ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 14 Februari 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9351. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Het, Rapport van de Onderwij8-Commissie namens den Algemeenen Nederlandsehen Bond „Vrede door Recht". In de algeraeene vergadering van den Algemeenen Nederlandsehen Bond „Vtede door Recht" van 29 Mei 1908 werd een voorstel aangenomen, waarbij het Hoofdbestuur werd uitgenoodigd „Over te gaan tot de benoeming eener Commissie, waarin ook deskundigen in zake onderwijs zouden zitting hebben, teneinde een rapport samen te stellen over de vraag, wat er kan gedaan worden om reeds de ieugd meer te doordringen van de vredesbeginselen en meer in 't bizonder van de zegeningen van den vrede, in tegenstelling met de nadoelen van den oorlog". Bedoeld rapport is inmiddels verschenen en in den handel gebracht. De uitgebreide taak der Commissie heeft vooral bestaan in het bestudeeren van de meest be kende leer- en leesboekjes (geschiedenis, aardrijkskunde, Nederlandsehen Fransch) en zangboekjes in gebruik by het open baar en bizonder Lager Onderwys. De positieve uitkomsten dezer enquête waren over 't algemeen niet zeer gunstig. Vooral in de geschiedenisboekjes wordt het ruw geweld nog al te vaak ver heerlijkt. Oorlogen vormen meestal de hoofdschotel, in plaats van dat men de jeugd wijst op de groote beteekenis van wetenschap en kunst, handel en verkeer. Van de z.g.n. „Helden des vredes" worden hoogstens sommige genoemd, meestal echter niet behandeld. In plaats van den leerlingen duidelijk te maken, dat, by toenemende beschaving der volken, oorlogen tusschen hen een steeds meer verouderd rechtsmiddel worden, leidt een dergelijke voorstelling van zaken tot de moraal, dat de oorlog nog, als van eeuwen her, het vanzelfsprekende uiterste rechtsmiddel der regeeringen is. Een belangrijke grief tegen de heerschende methode is, dat de geschiedenis van den nieuwsten tijd, voor de lagere school toch zeker het belangrijkste ge deelte, veelal zeer onvoldoende behandeld wordt. De verstandelijke en zedelijke vorming, welke van het geschiedenis onderwijs zoo uitstekend kunnen uitgaan, zyn dikwijls ver te zoeken, om van opvoeding in de richting van naasten liefde, van wederzydsche waardeering en internationale gerechtigheid tusschen de volken en van liefde tot beschaving en recht maar niet te spreken. Naast sleur, is schromelijk overdreven examen vrees zeker de hoofdoorzaak van dit verknoeien van het geschiedenis-onder wijs op de lagere scholen. Ook op de aardrijkskundige boekjes valt nog veel aan te merken. Een groote grief tegen de meerderheid hiervan is, dat ze betrekkelijk te lang stilstaan bij den kosrai8chen en physischen toestand der aarde en veel te kort bij het leven en het werk der menschen. Vooral kunst en wetenschap, die de volken meer dan iets anders vereenigen, worden stief moederlijk behandeld. Over de vredesbeweging wordt nergens iets vermeld; niets van Bern als zetel van het Internationaal Bureau en het Roode Kruis, noch zelfs over Den Haag als zetel van het Hof van Arbitrage en het Vredespaleis. Daarentegen veel over vestingen, oorlogshavens, kanonnen en gewerenfabrieken. Nooit wordt gewezen op het gelukkige leven van een volk als het Zwitsersche, in een klein land, zonder havens, wel op de groote zee macht van Engeland en op de nood zakelijkheid van vrije zeehavens voor Rusland. By de leer- en leesboekjes der Nederl. en Fransche taal wordt ook nog veel kaf onder 't koren gevonden. Om de jeugd kennis te