Ingezonden Mededeelingen. BHCHAM'S P1kUN ADYERTENTIEN. MT* De rente der Nutsspaarbank te Tholen is verhoogd van 3 tot 3,60 Hnis- en Rijtnigscliilder, Droge MUTSERDS, tegen acht stemmen, het besluit genomen, de fortificaties rond de stad te sloopen, en op het vrijkomend terrein een boule vard van 33 kilometers lengte en 250 meters breedte aan te leggen, met aan weerszijden tuinen en speelveldon. De kosten zullen 300,000,000 frs. bedragen. RUSLAND. Grootvorst Michael Alexandrowitsj, de eenige broeder van* den tsaar, is in ongenade gevallen, wegens zyn te Parijs zonder toestemming van den tsaar gesloten huwelijk met de gescheiden vrouw van den kurassiers-overste Von Wulffert. Hy is ontheven van de functie van commandant van het garde-regiment cavalerie. In grootvorst Michaels plaats is prins Dolgoroeki benoemd. Te Moskou is het proces begonnen tegen den staatsbeambte Golewitsj, die, in samenwerking met den officier der gendarmerie, Dercwenko, talrijke ver mogende kooplieden aldaar voor aan zienlijke bedragen heeft opgelicht. Hy gat zich uit voor chef van de geheime politie, liet de rykste kooplieden 's nachts door zyn handlangers gevangen nemen om ze eerst tegen het betalen van een hoog losgeld weer vry te laten. Door een toeval kwamen zyn praktijken aan het licht. Een koopman, Dobytin, eveneens door den vermeenden chef van de Ochrana gevangen genomen, betaalde 5 duizend roebel als losgeld, doch daar hy niet zooveel baar geld In huis had, toekende hy voor vier duizend roebel een wissel. Den volgen den morgen belde Dobytin den werke- Lgken chef van de Ochrana op, om hem mee te deelen, dat hy den wissel dadelijk betalen wilde. Daardoor werd het bedrog ontdekt. Reuter seint uit St.-Petersburg, dat in de fabriek van ontplofbare stoffen, in de voorstad Ochta gelegen, door onbekende oorzaak een ontploffing plaats gehad heeft. Het gebouw is ten deele vernield. Drie menschen werden op slag gedood, 9 zwaar gewond en niet minder dan 42 licht gekwetst. NOORWEGEN. Christianla, 7 Jan. Van het station voor draadlooze telegrafie uit Spitsbergen is heden by het station voor draadlooze telegrafie te Christiania het volgende telegram binnengekomen. Den 2en Jan. kwamen van de Advento Baai twee personen aan die iïiededeelden, dat zy den 27en Dec. den Duitschen kapitein Ritscher, een deelnemer van de Duitsche Spitsbergen-expeditie, hadden aange troffen, die zich nu aan de Noord-kust van Spitsbergen bevindt. Hy berichtte dat de expeditie nog slechts voedings middelen voor ten hoogste een maand had. De expeditie is aan de Noordkust in meerdere afdeelingen verdeeld geworden. Eenige leden der expeditie lyden zeer ernstig aan een mondziekte. Kapitein Ritscher deelde voorts mede, dat de afdeeling, die zich in de Wyde bocht bevond, nu tracht naar de Advento Baai te komen. De overige leden der expeditie, een dokter en twee Noren, moesten in de Wyde bocht achterblijven, daar zy door koude en gebrek waren uitgeput en zich niet verder konden begeven. Zy zyn waarschynlyk nu geheel zonder voedingsmiddelen. Hy zelf had den Kerstavond doorgebracht in het kamp Thorssen waar hy het laatste stukje kaas verteerde. Hy had toen den marsch op de fjords voortgezet en was tweemaal te water gevallen, doch beide keeren door zyn hond gered. Een hulp expeditie is uitgezonden om de overige leden der bemanning te zoeken. ENGELAND. De ten bate der nagelaten betrek kingen van de by de ramp der „Titanic" omgekomenen gehouden inschrijving blijkt 409.177 pond sterling (pl. m. 5 millioen gulden) te hebben opgebracht. Te Londen zijn tegenwoordig be ambten aangesteld, die de opdracht hebben, door de straten te wandelen en zich meester te maken van alle kinderen, die uit de school wegblijven. Volgens de wet zijn alle kinderen, op enkele uit zonderingen na, tot hun 14de jaar ver plicht de school te bezoeken. Gedurende het jaar 1911 vonden deze beambten gedurende den schooltijd 7681 kinderen op straat; 5327 van hen speelden of wandelden, terwijl 74 lucifers verkochten, terwijl ongeveer 2000 boodschappen