de De Ru v terkade gebracht, om later te worden overgebracht naar een der gasthuizen. De toestand van den dekknecht is hoogst ernstig. De motorvrachtboot voer na de aan varing door. De boot hoort te Uithoorn thuis. 20 Febr. Een droevig ongeval ge beurde Woensdagmorgen halftien, naar 't Alg. Hbld. mededeelt, in een beneden huis in de Lassusstraat. Een dienstmeisje wier rokken te dicht in de nabijheid van een brandende gaskachel kwamen, ge raakte in brand, eu liep luid schreeuwend de straat op waar de brandende kleeren door een paar werklieden en voorbij gangers, inet behulp van een tafellaken en een paar dekens gebluscht werden. Ernstig aan de achterzijde van het lichaam verbrand, werd het meisje per auto ziekenwagen naar het Wilhelmina-Gast- huis vervoerd. De familie was van plan uit de stad te gaan, en had daarom de vulkachel laten uitgaan. Het dienstmeisje, dat het blijkbaar te koud in de kamer vond, had op eigen gelegenheid de gaskachel van de badkamer gehaald en in de huiskamer aangestoken. By het afnemen van de tafel kwam zij met de rokken te dicht bij de kachel. Ylaardlngen, 19 Febr. Het Duitsche stoomjacht „Porthos", dat van spionnage wordt verdacht, is gisterenmorgen aan gekomen en heeft ligplaats genomen midden in de Nieuwe Haven alhier. Gisterenmiddag werden kolen geladen van de firma Kikkert. Ook hier houdt de rykspolitie het jacht "scherp in het oog. Volgens zeggen, zou de reis hedenochtend naar Keulen worden voortgezet. Voor alle gebeurlijkheden evenwel, ligt het rykspolitie vaartuig Argus" nu reed9 onder stoom in de nabijheid. De eerste generale repetitie is in Den Haag gegeven. Als wy van zoo iets hooren, denken we allicht aan hetgeen nu langzamer hand als de Haagsche misère bekend is geworden, dat is de schouwburg-quaestie, Een ware puzzle, waarin gy, rustige provincialen, allicht weinig belang stelt, de „nachtmerrie" van Den Haag, die den raad tot „de risóe van Europa" maakt, zei verleden Maandag het raadslid Van Zuylen van Nyevelt. Ik zal er u dan ook niet lang mee ophouden, alleen is 't toch wel noodzakelijk, dat een Haagsch kroniekschrijver van tyd tot tyd naar den welstand van dezen patiënt informeert en omtrent hem naar buiten teek en van leven geeft. Het laatste bulletin is uitgegeven van de schouwburg commissie. Haar werk is door de critiek deerlyk gehavend en toch blyft zy haar kind getrouw. En met zekere zelfvol doening kan zy dat doen; want het is toch curieus, de technische en ethische en artistieke critici voor alles het behoud van den ouden schouwburg willen immers met geestdriftig fetichisrae den histori8chen gevel in bescherming nemen, hetgeen zeker toch niet met 't doel ge schiedt om dien vermaarden gevel ergens in een museum op te bergen. Waar dan het verschilpunt ligt? Ten slotte is de vraag, ot in het Korte Voorhout, wel de mooiste plek in de vorstelijke residentie, alleen een „intieme" schouwburg, mis schien een nög „intiemer" kunstgebouw zal behouden blijven en ergens op een plaats, waarover men nog met het Ryk moet gaan procedeeren „zoodoende hebben wy althans den tyd om er nog wat gezellig over te babbelen", schertste minister Kolkman, een der door Het Vaderland geïnterviewden, alsof zoo'n minister geen andere zorg had in deze dagen! dan wel aan de grens van Scheveningen een andere, groote, niet- intieme, ongezellige, hoog-artistieke schouwburg er by. Ziezoo, dit is dan alweer het laatste nieuws uit Abdera. Myn eerste algemeene repetitie reikt veel verder. Zy gaat tot de stembus, tot de plaats, waar niet meer alleen de Haagsche bevolking, maar geheel ons volk verdeeld is, „hetzij uit aandrift, hetzy uit aanhitsing" zooals de oud- Minister Cremer, een onzer jongste Senaatsleden, Zaterdag