ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 14 Februari 1913. Derde Blad NIEUWSTIJDINGEN. ADYERTENTIEN. (Z ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9351. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure IV. Wij hebben in de vorige artikeltjes gezien, dat de Landbouw-Onderlinge zoowel aan de landbouwers als aan de landarbeiders ten goede komt- Wij willen nu in dit laatste artikel nog eens nugaan welke uitkeeringen de Landbouw-Onder- lingo doet eu dan zal ten duidelijkste blijken, hoeveel ellende deze ongevallen verzekering lenigt. Dan zal men zien dat geen enkele vereeniging zóóveel voor den landarbeider en den landbouwer doet; ja, het zal dan duidelijk worden dat de L. O. nog meer doet voor de landarbeiders dan do Ongevallenwet van 1901 voor de arbeiders in de industrie. Do L. O. doet de volgende uitkeeringen ln. Zij betaalt de genees- en heel kundige behandeling vau den knecht of dienstbode, als deze door een ougeval worden getroffen. Vrij dokter eu vrij apotheker dus. 2°. Zoodra .'de gevolgen van een ongeval langer duren dan 5 dagen, dan krijgt de arbeider van den eersten dag af een uitkeering van 70 pCt. van zijn dagloon. 3°. Kan de arbeider ten gevolge van het ongeval nooit weer zijn*gewoue werk doen, is hij dus blijvend invalide ge worden, dan ontvangt hij een pensioen van 70 pCt. van zijn loon. Verdiende zoo'n arbeider f 10 in de week, dan wordt zijn pensioen f 7. Dat houdt hij dan zyn heele leven. 4°. Is de getroffen arbeider maar voor een deel ongeschikt tot verderen arbeid, <lan krijgt hij natuurlijk een geringere uitkeering, omdat hij zelf nog een en ander kan verdienen. 5°. Komt de arbeider door een ongeval te overlijden, dan wordt voor begrafenis kosten uitgekeerd een bedrag van ten hoogste 30 maal het dagloon. 6°. De nagelaten betrekkingen (we duwe, kinderen, soms vader en moeder of grootouders), voor wie de getroffen arbeider geheel of gedeeltelijk de kost winner was, ontvangen de volgende uitkeeringen a. De weduwe ontvangt 30 pCt. van het dagloon van haar man als pensioen dit houdt op als zij hertrouwt, doch zij krijgt bij het trouwen een gift van 2 maal haar jaarpensioen. b. Een nagelaten kind krijgt 15 pCt. van het dagloon van zijn vader; zijn er meerdere kinderen, dan krijgen zij samen 30 pCt. Deze uitkeering houdt op de kinderen 16 jaar zijn geworden. c. Laat de getroffen arbeider geen vrouw en kinderen na, doch wel ouders, grootouders of audere familieleden, voor wie hij geheel of gedeeltelijk zorgde, dan komen deze voor een blijvende uitkeering in aaumerking. 7°. Als de landbouwer voor zichzelf en zijn kinderen ook in de Landbouw- Onderlinge gaat, dan worden dezelfde uitkeeringen gedaan als hun een ougeval overkomt. Uit het voorgaande volgt, dat er goed voor de getroffenen en hun nagelaten betrekkingen wordt gezorgd. Maar hiermede zijn wij er nog niet. Sedert 1 Januari zullen de knechts ook gesteund worden als zij worden aangetast door een bedrijfsziehie. Dat is een ziekte, die door het bedrijf ont staat. Zoo'n ziekte is al even erg als een ongeval en daarom heeft de Algemeene Vergadering der leden besloten aan de knechts, die aan een bedrijfsziekte komen te lijden, een uitkeering te geven. Door deze nieuwe bepaling doen de landbouwers meer dan de ongevallenwet van 1901 eischt van de industrieeleu Wel een bewijs, dat het den leden van de Landbouw-Onderlinge ernst, hooge ernst is met de verzorging van hun arbeiders. Voor de Landbouwers zelf is er aau de Landbouw-Onderlinge ook nog een groot voordeel verbonden. Het Burgerlijk Wetboek eischt in de artikelen 1401 tot 1407, dat de land bouwer alle schade zal