ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 10 Januari 1913. Hofstee te huur, Derde Blad NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. (Z lerikzeesclic C o u r a r» t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zicrikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9336. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever.Hoofdredacteuri a. FrA'nKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 8 ure. de INDIË. Üit Malang schryft men aan N. Hoer. Ct. De Smeroe toont herhaaldelijk een lastige buurman voor Malang te kunnen zyn. Gedurende de laatste maand ging er bijna geen dag voorby of er viel min of meer asch soms met regenwater vermengd. Gewoon aan vele misères, went de Malanger geraakkelyk aan zulke onaan genaamheden, maar sedert Vrijdagnacht 29 Nov. maakt de Smeroe het zelfs naar hun zin wel een beetje al te erg. Zaterdagmorgen was alles onder een aschlaagje bedekt en sedert blijven zich nog steeds aschwolken in westelyke richting ontlasten. Deze verhoogde werking is natuurlyk geheel ongevaarlijk, maar wel zeer hinderlijk, wyl het stof, door den wind in beweging gebracht, overal binnen dringt. De Sum.-Bode vermeldt het volgende omtrent de arrestatie van drie bankdieven, die er te Bandoeng met de kas van doorgingen, n.l. de gebroeders Bakkerus en Kuhn, het volgende: Dit drietal verdachten in zake den kasdiefstal, te Bandoeng gepleegd, werd door het civiel bestuur overgegeven aan een militair gewapend geleide ter over brenging naar Batavia. De transport-commandant achtte het noodig de handboeien aan te leggen, waarop Kuhn zeide: „den eerste, die aan rayn lyf komt, sla ik de hersens in" een dreigende houding aannemende. De sergeant transport-commandant ge lastte daarop aan drie fuseliers de ge weren te laden, daarna commandeerende: „Zes man zonder geweer aanvallen"* Een korte worsteling ontstond, Kuhn weerde zich, werd op den grond ge worpen, en overmand zijnde werden hein de ijzeren braceletten aangelegd. De gebroeders Bakkerus, geïmponeerd door de met scherp geladen geweren, protesteerden en verklaarden liever te worden doodgeschoten, dan zich te laten boeien. De oudste Bakkerus verschool zich achter den assistent-resident en zelf in een hoek staande, trachtte hy zoodoende uit de handen der opdringende fuseliers te blijven. Er ontstond een kort gesprek tusschen den assistent-resident, en sergeant-trans- port-commandant, waarop Kuhn van zijn handboeien werd ontdaan en het drietal tusschen de bajonetten plaats nam en ongeboeid naar het station Poelau Ajer en verder per spoor naar Eramahaven en aan boord van de „Coen" werdgebracht. Te Eramahaven waren naar matige raming een 300-tal nieuwsginrigen aan wezig, waaronder tal van Europeanen met dames. De verdachten, uit den trein stappend, keken brutaal rondKuk voorop met gebalde vuisten en hoogrood aangezicht, zyn witte kleeren de sporen dragend van de worsteling in de ge vangenis en alle drie met een sigaret in den mond. Aan boord gekomen betuigde de jongste Bakkerus luid zyn onschuld en verklaarde binnen drie maanden te Padang te zullen zyn, zich sterk ver klarende zyn onschuld te kunnen be wijzen. De kapitein van de „Coen" heeft een goede kyk gehad, toen hy weigerde de arrestanten in het voor passagiers 3e klasse besterad compartiment te ver voeren een arrestantenlocaal niet aanwezig zynde. De pantry (aanrechtkaraer) der 2e klasse was voor arrestlokaal ingericht, de patrijspoort