ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 21 Februari 1913. RONA Cacao Eerste Blad. Van houten's Oproeping voor Herhalingsoefeningen. NIEUWSTIJDINGEN. CZ lerikzeeschc C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9354. Directeuri A. J. DE LOOZE Jr. UHgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Er bestaat geen betere dagelijksche drank dan cacao. Cacao is niet alleen opwekkend, maar tevens voedend en zenuwsterkend. In goed gefabriceerde cacao vindt men de juiste verhouding van vleeschvormende en vet- vormende bestanddeelen. Over de geheele wereld wordt daarom de waarde er van door de geneeskundigen erkend. Voor volwassenen, maar vooral voor kinderen is cacao een heilzame drank. RONA Cacao, gefabriceerd in de Koninklijke Van Houten's Cacaofabriek is een krachtige en toch in het gebruik zeer goedkoope cacao. Gevonden op den openbaren weg: Een rywiel-lantaarn. armband. overjas. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien de daarop betrekking hebbende op roeping var. den Commissaris der Koningin in Zeeland van 19 Februari j.l. Roept by deze op, krachtens artikel 114 der Militiewet: Johannes Jacobus van der Straate Cornells Oingenis van den Berge. beiden verlofgangers der gemeente Zierikzee en der lichting van 1907, behoorende tot het korps torpedisten, om op Maandag 10 Maart 1918 by hun korps te BrieUe onder de wapenen te komen. Mitsdien zullen zy op bovengenoemde dagen met het eerstvertrekkend openbaar middel van versneld vervoer zich van hunne woonplaats naar de plaats van opkomst moeten begeven, voorzien van hun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen by hun vertrek met groot verlof medegenomen. Aan bedoelde verlofgangers wordt onder het oog gebracht, dat, zoo zy in gebreke blyven op den bepaalden tyd onder de wapenen te komen, zy bij latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden. Eindelijk worden zy gewezen op art. 98 der Militiewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zikriizbe, den 20 Februari 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. NEDERLAND. Rotterdam. 21 Febr. De heer Leendert Smit Jz., directeur van de stoomboot- reedery Fop Smit <fe Co. is op 57-jarigen leeftijd te 'sHage overleden. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 21 Febr. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op het concert, dat de Zierikzeesche Zangvereeniging „Musica" voornemens is, a s. Maandag te geven. Uitgevoerd zal worden Haydn's meesterwerk „Die Schöpfung", voor koor en solostemmen. Zij, die van erkend- mopje muziek houden, mogen deze uit voering niet overslaan, terwijl de goede naam, die de Vereeniging geniet, er borg voor staat, dat alles in de puntjes verzorgd zal zijn. Als solisten zullen optreden Jonkvr. De Jonge uit den Haag en de heeren Chabot en Polak van Rotterdam. Jonkvr. De Jonge is alhier geen onbekende meer. Oogstte zij de vorige maal reeds zooveel lof, de gunstige beoordeeling van de concerten, die zy onlangs in onze groote steden gaf, doet ons nog grootere verwachtingen koesteren. Het koor is, naar wij vernemen, voor deze gelegenheid extra versterkt. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by '8 Ryks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende de maand Januari 1912. In deze maand viel alhier in 13 regen dagen 56,7 m.M. regenwater, tegen 8 regendagen met 75,8 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. Deluchtsgesteldheid was: (verschillende korte tijden tot dagen saamgetrokken) 5 dagen helder, 4 dagen licht bewolkt, 6 dagen zwaar bewolkt, en 12 dagen betrokken. Windrichting: 1 dag N., 1 dag O., 7 dagen Z.O., 9 dagen Z., 7 dagen Z.W., 5 dagen W. en 1 dag N.W. Het storm8ein stond 238 uren of bijna 10 etmalen bij. In „Musis Sacrum" te Arnhem is Maandagavond onder voorzitterschap van den heer A. Voorbrood, lid van den gemeenteraad aldaareen vergadering gehouden, waaraan 26 vereenigingen deelnamen. In die vergadering sprak het Kamerlid Teenstra over Staatspensioen, het Kamerlid Schaper over Talma's Dwangwet, en ds. Van Krevelen over den toestand in het baitenland. Met algemeene stemmen en onder een donde rend applaus word een motie