ZIERIKZEESCHE Woensdag I Januari 1913. Derde Blad Horlogerie „De Tijd", van In Boni tn ülptle. F. C. tat Uitren tn Ecblgentoln. Openbare Verpachting NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Mej. L.A ANKER, P. i. Kwaak en Eclitgenoote. J. van der Valk. JAC. SIMMERS, D. HO XIJSMERK, Firma Van Tilburg den Boer, „Huis van Nassau''. 1. TER POORTEN. A. TIMMERMAN Cz. O. W. RischenEclitgenoote. J. Schiirmann. A. Tabbernée. H. P. Tabbernée—v. Wijk. J. UNO ER. M. P. VAN 1)ER HA VE, F. P. i. BAL, L. C. van der Graaf A. MOURER, Café „Juliana". W. C. DEKKER A. de Looze Jr., P' N. V- Stoomdrukkerij H. LAKENMAN. L. van Damme en Eclitgenoote. Compliment van den Pag. (Z lerikzeeschc ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9332. Directeur: A. J. DE L00ZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrgdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De schipper» of eigenaars van Schepen, die hun abonnement voor 1913 wensehen te vernieuwen, cd' een abonnement wensehen aan te gaan. vervoegen zich ten kantore van den Havenmeester J. DEN OUTER. by lüschryYing, voor don tyd van zeven achtereenvolgende jaren, vau do volgende eigendommen en rechten, aan komende de gemeente Zierikzee, t. w. 1°. 5 A. 44 c.A. tuin bij de voormalige binnenstoof, sectie A no. 293 2°. 6 H.A. 34 A. 80 c.A. grasmaaiing of etting aan den dijk van den Sa8polder, gemeente Nieuwerkerlc, sectie B, nis. 33, 48; 3°. De grasmaaiing van de zy kanten van den Ouden of Lapschuurschen- weg en het Pennebetsweegje, sectie D, nis. 557, 630 en 662; '4°. De visscherij in de Brakke Gracht van de Zuidwellebrug tot aan den Westhavendijk, sectie A no. 898 en B no. 1507, met het recht om de ijsbanen te houden 5°. Do visscherij in de waterleiding, loopende van den Blokweg tot aan de Ronde Weel, en van daar langs den Kaweg en den Schouwscliendijk, tot aan de gebroken Dijkweel, en in alle putten en plassen tussclien den Blokweg en den Leverdijk, met uitzondering van de Ronde Weel, het Kaaskenswater en den Krakeelput; en 6°. De visscherij in de waterleiding, loopende langs den Westhavendijk, langs de lage weilanden ten Oosten vau den Nieuwendijk en den dijk van Borrendamme, en langs den Boerenweg tot bij de Zuidwellebrug, en in alle putten en plassen tussclien den Boerenweg, den Graclitweg bij de Brakke Gracht, den Westhaven dijk en den Zeedijk. De voorwaarden der verpachting zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie tegen betaling van 10 cent. Inschrijvingsbiljetten in te leveren bij den Burgemeestervóór den 5 Januari 1913. MAROKKO. Casablanca, 28 Dec. In het gevecht van 24 dezer zyn een luitenant en een Algerijnsche tirailleur gedood, een kapitein en twee luitenants gewond. AMERIKA. De president der Vereenigde Staten, Taft, moet te Panama by na het slacht offer van een aanslag zijn geworden. Uit een krantenkiosk werd een bom geworpen, die verschillende personen van het gevolg van den president verwondde. Men weet echter niet zeker of de aanslag wel op president Taft gemunt wasvermoed wordt, dat de aanslag geen politiek karakter draagt, maar in verband staat met naijver in zaken tusschen twee Spanjaarden. Er is nog niemand in hechtenis genomen. Volgens berichten uit Panama is aan kolonel Goethals, den hoofdingenieur van het kanaal van Panama, het ambt van civiel gouverneur vau de Kanaal-zone aangeboden en heeft hij dit aanbod aanvaard. Op 25 September 1913 zal het eerste schip door het kanaal varen. RUSLAND. Koeljakko, de gewezen chef van de politieke politie te Kiëf, die tijdens don moord op Stolypiu aldaar aan het hoofd van den veiligheidsdienst stond, was be schuldigd een bedrag van 8000 roebel, toebehoorende aan de politie, te hebben verduisterd. Hij is nu door de arrondissements rechtbank wegens nalatigheid in het beheer van gelden en valschheid in ge schrifte, zonder opzet echter om daaruit voor.l eel te trekken, veroordeeld tot vestingstraf voor den tijd van 16 maanden. De aanklacht wegens verduistering