ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 7 Februari 1913. Tweede Blad. R E C L AMES. Koopt Uw Draadnagels Vleclitwerk, Puntdraad, Afheiningdraad, .Asphalt en zwaar Harmonica Vlechtwerk HAAIJER, Tholen. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r .a n t>. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRI.JDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9348 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever.Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure 16- regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. H.H. Timmerlieden De Balkan-oorlog. Sofia, 5 Febr. De kanonade, die eer gisteravond voor Adrianopel begonnen is, werd gisteren voortgezet over alle sectors, die de vesting omringden. Te Tchatalja verliep de dag gisteren kalm. 6 Febr. Uit bevoegde bron wordt gemeld, dat op vier plaatsen in Adrianopel brand uitbrak vóór Tchatalja moeten niets dan kleine schermutselingen hebben plaats gehad. In Gallipoli had een taraelyk hevige stryd 'plaats, tengevolge van welken de Bulgaren doordrongen tot Miriofito en Sarkeui. Constantinopol, 5 Febr. Officieel. De commandant van Adrianopel seint, dat door den vyand 138 granaten op de vesting afgevuurd werden, waarvan 11 in de stad vielen. Acht inwoners werden gedood en 10 gewond. Drie-en-vyftig huizen zijn in brand geschoten. Het bombardement duurt voort, De vijand, die een gedeelte van zyn strydmacht in de omgeving van Gallipoli geconcentreerd heeft, rukte met een regiment van Kademkeui naar Kavak op, waar één van onze detache menten stond. De strijd duurde tot den avond en eindigde in ons voordeel bij het vallen van den nacht. Ingevolge vroeger gegeven bevelen trokken onze troepen zich voor het grootste deel naar Bolayir terug, zonder dat de vijand hen kon achtervolgen. Een ander vyandelyk detachement rukte voorwaarts en bezette Miriofito aan de kust van de Zee van Marmora, dat slechts door eenige gendarmen ver dedigd werd. De korvet „Zakof" bracht den vijand, die in de richting van Sarkeui voortdrong, ernstige verliezen toe, zoodat deze er niet in kon slagen heden verder dan Xamilo te komen. INDIË. In de Indische bladen wordt melding gemaakt van een tragisch geval aan boord van het stoomschip „Van Noort". Terwyl dat schip zich in de Indische wateren bevond, hebben in den nacht drie gezusters D., afkomstig van Batavia, zich door de patryspoort van haar gemeenschappelijke kajuit in zee laten zakken. Pas den volgenden morgen ontdekte men aan boord wat geschied was. Men vond in 't geheel geen aan wijzingen omtrent de reden tot deze daad. In een brief, geadresseerd aan haar broer, bekenden de beide oudste zustere, dat de jongste zuster tegen den zelfmoord opzag en dat zy deze daarom eerst door chloroform bewusteloos hebben gemaakt en vervolgens hebben laten zakken. Daarna zyn zij zelf gevolgd. Wyl men nog den avond tevoren niets bizonders aan de dames had opgemerkt, en men niet begrypen kon wat hen tot die daad kon hebben gebracht, werd ook reeds het vermoeden uitgesproken, dat hier misdaad in 't spel zou zyn, maar van andere zijde wordt zulks tegengesproken. AMERIKA. Een nieuwe moordaanslag, die zeer veel gelykt op den beruchten Rosen- thal-moord in Juli 1.1., is Vrydagnacht in een stampvolle bar in het Jersey City Hotel te New-York gepleegd, waar mr. Thomas Conray, één der meeslbekende leiders der arbeiderspartij, door een drietal omgekochte individuen werd neergeschoten. Het fatale in deze geschiedenis is, dat Conray „by ver gissing" gedood werd door de moorde naars, of liever hun lastgevers het gemunt hadden op een anderen arbeiders- leider, n.l. op J. W. Burke, bestuurslid van den metaalbewerkersbond, die reeds vroeger met den dood bedreigd was, omdat hij een ander lid van genoemden bond van ontrouw beschuldigd had. Conray, die een arbeidersvergadering had bijgewoond, stond met eenige vrienden in de bar te praten, waar ook Burke aanwezig was. Plotseling werden zij onderbroken door het binnentreden van drie beruchte individuen, bekend als „Dynamite Kid", „Big Shim" en Ernest Welderhaber, die h bout portant op Conray hun revolvers afvuurden en hem doodelyk verwondden. Hun geladen revolvers in de hand houdend, hielden de moordenaars de verschikte aanwezigen in bedwang en wisten te ontsnappen. Buiten gekomen