Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. H.H. Correspondenten twee en een half uur zoodanig had ge sproken dat de aandacht geen oogenblik verflauwde. Veel had men uit het ge sprokene van liem geleerd. Hij betuigde den spreker, die een moeilijke verre reis ondernomen had ora hier een spreekbeurt te vervullen, zoowel hiervoor als voor zijn leerzame rede hartelijk dank. By het te Utrecht gehouden examen voor machinist by de Staats spoorwegen, slaagde o. a. de heer W. F. P. Rademaker, van Brouworshaven, thans leerling-machinist S S. te Roosendaal. Mr. R. J. H. Patijn heeft zijn interpellatie betreffende het onderhoud van waterstaatswerken op Schouwen, tot het houden waarvan hem vroeger verlof was verleend, ingetrokken, omnat de Minister van Waterstaat ondershands een nad,er onderzoek heeft toegezegd. Om redenen van gezondheid zal jhr. De Savomin Lohman gedurende eenigen tijd de Kamerzittingen niet bij wonen. 'Staatscourant No 7 bevat nu het besluit tot opheffing van de departe menten van Marine en van Oorlog en tot instelling van een departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van departementen van Defensie. De heer L. Smit, te Kinderdijk, die de vorige week zyn zilveren bruiloft vierde, heeft aan al zyn werklieden, ruim 500 in getal, een extra-loon van 30 uren uitbetaald. Benoemd tot ontvanger der in voerrechten en accijnzen te Budel (station), D. Daane Bolier, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen met verlof. Nieuwerkerk. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1912: 852 mannen en 827 vrouwen, totaal 1679 zielen. Brulnisse. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1913 2885 zielen. St.-Fillpsland, 11 Jan. Voor een buitengewoon talrijk publiek gaf de Gemengde Zangvereeniging „Thalia", directeur de heer C. A. Swenne, gisterenavond haar tweede uitvoering. Behalve een 8-tal keurig vertolkte zangstukjes, waarvan vooral „In een huisje kleen" prachtig gezongen werd, was de clou van den avond de op voering der operette „De Bergfee". Niet genoeg te prijzen valt de wyze waarop de verschillende rollen door de dames en heeren medespelers werden vervuld. Tot in de kleinste bizouder- heden kwam alles behoorlijk tot zyn recht. Rolvastheid, costumeering, ver tolking, 't liet niets te wenschen over, zoodat zoowel den directeur, als de werkende leden een woord van lof toekomt voor het welslagen. Men moet er over verwonderd zyn, dat met zulke jeugdige krachten en zulke beperkte middelen, zoo'n resultaat verkregen kan worden, 't Was hier dan ook wel, wat 't spreekwoord zegt: „Een onvermoei de arbeid komt alles te boven". Een 4-tal humoristische voordrachten waren een waardig slot voor een goed ge slaagden avond. Een goed geanimeerd bal hield er daarna de stemming nog eenige uren in. Anna-Jacobapolder. Door den heer P. J. Aarnoudse is in Engeland aan gekocht de stalen stoomtrawler genaamd ,Unyoro". Nadat dit vaartuig onder de Hollandsche Stoom- en Schepenwet is gebracht, en verschillende verbeteringen heeft ondergaan, is het thans voor de eerste reis uitgevaren. De nieuwe naam van dit schip is „Maatje", letterteeken P. S. 2. De heer Aarnoudse heeft nu twee stoomschepen by de Noordzee-visscherij in exploitatie. Oud-Vossemeer. Op 31 Dec. bedroeg het zielental 2220. De bevolking is vermeerderd met 23 ingezetenen. Voor de lichting dor Nat. Militie 1914 zullen voor deze gemeente in den loop dezer maand ingeschreven worden 28 jongelieden. Stavenlsse. In den Zaterdag 1.1. alhier gehouden vergadering van den Dijkraad der waterkeering van de calam. polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil werd vastgesteld de inschrijving met raming van kosten betreffende den aanleg van buitengewone werken en vernieu wingen aan de zeewering van het dijkvak Moggershil, in totaal tot een bedrag van f 64162. Voorts werd besloten tot aankoop van schorgronden voor bovenbedoelde werken voor de som van f 3038,75. De bevolking alhier bestond den 31 Dec. 1.1. uit 941 mannen en 938 vrouwen, totaal 1879, wat» een vooruit gang is van 54 personen. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter, viel alhier in het laatste jaar 869,1 m.M. neerslag (168 regendagen), tegen 636,8 m.M. in 1911 (134 regendagen) en 839,9 m.M. in 1910 (176 regendagen). St.-Annaland. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1913: 1253 manneu en 1294 vrouwen, totaal 2547 personen, zoodat het zielental met 7 vermeerderd is. Het voorbeeld van de drie gezinnen, die het vorige jaar vertrokken zijn naar Benthuizen, om daar met den landbouw hun brood te verdienen, werkt aan stekelijk. Reeds zijn de vorige week weer twee groote gezinnen derwaarts gegaan, en naar men zegt, moeten er nog meerdere liefhebbers zyn. Hoe die trek te verklaren valt Wie hier slechts weinig land in pacht, of mogelyk in eigendom bezit, kan daar by het bezit van eenig kapitaal, eigenaar worden van een grootere hoeveelheid land, doordat de verkooper een groot deel van de koopsom als hypotheek er op houdt. Dat die eigenaar zyn land echter niet voor een appel en een ei uit de handen geeft, is natuurlijkmaar Zeeuwsche landbouwers weten, wat er uit den grond by een goede bebouwing te halen is. Wemeldlnge, 11 Jan. Vrijdagnamiddag is alhier even bewesten het kanaal het sleepschip „Scheldelust II", kapt. Cop, vervuld, waardoor het onmiddellijk zonk. De opvarenden konden zich in de boot redden. Goes, 11 Jan. Het buizennet der water leiding op Zuid-Beveland is gelegd en reeds maken een aantal aangeslotenen een dankbaar gebruik van het uit Noord brabant aangevoerde bronwater. De werkzaamheden hebben echter groote ver traging ondergaan, zoodat op vele dorpen de zijleidingen naar de woningen nog aangebracht moeten worden. De werk zaamheden aan den watertoren te Kloe tingen zijn afgeloopen. Het ijzeren gevaarte verheft zich circa 60 M. boven den grond, zoodat het in deze vlakke streken uren ver zichtbaar is. De beton- buitenwand van het reservoir dat een inhoud heeft van 1250 M3., is eenvoudig doch netjes afgezet en rust op acht stalen peilers, die aan groote betonblokken zijn bevestigd. Van af begin October konden aangeslotenen water tappen, doch onder beperking, n.l. van 8 uur 'smorgens tot 4 uur 'smiddags. Thans is die beperking opgeheven en kan op elk uur van den dag getapt worden. Nog een spanne tijds en de waterleiding wordt officieel geopend en heel Zuid-Bevelanti, behalve de ge meente Borssele, kan zich laven aan het zuivere drinkwater uit het diluviale zand. Coljjnsplaat10 Jan. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari uit 1046 mannen en 993 vrouwen, te zamen 2039. De bevolking is toegenomen met 23 personen. Wlssenkerke, 10 Jan. De gemeente telde 1 Januari 3403 ingezetenen, waar van 1699 mannen en 1704 vrouwen. De bevolking vermeerderde in het afgeloopen jaar met 18 personen. Terneuzen. Zaterdagavond vergaderde de Liberale Kiesvereeniging „De Vrijheid" alhier tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Mededeeling was ontvangen, dat de heer Vorsterman van Oyen niet meer in aanmerking wenschto te komen. Na breedvoerige discussie, ook over districts- belangen, werd jhr. R. R. L. de Muralt te Zierikzee met algemeene stemmen tot candidaat geproclameerd. De vergadering was niettegenstaande het slechte weer goed bezocht. Landbouw en Veeteelt. Als deskundigen tot schatting der pachtwaarden van gronden, gelegen in den calamiteuzen Moggershilpolder zijn alsnog benoemd door de arrondissements