ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 13 Januari 1913. Tweede Blad. NIEUW STIJDINGEN. De Balkan-oorlog. amerika. hongarije. rusland. frankrijk. engeland. belgië. rechtszaken. ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIEN. co'knelis batenburg, (Z ierlkxeeschc C o n r a ii t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9337. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. A D V.E RTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Postkantoor te Zierikzee. Ljjst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van hier verzonden, gedurende de 2e helft van December 1912 P. S. Koppe, Kattenburg, Amsterdam. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggeven". Dn vredesonderhandelingen en dc actie der mogendheden. Londen. 11 Jan. De gezantenbyeen- korast kwam gisternamiddag in het ministerie van buitenlandsche zaken byeen. De beraadslagingen worden in diplomatieke kringen als buitengewoon gewichtig aangemerkt. Er zou over den vorm der voorstellen, door de groote mogendheden te Constantinopel en te Sofia te doen, een besluit genomen zyn, terwyl deze stappen gelyktydig by beide regeeringen zullen worden ondernomen, of eerst te Constantinopel en later te Sofia. Naar verluidt, zouden door de gezanten de Britsche voorstellen onvoldoende atgewezen zyn. De volgende zitting wordt a.s. Maandag gehouden. Constantinopel, 10 Jan. Op de gezantenbyeenkorast van gisteren werd de tekst vastgesteld, van een nota, die waarschynlijk Maandag aan de Porte zal worden voorgelegd. De nota zou de Porte aanbevelen toe te geven betreffende de kwestie van Adrianopel. Er is echter geen sprake van pressie. Dinsdag zullen by de rechtbank te New-York, in verband met de Titanic- ramp, eischen tot schadevergoeding, ten bedrage van totaal 1.8 millioen dollar worden ingediend. De New-Yorker milliardair, Vincent Astor, is dezer dagen maar ternauwer nood ontkomen aan het lot te worden doodgeschoten. Hij wandelde in de buurt van Poughkeepsie langs den weg naar zyn landhuis, hetwelk niet ver van genoemd plaatsje is gelegen, even nadat de duisternis was ingevallen. Een landbouwer Forbes geheeten, zag de gedaante, die langzaam kwam aan slenteren voor een inbreker aan en loste tot driemaal toe een revolverschot op den milliardair. Gelukkig trof geen der schoten den verschrikten wandelaar, die zich haastte, zijn naam en kwaliteit uit te schreeuwen waarop de onthutste fermer zich uitputte in verontschuldigingen. Te New-York is overleden de heer James R. Keene, de bekende finan cier en sportman. Hy was de zoon van een ryk Londensch koopman, die echter zyn geld met speculaties verloor en toen naar Californië verhuisde. De jonge Keene verhuurde zich op een boerderij en had in drie maanden zooveel verdiend, dat hij een mynwerkers-uitrusting kon koopen. Eenigen tijd groef hij vruchte loos naar goud en zilver en had daarna nog verschillende zaakjes aan de hand. Hy speculeerde toen te San Francisco in mynwaarden en verdiende in één jaar een fortuin. In 1877 verdiende hij 15 millioen met graan en myn-effecten. In den loop van den tijd werd hij president van de Effectenbeurs te San Francisco. In 1880—1881 verloor hy 30 millioen met graanspeculaties, doch verdiende het geld met andere speculatis weer terug. In 1898 maakte hy in één week met tabak een zoet winstje van ruim drie millioen. Ook als „racing man" was Keene bij de wedrennen zeer bekend. Uit Mako, Hongarye, komt het bericht omtrent een vreeselyk huwelijksdrama, waaraan de ontzettende bizonderheden in de gansche Oostenrijksche pers do ronde hebben gedaan. De