dicht geschroefd met een clubslot verzekerd. De arrestanten werden onder toezicht van de scheepsofficieren nauwkeurig gefouilleerd, lucifers en rookgery werden hun afgenomen en daarna zyn zy achter slot gezet met een schildwacht voor de deur. AMERIKA. Castro, de oud-preeident van Venezuela, is te New-York aangekomen. Op last der regeering is hem echter belet aan wal te gaan. Toen hem dit werd mede gedeeld, riep hij pathetisch uit: „Stand beeld der vrijheid, gij moogt uw hoofd wel omhullen". Castro is op het quarantaine-station Ellis-Island geneeskundig onderzocht, het resultaat van het onderzoek wordt echter nog geheim gehouden. Nu Amerika van den gewezen dictator niet gediend biykt, schijnt hij van plan Europa weder met zijn tegenwoordigheid te vereeren, hij heeft, althans volgens een bericht uit New-York, verklaard met een Duitscli stoomschip naar Ham burg te zullen vertrekken. Do kellners en koks in de New- Yorkscbe hotels en restaurants besloten Dinsdag, na een conferentie in het ge bouw van den Boud voor Hotelbedienden, onverwacht om van 8 uur 's avonds tot middernacht, juist op het oogenblik, dat alle zalen gevuld zijn rhet gasten, die den overgang van het oude in het nieuwe jaar feestelijk vieren, het werktestaken. Zij wilden n.l. extra-betaling voor drukke dagen en een dag vrijaf in de veertien dagen, zonder dat van hun loon daar voor iets afgetrokken zou mogen worden en zij begrepen op dezen dag den druksten van het jaar, de meeste kans te hebben op inwilliging van hun eischen. Zij wonnen dan ook het pleit, want de hoteldirecties, voor wie oudejaarsdag een der voordeeligste is, waren wel ge noodzaakt toe te geven. Tc New-York is een poging gedaan het nieuwe jaar niet te beginnen met het drinken van alcohol en drukke feest viering maar de menigte door plechtigen zang het jaar beter te doen inwijden. Op verschillende open pleinèn van de stad werd op initiatief van het Leger des Heils gezongen „Nearer my God to Thee" en men verzocht de menigte zich bij de zangers te voegen, terwijl ook van kerkelijke zijde pogingen werden gedaan om door gezang van gewijde muziek de menigte af te houden van rumoerige en lichtzinnige feestviering. Bij de staking in de heerenkleeding- industrie te New-York en omstrekeu zijn tot nu 130,000 werklieden betrokken. Er worden drukbezochte meetings gehouden, wegens de hevige regens kunnen echter geen optochten plaats hebben. Tal van groote confectiefabrieken zijn gesloten. Men verwacht solidariteitsverklaringen van buiteulandsche vakvereenigingen. Uit New-York wordt den 4 dezer gemeld, dat aan de Westkust van de Vereenigde Staten zoo'n vreeaelyke storm heerscht, als men in jaren niet heeft beleefd. De schade moet enorm zijn. Norfolk en een andere haven aan de kust zyn geheel van het verkeer afgesneden. "Vele gebouwen zyn inge stort. Te Philadelphia is een groote fabriek totaal verwoest, waarbij tal van personen gewond werden. Aan de kust van den Grooten Oceaan, woedt even eens een hevige storm. Ex-president Castro van Venezuela heeft op een boot der Hamburg Amerika-Lijn plaatsen besproken, om naar Europa terug te keeren. was goed, doch de redenaar viel in het water. Mr. dr. JAN VAN BEST. Na onlangs in Zuid-Limburg geweest te zijn, was de vorige week rar. Jan van Best weer op bet propagandapad in Zeeuwscb-Vlaauderen. Vrijdag trok mr. dr. Jan van Best naar de oude veste Sluis om daar een verkiezingsrede te houden ten gunste van den anti-revolutionnair Dielissen dio iu 1913 candidaat zal worden ge steld in de komende vacature Vorsterman van Oijen. 