rechtbank de heer D. Keur te Scherpe- nisse, en door den dijkraad de heer J. C. Luijk te Stavenisse. Burgli. De vereeniging van Varkens houders „De opgaande Zon" hield op Zaterdag 11 Januari j.l. hare gewone jaarvergadering. Deze vereeniging be staat uit 2 afdeelingen. De le afdeeling bepaalt zich tot het gemeenschappelijk aankoopen van krachtvoerde 2e afdee ling tot het onderling assureeren van varkens tegen sterfte. Uit het verslag van den voorzitter bleek, dat de le afdeeling, uit 125 leden bestaande, in de 3 maanden van haar bestaan aankocht voor de totale som van f6008,815. De 2e afdeeling bestaat uit slechts 22 leden met 24 verzekerde varkens, zoodat deze afdeeling zeer zeker nog voor uitbreiding vatbaar is. De voorzitter maakte den leden op merkzaam op het feit, dat by de eerste aanbestedingen door deze vereeniging gehouden, steeds een 5- of 6-tal inschry- vers aanwezig waren. Gaandeweg ver minderde dit getal, tcrwyl by de laatste aanbestedingen meestal maar één in schrijver meer aanwezig was, gewoonlijk de plaatselyke molenaar. Niet alleen in deze vereeniging is dit het geval, doch byna by alle vereenigingen hier in de omgeving. De plaatselijke molenaars schynen zich te hebben georganiseerd, zoodat alle concurrentie is geweerd, te meer daat de aan te besteden partyen krachtvoer meestal te klein zijn om in aanmerking te komen voor inschrijving van handelaars uit Holland. De voorzitter meent, dat tegen een dergelijke organisatie niets te zeggen is, doch wat is er dan nok tegen, dat de verschillende vereenigingen zich organi- seeren Reeds heeft de voorzitter deze zaak besproken met den voorzitter van de zuster vereeniging „Unitas" te Eikerzee. De secretaris van „Unitas", op deze vergadering aanwezig, deelt mede, dat zich op Eikerzee hetzelfde geval voor doet als te Burgh; ook door slechts 1 inschryver. De vereeniging „Unitas" heeft echter besloten, dat voor de eerstvolgende levering van krachtvoeder de benoodigde granen door 2 leden aan de Rotterdam sche graanbeurs op monster zullen worden gekocht, om deze granen dan te Rotter dam te laten malen in een vertrouwde fabriek, welks beheerder dan voor de zuiverheid in zal staan. De voorzitter zegt, dat het bestuur niet direct het voorbeeld van „Unitas" wenscht te volgen, doch, wanneer mocht blijken, dat byde eerstvolgende aan besteding weder slechts 1 inschrijver aanwezig is, vraagt hy, dat de alge meene vergadering het bestuur machtigt, om ook dan andere maatregelen te nemen. By acclamatie wordt die machtiging verleend. Tot lid van het bestuur werd her kozen de heer C. Blom te Burgh en in plaats van den heer L. van Graafeiland werd gekozen de heer A. de Vin te Haamstede. Stavenlsse. L.l. Zaterdagavond zou alhier de Vereeniging van oud-leerlingen van den Landbouw-Wiutercursus verga deren, maar door de geringe opkomst der leden, tengevolge van de kolossale sneeuwbuien, kon men niet tot zaken doen overgaan. Besloten werd daarom a.s. Zaterdagmiddag, na afloop der lezing van mej. Van Prooye te St.-Maartensdijk te vergaderen. Als spreker trad op het Eerelid der Vereeniging, de heer M. J. Waalo van Nieuwerkerk, die op heldere en aange name wijze behandelde het onderwerp: „Stikstof en stikstofmest". Bij monde van den heer Buijze werd spreker dank toegebracht voor zijn optreden en voor het leerrijke, dat hij had medegedeeld. Poortvliet. Door de landbouwver- eeniging „Ons Voordeel" alhier, werd hare jaarlyksche vergadering gehouden. Uit de opgaven van den secretaris- penningmeester bleek, dat verloopen jaar (le jaargang) was het volgende verbruikt 1704 superphosphaat601 chilisal- peter385 araraoniak-superphosphaat 336 kaïniet86 patentkali en 103 balen zwavelzure ammoniak; 18 klaverzaden; 11440 