ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 3 Februari 1913. RO M A Cacao NIEUWSTIJDINGEN. (Z icrikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9346. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem l een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmergeëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodigis voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd,misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al vee! te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 i 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan met-ongeveer35gram (l1 ii 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen,zoodoende maaktmen dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee. maakt bekend, dat door den beer Directeur der Directe Belastingen to Breda zyn executoir verklaard twee kohieren betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1912/13, nis 4 en 5, die op heden aan den beer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet "bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 3 Februari 1913. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd D. VAN DER VLIET. DUITSCHLAND. J In het te Berlyn verschynende tijd schrift Nord und siid geeft prof. L. Stein de gedenkschriften van den ont troonden sultan Abdul Hamid. Omtrent de Balkanstaten en de politiek die Turkye tegenover hen behoorde aan te nemen, schreef de sultan omstreeks 1899 o.a. Het is maar gelukkig, dat zij elkaar onderling zoo erg hatendaardoor kunnen ze niets tegen ons doen. Bulgarye is het werktuig van Rusland. Dit land is het met Engeland eens. Zij beiden verhinderen ons op het juiste moment Bulgarije aan te pakken en nu is in den laatsten tijd Frankryk er ook nog bij gekomen. Ge lukkig hebben we Duitschland nog op onzen kant. Om de anderen in bedwang te houden, kunnen we ons altijd nog bedienen van den „eerlyken makelaar". Over Tripoli geeft Abdul Hamid ver schillende beschouwingen. Dit wilajet zoo schreef hij o.a. kost ons erg veel geld en de Italianen blijven maar stoken. Zy willen ons 54 millioen pond geven als wy den handel op Tripoli openstellen en zy het protectoraat krygen. Zou het niet het beste zyn om dit maar aan te nemen? Dan hadden we rust en waren zeker van het geld. Myn beste vriend in die buurt is het hoofd der Senoessi. Het zal den Italianen niet ge makkelijk vallen bij hen door te dringen, vooral omdat de Senoessi verbonden zijn met de Derwisjen van de heele wereld, met hun honderdduizenden aanhangers. Als de Senoessi in opstand komen, zullen de Italianen een oorlog op den hals krygen, bloediger dan die indertijd tegen den Mahdi in Soedan. Wy hebben de Senoessi genoeg geweren en kanonnen geleverd. Het zyn zeer te waardeeren tegenstanders. Uit Friedrichshafen wordt gemeld, dat de werf 'van den scheepsbouwmeester Dieckmann, te Ueberlingen, waar de jachten van de Ueberlinger zeilclub en van de verleden jaar gestichte Kon. Wurtembergsche Jachtclub gemeerd lagen, geheel in vlammen is opgegaan. Van de 21 zeiljachten en motorbooten, die daar in de haven en op de helling lagen, kon slechts één zeiljacht met moeite in veiligheid worden gebracht. De overige 20 vaartuigen zijn verbrand. De schade wordt op 110.000 Mark begroot. De oorzaak van den brand kon nog niet met juistheid worden vastgesteld, maar er wordt aan opzettelijke brandstichting gedacht. Onder de verbrande vaartuigen behoort ook een groot jacht, de „Schwa- ben", dat 9000 Mark gekost heeft. Debrand werd 's nachts om 2 uur ontdekt, toen de vlammen al zóó hoog oplaaiden, dat aan blusschen niet te denken viel. BELGIË. Brussel, 29 Jan. Volgens ontvangen mededeelingen zal de vroegere directeur der Gentsche spoorwegen, Wilmart, wegens verduisteringen, ten bedrage van eenige millioenen, vervolgd worden. Hij moet zich in Frankryk ophouden en met een advocaat een nota hebben op gesteld, waarin het bewijs geleverd zal worden, dat voor het grootste deel de op hem rustende beschuldiging ongegrond is. Om daarmede te kunnen rekening houden zal Wilmart binnenkort in Brussel verschynen om zich by do politie aan te melden. 