ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 27 Januari 1913. RONA Cacao Eerste Blad, Van Houten s (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG vérschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9343. DirecteurA. J. DE LDOZE Jr. Uitgewer.Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. A D V.E RTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ik wil nog een kop Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. Het ontwapeningsidee. ii. De weg, welke tot vermindering van bewapening leidt, is duidelijk geteekend. Het is'allereerst noodzakelijk het systeem, waardoor de groote legers veroorzaakt worden door een beter te vervangen en de volken, welke door zoo velerlei belangen verbonden zijn, uit den toestand van anarchie te bevrijden. Zal het ooit zoo ver komen, dat door het intreden van een rechtstoestand tusschen de Staten algeheele ontwapening en dus internationale vrede raogelyk is? Wij mogen hoopvol naar de toekomst zien. Op elk gebied des levens valt ontwik keling waar te nemen, die naar hoogere eenheid streeft, al zyn natuurlijk altyd hausse en baisse waar te nemen. Iedere teruggang echter wordt door een hoogere verheffing, elk terugdringen der be schaving binnen engere grenzen door een uitbreiding over grooter gebied gevolgd. Wy zyn de persoonlijke vryheid deelachtig geworden, waarom zou ook niet de vryheid der staten te verkrijgen zyn Wy zyn reeds op weg naar een vaster recht tusschen de staten langs den weg van Arbitrage. Langs dezen weg is men gekomen tot de oprichting der Interparlementaire Unie. Deze Unie stelt zich ten doel de leden der parle menten van alle mogendheden te over tuigen van de juistheid, den eenvoud, de mogelijkheid en de toepasselijkheid van het arbitrage-idee. Voornamelijk dank zy de Interparlementaire Unie, hebben beide Vredesconferenties plaats gehad. De beteekenis dezer conferenties wordt al te vaak over het hoofd gezien. Meer dan 100 arbitrage-tractaten zyn gesloten en een aantal daarvan o.a. tusschen Nederland en Denemarken, en Nederland en Italië, hebben op alle geschillen betrekking. Op den weg van arbitrage-tractaten moet voortgegaan worden. Daarom dient ook het publiek meer op de hoogte gesteld te worden van het vredesidee. De vredesbeweging is voor velen slechts een groot, hol woord. Men heeft iets gehoord van wereldvrede, ontwapening, vrede door recht, arbitrage en men heeft gespot met het Vredespaleis en met de vredes-conferenties, die dan toch maar geen vrede gebracht hebben en ziedaar gewoonlijk de stand der pacifistische kennis van het groote publiek. Een duidelijke uiteenzetting van de vredes regelen iloor overeenkomsten, die de arbritrage clausule voor alle onvoor ziene gevallen zullen bevatten. Zou Nederland hiervoor het initiatief niet kunnen nemen, Nederland dat het Hof van Arbitrage huisvest, dat de Vredes conferentie in haar midden ziet, dat een land is, klassiek in dea .vredestryd? PACO. Uit Stad en Provincie. beweging en verbreiding van het vredes idee door de locale pers zou daarom zeer ter stade komen. Door de kracht der publieke opinie, geuit in de volks vertegenwoordiging moet bewerkt worden, dat de regeeringen zullen ver klaren nimmer naar de wapens te zullen grijpen, alvorens alle andere middelen om recht te vinden zijn toegepast. Dat is de eerste stap welke naar ontwapening leidt. Slaagt men er in de meerderheid in alle parlementendaarvan te over tuigen, dan is het doel bereikt, dan is er geen macht ter wereld die haar weer streven kan. Zoover zijn we nog wel niet, en het zal misschien nog wel een heel poosje duren ook voor wy zoover zijn, maar de weg is aangewezen. Het Hof van Arbitrage in Den Haag moet een geregeld werkende en goed ge ordende rechtbank worden, welke voor de internationale