DE*50LIST SOLO Ingezonden M e d e d e e I i n g e n /?PÜTSC KIWaERTUDSCKKIFT yr\ni 1*3 VERSCHSNTALLEM DAGEN A 45 CT PËR POND .^"T— r Gemengd Nieuws. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van" 1—5 regels 75 ets.; elke regel meer 15 ets. EN IS QVERAL VERKRIJGBAAR VOOR-IEDER KOOPER VAN MARGARINE 1 A VMIN avond voor een zeer goed bezette zaal een welgeslaagde uitvoering. Muziek en zang, zoowel als tooneelstuk en. voor drachten, gaven bewijs van ernstige studie der leden en gasten. Bij de muzieknummers muntte vooral uit de solo op Es-klarinet, terwijl het zangnummer „Hoort ge de wilde golven", indruk maakte. Het tooneelstuk liep vlot van stapel, het spel getuigde van vooruitgang, ter wijl de voordrachten op meesterlijke wijze werden ten géhoore gebracht. Een zeer geanimeerd bal, onder leiding van den heer Schouten, besloot den avond. Hedenavond was de volksvoorstelling buitengewoon druk. bezocht. Nieuwerkerk, 28 Dec. J.l." Maandag hield de schiet vereeniging „Graaf Adolf van Nassau" een huishoudelijke wedstrijd met de buks, waarin door ongeveer 50 leden werd deelgenomen. De prijzen wellen behaald als volgt: le afdeeling. Ie prijsS. Folmer, 59 punten. 2e Jac.s Folmer, 58 3e 4 Jan Bom,. 57 4e ,G. van der Cingel, 57 5o Abr. Heyboer, 57 6e W, Kooman, 56 7e Joost Foliper, 56 8e L. van Bémden, 56 9e Jac. Flikweert Pz., 55 2e afdeeling. le prijs: N. Leeuwe, 58 punten. 2e A. Stoutén, 57 3e Jan Flikweert Gz., 56 4e L. Lievense, 55 5é Chr. de Baal, 54 6e J. L. van der Have, 53 7e Joh. van der Wielen, 52 8e A. Flikweert Pz., 50 3e afdeeling. le prijs: Jan Thieleman, 55 punten. 2e M. Kloote, 53 3e Jan Lemson Cz., 51 ieA. Cats, 50 5e C. Overbeeke, 45 6e J. Heijboer Pz., 37 7e J. M. Tierie, 23 Daarna werd nog door 24 leden onderling om een prijs geschoten, welke werd behaald met 59 punten door C. Heijboer Dz. Na afloop werden de prijzen door den voorzitter met een toepasselijk woord uitgereikt, waarbij liy dankbaar mocht gewagen van den grooten vooruitgang die valt waar te nemen in de schietvaardigheid van vele onzer leden. Hij spoorde allen aan trouw de oefeningen te volgen, daar dezen avond weer duidelijk gebleken is, dat oefening kunst baart. In de eerste vergaderiug van de leden der vereeniging T. A. V. E. N. U. met hunne dames en geïntroduceerde!), die in groot aaptal waren opgekomen, werd de spreekbeurt vervuld door den heer J. Kleeuwens te Middelharnis, hier een oude bekende, die weder het gezel schap den geheelén avond wist te boeion met de voordracht van komische schetsen en gedichten, meest alle ontleend aan het landelijk volksleven op Flakkee (van spreker zeiven) en op Walcheren (van Beunke), Bruinisse, 29 Dec. De Muziek- vereeniging „Excelsior", directeur de heer Joh. F. A. Thee wis, gaf Vry dag avond in de conferentiekamer een goed geslaagde uitvoering. Do verschillende muzieknummers voldeden zeer, inzonderheid werden de nummers voor strykorchest met piano begeleiding door een drietal jonge dames en drie heeren. met het grootste genoegen aangehoord. Vóór de pauze werd voorgedragen „De stomme muzikant, of een eigenaardig geval voor de rechtbank", terwyl na de pauze«„De oude kassier", tooneelspel in 4 bedryven, door Ros. Faassen, werd opgevoerd. Vooral het laatste vond veel by val en werd met de grootste aandacht gevolgd. Het spel der beide jonge dames en der heeren raag geroemd worden, en toonde, dat men zich zeer veel inspan ning getroost had, ora zich in de ver schillende rollen in te werken. Het geheel voldeed dan ook ten zeerste en bewees, dat de vereeniging onder leiding van haren bekwamen directeur zich beyvert haren leden en donateurs een aangenamen avond te verschaffen. Door óén der leden der vereeniging werd den directeur dank betuigd voor zyne uitstekende leiding evenals de dames en heeren, die tot den goeden uitslag hadden medegewerkt. Den heer A. J. Gideonse, die door zyn benoeming tot ambtenaar der secretarie te Barneveld do vereeniging gaat verlaten, werd een woord van hulde gewyd voor al wat hy in het belang der vereeniging had gedaan. St.