laten maken met de nieuwere humane begrippen omtrent volkenrecht en volkerenplicht, oorlog en vrede, arbitrage, internationale verstand houding en algemeene humaniteit, werd niet gedacht, daarentegen worden onder werpen als vechtpartijen, jachttafereelen, hengelen en oorlogsverhalen vaak be handeld. Wel wordt er in deze boekjes ook van eenige helden des vredes ge- sproken, maar niet over menschen als Dunant, Florence, Nichtingale, Passy en anderen, by wier levensbeschrijving de rampen des oorlogs zoo treffend kunnen geschilderd worden. Het rapport omtrent de zangboekjes is niet van de gunstigste. Yechtliederen en jagersliederen zyn in de meeste bundels in grooten getale te vinden, terwijl slechts zeer zelden liederen voor komen, die de daden van de helden der reddingsboot, van ontdekkingsreizigers, brandweermannen, of den roem onzer dichters en schilders bezingen. Nationale liederen komen natuurlijk veel voor en dat zal niemand afkeuren als ze niet chauvinistisch zijn. Het rapport wijst op „Het Vredeslied", hymne van Dr. O. W. Holmes, Angel of Peace, ver taald door raej. O. Riedel, als een lied om 18 Mei, den vrededag, op de scholen te laten zingen. De liederboekjes zijn enkel uit het oogpunt der woordenkeus beoordeeld, geenszins als melodiën. Jammer dat zoovele schoone liederen naast opwekking tot vaderlandsliefde, van haat tot andere volken spreken. De Commissie welke het rapport heeft samengesteld, heeft zich uitmuntend van zijn taak gekweten. Wij wenschen het dan ook in handen te zien van alle onderwijzers en onderwijzeressen, zoowel bij het bizonder als het openbaar onder wys. Het is verkrijgbaar bij de firma Thieme te Zutphen (95 blz. 30 cent) en zeer zeker valt er voor hen iets uit te leeren en zullen zij er hun paedago- gische kennis mee verrijken. Pago. De Balkan-oorlog. De Bulgaarsche lozing over do vijandelijkheden. Sofia, 12 Febr. (Reuter). De dag van gisteren is te Tchatalja en Boulair kalm voorbij gegaan, daar de Turken tot geen enkele actie overgingen. De Bulgaarsche troepen versterkten zich in de stellingen voor Boulair en 5 kilometer ten westen van Tchatalja. In het gevecht van eergisteren bij Tcharkeui verloren de Turken meer dan 1000 man, terwijl de Bulgaarsche ver liezen slechts 60 man bedroegen. Het bombardement van Adrianopel duurde den geheelen dag onafgebroken voort. Het grof geschut der Turken be antwoordde het vuur. Bij het ondervragen der Turken, die in het gevecht bij Oklali in de omstreken van Tchatalja gevangen genomen werden, werd vastgesteld, dat de Turksche troepen drie bataljons sterk waren van het 11e en 17e regiment infanterie. Ieder bataljon bracht 200 man in het vuur. De Turk sche batterijen, die rondom het dorp Issidine in stelling gebracht werden, moesten door infanteristen getrokken worden, daar de paarden uitgeput waren. Den 8 en 9 dezer leden de Turken zeer groote verliezen. De officieren moedigen de soldaten aan, door te zeggen, dat de Turksche troepen bij Tchatalja en Galli- poli het offensief hernomen hebben, om Adrianopel to ontzetten. De gevangenen verzekeren verder, dat 't sluiten van den vrede met ongeduld in de rangen van het leger verwacht word£. Bovendien was de vroegere minister van oorlog meer populair dan de tegenwoordige. Berichten uit Turksche bron. Coostantlnopcl, 12 Febr. De Turken sloegen den 9 dezer de Bulgaren tot de rivier Kavak terug en bezetten den 10 dezer Xamilko en Kavak. Zy verloren 1200 gewonden, maar hadden weinig gesneuvelden. De Turkpn hernamen by Adrianopel verschillende posities. De