ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 3 Januari 1913 Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonheraentsprys van dit bladdat iederèn MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No 9333. Directeur: A. J. DE L00ZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. Constantinopel, 29 Dec. Uit officieuse bron wordt gemeld, dat de ministerraad besloot nieuwe instructies naar Londen te zenden, waarin door Turkije, hoewel in allen deele verzoeningsgezind en oprecht verlangend om de vredesonderhandelingen tot een bevredigend einde te brengen, word uiteengezet, dat het in geen enkel geval in het afstaan van Adrianopel kan toestemmen. Vredes-onderhandelingen. Konstantinopel, 1 Jan. De Porte heeft aan Resjid Pasja instructies gezonden, waarby de vroegere instructies nauw keuriger omlijnd worden en last gegeven wordt om voor te stellen alle kwesties aan het oordeel der mogendheden te onderwerpenbehalve die, betreffende het wilajet Adrianopel en de eilanden, die de Porte met de verbondenen wenscht te regelen. Men heeft reden om te ge- looven, dat de Porte er op staan zal Rhodos, Chios en Mytilene te behouden, evenals de kleine eilanden langs de kust, terwyl zy waarschijnlijk van de andere, o. a. van Kreta, afstand zal doen, of schoon men verwachten moet dat de Porte eerst aan de verbondenen ver klaren zal, dat de kwestie-Kreta af hankelijk is van de besluiten der mogendheden. Bulgarye en Turkye zyn het eens geworden omtrent het zenden van genees- en heelmiddelen naar Adrianopel. Men weet niet of die overeenkomst reeds te Tsjaltaldsja of eerst hier gesloten is. Londen, 1 Jan. De heden gehouden zeer langdurige zitting der gedelegeerden bracht de vredesonderhandelingen in meer kalmere wateren. Een groot aantaL journalisten van verschillende landen stonden uren lang geduldig op het plein van het St.-Jamespalace te wachten. Toen tegen vijf uur de Bulgaarsche minister naar buiten kwam, volgden allen hem op den voet, ten einde iets over het verloop der onderhandelingen te weten te komen. Hij bewaarde echter een vol komen stilzwijgéh; zijn voorkomen drukte evenwel geen bezorgdheid uit. Een uur later keerde hij weder naar het St.-James palace terug. De beraadslagingen worden stipt geheim gehouden, doch wederom werd verzekerd, dat een afbreken der onderhandelingen niet te vreezen is. Het is evenwel mogelijk, dat de onderhande lingen nog langen tijd worden voortgezet, zonder tot een definitief resultaat te leiden. Daar Turkije Adrianopel niet wenscht af te staan, heeft het, naar verluidt, Saloniki daarvoor in de plaats aan Bulgarije aangeboden. De Balkan-afgevaardigden stemden toe in de Turksche voorstellen betreffende Albanië. AMERIKA. Cargenie heeft 60 raillioen gulden geschonken aan liefdadigheidsinstellingen van allerlei aard. Ook is hy bereid zich aan hot hoofd te stellen van een commissie, welke gelden zal verzamelen, tot leniging van den nood op den Balkan. Het van staatswege ingestelde onderzoek naar de toestanden op de conservenfabrieken heeft troostelooze beelden van sociale ellende opgeleverd. Het heet, dat kinderen van 3 jaar van des morgens vier uur tot des avonds aan het snijden van boonen worden gezet. In den drukken tyd trekken ge- heele gezinnen naar de „Canneries", vader, moeder en alle kinderen. Van een vrouw werd geconstateerd dat zy in een week 117^ uur werkte, en heel dikwijls maken kinderen van 6 jaar een werkdag van 16 uur. Een fabrikant, die er door de inspectie opmèrkzaara werd gemaakt, dat geen zit-gelegenheden voor de vrouwen aanwezig waren, ant woordde „Die vrouwen zyu als paarden, die willen ook niet zitten". In de nabijheid