vergoeden, die zijn knecht in zijn diensttijd aan een ander toebrengt. Als b.v. een knecht met paard en wagen uitgaat en hij rydt iemand omver of hij rijdt bij een winkelier de ruiten in, dan is de land bouwer aansprakelijk voor de schade; dezo schade kan 't is al voorgekomen iu de duizenden guldens beloopen. Welnu, deze aansprakelijkheid van den landbouwer neemt de Landbouw-Onder linge ook over, zoodat hij nooit behoeft te vreezen, dat bij plotseling voor groote uitgaven zal komen te staan. De Landbouw-Onderlinge is dus wel een vereeniging, die èn in -liet belang van de arbeiders èn in het belang van de landbouwers werkt. Geen enkele vereeniging of maatschappij, zelfs de wet niet, zorgt zóó als de Landbouw- Onderlinge. Het spreekt van zelf, dat de onkosten, die op deze verzekering komen, gedragen moeten worden door de landbouwers, maar doordat de Landbouw-Onderlinge geheel in handen is van de landbouwers zelf, zijn deze onkosten zoo gering mogelijk. De onkosten bedragen ongeveer f 1 per f 100 jaarloon't eene jaar kan bij liet audere eens wat verschillen, doch het draait altijd om den gulden been. Wie b.v. twee knechts heeft, die ieder f 400 verdienen, betaalt hiervoor per jaar ongeveer f 8, dat is 16 cent per week. Daarvoor worden de knechts dan uitstekend verpleegd als hun een ongeval overkomt, wordt hun een flinke geldelijke uitkeering gedaan, krijgen weduwen en weezen steun, en wordt de landbouwer gesteund als hij door den rechter zou kunnen worden aangesproken volgens de artt. 14011407 en 1638x van het Burgerlijk Wetboek. Voor den Tuinbouw zijn deze cijfers nog gunstiger. De onkosten bedragen ongeveer f 0,75 per f 100 loon. Voor een knecht, die f 400 per jaar verdient, wordt sleohts f 3 por jaar of G cent per week betaald. Waarlijk, hier wordt veel gegeven voor weinig geld. Eu dat kan ook, omdat de Land- en Tuinbouw-Ouder- lingen niet zijn speculatieve vereenigingen van eenige geldmannen, maar Onder linge Land- en Tuinbouwors-Vereeni- gingen, waardoor de land- en tuinbouwers elkaar onderling steunen en dan ook onderling de lasten dragen. Aan de Land- en Tuinbouw-Onder- lingen is nog een ander voordeel verbonden, nog veel grooter dan al het vorige bij elkaar. Zijn de Onderlingen nog grooter en sterker vereenigingen geworden, dan mag verwacht worden, dat de Regeering, die straks met een Land- en Tuinbouw-ongevallenwet zal komen, zeer zeker met het bestaan van de Land- en Tuinbouw-Onderlingen rekening zal houden. Er staan dus groote belangen voor de land- en tuinbouwers en voor de land en tuinarbeiders op het spel en daarom hopen wij, dat alle Land- en Tuin bouwers dit goed zullen iuzien en ieder, die nog geen lid is, zich zal aansluiten bij de Landbouw-Onderlinge of Tulnbouw- Onderlinge. AMERIKA. Washington. 12 Febr. President Taft liet hedennacht de oud-minister van Oorlog, Root, den tegenwoordigen minister van OorlogStimsonden minister van Marine, Mever, en den chef van den generalen staf, generaal Wood, alsmede officieren, behoorende tot het leger en de vloot, tot een conferentie bij zich ontbieden. Besloten werd heden nog drie kruisers naar de Oostkust van Mexico te zenden en onmiddellijk over te gaan tot het voor bereiden van twee transporten troepen, opdat deze naar Mexico-City gezonden kunnen worden tot bescherming der vreemdelingen, ingeval de vyandelyk- heden voortduren en een anarchistischen toestand ontstaat. Na afloop der confe rentie verklaarde de secretaris van den president, dat de regeering geen politiek van intervontie wilde voeren en geen enkelen stap zou doen, die haar kon dwingen later tot interventie over te gaan. Te Houston