's Avonds, zoo schrijft men aan De Tijdna afloop zou mr. v. B. door één der ingezetenen per auto naar Brugge worden gebracht. Door onbekende omstandigheden, kwam echter de auto; alvorens Bruggo te bereiken, in een kreek terecht De auto bleef onbeschadigd, doch de beide ingezetenen waren tot den hals doornat en vol modder. Door de hulp van enkele heeren, die werden opgeklopt, kwam de auto weer op het droge en werd de reis naar Brugge voortgezet. De heer Van Best moest echter Zaterdag te Brugge tot één uur in het bed blijven, omdat, ja, omdat. z*n garderobe nog niet in orde was. En te Sluis vertelt men: De rede Het drama oenor sehoonuioeder-bruid. De Amerikaansche staat Iowa is een dier staten, welke er voor bekend staan, dat men cr vlug met de revolver is. Te Des Moines, eon stad in genoemden staat, is dezer dagen een drama voor gevallen, hetwelk deze stelling tragisch bewaarheidt. Het betreft een merkwaardige huwelyksverwarring, waarbij twee der betrokken partijen de wet in den wind sloegen, die het aan een man en diens schoonmoeder waarschynlyk uit vrees voor de schrikkelijke gevolgen, die uit een zoo onnatuurlijke verbintenis zouden kunnen voortvloeien verbieden om met elkaar in het huwelijk te treden. Een welgezeten en bekend burger der stad, Coffman geheeten, en diens vrouw ontvingen onlangs een jongen man, Wasson, als gast in*hun huis, die op hun dochter verliefd werd en het meisje huwde. Maar behalve voor zyn vrouw koesterde Wasson ook een diepe bewendering voor zijn schoonmoeder, welk gevoel spoedig in laaiende iiefde ontaardde. Mevrouw Coffman, wel verre van de avances verontwaardigd van de hand te wyzen, welke haar schoonzoon haar met zooveel aandrang deed, be antwoordde zyn hartstocht in die mate, dat Wasson zyn jong vrouwtje wist over te halen, van hem te scheiden, en aldus den weg baande voor de schendige vereeniging met de moeder zijner echtgenoote. Als gevolg hiervan wist mr. Coffman niets beters te doen, dan eveneens van zijn vrouw te scheiden. Tot dusverre zou alles nog betrekkeiyk rustig in zyn werk zyn gegaan, als Coffman te kwader ure geen aanstoot had genomen aan de schuldige haast, waarmede Wasson en de ex-mevrouw Coffman naar een geestelijke togen, zoodra het scheidings vonnis was uitgesproken, teneinde zich; ondanks de wet, met elkaar in het huwelyk te laten verbinden. De lieer Coffman zon op wraak, begaf zich in gezelschap van zyn trouwe revolver naar het huis van den geeste lijke en schoot zijn voormalige vrouw overhoop, zoodra zij zich vertoonde, Wasson, van zessen klaar, trok op zijn beurt zyn revolver en schoot op den vroegeren man zijner tegenwoordige vrouw, die nog juist de kracht had het schot te beantwoorden en den tegen woordigen man zyner vroegere vrouw zwaar te verwonden. Het eind der droeve geschiedenis luidt, dat thans de vroegere mevrouw Wasson haar vader, haar moeder, en haar voormaligen man, die tevens haar stiefvader is, trouw oppast. Misschien brengen zy er alle drie het leven af. Verandert ons klimaat? Verschillende geleerden hebben reeds vroeger aldus meldt La Revue 'n waarschynlyke klimaatsverandering van onze aarde voorspeld en zulks op grond der steeds toenemende hoeveel heid koolzuur in de lucht, welk hoog koolzuurgehalte te danken is aan het geweldige verbruik van steenkool. Thans heeft prof. Van Hise, verbonden