ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 31 Januari 1913. RONA Van Houten's Cacao Eerste Blad. Moeders geeft uw Kinderen dagelijks Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9345. DirecteurA. J. DE L00ZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure Dit nummer bestaat uit drie bladen. te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuv/en dan u/elke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder vinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. Alfabetische lijst van de in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheer ders van paarden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee Brengen ter algemeene kennis, dat de inge volge art. 17 van bet Koninklijk Besluit van 16 December 1902 (Stbl. no. 222), gewijzigd bij het Koninklijk Besluit van 9 September 1910 (Stbl. 279)opgemaakte alfabetische lijst bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Zierikzee, den 29 Januari 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 30 Jan. Iu de feestelijke bijeenkomst van de schietvereeniging „Zierikzee", waar de heer P. Klok den burgemeester welkom heette, als be schermheer toesprak, en de vereeniging in zijn welwillendheid aanbeval, werd door den heer Pomes de volgende toe spraak gehouden: Zooals er in het menschelijke leven gebeurtenissen zich voordoen, die altijd aanleiding geven herdacht te worden, zoo doen zich in het bestaan van iedere goede vereeniging gebeurtenissen voor die we niet voorbij mogen gaan zonder er even met nadruk op te wijzen. Hoe komt dat? Hoe komt het dat promotie, huwelijk, geboorte en overlijden in het menschelijk leven aanleiding zijn kunnen tot plechtige viering? en later tot her denking Het antwoord, geachte vergadering, ligt voor de hand. In ons leven be- teekenen al deze dingen een verandering in ons bestaan. Ieder van deze dingen sluit als het ware een periode in ons leven af en opent een nieuw tijdperk met al zijn zorgen en plichten. Zulk een gebeurtenis is dus veelal een graad meter of een hoogtemeter voor ons bestaan. Slaagt men voor een examen dat ons toegang geeft tot een gewilde betrekking, dan geeft men het ^bewijs hoog genoeg te staan om die betrekking te kunnen vervullen. Huwt meu, dan moet daarbij aange nomen worden dat men zich sterk genoeg gevoelt het verdere leven zelf standig te kunnen doorgaan. Beide gevallen zijn als voorbeelden van be kroning van voorafgegahen arbeid, op voeding enz. te beschouwen. Zoo gaat het ook in een gezonde vereeniging. Een groep van gelijkge zinden stelt zich voor, gezamenlijk het een of andere doel te bereiken. Zijn in deze groep de goede elementen aan wezig, dan wordt dit doel veelal geheel of gedeeltelijk bereikt, ofschoon teleur stellingen ook hier niet buitengesloten zijn. Een absoluut einddoel is echter voor geen enkele vereeniging bereikbaar en we dienen dus goed acht te geven of er ook teekeus zijn, die er op wijzen dat de vereeniging althans haar doel nadert. En dan geachte vergadering meen ik hier te mogen constateeren, dat de schietvereeniging „Zierikzee" ontegenzeggelijk op den goeden weg is en haar doel nadert. Zij toch heeft getoond uit haar midden een keurkorps te kunnen afvaardigen, dat in staat bleek driemaal achtereen den hoogsten prijs op een provinciaal concours te kunnen behalen. Op de beteekenis van dit feit wensch ik thans niet verder in te gaan, doch ik beu er aan toe om u de beweeg redenen kenbaar te maken die mij thans op het spreekgestoelte voor u doen staan. U zult het mij eens zijn, geachte vergadering, dat het in een normaal gezin zeer moeielijk is een zoontje of een dochtertje binnen te smokkelen. En om dit driemaal achtereen te doen zonder dat iemand daar iets van merkt lijkt mij totaal onmogelijk. En toch zou het hier in deze vereeniging bijna gebeurd ziju. Wat toch is het geval? Een deel van het bestuur wordt gevormd door do corpsschutters, die don beker gewonnen hebben. Diezelfde menschen die in Middelburg zoo onbescheiden waren om den beker driemaal achtereen voor hun vereeniging op te eiscken, waren hier te bescheiden om in dit geval den corpsschutter van den bestuurder te scheiden, en