bakkerknecht, Franz Bnatyuk, was met een jonge, bekoorlyke vrouw ge trouwd, die hy sedert lang van ontrouw verdacht. Woensdag kwam hij tot de ontdekking, dat zijn gelukkige mede minnaar een zekere Philipp Hirschl was, die in hetzelfde plaatsje woonde. Bnatyuk besloot zich zekerheid te verschaffen en e daartoe het van ouds beproefde raiddel toe: „op reis" te gaan. De vrouw liep in de val en ging dadelijk haar minnaar op de hoogte brengen van de aanstaande reis van haar man. Zij vergezelde, niets vermoedend, haar op wraak zinnenden echtgenoot naar het station, om zich er van te overtuigen, dat hij werkelyk vertrok. Bnatyuk steeg ook inderdaad in een coupé van den naar Szeged vertrekkenden trein, en het jonge vrouwtje snelde nu gerustgesteld naar huis. Op den terugweg ging zij nog even bij Hirschl aan, om dezen te vertellen, dat haar man weg was, en dat hij dus des avonds by haar kon komen. Daarop ijlde zy naar huis. Maar intusschen was haar man van den vertrekkenden trein gesprongen en naar zyn huis gesneld, waar zyn vrouw nog niet was teruggekeerd. Hy verstopte zich onder het bed. Spoedig daarop traden zyn vrouw en haar minnaar binnen. Toen Bnatyuk niet den minsten twijfel meer kon koesteren omtrent het bedrog zijner vrouw, sprong hy als een tijger te voorschijn, greep in felle woede een strijkyzer en beukte met dit wapen op Hirschl los, tot de ongelukkige zwaar gewond en bloedend ter aarde stortte en het bewustzyn verloor. Daarop keerde de echtgenoot zich tot zyn van schrik verstijfde vrouw, bond haar handen op den rug samen, trok zijn dolkmes en riep uit, dat hy de overspelige levend zou villen. Werkelijk begon hy dit afschuwelyk voornemen ten uitvoer te leggen. Hij sneed de jammerende vrouw een stuk voorhoofdhuid ter grootte van een halve handpalm weg. De aldus ge martelde viel spoedig in onmacht, de razende echtgenoot greep een honden zweep en sloeg haar zoolang tot zij van pijn weer tot zichzelf kwam. Tevergeefs smeekte de vrouw haar beul, haar te laten gaan, en toen zij eindelyk een hand kon losmaken, nam Bnatyuk een byl en sloeg haar den arm stuk. Intusschen hadden buren, door het gegil der vrouw opmerkzaam geworden de politie gehaald. Toen deze kwam, had de van woede nog steeds razende man syn vrouw nog acht messteken toege bracht en vond zij twee afschuwelyk verminkte, bloedende lichamen. De echt breekster en haar minnaar worstelen thans in het ziekenhuis met den dood, De vrouw heeft van angst het verstand verloren. Zij kon nog niet verhoord worden. Bnatyuk is in verzekerde be waring gebracht. Petersburg, 9 Jan. In tegenstelling met andersluidende berichten, heeft de Nieuwjaarsreceptie bij den tsaar (14 Januari N. S.) onder deelname van het diplomatieke corps op Tsarskoje Selo plaats. Dames nemen er aan de receptie geen deel, daar de keizerin-moeder door heupjicht verhinderd is, en de tsarina niet aan de vermoeienissen van een officieele ontvangst mag worden bloot gesteld. De geruchten omtrent een aanval van beroerte, .welke de keizerin-moeder zou hebben getroffen, en aangaande een ernstige weder-instorting van den troon opvolger, zyn onwaar. By besluit van den Russischen ministerraad is buitenlandschen aviateurs van 14 Jan. af tot 14 Juli 1913 ver boden over de westgrens te vliegen. Wanneer zij op een gegeven teeken niet landenzullen ernstige maatregelen genomen worden en zal zelfs met scherp op hen worden geschoten. Den 17den dezer wordt te Verseilles de nieuwe President van de Republiek gekozen. De zeven jaar van het presidentschap van den tegenwoordigen President zijn voorbij en hoewel een President van de Republiek