aan de Hoogeschool in Winconsin statistieken gepubliceerd tot steun zyner theorie van de geleidelijke toename der temperatuur van de aardatmosfeer. Men weet n.l., dat de aardatmosfeer een beschermende laag vormt, die de uitstraling der warmte belemmert, en dat zy zulks te sterker doet, naarmate het gehalte aan waterdamp eri koolzuur in de lucht grooter is. Welnu, zegt Hise, daar het verbruik van steenkool jaarlijks toeneemt, stygf ook het kool zuurgehalte der lucht en by gevolg ook de luchttemperatuur. Volgens Hise zal over 800 jaar de hoeveelheid koolstof in de lucht dubbel zoo groot zyn als thans, de warrateuitstraling wordt dus zooveel meer teruggehouden en der halve moet over de geheele aarde het klimaat warmer geworden zyn. Dat het hoofdbestuur zich veroorlooft de aandacht van Hare Majesteit te vestigen op den deerniswaardigen toestand, waarin vele weduwen van vóór Januari 1906 overleden of gepension- neerde onderwijzers bij het lager onderwijs zich bevinden; dat velen barer na het overlijden barer echtgenooten geheel zonder middelen zijn achtergelaten, terwijl zij enkel door het feit, dat hare echtgenooten zijn overleden vóór 1 Januari 1906 zijn ver stoken van het weduwen-pensioen, aan de weduwen van op of na dien datum overleden ouderwijzers krachtens de weduwenwet voor de onderwijzers 1905 wordt toegekend; dat het, naar het oordeel van het hoofdbestuur, ligt op den weg der gemeenschap het lot dezer weduwen eenigszins te verzachten; dat toch door de echtgenooten dezer weduwen aan de gemeenschap gewichtige diensten zijn bewezen tegen eene belooning, te karig om naar belmoren te voorzien in de geldelijke gevolgen van hun overlijden voor hunne weduwen; dat het hoofdbestuur zich omtrent do wijze, waarop het rijk zich het droevig lot dezer weduwen zal kunnen aan trekken niet wenscht uit te spreken, vertrouwende, dat Hare Majestoit met Hoogst Derzei ver raadslieden zal ge lukken den meest geschikten weg te vinden; weshalve het hoofdbestuur Harer Majesteit eerbiedig verzoekt maatregelen te beramen, om alsnog aan de weduwen van vóór 1 Januari 1906 overleden of gepensionneerde onderwijzers bij het openbaar en het bizonder lager onderwijs van overheidswege steun te verleeneti. Aan de Tweede Kamer is een adres over hetzelfde onderwerp gezonden, waarin vérzocht wordt Het van overheids wege verleenen van geldelijken steun aan de weduwen van vóór 1 Januari 1906 overleden of gepensionneerde onderwijzers bij het openbaar en bet bizonder lager onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen. 24 Willem Nikolaas, z. van A. v. d. Werf en J. de Wit. Overleden: 18 Oct. Leunis van tier Valk, 51 j., man van J. Nolet (van Zierikzee). 21 Marinus Schikker, 86 j., wedn. van M. van Dongen. 4 Nov Doortje van Westenbrugge, 79 ,j., wed. van A. v. d. Cingel (overleden te Zonnemaire). 11 Pieternella Fransina Wagemaker, 14 mud., d. van Jan Wagemaker (to Dreischor) en van N. K. Kort (over leden). 2 Deo. Adriana Meerman, 45 j.vrouw van J. Kloote (van Oosterland). Grondwetsherziening. De Haagsche correspondent van De Standaard verneemt uit goede bron, dat de voorstellen der Grondwetsher ziening in de eerste weken nog niet te verwachten zyn. Modern Huwelijk. Hy werd verliefd op haar, en zie Ook zy op hem per photographic Toen vroeg hy haar per telegraaf Het antwoord „ja" was glad en gaaf Toen sloeg uit beider hart de vlam Verloving kwam per telegram; Per telephoon met hart en mond Sloot men het eeuwig echtverbond Toen volgde - 't is heel naar den eisch Per automobiel de huwelijksreis En na zes weken lieten beiden Per telegraaf zich draadloos scheiden. Naar O. E. W. G. Erraann S. Bnrgerlfjko Stand van Kerkworve. 