ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. I Woensdag 1 Januari 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche Cour a n t>. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9332. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteut*: A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. ZUID-AFRJKA. Botha heeft een nieuw kabinet ge vormd, Generaal Hertzog maakt geen deel uit van dit ministerie, maar overigens heeft het dezelfde kleur als het vorige. De functies zijn als volgt verdeeld voorzitterschap en landbouw Botha; justitie en inboorlingen-aangelegenheden Sauer; financiën en landsverdediging, Smuts; binnenlandsche zaken, Fischer; onderwijs en raynbouw Malanspoor wegen en havens, Burtonposteryen, telegrafie en openbare werken Sir Thomas Watt (voor Hertzog). CHINA. Een uit de „verboden stad" terug gekeerde prins heeft aan den corres pondent van de Daily Telegraph te Peking een troosteloos beeld opgehangen van de daar heerschende toestanden. In de enorme zalen van het winterpaleis huizen, van alle verwanten en vrienden verlaten, de keizerin-weduwe en de jeugdige keizer in treurige eenzaamheid. Toch worden nog dagelijks zooveel schapen en vogels geslacht, als wordt voorgeschreven door den order der keizerlyke huishouding, maar er zyn geen eters voor te vinden, en zoo hebben de slachters buiten de verboden stad een goedkoope bron van voorraden. De paar honderd eunuchen zyn zonder toe zicht en hebben langzamerhand tal vail kostbaarheden gestolen en verkocht. De keizerin waakt dag en nacht en durft niet naar het zomerpaleis terug- keeren, omdat zy in Mandsjoe-kringen gezegd heeft, dat irieiï haar 'dan zou* dooden. De kleine keizer begrijpt nog nergens iets van en speelt met zijn tinnen soldaten. De keizerin zou hebben gevraagd de residentie naar het zomerpaleis te mogen verleggen en de verboden stad tot zetel der regeering te maken. AMERIKA. In het hartje van Chicago is Vrijdag op klaarlichten dag een afschuwelijke misdaad bedreven. Het slachtoffer is een oude koopman in diamanten, J. H. Logne. De bediende, die na koffiedrinken weer in het kantoorlokaal terugkeerde, ont dekte den moord het eerst. Een onderzoek, dat vervolgens werd ingesteld, heeft uitgewezen, dat de oude man eerst is neergeknuppeld, vervolgens met chloro form en met een prop in den mond tot zwijgen gebracht en doodgeschoten en gestoken is. Men heeft 17 messteken op het lijk gevondeneen bijtend vocht was over het gelaat en in de oogen gegoten, de schedel was verpletterd, de handen van het slachtoffer stevig bijeengebonden. De band voor zijn mond blijkt afgescheurd te zijn van een zijden vrouwenrok en was met veiligheidsspelden vastgemaakt. Het kantoor was verder heelemaal onderst boven gehaald en overal zag men bloedige vingerafdrukken. De bediende kon geen bizon der heden meedeelen. Des morgens waren er slechts twee klanten in den winkel geweest, een man en een vrouw, die een horloge lieten taxeeren. Toen de jongen buitenshuis koffie gedronken had en naar 't kantoor terugkeerde, was de deur gesloten en waren de gordijnen neergelaten. Hy zag evenwel kans om de deur open te maken en vond toen het lijk van zijn patroon in den winkel achter de toonbank. Men vermoedt, dat de bandieten den ouden man, alvorens hem te vermoorden, gemarteld hebben, om te weten te komen waar hij zijn diamanten voorraden had geborgen. Onder de 400 meisjesstudenten aan de Cornell University (Ver. Staten) heeft men een meisje ontdekt, dat, wat gezond heid en lichaamsbouw betreft, volmaakt genoemd kan worden. Zij heet Elsie Scheel, uit Brooklyn, en volgens dr. E. Parker, die haar onderzocht heeft, gelykt haar lichaam buitengewoon veel op dat van de Venus van Milo (natuurlijk met armen). Indien onze lezeressen de levens wijze van miss Scheel, die natuurlijk veel tot haar voortreffelijke gezondheid zal hebben bijgedragenwillen navolgen dienen zij nota te nemen van 't volgende' Miss Scheel, die nog nooit ziek geweest is, leeft altijd in de open lucht en is een hartstochtelijk liefhebster van koud water. Zij heeft een afkeer van zoetigheden, koekjes, thee en koffie. Zij gebruikt.nooit een ontbijt en leeft van twee maaltijdeu per dag. Haar voornaamste eten is bief stuk. Miss Sell eel weegt 76 kilogram, zij is 1S3 c.M. lang, haar borst heeft een breedte van 88 c.M., haar middel is 78 c.M. en om de heupen gemeten is zij 104 c.M. breed. Miss Scheel is een hartstochtelijk sport- liefhebster. Volgens berichten uit Panama, waar president Taft de groote sluizen van het kanaal heeft geïnspecteerd, is kolonel Goethals, den hoofd-ingenieur van het kanaal, de post van civiel gouverneur der Kanaal-zone aangeboden, die hij ook aanvaard heeft. Het eerste schip zal door het kanaal stoomen op 25 September 1913. Van dien tijd af tot do officieele opening zal het kanaal dienen tot oefening van het Kanaalpersoneel. Kolonel Goethals verklaart, dat het Kanaal thans voor meer dan 75 pCt. gereed is en op 1 Juli a.s. zoo ver klaar zal zyn, dat men water kan toe laten. Wel vreest men, dat zich dan weder eenige moeilijkheden zullen voor doen, maar dat deze hinderpalen, evenals zoovele andere, ook zullen overwonnen worden. Aangespoord door het voorbeeld van New-York, waar aan het samengaan van corrupte politiek en corrupte politie, door ernstige maatregelen voor het oogenblik paal en perk is gesteld, hebben de burgemeesters van verscheine groote stéden in Amerika verklaard het nieuwe jaar te zullen beginnen met een „grondige reiniging", m. a. w. een einde te zullen maken aan het tersluiks toe laten van speelhuizen. Ook wordt door de aangekondigde hervormingen bedoeld een einde te maken aan de pracktyken van een soort van waarzeggers, die het geheele land afreizen om de goed- geloovigen hun geld uit den zak te kloppen. Deze Amerikaansche waar zeggers zijn niet van het bekende zigeunertype, maar dikwijls welopge voede personen, wier kennis en onder vinding hun zeker overwicht geven op eenvoudige personen, die hun gewillig betalen wat zij vragen als men hen raadpleegt. Zy geven zicli zelf hoog dravende titels, als „professor van de psychische macht" en dergelyke, terwijl zij door eigenaardig gestelde advertenties, ook buiten Amerika, de aandacht weten te trekken en dikwijls geraadpleegd worden door de Europeesche aristocratie. Te Chicago hebben eenige meisjes een duizendponds-club opgericht, welker leden zich verbinden, niet in 't huwelyk •te treden als ze niet van minstens f 12.000 's jaars huishoudgeld ver zekerd zijn. FRANKRIJK. Volgens berichten in de Fransche bladen, heeft zich dezer dagen te Bordeaux een tooneel afgespeeld, waarin de kinematograaf een groote rol ver vulde, dat voor de acteurs zeker aller- verraakelykst was, maar voor sommigen onder het publiek een bitter nasmaakje moet hebben gehad. Op klaarlichten dag werd in genoemde stad een inbraak gepleegd in het huis van een bankdirecteur, waarby de politie als het ware toezicht hield, om lastige elementen verwijderd te houden. De inbrekers hadden n.l. den indruk weten te wekken, dat het een kineraatografische opname voor een bioscooptheater betrof.