moesten doen en door de beambten tot grooteren spoed aangemaand werden om niet te laat op school te komen. Meer dan honderd veegden de straat, zochten hout en vodden, 85 bedelden en zwierven omdat zij dakloos waren. Van de 7601 kleine zwervers waren er 6426 in de schoolregisters ingeschreven, terwijl van de overige de helft naar school werd gezonden. Meer dan 280 gaven verkeerde adressen op. Jongens en meisjes, in den leeftijd van 14 tot 16 jaar werd verlof gegeven, handel te drijven op straat. In het geheel verheugen zich lo441 jongens en 1049 meisjes in dit voorrecht. De meeste jongens, en wel 8132, verkoopen kranten, 87 lucifers, 76 hoestbonbons en 17 porselein. Meer dan 3000 brengen melk rond, ongeveer 300 handeion iu speelgoed en do rest in vruchten. Plymouth, 8 Jan. Het stoomschip „President Lincoln" van de Hamburg— Amerika-Lyn, is alhier aangekomen. De officieren vertelden, dat hot stoomschip Vry dag een buitengewoon z waren storm had doorstaan. Dc golven sloegen met zulk een kracht over het sehip, dat alles vernield werd. Onder de tussehen- deks-passagiers ontstond een paniek, die slechts met groote moeite door de officieren kon worden onderdrukt. Een officier, die reeds 27 jaar meevaart, zeide„Wy hebben nog nimmer zulk een zwaren storm meegemaakt". Te Hull zyn in dén week tyds twee sterfgevallen voorgekomen van vrouwen, die in de grootste armoede en ontbering leefden, terwijl beide aanzienlijke be dragen op de spaarbank hadden staan. De ééne woonde in een ellendig krot. Toon men dit na haar dood schoon maakte, en het behang van de muur verwijderde, vond men daarachter een door de muizen afgeknaagd cheque-boek, waarop een bedrag van f 6000 gulden stond. De andere vrouw stierf ondanks de aalmoezen der buren, den hongerdood. Zy had f 24.000 op do bank staan en sinds geruimen tyd had zy niets op haar tegood getrokken. Dezer dagen stond voor één der Londensche rechtbanken een deftige dief terecht, beschuldigd van het stelen van een overjas. Hij bleek een vijf en dertig jarig Amerikaan te zijn. De jas was van geen waarde, maar do beklaagde, die keurig en modieus gekleed voor den rechter verscheen, had hem niettemin weggenomen uit een boekenstalletje aan Euston station. Hij nam de jas weg, legde die in een taxi, die op hem stond te wachten, en keerde vervolgens naar het perron terug, waar hij gearresteerd werd. De beklaagde ontkende de daad, en vroeg aan de rechters, of liet waar schijnlijk wa9, dat hij een overjas van een bediende uit een boekenstalletje zou stelerf, een jas van 10 shilling, terwijl hij er op dat moment zelf een droeg van zes pona. De beklaagde hing vervolgens een uitvoerig verhaal op van de deftige relaties, die hij onderhield en was zeer verontwaardigd toen men hem vroeg of hij reeds vroeger gezeten had. Ten laatste bekende hij evenwel recidivist te zijn. Hij was in Zuid-Afrika wegens fraudeering in diamantenzaken tot 7 jaar dwang arbeid veroordeeld. IIy wist evenwel te ontsnappen en bereikte Londen na een avontuurlijke reis. Daar zal hij het thans niet beter hebben. Hij werd tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Onder verantwoordelijkheid van dm ineender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Haemorrhoiden. Haemorrhoiden (aambeien) worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende lovenswyze, zwangerschap, -sterk prikkelende purgeermiddelen, enz., en zij werken door de vreeseljjke jeuk en stekende pijn zeer nadeelig op het humeur van den ljjder. Dikwijls worden zjj veronachtzaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloedingen, verzwering, enz. Foster's Zalf heeft vanaf de eerste aanwending een wonderlijk verzachtenden en heelenden invloed. Ken geschikt diëet en nauwkeurige opvolging van de gebruiksaanwijzing, welke iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Zierikzee verkrjjgb. bjj M. S. Polak, en te Tholen bjj W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontr. v. postwissel a f 1,75 per doos. doen wonderen bij gevallen van moeheid en