werden zij nagezet door een opge wonden menigte en één van hen, Welderhaber, werd gegrepen. De menigte behandelde hem zeer hardhandig vóór hij in het dichtstbijzijnde politiebureau was ondergebracht, waar hem een ver hoor werd afgenomen. Hij ontkende, dat hy het schot gelost had, dat Conray trof, maar gaf toe, dat hij en „Big Shira" elk 1' 10 zouden krijgen voor het verleenen van hulp aan „Dynamite Kid", wien opgedragen was Burke uit de wereld te helpen. Met ijzige kalmte beschreef hy, hoe het drietal Burke was gevolgd en na veel gedronken te hebben, het hotel binnentrad. Welder haber trachtte „Dynamite Kid" er van te overtuigen, dat Conray hun man niet was, maar de leider van het zaakje had te veel gedronken, beweerde het beter te weten en schoot op Conray. Welderhaber beweerde den naam van den lastgever van „Dynamite Kid" niet te kennen, maar men is er van over tuigd, op grond van een onderzoek door de politie ingesteld, dat het plan beraamd werd in den boezem van den metaalbewerkersbond. Men zal zich herinneren, dat de be stuursleden van dezen metaalbewerkers bond onlangs veroordeeld werden te Indianapolis, daar zy een werkzaam aandeel hadden gehad in de veelvuldige dynamietaanslagen, die geruiraen tijd achtereen waren gepleegd. DENEMARKEN. Kopenhagen, 5 Febr. De zeer sterke orkaan, welke de laatsté dagen de Oostzee en overige Noorsche wateren geteisterd heeft en waarvan de zeelieden zeggen, dat zulk een heftige orkaan volgens menschenheugenis niet gewoed heeft, heeft een groot aantal schepen doen vergaan. Een Russische stoomboot, op reis naar Libau, is by het eiland Bornholra gestrand. Aan boord bevinden zich 29 man equipage en drie passagiers. Twee vrouwen en drie mannen werden tot nu toe gered. Alle anderen bevinden zich nog aan boord. De toestand van het schip is zeer gevaarlyk. ENGELAND. Liverpool, 4 Febr. Het Journal de Commerce verneemt, dat de regeering onderhandelingen heeft aangeknoopt met de Atlantische stoomvaartlijnen, om gezamenlijk de kosten te dragen van de uitrusting van een schip, dat van een zeer krachtig toestel voor draad- looze telegrafie is voorzien en gezonden zal worden naar het ysgebied in het Noordelijk, gedeelte van den Atlan- tischen Oceaan, teneinde de schepen op de hoogte te stellen van de plaatsen, waar zich ijsbergen bevinden. De dame£ maken er thans nacht werk van aldus schrijft een Lon- densche correspondent. Dinsdagnacht om 1 uur werden een vijftal kiesrecht dames in de buurt van 't Oxfordcircus door een joelende troep jonge mannen gevolgd. De dames waren' voorzien van een grooten styfselpot en kwast en probeerden op verschillende plaatsen, zonder verlof daartoe, groote biljetten aan te plakken. Doch de jongelui rukten die onmiddellijk weer van de muren af. De politie verzocht het vijftal dames die bezigheid te staken en heen te gaan. Twee van haar gaven daaraan gevolg, de drie anderen weigerden, werden gearresteerd en ver oordeeld tot 20 shillings boete, of zeven dagen brommen. Zij verkozen natuurlijk welgemoed het laatste. Kort na vier uur Woensdagmorgen, trok een 22-jarige suffragette de aan dacht van een agent van politie. Hij volgde haar op een afstand. Eensklaps zette zy het op een loopen en sloeg met een hamer zes groote spiegelruiten, ter waarde van f 1000, stuk in de groote winkelzaak van Baker Co. Vlak daarby sloeg zij nog een ruit, ter waarde vari f 240, stuk in een naburige zaak, voordat bobby haar kon vatten. De jonge dame liep hem te hardZij werd naar het gewone gerecht ver wezen, doch tegen een borgstelling van f 1200, voorloopig in vrijheid ge steld. Het was haar eerste arrest niet. Tot dusverre zyn de dames in open bare musea niet meer bezig geweest. Maar daar wordt streng tegen beschadi ging gewaakt. En de dames moeten er thans by den ingang ook haar mof afgeven. 