ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 7 Februari 1913. Eerste Blad. De beste voor den prijs. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. 1Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een Kilogram van 1.50 maakt men 200 koppen. VLOEDPLANKEN. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschgnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9348. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Grdote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. KENNISGEVING. GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland, gezien artikel 102, 2de lid, der Kieswet noodigen de inwoners der Provincie uit, zoo zy in de grond-, de vermogens- of de bedrijfs belasting op de kohieren van den loopenden dienst of in de personeele belasting op de ko hieren van den laatstverloopen dienst in eene andere provincie zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslag biljetten of uittreksels uit de kohieren met eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Ryks-opcenten afzonderlek wordt betaald) vóór 15 Maart aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 81 Januari 1913. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Grittier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenscben te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester, ten Raadhuize, kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden f 0,50 per uur, en bij schouwing - 0,25 Nadere inlichtingen verstrekt tie Gemeente bouwmeester. Zierikzee, den 6 Februari 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. De regeering van ons land heeft ter elfder ure bij de Staten-Generaal voor stellen tot Grondwetsherziening ingediend. Zij doet dit, wetend, dat in Juni de algemeene verkiezingen gehouden worden. Indien ooit met meer recht van een paradepaard kan gesproken worden, dan is dit nu hier het geval. Wij komen op den inhoud van deze voorstellen in een afzonderlijk artikel terug. Alleen wenschen wij mede te deelen. dat er in haar kiesrechtartikel als grondslag voor de kiesbevoegdheid het gezinshoofden kiesrecht wordt aangenomen. En daar naast wordt ook aan hen, die, zonder aan liet hoofd van een gezin te staan, als zelfstandige personen in de maat schappij optreden, het kiesrecht toe gekend. De vrouwen worden van liet kiesrecht uitdrukkelijk uitgesloten. Zij hebben dus van een bèstendiging dezer regeering niets te verwachten. Wat het onderwijs betreft, dit wordt slechts van overheidswege verstrekt, voor zoover zich een behoefte aan ander algemeen lager onderwijs openbaart, dan waarin door de ingezetenen wordt voor-' zien. Dus het bizonder onderwijs regel, terwijl het openbaar onderwijs een aan vullend karakter verkrijgt. Met andere woorden, de regeeriDg stelt voor over de openbare school het dood voorns uit te spreken. Overigens zijn de wijzigingen, die deze regeering in de Grondwet voorstelt, ont leend aan de reactionnaire voorstellen der Staatscommissie, die, zooals velen zich herinneren, de Koninklijke Macht en de bevoegdheid der Eerste Kamer uitbreiden. De wapelistilstaod werd door de ver bonden Balkan'staten aan Turkije opge zegd. De vijandelijkheden zijn weer hervat. Adrianopel wordt door de Bulgaren gebombardeerd, en bij de Tsjataldsja-linie wordt gevochten. Aan vallend schijnen de Turken op te treden bij Rodosto, een aan de zee van Marmora gelegene vesting. Volgens de laatste telegrammen zoffdfTï «ïu Turken deze vesting gebombardeerd hebben. Was' men aanvankelijk bevreesd, dat de hernieuwing der vijandelijkheden zoude leiden tot een uitbreiding van den oorlog, de vrees is gelukkig niet bewaarheid geworden. Rusland, Oosten