Mississipi, lynchte een woedende menigte Zaterdag een neger, dien zij er van verdacht, de bedrijver te zijn van den moord op een blanke vrouw, wier ringen in zijn bezit werden gevonden. Om eenzelfde reden was den vorigen dag ook een neger gelyncht. De ongelukkige zwarte werd gebonden en aan een ijzeren paal vastgemaakt. Daarop drenkte de menigte hem met pek, omgaf hem geheel met takke- bosschen en verbrandde hem levend. De zuster der jonge, vermoorde vrouw stak zelf eerst den brand in het hout. Om den doodstrijd van den neger te bekorten, drong de vader van de ver moorde vrouw ten slotte door de menigte heen en maakte hem met vier revolver schoten af. Nadat 96 procent van de 30.000 stokers, die by de Oostelijke spoorwegen in dienst zijn, gesterad hadden voor een staking, hielden hun vertegenwoordigers een bespreking met de directies der spoorwegen en stelden haar een zooge naamd ultimatum. Dit werd van de hand gewezen, daar dit tengevolge zou hebben, dat de bedrijfskosten met meer dan 12 millioen dollars werden ver meerderd. Toen de vergadering was afgeloopen, werd verklaard, dat de stokers van plan waren een geschreven verklaring omtrent den toestand aan de directies te doen toekomen, maar niet onmiddellijk in staking te gaan. Vijf leden van de Wetgevende Vergadering van West-Virginia, zyn gearresteerd onder verdenking, dat zij gezamenlyk 20.000 dollars zouden hebben ontvangen om hun stem uit te brengen voor één der candidaten voor het lid maatschap van den Senaat der Ver- eenigde Staten. OOSTENRIJK. Eén der beruchtsteavonturiers., Ignaz Strasznoff, die zijn medemenschen voor meer dan drie millioen kronen heeft bezwendeld, stierf dezer dagen in een Kroatische gevangenis. De manieren, om zich geld te verschaffen, waren even veelvuldig als afwisselend. Op zekeren dag verscheen hij voor bisschop Wilhelm 1st wan te Steina- manger en stelde zich als diens uit Amerika teruggekeerden neef voor. Met de van den bisschop afgetroggelde 12.000 kronen, speelde hy zoodanig den grooten heer, dat de bisschop het ver nam en hem de deur wees. Precies dezelfde streek speelde hij bisschop Benda te Neutra. Deze echter verstond geen scherts en liet hem arresteeren. Hy werd toen tot drie jaar tuchthuis straf veroordeeld. Na deze straf uitge zeten te hebben, had hij natuurlijk onmiddellyk weer geldgebrek en plotse ling dook hij thans op als dragonder luitenant en wist als zoodanig een oude barones in te palmen, die hem haar geld liet beheeren. Gevolg was, dat hij op zekeren morgen met de kas en de kostbaarheden der barones verdwenen was. Bovendien kreeg zij eenige rekeningetjes thuis van paarden- en automobiel-handelaars. Haar galant had op haar naam de noodige inkoopen gedaan en een en ander weer a contant verkocht. Hy werd gearresteerd en moest wederom twee jaar brommen Toen hij weer vrij was, meende hy wel recht op bevordering te hebben; deed zich thans voor als ritmeester, bezocht vele voorname gezelschappen en lichtte verscheidene magnaten voor hooge bedragen op door valsch spel. By een poging tot oplichting, waarby hij zich voordeed als commandant der lijfgarde van aartshertog Joseph, werd hij ont maskerd en voor drie jaar in de ge vangenis opgesloten. Maar zyn grootsten streek haalde hy uit in Kroatië Slavonië, waar het hem gelukte de toonaangevende kringen van het heele land bij den neus te nemen. Op zekeren dag in den herfst van 1908, ontving aartsbisschop dr. Posilowitch, een telegram uit Weenen, waarin hem de aankomst van Hofrat Berger von Wildenegg, van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, aangekon digd werd. De gezant was met een geheime missive belast. De