-Annaland. 30 Dec. Donderdag namiddag gaf het Kerkelyk Zangkoor „V. Z. O. S." een uitvoering in de Herv. Kerk, onder leiding van den heerManteau. De zangers en zangsters gaven weer een duidelyk bewijs van goede voor bereiding en deden daarmee zichzelf en hun directeur eer aan. Er werd meer belangstelling voor de uitvoering getoond dan de vorige maal. Voor zoover het de leiding der ver gadering, het uitspreken van het gebed en de dankzegging en het bespelen van het orgel betrof, werd er aan mede gewerkt door den president-kerkvoogd, den predikant en den organist. Oud-Vossemeer. Vrijdagavond werd ten huize van den heer M. J. Ampt voor een talrijk publiek opgevoerd het blijspel „Keesje", in drie bedrijven, en de klucht „Een gezellige kamer", als naspel. Het gezelschap, dat blijkt over goede krachten te beschikken, had werkelijk voldoening van zijn werk en in aanmerking ge nomen, dat op vele plaatsen ton platte lande door gebrek aan voldoende mede werking, men vaak met allerlei bezwaren heeft to kampen, mag „Eendracht" weer dankbaar zijn, dat alles zoo goed is afge- loopen. Een prettig bal, dat tot hot politie- uur duurde, besloot avond. den aangenamen Naar wy vernemen zyn Zaterdag door de genie opmetingen gedaan ter plaatse waar eventueel het fort, mocht het kustverdedigingsontwerp worden aangenomen, zal verrijzen. Wlssenkerke. J.l. Woensdag gaf „Zang en Vriendschap", onder leiding van den heer 0. Fiipse, in de openbare school alhier, een zanguitvoering, die als gewoonlijk, ook nu weer zeer druk bezocht was. Het rijk verzorgd programma bevatte nipt minder dan 25 nummers. Het eerste wat men te hooren kreeg waren drie kerstliederen: „deherdertjes", „nu syt wellecorae1' en „een kindeke geboren", dit laatste met sopraansolo. Daarna volgden drie Hollandsche volksliedjes en drie oude kerkliederen, allen zeer mooi gezongen. Vooral het „Panus Angelicus" van Cesar Franck, klonk prachtig en verdiende ten volle het uitbundig applaus van het publiek. Niet minder mooi gezongen werden „psalm 24" en „Feestcantate" van Paardekoper, beide met orgelbegeleiding en ook de sopraansolo's werden door mej. E. v. d. Heyde op waarlyk ver dienstelijke wyze uitgevoerd. Verder een woord van lof aan de heeren N. D. v. d. Heyde en C. Flipse, die als bas- en tenorzangers het publiek hebben doen genieten van hun zuiveren en krachtigen toon, waarmee zy de duo's „Herrinnering" van Schellekens, en „Gy lieflyke zonne" van Van Tusschenbroek en het reeds genoemde „Panus Angelicus" ten beste gaven, Het publiek luisterde toen met onver deelde aandacht en tijdens het zingen was het dan ook in do zaal bizonder stil. Het was een stilte, die voorafging aan een storm van bijvalsbetuigingen, telkens na afloop van ieder nummer. Het is weer een van die genotvolle avonden geweest, zooals wij die van „Zang en Vriendschap" gewoon zijn. Middelburg, 27 Dec. Maandagavond deed een horlogemaker alhier bij de politie aangifte, dat zekere S. ten zijne nadeele oplichting van drie horloges had. gepleegd. De dader werd Dinsdag door de politie aangehouden, terwyl de recherche er in slaagde, de horloges te Vlissingen op te sporen. Zekere R., eveneens alhier woonachtig, wordt van heling verdacht. S. werd voor den officier