hadden de leden daarin berust, dan lag de beker wellicht nog veilig opgeborgen in de kast van den bestuurder, die hem uit Middelburg ontving. Een deel der leden ging daarmede niet accoord, en bet zijn dan ook deze leden die dezen avond georganiseerd hebben en mij opdroe gen op dezen avond hun gevoelens te vertolken. Welnu, mijnheer de voorzitter, in het kort komen deze gevoelens hierop neer. Wij beseffen ten volle dat de onderscheiding die onze vereeniging te beurt is gevallen, ons bezorgd is door de corpsschutters wier namen dan ook zeer terecht in den beker gegraveerd zijn. Dat is hun verdienste en die wenschen wij hier te huldigen. Hoe toch is de loop van zaken. Een jong schutter, die aanleg bezit, een scherpen blik aan een vaste hand paart, zal na eenige jaren van oefening een zekere standvastigheid in het schieten verkrijgers Wordt er nu een wedstrijd georganiseerd, dan is zoo'n man de aangewezen corpsschutter. De vereeniging vergoedt hem dan zijn reis kosten en is daarmede feitelijk van alle verantwoordelijkheid af. Verlet of ver zuim in zaken of bedrijf, extra kosten die onwillekeurig gemaakt worden, en, last not least, de kolossale inspanning die op een wedstrijd gevergd wordt, dit alles is voor eigen rekening der corps schutters, terwijl het gewin, de eer, de medailles en zooals nu de beker aan de vereeniging ten goede komen. Wanneer de leden dus door hun initiatief en hun bijdragen een huldiging van de ver diensten dier besten onder ons tot stand brengen, dan is daarmede slechts een klein deel van den plicht van dankbaarheid vervuld, die ons, leden, aan onze korps- schutters bindt. Mijnheer de voorzitter, er is nog iets anders. Die besten onder de besten der schutters zijn op de banen de gangmakers. Wanneer een corps schutter zijn serie afgeschoten heeft, wekt dat de overige aanwezigen op om te trachten zoo'n bolleboos te overtreffen, met het gevolg dat er intens geoefend wordt. En dat acht ik voor onze vereeniging van het hoogste belang. Wij zijn bijeen gekomen om de schietsport te beoefenen, zonder meer. Onbewust herstellen we daarmede een fout in onze opvoeding. In vroeger tijden behoorde het hanteeren der wapens tot de eerste dingen die een man moest kennen. DaTltös toen noodig. In onze tijd wordt de veiligheid door de overheid door middel van leger, vloot, politie enz., verzekerd. Echter wordt in dit stelsel het individu, dat niet tot genoemde categorieën behoort, van het hanteeren der wapens buitengesloten. Er kan dus geen partij van getrokken worden ook. De laatste jaren hebben daarin verandering gebracht. De opeen volgende regeeringen, hebben ingezien dat naast het leger ook het volk weer baar moet zijn, en dan in de landsver dediging een voorbehoedende factor van beteekenis kan zijn. Voorbehoedend omdat een mogendheid die weet dat naast het leger ieder burger, of een groot deel der burgers goed schieten kan en in zijn eigen streek een groote terreinkennis bezit, zulk een mogendheid zal begrijpen dat zij door dat land aan te vallen, bare hand iu een wespennest steekt en hopelijk laat zij dan de zaak aan de diplomaten over. Onbewust bewijzen wij dus ons vaderland een dienst, en gij heeren korpsschutters zijt daarin onze voorgangers. Hierop, mijn heer de voorzitter, wenschte ik even den nadruk te leggen. Namens de leden onzer vereeniging, mijne heeren, heb ik de eer aan onzen beschermheer en de corpsschutters ter herinnering aan dezen avond een foto van den behaalden beker aan te bieden, en mede namens de leden bied ik u allen bij dezen den eerewiju aan, en verzoek ik u dringend een dronk te wijden aan het welzijn vau onze kranige prijswinners. In de haven alhier is in den afgeloopen nacht vervuld geraakt het klipperschip „Cornelia", thuis behoorend te St.-Filipslaud, geladen met steen en rivierzand, bestemd voor deze stad. In de vergadering gehouden gisterenavond, van de V. P. C. de „Jonge Vryzinnigen" alhier, werd het jaarverslag uitgebracht door den voor zitter. De rekening van den penning meester werd goedgekeurd. De voor zitter bracht verslag uit van de Bonds vergadering. Herkozen werd de heer I. Verton als bestuurslid, en gekozen in de plaats van den heer E. J. Lunenberg, die ontslag had genomen, de heer W. van Splunder. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan, j.l. 102, en het aantal donateurs 89. De Vryzinnige kiesverenigingen te Middelharni8 en Ouddorp, hebben het aftredende lid van het district Middelharnis, ror. R. J. H. Patyn opnieuw candidaat gesteld. N. Rott. Ct. Naar Zei. verneemt, ligt het in de plannen, om, zoodra de tram Vlake Hansweert in exploitatie is, den dienst van de Prov. boot tusschen Hansweert en Walsoorden uit te breiden. Komen de plannen tot uitvoering dan zal de boot nog een reis maken naar Hansweert na aankomst van de tram, welke om 5.30 vertrekt in correspondentie op treinen in de richting naar Roozen- daal en naar Vlissingen, vertrekkende uit Vlake resp. om 8.23 en 9.02. Verder zal de boot een terugreis maken na aankomst van den trein, welke uit Roozendaal om 8.23 aankomt. Noordgouwe. Door den gemeenteraad van Arasrerdam is onze vroegere directeur van het ziekenhuis alhier, de heer J. L. C. Wortman, thans directeur der klinieken vooa chirurgie obstetrie en gynaeologie aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, benoemd tot Directeur van den gemeen telijken geneeskundigen dienst. Haamstede. De bevolking alhier be droeg op 31 Dec. 1912 572 mannen en 541 vrouwen. St-FIlipsland, 31 Jan. Teneinde eenigszins aan den buitengewonen woningnood te gemoet te komen, zullen alhier door verschillende personen 17 t\ 18 nieuwe woningen gebouwd worden. Een straatmuzikant, die er by zich zelf de vroolykheid wat al te veel inge blazen had, zakte gisterenmiddag, na de noodige buitelingen en capriolen gemaakt te hebben, op den Achterweg ineen en bleef in de modder liggen, terwijl zyn instrument een eind voor hem uitrolde. Alle pogingen, die hy deed om weer op de been te komen bleven ydel. Eenige jongens slaagden er in hem met vereende krachten naar de oude school te sleepen en zetten hem tegen een muur aan, wegens totaal gebrek aan evenwicht houden lag hy ook nu spoedig weer in de modder rond te rollen. Korten tijd daarna werd hy door de politie met behulp der straatjeugd de oude school binnen geboegseerd om er zyn roes uit te slapen. Vanmorgen half acht was hy weer present, maar natuurlijk zag hy er, zoowel wat zijn persoon als wat zyn toilet betrof, niet bizonder toon baar uit. Bovendien kwam hij tot de ontdekking, dat zyn horen zooveel deuken en stompen opgedaan had, dat er met geen mogelykheid geluid uit te halen was. Na opgemaakt proces-ver baal wegens „in kennelyken staat" te hebben verkeerd, en nadat hy zyn instrument by een smid weer had laten repa- reeren, trok hy vol moed verder om het publiek in andere gemeenten op zyn schoone melodiën te vergasten, en de recette wellicht in „oude klare" om te zetten Scherpenlsse. Door de kiesvereeniging „Burgerplicht" is alhier candidaat gesteld voor een lid van den gemeenteraad vacature Q. Hage de heer J. van de Velde Z.z. waterbouwkundige alhier. Kloetinge, 30 Jan. Gisteren is hier onverwachts ten huize van zyn schoon vader, den heer Blankert, op 47-jarigen leeftyd overleden, de heer P. van Blop- poel. De heer Van Bloppoel was van Zierikzee gekomen, waar hy zyn vader de laatste eer had bewezen. Hij was nu op de terugreis naar zyn standplaats Avereest, en by zyn schoonouders afge stapt, waar een hartverlamming zoo plotseling een eind aan zyn leven maakte. De overledene was oud-leerling en kweekeling van de Christelyke school te Zierikzee en was van 1888—1895 onderwyzer aan school B te Goes (hoofd nu wylen de heer Van Schelven). Middelburg. Toen Donderdagavond de boot der Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart (dienst Vlissingen— Middelburg—Rotterdam) van hier naar Vlissingen vertrok, liep zij even na het passeeren van de Stationsbrug op den berm van het Kanaal door Walcheren vast. Met behulp van de sleepboot „Edison", die juist in de nabijheid was, kwam de boot weer vlot en kon de reis vervolgd worden. Aanbestedingen, Verkooptngen enz. Zierikzee, 30 Jan. Voor de door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen gehouden besteding: 1°. van het vervoeren van 110 M8. steenslag van af de Schelphoek, 65 M3. van af Prommelsluit en 100 M8. van af dijkpaal 19 van Scharendijke, is inge schreven door: Van af Schelphoek. M. C. H. van den Berg te Seroos- kerke J. Viergever te Noordwelle 1,15 A. C. de Oude te Noordwelle. 