in de Eerste Kamer zeide in een bondige rede, zóó )ractisch, zóó precies, zóó flink als in ange niet de duffe atmosfeer van ons Hoogerhuis heeft opgeklaard. De „liberale concentratie" heeft haar eerste proefstuk geleverd. Het is nog al goed uitgevallen, ofschoon nu niet zoo bizonder valt te roemen op de buitengewone geestdrift, waarmede de verbonden legerscharen voor het eerst als „driekleur" te velde zyn getrokken, voor zoover althans uit het brute getal eenige gevolgtrekking kan worden gemaakt. De uitslag is een versterking van het vrijzinnig element, zoowel in den Gemeenteraad als in de Provinciale Staten. De laatsten hebben die hartversterking erg noodig, hoewel de groote meerderheid van rechts er lang niet door verplaatst wordt. En dan klaagt de heer Wesseling op een ver kiezingsmeeting waarlijk nog over de „gulzigheid" van de vrijzinnigen,' die den tegenstander niets gunnen! In den Raad gold 't den zetel van den heer Mackay, die de coalitie den rug heelt toegekeerd, en uit eieren kamp slechts kon of mocht worden gesteund door eenige vrijbuiters, die niet bang waren de coalitie te ontstemmen. Maar voor 't overige ging 't aan deze drieledige stembus ren matig gangetje. De gewone sleur werd gevolgd. De moreele winsfce vind ik niet bizonder groot. Ik verbeeld ray, dat, wanneer er niet gestreden ware onder de leus der vrijzinnige concentratie, de uitslag allicht niet anders zou geweest zyn. Althans by geen der rechter part yen was eenige kentering te be speuren en al heeft men links elkander bij de eerste stemming thans niet in de wielen gereden, desniettemin was er een herstemming noodig voor de drie zetels, tengevolge van het zelfstandig optreden der socialisten. Waarmee ik wil zeggen, dat het bondgenootschap links by deze proefstemrning nog niet bij machte gebleken is, een geheel zelfstandige plaats op het strydveld in te nemen. Niets nieuws alzoo. Ik acht het onverstandig dit te verbloemenik vind het integendeel nuttig het te con- stateeren, ora weifelenden wellicht aan te moedigen en teleurstelling te voor komen. Wie men als gekozenen al naar de oogen heeft te zien, blijkt uit hetgeen de straks reeds genoemde heer Wesseling, het katholieke raadslid ondervindt, die, wegens zyn houding by het debat en de stemming in den Haagschen raad over het optreden van de klasse-onderwijzers tegenover de schoolhoofden, van de katholieke onder- wijzers-vereeniging zyn ontslag thui9 heeft gekregen alseerelid. Dat is wel iets zeldzaams. Maar zeldzamer en onbegrijpelijker nog is het van een man als de heer Wesseling, dat hy deswege satisfactie vraagt, en herstel in zyn „eer" verlangt op straffe van een of andere eigen genoegdoening. Een dergelijk zich opdringen in een eere- betoon is zóó vreemd, dat ik in het betreffende courantenbericht een soort van grap zie een welgeslaagde persiflage van de dwaasheid van ge noemde vereeniging. Het paskwil van anderen aard, de uitsluiting, door onze eigen regeering, van het Arbitrage-Hof in de Neder landsche residentie, voor de behandeling van een eigen koloniaal geschil, waar voor de arbitrage bovendien by tractaat is aangewezen (het Tiraor-geschil), is nog niet geheel opgehelderd. Minister De MareeB van Swinderen heeft by de zeer kortstondige behandeliner van zijn begroot ing in de Eerste Kamer wat zou zy ook nog langer nakauwen? te dezer zake een inlichting gegeven, die ietwat van verlegenheid blyk gaf. Schriftelijk althans was de verant woording wat schemerachtig. Mondeling zei de Minister het volgende: Wanneer men een zaak onderwerpt aan de arbitrage van het Haagsche Hof, er een zekere speelruimte is ten aanzien van de wyze waarin dat Hof daarin be trokken zal kunnen worden. De juris prudentie