troepen bij Silivri rukten op tot Mouraldi. Fabu pasja voert te Gallipoli bevel, Izzed pasja te Tchatalja, Khalil bey aan de kust van de Zwarte Zee, en Enver bey te Rodosto. Nieuwe vredesonderhandelingen i Londen, 12 Febr. De Turksche gezant alhier, Tewfik pasja, heeft de bemidde ling der mogendheden ingeroepen, om aan den oorlog een einde te maken. Men kan aannemen, dat de gezanten- conferentie, die gisteren plaats vond, het Turksche verzoek reeds besproken heeft. Volgens de Frankf. Zeilung ver zocht de Porte den grooten mogend heden, om op den grondslag van haar laatste voorstellen, als gevolmachtigden van Turkije nieuwe vredesonderhande lingen te beginnen. Naar men zich zal herinneren, heeft de Porte in 1897, na de veldtocht in Thessalië iets dergelyks gedaan. ENGELAND. De kiesrecht vrouwen zyn nu begonnen aanvallen op de clubs in West-End te doen. Een aantal ruiten van de voor name clubs, zooals de Reform-Club, Carlton- en Junior Carlton-Club, benevens de Oxford- en Carahridge-Clnb, werden verbryzeld. De projectielen bestonden uit stukken lood van ongeveer (wee ons en harde kogels van vuurvaste klei. Twee vrouwen werden op heeterdaad betrapt en gearresteerd. NEDERLAND. Amsterdam, 12 Febr. Gisteren kwam bij een zestal firma's in goud en zilver werken een als heer gekleed persoon die verschillende groote inkoopen deed met afspraak dat dadelyk na het ont vangen van postwissels de goederen zouden worden afgezonden. De firma's vonden de zaak verdacht en wachtten met de postbestelling. De postwissels werden ontvangen. De gekochte voorwerpen werden evenwel nog niet afgezonden. De man scheen er op gerekend te hebben, dat dit zou geschieden voor de wissels geïnd waren. Evenwel bleken de wissels valsch, tot zelfs het stempel op de zegels. Er stond op den naam J. W. van Zanten. Voor zoover bekend liep geen der handelaren er in. De politie stelt een uitvoerig onder zoek naar deze zaak in. Dinsdagmiddag reed een auto in tamelijk snelle vaart op de Wetering schans, komende uit de richting van het Paleis voor Volksvlyt en gaande in de richting naar het Leidscheplein. Even voorby de brug vóór het Rijks-Museum kwam van den tegenovergestelden kant een wielrijder, die naar de verkeerde richting uitweek. De bestuurder van den auto, de heer C., had geen tyd meer om te remmenhy gooide dus, om een ongeluk te voorkomen, het stuur om, met het gevolg, dat de auto een zwaai maakte, het trottoir opvloog en een meisje aanreed, dat ernstig werd verwond. Daarna reed de auto tegen een boom aan, en trof nog twee meisjes die juist daar passeerden, en die ook beiden gewond werden. Dadelyk snelden van alle kanten menschen toe, die het ongeluk hadden zien gebeuren. Het eerste getroffen meisje, dat hevig bloedde, werd naar het Gasthuis vervoerdvan beide anderen werd de een met een rytuig naar huis gebracht, terwyl de ander, die, slechts een onbeteekenend kwetsuur had ge kregen, te voet huiswaarts kon gaan. De auto was door de aanryding tegen den boom aan het spatbord beschadigd. De aangereden meisjes zyn leerlingen van het Stedelyk Gymnasium. 