ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 24 Januari 1913. Tweede Blad. Aangifte voor plaatsing op de Kiezerslijsten. NIEUWSTIJDINGEN. Z icrikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9342 DirecteupA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. A D V.E RTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure Verdelging van Ratten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat van heden af tot een nader bekend te maken tijdstip, voor in deze gemeente gevangen en gedoode ratten, aan de gemeente-gasfabriek, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uur, den vanger, tegen overgave der ratten, een bon zal worden afgegevenwe"lke bon ten Stadliuizeten kantore van den Gemeente-Ontvanger, gedurende diens bureau-uren, zal kunnen worden inge leverd, tegen ontvangst van 5 cent voor elke rat. Zibrikzee, den 20 Januari 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet; Noodigt bij dezen uit: de hieronder genoemde mannelijke inwoners dezer gemeente, Neder landers zijnde, die vóór of oj) den 15 Mei 1888 zijn geboren, om vóór 15 Februari a.s. op de, bij elk der hieronder vermelde groepen, aan gegeven gronden, te doen blijken of aangifte te doen tot staving van hun recht tot het uit oefenen der kiesverriclitingen volgens de in het hoofd dezer genoemde Wet, voor zoover dat recht niet bij nadere bepalingen dier wet is ontzegd of geschorst, en wel A. de personen, die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der rijksbelastingen zijn aangeslagen wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden daarvan door overlegging van de vóór of op 1 Maart voor voldaan geteekende aanslag biljetten betreffende de grondbelasting, de vermogensbelasting, de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of één of meer der eerste vijf grondslagen van de personeele belasting, te doen blyken; B. de personen, die als mede-eigenaar in de onroerende goederen eener onverdeelde na latenschap in de grondbelasting zyn aange slagen (ofschoon hun naam bij den aanslag in het kohier niet is vermeld) tot een bedrag van ten minste één gulden per hoofd, van welken aanslag aangifte behoort te geschieden op een daartoe vastgesteld en gratis ter Secretarie verkrijgbaar model; C. de personen, die: 1°. als hoofden van gezinnen of als alleen- wonenden tusschen den 1 Augustus 1912 en den 31 Januari 1913 hebben bewoond a. krachtens huur een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bjjbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijsper week berekend, ten minste eene som heeft bedragen, zooals in de bij de Wet behoorende tabel is genoemd (dat is voor de gemeente Zierikzee eene som van één gulden) of wel achtereen volgens In dezelfde gemeente twee zoo danige huizen of gedeelten van huizen, of b. krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een en hetzelfde vaartuig van ten minste 24 Kubieken Meter inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. (Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, mits z\j op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde 'vaartuig bewonen; bij verhuizing echter nd de in 1912 gedane aangifte, is hernieuwde aangifte wel noodig) 2°. op den 31 Januari 1913 sedert den 1 Januari 1912 (dat is dus gedurende 13 maanden) achtereenvolgens bfj niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zyn geweest en als zoo danig over dat jaar (voor zooveel Zierikzee betreft) een inkomen hebben genoten van r 325 of dat zij op den 1 Februari in liet genot zijn van een door eene onderneming, open bare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van (even eens voor zooveel Zierikzee betreft) f 325; met dien verstande, dat voor hen. die in beide gevallen verkeeren', zoo noodig ter bereiking van het. vereischte bedrag, liet inkomen, het pensioen en de lijfrente mogen worden samengesteld. (Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen en vallen onder het le en 3de lid hierbovengenoemd, is hernieuwde aangifte noodig. waar toe hun door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling zal worden toegezonden) 3°. op den 1 Februari sedert een vol jaar den eigendom met recht van vrje beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der NatiO' nale Schuld of van ten mitiste f 60 ingelegd in de Rijkspostspaarbankin eene ge- ttéLéL&te&if meentelijke spaarbank of in een spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschapvan eene coöperatieve vereeniging of van een stich ting, voor zoover de genoemde bijzondere spaarbanken aan den eisck der Kieswet hebben voldaan 4°. met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de ver vulling van eenige betrekking of de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. De hierboven sub C bedoelde aangiften, waarvan de modellen