ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 10 Januari 1913. RONA Cacao JANTJE WEET Van Houtcn's hoe lekker smaakt, en zijn moeder weet hoe gezond het voor hem is. RONA Cacao is een ideale dage- Iijksche drank voor kinderen. Voedend en toch licht verteerbaar. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonneraëntsprys van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9336. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. A D V E R T E N T I E N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. i ÉT' NEDERLAND. Dinteloord, 9 Jan. Gisterenavond had er in de zaal van den heer Van de Merbel een buitengewone vergadering plaats van de leden van het pas op gerichte Nutsdepartement. Groot was de opkomst. Op enkele uitzonderingen na waren alle leden met hun huis- genooten opgekomen. Zoowel de nieuws- als de weetgierig heid dreef hen naar de zaal. Immers de heer mr. W. J. van Balen te 's-Gravenliage zou als spreker optreden en met lichtbeelden een duidelijk beeld trachten te geven van toestanden in Canada. Wij meenen, dat hij daarin vol komen is geslaagd en dat velen een leerzamen en genotvollen avond hebben doorgebracht. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 10 Jan. Ten behoeve der Oudheidskamer is ten geschenke gegeven door den heer K. Haane Gast te Brouwers haven een oude beschilderde Duitsche pyp met gesneden roer. Benoemd tot opzichter aan een nieuw te bouwen gashouder en de ver bouwing der lichtfabrieken te Gouda, de heer G. Polderraans Jr. alhier. By Kon. besluit is Apeldoorn aangewezen tot betaling van de ver- pleegkosten voor den armlastigen krank zinnige C. van der Weele, over wiens woonplaats verschil bestond tusschen de gemeenten Apeldoorn en Kerkwerve. Voor de geldleening der provincie Zeeland, van ten hoogste f 105,000, is ingeschreven tot koersen van 97* tot 98 J percent, voor een totaal van f221,000. De bierbrouwerij „De Meijboom" te Vlissingen is overgegaan in de handen van den heer Arie Smit te 's-Graven- hage. Alle aandeelhouders zyn uitgekocht. Bij kon. besluit is benoemd tot k an tonrech ter-plaatsvervanger in het kanton Tholen, P. A. de Jong, directeur der Naamlooze Vennootschap Oester cultuur-Maatschappij „Bona Fides" te Tholen. Noordgouwe. Alhier doet zich alweder een geval van besmettelijke keelziekte voor. Zonnemaire. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1913 uit 500 ra. en 506 vr. personen. Dnivendfike, 9 Jan. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1913 565 personen, zijnde 293 manne lijke en 272 vrouwelijke ingezetenen zoodat de bevolking is toegenomen met 18 personen. St.-Maartensdjjk, 8 Jan. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad was ingekomen van Ged. Staten een missive, houdende goedkeuring van het besluit der vorige vergadering in zake de concessievoorwaarden voor de electrische verlichting. Deze zaak thans in zoover in orde, dat het vaststaat, dat de ingezetenen dezer gemeente evenals die te Scherpenisse en Poortvliet elec- trisch licht zullen kunnen verkrijgen, wanneer zij dat wenschen. Van het tentoonstellingscomité voor 1913 te Middelburg, was een nader schrijven ingekomen alsnog een finan- cieele bijdrage te willen verleeiien. Met 4 tegen 2 stemmen werd besloten voor dit doel f 10 toe te staan. De h.h. Bastiaanse en Hage verklaarden zich er tegen. De heer Gaakeer was wegens onge steldheid afwezig. Do heer Rijnberg merkte op, dat hier geld wordt gegeven voor een feest te Middelburg. Indien soms deze gemeente ook feest wilde vieren ter gedachtenis onzer 100-jarige onafhankelijkheid, dan zou de Raad zich thans z. i. ook moeilijk kunnen onttrekken wanneer een bijdrage gevraagd werd. De voorz. deelde mede, dat de krank zinnige W. de Graaf met 1 Maart 1913 uit het gesticht te Rosmalen zal over geplaatst worden naar Vrederust. De voorzitter stelt voor een deskundige te benoemen voor 't plan tot verandering van de inrichting der openbare school. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt daartoe benoemd de heer B. J. van Oost. In den rooster van timmerlieden voor de gemeentewerken werd een wijzi ging gebracht, daar B. van Bezooijen moeilijk in staat werd geacht nog dit werk naar behooïen te kunnen volvoeren. De heer Bastiaanse wenschte hem nog te handhaven. Met algemeene stemmen werd tot lid van het algem. weezenarmbestuur her benoemd de heer E. W. Tholenaar, die periodiek moest aftredon. Daar aan havengeld in 1912 f 1356 was ontvangen en de havenmeester hier van 10 pet. geniet of f 135,60 en er op de begrooting f 125 voor was uitgetrokken, had voor dit doel nog een af- en over schrijving plaats van f 10. Een verzoek van den heer B. J. van Oost om een vaste som van f 40 te mogen genieten voor het plaatsen der vloed planken werd aangehouden tot een volgende vergadering. Gisterenavond trad alhier op voor het gezelschap „Tot Nyt en Genoegen", de heer en mevr. Ivrynnen uit Breda. De zaal van mej. Polderman was goed bezet door h.h. leden en dames geïntrodu- ceerden. Wat de heer en mevr. Krijnnen ons lieten hooren, alles onder begeleiding van pianomuziek, viel blijkbaar in den smaak der hoorders; vooral de duetten. Alles bewoog zich in het komieke genre. We hoorden zelfs, dat in de volgende leden-vergadering het bestuur zal voor stéllen het echtpaar Krijnnen in de laatste voorjaarsvergadering nogmaals te enga- geeren. Scherpenisse. In de op Woensdag 1.1. alhier gehouden vergadering van aandeel houders der fairbank „Eendracht maakt Macht" werd, wegens het bedanken van den heer M. Rystenbil, tot weger be noemd de heer V. Ch. P. Bolier Gz., alhier. De bevolking alhier bedroeg op 31 December 1912 totaal 1383 personen. Middelburg. Den 9en December werd door de meerderheid van Burgem. en Weth. van Oost- en West-Souburg de heer I. P. Blonk eervol Ontslagen als ambtenaar ter gemeente-secretarie. De gemeenteraad nam met groote meerder heid een motie aan, waarby atkeuring over dit ontslag werd uitgesproken en de burgemeester ging van het besluit in beroep. Thans heeft de regeering het besluit van Burgem. [en Weth. geschorst tot 1 Juni 1913. In verband met het overlyden van den gemeente-ontvanger, den heer M. Fokker, is de waarneming van het kantoor opgedragen aan den heer mr. H. Doorenbos, hoofd-commies ter ge meente-secretarie. KERKNIEUWS. De rente over 1912 der Onderwijzers- spaarbank zal, na belangrijke af schrijvingen bepaald worden op 3.75 pCt. Dinteloord, 9 Jan. Onze dorpsgenoot, de heer A. van Dis, is benoemd als onderwijzer aan de qpenbare lagere school te Ede (Gelderland). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude Tonge, ds. M. B, Verkerk, te Tholen. Zonnemaire. Herkozen als ouderling alhier de heer M. L. Schilperoort, en als diaken de heer L. I. Fondse. Herbenoemd is tot ouderling te Oud-Vossemeer, de heer Jozias Meyll 0 N D E R W IJ S. Benoemd tot onderwyzeres aan de Chr. school te Zierikzee, mej. N. de Haas, te Dordrecht. Post en Telegrafie. Benoemd tot klerk aan het Post- en Telegraafkantoor te Ierseke, de heer A. Jansen, thans te Zierikzee. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Rencssc, 3 Jan. Ten overstaan van notaris Del Oampo werden voor den heer C. P. Dalebout publiek verkocht: Kalfvaarzen voor f 206, f 229, f 197, f216, f 246, 1 237, f251; vare koe f 160, 1^-jarig merriepaard f 300. Aanbesteed door de landbouwver- eeniging Oud-Vossemeersuperphosphaat k f 2,09, aan G. Dees Jr. te Terneuzen kaïniet, D. Ampt Gz., k f 2,11; kali, dezelfde f6,21; amm.-superph.De Graaff, f 7,51zwavelz. amra., dezelfde, f 16,84; chili, le en 2de levering, I. Joppe te Steenbergen, k f 13,57 en f 13,55; lynkoek, A. van As, Scherpe nisse, k f 13; lynmeel, K. Schippers, k f 10,57paardeboonen, dezelfde f 7,25 maïs, M. de Graaff, f 5,63 en erwten dezelfde k f 7,40. Waar geen woon plaats is vermeld, moet toegevoegd worden Oud-Vossemeer. St.-Maartensdfik, 8 Jan. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd heden avond, ten verzoeke van Vrouwe C. M. R. Kerkhoven, wed. den heer A. Wauters, grondeigenaars te Gent, in le veiling 1. Een perceel bouw- en weiland aan de vierden dyk in Stelhoek alhier, groot 2.0300 H.A., verdeeld in twee onderdeelen: le onderdeel 92 a. 16 c.a. voor f 550; 2e onderdeel 1 H.A. 10 a. 84 c.a., voor f 530. 2. 76 a. 20 c.a. bouwland aldaar, voor f 500. 3. Een perceel weiland in de gemeente Scherpenisse in Klaas Huigenhoek groot 1.76.00 H.A., voor f 605. Alles per bl. geraet. Landbouw en Veeteelt. Noordgouwe. Als een bizonderheid kan van hier gemeld worden, dat bij den landbouwer J. Jonker met gunstig ver loop een vaarskalf is geboren, dat de buitengewone zwaarte van 120 pond heeft. Burgh. De landbouw-vereeniging „C. et C." alhier hield op Maandag 6 Januari 1913 hare gewone jaarvergadering, welke door 68 leden werd bijgewoond. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de verschillende gebeurtenissen, die ons in het jaar 1913 op landbouwgebied wachten, als de Internationale Landbouwtentoon stelling in Den Haag en de tentoonstelling van de afdeeling Zierikzee der Z. L. M. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental dezer vereeniging 94 bedraagt. Aan kunstmeststoffen en krachtvoedermiddelen werd over 1912 aangekocht voor de totale som van f 22019,39, tegen f 20591,07 over het jaar 1911. Bij monde van den heer A. Beije bracht de commissie tot onderzoek der jaarrekening van den penningmeester rapport uit. Deze rekening sloot met een batig saldo van f 51,94. De heer W. G. Boot Jz. werd met bijna algemeene stemmen als bestuurslid herkozen. De bloeiende vereeniging „C. et C." zal in het volgend jaar haar 10-jarig bestaan kunnen herdenken. Stavenlsse. Blijkens achterstaande ad vertentie hoopt mej. J. van Prooije, gedipl. onderwijzeres in landhuishoud kunde enz., hiertoe uitgenoodigd door de vereeniging van gedipl. oud-leerl. v. d. L. W. C. alhier, op Zaterdag 18 Janu ari a.sdes middags 3 ure te St.-Maar- teusdijk een lezing te komen houden. Niet allééu belangstellendenmaar voor namelijk belanghebbendendus moeders en dochters moeten daar aanwezig zijn. Als de man, wat zijn aandeel in de leiding van het bedrijf betreft, met zijn tijd medegaat, waarom zou de boerin dan zulks niet doen, voor zoover het haar aandeel als huisvrouw, moeder en boerin geldt? Vrouw en dochters zorgen voor de huishouding, de moeder belast zich in hoofdzaak met de opvoeding der kinderen, de melk- en boterbehandeling geschiedt onder vrouwelijke leiding en zou er dan voor de vrouw niets meer te leeren zijn op het gebied, waarop zij zich beweegt? Vooral by de jongeren, dus bij de boerendochters, moet men trachten den lust tot lezen op te wekken door ze ervan te overtuigen, dat een ge regeld volgen en beproeven van alle verbeteringen, welke op het gebied van huishoudkunde, gezondheidsleer en melk- behandeling plaats hebben, ten goede komt aan het huisgezin van den land bouwer in het .bizonder en aan de be volking van het platteland in het algemeen. Hierover en over nog meer andere zaken hoopt mej. Van Prooije te komen spreken en wij hopen dus ook, dat zeer velen deze lezing zullen komen bijwonen, als zijnde een en ander ten zeerste in haar belang. In het verslag van het afdelings bestuur Tholen der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappy wordt opgemerkt met betrekking tot den algemeenen gezond heidstoestand van den veestapel, dat daar in 1912 over te roemen viel; er wordt evenwel bij opgemerkt, dat de varkenspest onder biggen en loopvarkens ieder jaar toeneemt, zoodat men zal moeten overgaan ook hier tot preven tieve enting, wil deze ziekte niet steeds meer uitbreiding krygen. Dinsdag, den 14den Januari zal des voormiddags 10 uur een algemeene vergadering van oud-leerlingen der Ryks-Landbouwwinterschool te Goes, in de sociëteit „Van Ongenuchten Vry" te Goes, gehouden worden. Na afloop der werkzaamheden zal de heer F. O. Zonnevylle te Axel, inleiden het onderwerp „De grondslagen der sociologie en de eisch des tyds voor den boer om sociale actie te ontwikkelen", terwyl de heer J. van den Broek, leeraar aan de Rykslandbouw-winterschool te Goes zal spreken over Symbiose (voedings genootschappen). PREDIKBEURTEN. Zondag 12 Januari 1913. Zierikzee. Geref. kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure, prof. dr. Honig uit Kampen. Chr. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Wisse's avonds zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Donderdagavond zeven ure, de heer Vijver berg. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Av. half zeven ure, Geon dienst. Evangelisatie Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Pols (bev. van kerkeraadsleden). Burgh. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen. Renesse. Herv. kerk. 's Voorm. half tiert ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Noordivelle. Herv. kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Haamstede. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japchen. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, de Leer Adriani, candidaat te Utrecht. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. kerk. 's Voorm tien ure, ds. v. d. Broek. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meg er. Zonnemaire. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur. Protestantenbond: 's Voorm. tien ure, ds. De Roode (in de openb. school). Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Noordgouwe. Herv. kerk. 'sVoorm. half tien ure, ds. Schouten. Dreischor. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend (H. Avondmaal)'s nam. twee ure, idem. Ouwerkerk. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Jongh van Zierikzee. Nieuwerkerk. Herv. kerk. 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds 5,15 ure, Leeskerk. Oosterland. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, dr. Weeda (bev. van ouderlingen).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1