't Is jammer, dat de wandaden der suffragettes door de tegenstanders van vrouwenkiesrecht als wapen gebruikt worden de voorstanders te bestrijden. DUITSCHLAND. Te Leipzig heeft de koopman Wilhelm Ewald terecht moeten staan onder beschuldiging van spionnage tegen het Duitsche "rijk. Hy moet verschillende militaire geheimen aan Engeland hebben verraden. Ewald was meer en meer aan lager wal geraakt en kwam door geldgebrek op het verkeerde pad. Hij ging te Parijs wonen en bood zich by de Fransche regeering aan als spion. Hy kreeg echter geen antwoord, waarom hy zyn diensten aan de Engelsche admiraliteit aanbood, die ze onmiddellijk aanvaardde, en hem een vast ruim maandgeld toezegde. Ewald maakte zich voor Engeland bizonder verdienste lijk. Reeds had hy teekeningen van verschillende Duitsche scheepsapparaten enz. aan Engeland verraden, toen hij dezer dagen er op betrapt werd, dat hy op een Duitsch oorlogsschip een scheepskok allerlei militaire geheimen trachtte te ontlokken. Natuurlijk werd hij onmiddellijk gearresteerd. De recht bank te Leipzig heeft hem thans veroordeeld tot zeven jaar gevangenis straf en tien jaar eerverlies, terwyl de politie voortaan streng toezicht op hem blyft houden. Straatsburg, 5 Febr. Groote beweging veroorzaakte hier een telegram, dat den gouverneur van Straatsburg uit Weis- zenburg ontvangen had. Volgens dit telegram zou de keizer (die n.b. te Königsbergen groote feesten by woont) incognito te Weiszenburg komen en om 12 uur te Straatsburg verschijnen. Het garnizoen te Straatsburg moest gecon signeerd worden. De comraandeerende generaal liet daarop terstond de troepen naar de polygon opmaroheeren, waarheen zich ook de gouverneur, de stadhouder, en prins Joachim begaven. Eerst om drie uur 's namiddags, toen men den districts commandant van Weiszenburg had ge telegrafeerd, kwam het antwoord, dat men daar niets van een keizerlijk bezoek afwist en evenmin van de afzending van een telegram betreffende zyn aanstaande komst. Men was dus het slachtoffer ge worden van een groote mystificatie. De inwoners van Straatsburg hadden de vlaggen reeds uitgestoken en duizenden personen waren in Zondagscostuum naar de polygon gewandeld. Een streng onderzoek is ingesteld, wie deze Köpenickiade op zyn geweten heeft. De verzender van het vervalschte telegram aan den gouverneur, dat tot het consigneeren van het garnizoen aanleiding gaf, is de vroegere aspirant- betaalmeester, die eenigen tijd ge leden wegens gepleegde onregelmatig heden, ontslagen werd, maar die door het militair gerechtshof ontoerekenbaar werd verklaard. Om te toonen, dat hy wel toerekenbaar was, begaf Keiler zich in de uniform van postbeambte met een goed-ingevuld telegramformulier naar het regeeringsgebou w. Keiler ging vervolgens met een afschrift van het vervalschte telegram naar een dagblad- redactie om aldus zijn toerekenbaarheid duidelijk te doen uitkomen. NEDERLAND. VGravenhage, 6 Febr. De Koningin is voornemens gedurende haar a.s. verblijf bij den Prins uit te zien naar een ge legenheid, waar H. M. langeren tijd verblijf zou kunnen houdenteneinde den Prins, die zijn kuur nog moet voort zetten, gezelschap te houden. Nader meldt men, dat de Koningin er in geslaagd is een villa, toebehoorende aan een fabriekseigenaar, te verkrijgen. Deze villa ligt 10 minuten gaans van het Sanatorium, waar Prins Hendrik vertoeft. Deze zal tevens dienen tot ver blijf van do Prinses, die vergezeld wordt door enkele Nfidfirlandse.bA apAPlgAXLoa^jaa Rotterdam, 5 Febr. Door 9 werk lieden, in dienst van den stuwadoor Swarttouw, is op 7'0 lot de f 100.000 getrokken. Hun aandeel is alzoo f 8500. Hedenmorgen arriveerde te Hoek- van-Holland, per stoomschip „Batavier", de eerste zending bevroren Argentijnsch vleesch, bestaande uit ongeveer een 100-tal halve runderen, welke direct in de vrieskelders van de conservenfabriek „Vianda" der firma W. Muller Co. werden opgeborgen. Daar de booten van de Batavierlyn ook van koelmachines voorzien zijn, heeft dit vleesch gedurende den overtocht van Londen naar hier niets te lijden. Het wordt aan boord zoowel als op den wal met de meeste zorg behandeld. Breda, 5 Febr. Evenals sinds vele jaren, werd ook thans alhier de vasten avond met opgewektheid gevierd. De bals, gegeven door de verschillende vereenigingen, waren druk bezocht overal heerschte een prettige vroolijke toon. Maandag en Dinsdag trokken vele gemaskerden joelend en zingend door de straten, en had Breda druk bezoek van vreemdelingen, die eens een kykje kwamen nemen naar de dolle carnavals uitingen. Het succes van den Maandag komt toe aan de „autobandieten en hun achtervolgers". Een clubje Bredasche jongelui gaven een alleraardigste voor stelling van de jacht op Bonnot en zyn confraters. In wilde vaart vlogen twee auto's, één met