overmatige hersenarbeid. Zij geven een gezonde en verkwikkende slaap. DUITSCHLAND. Uit Metz wordt gemeld, dat de politie vjjf Pransohen, onder wie een vrouw, gevangen heeft genomen omdat zjj, verkleed als marskramers, Elzas-Lotha- ringen doortrokken, teneinde soldaten voor het Fransche vreemdelingenlegioen te werven. Zjj boden Duitsche dienst plichtigen 350 francs aan, wanneer zjj mee naar Frankrjjk vertrokkken en zich lieten aanwerven. Mnnchen, 7 Jan. Uit vrees van in een krankzinnigengesticht te worden opge sloten heeft zich in een hotel de iu Warschau geboren 00-jarige gravin Gabrielle Aphaxim uit Weenen, in haar kamer van het leven beroofd, terwjjl haar gemaal zich in het restaurant van het lotel bevond. Graaf Sergius Aphaxim ritmeester, had zijn gemalin, die aan geesteszwakte leed, naar München gebracht, waar zjj in een inrichting zou worden opgenomen. Aan het station Bruckberg, bjj Moorburg, zjjn, naar uit München gemeld wordt, vier reizigers te vroeg uit een binnenkomenden trein gestapt, met het vreeseljjke gevolg, dat een voorbij snellende express-trein hen greep. Drie hunner zjjn verpletterd en één ernstig gewond. De Duitsche regeering zal, naar De Tel. meldt, de scheepsbrug, die Coblenz met Ehrenbreitstein verbindt, vervangen door een tunnel onder den Itjjn, welke rivier op die plaa(9 een breedte van 340 M. heeft. Misschien staat dit besluit in vorband met de onlangs door de Ktiln. Zeitung ge opperde meening, dat de beste manier, om in tijd van oorlog den spoorweg dienst tegen aanvallen van stuurhallons en vliegmachines te beschermen, was, de spoorlijnen, die de beide oevers van den Rjjn verbinden, onder de rivier te laten loopen. BELGIË. Brussel, 8 Jan. De Soir meent te weten, dat, naar aanleiding van don wensch van den president van het hof van appèl, om tusschen de regeering en de prinsessen betreffende de nalaten schap van koning Leopold een overeen komst tot stand te brengen, de Belgische regeering er in heeft toegestemd, dat de drie prinsessen onderling meer dan 36 millioen francs zouden^ kunnen ver doelen. Te Brussel heeft men Maandag morgen een oude, alleenwonende dame vermoord gevonden. De dienstbode kreeg, toen zy 's morgens vroeg aanbelde, geen gehoor en vervoegde zich daarom by do buren die het glas van de tuin deur stuksloegen en zoo de woning binnendrongen. Men vond de dame ge wurgd onder aan de trap liggen. Alle kasten in het huis waren opengebroken en doorwoeld. Een som gelds en eenige kleinoodiën worden vermist. Twee ver dachten zyn in hechtenis genomen. Gent, 9 Jan. Op het terrein van de komende wereld-tentoonstelling is een steiger voor de in aanbouw zijnde machine- loods ingestort. Zes werklieden bevonden zich op dat oogenblik op dien steiger, waarvan drie ernstig werden gewond. De oorzaak van het instorten is niet na te wijzen. Minist er RE GOUT. De toestand van Minister Regout blijft ernstig. Gehoopt wordt, dat het iu het begin der volgende week mogelijk zal zijn den zieko naar Nederland te ver voeren. De Minister van Waterstaat is nog te Nizza. TWEEDE KAMER. Wegens onvoltalligheid op het aan- vangsuur, kon de vergadering eerst ten 12 uur aanvangen. Het algomeen debat over do oorlogs- begrooting werd voortgezet. De heer Verkeij, hoewel bereid tot alle uitgaven die noodig zijn om ons leger strijdvaardig te makenmeende toch dat de Minister te grootscheeps to werk gaat. Spreker drong aan op een verhooging van het aanvangs-tractement en op betere pensioenregeling voor onder-officieren en bestreed vervolgens het plan tot leger- reorganisatie van den Minister, omdat daarmede niet wordt gegaan in de richting van een volksleger. In plaats van een compleet kader in vredestijd wenschte spreker zoo weinig mogelijk actief' dienende onder-officieren en officieren. Spreker zal tegen de oorlogsbegrooting stemmen, omdat daarin de legerrcorgani- satie is vastgesteld. De heer Lieftinck drong aan op dogelijk zwemonderriclit aan miliciens en criti- seerde de wonderbaarlijke schakeeringen, die men thans ziet in het uniform, dat daardoor geen uniform meer is. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp-pensioenregeling van ge meente-ambtenaren en hun weduwen en wezen de heeren Van de Velde, Bos, Fleskens, Liraburg en Duynstee. Prins Hendrik. Met den gewonen D-trein van de Staatsspoor van 9 uur 15 min. is Woens dag 1.1. Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. Van Suchtolen van de Haare, uit de residentie ver trokken, tot een verblijf van vermoedelijk vrij geruimen tijd, tot herstel van ge zondheid, in den Taunus. H. M. de Koningin vergezelde den Prins tot aan den trein en nam op het perron vóór de Koninklijke wachtzaal hartelijk afscheid van Z. K. H., die in een gereserveerd compartiment eerste klasse de reis maakte. In de Koninklijke wachtzaal had de Prins te voren nog afscheid genomen van enkele heeren, o. a. van den Duitschen gezant, den heer Von MüJJer en jhr. Van Citters. Een vrij talrijke menigto was zoowel op het perron als in de Rijnstraat aan wezig en begroette hartelijk de vorstelijke personen. Gemengd Nieuws. Vier kinderen in den rook gestikt. Te Chodde (België), zijn door onvoor-. zicht igfieid der moeder vier kinderen om het leven gekomen. Tegen 7 uur 's avonds verliet de vrouw het huis, terwyl haar man, een fabrieksarbeider, naar den nachtarbeid was: zoodoende waren de vier jeugdige kinderen het oudste .was slechts 8 jaar alleen thuis. Eén der kleinen wist een doosje lucifers te bemachtigen, waarmee het spelend het beddegoed in brand stak. Spoedig werden de kinderen door den dikken, scherpen rook bedwelmd. Als waanzinnig van schrik en droefheid vond de moeder by haar thuiskomst reeds twee barer kinderen gestikt, terwyl de twee andere spoedig daarna eveneons overleden. Drama in een kazerne. Over het drama in de artilleriekazerne te St. Petersburg meldt de Tel. nader: 's Morgens om vier uur was er in het arsenaal van de vierde battery brand uitgebroken. Na groote moeite slaagde de brandweer er in, het vuur te blusschen en het hoofdgebouw te redden. Terstond dacht men hier met een geval van brandstichting te doen hebben, en de verdenking viel op een jong artillerist, Chervanofsky genaamd, die wegens wangedrag was gedegradeerd. Onmid dellijk nadat de brand gebluscht was, liet kapitein Kologrivof nagaan, of er iets uit het arsenaal vermist werd en men kwam tot de ontdekking, dat twee revolvers en een hoeveelheid munitie verdwenen waren. Kapitein Kologrivof fouilleerde daarop iederen soldaat. Toen Chervanofsky aan de beurt kwam, trok deze een revolver, waarmede hij den kapitein in het hoofd schoot, die onmiddellijk dood neerviel. De plotselinge opschudding onder de overige militairen was zóó groot, dat de moordenaar in staat was de vlucht te nemen naar de tweede verdieping, waarvan de vensters in de straat uit kwamen. Van daaruit vuurde hy onop houdelijk in alle richtingen. Een der schrijvers van het regiment werd bij zijn poging den artillerist te ontwapenen, zwaar gewond, terwijl de rest der manschappen door een panischen schrik was aangegrepen. Chervanofsky, die half krankzinnig leek, ging vooit met uit zyn venster op zijn eigen officieren te vuren en ook op de politie en de brandweer, die te hulp waren geroepen. De kazerne was omringd met soldaten, bereden politieagenten en gendarmes. De chef der brandweer weigerde positief zijn mannen de brandladder te laten bestijgen, daar zy aldus een zekeren dood tegemoet zouden gaan. Eensklaps, terwyl de chefs der militairen, politie en brandweer aan het beraadslagen waren over de wyze, waarop zij den waanzinnigen misdadiger het best koudon overmeesteren, verscheen Chervanofsky opnieuw aan het venster. Hy sohreeuwde zoo hard hy kon, dat liera nog slechts één kogel was overgebleven, en dien had hy voor zichzelf bestemd. Nauwelijks had hy dit gezegd of hy hield do revolver tegen den slaap, drukte af en viel levenloos neer. Te Parys is dezer dagen een taxi chauffeur in zyn slaapkamer aan gas- verstikking overleden. De ontdekking gaf aanleiding tot een ernstig ongeluk. Toen men in het