rijk en Roemenië zullen, gelijk het zich oogonblikkelijk laat aanzien, aan den strijd geen deelnemen. Een ex-aspirant-bctaalmeester te Straats burg, die door do justitie ontoerekenbaar was verklaard, heeft, teneinde te bewijzen, dat bij volkomen bij zijn verstand is, een brulale grap uitgehaald. Zich stekend in de uniform van een brievenbesteller heeft hij een door hem zelve geschreven tele gram bezorgd aan het paleis van den gouverneur. In dat telegram stond, dat Zijn Majesteit de Keizer van Weiszen- burg om 12 uur per automobiel te Straatsburg zal aankomen, en zich dade lijk naar den Polygon zal begeven, waar hij tusschen 12 en 1 uur het garnizoen zal inspecteeren. De gouverneur telefo neerde terstond aan allo militaire en burgerlijke autoriteiten. De troepen, ten getale van 60,000 soldaten, werden in allerijl in parade-uniform gestoken, en trokken ifact volle muziek en vaandels naar het parade veld. Daar wachtte men te vergeefs op den Keizer, die, gelijk uit een telegrafische navraag bleek, rustig en wel te Königsherg zat. De vervaar diger én bezorger vaun bet valsche tele gram, Wol ter, is gevat, cn zal wegens zijn „groben Unfug" zefcer geducht, ge straft worden. Het proces der beruchte auto-bandieten voor de Parijsche jury, dat in vollen gang is, trekt zoowel in Frankrijk als daarbuiten de algemeene aandacht. Een twintigtal beklaagden staan terecht. Zij worden door zeventien advokaten ver dedigd. Brutaal in hun optreden en brusque in bun antwoorden, boezemen zij, afgezien van de misdaden, die hun ten laste gelegd worden, aan het publiek slechts afkoer in. In Catalouië is een anarchistisch complot ontdekt. Het doel dor samenzwering was om een reeks aanslagen tegen den koning en eenige hoogwaardigheidsbekleders te ondernemen. Een leeraar moet aan het hoofd van liet complot staau. Toen de politie zich aan zijn woning vervoegde, om hem gevangen te nemen, was hij ver dwenen. Hij bad er de lucht van gekregen, dat men hem gevangen wilde nemen. Zijn verdwijning heeft hem echter niet mogen baten. De politie wist hem te vinden. Hij zit nu achter slot en grendel. Men heeft in zijn bezit stukken gevonden, waaruit zou blijken, dat hij in opdracht had den oud-minister .Maura te dooden. Er zijn tegenwoordig zoovele stakingen, dat men ze niet eefia mees vermeldt, tenzij zij een reusacktigeh omrang hebben, of een eigenaardig karakter'dragen. In Midden-Italië te Benevento hebben de advocaten gestaakt, omdat zij ontevreden zijn over verschillende maatregelen, door den procureur-generaal tegen hen ge nomen. In de misdadigerswereld heerscht hierover een ernstige ontstemming. ITALIË. Een dame uit de zeer hooge kringen van Rome, vorstin Borghese, kwam dezer dagen op het misschien wel oorspronke lijke, maar in ieder geval zeer gevaarlyke denkbeeld, op een gecostumeerd bal, waar alleen de bloem van Rome's adel en rijkdom te gast was, te verschynen in het gewaad van een edelvrouw uit het antieke Rome, staande op een strydwagen, die door een machtigen leeuw, een tyger en eenluipaard werd getrokken. In het eerst ging alles goed, en de wilde goed gedresseerde dieren hielden zich kalm en gedroegen zich zooals het leeuwen en tijgers uit een lang vervlogen tydperk betaamt. Maar al spoedig werden zy door het leven in de balzaal en de schitterende verlichting zeer schuw en koppig, en het duurde niet lang of het verscheurend gedierte maakte aanstalten, zich van den wagen los te rukken, en zich op de gasten te werpen, zoodat er een wilde paniek ontstond. Slechts met de grootste moeite slaagden de oppassers van de dieren, die mee naar de balzaal waren gekomen, er in, de woest geworden