van justitie geleid. Verleden week is alhier, vermoe delijk reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag, inbraak gepleegd in do des nachts en ook gedurende de Kerst dagen onbewoonde bank van leening. Een viertal beleende voorwerpeneen naaimachine, een wekkerklok, een citer en een theeblad werden ontvreemd. De dader of daders zijn onbekend. Vltssiogen. De Nederlandsche loods- schoener no. 9, welke den 15 December in het Engelsch kanaal werd aangevaren door het Oostenryksche stoomschip „Dubac" is alhier binnengebracht om gerepareerd te worden. Door den Commissaris der Koningin zijn de secretarissen der gezondheids commissie^ wier zetels zyn gevestigd te Middelburg, Hulst, Veere, Goes en Zierikzee, allen herbenoemd. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wezep (cl. Zwolle), ds. P. de Looze, te Waarder. Tliolen, 28 Dec. By de heden gehouden stemming voor een notabele, werden uitgebracht 46 stemmen, waarvan de heeren Mart. v. d. Slikke 39, Jac. Stoutjesdijk 2 en A. van Luijk 4 stemmen verwierven. Gekozen werd alzoo de heer v. d. Slikke. Bruinisse. Tot ouderlingen der Ned. Herv. Gem. zijn herkozen de heeren Anth. de Koning en J. Kryger, terwyl als diaken herbenoemd is de heer 1. Hage. Drelschor. Alhier zijn herkozen als ouderlingen, de heereïi A. Klaasse en M. Eijke, en als, diaken de heer D. vau Donge. Zonnemaire. Bij de herstemming voor 4 leden van 't kiescollege zyn gekozen de Ii.H. Blom, Foudse, Remeeus en Kluit. Gereformeerde Kerk. Beroepen te Zierikzee, ds. D. Steenhuis, te IJselmonde. Landbouw en Veeteelt. Oosterland. Op de drie weegbruggen in deze gemeente zyn 15.000.000 K.G. suikerbieten gewogen, ruim zooveel als het vorig jaar. De bieten zyn alle van de bergplaatsen vervoerd. Poortvliet, 23 Dec. Door den heer L. B. van der Slikke, hoofd der school te Groote Eindt, werd heden avond in de herberg van den heer P. J. van der Slikke, voor een redelijk opgekomen publiek, een lezing gehouden over grond- bemesting met Superphosphaat en cbili- salpeter, enz. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Breda veroordeelde L. D., wegens mishandeling, den dood tengevolge hebbende, 3 Nov..1.1., van J. A. Theunissen te Oud-Gastel, tot 3 jaar gevangenisstraf. Amsterdam. De vierde kamer der arrond.-rechtb. veroordeelde W. F. S., meubelmaker, oud 52 jaar, tot 12 jaar gevangenisstraf wegens het maken van valsche rijksdaalders en H. D. P., 35 jaar oud en J. O., 41 jaar oud, elk tot 5 jaar gevangenisstraf, wegens het uitgeven van valsche munt, conform den eisch van het O. M. PREDIKBEURTEN. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag. Zierikzee. Geref. Kerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure, Leeskerk. Nieuwjaar, 'e Voorm. tien ure. idem. Chr. Geref. Gemeente. Oudejaar, 's Avonds zes ure, ds. Wisse. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure. idem. Oud-Geref. Gem. Oudejaar. Avonds zeven ure, de heer Vijverberg. Evangelisatie Jeruël II. Oudejaar. \s Avonds half acht ure, Gewone dienst (Psalm 90 \b). Nieuwjaar, 's Voorm. tien ure, idem (.les. 40 11).' Kerkwerve. Herv Kerk. Oudejaar, 's Avonds half zeven ure, ds. Blankert. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien .ure, ideul. Serooskerke. Herv. Kerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure, ds. Pols. Nieuwjaar, 's Voorm. tien ure, idem. Burgli. Herv. Kerk. Oudejaar, 's Avonds half zeven ure, ds. Van Mannen. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure, idem. Jlenesse. Herv. Kerk. Oudejaar, 's Avonds half zeven ure, ds. v. d. Nieuwemiuizen. Haamstede. Herv. Kerk. Oudejaar. 