Weener regeering wilde een nieuw partyblad oprichten, waarvoor een half millioen kronen noodig was. Hy haalde den aartsbisschop over, voor 200.000 kronen te teekenen, en ook andere voorname personen vlogen er in. Maar hy dreef de grap te ver en dat was hem nood lottig. Hij meldde zich ook aan by den banus, Pejacsewitch. Deze kwam de zaak verdacht voor en ofschoon de gewaande gezant spoedig onheil rook en de vlucht nam, werd hy door de politie achtervolgd, die hem te Boeda pest achterhaalde en arresteerde. Naar Agrara teruggebracht, werd hij tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. DUITSCHLAND. De jury van één der Berlijusche recht banken heeft een opmerkelijke uitspraak gedaanEen arme, ziekelijke arbeiders vrouw stond terecht wegens moord op haar 8-jarig onechtelijk kind. De vrouw had, na veel ellende doorstaan te hebben, en toen zij geen kans meer zag om voor zich en het kind, dat gebrekkig, achter lijk en zoo goed als blind was, het noodige geld te verdienen, besloten om zich met baar zoontje van het leven te berooven. Zij had daarom de gaskraan opengezet, en toen één der buren binnen trad, had hij haar 'met het kind, dat reeds dood was, bewusteloos in bed ge vonden. Het openbaar ministerie eischte schuldigverklaring met inachtneming van verzachtende omstandigheden. De advo- vaat der beklaagde pleitte vrijspraak, daar de vrouw de daad uit liefde voor haar kind en in vertwijfeling begaan had en niet met misdadige oogmerken. De verdediger herinnerde o. a. aan de woorden van Maxim Gorki: „De ver twijfeling is de zuster van den waanzin". De jury heeft daarop de vraag naar de schuld der beklaagde ontkennend beantwoord, waarna vrijspraak gevolgd is. BELGIË. Brussel, 12 Febr. De 300 gedelegeerden, die het comité voor de algemeene werk staking vormen, kwamen hedenochtend alhier hijeen. Zij hebben vastgesteld, dat de algemeene staking tot verkrijging van het algemeen kiesrecht den 14den April zal beginnen, u.l. daags vóór de bijeen komst der Kamers, na afloop der Paasch- vacantie. Uit Stad en Provincie. Staven isse, 12 Febr. Maandagavond j.l. hield de Patroons- en Werklieden vereniging, „De Toekomst" alhier hare gewone jaarlijksche vergadering, in het Café van F. Hout. Daar de voorzitter, de heer H. J. Dorst, verhinderd was om deze vergadering bij te wonen, werd deze geopend en geleid door den vice-voor- zitter, den heer J. Leune, die de aan wezigen het welkom toeriep on zijn spijt uitdrukte, dat de voorzitter deze verga dering niet kon bijwonen. Alvorens de notulen te lezen, achtte de voorzitter het noodig om aan de leden en eventueel aanwezige niet-leden, eerst 'nog een en ander mede te deelen over het doel en de werking der vereeniging. Hij begon met de aandacht te vestigen op de werking van het Arbeidscontract en herhaalde, wat hij daarvan reeds vroeger had gezegdn.l. ditdat de daaruit voortvloeiende verplichtingen voor den werkgever zeer weinig, en voor den uitwonenden en lossen arbeider van geenerlei waarde zijn. Hij wees vervolgens op liet groote en steeds toenemend aantal landbouwers, die zich aansluiten bij de vereeniging „De Landbouw Onderlinge", welke door de landbouwers geheel vrij willig is opgericht en brengt dan ook aan de aangeslotenen een woord van hulde en dank voor hetgeen ze zoo ge heel vrijwillig voor hun arbeiders hebben tot stand gebracht. Alléén drukt hij zijn spijt uit, dat deze vereeniging tot heden nog niet één stap is vooruitgegaan in de goede richting, door ook uitkeering te geven bij ziekte aan de arbeiders. Doch in deze leemte kan voorzien worden en voorziet thans ook onze vereeniging „De Toekomst", die aan hare