paardenboonen3500 katoen- meel; 960 raais, 1400 lijnmeel en 200 K.G. lynkoeken. Alles te zamen voor een totaal bedrag van f 10242,38. Volgens rooster was aan de beurt van aftreding als commissaris de heer A. van der Slikke Cz., die met. 33 van de 43 uitgebrachte stemmen werd her kozen. Met algemeene stemmen werd be sloten om voor de vereeniging rechts persoonlijkheid aan te vragen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op 1 Januari 1.1. waren 129 predikants- plaatsen vacanter zijn nog 45 candidaten beschikbaar. Oosterland. Bij de bevestiging van ouderlingen en diakenen mocht er de aandacht op worden gevestigd, dat de heer J. J. Hendrikse 30 jaren als diaken der gemeente is werkzaam geweest. Een jubilé, waarmee zoowel hijzelf als de ge meente kan worden gelukgewenscht. Stavenlsse. Benoemd als diaken alhier de heer Job. Leune (vacature L. Neele), die bedankt heeft. 0 N D E R W IJ S. In 1913 zal éénmaal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen bedoeld in art. 77a Wet L. O. en van het examea vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. Dit laatste examen vangt in October aan, het eerste op 1 April. De heer C. M. van den Broek, tijdelijk onderwyzer aan de O. L. School te Tholen staat no. 1 op de voordracht voor onderwyzer op de O. L. School te Steenbergen. Aanbestedingen, Verkoopingon enz. Renesse. Ton overstaan van den No taris W. F. del Campo genaamd Camp alhier, zyn op 3 dezer in het openbaar verkocht, ten verzoeke van den heer C. P. Dalebout, op diens hofstede „Biesterveld" onder deze gemeente: Kalfvaarzen voor f 206, f229, f197, f216, f243, f237, f251. Vare koe f 160. 1^-jarig merriepaard f300. K E 0 HTSZAK E X. Wegens het plegen van ontucht met kinderen, veroordeelde de rechtbank te Middelburg Vrijdag den 56-jarigen boot werker J. G. uit Terneuzen tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De rechtbank te Middelburg deed Vrydag uitspraak in de zaak tegen den 22-jarigon werkman P. F. R. te Graauw, die terecht heeft gestaan wegens het lossen van een schot op een drietal raarechaussées, toen deze hem op jachtwetovertredinp betrapten. De Officier van Justitie had op 4 Jan., aannemende dat niet het opzet tot dooden bestond, maar dat wel met opzet geschoten was, één jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, die reeds vroeger be klaagde uit de voorloopige hechtenis ontslagen had, sprak beklaagde thans vrij van het hem ten laste gelegde. Post en Telegrafie. De bureel-ambtenaar der posterijen en telegrafie J. C. Smits (geb. te Brouwers haven), is met ingang van 1 Februari a.s. verplaatst van het bureel van den districts-ingenieur der telegrafie te 's Hertogenbosch naar dat van den districts-ingenieur te Vlissiugen. Visscherü-Berichten. In de maand December 1912 zijn verzonden van Tholen, Ierseke, Wemel- diuge, Krabbendijke en Bruinisse 9 millioen 41 duizend oestersin dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg dat getal 8 millioen 675 duizend. Minister Regouft. De Minister van Justitie Mr. E. B. H. Regout, is Zaterdagavond omstreeks 10 ure, uit Nisse te 's Hage teruggekomen. De patiënt maakte de reis in een salon rijtuig van de Fransche spoorwegmaat schappij, waarin zijn broeder, de Minister van Waterstaat, benevens een geestelijke, familielid van den heer Regout, en zyn geneesheer, die met een broeder van Joannes de Deo den patiënt tot Parijs was tegeraoetgereisd. Hoewel de toestand van Minister Regout ernstig is, heeft de lange reis hem niet te zeer vermoeid. TELEGRAMMEN. Botterdam, 13 Januari. GRANEN. Buitenlandsche zeer vast. Meel, f 12$, goede handel. Bin- nenlandsche Tarwef 9,50 h f 11,50, afwijkend f 7 h 9. Bruine Boonen f 9 a f 11,50. Maïs, f 136. Lijnzaad en Voerzaadkleine