- Vlak voor de villa stond een man, die naarstig aan de kruk van een nage maakte kino draaide, zoodat er inderdaad niets ontbrak aan de natuurgetrouwe reproductie eener werkelijke opname. En de coraedie werd nog echter, doordat zich eenigen van de spitsboeven als politie-agenten hadden verkleed, die zoogenaamd op den loer stonden, om de inbrekers op te vangen. Het dievengezelschap speelde alle rollen zóó voortreffelijk, dat niemand van de omstanders ook maar een oogen blik geloofde, dat het hier een werke lijke inbraak gold. De werkelijke politie-agenten keken lachend toe, en ami «eerden zich kostelijk over het raar gespring hunner pseudo-collega's. De inbraak had snel en volgens alle regelen der kunst plaats. Toen de ban dieten genoeg voorwerpen van waarde geroofd hadden uit d verlaten villa, welker eigenaar op re s was, kwamen de als agenten verkl<ode misdadigers uit hun schuilhoeken Ce voorschijn, en „arresteerden" zoogenaamd hun collega's, die zij, met inbegrip van den buit, ijlings wegleidden. De man draaide onder die bedrijven kalm door. Toen de inbraak goed en wel was afgeloopen en de ge waande agenten hun makkers hadden weggebracht, pakte dé „operateur" zyn boeltje heel bedaard bij elkaar en ging eveneens zijns weegs. De pseudo-agenten hadden natuurlijk in dien tnsschentyd met de echte inbrekers het hazenpad gekozen en hun buit in veiligheid gebracht. Zooals gezegd, stonden er verscheidene echte politiemannen by de inbraak toe te -kyken, die ér, op beleefd verzoek der boeveq, voor zorgden, dat niemand uit het^wbli^k de „voorstelling" kon storen. 's Avoncte waren zij zeer verbluft, toen zij op het bureau van den diefstal hoorden. Eerst lachten zij er om, en verklaarden zy, dat het 9lechts een bioscoop-ver tooning had gegolden, maar spoedig moesten zy erkennen, dat men hen op schaamtelooze en stoutmoedige wyze by den neus had gehad. Er werd by deze zeer merkwaardige inbraak voor niet minder dan 15.000 francs buit gemaakt. Daders onvindbaar. De bekende zwendelaar, de Parijsche bankier Roc.hette, is sinds Donderdag voortvluchtig, nadat hy ten laatste tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld u, en zijn beroep verworpen werd. Zooals men zich herinneren zal, werd hy in Maart 1908 gevangengenomen enna een voorloopige hechtenis van 6 weken weer op vrije voeten gesteld. In Juli 1910 werd zyn zaak opnieuw behandeld en toen werd hy tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hy kwam in hooger beroep en wegens fouten in den vorm werd het vonnis vernietigd. Het gerechtshof te Rouaan heeft hem vervolgens in Juli van dit jaar tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het hof van cassatie heeft Donderdag Rochette's cassatie-beroep verworpen. De oplichter-bankier zelf heeft zich niet meer laten zien en zal zich wel ergens gedurende den verjaringstermijn van 5 jaar verborgen weten te houden om dan als een vry man van zijn 150 millioen francs, die hij handig byeen- gezwendeld heeft, te kunnen genieten. Donderdagmiddag heeft zich te Grandcharap een afschuwelijk drama afgespeeld. Terwijl de zestienjarige molenaars knecht Gaston Picard, in dienst bij den molenaar Pommeau bezig was een aantal zakken meel van den graanzolder naar beneden te dragen lostte hy plotseling een revolverschot op 'n knecht, die hem by zyn werk hielp en trof hem in het voorhoofd. Op het geluid van bet schot kwam Pommeau toesnellen. Hij trachtte Picard het wapen te ontnemen, doch ontving een schot, raidden in het hart, zoodat hy dood op den grond neer stortten Hierop keerde de* jeugdige moordenaar zich tegen de molenaars- vrouw, die haar man te hulp gesneld was en bracht haar met een ijzeren staaf verschillende slagen op het hoofd toe. Ook de 19-jarige dochter van Pommeau werd gewond, waarna Picard de vlucht nam, naar de bosschen rondom Grandchamp. Een klopjacht werd door de gendarmes en dorpsbewoners op touw gezet, doch men slaagde er niet in, den moordenaar te vatten. ENGELAND. Te Londen heeft een hevige brand 's nachts vier slachtoffers