ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 17 Februari 1913. (Z ierikzceschc C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprüs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschgnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending <?éns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No 9352. Directeupi A. J. DC LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Algemeen Overzicht. Leest men de oorlogsberichten uit den Balkandan blijkt daaruit, dat door beide partyen geen noemenswaardige voordeelen zijn behaald. Adrianopel en Skoetari blijven, dank zij de heldhaftige verdediging der Turksche bezetting, stand houden. En wat de bloedige gevechten betreft, die op verschillende punten geleverd zyn, zoowel de Turken als de Bulgaren schrijven zich de over winning toe. Toch is het voor een ieder duidelijk, dat de hervatting der vyandelykheden van de zijde der Balkanstaten tot nu toe niet het resultaat heeft opgeleverd, dat deze er van gehoopt hadden. In haar ver wachting, dat Turkye zich haasten zou de afgebrokene vredesonderhandelingen wederom aan te knoopen, en de gestelde eischen ten aanzien van den volledigen afstand van Adrianopel aan te nemen, zyn zij bedrogen uitgekomen. Het tegen deel is het geval. Turkije, dat ondanks den geldnood, waarin het verkeert, nieuwe legers uit den grond gestampt heeft, teneinde zijn levensbestaan te verdedigen, biedt aan de overmacht geduchten tegenstand. Te hopen is het, dat aan het bloedvergieten, want duizen den zyn weer op de slagvelden gevallen, een spoedig einde komt. De groote mogendheden slaan, evenals de toeschouwers in een arena, den wreedaardigen stryd met belangstelling, zoo al niet met welgevallen gade. Rusland althans ziet gaarne den onder gang van het Turksche ryk. Het leeft in de stille hoop, zoo al niet nu, dan toch later, een brokstuk op te slokken. En het zou reeds lang zyn slag geslagen hebben, ware het niet, dat Oostenryk tot de tanden toe gewapend staat om dit te verhinderen, en het vreest, dat by een eventueelen oorlog met Oosten rijk, Duitschland zyn bondgenoot te hulp zou komen. Op een brief, dien Oostenryk's bejaarde Keizer in het be lang van den vrede tot den Czaar persoonlijk gericht heeft, en waarin de wenschelijkheid eener ontwapening van beide zyden betoogd werd, heeft deze ontwykend geantwoord, zoodat de ge wapende toestand voorshands bestendigd blijft. In 1866 verloor de blinde Koning van Hannover, toen zyn leger in de Pruisisch- Oostenrykschen oorlog verslagen werd, en Oostenryk by Königgratz lamgeslagen werd, zyn kroon, Hannover werd by het koninkrijk Pruisen ingelijfd. Ten gevolge van deze inlijving ontstond tusschen de vorstenhuizen Hohenzollern en Cumberland een schier onverzoenlijke haat. Toen de onttroonde blinde koning George op zyn sterfbed lag, liet hy zijn zoon zweren nooit zyn aanspraken op de Hannoversohe troon te laten varen. Vandaar dat de vele pogingen, die aangewend werden om tusschen beide stamhuizen een verzoening tot stand te brengen steeds mislukten. Maar nu is op eigenaardige wy zouden zeggen romantische wijze een einde gekomen aan de vijandschap, die bijkans een halve eeuw tusschen de beide vorstenhuizen geheerscht heeft. De kleinzoon naraelyk van den overleden blinden koning van Hannover, Prins Ernst August, is verliefd geraakt op prinses Victoria Louise van Hohen zollern, de achterkleindochter van Wil helm I, die indertijd Hannover by Pruisen inlijfde. En deze liefde werd door de achttienjarige prinses beantwoord. Nu is de vorige week te Karlsruhe de officieele verloving tusschen de beide verliefden tot stand gekomen. De oude, onverzoenlijke hertog, de vader van den prins, gaf zyn toestemming, en de keizer, verheugd dat het twistvuur tusschen beide stamhuizen door het liefdevuur der twee verloofden was vervangen, gaf gaarne zyn keizerlijken zegen. De vorstelijke verloofden hebben in Berlyn hun intocht gehouden, waar zy door de bevolking met groote harte lijkheid werden toegejuicht. In