werd niet ontvankelijk verklaard. DUITSCHLAND. Uit Keulen wordt aan de Tagliche Rundschau gemeldt: „Nadat de prijs voor Nederlandsch slachtvee voortdurend gestegen is hebben verschillende gemeen ten in de Rijnprovincie besloten, af te zien van den verderen aankoop van Nederlandsch vleesch, zoolang niet de Pruisische staat de invoerrechten en de vrachten verlaagd heeft. In vele steden is zelfs de prijs voor Nederlandsch vee hooger dan voor Duitscb vee. Met het Deensche vleesch heeft men dezelfde ondervindingen opgedaan, zoodat in het Rijnland bijna niet meer ingevoerd wordt". NEDERLAND. Diutcloord, 30 Dec. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Oud-Prinslandschen polder kwam het voorstel aan de orde, om do som van f 100.000, indertijd bij besluit uitgetrokken voor verharding der polder wegen, met f 72.000 te verhoogen. De voorzitter deelde n.l. mee, dat volgens het oordeel van deskundigen eerst genoemde som niet voldoende was, waarom hij bovengenoemde wijziging aan het oordeel der vergadering onder wierp. Na eenige deliberatie werd be sloten tot verharding der kleiwegen over te gaan en daartoe de som van f 172.000 beschikbaar te stellen. Met 106 tegen 34 stemmen werd het voorstel aangenomen. Uit Stad en Provincie. Drelselior, 31 Dec. Gisterenavond gaf de zangvereeniging „Thalia" alhier hare gewone winteruitvoering. Als altijd was ook ditmaal een talrijk publiek aanwezig. Het eerste gedeelte van 't programma werd geheel ingenomen door de uitvoering van „Die Zigeuner", Rhapsodie in 7 Gesangen van Julius Becker. Het bleek, dat er van dit stuk ernstig studie gemaakt was. In de twee andere afdeelingen kregen we te hooren aardige zangstukjes als: Liedje van Pol de Mont, Goeden Nacht, Het Angelus, e. a., die goed werden gezongen en bepaald in den smaak vielen. Verder genoten we nog een vijftal komische voordrachten, die, de een meer, de ander minder, met applaus bekroond werden. Aan het slot betuigde de President der vereeniging zyn dank aan het publiek voor de opkomst, waarin hij zag een bewys van waardeering; aan den Directeur voor zyn verdienstelijke leiding en aan den heer Swenne, die dezen avond zyn medewerking had verleend door de piano begeleiding op zich te nemen. Alhier zyn door den gemeenteraad herbenoemd als leden der commissie tot wering van schoolverzuim de heeren J. v. d. Velde Pz., A. P. van Dijk, L. J. Beije en A. Bylo. St.-Flllpsland, 30 Dec. Na een inleidend woord van den heer G. v. d. Zee, waarbij hij 't doel en 't groote nut klaar en duidelijk in 't licht stelde, is alhier op gericht een afdeeling Schippersvereeniging „Schuttevaer" met aanvankelijk 30 leden. Staande de vergadering werd een bestuur benoemd, waarin met algemeene stemmen gekozen werden: II. v. d. Zee, voorzitter; J. Faasse-Meijer, secretarisB. J. Quist, penningmeester; P. J. Aarnoudse Jz. en I. Aarnoudse Jz., Commissarissen. Als afgevaardigden ter algemeene vergadering te Zwolle werden benoemd H. v. d. Zee en B. J. Quist en als hun plaatsvervanger P. J. Aarnoudse Jz. Geen mollenwetje s.v.p. Dat is de aanhef van een brief van een landbouwer, veehouder, toegezonden aan het Nieuws v. d. Dag. In dien brief staan allerlei juiste opvattingen en daarom willen wij er iets uit mededeelen „Ik ben maar een eenvoudige boer, die gewerkt heeft en nog moet werken voor zyn broodik heb de raollen- geschiedenis al zoovele jaren gevolgd, doch met den besten wil kan ik niet begrijpen, welk nut de mol doet. Van mijn 12e jaar heb ik op het weiland gewerkt, ik heb zelf bunders gras ge maaid met de zeis en later met de grasmaaimachine, ik heb het land van het overtollige water ontlast door grep- pèls te graven, ik hëb dagen doorgebracht met slootuitgraven, en nooit anders ge zien dan leed en last van de mollen. Toen wy nog met de zeis maaiden en wij kwamen dan. in zoom mollen- kolonie, dan was er geen afmaaien aan, want waar een mol wroet, is alles los en dor en kan men er het gras niet afkrygen. Met een machine was er heel