gemaakt, vader, moeder en twee dochters. Een derd8 dochter is in bewusteloozen toe stand, half verstikt, uit het huis gedragen. Een voorbijganger hoorde de kreten der ongelukkigen, die uit het brandende huis niet meer vluchten konden. Van een naburige woning werden ladders gehaald en tegen den gevel geplaatst. Maar alle pogingen bleven vruchteloos en toen de brandweer aanrukte en de bewoners naar buiten bracht, waren zij reeds overleden. BELGIË. Latere berichten over den bioscoop- brand in de Belgische grensplaats Meenen bewijzen, hoe afschuwelyk daar de paniek is geweest. Zoo leest men o. a. in het Hbl. v. Antiv. o. a., hoe de 18-jarige operateur verteld heeft, dat hij, de film in brand ziende, deze naar buiten heeft geworpen en op het punt stond, de menschen in de zaal gerust te stellen, daar niet het minste gevaar dreigde, toen de kreet van een enkel zenuwachtig bezoeker, die een vlam had gezien, onder de talrijke aanwezigen de paniek verwekte, die in het vorig nummer al beschreven werd. Tevens meldt dat Vlaarasche blad, dat den patroon van de bioscoop geen blaam kan treffen, daar al het materiaal in orde was en ook voldoende voor de veiligheid was gezorgd. Ten overvloede zijn nog vele personen in het gedrang bestolen. Het aantal dooden werd Dinsdagavond als 14, dat der gekwetsten als 50 opgegeven. Doch juiste getallen daaromtrent zyn moeilijk te noemen, daar velen ongemerkt naar huis zyn gegaan om zich daar te laten verzorgen. Natuurlijk ontbreekt het niet aan hartroerende bizonderheden. Een jonge man, die de voorstelling met zijn verloofde had bijgewoond, bemerkte deze niet, toen hij heelhuids uit het gebouw was geraakt. Weer begaf hij zich naar binnen, om haar te zoeken, maar is niet meer teruggekomen. In het gedrang heeft ook hij den dood ge vonden terwyl het meisje zichzelf zonder dat hy 't wist, had gered. Voor een deur zyn acht lijken ge vonden. Een gendarme heeft 30 kinderen gered, die voor een andere deur opeen gepakt waren. Nooit, aldus verklaarden twee gendarmes, die daarbij tegenwoordig waren, hebben wy iets zoo verschrikke lijks gezien. In andere bladen leest men nog, dat het groot aantal ongelukken vooral te wyten is aan het feit, dat de eerste ontsnapten het ontstellend nieuws ter stond door de geheele plaats verspreidden, waarna familieleden van personen, die de voorstelling bijwoonden, spoedig toe gesneld, binnen wilden dringen, waardoor de deuren versperd raakten. Tegen deze laatste moesten de gendarmes gewapen derhand optreden. Later leest men hoe de slachtoffers op stadskosten Donderdagochtend be graven zyn. De directeuren der bestaande bioscopen hebben besloten, verscheiden vertooningen te geven, waarvan de opbrengst zal dienen, om den beproefden gezinnen te hulp te komen. Voorts hebben enkele ooggetuigen nog de toedracht van de ramp verhaald. Aller verhalen stemmen overeen, dat het schouwspel afgrijselijk is geweest, maar ook blijktdaaruit ten duidelijkste, dat men in die gevallen slechts door koelbloedigheid zijn leven kan redden. In dit opzicht kan dit ongeluk als waarschuwing nog eenig nut hebben. Met opzet bleef, toen de paniek begon, de muziek spelen, maar niemand die er naar luisterde. Eerst toen de muzikanten zagen dat het gedrang aanhield, hielden ze op. en begonnen de redding. Een juiste opmerking. We lezen in De Telegraaf in „het dagboek van een Amsterdammer" Wij zyn toch een wonderlijk volk. Als er tien buitenlanders ergens 2000 myl hier vandaan op een nietalledaagsche manier omkomen en een roerende oproep verschijnt in de kranten, dan stroomt het geld voor de ongelukkige slacht offers, wier diepbedroefde achtergelaten betrekkingen vermoedelijk nooit van Nederland* gehoord hebben. Dat is nobel het geld