beesten uit de zaal te krijgen. NEDERLAND. Bussuin, 5 Febr. Aan het postkantoor alhier legde mevr. B. Dinsdagmiddag voor den ambtenaar een bankbiljet van f 25 neer. Toen deze wilde afrekenen, was het briefje verdwenen. Mevr. B. was zeker, dat zij het had neergelegd. Toe vallig had een bejaard heer gezien, dat een andere dame in blauw mantelcostuum en met chiqueu hoed op, zoo'n briefje had opgenomen en zich daarna haastig had verwijderd. Niet zoodra had mevr. B. dit gehoord, of zij snelde de vestibule uit, en had buiten het geluk de dame, die juist wilde wegfietsen, vast te houden en op beslisten toon te vragen, waar dat bankbiljet van f 25 gebleven was. De aangehoudene, overbluft, haalde haar beurs voor den dag, gaf het briefje van f 25 aan mevr. B. en fietste spoedig heen, zich niets bekommerend om een uit haar beurs gevallen kwartje. Mevr. B. verklaarde baar zeker bij ontmoeting te zullen herkennen. Heusdon, 5 Febr. In het naburige Veen is een landbouwerswoning afge brand, waarbij de wed. Vos en haar 40-jarige knecht zijn omgekomen. De woning brandde geheel uit. Ook het vee werd eeu^ prooi der vlammen. Herhaaldelijk komen bij de politie alhier klachten in, dat gouden vijfgulden- stukjes voor kopergeld zijn uitgegeven en geweigerd wordt het abuis te herstellen. Zoo heeft gisteren weder een dienst bode uit de Vierambacbtstraat een klacht ingediend, dat zij aan een loopjongen van een speelgoedmagazijn twee gouden vijfjes inplaats van centen heeft ter band gesteld, terwijl de jongen volhoudt van niets te weten. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 7 Febr. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voor komende advertentie betreffende de volksvoordrachtwelke vanwege ons Nutsdepartement a.s. Woensdagavond in de Concertzaal zal worden gehouden. Een drukke opkomst mag worden ver wacht, waar de toegangsprijs voor niet- leden van het departement slechts 10 cents is, en waar het onderwerp een rei9 door Sumatra's Oostkust zeer aantrekkelijk is en door lichtbeelden zal worden verduidelijkt. Moge de proef thans wederom door het departement met volksvoordrachten te nemen, vol komen gelukken, opdat op den ingeslagen weg kunne worden voortgegaan en ook deze voordrachtsavouden in onze stad burgerrecht verkrijgen. Allen, die vóór of op 15 Mei 1913 den leeftijd van 25 jaren bereikt hebben, en meenen, dat zij in de termen vallen kiezer te blijven of kiezer te worden, kunnen tot 15 Februari zich hier voor op de secretarie van het gemeente huis hunner woonplaats aanmelden. Wie twijfelt, of hij kiezer is of kiezer kan worden, vrage inlichting aan den secretaris der kiesvereenigingwaarbij hij is aangesloten, of zoo er geen kiesver eeniging is, aan den gemeente-secretaris. Wij noodigen de kiesvereenigingen en comité's van actie in deze streek uit goed na te gaan, dat, met het oog op den belangrijken stembusstrijd in Juni, allen op de kiezerslysten voorkomen, die daarop aanspraak kunnen maken. De Minister van Marine a. i. heeft een commissie ingesteld tot onderzoek van het vraagstuk betreffende het onder houd der niet meer voor de marine benoodigde werkengelegen in het waterschap Schouwen, in verband met de aangekondigde, sedert ingetrokken interpellatie hierover door het Kamerlid voor Zierikzee mr. Patijn. Lid van de commissie is o. a. onze stadgenoot, rar. A. J. F. Fokker, voor zitter van het Waterschap Schouwen. De marechaussée Van Eikeren wordt met half Maart verplaatst van West- kapelle naar Dussen (N.