4s Avonds half zeven ure, ds. Japchen. Nieuwjaar. Geen dienst. Geref. Kerk. Oudejaar, /s Avonds half zeven ure, Leeskerk. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure, idem. Brouwershaven. Herv. Kerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure. ds. v. d. Broek. Nieuwjaar. Geen dienst. Geref. Kerk. Oudejaar: 's Avonds zes ure, ds. Meijer. Nieuwjaar, 's Voorm. luill' tien 'ure, idem. Zonnemaire. Herv. Kerk. Oudejaar, 'k Avonds hall' zeven ure, ds. De Leur. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien.ure, idem. Geref. Kerk. Oudejaar, 's Avonds half zeven ure, de heer Ploeger van Dordrecht. Nieuwjaar, 's Voorra. half tien ure, idem. Dreischor. Herv. Kerk. Oudejaar 's Avonds zes ure, ds. v. d. Griend. Nieuwjaar, 's Voorm. half.tien, ure, idem. Ouwerkerk. Herv. Kerk. Oudejaar, 's Avonds ze» ure, ds. Snethlage. Nieuwjaar, 's Voorm. tien ure, idem. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure, ds. v. d. Linden. Nieuwjaar. Geen dienst. Geref. Kerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure, Leeskerk. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure, idem. •Oud-Geref. Kerk. Oudejaar, 'h Avonds zes ure, Leeskerk. Niouwjnnr Voorm. nesen ure, idem. imterland. Herv. Kerk. Oudejaar. Avonds half zeven are, dr. Weédn. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure, idem. Geref. Kerk. Oudejaar, 'h Avonds zes ure, ds. Staal. Nieuwjaar..'s Voorm. half tion ure,-ideiu. Sirjamland. Herv. Kerk. Oudejaar, 'a Avonds zee ure, ds. Elenbaas (orgelcollecte). Bruinisse. Herv. Kerk. Oudejaar, 'n Avonds half zes ure, ds. Waardonburg. Nieuwjaar, 's Voorm. half tieii ure, idem.: Geref. Kerk. Oudejaar, 's Avonds half zes ure, ds. Taal. Nieuwjaar. ls Voorin, half tien ure, idem. Geref. Gemeente. Oudejaar, ,'s Avonds half zes ure, ds. Roelofsen. Nieuwjaar, 's Voorm. negen ure, idem. Oud-Geref. Kerk. Nieuwjaar, 's Voorm. negen ure, Leeskerk. Evangelisatie. Oudejaar, 's Avonds vijf ure, Gewone dienst. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure, idem. THOLEN en ST.-FILIPSLAND. Tholen. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Ned. Protestantenbond. Oudejaar. 's Avonds kwart over zeven ure, ds. Kars van Steenbergen. Geref. Kerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure. ds, Lanting van Bussem. Nieuwjaar, 's Voorm. hall' tien ure, idem. Geref. Gemeente. Oudejaar, 's Avonds zes ure, da. Makkenze. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure, idem. Poortvliet. Herv. Kerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure, ds. Klomp. Nieuwjaar, is Voorm. half tien uro, idem. Geref. Kerk. Oudejaar. Avonds zes ure,' de lieer De Graaff. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure. idem. Oud- Vossemeer. Herv. JCerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure, ds. Van Aseh. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure, idem. Qeref. Kerk. Oudejaar.' 'h 'Avonds -zes uite ds. De Bruijn. Nieuwjaar, 's Voorm. hall' tien ure, idem. S'tavenisse. Herv. Kerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure, ds. Kamsteeg. Nieuwjaar, 's Voorm. half tion ure, idem. Oud-Geref. Kerk. Oudejaar, ,'s Avonds halt zes ure, Leeskerk, Nieuwjaar, 's Voorm. halt tien ure. 's nam. twee ure en 4s avonds half zes ure, idem. St.-Annaland. Herv. Kerk. Oudejaar, 's Avonds zes ure, ds. Lans. Nieuwjaar, 's Voorm. lialf tien ure, idem. Geref. Kerk. Oudejaar. Avonds zes ure, Leeskerk. Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure, idem. St.-Fllivslmd, Herv. Kerk. Oudejaar.'s Avonds zes ure, ds. Bal. Nieuwjaar, 's Voorm. hall tien ure, idem. Oud-Geref. Gemeente. Oudejuar. 's Avonds half zes ure, da. Boone.