aan voer, f 14,50 h f 15. Zaaizaadf 17 k f 18. Karwijzaadf 15, handel redelijk. Aardappelengeen aanvoer, tamelijke vraag, prijshoudend. Vlas. Op het land weinig handel. Markt-aanvoer 13151 steen blauw, 45 k 62 stuivers; 3700 steen Groninger, 56 k 66 stuivers; 6400 steen geel, 60 k 66 stuivers; 496 steen wit, 40 a 50stuivers, prima soorten fiink verkocht, mindere moeilijk te plaatsen, grootendeels ver kocht. Ajuin. Aanvoer 3000 balen, groote f 0,70, kleine f 0,65, stroogele f 0,70. Eieren. Zeeuwsche f 6 k f 6,20; Overmaassche f 6,30 a f 6,50. VEE. Aanvoer 294 Runderen, 38 k 43 ct. 124 Kalveren55 k 65 ct. 648 Schapen of Lammeren, 27 k 32 ct., Lammeren, 33 k 35 ct. 923 Varkens 27 k 30^ ct., lichte 26 k 27 ct., alge meen matige handel. MARKTBERICHTEN. Gont, 10 Januari. Vlas. De prijzen voor Russisch be wegen zich nog in stijgende richting, niettegenstaande de Belgische spinnerijen zich onthouden van zaken doen. Van inlandsch is de markt goed voorzien. De vraag is goed en de prijzen zijn zeer vast. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Januari 1913. Hoogste barometerst. 775.0 te Hapa- randa. Laagste barometerst. 751.6 te Valentia. Verwachting (van den avond van den 13 Jan. tot den avond van 14 Jan.): Toenemende tot matigen tijdelijk wel licht krachtigen Zuidoostelijken tot Zuide lijken wind. Meest zwaarbewolkt: waarschynlyk sneeuwbuien. Zelfde teme- ratuur. mocht toekomen, zoo spoedig mogelyk to zenden aan den Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Getrouwd: AN DRIES BOOGERD Mz. en PLONA LAMMERSE Jd die, ook namens wederzydsche Familie, hun harteRJken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Zi'idland, 9 Januari 1913. Getrouwd: J. J. SP1EKERMANN, Wedn. C. J. Plaum en C. M. HUIKESHOVEN, die tevens liarteHJk dank betuigen voor de blijken van belangstelling, bij hun huwelyk ondervonden. Zierikzee, 13 Januari 1913. Heden overleed, ten huize harer Zuster le Rotterdam, Mej. MARIA HOFMAN, Wed. van den Heer Pieter Paret, in den ouderdom van bijna 78 jaar. Zierikzee, 11 Januari 1913. Namens Familie, N. UDO HOFMAN. P. SCHULTZ. verzoeken wy hunne nota's over het laatste kwartaal van 1912, of van het geen hun over dit geheele jaar nog Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer ANDRIES MOL, in den ouderdom van 91 jaar en 8 maanden. Nieuwerkerk, 11 Jan. 1913. A.N MOL. Waarde. J J. MOLGast en Kinderen-. M. MOL. Brouwers- A. MOLHendrikse haten. Kinderen en Kleinkinderen. sHeer- M. J. BOOGERD—Mol. Ar ends- M. BOOGERD kerke. Kinderen en Kleinkinderen. N. VAN NIEUWEN- HUIJSEN-Mol. ïYieuwer- kerh. P. N. VAN NIEUWEN- HUIJZEN en Kinderen. M. J. MOL. C. D. MOL— Kostknse. J. J. MOL. Waarde. J. A. MOL-der Weduwen en Kinderen. Algemeene en bizondeee kennisgeving. Nieuwer kerk. Heden overleed te Nieuwerkerk mijn waarde Broeder, de Heer ANDRIES MOL, in den ouderdom van 91 jaar en 8 maanden. Noordoouwe, 11 Januari 1913. Wed. A. LIEVENSE—Mol. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig, doch geduldig lijden, rayne geliefde Echtgenoot, MARINUS BENE Jz, in den ouderdom van 61 jaar en byna 5 maanden. Kerkwerve, 12 Januari 1913. Wed. M. BEIJEJonker. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht U kennis te geven, van het overlijden van onzen ge liefden Vader, Behuwd- en Groot vader, MARINUS BENE Jz in den ouderdom van 61 jaar en 5 maanden. 12 Januari 1913. A. S. DE ROOBeije. H. A. DE ROO en Kinderen. C.A W.A BEIJE. G. SOEKBeije. J. SOEK en Kinderen. L. BEIJE. A. J. BEIJE—Pistorius en Kinderen. W.A C.A BEIJE. M.A BEIJE. A. BEIJE. P. BEIJE—Beije en Kinderen. P. BEIJE. J.A M.A BEIJE. M. BEIJE. s-Q raven- hage. Rotter dam. Seroos- kerke. Zierikzee. Kerk-- werve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2