herkiesbaar is, wenscht de heer Fallières voor een tweede zeven jaar niet in aanmerking te komen. De Nationale Vergadoring, die den nieuwen President zal kiezen, bestaat uitsluitend uit de leden van Kamer en Senaat. Links van het spreekgestoelte plaatst zich een bode met een mand, die zoo veel palmhouten ballen bevat als er kiezers zijn. Wanneer de naam van den kiezer is afgeroepen, overhandigt de bode dezen, op het oogenblik, dat hy de trap naar het spreek gestoelde opgaat, een bal. Op het spreekgestoelte staat de stembus. De stemuitbrenger doet er zijn stembiljet in en daalt aan den anderen kant van het spreekgestoelte af en doet daar den houten bal in een mand, waar een andere bode mee gereed staat. Wil de stemming geldig zijn, dan moet na afloop het aantal ballen in de tweede mand gelijk zyn aan het aantal uit gebrachte stemmen. Zoodra bekend gemaakt is, dat de secretarissen met hun werk gereed zijn, stormt alles naar de vergaderzaal en te midden van diepe stilte noemt de voor zitter den naam van den gekozene. Tusschen een dubbele haag van soldaten verlaat de nieuwe President het paleis. Hij neemt plaats in een auto, die door kurassiers geëscorteerd wordt. Met hem nemen in de auto plaats de voorzitter van den ministerraad en de voorzitter van de vergadering. Een maand na zyn verkiezing wordt de nieuwe President in zijn hooge waardigheid bevestigd. Die plechtigheid heeft in het Elysee plaats in tegen woordigheid van de bureaux der beide Kamers en van de ministers. London, 11 Jan. De ex-keizerin Eugenie van Frankrijk is lijdende aan een long ontsteking die in verband met haar ouderdom reden tot ongerustheid geeft. Zij vertoeft op een harer landgoederen in Engeland. De Nederlandsche schoener Afiena' van Bremerbaven op weg naar Engeland is bij Schotland gestrand en gezonken, De geheele bemanning is verdronken behalve de kapitein. In Londen is bericht ontvangen dat het stoomschip „Algerine", uitgerust voor een goudzoekers-expeditie naar Baffinsland, in de Noordelijke IJszee verongelukt is. Het schip is tusschen twee ijswanden beklemd geraakt en ineengedrukt. De bemanning moest overhaast op een ijsveld vluchten zonder voldoende beschuttingsmiddelen mede te kunnen nemen. Na een marsch van 36 uur bereikte men een Eskimo- dorp, waar men een onderkomen vond, maar van verscheidene deelnemers waren vingers en teenen, of de neus bevroren. Dagenlang moest men zich voeden met den walgelijken tranigen kost der Eskimo's, tot men eindelyk een depot vond, dat jaren geleden door kapitein Bernier achtergelaten was. Ten laatste zyn de schipbreukelingen door het stoomschip „Neptunus" aan boord genomen. Brussel, 10 Jan, De Indép. Beige verneemt, dat de advocaten der prinsessen Stephanie en Louise aan den eersten president van het Hof van Appél hebben geschreven, dat, daar de Staat, volgens hun meening, geen enkele zijner eischen liet vallen, de prinsessen het gedane voorstel, dat geen wezenlijke transactie zou beteekenen, van de hand wijzen. Antwerpen, 10 Jan. Dit jaar zal het vijftig jaar geleden zijn dat de Scheldetol werd afgeschaft. De burgemeester van Antwerpen heeft in den gemeenteraad voorgesteld, dit voor die stad heugelijke feit feestelijk te herdenken. DenSchepen van schoone kunsten, Van Kuyk, is ver zocht een feestontwerp samen te stellen. Nadat iu 1839 bij de definitieve schei ding Nederland de vrijheid van de Schelde- scbeepvaart erkende, bleef België toch de vreemde schepen belasten, tot door tussclienkomst van baron Lambermont bij de Bru8selsche overeenkomst van 16 Juli 1863 deze tol voor goed werd afge schaft. dam diende. En