's-Gravonhage. Volgens de Tel is H. M. De Koningin voornemens 26 Febr. met Prinses Juliana naar Hoheraark in den Taunus terug terug te keeren, waar schijnlijk voor eenige weken. Gedurende het a.s. verblijf van de Koninklijke Familie in den Taunus, streeft H. M. de Koningin er naar, dat Prinses Juliana in den vreemde zooveel mogelijk te midden van Haar bekende personen verkeert. Zelfs de* werkvrouw, die tijdens het verblijf van de Koninklijke Familie op Het Loo, geregeld haar werkzaamheden vindt in 't chalet van de Prinses in het Koninklijk Park en dus dagelyks omgang met Haar heeft, ontving aanschrijving, dat zij er op rekenen moest, mede naar den Taunus te vertrekken. Men begrijpt, dat dit voor het een voudige raensch een gebeurtenis van gewicht is! Dinteloord, 13 Febr. Dinsdag j.l. hield de gemeenteraad eene openbare ver gadering, waar alle leden, behalve de heeren L. Vogelaar Jz. en H. van Nieuwenhuyzen afwezig waren. Ie punt. Goedkeuring der aanbesteding van de gemeentewerken. De werken wor den aan de laagste inschrijvers gegund. 2e punt. Adres van den telefonist, J. Roomer, om verhooging zijner jaar wedde. Na eenige deliberatie wordt het salaris van f 300 gebracht op f 425 en de dienst bepaald van 8 uur 's morgens tot 1 uur; van 23£ en van 6—8 uur. 3e punt. Het voorstel van Burgem. en Weth. tot het aangaan van een geld- leening, groot f 2000 tegen den koers van 4} pCt. voor den aankoop van keien wordt aangenomen. 4e punt. Verpachting van het innen der havengelden. De verpachting van de haven wordt gegund aan den heer A. L. Troost voor de som van f 850, die aan den Laaddam aan den heer P. van Meer voor f 25. 5e punt. Tot leden van het stem bureau worden gekozen de heeren J. Korst en A. Bom; tot plaatsver vangende leden de heeren P. Sneep en C. Molendyk. Hierna werd de vergadering gesloten. Oscli, Maandagmorgen had in de gas fabriek alhier een hevige ontploffing In opdracht eener daartoe benoemde commissie had een onderzoek plaats. Het betrof de geheele fabriek. Er was een begin gemaakt met afsluiting der hoofd leiding, om zoodoende controle te hebben op den stations- en proefmeter. Vermoedelijk is in de hoofdleiding, in de kamer waar meters en regulateurs staan, een lek ontstaan, waardoor gas ontsnapte, dat waarschijnlijk niet door den ventilator naar buiten kon worden verwerkt. De baas-stoker, W. Philipsen, was bezig geweest met eenige werkzaamheden in genoemd lokaal, waar nooit met vuur mag worden gekomen en waaraan hij ook gisteren stipt had gehouden. By het verlaten van het lokaaltje, waarvan hij de deur open had laten staan, is ontsnapt gas hem nagezogen en in aanraking gekomen met het retort- of ontstekingsvlarametje in het naastge legen kamertje. Aanstonds had een hevige ontploffing plaats. De baas-stoker werd tegen den grond geslagen. Zyn kleeren vatten vuur. Onmiddellijk stonden beide lokalen in brand, en werden stukken van het dak weggeslagen. De zoon van den baas, W. Philipsen Jr.. stoker aan de fabriek, de stoker Jan Ruijs en de opzichter Koeken bekwamen bij het redden van den baas-stoker ernstige brandwonden. De baas-stoker zelf is hevig gebrand, zóó ernstig, dat hy in levensgevaar ver keert. Hy is naar het gasthuis overgebracht. De gemeentebrandweer alsmede het personeel der firma Hartog was met de stoomspuit dier firma spoedig ter plaatse en was het vuur aanstonds meester, terwijl dr. Van Beek mede spoedig aanwezig was voor het verleenen van genees kundige hulp. De schade aan gebouw, machinerieën en meters is nogal belangrijk. Verzekering dekt echter de schade. Landbouw en Veeteelt. „Landbouwers, past op uw neuzen 1", zouden wy haast weer wel willen zeggen, eenmaal is Zeeland bewerkt met zyn „bloedmest" en velen zullen zich nog wel herinneren, op welke wyze tal van boeren toen van een koude kermis zyn thuisgekomen. Hieraan werden wy her innerd, toen wy in 't Zeeuwsch Landbouw blad van heden door den directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, een waarschuwing vonden tegen een