bandieten en onraiddellyk daarachter één met politie-mannen door de straten. Uit beide auto's werd aanhoudend op elkaar gevuurd. Voor de drukste café's werd gestopt, dan vlogen de bandieten binnen, achter volgd door de agenten, trachtend zich onder tafels enz. te verstoppen en door schieten aan de handen der politie mannen te ontkomen. Dat hierdoor groote opschudding teweeg gebracht werd, spreekt vanzelf, maar eer 't publiek goed en wel besefte, wat er gebeurde, waren de bandieten al weer in hun auto en voort ging 't naar een volgend café, ora ook daar dezelfde vertooning te geven. Uit Stad en Provincie. Noordgouwe. De propaganda-avond van de afdeeling Noordgouwe van den Bond voor Staatspensionneering, is uit stekend geslaagd. Ds. De Boer, van Hulst, hield een interessante rede over de Staatspension neering in hoofdzaak weerlegde hij de bedenkingen, die tegen het streven van den Bond worden aangevoerd. Plet tooneelstukje „De verzorgde oude dag" liep best van stapel; de zaal was ruim bezet en 11 nieuwe leden werden gewonnen. De afdeeling telt nu 94 leden. Staven isse. Woensdagavond verga derde alhier de afdeeling van de Schippers- vereeniging „Schuttevaer". Door het open weer waren slechts 20 leden aan wezig. De voorzitter, de heer A. Verstraate, opende met een welkom aan.de leden en met de beste wenschen voor allen in 1913, deze vergadering. Daarna las de secretaris, de heer A. G. v. IJseldijk, de notulen der vorige ver gadering, welke onder dankzegging on veranderd werden goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten de betrekkingen van secretaris en van penningmeester in één persoon te ver eenigen. Het lid Dorst besprak de wenschelijk- heid om buiten de haven een ton of boei te hebben, waaraan men een lijn zou kunnen vastmakeü, teneinde ge makkelijk er uit te kunnen komen. Er wordt na bespreking besloten, deze zaak voorloopig niet op de agenda te plaatsen, daar er andere zaken van meer urgenten aard zijn. Het lid Moerland zou gaarne één of meer flinke perkoenpalen aan den kant der haven lijken hebben, teneinde daaraan een lijn te kunnen bevestigen, opdat men in sommige omstandigheden niet werpen. Het lid Knippen vroeg, of er in de tramhaven-Zijpe mag geladen of gelost worden. De voorzitter zeide, dat men van die haven alleen gebruik mag maken bij storm en met averij, maar hij zal den havenmeester aldaar het reglement op vragen, om te zien of er voor een en ander dispensatie kan gegeven worden. Het lid Moerland drukte den wensch uit, dat schepen met stoomvermogen onze haven alleen met verminderde kracht mogen doorvaren, om zoodoende minder ruggen en putten in de haven te krijgen. De voorzitter zegt, dat het nieuwe politie-reglemeut hierin zal voorzien. Het lid van 't Hof had gaarne een gasboei vóór den ingang*van het Sint- Aunalaudsche Gat. Dit zal in nadere overweging worden genomen. Naar aanleiding van den voorgenomen bruggebouw over de Eendrachtbij Tholen, werd op voorstel van den voorzitter be sloten te onderzoeken, welke belemme ringen door dien bouw aau de scheep vaart kunnen worden toegebracht en deze kenbaar te maken aan het Hoofd bestuur, dat dan naar gelang der zaken kan handelen. Daarna gaven de beide afgevaardigden naar de Algem. Vergadering te Zwolle een uitvoerig relaas van het daar ver handelde en besprokene, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. St.-Pliilipsland, 7 Febr. Het fanfare corps „Concordia" zal Vrijdag a.s. een openbare uitvoering houden in één der localen der openbare school. Behalve een keur van muziekstukjes, vermeldt 't pro gramma ook eenige voordrachten, zoodat er voor de noodige afwisseling wel gezorgd is. Het aantal ingeschrevenen voorde nationale militie alhier bedraagt 21. Oud-Vosscmcer. In den loop dezer week werden een drietal kinderen, res pectievelijk 4, 6 en 7 jaren onder deze gemeente gebracht en alhier achtergelaten de ouders van den overleden vader wonen te dezer plaatse en de moeder met den stiefvader, die zwervende, zijn, schijnen de plaat gepoetst te hebben. De kinderen hadden een schrijven bij zich, waarin werd medegedeeld, dat de ouders naar Antwerpen waren vertrokken. Tholen, 5* Febr. Burgem. en weth. alhier, onder wier leiding een plan tot overbrugging van de Eendracht zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 3