ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 8 Januari 1913. 250,51,1000,3000 of 5000 repels, BERICHT. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzecschc Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9335 DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 et«. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vr\jdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 8 ure. tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën by abon nement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau ver krijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Gevonden op den openbaren weg Een wollen kindermuts. wandelstok (in het land van de voetbal-club). Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Verdelging van Ratten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat van heden af tot een nader bekend te maken tijdstip, voor in deze gemeente gevangen en gedoode ratten, aan de gemeente-gasfabriek, op eiken werkdag van des voormiddags .9 tot 12 uur, den vanger, tegen overgave der ratten, een bon zal worden afgegevenwelke bon ten Stadhuizeten kantore vau den Gemeente-Ontvanger, gedurende diens bureau-uren, zal kunnen worden inge leverd, tegen ontvangst van 5 cent voor elke rat. Zierikzee, den 8 Januari 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. van Adrianopel ter sprake te brengen, maar dat hem hiertoe de gelegenheid niet geboden was. Hem werd geant woord, dat deze zaak reeds op een vorige zitting besproken was en dat hem toen verklaard was, dat de con ferentie niets te maken had met de voorwaarden van den wapenstilstand. De Turken verlieten daarop in eenigs- zins opgewonden stemming het paleis. Constantlnopel, 6 Jan. Volgens de Ikdam wil de Porte, indien Adrianopel en de Egeïsche eilanden den Turken niet worden gelaten, ook geen aan bieding der mogendheden tot bemiddeling aannemen. Men gelooft hier, dat Vrijdag of Zaterdag het kanongebulder van de Tsjataldtja weer zal worden gehoord. De Turksche effecten zijn in verband met de slechte vooruitzichten voor den vrede 3 pCt. gedaald. De Balkan-oorlog. Vrede s-onder handelingen. Londen. 6 Jan. Men verneemt over de heden gehouden zitting der vredes conferentie, dat Rechid pasja de volgende nieuwe voorstellen ter tafel bracht le. Turkye zou bereid zyn nog eenige territoriale concessies in het Noorden van het vilajet Adrianopel te doen, waar Adrianopel echter buiten valt. 2e. Turkye zou afstand doen van zyn rechten op Kreta, onder voorwaarde, dat de afstand van geen enkel ander eiland zou worden gevraagd. De leden der Ottomaansche delegatie verlieten hierop de zaal. De gedele geerden der Balkanstaten bleven in conferentie byeen, teneinde over de Turksche voorstellen .te beraadslagen, en namen het volgende besluit: „Daar de voorstellen der Turksche gedele geerden niet beantwoorden aan de eischen, in de vorige zitting door de geallieerden geformuleerd en onderhande lingen op de nieuwe thans voorgestelde basis niet tot een overeenkomst zouden leiden, zien de geallieerden zich ver plicht de conferentie te schorsen. Toen de Turken weder in de zaal verschenen, las Novakowitch, die het presidium waarnam, het antwoord der geallieerden voor en hief vervolgens de zitting op. De Turken protesteerden en verklaarden, dat de voorzitter niet het recht had de zitting op te heffen en vroegen tevens wat het zeggen wilde de conferentie te schorsen. Nadat de zitting formeel geëindigd was, werd in een algemeene bespreking, die nu volgde, aan de Turken uiteengezet, dat de verbondenden geen breuk wilden veroor zaken, maar aangezien geen voldoend antwoord was gegeven op de voor stellen, door de verbondenen Vrydag gedaan, schorsten zij hun werkzaam heden, totdat wel een afdoend antwoord verstrekt kan worden. In den loop der niet formeele be sprekingen, zeide Rechid pasja, dat hij het plan gehad had de approviandeering DUITSCHLAND. Te Driesen, in Brandenburg, is een dubbele moord gepleegd op een 69-jarigeu heereboer en diens 68-jarige vrouw. De moordenaar is hun knechtkeen 20-jarige man uit Berlijn. Hij riep man en vrouw 's avonds, onder een of ander voor wendsel, in den stal en sloeg hen daar met een bijl op het hoofd. De man was dadelijk dood, de vrouw