aangenomen, waarin Talma's wetsontwerp op de Inva- liditeits- en Ouderdomsverzekering, bij aldien het in het Staatsblad mocht verschijnen, geacht werd een ramp te zijn voor de werklieden en voor zeer vele patroons, zoodat die wet moet wor den ingetrokken, en in de eerstvolgende regeeringsperiode vervangen door een Staatspensioen zonder premiebetaling. De kiezers in het geheele land werden aangespoord bij de aanstaande Kamer verkiezingen die candidaten te stemmen, die aan de totstandkoming van een Staatspensioen in de eerstvolgende vier regeeringsjaren krachtig willen mede werken. Kerkwerve. Alhier doet zich in de kom vau het dorp by een kind een geval voor van diphteritis. Zonnemaire. Alhier hebben zioh op gegeven voor de nieuwe kiezerslijst 27 personen. Brouwershaven, 20 Febr. Hedenavond werd op de bovenzaal van het hdtel Kloet een bijeenkomst (propaganda- avond) gehouden om te komen tot het oprichten eener afdeeling van het Groene Kruis. De heeren jhr. H. J. v. Adrichem Boogaert, burgemeester, ds. L. R. v. d. Broek en ds. B. Meijer, predikanten, P. de Potter en G. Dick, hoofden der scholen, W. H. Ittmann, geneesheer, Cent van Schelven, wethouder en G. J. Boot, rijks-ontvanger alhier, hadden als Groene Kruis-Comité de ingezetenen per strooibiljet tot deze bijeenkomst bijeen geroepen. Na opening door den burgemeester werd het woord verleend aan mej. Van Hulst, daartoe van wege het hoofdbestuur hier heen fgekomen. Deze beschreef op zeer duidelijke wijze, hoe eerst het Witte Kruis in Noord-Holland en daaruit als het ware geboren in de andere provinciën het Groene Kruis was ontstaan, waarvan zy hedenavond hoopte op te richten de 571e afdeeling. Zij vertelde vervolgens de werkzaamheden, die het Groene Kruis voor de zieken en de gezonden zich ten doel stelde, welke hulpmiddelen daarvoor aan te schaffen zijn en hoe ieder door lid te worden het recht verkreeg deze kosteloos te gebruiken, wanneer dit naar het oordeel van den geneesheer noodig was. De kosten van dit lidmaatschap bedragen ten minste voor man, vrouw en minderjarige huisgenooten f 0,50 per jaar, waarbij men aanneemt, dat door meergegoeden een hoogere contributie wordt betaald, of wel ieder afzonderlijk lid wordt. De aan te schaffen voorwerpen, als een ziekenledikant, werden nader door haar beschreven en aanschouwelijk in miniatuur voorgesteld. De groote voordeelen voor de zieken verpleging verkregen door de oprichting van een afdeelmg van het Groene Kruis, dat in haar devies voert de spreuk „voor allen door allen" werden alle zoo duidelijk door haar beschreven, dat men het jammer moet vinden, dat daartoe niet reeds vroeger werd overgegaan. Tpvens was het jammer, dat niet meerderen deze bijeenkomst bijwoonden. Toch zijn, naar wij vernemen, reeds een 40-tal- der aanwezigen als lid toegetreden en wordt verwacht, dat nog meerderen daartoe zullen overgaan, wanneer zij bekend zyn geworden met alles wat door spreekster ten voordeele daarvan in het midden werd gebracht. De burgemeester kon zich zeker de tolk van alle aanwezigen noemen, toen hij mej. Van Hulst dank zeide voor hare moeite en voor de wijze, waarop zij alles duidelijk voor ieder had uitgelegd. Met goedvinden der nu reeds toe getreden aanwezige leden, heeft het voornoemd Comité op zich genomen het samenstellen van een reglement en alle verdere voorbereidende werkzaamheden aan de oprichting der afdeeling ver bonden, zullende alsdan later een definitief bestuur uit de leden benoemd worden. Ieder, die alsnog lid van de op te richten afdeeling wil worden, kan zich alsnog daartoe bij één der voornoemde heeren aanmelden. Brnlnisse. Voor een aantal geuoodigde dames en heeren trad in de Conferentie kamer alhier mej. Staas opom te spreken over Vrouwenkiesrecht. Zij noodigde de aanwezigen uit vragen te stellen of punten te noemen, die men gaarne zag, dat besproken werden. Door enkelen der aanwezigen werd aan die uitnoodiging voldaan, en op degelijke, duidelijke wijze beantwoordde zij de gestelde vragen of behandelde zij het opgegeven punt. Bovendien bracht zij zelve ook verschillende onderwerpen ter sprake, terwijl zij eindigde met het voordragen van een paar gedichten. De