geschillen verplicht zal zijn op te komen en wel door de eenvoudige aanwending van het beginsel van het goed recht der beschaafde volken, hetwelk ons zegt„Niemand kan zyn eigen rechter zyn, een ieder moet gehoerzamen aan de uitspraak van Justitia" Wanneer de regeeringen dezen eisch ernstig ter hand nemen, bestaat er geen beletsel om tot vermindering van bewapening over te gaan. Er bestaat een historisch voorbeeld dat men kan aanhalen als een bewijs dat door vrijwillig (aangegane traktaten ontwapening mogelijk is. Den 28sten April 1817 kwamen Groot Brittanje en de Vereenigde Staten van Noord- Araerika overeen de bewapening der groote meeren tusschen Kanada en de Vereenigde Staten te verminderen. Dit traktaat is ten allen tijde gehoor zaamd, ook gedurende de tijdperken van de meest gewichtige diplomatieke spanning tusschen die twee landen. De kleinste staten hebben natuurlijk het grootste belang bij een internationale rechtsorde, welke vermindering van bewapening mogelijk maakt. Daarom moeten zy by de groote mogendheden gezaraelijk aandringen, om het ont- wapeningsvraagstuk te bestudeeren en middelen aanwijzen welke er toe kunnen leiden, De Schandinavische interparle mentaire groepen hebben dit ingezien. In de derde Haagsche vredesconferentie dient een algemeen arbitrage-overeen komst gesloten- te worden, krachtens welke iedere natie het als een plicht zal beschouwen, zoo spoedig raogelyk haar internationale betrekkingen te Zierikzee, 27 Jan. Door de Mannen- zang vereeniging „Luctor et Emergo" zal a.s. Zaterdagavond in het „Huis van Nassau" een uitvoering worden ge geven. Zy zal met een bal besloten worden. Sluiting jacht. Door Gedep. Staten van Zeeland is bepaald: le. dat de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April is gesloten 2e. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli geoor loofd is, en 3e. dat de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gelokt, van 1 tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. Verschenen is by de uitgevers N. V. Robyns Co. te Nijmegen Berymd reglement op het Schaakspel met talryke moderne schaakproblemen door P. C. van Vryberghe de Coningh. Voor schaakliefhebbers is dit boekje, dat slechts 25 cents kost, zeer aanbe velenswaardig. Bij Kon. besluit is aan A. W. Koole te Wissenkerke, C. f'. Christiaanse te Tholen en J. C. J. van Opdorp te Hoek, alle lotelingen van de lichting 1913 wegens kostwinnerschap voor goed vry- stelling van den dienst bij de militie verleend. Aan de N. V. werf „Zeeland", voorheen Gebr. Ribbens, C. Bakkér Co. te Hansweert, is den bouw opgedragen van een schip 50 X 6?60 X 2,20 M. voor Belgische rekening. Dreischor. Vrijdagavond gaf voor een talrijk publiek het Muziekgezelschap „Crescendo" (directeur de heer Theewis) een uitvoering. In de eerste afdeeling werden ten gehoore gebracht een achttal muziek stukken, die verdienstelijk werden uit gevoerd. De tweede afdeeling werd gevuld met de opvoering van een blijspel: „Zyn spreekuurtje", dat vlot werd afgespeeld en waarbij om de komische tooneelen hartelijk gelachen werd. In de derde afdeeling kreeg men te hooren een zestal komische voordrachten met zang, die, de één meer, de ander minder, flink werden uitgevoerd en menigmaal den lachlust opwekten. Na afwerking van het programma bracht de voorzitter zyn dank aan het publiek voor de belangstellinghy sprak de hoop uit, dat „Crescendo" op den ingeslagen weg zal voortgaan en richtte ook een woord van dank tot den direc teur voor zijn leiding, waaraan ook moet worden toegeschreven het welslagen van deze uitvoering. Na afloop van een en ander noodigde de muziek van de gebroeders Van de Velde tot dansen uit, waaraan ruim schoots voldaan werd. Ellomeet, 24 Jan. Heden avond gaf het fanfare-gezelschap alhier zijn