zyn vastgesteld en mede gratis ter Secretarie verkrijgbaar zjn, moeten behelzen eene opgaaf van naam, voornaam en woonplaats van den belanghebbende en eene door. hem onderteekende verklaring betreffende de vereischten hierboven omschreven, waarop liij zijn aangifte grondt. Nog wordt het navolgende ter toelichting van het bovenstaande opgemerkt: De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Door den aanslag in de grondbelasting, sub A bedoeld, worden de hoofdsom en de rjks- opcenten verstaan. Bjj de berekening van den werkelijken huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging, wordt maandbuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som. ver schuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij 'de berekening van het inkomen, bedoeld sub C 2°., eerste lid, worden vrije woning of in woning en vrjje kost en inwoning, voor zooveel Zierikzee betreft, gerekend respectievelijk op /'50 en 225: enkel vrje kost op het bedrag dat het verschil der beide voorgaande cijfers uitmaakt, zijnde voor Zierikzee f 175. Ten aanzien van vrjjen kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag, algemeen erkenden Christeljjken feestdag of Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaar niet wordt uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienst betrekking is geweest, de tjjd medegeteld, gedu rende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien ge durende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld sub C 2°., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding. gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld sub 0 2°., eene tijdeljjke ongevallen-rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening ge bracht tot -een bedrag, gelijk aan het normale loon. Tnkomon, pensioen en lijfrente, bedoeld als boven, der vrouw, geldt voor haren mandat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Overgelegde aanslagbiljetten en bewijsstukken tot staving der redenen van aangifte voor plaat sing op de kiezerslijsten, worden na de vast stelling dier lijsten aan de belanghebbenden teruggegeven. Verhuurders van woningen en vaartuigen, ais mede de personen en de bestuurders van onder nemingen of instellingen, bedoeld in de artikelen 15, 16 en 17 der Kieswet, zfln. op verzoek van deu Burgemeester, verplicht binnen 14 dagen de uoodige inlichtingen te verschaffen, be treffende het hierboven sub C vermelde, in straffe bij de Wet bepaald. Zierikzee, den 19 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd. D. VAN DER VLIET. Het ontwapeningsidee. i. Wanneer wy in de laatste jaren de oorlogsbegrootingen der verschillende landen nagaan, dan bemerken wy overal een voortdurende styging, zoowel wat persoonlijke als wat financieel© lasten betreft. Zelfs in vollen vredestyd zyn er in Europa nog meer dan vier raillioen mannen onder de wapenen en over schrijden de jaarlykscSe militaire uit gaven de vyf milliard, welke cylers natuurlyk in oorlogstya nog ontzettend veel hooger worden. De regeeringen dwingen elkaar als 't ware om leger en vloot steeds meer en meer uit tè breiden. Indien het eene ryk zHn leger vergroot, gevoelt een tweede zich bedreigd waardoor zich weder een derde in gevaar meent fc zien, en zoo gaat het voort, als een draad zonder einde. Kleine zoowel als groote landen doen mee aan dezen onzinnigen wedstrijd. En waarom Geen enkele regeering zal zeggen, dat zij met uitbreiding en versterking van leger en vloot veroveringsplannen in het zicht heeft; allen beweeren, dat zij alleen uit noodweer handelen, dat zij geen aanvallen, maar slechts verdedigen beoogen. Wanneer men echter de zaak goed beschouwt, zal men zich werkelyk niet do illusie maken, dat de bewapening alleen defensief bedoeld is, want, immers indien niemand aanvalt, behoeft zich ook niemand te verdedigen. Men huldigt nog steeds het systeem der oude Romeinen: „Si vis pacem, para helium". Indien gy den vrede wilt, bereidt u ten oorlog. Deze politiek echter berust op een valschen grondslag en moet noodwendig leiden tot een opeenstapeling van ge vaarlijke elementen, die van tyd tot tyd zullen moeten ontploffen. Dit hebben we ook thans weer in de Balkan geschiedenis gezien. Dat de politiek van gewapenden vrede op een valschen grondslag berust, bewyst wel, dat zy zich zelf geen grens kan stellen. De rogeering, welke vandaag met zyn leger en vloot op het hoogste punt meent to staan, wordt morgen wepr door een tweede overtroffendc wapenen, die heden voor de nieuwste constructie gelden, worden morgen als verouderd bij het oud-roest geworpen. Millioenen worden geofferd onder het voorwendsel den vrede te willen bewaren. In schijn slechts om zich te verdedigen, in werke lijkheid meestal om op to kunnen treden indien een ander zich naar haar meening niet goed gedraagt, worden