Mexico is een revolutie uitgebroken. Felix Diaz, een neef van den vroegeren President, heeft in de hoofdstad de vaan van den opstand ontplooid, en zich van het tuighuis meester gemaakt. Eenige dagen lang werd in de straten der hoofdstad met groote verbittering ge vochten. Het einde van den stryd schynt geweest te zyn, dat de opstande lingen overwonnen hebben, zoodat de president Madero zich genoodzaakt zag zyn waardigheid neer te leggen. Te Tokio, de hoofdstad van Japan, is de bevolking, toen bekend werd, dat de Kamer opnieuw door de regeering zou verdaagd worden, te hoop geloopen. Zy wapende zich, bestormde de post kantoren, die zy leegplunderde, en stak de tramwagens in brand. Hierop begaf zich de opgewondene menigte naar de bureaux der regeeringsbladen, waar zy de ruiten inwierp. Dit ging naar de meening van een drietal redacteuren van één dier bladen te ver. Zy vlogen, gewapend met zwaarden naar buiten, en ranselden er op los. De politie kwam tusschenbeide, en maakte door charges een einde aan het oproer. Toch had dit deze uitwerking, dat het zittend Kabinet- Katsoera aftrad en plaats maakte voor dat van Yamameto. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 17 Febr. Gisterenavond werd op de bovenzaal van het „Huis van Nassau" het in ons blad aange kondigde bal-masqué gegeven, dat door de herren Gebrs. Feyen voorbereid en geleid, goed geslaagd is. Er waren 48 gecostumeerden. Een goed orchest uit Vlissingen zorgde voor de noodige dansmuziek. Tot laat in den morgen duurde het bal. De commissie om den Minister van Marine te adviseeren in zake het onder houd der marinewerken op Schouwen, bestaat uit de heeren Hoogenboom, oud-inspecteur-generaal van den Water staat, tevens voorzitter; mr. Tavenraat, griffier der Zuid-Hollandsche Staten; mr. Fokker, voorzitter van het Water schap Schouwen te Zierikzee, en den Schout-by-Nacht tit. Van Maren Bmtz van den Berg, inspecteur-generaal van het loodswezen. Tot lichtwachter by de Rijks- kust verlichting aan de Val by Zierikzee, is benoemd de heer J. by de Vaate. Noordgouwe, 14 Febr. Hedenavond werd de jaarvergadering van het toelaag- fonds voor werklieden alhier gehouden. Dertig leden van de 58 waren aanwezig. Het vaste fonds, dat op 1 Jan. 1912 een saldo had van f986v40, had f 151,90 inkomsten aan contributies der leden en f 57,95 aan rente van belegd kapitaal, zoodat het aangroeide tot f 1196,34. Er ging aan toelagen af f 143,25, zoodat het batig slot van deze kas op 1 Jan. 1913 bedraagt f 1053,09. De reservekas had geen inkomsten in 1912. Het saldo op 1 Jan. 1912 was f955,90. De uitgaven over 1912 be droegen aan verhoogde toelagen f 27, zoodat het batig slot op 1 Jan. j.l. f 928,90 bedraagt. De aftredende bestuursleden, de heeren A. A. Vis en D. Dalebout, de eerste tevens kassier, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Aan het slot van de vergadering konden 3 nieuwe leden geboekt worden. Het fonds telt thans 61 leden. Drolschor. Zaterdagavond werd alhier in het café Marcusse een openbare ver gadering gehouden vanwege de S. D. A. P., waarin als spreker optrad de heer H. A. Koomans van Bredacandidaat der S. D. A. P. voor dit district. De heer Van der Doe, die deze bijeen komst leidde, stelde den spreker aan het niet zeer talrijke publiek voor en gaf hem het woord. .Spreker schetste den strijd om het bestaan van den arbeider; de leuze der kerkelijke partijen, een valsche leuze; de coalitie en de concentratie, van welke de arbeider niets te wachten heeft; de kindertoeslag der onderwijzers; het in behandeling zijnde invnliditeits-ontwerp en de ouderdomsverzekeringde tarief- wet; de a.s. grondwetsherziening enz. Een en ander werd op duidelijke wijze in het licht gesteld. Na afloop dezer rede merkte één der aanwezigen op, dat het denkbeeld „kinder toeslag" niet geheel nieuw is, b.v. kinder aftrek bij personeele belasting, vrijdom van belasting voor een dienstbode in gezinnen met drie kinderen. De spreker gaf dit toe en bleek niet tegen dezen