31 Jan. Tengevolge van talrijke diefstallen uit brandkasten, den laatsten tyd in Belgié gepleegd, waarbij een waarde van 150,000 fr. ten nadeele van notaris Virton, zijn ontvreemd, heeft de politie eenigen tyd geleden twee Neder landers, die te Antwerpen vertoefden, gearresteerd. Daar de politie vernomen had, dat beide mannen behoorden tot een dievenbende, die zich ophield te Antwerpen, Mechelen en Brussel, heeft zij heden tal van arrestaties te Brussel verricht en 18 te Antwerpen. NEDERLAND. Arnhem, 1 Febr. Terwijl do kinderen alleen waren, heeft gisterenavond het zesjarig dochtertje van den heer H. te Velp haar 4-jarig neefje met een gloeiende pook de beide oogen uitge brand. Het knaapje is naar het zieken huis gebracht. Het eene oog is geheel weg, het andere zal vry zeker ook verloren zyn. 's Gravenliage, 1 Febr. Een hofbericht meldt, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden thans een drietal weken te Oberursul in den Taunus verblyvende, voor een kuur tegen zyn neuralgiën, zeer veel baat by deze kuur vindt. Z. K. H. begint zich veel beter te gevoelen. 2 Febr. H. M. de Koningin is gisterenavond ten 11 ure uit het buiten land in de residentie teruggekeerd. Rotterdam. Vry dagmiddag is een bewoner van de Crispijnlaan alhier, door de politie aangehouden, verdacht, circa t 100 verduisterd te hebben, die hy moest uitbetalen aan werklieden van de firma J. A. v. d. Schuit. Hij is in bewaring gesteld op het politie bureau aan de Nassaukade. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 3 Febr. De Mannenzang- vereeniging „Luctor et Eraergo" gaf Zaterdagavond in het „Huis van Nassau" met medewerking van eenige hoeren musici een uitvoering, die in alle op zichten welgeslaagd raag heeten, zoowel wat het talrijke publiek betreft, als ten aanzien van het vele schoone, dat men te hooren kreeg. De vereeniging is, dank zij de voor treffelijke leiding van haar directeur, den heer A. van den Houten J.Jz., en dank zij den onverflauwden yver harer leden zich in de edele zangkunst te oefenen, zienderoogen vooruitgegaan. Zy zette den avond in met het bekende roeierslied, waarvan de uitvoering al dadelijk den indruk vestigde, dat wy hier te doen hebben met een krachtige Mannenzangverceniging. Het is dan ook niet te verwonderen, dat zy èn om dit nummer, èn om de andere nummers, die zij in den loop van den avond ten beste gaf, den levendigen bijval van het talrijke publiek mocht inoogsten. Wy hopen, dat zy op den door haar inge slagen weg onvermoeid moge voortgaan, zoodat van haar gezegd kan worden, dat zij tot verheffing van onzen nationalen volkszang het hare alhier heeft by- gedragen. Op hoogst aangename wijze werd de zang door een orchest, waarvan de heeren A. van den Houten, P. A. Jongraans, P. Adriaanse en H. de Bie deel uitmaakten, afgewisseld. Dit orchest, dat zich op uitnemende wyze van zijn taak kweet, heeft tot het vol komen welslagen van den avond voor zeker niet weinig bijgedragen. Het publiek gaf door een daverend applaus telkens zyn bewondering te kennen. De directeur, de heer Van den Houten, vergastte ons op zyn heldere, krachtige, welluidende tenorstem. Onder hartelijke toejuichingen werd hem een lauwerkrans aangeboden. Met een geanimeerd