door de regeeringen aller landen jaarlijks steeds grooter sommen uitgegeven. Blijft deze stijging voortduren, dan zal de financieele ruïne der staten ten laatste onvermijdbaar zyn. Hierop hebben dan ook verschillende bekwame staatslieden, o. a. Asquith, Luzzati, Taft en Roosevelt, roeds lang gewezen. In en buiten do parlementen is hier over reeds vaak het woord gevoerd. De toestand, zooals die nu is, kan niet blyven voortduren, en voor kleine landen zou het een ieitelyken ondergang kunnen beteekenen. By het 17e congres der Interparle mentaire Unie, in September 1.1. te Genève gehouden, kwam dan ook de vraag weer ter sprake, hoe tot ver mindering van bewapening le komen. Op voorstel van de vereenigde Scan dinavische interparlementaire partyen, is het besluit genomen, trachten te bewerken, dat de regeeringen der kleinere staten gezamenlijk by de groote mogendheden stappen zouden doen, waarbij op beperking vau bewapening aangedrongen wordt. De lieer dr. Gobat, president van het congres, heeft thans tot de voorzitters der Interparlementaire groepen in België, Denemarken, Noor wegen, NederlandPortugal, Roemenië, Zweden en Zwitserland een schrijven gericht, waarin hy hen verzocht, hun rogeeringen te polsen, of deze er in zouden willen toestemmen zich te ver eenigen tot een gezamenlyken stap by de groote mogendheden tot verminde ring der bewapening. Indien de regee ringen hiertoe bereid zyn, zou tot de verschillende ministers'vanbuitenlandsche zaken de vraag moeten worden gericht, welke regeering naar hun meening officieel het initiatief zou moeten nemen tot den officieelen stap by de groote mogendheden. Al moge men het er over eens zyn, dat vermindering van bewapening een dringende eisch is, de groote vraag is natuurlyk, hoe er toe te geraken. Men beschouwt een sterke bewapening nu eenmaal als een waarborg voor den vrede, hoe tegenstrijdig dit ook moge zyn, en^wy kunnen dezen waar borg niet wegnemen, zonder er iets anders voor in de plaats te stellen. Kunnen wij dit niet, dan zal geen enkele mogendheid beginnen om tot vermindering van bewapening over te gaan. Gelukkig is hier de oplossing reeds gevonden en wel in het beginsel van Arbitrage. Instede van het „Si vis pacem, para bellum", moeten wy het „Si vis pacem, cole justitiam" indien gy den vrede wilt, eer de recht vaardigheid doen gelden. Het streven moet zijn om recht te brengen tusschen de naties. Niet dadelyk, niet plotseling moeten en kunnen wij tot ontwapening overgaan, maar wy moeten hervormen, langzamerhand een einde maken aan den toestand van anarchie, welke nog tusschen de staten onderling heerscht. Dezelfde beginselen, welke de verhouding tusschen de burgers be- heerschen, moeten ook die tusschen de staten bepalen. PACO. De Balkan-oorlog. Constantlnopel, 22 Jan. De Nationale Vergadering heeft zich uitgesproken ten gunste van de aanneming der voorstellen in de Nota der mogendheden vervat en vóór het sluiten van den vrede. Een regeeriugscomrminiquê meldt, dat de Vergadering van Notabelen bijna eenparig de gezichtspunten der regeering aanvaardde. Nader wordt nog gemeld De Groote Nationale Raad besloot bijna eenparig ten gunste van het aan vaarden der nota van de mogendheden door de regeering, en bepleitte onom wonden do goedkeuring der in deze nota vervatte raadgevingen. Dionsvolgens zal morgen een antwoord aan de gezanten worden ter hand gesteld, waarin de Turkscho regeering zich in de handen der mogendheden overlevert, en in haar voorstellen betreffende Adrianopel en de eilanden toestemt. Men verklaart thaus openlijk op bet ministerie van Buitenlaudsche Zaken, dat de regeering besloten heeft Adria- nopel zonder meer on voor waardeloos af te staan. Meu gelooft, dat liet antwoord der Porte op de nota der mogendheden overmorgen zal worden overhandigd. De Ikdam verklaart, dat de Porte aan de mogendheden gevraagd heeft, of, zelfs, nadat zij de raadgevingen der mogend heden zal hebben aanvaard, de gealli eerden geen nieuwe eischen zullen stellen. De „Porte" wil voorts ook den aard van den geldelijken steun kennen, die door de mogendheden is toegezegd. Revolitie te Konstantinopel. Frankfort, 23 Jan. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Konstantinopel dat het revolutionaire Jong-Turksche comité de Hooge Porte heeft bezet en de regeering heeft afgezet, met het doel de voortzetting van den oorlog af te dwingen. ENGELAND. In het Engel8che Lagerhuis komt deze week het regeeringsontwerp tot hervorming van het kiesrecht definitief in behandeling. Op 12 Juli is het in tweede lezing aangenomen met 290 tegen 218 stemmen. Het ontwerp bedoelt uit breiding van het kiesrecht tot byna alle meerderjarige mannen, terwijl het de vrouwen uitdrukkelijk uitsluit. Araen dementen zijn ingediend: 1) door den Minister Sir Edward Grey en nog vyf parlementsleden van alle partijen, strek kende om den eisch „raannelyk" te laten vervallen; 2) door Henderson (S. D.) en twee andere leden, om algemeen kies recht voor mannen en vrouwen gelykelyk in te voeren3) door Dickinson (L.) en een paar gematigden uit andere partyen, om ongeveer aan 6 millioen vrouwen, gezinshoofden en vrouwen van gezins hoofden het kiesrecht te geven; 4) door Lyttelton (C.) en nog 4 leden, om ongeveer 2 raillioen vr. gezinshoofden, die het gemeentelijk kiesrecht reeds hebben, ook het parlementair kiesrecht te geven. Het Ministerie is over de kwestie verdeeld. Minister Lloyd George heeft er in toegestemd een deputatie van de suffragettes der Women's Social en Political Union te ontvangen, hetgeen een wapenstilstand van die zyde heeft tengevolge gehad. De National Union of Women's Suffrage Societies, aangesloten by den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, geeft in samenwerking met de I' L. P. (Onafhankelijke Arbeiderspartij) een Extra Bylage van de Labour Leader uit. De beide andere arbeidersdagbladen, de Daily Herald en de Daily Citizen, laten zich ook niet onbetuigd; de eerste heeft den Eersten Minister Asquith verweten, dat hy zijn stellige belofte zou schenden door nu van het aannemen van vrouwenkiesrecht een portefeuille- kwestie te maken, en de tweede wyst hem op zyn verplichting om de even tueel aangenomen amendementen in het ontwerp op te nemen, als het wet wordt. Wat de 76 man der Iersche party en wat de groote massa der liberalen en der unionisten zullen doen, als het wetsontwerp in behandeling komt, dat laat zich nog niet voorspellen. De bylage van den Ijabour Leader, getiteld Women's Suffrage and the Labour Movementvangt aan met het volgende hoofdartikel van Arthu" Henderson, den voorzitter der Onafhar j Arbeiders party: Zonder een al te vast vertrouwen in de toekomst te stellen, heb ik toch gegronde hoop, dat wy thans het jaar zijn ingegaan, dat ons de ontvoogding der vrouwen zal brengen. Nu weldra de leden van het Lager huis de gelegenheid zullen hebben, om hun beloften gestand te doen en de verwach tingen te vervullen, door hun vroegere ver klaringen opgewekt, moet deze kwestie op eervolle wyze tot oplossing komen door het voorgoed wegnemen van den sekseslag boom. De Arbeidersparty moet nu een goed gebruik maken van den politieken toestand, indien zij trouw wil blyven zoowel aar. haar verleden als aan haar idealen. Het Jaarlyksch Kon gres te Birmingham heeft verklaard, dat de arbeidersbeweging en da socialistische beweging geen genoegen konden nemen met een wetsontwerp, dat geen rekening hield mot den eisch der vrouwen, en ieder parlementslid, dat zich daaraan thans niet hield, zou niet slechts ons gansch verleden verloochenen, maar ook zou een dergelijke houding ten gevolge hebben, dat wij het vertrouwen en de sym pathie zouden verliezen van breede scharen, die op de oprechtheid van de verklaringen der Arbeiderspartij rekenen. Verder bevat het blaadje een plaat en by dragen van Keir Hardie en Snowden, bekende leden der party in het par lement, van Magaret Llewelyn Davies en Isaballa O Ford, die al haar leven voor de organisatie der arbeidsters ge werkt hebben, en van enkele andere bekende persoonlijkheden uit de arbeiders- en de vrouwenbeweging. Zal het zyn doel bereiken? Deze week zal het antwoord geven. NEDERLAND. Amsterdam, 21 Jan. Gistermiddag speelden een drietal schooljongens op zandkarretjes aan de Jacob Catskade. Eén der karretjes sloeg om, met het noodlottig gevolg, dat drie knapen daar onder kwamen. De 13-jarige A. Cuppe, uit de Fannius Scholtenstraat, bekwam zeer ernstige inwendige kneuzingen, ter wijl H. v. d. Berg, uit de Bentinckstraat, bewusteloos werd opgenomen. Een derde knaap kwam erevenwelmeteenigelichtere verwondingen aan het hooid af. De eerste twee werden naar het Wilhelmina-Gast- huis gebracht. Nader verneemt men, dat het jongetje v. d. Berg aan de bekomen verwondingen overleden is. Katwijk, 22 Jan. Omtrent den moord aanslag te Noordwijk kunnen wij nog het volgende mededeelen. Des avonds omstreeks kwart vóór 9 belde zekere V., uit Katwyk, vroeger filiaalhouder van de houtwarenfabriek „De Kroon" te Noordwyk, by den boekhouder dier firma aan. De juffrouw, die hem opendeed, zag toen een man voor de deur staan met een revolver in de hand. Zy gaf een gil en wierp de deur voor den man dicht. Op dat oogenblik was de boekhouder de heer Ten W., afwezig. De vermoedelijke dader heeft zich toen achter een boom op- opgesteld en gewacht tot bovengenoemde heer zich naar huis beer.f, Hy kwam met de tram van 12 uur aan. Toen heeft men drie schoten op hem gelost doch zonder ernstige kwetsuren. De dader had zich onherkenbaar trachten te maken, door een puntbaardje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1