ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 14 Februari 1913. VAN HOUTEN 'S Eerste Blad. Voorontwerp Mmv-tMM GEEFT HERSTELLENDEN NIEUWE KRACHT (Z ierikzecHChe Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9351. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure Dit nummer bestaat uit drie bladen. Postkantoor te Zierikzee. L\jst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van hier verzonden, gedurende de le helft van Februari 1913: Brieven: J J. Steur, Ellemeet. J. R. Riggs, Esq 47 Rd. Liverpool. Algem. Adv. Bureau Amsterdam (door Kerkwerve verzonden). Briefkaarten. Schipper Wed. v. d. Laan p/a Sasmeester Dinteloord. Mr. G. Huitink Chicago. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze ,,b(j onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggeven". Bovengenoemd voorontwerp, onlangs besproken door den heer M. C. Mulock Houwer in de afdeeling Zierikzee der „Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland", is aan de onderscheidene Maatschappijen van Landbouw in Nederland door den Minister van Landbouw toegezonden met het verzoek, vóór 1 Maart 1913 de opmerkingen te mogen vernemen, waartoe de kennisneming van dit ont werp haar aanleiding geeft. Daar in het algemeen de taal der wet vaak ingewikkeld is en aan duide lijkheid niet zelden veel te wenschen overlaat, zoo meenen wy velen in het landbouwbedrijf geen ondienst te be wijzen, wanneer wy de hoofdbepalingen van genoemd voorontwerp in een voor een ieder begrypelyken vorm pogen weer te geven. In de allereerste plaats geeft het ontwerp in zyn inleiding een omschrij ving van landarbeid. Daaronder verstaat het ontwerp alle werkzaamheden verricht in ot voor 1°. den landbouw; 2°. den tuinbouw; 3°. den boschbouw; 4°. de veehouderij. Het ontwerp beschouwt evenwel niet als landarbeid: 1°. sommige met name genoemde werkzaamhedenalseikenschillen hoepelmaken 2°. alle werkzaamheden in lokalen, waar vlas gewraakt of gezwingeld wordt; 3°. alle huishoudelijke werkzaamheden van inwonenden; 4°. alle werkzaamheden van vrouw, kinderen en pupillen van den land bouwer. In het algemeen geldt, dat een ieder landarbeid verrichten mag. Hierop zyn evenwel uitzonderingen. Geen landarbeid mag namelyk verricht worden 1°. in geen geval door kinderen, die den leeftijd van tien jaren nog niet bereikt hebben 2°. als regel niet door kinderen die nog geen dertien jaar oud of nog leerplichtig zyn, tenzij dit by Kon. Be sluit toegestaan is voor bepaalde soorten van landarbeid, voor bepaalde tijden van het jaar, en voor bepaalde streken van ons land 3°. des naohts door vrouwen of door jongens, die nog geen zestien jaar oud zyn. De nacht wordt geacht in te gaan des avonds 9 uur en te eindigen des ochtends 5 uur; 4°. door alle gehuwde vrouwen of de ongehuwde vrouwen, wanneer zy de huishouding besturen: a. gedurende twee achtereenvolgende uren in den tyd tusschen 11 uur in den voormiddag en drie uur in den namiddag; b. des Zaterdagsnamiddags na één uur; 5°. door vrouwen binnen vier weken na haar bevalling. 6J. door vrouwen van welken leeftyd ook, en door jongens alleen voor zoover zy den leeftyd van zestien jaren nog niet bereikt hebben, in de by Kon. Besluit aangewezene gevallen. Wanneer namelyk aan den landarbeid of aan een bepaalde soort van land arbeid een hygiënisch of moreel gevaar verbonden is, dan kan by Kon. Besluit aan genoemde categoriën van personen de landarbeid verboden worden. De landbouwer is strafrechterlijk aan sprakelijk, als by hem door personen landarbeid verricht wordt, aan wie dit verboden is. De overtreding wordt be recht door den kantonrechter, die hem een geldboete of hechtenis kan opleggen. By Kon. Besluit kan worden bepaald, wat in het belang van de zindelijkheid en de hygiëne, ter voorkoming van ongevallen, en tot verkrijging van goed drinkwater bij het verrichten van land arbeid moet gedaan worden. Het districts hoofd der arbeidsinspectie bezit in ver band hiermede de bevoegdheid schriftelijke voorschriften te geven. Wanneer een landbouwer tegen die voorschriften be denkingen heeft, dan kan hy daarvan in beroep komen by den betrokken Minister van Landbouw. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLAND. Utrecht, 13 Pebr. Hedenmiddag schoot het gemeenteraadslid v. M., wonende te de Bilt, zich in de presidentskamer der rechtbank alhier dood, op het oogen- blik, dat daar een poging werd gedaan om een verzoening tot stand te brengen tusschen hem en zijn echtgenoote, tusschen wie een echtscheidingsproces liep. In de Koningstraat alhier heeft een bewoner dier straat op een vrouw uit dezelfde straat, met wie -4wi in onmin leefde, drie revolverschoten gelost. De vrouw werd niet levensgevaarlijk aan linkerarm en rug gewond. De dader heeft daarna getracht zichzelf te dooden; door zich in den mond te schieten. Beiden zijn in de Rijksklinieken ter verpleging opgenomen. Rotterdam, 13 Febr. Gistermorgen beeft de artist Joseph Kokes, die in den Circus aan het Stationsplein zoodanig kwam te vallen, dat hy bijna het „voor beeld" van zijn voorganger Gadbin I gevolgd had, het Ziekenhuis verlaten. De doctoren hadden hem nog wel liever een paar dagen onder hun hoede gehouden, maar Kokes gevoelde zich zoover hersteld, dat hij niet langer in de inrichting wilde vertoeven. Of hij zich weer aan den doodensprong zal wagen? Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 14 Febr. In de gisteren namiddag in het „Huis van Nassau" drukbezochte vergadering der Federatie Schouwen-Duiveland van den Bond voor Staatspensionneering, werd o. m. besloten op dén 2en Pinksterdag een openlucht meeting te Haamstede te houden. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Bondsvergadering te Amsterdam werd gekozen mr. S. G. Canes, tot diens plaats vervanger de heer J. Fokker te Burgh. Woensdagavond werd in de Concert zaal vanwege het Departement Zierikzee der Maatschappij tot nut van 't algemeen, door den heer H. T. van IJsseldijk een volksvoordracht met lichtbeelden ge houden over een reis door Sumatra's Oostkust (Deli). De voorzitter van het Departement, mr. Van Geuns, opende de flink bezochte bijeenkomst met een inleidend woord, waarbij hij met ingenomenheid gewag maakte van de talrijke opkomst, waarin hij een bewijs zag, dat het een goede gedachte was de volksvoordrachten te doen herleven. Nu is het wel jammer, dat juist de eerste voordracht, welke als toelichting tot de lichtbeelden zich niet leent voor een beknopt verslag, niet in allen deele beantwoord heeft aan de gekoesterde verwachting. Moge dit voor het bestuur geen reden wezen den ingeslagen weg te verlaten. Op verzoek is eervol ontslagen als lichtwachter by de rykskustver- lichting aan de Val, by Zierikzee, C. ten Haaf. Na de invoering der nieuwe organisatie op 1 April a.s., zullen de bestaande vacatures in den korporaals rang by het wapen der infanterie pl. ra. 800 niet meer worden aangevuld. Aangezien op genoemden datum 264 korporaals bevorderd kunnen worden tot den rang van sergeant, zal de korporaalsrang spoedig tot het verleden behooren. Brouwershaven, 13 Febr. Den heer T. Gast, die als heemraad gedurende 25 jaren zijne beste krachten heeft gegeven aan het Waterschap Schouwen in dit district, werd hedenavond door het Muziekgezelschap Apollo" alhier eene serenade gebracht. Bruinisse. Woensdagavond trad voor de Nuts-Vereeniging „Eloquentia", in de zaal van den heer L. Padmos alhier op, de heer J. Groebe uit Amsterdam. Met een 10-tal voordrachtenwaarby ernst en luim afwisselden, wist de spreker de leden met hunne dames op aangename wijze bezig te houden zoodat deze een gezelligen avond door brachten. Anna-Jacobapolder, 12 Febr. Heden avond trad alhier voor een stampvolle zaal op de heer M. K. de Ronde van Sirjansland. Spreker besprak in een gloedvolle rede het goed recht van de Staats pensionneering en stelde duidelijk in 't licht de bezwaren aan het ontwerp- Talma verbonden, en bewees door grepen uit het leven, dat de tegenwoordige bedeelings-systemen geen recht van bestaan meer hebben. Na de lezing werd ook alhier een nieuwe afdeeling gesticht, waartoe staande de vergadering 54 leden toetraden. Na een voorloopig bestuur te hebben gekozen bleven de aanwezigen nog langen tyd gezellig byeen. Anna-Jacobapolder heeft een mooi voorbeeld gegeven. Mogen vele andere plaatsen spoedig volgen. {Niet van onzen gewonen corre spondent). St.-Maartensdyk. Benoemd tot ge meente-vroedvrouw te Zeddam, gem. Bergh (Geld.) met ingang van 15 Fe bruari, Mej. J. J. Jansen gebootrigvan hier. Sclierpenlsse. Onze vroegere dorps genoot, de heer I. Keur, thans te Utrecht, is benoemd tot commies by de staats spoorwegen. Voor een lid van den gemeente raad, vacature Q. Hage, zyn alhier gecandideerd de heeren D. Duijnhouwer en M. Rijstenbil Az. PoortYÜet, 13 Febr. Hedenavond ont waarde de waterbouwkundige ambtenaar alhier, dat zich een manspersoon in de sluis door ophanging van het leven had beroofd. By nader onderzoek bleek het zekere Jan Frederik Verkerke, oud 67 jaar, gepensionneerd Ned.-Indisch militair te zyn, sedert kort kostganger by Chr. C. van der Stel alhier, vroeger te St.