bleef in leveu, maar haar wonden bleken zeer gevaarlijk. De moordenaar heeft vervolgens de woning doorzocht, hij vond 200 mark en is er daarmee vandoor gegaan. BELGIË. Antwerpen, 3 Jan. Gisterenavond is er een begin van brand ontstaan tusschen de houtstapels aan de dokken alhier. Gelukkig kon het vuur bijtijds gebluscht worden. Een partij hout was met petro leum gedrenkt en tusschen de stapels vond men nog een paar bussen, met olie gevuld. Den geheelen nacht door is de politie ter plaatse gebleven. Het lijdt geen twijfel, of de brand is ontstoken door een kwaadwillige hand. Van de daders tot hiertoe geen spoor. Te Brussel is op Nieuwjaarsdag een geheimzinnige misdaad gepleegd. Een rentenierster van ongeveer 60 jaar was eenige dagen te voren het slachtoffer van een juweelen-diefstal geweest. Twee individuen boden zich op den middag van dien dag bij haar aan, gaven zich uit voor politie-bearabten en toonden haar de gestolen edelsteenen, die de dame terstond als de bewuste herkende. In den avond kwamen ze terug. De renrenierster ontving hen zonder eenig wantrouwen. Den volgenden ochtend ontdekte men echter het lijk van die dame in de gang van haar huis, dat leeg was gestolen. De ongelukkige was gewurgd. NEDERLAND. VGravenliage, 4 Jan. Het hofbal onderscheidde zich ditmaal in enkele opzichten van andere jaren. Zoo droegen de Chineesche heeren, leden der legatie van het groote ryk in Den Haag niet meer het schilderachtige nationale costuum en den over den rug afhan genden staart. Sedert zij onder de Republiek dienen verschijnen zy eenvoudig en frac en met kort geknipt haar in de salons. Voorts waren er verscheidene hoofd en subalterne officieren gekleed in het groote tenue van de nieuw ingevoerde gryze leger-uniforra. Alle wapens dienstvakken waren in de niei costuuras vertegenwoordigd. Met de lichtgryze lakenstof van de nieuwe ofllcierskleeding harmonieert nog het best de donkerblauwe uit monstering, aangebracht op de kleeding van de infanterie. De nieuwe shako met voor- en achterklep en vederbos staat heel goed. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp om Nederland en onze Koloniën te doen deelnemen aan de Wereldtentoonstelling te San-Franciseo 1915, ter viering van het tot stand komen en de opening van het Panama- kanaal. De kosten zyn geraamd op f 750,000, waarvan de helft door Nederland en de andere helft door de koloniale begroo tingen te dragen. Rotterdam, 6 Jan. Mevr. de weduwe A. Harmsen, wonénde aan den Spoor- singel alhier, bemerkte Zondagavond kwart over achten, toen zij thuis kwam, dat tijdens haar afwezigheid insluipdieven met valsche sleutels een bezoek aan haar woning hadden gebracht. De kasten waren doorsnuffeld en een ijzeren geld kistje was door de dieven meegenomen. Het kistje bevatte 340 gulden contant geld en een spaarbankboekje waarop 950 gulden was ingeschreven. Hedenmorgen vielen op het s.s. „Durward" drie werklieden in het ruim, doordat uit het graan, dat gelost werd, vergiftige gassen opstegen. Eén hunner kwam spoedig bij, de anderen konden eerst na 20 minuien, door het toepassen van kunstmatige ademhaling, bijgebracht worden. Alblassordaiu, 5 Jan Het 10-jarig zoontje Cornelis van den heer J. U. Smit, alhier had het ongeluk in den Noord te vallen en werd door den sterken stroom van den wal getrokken. Bastiaan Rikkers kwam aanfietsen en zag het ongeval. Hy stapte van zijn rijwiel, trok zyn jas uit en sprong in de rivier. Door duiken wist hij den knaap boven te brengen, om daarna met hem naar den wal te zwemmen. Geholpen door de omstanders waren beiden spoedig op het droge. De moedige redder ontving, behalve den dank van den heer Smit, f3000 op een spaarbanboekje, waarvan hij of zyn vrouw levenslang het vruchtgebruik zullen hebben en daarna komt het kapitaal aan de kinderen. Bovendien ontving hij een geheel nieuw stel onder en bovenkleeding en horloge plus f50. IJselmondc, 5 Jan. Toen de heer J. v. d. V. alhier dezer dagen thuiskwam van zyn gang naar het gemeentehuis om een jonggeborene aan te geven, deed zijn vrouw hem de heuglyke tijding, dat bij nogmaals kon gaan: er was er nog een geboren I Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 8 Januari. eSS - CO OS ÏO o -12 co =3® 2# lO