huis vernam, dat de chauffeur den geheelen dag niet gezien was, stelde zich een expeditie van buren op, die zich naar boven begaf. Men wydde er geen aandacht aan, dat in het portaal, boven aan de trap, een gaslamp brandde, en toen men do deur van de gesloten slaapkamer openbrak, vloog het gas, dat de slaapkamer vulde, in brand. Een vreeselyko ontploffing had plaats. Alle vensters van het huis sprongen en de kleeren van hen die naar boven gegaan waren geraakten in vlam. Ook in de woning ontstond brand, zoodat de brandweer ijlings geroepen moest worden, die allereerst de deer lijk gewonden van het bovenportaal naar buiten droeg. Acht slachtoffers moesten naar het ziekenhuis gebracht worden. Twee hunner verkeeren in levensgevaar. Het lyk van den chauffeur heeft men op zyn bed gevonden. De- reizigers aan boord van de „Adriatic" van de White Star Lino hebben onaangename oogenblikkcn doorgemaakt. Dinsdag is het reusaohtige schip in den mist uit den koers geraakt en by Governors Island gestrand. Naar Reuter seint, is de boot later op den dag weer vlot gekomen en kon zy voor anker gaan. Aan boord bevonden zich verscheidene Araerikaansche raillionnairs o. a. ook Pierpont Morgan. De Amerikaansche tooneelspeelster miss Panny Ward, lid van het Waldorf- theater, moet de rykste actrice ter wereld zyn. Zij geeft jaarlijks gemiddeld zestigduizend gulden voor haar garderobe uitalleen voor haar avondtoilletten reeds omstreeks twee duizend gulden. Fanny Ward bestelde onlangs te Parys een pelsmantel ter waarde van 25.000 gulden en een met hermelyn ge voerden mantel van 18.000 gulden. Zy zal dezen winter dus zeker geen last van de kou hebben. Het spreekt vanzelf, dat haar juweelen fabelachtige waarde hebben. Wy zullen de pryzen, die zy voor paarlsnoeren en diaraanttiara's besteedt, maar niet eens noemen. Fanny Ward ziet niet op een paar ton. Heden overleed plotseling ons innig geliefd Zoontje ANDRIE, in den jeugdigen leeftijd van 7 maanden. Zierikzee, 9 Januari 1913. ANDRIE W1GGERS. JANNETJE WIGGERS—Sirs. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 88 jarenonze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot-"*en Over grootmoeder, Mejuffrouw Wed. M. van der Lindr, geboren Pompocne. Dreiscuor, 9 Januari 1013. Namens do Familie, 0. D. VAN DER LINDE. Heden overleed zacht en kalm, na een lijden van slechts enkele dagen, mijne geliefde Grootmoodor, Mej. Thona van der Linde Pompoene, in -den ouderdom vau 88 jaar en bijna vier maanden. Drkischor, 9 Januari 1913. Haar Kleinzoon, M. A. A. VAN DER LINDE A.Jz. Heden ontvingen wjj bericht, dat onze gehelde Zoon, Broeder en Zwager, (ORNELIS BATENBURG, op 37-jarigen leeftijd te Cos Molinos (Cal.) is overleden. NooimwELijK, 9. Januari 1913. Uit aller naam, A. BATENBURG. DANKBETUIGING. Harteltyken dank voor de vele blijken van deelneming bjj het overljjden van onzen geliefden Echtgenoot f Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader ondervonden. Zif.hikzicis, 10 Januari 1913. Wed. D. QUANT en Familie. Door deze betuigen wij onzen liartcltykcn dank voor de vele belang stelling by het overiyden onzer Eoht- gonoote en Moeder MAATJE EIND HOVEN. OuD-VostfEER; 10 Jan. 1913. Iz. L1NDHOUT en Dochter. Voor de vele bewijzen van deel noming, ondervonden bp het overiyden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. M. BERREVOET— Geelhoed, betuigen wü onzen harte- lijken 'dank. Ellbmbet, 11 Jan. 1913. Namens de Familie, I. BERREVOET. Aan de ingezetenen van St.-Pkilipsland Ondtrgeteekende geeft door deze kennis aan zijne geachte medeburgers, dat hij zich alhier gevestigd heeft als in het huis met werkplaats tot heden bewoond door den Wagenmaker VAN DEN BERGE, aan de Dorpstraat. Hopende door vlugge en civiele be diening het vertrouwen zeiler mede burgers, zoowel binnen als buiten de gemeente, zich waardig te maken, beveelt hp zich beleefd in Uwe gunst aan. St.-Phiupsi.axd, Januari 1913. G. ZACHAKIASSE. TE KOOP: by G. J. DE VLIEGER, Zonnemaire.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 6