toeslag te zijn, mits men eerst overging tot loonsverhooging. Eerst dan, wanneer voldoende traclementsverhooging was toegestaan, kan kindertoeslag volgen. De voorzitter sloot deze vergadering met een woord van dank voor de belang stelling, terwijl hij den spreker dank bracht voor zijn degelijke rede. Met een naar vorm en inhoud welgekozen en smaakvol programma, trad hier Vrydagavond voor onze Nuts- vereeniging op Mej. Huyzinga van Hilversum. Zy, dame van beschaafden huize en ontegenzeggelijk een begaafde decla- raatrice, scheen evenwel weinig waarde te hechten aan eenig succes van haar optreden. De onhandig snelle wjjze toch, waarop zy de onderscheidene nummers van haar programma elkaar liet opvolgen, verbrak maar al te vaak weer plots en onmee- doogend, den mooien indruk van een vorig nummer. En ongetwijfeld mochten wy ons afvragen of haar zoo merkbare gejaagd heid, waarin zij door de hinderlijke toewijding van een haar vergezellende zoo zichtbaar werd aangemoedigd, ver band hield met een mindere mate van achting voor haar auditorium. Elkorzee. Telde deze gemeente op 31 December 1911 557 inwoners, in 1912 werd dut getal vermeerderd met 33, zoodat er thans 590 zijn. Ellemcet. Zondagvoormiddag ontstond brand in een klamp stroo van den land bouwer Joh. Hanse Cz. alhier. Een 400 bossen stroo werden een prooi der vlammen. Naar men verneemt, moet de brand ontstaan zijn door het spelen met lucifers. Noordwelle. Woensdag werd alhier een druk bezochte vergadering gehouden van de leden der Onderlinge Brandwaar borg-Maatschappij „Eendracht maakt Macht". Uit de rekening van den secretaris- penniuguieester bleek, dat de Vereeniging in het afgeloopen jaar geen enkelen post voor braudschade had te boeken, en de rekening mitsdien sloot met een goed slot van f 2516,60. Tot leden van het bestnur werden herkozen de heeren A. C. de Oude te Noordwelle, W. G. Boot Jz. te Haam stede en W. G. Boot Wz. te Burgh, en tot commissarissen de heeren J. Priemus te Eikerzee en J. Beije Mz. te Burgh. Op 1 Januari 1913 waren de roerende goederen der leden verzekerd tot een bedrag van f 628,800; het aantal leden bedraagt ruim 60. Pogingen worden aangewend om met 1 Januari 1914 ook te geraken tot de verzekering van de gebouwde eigen dommen der leden. NIeuwerkerk. Vrijdagavond j.l. werd door het fanfarecorps „Oefening en Uit spanning" alhier dejaarlijksche uitvoering gegeven. De voorzitter, de heer R. A. Gaanderse, riep het welkom toe aan de dames en heeren, in ruime mate opgekomen in het hotel „De Meebaal". Wij kunnen niet anders zeggen dan dat het corps zijn ouden roem heeft gehandhaafd, Excelsior is en blijft steeds de leuze van dat ge zelschap. Ter afwisseling voerde men een paar tooneelstukjes op, welke zeer verdienstelijk werdeu weergegeven en buiten dat, kwam nog een en ander voor het voetlicht, dat zeer in den smaak viel. En evenwel miste men ééu der beste krachten van het corps, dezer dagen aan den schoot der aarde toevertrouwd. De EdelAchtb. heer burgemeester her dacht in zijne toespraak den geachten doode, en de eer, door de medeleden hem bewezen, toen ze liern naar zijn laatste rustplaats voerden en een krans legden op een te vroeg gedolven graf. „Aan u geachten heer directeilr P. A. Jongmans, die trotsch mag zijn op uwe werkende leden", sprak de heer burge meester verder „in gedachten leg ik aan de voeten van u en de leden een lauwer krans neder, als bewijs, hoe allen, welke in deze zaal aanwezig ziju, Nieuwerkerk's fanfare hooge achting toedragen". {Niet van onzen gewonen correspondent). St.