iO eScoos lO T* CC' OI CO O HCO lO.' C <N sl a li a> G co 1 :g* o a> .o 5 to «- O .5 O) M <v \a O. 5* CO c cü C t> a> -a to Q..S g O <D CQ O •O a te .9 o ao H I linge Maatschappij tot verzekering tegen huurverlies gevestigd te Utrecht, Ooster straat 11, heeft voor de huiskamer een sraaakvollen en hoogst practischen wand- kalender aan haar begunstigers doen toekomen. Ter zijde van den week kalender, die zoodanig is ingericht, dat men daarop aanteekeningen kan maken, bevindt zich een leitje. Aan het heemraadschap van Mark en Dintel is door het hoofdbestuur der schippersvereniging Schuttevaer" een adres gericht met verzoek, het daarheen te willen leiden, dat tot vergrooting van de sluis te Dintelaas worde overgegaan. Met de raailbooten der Maatschappij „Zeeland" werden in 1912 vervoerd 157.469 passagiers, tegen 153.124 in 1911. De officiëele Verhuizing-Gids 't Geeltje zal van 1 Januari af in plaats van éénmaal, tweemaal in de week verschynen. Het bureau van het blad is gevestigd te Scheveningen, Kranen- burgweg 34. De „Eerste Nederlandsche Onder- Kerkwerve. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1913; 837 personen, zynde 443 mannelyke en 394 vrouwelyke personen. De opbrengst der Neerbosch collectie bedroeg gedurende het 4de kwartaal 1912, f 9,005, over het geheele jaar 1912, f 33,705. Burgh. Op 31 December van het vorig jaar telde deze gemeente 307 mannen en 296 vrouwentotaal 603 ingezetenenzoodat de bevolking is toegenomen met 9 personen. Oosterland, 3 Jan. Hedenavond hield de afdeeling Oosterland van den Bond voor Staatspensionneering een vergade ring in de zaal van den heer L. Fonteyne. Zij was bijeengeroepen, omdat op het verzoek der afdeeling tot verkrijging der Conferentiekamer voor het houden van repetities en het geven van een propaganda-avond door den Bond, af- wyzend was beschikt. De leden waren in niet geringen getale opgekomen. De gemeenteraadsleden waren uitgenoodigd, maar niet verschenen. De voorzitter, de heer J. J. de Vos, opende de vergadering met een toe passelijk woord. Een schryven was ingekomen van den burgemeester, den heer J. C. v. d Have, waarin deze meedeelde geen deel aan de vergadering te kunnen nemen maar wel genegen was tot de afdeeling als lid toe te treden. Daarna besprak de voorzitter de kwestie der weigering. Zooals gy weet, is deze vergadering uitgeschreven naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad, de Conferentiekamer niet aan ons af te staan. Zijns inziens is men hierover ontstemd, daar de Conferentie zaal voor velerlei doeleinden gebruikt wordt. Zoo krijgen zij, die zich oefenen in de kunst hoe men elkander goed kan doodschieten, de zaal wel, terwijl wij die middelen beramen, hoe wij aan veel onnoodige ouderdomsellende een einde kunnen maken, de zaal niet Scherpe tegenstelling Waarvoor is de Conferentiekamer Het woord geeft reeds een antwoord op deze vraag confereeren, van gedachten wisselen vergaderingen beleggen, waarin voor de geraeentenaren min of meer gewichtige zaken besproken worden, heizij over gemeentelijke of maatschappelijke onder werpen, hetzjj op het gebied van kunst? en wetenschap voordrachten gegeven worden. Natuurlyk mag de orde niet gestoord en mogen de goede zeden niet worden aangetast. De tweede vraag is dezehebben de gemeentenaren recht op de Conferentie kamer? Uit het antwoord op de eerste vraag blykt dit reeds zonneklaar. Boven dien hebben wy ook als burgers en belastingbetalers daarop recht. In figuur lijken zin zijn wy steendragers, bouw lieden en onderhouders van dat gebouw. Daaruit volgt van zelf het recht der geraeentenaren op het gebruik der zaal. Dit klemt te meer, als men bedenkt, dat de zaal vaak aan geen ingezetenen wordt toegestaan. Ten derde: de geraeentenaren vaar digen, daar zij voor alle zaken elkander niet kunnen raadplegen, personen af, die naar hun meening er het geschikst voor zijn om de gemeenschaps- of gemeentezaken te behandelen. Zy gaan uit van de gedachte, dat bedoel'de zaken naar billijkheid en recht door hun afgevaardigden zullen worden behartigd. De gemeenteraadsleden beloven bij de aanneming van hun benoeming, de rechten der burgers te zullen eer biedigen en zoo noodig te ver dedigen. Als de geraeentenaren niet