gewone jaarlijksche uitvoering. De zaal van De Roo was goed bezet en over de wijze, waarop de nummers van het programma werden uitgevoerd, waren de opgeko- menen zeer voldaan. Een geanimeerd bal besloot deze gezellige bijeenkomst. Renesse. De heer J. M. Hubregtse, kommies 2de klasse te Wouw, is als zoo danig verplaatst naar Kortgene. Ouwerkerk, 24 Jan. Hedenavond werd door eenige leden en medewerkers van den Bond voor Staatspensioeneering een tooneelvoorstelling gegeven voor een goed bezette zaal. Opgevoerd werden „De verzorgde"oude Dag" en v Liefde zoekt List". Beide stukken werden door de ver schillende spelers zeer goed vertolkt en niet minder de zangstukjes en voordrach ten, ter afwisseling in de pauze gegeven. Een woord van dank door den voor zitter der afdeeling aan de spelers en vooral aan den secretaris der afdeeling, die het initiatief nam en onder wiens leiding dit resultaat werd bereikt, was hier volkomen op zijn plaats en vond dan ook de instemming van alle aan wezigen. Nleuwerkerk. In de tweede vergade ring van de Vereeniging T. A. V. E. N. U. in dit seizoen op Vrijdagavond 1.1., trad als spreker op de heer N. Leeuwe Lz. alhier. Een tamelijk groot gehoor boeide Spr. den geheelen avond met de voordracht van een tiental komische voordrachten, waarvan een viertal met pianobegeleiding. Zoowel de leuke manier van voordracht en de komische mimiek, als de pikante inhoud, brachten aanhouden de lach spieren in beweging. Aan het slot mocht de heer Leeuwe uit den mond van den voorzitter een warm woord van dank en hulde oogsten, waarmede de leden onder luid applaus instemden. De pauzen werden aangevuld met pianomuziek en zang van enkele dames en een heer uit de leden. Na afloop bleven velen nog een paar uurtjes bijeen, terwijl de jongelui zich met dansen ver maakten. Bruinisse. Donderdagavond werd door de zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier in de conferentiekaraer een christelijke zangavond gegeven, die een uitstekend verloop had. De verschillende nummers werden fraai gezongen en gaven een duidelijk blijk, dat de dames- en heeren-leden onder de uitstekende leiding van den directeur, den heer H. G. van den Doel te Zierikzee, zich met ijver hadden ge oefend. Verschillende nummers werden dan ook bizonder toegejuicht. Op ver zoek werd het nummer „De Paarlen- poort" herhaald. De vergadering werd door den voorzitter geopend, waarna psalm 33 vers 1 werd gezongen en de directeur in gebed voor ging. Vervolgens hield hij eene rede. Toen de zangnummers ten gehoore waren gebracht werd door iemand uit Oosterland het Zangerslied aangeheven dat met groot genoegen aangehoord werd. De voorzitter der vereeniging Zierikzee hield daarna eene rede en noodigde de leden der vereeniging te Oosterland en Zierikzee, die in grooten getale de uit voering bijwoonden met die van Bruinisse te zingen „Alles wat adem heeft, love den Heer!" Nadat dit lied gezongen was, werd na het zingen van gezang 180 de avond met dankzegging gesloten. St.-Annaland, 24 Jan. V erleden Dinsdag avond werd in het café „In den Handel" de jaarvergadering gehouden van den kolenbond „Ons Belang". Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met een hartelijk welkom en een dankbetuiging voor de trouwe opkomst, werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het verslag van den secretaris over 1912 bleek dat de vereeniging telt 238 leden; dat er aangekocht waren 5935J H L. kolen voor een totaal bedrag van f 4848,06$dat de inkomsten be droegen f 5205,69, zoodat het batig slot f 45,25 groot was. Aan de orde was nu de verkiezing van een voorzitter. De heer Adr. Goede- gebuure, die van de oprichting af die functie had waargenomen, wenschte uit drukkelijk niet meer in aanmerking te komen. Hy werd vervangen door den