inderdaad deed het geval naar de voorstelling, welke mr. Gigch er van gaf, denken aan zoo n verhaal in plaatjes zonder tekst, elke men in ieder humoristisch tijd schrift pleegt aan te treffen. Een bewoner van een villa te Hilver sum komt 's nachts laat van een partijtje thuis. Er was een glaasje gedronken, maar hij was volstrekt niet beschonken, zoodat hij nog beneden in de hal den loffelyken voorzorgsmaatregel neemt zyn schoenen uit te trekken, om zyn huis- genooten niet wakker te maken. Een politie-agent, die op zijn nachte lijke ronde langs de villa komt, hoort daar binnen eenig gerucht, vermoedt onraad, sluipt naderbij en bekijkt met zyn electrisch zaklantaarntje de deur, of hij daar mogelijk sporen van inbraak kon ontdekken. De bewoner van het huis ziet door het matglas van de voordeur het schijnsel van een dievenlantaarntje, denkt dat een inbreker voor het huis staat en doet een openslaand raam open om den ongenooden gast weg te jagen. De politie-agent ziet een man op zyn sokken uit het huis komen, denkt natuurlijk den inbreker te hebben en wil hem arresteeren. De bewoner op zyn beurt ziet in de duisternis niet, dat hij met een politieman te doen heeft, denkt ook aan een inbreker, roept: „Het erf af, gauw!" en stapt meteen het raam uit, om aan zijn woorden kracht by te zetten. Er ontstaat een woordenwisseling, er vallen klappen, de bewoner gaat naar het hek van zyn tuin, om den indringer te beduiden zich te verwijderende agent duwt den man de straat op en daar ontstaat een worsteling, welke er mee eindigt, dat de villabewoner, nadat op het alarrablazen andere agenten zijn toegesneld, wordt gearresteerd, wat zonder verder verzet geschiedde. Proces-verbaal wordt opgemaakt, er kwam een rechtszaakje van, dat dan nu voor de rechtbank diende. Tegenover de verklaring van den agent dat hy zich als politie-ambtenaar bekend gemaakt had, stond de verzekering van den beklaagde, dat hy dit niet gehoord had en dat hij ook in donker niet had gezien, dat de man een uniform aan had. Het Op. Min. waargenomen door mr. Jorissen, hechtte meer geloof aan de verklaringen van den agent dan aan die van den beklaagde, verdiepte zich niet in het psychologisch raadsel, waarom de villabewoner als hy werkelyk be grepen had met een politieman te doen te hebben, die zijn have en goed be schermen kwam, zoo forsch tegen dezen zou zyn opgetreden en eischte tegen bekl. wegens mishandeling van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zyne bediening acht dagen ge vangenisstraf. Landbouw ln Zuid-Afrlka. werken zou. Wegwijsboerderij (training farm) heet het op Engelsche manier. Zou het voor de Friesche Mij. geen zaak zijn te trachten zich in elk geval op de hoogte van deze zaak te stellen"? Wij kunnen de Redactie van het Friesch Dagblad wel iets nauwkeuriger inlichten. Tlannen, als in haar artikeltje bedoeld, bestaan zeker. Doch die plannen verkeeren nog in het eerste stadium van voorbereiding. Er kan dus nog weinig of niets van gezegd worden. Wél kan nu reeds worden medegedeeld, dat het grootste bezwaar gelegen is in het vinden van do geschikte personen, die de eerste kern van de bevolking van zulk een nederzetting zouden moeten vormen. Die personen moeten volledig op de hoogte zijn van veeteelt en landbouw, zooals deze bedrijven in Nederland worden uitgeoefend. En daarnaast moeten zij zooveel ondervinding hebben opgedaan de omstandigheden en methoden, geldende voor bet bedrijf in Zuid-Afrika, dat zij, zelfstandig in Zuid-Afrika werkend, al de bizoudere, in Zuid-Afrika bestaande moeilijkheden, kunnen overwinnen en de lieden, die na