4de^kwartaal 1912. Geboren: 24 Oct. Jan Leendert, z. van L. B. Hendrikse en C. van Felius. 24 Cornelia Johanna, d. van W. Rotte en C. A. Sckiettekatte. 21 Nov. Jan, z. van J. van IJaseldijk on G. J. van den Hoek. 1 Dec. Johanna, d. van J. den Boer en L. Bil. 21 Komelia Pietertje, d. van B. Post en J. Oosse. Ovenleden: 16 Oct. R. Goudzwaard, 68 j., echtgenoot van D. Stoel. 26 E. M. Evertse,. 42 j., echtgenoot van H. Kesteloo. 27 Nov. L. Fondse, 1 j., zoon van C. Fondsc en L. Hagestejjn. 27 Dec. J. Neele, 84 j., echtgenoot van P Smits. Burgerlijke Stand van Noordgouwe. Onderwijzers-weduwen. Door het hoofdbestuur van het N. O. G. is aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin gezegd wordt: 4de kwartaal 1912. Geboren: 5 Oct. Jan Hendrikus, z. van E. Nouwen en G. P. Dekker (van Rotterdam). 4 Nov. Pieter Franke, z. van P. F. v. d. Bijl en C. M. de Rjjke. 7 Kornelia Rachel, d. van K. Manni en E. Kort. 13 Marinus Maarten, z. van M. v. d. Werft' en K. Geelhoed. 24 R Jacomina, d. von P. v. d. Weelo en A. M. van Compenhout. Burgerlijke Stond van Scherpenisse. Geboren: Doc. Adriaua Wilhelmina, d. van Marinus Noordjjke en Sara Johanna Hartog. Marinus, z. van Marinus van Gorsel on Maria Martha Bolier. Ondertrouwd: 27 Dec. Pieter van Beveren, wedn. van Maria Clazina Guiljam, 44 j. en Cornelia Dingena Vos, j.d., 34 j. Getrouwd: Dec. Laurens Deurloo23 j. en Maatje Cornelia Kaashoek, 20 j. Overleden: 24 Dec. Willem Jan Vroegop, 13 j., z. van Cornelis Vroegop en Helena Anthonia de Graaft". Burgerlijke Stand Tan St.-Maartensdyk. Geboren: Dec. ^nthonia, d. van F. Klaasse en M. J. van den Hoek. Suzanna Cornelia, d. van J. L. Muller en J. C. Geuze. Willem, z. van C. Priem en J. D. v. d. Rhee. Gerard David, z. van W. M. Kloet en P. M. van Dijke. Geertruida Wilhelmina, d. van C. Bil en 1'. J. Voogt. Overleden: Dec. C. van Iwaarden72 j., wed. van C. Lindhout. L. E. Pikaar, 57 j., echtgenoote van 11. Koopman. n Willem Karei, 10 j.f z. van G. de Graaf en C. A. de Graaf. R Bartel Anthony, 53 j., z. van I. Dekker en P. van Beveren. K. Schippers, 72 j., echtgenoot van W. M. Rynberg. Officieel Marktbericht. BOTER 0,65 en 0,G7~per 5 H.G. KI P-EIEREN 0,90 en/1,25 per 25 st. Zierikzeb, 9 Jan. 1913. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. Heden overleed in den ouderdom van ruim 89 jaren, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mejuffrouw Agatha van de Polder. Zikrikzeb, 7 Januari 1913. Uit aller naam, GERR1T VAN DE POLDER. Het BESTUUR van het Waterschap .OUD-VOSSE- MEER" zal, op Vrijdag 17 Januari 1918des avondsten huize vau M. J. Ampt, aanbesteden: De levering, vrij op den wal, van 1200 M.8 of meer zuiver gewasschen grove ONDER- HOUDSGRINT (biggels van 1-4 c.M.), te leveren 600 M.3 voor 1 April a.s., en 600 M.3 of meer tusschen 15 Mei en 15 Juli a.s. Biljetten in te zenden bij den Ont vanger-Griffier te Oud-Vossemeer. groot 40 H.A.in den Anna-Jacoba polder, gemeente St.-Filipsland, best land, tiendvry, gunstig gelegen by ver keerswegen en havenalsmede nog een ruime Woning. Gegadigden wenden zich schriftelijk tot den eigenaar, |den heer J. W. DEL CAMPO, huize „Willemsburg", aldaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 9