aanwezigen hadden zeker een nuttigen en leerrijken avond, en zullen gewis de begaafde spreekster gaarne weer in hun midden terugzien. Starenisse. Donderdagavond 1.1, gaf het fanfarekorps „Eendracht" alhier, onder directie van den heer Olieslagers uit Bergen-op-Zoomin een lokaal van den heer Van Kooten, een zeer goed geslaagde uitvoering. De verschillende muzieknummers werden aangenaam afge wisseld door koddige bijdragen en een komediestukje. Een en ander gaf het talrijk opgekomen publiek een aan- genamen avond. Aan het jaarverslag en de rekeniug over 1912 van den kolenbond „Algemeen Belang" ontleenen wij de volgende cijfers De ontvangsten waren f 11133,73, de uitgaven f 10949,665zoodat er een saldo is van f 184,166. In 1912 zijn ontvangen 10781 H.L. kachelkolen, 170 H.L. eierkolen, 268 H.L. groote en 410 H.L. kleine anthraciet, samen 11689 H.L., tot een gezamenlijk bedrag van f 10863,616 Het aantal leden van den Bond is 348. Scherpenlsse. Bij de alhier gehouden stemming voor een gemeenteraadslid, werden 199 stemmen uitgebracht. Hier van verkreeg den heer D. Duijnhouwer 137 en M. Rijstenbil Az. 59 stemmen. 3 biljetten waren van onwaarde. Poortvliet. Door den gemeenteraad alhier werd benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer J. T. Gebraad. Tholon, 20 Febr. Benoemd tot gemeen te- bode alhier de heer P. J. Blaas Jr. Krabbendfyke. De bekende Stroodorpe- polder, die in 1906 zoo zwaar werd ge teisterd, is verkocht en thans in andere handen overgegaan. De geheele dijk zal worden voorzien van een betonpantser volgens het stelsel van den ingenieur De Muralt. Ook zal de dijk met een betonmuur worden verhoogd. Eindelijk zal deze zwakke zeewering in betere con ditie worden gebracht. TFIssenkerke. J.l. Dinsdag gaf het muziekgezelschap Apollo" zijn laatste uitvoering in dit seizoen. Tér afwisseling van eenige muziek nummers werden ten beste gegeven voordrachten van Speenhof en van Du mas, die, de eersten om hun pittigen inhoud, de laatste om de karakteristieke wijze van voordragen, bizonder in den Smaak vielen bij het publiek. Voorts een kluchtspel en nog een drietal aydere voordrachten, eveneens verdienstelijk uit gevoerd, maakten het geheel tot een welgeslaagde uitvoering, waartoe de wel willende medewerking van eenige dames niet in 't minst heeft bijgedragen. Wel jammer, dat het publiek in zoo geringen getale was opgekomen, waut deze uitvoering had werkelijk meer be langstelling verdiend. .Middelburg. Door „Nehalennia", ver eeniging tot instandhouding van Walcheren's natuur- en stedenschoon, is een adres aan den raad dezer ge meente gezonden, waarin zy verzoekt om een jaarlijksche bydrage uit de gemeentekas. In den breede wordt het doel der vereeniging in het adres uiteengezet, maar er op gewezen, dat het der vereeniging niet mogelyk is zonder krachtigen steun van overheids wege op afdoende wjjze te waken voor het behoud van natuur- en stadsschoon en dat het haar in verband, met den toestand harer geldmiddelen niet mogelijk is over te gaan tot de stichting van een behoorlyk georganiseerd bouwkundig adviesbureau, evenmin eene verzameling goede modellen byeen te brengen, vol doende lezingen te doen houden ter opwekking van belangstelling en liefde voor het schoone; tentoonstellingen te organiseeren, subsidies van de restauratie aan belangwekkende gebouwen te ver- leenen, premies te verleenen aan timmer lieden, wier woningen aan aesthetische eischen voldoen, te doen photographeeren en in teekening brengen uit eenig oog punt merkwaardige gebouwen of hunne onderdeelen, die met afbraak of onder gang bedreigd worden. Laudbouw eu Veeteelt. De heeren Gebr. Frenk te Rotterdam hebben voor de Rotterdamsche Tentoon stelling, van den heer J. C. Hanse te Ellemeet, een os voor de som van f 600 aangekocht. Wel een bewijs dat de veeteelt op dit eiland vooruitgaat. Kerkwerve. Door de aankoopvereeni- ging „C. C. R." te Moriaanshoofd, is gedurende 1912 betrokken: 13840 K.G. maïs, 33 H.L. paardenboonen, 2717 K.G. lynschilfers, 6909 K.G. katoenmeel, tot een gezamenlijk bedrag van f 4261,89 J. Westelijk Schouwen. Tengevolge van de zachto weersgesteldheid in Januari en eerste helft van