heeft in de laatste jaren uitgemaakt, dat een tribunal d'arbitrage ook kan samengesteld zyn uit één )ersoon, en indien die persoon lid van iet Hof van Arbitrage is, kan zulk een door hem gevormd Tribunal geheel worden gelijkgesteld met het perma nente Hot van Den Haag. Maar wat betreft de geheele procedure en de bemiddeling, daarvoor door het bureau van het Hof van Arbitrage te verleenen, daartoe laten de Haagsche Conventies een speelruimte. Al wat die punten betreft, zal de Minister trachten aan het instituut van het Permanente Hof van Arbitrage zooveel mogelijk recht te doen wedervaren. (Ik heb enkele woorden gecursiveerd. Deze diplomatieke schuchterheid (zal ik 't maar noemen) doet my nog eens de bladzijden opslaan, waarop de dege lijke practicus Cremer, het type van nen Engelschen land-edelman, breed en gezond in zyn opvattingen, een stuk wereldwy?heid heeft neergeschreven. Niet over „de politiek" ging hy spreken. Hy wees haar roet een zeker afwerend, gemelijk gebaar af. Hy had 't over de itoffelijke ontwikkeling van tropisch- Nederland, dat ons over het hoofd gaat groeienhy had 't over de intel- lectueele ontwikkeling van ons jonger geslacht, dat in staat moet zyn de opgewekte en de nog sluimerende krachten tot een ryk leven te brengen, Wy zyn ook in onze vertegenwoordiging niet practisch genoeg; niet bondig als onze Engelsche buren in het bestuur hunner koloniën. „Men spreekt te lang en men spreekt te veel" (onder welke indrukken voerde hij dan ook het woord, de practische man „Voort durend wordt er over kleinigh den gesproken, die een bevolking betreffen, duizende mijlen van ons verwijderd. Daardoor worden de groote lynen dikwijls uit het oog verloren". Kan men deftiger en smaakvoller over de eeuwige veelpraterij, waaronder wy tegenwoordig verzwolgen worden, den staf breken Het praten blijkt intusscben niet rlt&d onvruchtbaar. Zie maar onze Haaga^ne Raad. Drie middagen heeft hy besteed aan de behandeling van de vraa^r, of in den veelbesproken belastingaanslag van firma's, die als zoodanig niet mochten worden aangeslagen, alsnog recht zal worden gedaan. Den derden raiddag is 't eindelijk tot een besluit gekomen en dat besluit strekt om nu eens van voren af aah te onderzoeken, nog wel commis soriaal, of 't, ondanks de vroegere weigering om restitutie toe te staan van belasting, waarover formeel, niet binnen den wettelyken termijn is gereclameerd, niet toch oirbaar is het gevraagde in naam van recht en rechtvaardigheid, alsnog toe te staan. De consequentie kwam hier in 't gedrangnu, de Haagsche Raad is door zijn mede-lid Van Zuylen r. Nyevelt nu toch eenmaal gedisqualifi- ceerd; hy moet zich dus maar dit ver- wjjt van inconsequentie getroosten. Maar impopulair is zeker niet het eenigszins verrassende votum over de belasting reclames; integendeel, het zal onge twijfeld op de komende gemeentelijke verkiezingen nawerken. „Concentratie" is in dit geval allóón te wachten van de vele belanghebbenden uit den handelsstand. De politiek gaat hierby tydelyk met vacantie. En wie weet, komt er vóór dien tyd zelfs niet een wethouders-crisis van. Daar is hard kans op. Den Haag heeft nu voor dagen weer praatstof. We. waren anders nog druk bezig met het merkwaardige requisitoir van het Openbaar Ministerie by onze Rechtbank, dat een haast onverbloemde reclame heeft gemaakt voor de wonder- boertjes en dergelijke raedicinae-lief- hebbers, wier soms wonderlijk-gelukkige prakiyk zoo heel velen, vooral ook in de hoogere standen, aantrekt. Ik heb eens in een proces tegen zoodanigen wonderdokter dezen zich hooren ver dedigen met een beroep op de zittende magistraten, die zeiven van zyn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2