geen beginnen aan in zoo'n losge- woeldon grond; het was een schandaal zooals het erbij kwam te liggen. Mijn oordeel, en dat van. alle vee houders, valt beslist in het nadeel van den mol uit en of het huidje nu 35 ets. of niets waard is, vangen zal ik ze, hoe oud ik ook word, ten minste als de wet het toelaat. Hebt u, mijnheer, zelf wel eens een mollennest uitgehaald, zooals ik? tedere mol heeft een provisiekamer, waarin niets anders worden bewaard dan levende wormen, die op een raadsel achtige manier aan elkaar fcijn geplakt, zoodat zij niet kunnen en toch blijven leven. Als het nu waar is, dat de mol ook allerlei larven, koperworraen en engerlingen eet zooals de geleerde wereld 5 egt waarom vinden wij die dieren dan nooit in de provisiekamer? Ik geloof, dat de mol niet andeïs eet dan wormen, wat ook de meening is van een Duitsch professor. In het losgewoelde wei- en hooiland verdort het gras bij droogte en met nattigheid wordt alles op dc mollen- gangen stuk getrapt; er groeit op dien rauwen grond grof gras, dat de'koeien niet lusten. Men zegt wel, dat. de mol den grond draineert, maar wij ondervinden, dat hij de greppels dicht wroet, zoodat het water niet in de sloot kan loopen. 't Zou een ramp voor de grasboeren zijn als het mollenvangen werd belem merd en daarom reken ik op uw mede werking. In onze streek aan de Vecht, waar men een bloeiende melkery heeft, houdt niemand van de mollen. De mollengangen geven ook nog een mooie gelegenheid aan de muizen om zich voort te planten, dus die schade komt er nog by. Wy hebben beslist geen mollen noodig, net zoo min als wolven, vossen en beren, zooals vroeger. Ik reken op uw hulp, om ons te helpen bewaren voor een mollenwetje". Vischslop, Zierikzee, wensclit haren geachten clientèle een voorspoedig Nieuwjaar toe, en beveelt zich bij vernieuwing minzaam aan. A. GAANDERSE, voorbeen F. B. Stroobant, naast de Beurs. p. f. St.-Domusstraat. p. f. Het'jaar 1913 zij vooral mijne vrienden en 'begunstigers, zoo binnen als buiten de stad, een gezegend jaar. A. SCHELL, Vleeschhouwer. Vleeschhouwer, Vischslop, brengt zijnen hartelijken gelukwensch aan al zijne vrienden en begunstigers binnen en buiten de stad. Banket- en Broodbakker. Zierikzee. p. f. v Gods besten zegen toegewenscht in het nieuwe jaar aan familie, vrienden en begunstigers. J. J. MATTHIJSSE en Eclitgenoote, Hoef-, Rijtuig- en Ploegsmederij, Zierikzee. in Goud, Zilver, Juweelen en Paarlen. 1 Januari 1913. p. f. Ondergeteekende wenscht het heil van den dag aan zijne geachte begunstigers, familie, vrienden en bekenden. J. VAN DEN HOEK. p. f. Zierikzee, Dam. p. f. p. f. In Manufacturen. p. f. p. f. p. f. p. f. Huis- en Rijtuigschilder. Zierikzee. p. f. Drogist. p. f. De ondergeteekende wenscht vrienden en begunstigers, zoowel binnen als buiten de stad, een gelukkig Nieuwjaar, en be veelt zich weder opnieuw in ieders gunst aan. Zierikzee, 1 Januari 1913. A. ROMEIJN, Tuinman en Bloemist Spekslagerij en fijne Vleeschwaren. Zierikzee. p. f. Bergen-op-Zoom, wenscht zijnen geachten clientèle by de intrede van het nieuwe jaar veel heil en zegen. Een gelukkig Nieuwjaar toegewenscht aan allen. a. J. STEEND1JK Stavenisse. en Echtgenoote. Het Compliment van den Dag aan myne geachte begunstigers, zoo binnen als buiten de stad. J. E. TEN HAAF. Zierikzee, 1 Januari 1913. p. f. Sociëteit Concordia' Zierikzee. p. f. Iz. HAGE, Meubelmaker. Zierikzee. p. f. Varkensslagerij, Nieuwstad, wenscht zynen geachten begunstigers, zoowel binnen als buiten de stad, een gezegend Nieuwjaar. Zierikzee, 1 Januari 1913. Directeur Zierikzeesche Nieuwsbode. v/h. LAKENMAN OCHTMAN. Zierikzee, 1 Januari 1913. Zierikzee. p. f. Ileilwensch aan familie, vrienden en begunstigers. S. VERJAAL. E. C. VERJAALBruijne. Noordwelle, 1 Januari 1913. C. v. d. MAAS Kzn., Koopman. Noordwelle, 1 Januari 1913. Mijn beste wensehen aan familie en vrienden. M. LOCKER DE BRUYNE. Noordwelle, 1 Jan. 1913.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 9