-Br.), terwijl dan Herwijnen van Filippinenaar Westkapelle overgeplaatst wordt. Ten behoeve van de Oudheidskamer zijn ten geschenke ontvangen van den heer mr. A. J. F. Fokker, eenige oude tegeltjes, en van den heer J. H. Branden burg, twee gebakken steenen met beeld werk en relief, een en ander uit de eerste helft der 17e eeuw. Z. M. de koning van België be noemde tot officier in de kroonorde, mr. Polman Kruseuian te Middelburg, secre taris van liet Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het zal a.s. Zondag, den 9 Februari, 25 jaar geleden zijn, dat de heer T. Gast tot heemraad van het Waterschap Schou wen benoemd werd. Wij wenschen den hooggeachten jubi laris, die in de waarneming van zijn betrekking steeds nauwgezet zijn plicht vervulde, en met grooten ijver werkzaam was, met de herdenking van dezen dag, van harte geluk. Renesse. Donderdagavond gaf het fanfarecorps „Luctor et Emergo" alhier, met welwillende medewerking van eenige dames, in de zaal van den heer M. Kaas hoek, een uitvoering, welke in alle op zichten welgeslaagd mag heeten. De zaal was zeer goed bezet. Een achttal muzieknummers werd ten gehoore gebracht. De uitvoering liet niets of althans zeer weinig te wenschen over, wat ook wel bleek uit het applaus der hoorders. Vooral de nummers 2, 3, 10 en 12 werden onberispelijk gespeeld. Dat neemt evenwel niet weg, dat de overige stukken ook zeer verdienstelijk werden ten uitvoer gebracht. Blijkbaar was ernstige studie bij het instudeeren der stukken .voorafgegaan. De muziek werd afgewisseld door eenige voordrach ten, o. a. „De kweekschool voor dames", dat èn door inhoud èn door het losse spel zeer zeker aller goedkeuring weg droeg en waarmede de dames J. Jonker, K. L. Leeuwe, P. de Roo en E. van Hoepen een krachtig en langdurig applaus inoogstten. De mooie voordracht „Jong Zeeland", door dezelfde dames, nu in Walchersch costuum ten beste gegeven, verwierf eveneens den welverdienden lof der aandachtige hoorders. Niet minder verdienstelijk maakte zich de heer Kaas hoek, die met zijn pittige voordracht: „Jongens, ik blijf vrijgezel", het publiek een geruimen tiid wist te boeien. Ook de heereu M. C. Kappere en C. v. d. Have mochten de voldoening smaken de voor dracht: „Jan Rap en zijn maat" op loffelijke wijze te hebben voorgedragen. Nog waren als nummer aan het pro gramma toegevoegd de twee blijspelen: „Een verstrooide Notaris" en „de Beren leider", die door leden van „Luctor et Emergo" werden opgevoerd. Ook zij, die door hun goed spel de lachspieren in beweging brachten, ver dienen de waardeering en den uitbun- digen lof, hun toegezwaaid. Een woord van dank mag voorzeker niet onthouden worden aan de leden van het fanfarecorps „Luctor et Emergo" en ook niet aan de dames, die door hunne welwillende medewerking, getoond heb ben het publiek een genotvollen avond te verschaffen. Gaarne roepen wij hun een hartelijk „tot weerziens" toe. Verplaatst bij 's Rijks kustverlich- ting te Maassluis, de heer J. Krijnse Lokker, lichtwachter te Noord-Schouwen. Geslaagd als kommies-verificateur bij 's Rijks belastingen, de heer P. Pad mos, geboren alhier. Haamstede, 6 Febr. Hedenmiddag werd in de gracht van het slot alhier gevonden, het lijk van J. T. De oorzaak van dit ongeval is onbekend. Brulnisse. Woensdag a.s. zal voor de hier bestaande Nutsvereeniging „EIo- quentia" optreden de heer Joh. Groebe uit Amsterdam. Met hem zal ook op treden raej. S. Hart van den Vlaaraschen Schouwburg te Antwerpen. Den 21en Februari zal de heer Schuitema van Rotterdam een spreekbeurt vervullen voor de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering alhier. St.-Fllipsland, 7 Febr. Wegens defect aan de machine kwam de tram van 8 uur hier vanmorgen eerst te 11 uur pqn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1