1,10 T. Bakker Pz. te Zierikzee 0,75 Van af Prommelsluis. M. C. H. van den Berg te Seroos- kerke0,90 M. Berrevoets te Zierikzee 0,75 Jac. van den Bos te Kerkwerve 0,65 T. Bakker Pz. te Zierikzee. 0,63 P. L. van Strien te Zierikzee. 0,58 Van af dijkpaal 19 van Scharendijke. J. den Boer te Scharendijke 0,54 B. de Jonge te Scharendijke 0,53 Alles per M3. 2°. van het lossen en vervoeren van 580000 IQ.G. steenkool-briquetten voor het stoomgemaal „Schouwen" aan de Jongeeluis C. van den Bos Jz. te Kerkwerve, f 1,10 per 1000 K.G., P. Berrevoets Cz. te Ellemeet, f 1,30 per 1000 K.G., alleen voor hot lossen, Sint-Jans-Gilde te Zierik zee, f 1,10 per 1000 K.G. Alles gegund aan de laagste inschrijvers. St.-Annaland, 31 Jan. Ten overstaan van notaris Timmerman werd Woensdag namiddag in 't hótel „Havenzicht" ver kocht het tot den boedel behoorende van den heer J. Slager Cz. en zijn over leden echtgenoote mej. E. Scherpenisse. Koopers werden van: 1°. een huis, schuur en erf, aan de Langstraat, mej. de wed. J. J. Bierens, voor f 1800; 2°. bouwland in den Spahoek, groot 50 A. 6 c.A., de heer G. Goedegehuure f 1210; 3°. bouw- en weiland in den Baren- ditenhoek, groot 53 A. 10 c.A., idem tl f 510; 4°. bouw- en weiland in den Dorps- hoek, groot 44 A. 80 c.A., de heer J. van der Male a f 1460; 5°. weiland aan den Jeruzalemschen weg, groot 3 H.A. 18 A. 40 c.A., de heer Andr. Westdorp tl f785 per Blooisch ge met. Openbare Gemeenteraadsvergadering te T h o I e n, op Woensdag, 29 Jan.desnaraidd. te 2 ure. Voorzitter de Burgemeester de heer Van Stapele. Tegenwoordig zijn alle leden, benevens, eenige bezoekers en de drie gewone persmannen. Na opening herdenkt de voorzitter allereerst het plotseling afsterven van den gemeentebode I\ Narebout. Als politieman fungeerde hij eerst, daarna als gemeentebode. Hij was een goede, stipte en trouwe dienaar der gemeente, met wien hij steeds aangenaam omging. Spreker eindigt met den wensch, dat ook zijn nage dachtenis hier in de raadzaal lang in herinnering zal blijven voortleven. Vervolgens wensclit hij de gemeenteraadsleden bij de eerste vergadering in dit begonnen jaar gezondheid toe, hoopt op hun voortdurende medewerking, en spreekt den wensch uit, dat wij in goede harmonie mogen beraadslagen, en dat de besluiten, die dit jaar genomen zullen worden, strekken mogen tot verdere bloei en welvaart der gemeente Tholen. (Applaus.) Hierop worden de notulen gelezen. Na de voorlezing vroeg de heer Quist, naar aanleiding eener zinsnede in de notulen, of de heer Wagtho aanmerking mag makon op de notulen eener vergadering, waarin hij zelf niet aanwezig geweest is. Hjj wenscht tevens, dat de heer Wagtho woortaan sulke uit drukkingen niet meer bezigt, en fatsoenlijker zich zal uitdrukken. En daar kunnen hier de andere raadsleden voor zorgen. En wat het uitzetten hier uit de zaal betreft, hierover wil hij zich even verklaren. Al was er een brigade maréchaussées mede gemoeid, zal H. M. wel zor gen, dat ik hier op müh plaats kom te zitten. De voorzitter zegt, dat het hier gaat om de vaststelling der notulen, en vraagt of hij die kan goedkeurenwaarop de heer Quist be vestigend antwoordt. Hierop worden de notulen goedgekeurd, nadat op verzoek van den heer Van der Stel nog een kleine wijziging was aangebracht. Onder de ingekomen stukken behoort het aangehouden request van de Gereformeerde Gemeente, betreffende het verkrijgen van een urinoir. Na lezing er van zegt de voorzitter, dat het Burgem. en Weth. het beste voorkomt, dat een urinoir geplaatst werd tegen den blinden gevel van het huis van den heer Van Meel. De heer Wagtho heeft zich overtuigd van de noodzakelijkheid van een urinoir en zag dit liever geplaata in het gangetje bezjjden de kerk. De voorzitter zegt, dat dit niet gewenscht is, omdat het vooreerst daar niet breed genoeg is voor dat doel, en ten 2e. passeert daar do

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1