meststof genaamd „Poudro", dat aan genoemd station is onderzocht en een resultaat heeft gegeven om in het algemeen belang tegen aankoop van dat goed te waarschuwen. Zonder de cyfers te noemen, die in het Landbouw blad zijn opgesomd, raeenen wy ook hier voor vele kleinere landbouwers, die niet als lid bij genoemde Maatschappij zyn aangesloten en dus het genoemde blad niet in handen krijgen, er even op mogen tê wijzen, zich eerst goed te overtuigen van wat geleverd wordt, alvorens zich met den aankoop van niet deugdelijk gegarandeerde kunstmest stoffen in te laten. Poortvliet. Op de fairbank te Nieuw- Stryen werd in het afgelöopen jaar totaal gewogen 7.481.378 kilogram verschillende artikelen, waaronder 5.111.060 kilo suiker bieten, benevens twee runderen. Goes. Dat er hier in den omtrek weinig gelegenheid voor vele land bouwers is, om hun bedrijf uit te oefenen, wegens schaarschte aan beschikbare hofsteden met land, moge blijken uit het feit, dat zich onlangs voor een hof stede, die met Maart vry komt, meer dan 80 boeren of boerenzoons hebben aangemeld, om die in huur te ver krijgen. RECH~TSZAKE nT" Het O. M. bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd: ambtshalve 1°. tot vernietiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij J. S. B., commies bij 's rijks belastingen, met vernietiging van een vonnis van den kantonrechter te Goes, op verzet gewezen, en met bekrachtiging van een verstek-vonnis van dien kantonrechter, tot drie dagen hechtenis was veroordeeld wegens open bare dronkenschap te Kortgene, en 2°. tot verwijzing van de zaak naar het gerechtshof te 's-Gravenhage; en zulks op grond, dat een proces-verbaal be treffende het ter terechtzitting van den kantonrechter voorlezen van een stuk, waarop ten bezware van den beklaagde was acht geslagen en het proces-verbaal omtrent het uitgesproken verstek-vonnis niet door den kantonrechter waren onderteekend, zoodat de rechtbank het verstek-vonnis niet had mogen be krachtigen. Uitspraak 10 Maart. De bekende notaris H. A. van Dalsum te Hulst is, naar aanleiding van een door hem geschreven, doch niet onderteekend artikel in het weekblad De Volkswil, welk artikel getiteld was: „Corruptie in onze Christelijke regeering?", voor de Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candidaat-Notarissen te Middelburg gedaagd, aan welke uit- noodiging om te verschijnen door hem niet is voldaan. Gedaagde had het advies ingewonnen wan mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer, die van oordeel was, dat het artikel niets bevatte wat met het ambt van notaris iets hoegenaamd had uit te staan en die de oproeping dan ook eenigszins zonderling achtte. De beer Treub meende bovendien, dat, indien de Kamer van Toezicht op grond van hetzelfde artikel een waarschuwing mocht toedienen, zij de grenzen van haar bevoegdheid geheel te buiten zou gaan. Notaris Van Dalsum is daarna opnieuw opgeroepen en heeft, na weer niet ver schenen te ziju, van de Kamer van Toezicht op grond van art. 50c der wet op het notarisambt een waarschuwing ontvangen, mede op grond van de overweging, dat door de opneming van bedoeld hoofdartikel door den heer Van Dalsum een handeling was gepleegd, strijdig met de eer en de waardigheid van het notarisambt, in zooverre daarin wordt beweerd, „dat een daad van corruptie door het hoogste burgerlijk gezag in Nederland in bescherming wordt genomen". ONDER W IJ 8. Brouwershaven, 13 Febr. Gisteren- j avond hield de afdeeling Brouwershaven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 4