vice-voorzitter, den heer J. W. Elenbaas, die 75 van de 99 stemmen op zich ver eenigde, terwyl deze vervangen werd door den heer J. van den Houdt. Het loon van den secretaris werd weer gesteld op 1 ct. per H.L., terwijl hem een gratificatie werd geschonken van f 11,62$ als loon voor de vele werk zaamheden by de lossing der eerste lading. Toen er niets meer aan de orde was, sloot de voorzitter de vergadering in de hoop dat de nieuwe voorzitter minder lasterlijke praatjes achter zyn rug raag krygen dan hij en dat het aantal mudden steenkolen, door „Ons Belang" geleverd, zal mogen toenemen. Tholen, 25 Jan De vereeniging tot verkrygen eener betere verbinding van het eiland Tholen met de provincie Noord-Brabant heeft het door den heer H. P. M. Verlinden aangehouden brug- plan met de teekeningen aan den raad van Tholen gezonden. In het bege leidend schrijven wordt gezegd: „De vergadering onzer vereeniging nam met enthousiasme kennis van het plan en besloot het ontwerp aan uwen raad toe te zenden. Wy hebben het genoegen u het plan hierbij aan te bieden en brengen hierby over den algemeen vurigen wensch der vergadering, dat het uw college ge lukken moge aan de hand van dat ontwerp de in veler oog zoo gewenschte verbetering der verbinding van Tholen met den Noord-Brabantschen wal tot stand te brengen". Coltynsplaat, 25 Jan. Dat de ongun stige uitslag van den oogst in 't vorige jaar de pachters nog niet heeft afgeschrikt, tot het besteden van hooge landpachten, bleek dezer dagen, toen een achttal perceelen bouwland ter gezamenlijke grootte van 5.1370 H.A. publiek voor 7 achtereenvolgende jaren werden ver pacht. Besteed werden prijzen van f51 tot f 65 per Schouwsch gemet (41.68 H.A.) totale opbrengst bedraagt nu jaarlyk6 ruim f 60 meer dan de vorige paohtjaren. De heer Jacob Tazelaar heeft ontslag ingediend als lid van den ge meenteraad alhier. De heer C. v. d. Weele alhier had het ongeluk, by 't werken met eene benzinelamp, zich zoodanig aan de handen te branden, dat hy zyn functie als brievenbesteller niet kan waarnemen. Middelburg, 27 Jan. Aan de VI. Grt. die meldde dat de heer J. H. Blum weer een candidatuur voor de Tweede Kamer zou aanvaarden, verzoekt deze te melden, dat hij nog geen beslissing genomen heeft of hy zich al of niet weder een candidatuur voor de Tweede Kamer zal laten welgevallen. 0 N D E R W IJ 8. Stavenlsse. By Kon. Besluit is den heer II. W. P. A. de Jongb,. laatstelijk onderwijzer alhier, een pensioen van f 416 per jaar verleend. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Oude Tonge door ds. M. B. Verkerk te Tholen. Gereformeerde Gemeente. Beroepen naar Nieuw-Beyerland ds. A. Makkenze te Tholen. Bruinisse. Zondagavond nam ds. H. Roelofsen, naar aanleiding van Nuraeri 6 2426, afscheid van zyn gemeente. By het einde der godsdienstoefening zong de gemeente den scheidenden leeraar staande Ps. 121 4 toe. Het ruime kerkgebouw was overvol met belangstellenden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Brouwershaven, 24 Jan. Ten over staan van den notaris H. J. van Nouhuya werden heden alhier in „Bellevue" openbaar verkocht Gemeente Brouwershaven. Het huis en erf aan de Zuiddykstraat C 1167, voor f951. Het huis en erf aan de Korenmarkt C 1161, voor f 1026. Het huis en erf aan de Poortdijkstraat C 1187, voor f500. Post en Telegrafie. Oud-Vos9emeer. Naar wordt mede gedeeld is door belanghebbenden een verzoek ingediend om voor deze ge meente in het vervolg een tweede buitenbestelling te krijgen. Landbouw en Veeteelt. Dreischor. Door de landbouwvereeni- ging alhier is in 1912 aangekocht: 417200 K.G. superphosphaat227462 K.G. chilisalpeter47200 K.G. kainiet; 6900 K.G. Peru-Guano; 5400 K.G. zwavelz. kal. magnesia; 2000 K.G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1