met strooraen geven, be doel ik. Als er ergens een oorlog] woedt, waarby de beschaving aan den eenen kant de beschaving aan den anderen kant armen en beenen afschiet, sturen wy vijf, zes uitstekend uitgeruste ambulances naar het slachtveld en in 28 geïllustreerde weekbladen staan de portretten. Ook dat is nobel. Maar sinds anderhalf jaar woedt op Java de pest. Regeerings-opgaaf417 December: Afdeeling Malang: 171 nieuwe pestgevallen, 172 dooden. Toeloengagoeng: 5 nieuwe ge vallen, 1 dooden. Kediri: 72 nieuwe gevallen, 51 dooden. Soerabaja: 8 nieuwe gevallen, 6 dooden. Paree: 41 nieuwe gevallen 39 dooden. Madioen: 11 doodelyke gevallen. Dat is in veertien dagen een kleino 300 dooden. Wat het is een eenvoudig rekensommetje in anderhalfjaar maakt ongeveer 12 000, gelyk staande met een Servisch legerkorps. Als het Bulgaren of Turken waren, zonden we nog een ambulance uit. Nu wordt er niet over gekikt. Billyksheidshalve dient er echter aan herinnerd te worden dat van regeerings- zyde ook veel is gedaan ter bestryding der pest in Indië. Een spoorweg-roman. Het blijkt thans, dat de heer Shepard, wiens verloving met miss Gould, de rijke erfgename van den overleden spoorweg-koning, dezer dagen gemeld werd, met zijn bruid in kennis kwam tydens een spoorwegongeluk, waarby hij zich zeer heldhaftig gedroeg. Toen het ongeluk plaats greep, bevonden Shepard en miss Gould zich in één coupé. De trein liep op eenige spoor wagens, die kort te voren gederailleerd waren. De lichten doofden en er ont stond een paniek onder de reizigers. Shepard overtuigde zich, dat miss Gould ongedeerd was, en snelde toon naar den machinist, die door den tender gegrepen was en zich niet kon be wegen. Shepard greep een bijl en wist met inspanning van alle krachten, den machinist te bevrijden en ook andere personen te hulp te komen. Zóó ver diept was hij in zijn werk, dat hij niet bemerkte, hoe twee dames hem van nabij gadesloegen. Langer dan een uur werkte hy en het gelukte hem alle reizigers, die gedeeltelijk onder de brokstukken van den trein ingesloten .waren, te bevrijden. Toen hij naar zijn waggon terugkeerde, verwonderde het hem zeer, miss Gould daar niet meer te vinden, maar weldra zag hy haar, op den blooten grond knielend, met een doos verbandmiddelen naast zich, enkele gewonden verbinden, aldus op haar beurt verlichting en hulp brengend, waar zy kon. Dit voorval bracht hun harten te zamen. DE ARBEIDSWET. 1 Jan. a.s. is het uit met de over gangsbepalingen. Dan geldt: Onder jeugdige personen verstaat de Arbeidswet personen beneden 17 jaar (tot dusver: beneden 16 jaar). Een kind beneden de 13 jaar of nog leerplichtig mag geen arbeid verrichten (vroeger: beneden 12 jaar). Jeugdige personen (beneden 17 jaar) en vrouwen mogen in fabrieken en werkplaatsen niet langer arbeid ver richten dan 10 uren per dag en 58 uren per week (vroeger: 11 uren per dag). Hoofden van ondernemingen, waarin door vrouwen of jongens beneden 17 jaar tot dusver 11 uren- per dag werd gearbeid, moeten vóór 1 Januari a.s. een nieuwe arbeidslijst in de fabriek of werkplaats ophangen en het afschrift (briefkaart) daarvan, dat aan die lyst bevestigd is, behoorlijk ingevuld zenden aan het districtshoofd der Arbeids inspectie. De Kerstdagen in het buitenland. Wanneer wy ons beklagen over 't weinig feestelijke weder, dat we op de Kerstdagen hebben gehad, dan kunnen we ons troosten met de ge dachte, dat het in andere landen al niet veel beter is geweest. Do troost raag schraal zyn, maar in elk gevalgedeelde smart is halve smart. Alleen de Noord- Amerikanen, met name de New-Yorkers, kunnen wy benijden. Ook by hen heeft hetgestormd, met sneeuw- en regen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5