-Maartensdyk. Vermoedelijke oorzaak mismoedigheid, aangezien hij heden tot een maand gevangenisstraf wegens mishandeling was veroordeeld. CoHjnsplaat, 11 Febr. Hedenmorgen reed de heer J. v. B. met een Utrechtsch wagentje naar Kortgene. Op eenigen afstand buiten 't dorp schrok het paard van een met vlas geladen wagen en sprong eensklaps in de sloot zoodat het wagentje erg beschadigd werd. De inzittenden (zijn moeder en dochter) kregen kwetsuren aan de hand waarvoor geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De voerman en 't paard kwamen er vrijwel ongedeerd af. 's-Gravenhage, de heer J. Vyverberg van Zierikzee. O N D E R W IJ S. Stavenisso. Naar men verneemt hebben zich voor de 1 April a.s. alhier te vaceeren betrekking van onderwijzeres 9 sollicitanten aangemeld. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Seroos- kerke (Schouwen), door ds. A. A. van Wessem te Hiaure. Zonnemaire. De rekening der diaconie alhier over 1912, sluit met een voor- deelig saldo van f 490,23. Oud-Geref. Gemeente. Beroepen als leerend-ouderling te Landbouw en Veeteelt. Schouwen. Waarschijnlijk tengevolge van den zeer natten herfst van 1912, een tijdperk, waarin de paarden de zware vrachten van het land met bovenmatige krachtsinspanning moesten trekken, zijn vele dieren ziek of ziekelijk geworden. Kreupelheid en verkoudheid kwamen later onder de paarden veelvuldig voor. Ook runderen hebben door de koude en langdurige vochtige weersgesteldheid veel geleden. Tegenwoordig sterft er dan ook betrekkelijk veel vee. Het proces der Partysche auto-bandieten. Zes zijn er bij, jonge mannen van 21 tot 29 jaar, die, als hun in hoofdzaak bewezen kan worden wat hun ten laste wordt gelegd, hun hoofd onder de guil lotine zullen moeten laten. Ze hebben gekampt om hun leven, met brutaal ontkennen, met sluwe tegen werpingen, met gevatte argumenten, op allerlei wijs. Slechts twee, Callemin en Soudi, hebben niets steekhoudends tegen de beschuldiging kunnen inbrengen, de vier anderen zijn beter geslaagd, vooral Carouy. Maar ook deze hebben nog spits roeden te loopen bij 't verhoor van de vele getuigen. Van de 14 andere beklaagden, helers, helpers en bijzitten, is er één, zekere Gauzy, die ook nog lang niet zeker is, dat hij zijn hoofd zal behouden. De 23-jarige vrouw Schoofs, een knappe Vlaamsche met blozenle gelaatskleur, bijzit van den verschrikkelijken Garnier, heeft eerst veel losgelaten, maar wil daar nu niets meer van weten, en zegt tot het laatst toe Garnier te hebben lief gehad, hoe slecht hij ook was. Toen de kaslooper Caby, op wien de bandieten een aabslag pleegden en die nog maar nauwelijks hersteld- is, als ge tuige voorkwam, heerschte er een moment van spanning. Caby wees met beslistheid Dieudonné aan als den man, die getracht had hem met revolverschoten te dooden. „Ik ben onschuldig", riep Dieudonné. De president wees Caby op het gewicht zijner verklaring en drukte hem op het hart, dat deze de terdoodveroordeeling van Dieudonné kan meebrengen. Caby antwoordde: „ik vergis mij niet, ik ben er zeker van, dat is de man die don aanslag op mij gepleegd heeft". Dieudonné bezwoer Caby zijn geheugen te raadplegen en riep uit: „Ik zweer bij het hoofd van miju vrouw en kinderen, dat ik onschuldig ben", waarop Caby zei: „Ik bezweer bij het hoofd van mijn vrouw, dat deze man op mij geschoten heeft" Het werd een bijna wilde, luide scène, door het publiek met felle emotie ge volgd. Het ging voor Dieudonné dan ook op leven en dood. Diens advocaat betoogde in den breede, dat Caby zich vergissen moest. Caby bleef evenwel bij zijn verklaring. Schaken. Als vervolg van ons bericht van Maandagavond, betreffende den schaak wedstrijd Middelburg-Ylissingen, kunnen wy thans mededeelen, dat de drie partyen, die Zaterdagavond onbeslist hieven, door den scheidsrechter, den heer Gouwentak te Amsterdam, alle drie zijn toegekend aan Middelburg. Hierdoor is de stand thans 52 in het voordeel van Middelburg. Zooals gemeld, wordt Zaterdag a.s. te Vlissingen het tweede deel van den wedstrijd gespeeld. Cupido aan boord. Aan boord van één der laatst aan gekomen mailbooten heeft zich, naar men aan het Soer. Nieuwsbl. meldt, de volgende historie afgespeeld. Per tweede klasse reisde een handschoentje naar Indië, dat de attentie had getrokken van een reiziger der le klasse. Het jonge vrouwtje nam de hulde ;van haar ver eerder gaarne in ontvangst en ging zelfs op zijn voorstel in, om op zijn kosten een eerste klasse hut te betrekken. De omgang van het paartje was zoo druk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1