ben. komen, kunnen onder richten. Zijn er nu jongelui (ongeliuwden) in Friesland of in andere provincies van ons land, die bewijzen kunnen, dat zij zijngoede kenners en verzorgers van Friesch, of Zwart-bont Hollandsch vee, goede melkers, goede botermakers, zoo mogelijk ook goede kaasmakers (d. w. z. de zuivel-bereiding zooals uitgeoefend op de boerderij zelf, niet in fabrieken) en bovendien bedreven in werkzaamheden als ploegen, eggen, enz., dan kunnen zij nu reeds, betzij als „volontair", hetzij als „arbeider-opzichter" een plaats vinden op een Transvaalsche of Vrijstaateche boerderij, om later voor eigen risico op gekochtcn of gehuurden grond een bedrijf te beginnen. Zulke personen kunnen steeds nadere inlichtingen bekomen bij, en kunnen verzekerd zyn van den noodigeu steun van de Vereeniging „Zuid-Afrikaansche Voorschotkas", Dam rak 95, Amsterdam. Om dien steun te kunnen bekomen, is het noodig, dat de sollicitanten kunnen overleggenvol doende bewijzen van bekwaamheid, uit gereikt door landbouwers of veetelers van ondervinding, en bewijzen van goed zedelijk gedrag, afgegeven door den predikant der kerk, waartoe zij behooren, of het hoofd hunner gemeente. Bij voor keur worden geholpen zoons van boeren, die kunnen beschikken over een klein kapitaal, zoons van pachters en fatsoen lijke, werkzame jonge arbeiders. Wie meer van deze zaak weten wil, riclite zich schriftelijk tot den Secretaris van de Vereeniging „Zuid-Afrikaansche Voorschotkas", Damrak 95, Amsterdam. Zij, die bepaalde vragen stellen en boveu- dien bij hun brief een korte beschrijving van hun levensloop en bekwaamheden voegen, kunnen op onmiddellijke beant woording van hun brieven rekenen. Een „comedy of errors" noemde de verdediger mr. Van Gigch Jr., de aan leiding tot een rechtzaakje, dat voor de 0e kamer der rechtbank te Amster- In het Friesch Dagblad lezen wij het volgende artikeltje: „Zou daar kans op zijn? „In zijn rede over „De uitkomsten der paebt-enquête", gehouden door den se cretaris van de Friesche Maatschappij van Landbouw, 31 Mei j.l., wees de bekwame spreker voor den zooveelsten keer op den misstand, daarin bestaande, dat er zoo veel meer gegadigden zijn dan er boerderijen worden verpacht, waardoor vaak de pacht zoo onzinnig wordt opge dreven. „Naar verbetering moet gezocht. Een der middelen daartoe is natuurlijk het aantal gegadigden te verminderen. „Nu lazen we dezer dagen in een be langrijke beschouwing over de toekomst van Zuid-Afrika, in het Hndbl. opge nomen, hoe daar in toonaangevende landbouwkringen een plan bestaat, om den invoer van Hollandsch vee te com bineeren met een proef boerderij, waar ook emigranten uit Holland zouden kunnen opgenomen worden, om zich voor het vrije landbouwbedrijf op Afrikaansche manier geschikt te maken. „Zelfs was er hoop, dat de regeering daarginds zulk een poging steunen zou. „Emigratie naar het platteland, als boer, is naar de schrijver meent zeker levensvatbaar, mits min of meer kolonie-gewijs en na verblijf op zulk een proef boerderij, die als doorgangshuis ST00MB00T0IENST en tusschengelegen plaatsen. Van Zierikzee: Dinsd. 14 's morg. 8, Woen. 15 Dond. 16 Vryd. 17 Zaterd.18 Zond. 19 9, Maand.20 9,30 Dinsd. 21 9, JANUARI. Van Rotterdam Dinsd. 14's morg. 10,30 9,30 8,30 Woen. 15 Dond. 16 Vryd. 17 Zaterd. 18 Zond. 19 Maand.20 Dinsd. 21 10,- 10,30 11,— 9,— 9,30 10,30 10,30 Heden ontvingen wij bericht, dat onze geliet de Zoon, Broeder en Zwager, op 37-jarigen leeftijd te Los Holinos (Cal.) is overleden. Noordwrlle, 9 Januari 1913. Uit aller naam, A. BATENBURG.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5