Februari, waren de bloembollen in deze streek tot flinke ontwikkeling gekomen, zoodat het be schermende dek van riet of stroo kon worden afgenomen. De strenge dagen dezer week noodzaakten de kweekers echter de bollen wederom van een lichte bedekking te voorzien, om groote schade te voorkomen. Burgh. In de op Maandag j.l. door de landbouw vereeniging „C. et C." ge houden leden-vergadering, kwam o. m, in behandeling een schrijven van de zustervereeniging „Scharendijke^", met het verzoek om medewerking, ten einde te geraken tot de oprichting eener vereeniging „om het risico, dat aan de verzekering van slachtvee onderhevig is, voor gemeenschappelijke rekening op onderlingen grondslag te brengen". Aangezien evenwel hier reeds ge durende twee jaren een dergelijke ver- eenigiDg met succes heeft gewerkt, hetgeen duidelijk blijkt uit de premie van 7 en 9 cent per stuk slachtvee, die respectievelijk over de jaren 1910 en 1911 door de verzekerden zijn betaald, wordt door de vergadering besloten aan het verzoek van „Scharendijke" niet te voldoen. De afgevaardigde naar de vergadering van de kring Schouwen—Duiveland der „A. R. V." brengt verslag uit over de laatste vergadering, uit welk verslag blijkt, dat de belangstelling van vele landbouw-vereenigingen op Schouwen Duiveland in dien kring zeer veel te wenschen overlaat, zoodat opheffing van dien kring in de toekomst te wachten staat. De heer M. Griep deed mededeeling van de uitkomsten van het onder zijn beheer gehouden rijks-proefveld met havervariëteiten, waarvoor de heer C. M. Bolle Lz. welwillend land had beschikbaar gesteld. Verbouwd werden zege-haver, propstei-haver, Mausholt II en Mans- holt Ila. Het oordeel van den proefnemer was, dat zege-haver no. 1 was; gelijk dus aan het proefveld van het'vorige jaar. Medegedeeld werd, dat in het jaar 1913 de proef met havérvariëteiten zal worden herhaald bij den heer J. M. Dalebout alhier, terwijl naast super- phosphaat C'hilisal peter dan ook 40 kalizout zal worden aangewend. Op verzoek van één der leden werd door de vergadering goedgevonden, dat binnen korten tijd de heer Colijn uit Gouda voor de vereeniging zal optreden tot het behandelen van het arbeids contract. Besloten werd, dat door de vereeniging de noodige stappen worden gedaan, om alhier een cursus voor boerendochters in het leven te roepen. Bij het betrokken Ministerie zal worden gerequesteerd met het oog op de schade, aangericht door de zandver stuiving, waaraan verschillende landerijen, gelegen aan de duinen door onvoldoende beplantingen dier duinen zijn blootgesteld. Na afloop der vergadering bracht de heer Joh. Verton te Haamstede, als vertegenwoordiger der firma Blass en Groene wegen te Utrecht, een sproei- machine in werking, waarbij bleek, dat deze machine zeer zeker voldoet aan de eischen, die aan een goede machine kunnen worden gesteld. Ouwerkerk, 19 Febr. Op verzoek van de leden der Landbouw vereeniging, hield de heer Waale van Nieuwerkerk heden hier een lezing over de teelt en bemesting van aardappelen. Behalve vele leden der Laudbouw- vereeniging, waren nog talrijke belang stellenden aanwezig om het voor hun zoo gewichtig onderwerp te hooren. De geachte spreker behandelde eerst de invoering der aardappelen in Europa en hoe ze hier algemeen werdenver volgens de teelt, als bewerking der grond, bemesting en besproeiing, en voornamelijk het pootgoed, de zuiverheid om ziekten in de planten te voorkomen en de be waring daarvan. De dank van den voorzitter der Land- bou wvereeuigiDg aan den geachten spreker, voor de duidelijke en aangename wijze waarop hij zijn onderwerp bad behandeld, vond dan ook aller instemming. Oosterland. Uit de deze week gehouden vergadering van aandeelhouders in de Fairbank „Blauwe keet" bleek, dat in het afgeloopen jaar zijn gewogen 7.174023 K.G. suikerbieten, 7.39505 K.G. pulp, 86554 K.G. diverse artikelen en 29 stuks vee. De aftredende voorzitter, de heer J. C. v. d. Have, werd met algemeene stemmen herkozen. In de plaats van den heer J. Zeijler, die als commissaris bedankt had, werd gekozen de heer H. P. v. d. Zande. Daar geen op- of aanmerkingen ge*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1