van het eenzame station Reno in den staat Nevada, werd eenigen tijd geleden Freiherr Max von Bülow, lid van de bekende Duitsche familie van dien naam, met afgereden handen en verpletterden schedel op de spoorrails gevonden. Max von Bi'ilow was een waar avon turier en globetrotter. Eenige jaren geleden huwde hij met een dame uit Pueblo in Colorado. Hij reisde met haar door geheel Europa, doch liet zich vervolgens van haar scheiden om alleen zijn zwerversleven voort te zetten. Hoe hot vreeselijk ongeluk, dat thans een einde aan zyn leven heeft gemaakt, heeft plaats gehad, weet men niet. Men vermoedt echter, dat hy, van alle geld middelen ontbloot, zich onder een naar het Westen vertrekkenden trein ver borgen heeft, teneinde op deze wijze do reis te kunnen raedemaken. Onderweg heeft hij zich waarschijnlijk niet langer kunnen vasthouden, waardoor hy op de rails viel, en overreden werd. Uit een ingesteld onderzoék is ge bleken, dat te New-York een geregelde handel in zuigelingen wordt gedreven. Elk jaar worden honderden kinderen verkocht voor 15 tot 20 dollar. Een Duitsche te New-York woonachtige weduwe heeft aan interviewers verklaard, dat zij honderden kinderen, jongens en meisjes van bijna elke nationaliteit, heeft verkocht. Zij beschouwt dit als een wettigen handel en zegt, dat zij geregeld aanvragen ontving van zeer fatsoenlijke gehuwde vrouwen om een kind te koopen. 'm aan al die aanvragen te kunnen voldoen, is zij verplicht te adverteeren. Verschillende geneesheereu verklaren, dat, indien aan onbemiddelde of onge huwde moeders deze weg om zich van hare kinderen te ontdoen werd afgesneden, het sterftecijfer van zuigelingen aan merkelijk grooter zou worden. OOSTENRIJK. Weeneii, 28 Deo. Bij den aanvang van de Kamerzitting deelde de minister van de nationale verdediging mee, dat hij een telegram had ontvangen van den bevelhebber van het 10e legercorps, meldende, dat bij het vullen van granaten een ontploffing had plaats gehad, waarbij 5 burgers doodelijk werden gewond. In den nacht van 30 op 31 December heeft zich in een groot café te Weenen een schokkend drama afgespeeld. Tegen middernacht verschenen Jaar drie jonge mannen, die aan een eenigszins afgezon derd staand tafeltje plaats namen en om thee vroegen. Na eenigen tijd zagen de bezoekers de drie vrienden plotseling van hun stoel op den vloer vallen, en zich daar van pijn in bochten wringen. De kellners kwamen toeloopen, en één hunner ging een dokter halen. Deze en nog enkele collega's, die intusschen waren toegesneld, konden echter niet anders doen dan den dood constateeren. Men gelooft, dat zij zich met syaankali ver giftigd hebben. Onder de tafel vond men sporen van een wit poeder. Terwijl de geneesheeren nog bezig waren met het onderzoeken der dooden, drong een oude man door de haag van omstanders heen, en wierp zich, toen hij één der dooden gewaar werd, luid snikkend op het lijk. Het bleek de timmermansbaas Frans Tuina te zijn, en de doodo was zijn 17-jarige zoon. De drie jongelui hebben afscheids brieven achtergelaten, waarin aanwij zingen vervat moeten zijn over het motief lot hun vreeselijken dood. Zij smeeken hunne verwanten om vergiffenis en deelen mede, dat zij zich nog samen hebben laten fotografeeren. Een hunner verklaarde nog, dat hij tegenslag in zijn zaken had gehad, en er is tovens sprake van een meisje in den brief. Dit werd Dinsdag door de politie in verhoor ge nomen, maar omtrent haar getuigenis is nog niets naders bekend. De twee vrienden van den jongen Tuma, wiens naraeu nog niet vastgesteld zijn kunnen worden, lijken spreken op elkaar, zoodat men meent, met twee broeders te doen te hebben. SPANJE. Men