-Flllpsland, 15 Febr. Voor een. publiek, heel wat talrijker dan gewoon lijk, gaf gisterenavond het Fanfarecorps „Concordia" zijn gewone jaarlijksche uitvoering. Beloofde 't programma veel, en was de verwachting daardoor groot, de uitkomst heeft die verwachting verre overtroffen. Zoowel het muzikale ge deelte als die nummers, welke uit humo ristische voordrachten bestonden, kwamen uitstekend tot hun recht en oogstten dan ook uitbundig applaus. Men kan zoo merken, dat de leden van „Concordia", onder de beproefde leiding van den directeur, den heei; J. Steenbergen, flink studeeren, reuzenvordetingen maken en met de noodige aüimo de wekelijksche repetities bijwonen. Wat de voordrachten betreft, 't zou moeilijk zijn te zeggen, wie der leden zijn op zich genomen taak 't beste heeft vervuld. Rolvastheid, wijze van voor dracht, grimeering, 't viel alles te loven. Toen dan ookna 't einde der voor stelling, do voorzitter, (de heer v. d. Sleyden) aan de leden en 't bizonder aan Jen directeur van „Concordia" een woord van dank toebracht en besloot met een Lang leve „Concordia", stemde het pu bliek van ganschej- harte met dien weusch in. Wij zouden er nog bij willen voegen Mogen aan 't hoof-l van „Concordia" nog tal van jaren personen, als de heeren v. d. Sleyden en v. Eldik, staan, die, zoolang de vereeniging bestaan heeft, menigmaal zoo glashelder bewezen hebben de waarheid van: „Waar een wil is, daar is ook een weg." Op een verzoekschrift dooreen 12-tal belanghebbenden alhier aan de Rotter- damsche Tramwagmaatschappij om den eersten trein uit Anna-Jacobapolder en den laalsten uit Steenbergen aan den Noorddijk te laten stoppen tot het in- en uitlaten van reizigers is goedgunstig beschikt. Tot nu stopten die treinen alleen aan den Noordweg en aan den Slaakdam. Scherpenisse. Dat er op het gebied van het varkensslachten alhier, ook eenige vooruitgang is te bespeuren, blijkt wel hieruit, dat door den varkens slager E. Slager, een benzinelarap i9 aangeschaft, zoodat men nu niet meer met het varken naar de brandplaats behoeft, wat ook een groot gerief is, daar deze erg ongelegen en ongemak kelijk ligt. Oud-Vossemoor. Woensdagnacht is het tjalkschip „Maria", schipper Van Gorsel van hier, in de nabijheid van Wemeldinge gezonken. De lading be staat uit aardappelen. De bemanning heeft zich in de boot gered. Tholen. Door de vrijzinnige kiesver eniging alhier is jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, aftredend lid van de Prov, Staten, opnieuw candidaat gesteld. Voor de betrekking van gemeente bode, tevens concierge en marktmeester alhier, hebben zich 36 personen aan gemeld. Wlssenkerke. Op de j.l. Woensdag gehouden jaarvergadering van de afdee- ling van den Bond voor Staatspension- neering waren 42 leden tegenwoordig. Uit het jaarverslag en de rekening over 1912 bleek, dat het ledental in het afgeloopen jaar steeg tot 73, de ont vangsten bedroegen f 37, en de uitgaven f 18,762. Besloten werd geen afgevaardigde te benoemen voor de algeraeene vergadering en het Comité van Actie te steunen, door den verkoop van sluitzegels, die ook nu reeds goed van de hand gingen. De aftredende bestuursleden C. N. v. d Heyde en C. van Halst werden herkozen. In de eerste helft van Maart zal met medewerking van muziek en zanggezel schap een propagandauitvoering worden gehouden, waarbij zal opgevoerd worden het tooneelstuk „'t Poppenkast je". Als bewys hoe sterk toenemend ook het vervoer is naar de Geersdijksche haven, in deze gemeente, kan worden gemeld, dat op de weegbrug aldaar, in 1912 zijn gewogen: 8.390612 K.G. suiker- peeën, 1.875213 K:G. pulp en 435930 K.G. diverse artikelen, dus samen 10.265835 K.G. gewicht. Coltynsplaat, 16 Febr. Gisteren had het zoontje van I. Provoost alhier, het ongeluk met de rechterhand in eene stroo- snijmachine te geraken, waardoor twee vingers erg werden gekwetst en de pink geheel vermorzeld, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Middelburg. Alhier doet zich by de aangifte van kiezers een eigenaardig geval voor. Het betreft een persoon, die steeds als belastingkiezer op de lyst kwam, maar wien vóór het laatste belastingjaar, wegens achteruitgang van zaken, door den inspecteur vrijstelling van betaling der belasting werd verleend. Bedoelde persoon trachtte nu als woningkiezer op de lijst te worden geplaatst, doch zoowel ten stadhuize als ten kantore van den ontvanger

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1