bal werd de uitvoering besloten. De heeren gebr. Feyen hebben het initiatief genomen tot het houden van een bal-raasqué op Zondag 18 Februari op de bovenzaal van het „Huis van Nassau". Wie aan dit bal-raasqué, dat op den gestelden datum beslist doorgaat, nog wenscht deel te nemen, moet zich tijdig by één der heeren gebr. Feijen aanmelden. Het bal zal met een „dubbi 1 bezet orchest" worden opgeluisterd. Aanstaanden Vrijdagavond zal in het „Huis van Nassau" van wege „Alge- meone Ontwikkeling" een openbare vergadering gehouden wordenwaarin als spreker zal optreden de heer E. J. Abrahams, arts te Amsterdam. Genoemde heer zal een lezing met lichtbeelden houden over „Kwakzalverij" een onderwerp, dat ongetwijfeld van groot en algemeen belang is. De onderhoudende pakkende wijze waarop de heer Abra hams gewoon dit onderwerp is te be handelen, zal voorzeker een rede te meer wezen deze openbare vergadering, die voor een ieder tegen betaling van v ij f cent toegankelijk is, Vrijdagavond bij te wonen. Op 25 Juni zal de Zeeuwsche Zangersbond „Zang veredelt" een festival houdende gemeente waar het plaats zal hebben, is nog niet vastgesteld. Gedacht wordt aan Kloetinge (Zuid- Beveland) of aan een gemeente op Schouwen. De wedstryd vervalt dit jaar. In plaats van den heer W. L. Winkel man te Vlissingen is tot voorzitter van den bond gekozen de heer C. Flipse te Wissenkerke. Op de voordracht door Burgem. en Weth. aan den raad van Schoon hoven aangeboden, ter benoeming van een gemeente-secretaris, komt voor de heer J. J. van Ballegooien de Jong, ambtenaar ter secretarie te Goes, als no. 1. Bij kon. besl. zijn benoemd tot leden in het bestuur der waterkeering van de calaraiteuse polders Oud-Kempens- hofstede en Moggershil, de heeren C. L. Dorst Jz., te Stavenisse en J. Elenbaas Mz. te St.-Maartensdijk. By kon. besl. is H. G. van Kempen benoemd tot burgemeester van Wissen- kerke. Kerkwerve. In deze gemeente hebben zich 12 jongens voor de militie aan gegeven. Noordgouwe. Aan de aandeelhouders van de weegbruggen „Ons Belang" en „De Controleur", is over 1912 een dividend uitgekeerd respectievelijk van 30 en 7 pCt. De weegbrug op het dorp heeft als naar gewoonte weer met ver lies gewerkt. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter, is er in Jan. j.l. 65,3 m.M. regen gevallen. De maand telde zestien regendagen. Drelschor. J.l. Vrijdagavond gaf de rederijkerskamer „Kunst na den Arbeid" alhier een uitvoering, die door een talryk publiek werd bijgewoond. Opgevoerd werd een tooneelspel in zes bedryven: „Haat en liefde" van den schrijver W. Peypers, gevolgd door „Twee oude be kenden of „De gevolgen van een rukwind", oen blyspel in één bedryf door J. Huberteo Janssen. Beide stukken werden met aandacht gevolgd. Het bleek, dat de leden met yver gestudeerd hadden, want allen waren rolvast. Telkens na elk bedryf werden de spelers met applaus begroet. Ook Zaterdagavond was by de volks voorstelling de zaal vry goed bezet. Zonnemaire, 1 Febr. By gelegenheid van 't 40-jarig bestaan der Rederykers- kamer „A. V." alhier, gaf ze gisteren- en hedenavond een welgeslaagde uitvoering. Beide keeren was de bewaarschool zeer goed bezet, en vielen den spelers luide bijvalsbetuigingen ten deel. Twee Oud-leden herdachten nog de oprichting en de werking der kamer, en wekten de jongelui (zoowel dames als heeren) op, door hun medewerken de vereeniging te steunen. Zeer geanimeerd bleef men na het vallen van 't gordijn, nog eenige uren byeen. Renesse. Zaterdagavond hielden de leden der Geitenfokvereeniging alhier hare jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat het aantal leden door vertrek en overlijden met 