verneemt uitgoede bron, dat aan de Fransch-Spaansehe grenzen door de besturen der spoorwegmaatschappij aan beide zijden van de grenzen een zeer scherpe bewakingsdienst is ingesteld. Alle reizigers worden aan een streng onderzoek onderworpen. Dit gebeurt met het oog op een politiek complot, dat ontdekt zou zijn, en inen wil trachten den invoer van een groot aantal wapenen en groote hoeveelheden ammunitie te verhinderen. De Spaansche revolution- nairen zullen trachten om van de revolutionnaire beweging en de verwachte staking onder de stokers gebruik te maken. Do regeering stelt een zeer streng ondor- zoek in om de plaats te ontdekken, waar de wapenen verborgen zijn. FRANKRIJK. Maandag heeft men te Gentilly, by Parijs, den burgemeester gevangen ge nomen wegens poging tot moord, dezer dagen op twee vrouwen gepleegd. Pirou, de burgemeester, tevens eigenaar van een leerfabriek, verkeerde sinds eenigen tijd in geldelijke moeilijkheden. Om zyn arbeiders te kunnen betalen, zag hij zich onlangs genoopt van zijn boekhouder zeven honderd francs te leenen. Daar er evenwel belangrijke wissels op komst waren, had hij grootere bedragen noodig en hij heeft daarom getracht de weduwe van een bankier, mevr. Chabrux, te berooven. Zaterdag begaf hij zich naar haar villa en wenschte tot haar toe gelaten te worden om haar belangrijke papieren te overhandigen. De zuster der weduwe, mej. Solet-, ontving den bezoeker, die op haar toetrad en haar zonder aarzeling neerstak. Mevr. Chabrux, die op de kreten van haar zuster kwam toesnellen, werd eveneens neergestoken. De aanvaller nam de vlucht zonder evenwel iets te hebben durven stelen. De beide vrouwen verkeeren nog in levensgevaar doch raeenen in haar aan valler den burgemeester herkend te hebben, die eenige weken te voren by den inmiddels overleden bankier Chabrux vergeefs om geld had aangeklopt.' NOORWEGEN. Kopenhagen, 30 Dec. Uit Reykjavik (IJsland) wordt gemeld, dat het Engelsclie visschersvaartuig „Romeo", uit Grimsby; aan de IJslandsche kust bij zwaar storm weer is gozonken. De bemanning, uit 30 man bestaande en voor het meeren- deel uit Noorwegen afkomstig, vond den dood in de golven. Het stoomschip „Volder" van de Maatschappij Grom is op reis van Nice naar Swansea in den Atlantischen Oceaan nabij het Kanaal gezonken. De kapitein en een matroos zwierven twee dagen en twee nachten in een boot op zee en werden ten slotte door een vrachtboot opgepikt en in uitgeputten toestand te Newlvn binnengebracht. De overige 13 man der equipage zijn verdronken. ENGELAND. Zonder haar aanslagen op de brieven bussen te laten varen, hebben de suffra gettes het thans gemunt op de spoor wegsignalen. Bij Potters Bar, aan de GreatNothernbaan, hebben zy de armen van één der signaalpalen vast gebonden. De seinwachter ondervond by het overzetten der handles grooten tegenstand en trok zoo sterk aan de kettingen, dat het touw, waarmede de seinarmen waren vastgebonden, brak. Gelukkig kon het euvel nog véór het binnenkomen van den verwachten trein worden verholpen. Ter plaatse werd een papier gevonden met liet dreigende opschrift: „Er is niaar één weg, om zulke ongelukken te vermijden en die is, den vrouwen het kiesrecht te geven". In Londen hebben Woensdag 5000 taxi-bestuurders gestaakt. Maar met een averechts resultaat. De wandelaar door de City voelde zich uitermate verheugd over de veiligheid op straat en ook de bobby's die het verkeer regelden voelden zich verlicht. De 2500 taxi's die nog reden, bleken voldoende in aantal om in de behoefte van het publiek te voorzien. Voor de hotels en aan de stations stonden steeds enkele auto's bereid. De Londenaar begint door