leden-werk nemers uitkeering geeft bij ziekte enz., waarvoor goeu uitkeering uit anderen hoofde wordt ontvangen. Ook deze vereeniging telt onder hare leden verschillende werkgevers, waaraan wij dan ook dank verschuldigd zijn voor hunne vrijwillige bijdragen, die ons in staat stellen, om het hoofddoel der ver eeniging te kunnen bereiken. Het spijt hem dan ook, dat niet meer werkgevers op de vergadering aanwezig zijn en ook voor hen, dat niet meer werknomors toe treden, daar ook dan het aantal leden werkgevers grooter zou worden en daar mede ook onze vereeniging finantieel krachtiger en sterker, zoodat we een stootje zouden kunnen verdragen, daarbij wijzende op een post van ruim f 60, welke aan een lid-werknemer in Jj)12 bij ziekte is uitgkeerd. Ook wees hij er op, dat de uitkeering bij ziekte hier niet is een aalmoes, doch dat men door de f 3,50 contributie, die een lid-werknemer over 35 weken per jaar betaalt, een recht verkrijgt op de kas der vereeniging. Staande deze vergadering werden twee nieuwe leden ingeschreven, waarvan er één reeds ter vergadering aanwezig was. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Uit een verslag omtrent het ledental bleek, dat het aantal leden-werkgevers op elf is gebleven en dat het aantal leden-werk nemers met 13 is vermeerderd en alzoo op 31 Dec. bedroeg 33. Uit eem daarna uitgebracht verslag van den penningmeester bleekdat ontvangen was in 1912 van de leden werkgevers f 99,87 5, en van de leden-werk nemers aan contributiën en entree-gelden f 123,10, terwijl op het spaarbankboekje nog f 0,38 rente over 1911 was bijge schreven. Alzoo ontvangen in 1912 totaal f 223,355. De uitgaven hebben bedragen aan Uitkeeringen aan 7 werknemers over 112 werkdagen totaal f 108,40 en onkosten f 28,55, is alzoo totaal f 136,95. Goed slot 1912, alzoo f 86,405 Goed slot van 1911 was f 35,785 zoodat de vereeniging op 31 Dec. 1912 bezat f 122,19, waarvan ruim f 100 op de Boerenleenbank was geplaatst. Deze rekening werd daarna goedge keurd. Dg Voorzitter brengt hiervoor zijn dank aan de vergadering en aan den secr.- penningmeester voor zijn gehouden beheer. Daarna had de verkiezing plaats van 2 bestuusrleden, wegens periodieke af treding van de heeren A. Stoutjesdijk en A. Struik, die beiden met bijna algemeene stemmen werden herkozen. Ook het bestuursvoorstel om de op de algemeene leden-vergadering 25 ets. presentiegeld aan de leden te geven, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna spreekt de voorzitter nog kort over het toelaten van vrouwelijke leden in de vereeniging en stelt hij voor, om van dit punt af te stappen, tot zich gevallen zouden voordoen, dat volgens het thans geldende reglement ook vrouwen lid zouden kunnen worden, welk voorstel door allen werd goedgekenrd. Na nog eenige huishoudelijke zaken besproken te hebben, sloot de voorzitter deze vergadering, waarbij hij de leden dankt voor hun opkomst en hun een tot weerziens toeriep. Officieel Marktbericht. BOTER 0,65 en 0,725>er 5 H.G. KIP-EIEREN ƒ0,75 en 1,— per 25 st. Ziehikzbe, 13 Febr. 1913. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. Heden overleed, in het Sophia- Ziekenhuis te Zwolle, in den ouder dom van ruim 70 jaren, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw ELIZABETH WILLEMINA CREMERN, Weduwe van wijlen den heer H. P. van Nahuijs, Drmschor, 12 Februari 1913. Uit aller naam, E. H. P. VAN NAHUIJS. TE HUUR, terstond of met 1 Mei: Een Woon- of Winkelhuis (Havenplein). Te bevragen b(j M. FRANKEN. TE KOOP: Een dukaten gouden Ring met malthezer ridder kruis. Te bovragen bjj L. VAN SLUIS, Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 6