4 verminderd was, zoodat thans het ledental 23 bedraagt. De rekening sloot met een te kort van ruim f 15. Tot leden der commissie voor stal- vorbetering worden gekozen de heeren M. v. d. Velde, J. v. d. Linde en C. van den Hoek. Door -de P. V. waren 3 diploma's uitgereikt aan de leden, wier geitenstal aan billijk gestelde eischen voldeden, terwijl één lid voor den door P. V. uitgeloofden prys van f 5 in aan merking kwam. In een volgende ver gadering zal, als de opkomst der leden wat grooter is, eene regleraents wijziging plaats hebben. Burgh, 2 Febr. Vry dag j.l. strandde te Westen-Schouwen, 's morgens om streeks 3 ure, een visschersscheepje, „La Panne 35", met 4 opvarenden. In den loop van den voormiddag, omstreeks 9 ure, werden zij ontdekt door den onbezoldigden rijksveldwachter Bazen, die dadelijk hulp ging halen op de nabijgelegen hofstede van den heer C. W. Boot. Deze zond dadelyk een bode per fiets naar Burghsluis, het station van de reddingsboot „Prinses Wilhelmina". Om de bemanning van de reddings boot niet incompleet te makenzond men twee personen, die daartoe niet behooren, naar het strand te Westen- Schouwen. Deze waren Marius van der Klooster Mz. en Jacob van der Klooster Cz. Bij aankomst te Westen-Schouwen kwamen zij overeen, dat de laatste naar den burgemeester zou gaan, om bericht te doen. Vóór hunne aankomst had intusschen de heer C. W. Boot reeds een pqging aangewend om al wadende het scheepje te bereiken en de menschen te hulp te komen, maar was daar niet in geslaagd. Nu zou genoemde M. van der Klooster, een geoefend zwemmer en zeeman van het echte ras, het beproeven. Tot driemaal toe echter werd hij door de hooggaande golven teruggeslagen. Na een korte rust be proefde hy het opnieuw, nu gelukkig met beteren uitslag. Ofschoon met zeer veel moeite slaagde hij er in, in drie reizen de schipbreukelingen half wadende, half zwemmende aan den wal te brengen en zoodoende van een wissen dood te redden. Volgens verklaring van de schipbreukelingen zelve zouden ze het maar enkele minuten meer uitgehouden hebben, daar hunne krachten volkomen uitgeput waren. Oosterland, 31 Jan. Het aantal in geschrevenen voor de Nat. Militie, lichting 1914, bedraagt 23. Bruinisse, 2 Febr. Zaterdagavond is er na elf uur vrij hevig gevochten tusschen een paar Thoolsche schippers en een paar personen uit deze gemeente. Op het gerucht was de politie spoedig ter plaatse. Een paar der vechtenden hebben in den strijd verwondingen op- geloopen, zoodat voor één geneeskundige hulp noodzakelijk was. De vorige week werd de laatste vergadering gehouden van het bestuur van het Watersnood-Comité, dat na de ramp alhier in het leven werd ge roepen. In die laatste bijeenkomst werd door den penningmeester rekening en verantwoordiug gedaan; waaruit bleek, dat ontvangen was f 35873,365. Daar van was door het Comité uitgegeven f 8989,555terwyl 't saldo ad f 26883,81 aan het Provinciaal-Comité werd afge dragen. Stavenisse. Door de tramboot „Zype" zijn in het afgeloopen jaar 1912 naar en van den provincialen steiger alhier vervoerd 11800 passagiers, terwyl de andere stoombooten er alhier circa 6000 vervoerd hebben. Volgens den alhier van wege he Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter, viel alhier in Januari 1.1. 89.3 m.M. neerslag in 15 aftappingen, tegen 72.6 in 1912 en 29.1 in 1911. De hoogste barometer stand in de laatste maand was 769, de laagste 744 m.M. In de alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der Weegbrug I, werd als bestuurslid herbenoemd de heer C. Steendyk, en als weger de heer P. J. de Vos, welke laatste de betrekking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1