deze staking voor het eerst te beseffen dat er in zyn stad een aan merkelijk te-veel aan taxi's rondtuft. DUITSCHLAND. Straatsburg, 30 Dec. In de „Eldorado- bioscoop" alhier, vlogen gisteren eenige films in brand, wegens een gebrek in de electriscbe geleiding. Onder liet talrijke publiek ontstond een groote paniek. In het gedrang werden verscheidene mannen en vrouwen tegen den grond geloopen. Drie personen werden zwaar en oDgeveer 20 licht gewond. Eenige bezoekers sprongen uit de vensters en kwamen er goed af. Toen de brandweer opdaagde, had het personeel van het bioscoop theater den brand reeds gebluscht. BELGIË. Voor de rechtbank te Antwerpen stond een vrouw terecht, die op een man had geschoten, omdat hij haar na gedane huwelijksbeloften had in den steek gelaten. Het schot was echter niet raak geweest. De president van de rechtbank wees den man er op, dat zyn handelwijze afkeuring verdiende, en de vrouw reden had vertoornd te zijn, waarop de man antwoordde, dat hy zijn fout inzag en thans ook van meening veranderd was. De president vroeg daarop de vrouw, of het werkelyk waar was, dat hy thans zijn belofte gestand zou doen, waarop zij antwoordde, dat zij het eens waren geworden en in het huwelijk zouden treden. De president was daar blijkbaar mee ingenomen en veroordeelde de beklaagde alleen voor het dragen van een verboden wapen. NEDERLAND. Amsterdam, 30 Dec. Zaterdagavond heeft een vrouw, die zich in preventieve hechtenis bevond in het huis van be waring aan dé Weteringschans alhier, kans gezien te ontsnappen. De ontsnapte vrouw is een omstreeks 40-jarige „deskundige", die onder den naam van „mevrouw Roraijn" haar practijken uitoefent. Eenige maanden geleden mengde de justitie zich in haar snood bedrijf. Er werd toen een inval gedaan in haar woning op het Frederiks- plein bij de Achtergracht, naar aanleiding van een geval met doodelijken afloop, waarby „mevrouw Rorayn" betrokken zou zyn. De verdachte wond zich destijds dermate over den inval der justitie op, dat haar overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk werd geacht. Korten tyd daarna werd zij evenwel in het huis van bewaring ingesloten, in afwachting van de behandeling der zaak voor do rechtbank. Zaterdagavond om 9 uur heeft zij kans gezien te ontvluchten. Naar men ter oore kwam bevond zij zich in de ziekenzaal en wist zy van de afwezigheid van de verpleegster gebruik te maken om weg te loopen. Zij moet over den muur zyn geklommen van het huis van bewaring naby het instructiegebouw dat, zooals mon weet, uitkomt op het doodloopende gedeelte van de Leidschekade. Wie den toestand daar by avond opneemtmoet erkennen, dat de gelegenheid uiterst geschikt is voor een ontsnapping. Het is er namelijk stikdonker en op het doodloopende stuk Leidschekade is uit den aard der zaak weinig of geen verkeer. Zoodra de ontsnapping in het huis van bewaring ontdekt was, snelde de waarnemende directeur naar het politie bureau op het Leidscheplein en deed daar aangifte yan het gebeurde. Van dit bureau uit werden onverwijld alle andere politie-bureaux telegrafisch van de ontsnapping in kennis gesteld. Rechercheurs en agenten werden afge zonden naar verschillende adressen in de stad, waar men wist, dat familieleden of kennissen van haar woonden. Zoo kwamen politiemannen aan een adres in de Saenredamstraat, waar zij vernamen, dat de ontvluchte blootshoofds en te voet was komen aanzetten. Maar toen de politie er kwam, was zij reeds weer vertrokken! Eenige rechercheurs hadden zich ge posteerd by de woning van een familielid der ontvluchte vrouw in de Vrolikstraat. Hun wachten werd weldra beloond, want niet lang duurde het, of