voldoen aan de door den gemeenteraad naar recht en billijkheid gestelde eischen, b.v. belasting betalen of vele andere zaken, dan heeft de gemeenteraad het recht, zoo niet den plicht, handelend op te treden. De gemeenteraad moet zooveel mogelyk de verzoeken der gemeente naren met de meeste welwillendheid en rechtvaardigheid behandelen. Indien echter de gemeenteraad in gebreke blijft zijn plichten te vervullen, hebben de gemeentenaren het recht, zoo niet den plicht, hen hierop te wijzen of anderszins hun ongenoegen kenbaar te maken. Doch de gemeentenaren kunnen nooit verplicht worden onrecht als recht te aanvaarden. Zoo kwam spreker dan nu ter zake. Hij heeft doen uitkomen, dat de conferentiekamer is voor het houden van vergaderingen enz., dus billijkheidshalve ook voor de afdeeling alhier van den Bond voor Staats pensionneering. Wij staan nu echter voor het feit, dat de zaal ons geweigerd is, terwyl ze echter voor vele andere zaken werd toegestaan. Wij hadden besloten een propaganda- vergadering te houden, en nu is die weigering, gezien ons groot aantal leden van 140, waaronder zelfs damesleden die liefst niet in een herberg vergaderen, ons hoogst onaangenaam. Het doel van een propaganda-avond is natuurlyk onze ideeën aan hen mede te deelen, die nog niet-leden zyn, en alzoo hen tot deelname op te wekken. Buiten de plaatsen voor 140 leden moeten wij nog ruimte hebben om niet-leden te ontvangen. Behalve de Conferentie- kamer is er ter deze plaatse geen zaal die aan onze eischen, wat ruimte betreft, kan voldoen. Spreker meent, dat hierin al een zeer billyke reden ligt om ons verzoek toe te staan, al lieten wij ons recht als burger buiten beschouwing. Is de weigering van het gemeente bestuur billijk en rechtvaardig? Zy wordt gemotiveerd hiermede, dat de Bond een politieke strekking heett. Is echter de Bond voor Staatspensionneering een politieke vereeniging? Het antwoord hierop is beslist ontkennend. De stall. n bewijzen zulks ten volle. Uit iedere party zijn de leden gerecruteerd. Of leidt de gemeenteraad zulks af uit het besluit van den Bond dat by de verkiezingen de afdeelingen, als strydend voor de staatspensionneering, hebben te letten op de mannetjesputters, of ze al of niet voor de bonds-ideeën zijn. Zoo ja, dan is het dunkt my wat ver gezocht. Gesteld, dat de Kamer-candidatendie wij bij de vorige verkiezing hadden, de heeren Patijn, Yegtel en Wibaut, dat zy alle drie voor staatspensionneering zyn, nu dan blijven wy onzijdig. Met de andere zaken hebben wij, staatspensionneerders, momenteel niets te maken. Doch indien één of meer der candidaten tegen onze ideeën zijn, dan zijn wij uit het oogpunt van verweer verplicht zulke candidaten te bestryden, niet om hun politieke kleur doch om hun aan onze ideeën vijandig standpunt. Is dat nu politiek, waarvoor men ons de zaal ontzegt. Nu dan be hoeft men ook geen profetenmantel om zyn lendenen te hangen om te kunnen voorspellen, dat de gemeenteraad veel displezier zal beleven van dat besluit. Is er achter de Christelyke Zang- vereeniging of 't Muziekgezelschap, of een bioscoop-voorstelling van de Inwendige Zending, met een werkstakingsfilm, geen politiek te zoeken? Ook de afdeeling Oosterland als zoodanig heeft nooit den politieken weg betreden. Bijkans alle vergaderingen heb ik persoonlyk geleid en soms zelf daarin een propagandistisch woord gesproken. De politiek bleef steeds buiten de deur. Het besluit van den gemeenteraad was niet gelukkig voor de geraeentenaren, en tegenover ons, af deeling van den Bond voor Staats pensionneering, niet rechtvaardig. Ik hoop dan ook, dat de gemeenteraad by nader inzien tot dezelfde overtuiging zal komen-, en op het door ons te herhalen verzoek het algemeen tegen in een algemeen voor zal veranderen. Ik spreek dezen wensch uit in naam van onze burgery, in naam van de billijkheid, in naam van het recht. Hierop vroeg de voorzitter, wyl het gemeentebestuur niet aanwezig was, of er onder de leden soms waren die het besluit van het gemeentebestuur om de een of andere reden konden billyken. Na de pauze bleek bij de rondvraag dat niemand het voor het gewraakte gemeenteraadsbesluit opnam. Hierop werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1