een huurauto kwam aanrijden, die voor het perceel stilhield. Er stapten twee mannen uit, die naar binnen gingen. Toen zy er weer uitkwamen, bleek één hunner de man van de ontvluchte vrouw te zyn. De politiemannen hadden dus alle reden om aan te nemen, dat de man meer van de zaak wist en dat er dus alleszins termen waren om aan een vooraf beraamd complot tot ontvluchting te denken. Maar eenige aanleiding om hem aan te houden was er niet en zoo moest men den man dus wel laten wegryden. De auto met de beide mannen reed naar een café in de nabijheid van het huis der „deskundige" op het Frederiks- plein. De echtgenoot der ontvluchte ging in het café zitten, de ander begaf zich naar het huis op het Frederiksplein en kwam er later weer uit om zich in het café by zijn metgezel te voegen, waarna beiden vertrokken, door recher cheurs achtervolgd. Vermoed wordt, dat de vrouw, door goede vrienden geholpen, kans heeft gezien per automobiel de stad te verlaten. Soest, 2 Jan. Gisterenavond om half zeven is op den Rijksstraatweg alhier, de hulpbesteller bij de Posterijen L. S. door 4 onbekende individuen aangerand. Men trok hem van zijn rijwiel, duwde hem een prop in den mond en ontrolde hem een zilveren ketting en al het geld, dat hij bij zich had. Ernstig ver wond moest de man naar Utrecht ver voerd worden. De daders zijn voort vluchtig. Men vermoedt, dat het een viertal ongunstig bekend staande per sonen van hier is. Utrecht, 1 Jan. Op Oudejaarsavond heeft de bakker M. van Leeuwen alhier eenige revolverschoten gelost op den tuinman Verweij en dezen ernstig gewond. De dader is voortvluchtig. VGravenliage, 1 Jan. In het Huygens- park alhier, In hetzelfde huisje waar verleden jaar een jongmensch een vrouw en daarna zichzelf doodde, is wederom een misdrijf met doodelyken afloop gepleegd. De 27-jarige chauffeur N. Alblas heeft aan de politie medegedeeld, dat hij de aldaar wonende 40-jarige gescheiden vrouw, met wie hij sinds eenigen tyd leefde, in een twist gedood had; naar hij zeide uit zelfverdediging. De politie heeft de zaak in onder zoek genomen. Het vrijzinnig comité te Soerabaja, heeft besloten, de door de Chineezen aangeboden gelden niet aan te nemen. Deze weigering staat in verband met de Kamer-debatten by de behandeling van de Indische begrooting. Prinses Juliana heeft als Kerst geschenk een kleine vleugelpiano ge kregen. De brandweer werd gisterenavond ongeveer half zes gealarmeerd voor een uitslaanden brand, die zich intusschen ernstiger liet aanzien, dan hij werke lijk was. In een manufacturenwinkel, aan het einde van de Ilobbemastraat (No. 229) was in de étalage een Kerstboom ge plaatst met kaarsen, voor een verlichting en versiering tevens van de étalage. Bij het aansteken nu van die kaarsen of van het gaslicht in de étalage, ge raakte deze in vlam, met het gevolg, dat daardoor al het lichte goedje, in de étalage aanwezig, in een oogwenk was aangetast. De braudweer, met groot materiaal uitgerukt, had zeer spoedig met een straal op de waterleiding het vuur gebluscht en het brandje bleek in hoofdzaak tot de étalage beperkt. Verhaald werd, dat de winkelierster, behalve van den brand, ook nog de dupe zou zijn geworden van diefstal. Terwijl zij een laadjo uitdroeg, waarin zich on geveer f 4o aan geld bevond, dat zij in veiligheid wilde brengen, zou dit haar door een onbokende ontrukt zijn, of wel iemand zou tot de vrouw gezegd hebben, naar 't scheen om haar te helpen om goederen in veiligheid te brengen: O, vrouw, geef maar hier, ik zal je wel helpen, waarop de vrouw in verstrooid heid het bewuste laadje afgaf, terwijl zij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5