- Nieuwjaar, 's Voorm. half tien ure, idem. SPORT. VOET BA L. Met den '2den Kerstdag werd op liet terrein van Z. V. V. te Zierikzee een wedstrijd gespeeld met E. M. M. uit Middelburg. De uitslag was gelijk spel, 2—2. Bjj de rust wns do stftnd 1—0, in 't voordeel van Z. V'. V. Door de aanhoudende regens was het veld in slechten staat, zoodat 't moeilijk bespeelbaar was en het alzoo meer op oen glijpartij geleek. Z. V. V. bleek over het algemeen iets in de meerderheid, doch daar de gewenschto animo, dooi den steeds vallenden regen, ontbrak, viel liet moeilijk uit te maken, wie 'tmooiste spel te zien gaf. Bij gunstig weer hoopt de Z. V. V. een wedstrijd te spelen togen het ons reeds bekende „Zeeland" uit Goes, op a.s. Nieuwjaarsdag. Moge ditmaal het weder eens bizonder medewerken, opdat de Voetballiefhebbers niet teleurgesteld worden. Tweede Kamer-verkie/.lng. l'rof. mr. H. L. Drucker, de leider der vrjjzinnig-democratische fractie in de Tweede Kamer, heeft aan de kios- vereeniging .Burgerplicht" te Groningen medegedeeld, dat hij in 1913 geen candidatuur meer aanvaardt. Ook een kiezerHet Am. Dag blad verhaalt van een kiezer te Ommen, wien f 2,50 geboden word, indien hij op v. d. Yegte stemde. Hij accordeerde en begaf zich ter stembus. Onderweg ont moette hij een propagandist-Mackny, die f 2 voor zijn stem bood. Hij accepteerde en had f 4,50 verdiend. Toen de stembus aan zijn stembureau (Gramsbergen) ge opend werd, bleek deze slechts één biljet van onwaarde te bevattendaarop waren n.l. de namen van beide candidaten zwart gemaakt. Iiigezondeii Stukken. Geachte Heer liedacteur Naar aanleiding van de laatste randsv^' gadering te'Tholen, zij het rug vergund mjnH bevreemding te kennen te geven, ove- de handelwijze van liet gemeentebestuur en m bizonder die van-'t raadslid jhr. Vair Vredeoburgh laatstgenoemde 'vraagt ui' de brugkvestie i» die vergadering behandeld zal worden; dringt er op aan een commissie te benoemen om met den ontwerper van een plan ter overbrugging, dat binnenkort zal ingediend worden, doch geheel zonder opdracht van den gemeenteraad wordt samengesteld, te onderhandelen, en zegt vorder, dat genoemde ingenieur of ontwerper zijn plan zoo maar niet cadeau zal geven. Een zeer vreemd idee, verbeeld n nu een* dat er eens meer ingenieurs, 'tzij uit eigen beweging, 'tzij in opdracht van elk der leden van den raad afzonderlijk een plan gemaakt hadden, dan zou de gemeente alras 'met een hoop brugplannen overstelpt worden, en te meer nog. <ils men er van verzekerd kon zjjn hunne plannen betaald te krijgen, waar zou dat hoen moeten, en bovendien, wie zou die plannen beoordeelen, op «en enkele na is niemand der raadsleden in staat een teekoning ia ió7«n. Ban iedfo- zou trachten zjjn vrieiuLhoi plan te doen uitvoeren en wellicht draaide de geheole zaitlc nog op een vechtpartij uit. Ook de heer Verlinden schjjnt volgens zijn ingezonden stuk in de ThOolxehe Courant nog niet voldoende op de hoogte te zijn, wi\ar hjj meent, dat sinds 1864 de raad van Tholen dc overbrugging als urgent heeft beschouwd. Nimmer is er een idee van den raad uitgegaan. Alles dienaangaande is steeds buiten hem om geschied en. thans schjjiit men nog die meening' te zjjn toegedaanniettegenstaande een ver zoekschrift van eèn grobt aantal inwoners; wanvonder ook ik mij te rekenen heb, is inge diend, de overbrugging van wege den gemeente raad, zoo spoedig mogelijk, ter hand te nemen. Immers zou dan niet door den heer Van Vredenburgh voorgesteld zijn een commissie te benoemen. 'Acht spreker burgemeesteren wethouders niet in staat pnder hunne leiding een plan te doen ontwerpen? Of ziet hij soms graag eén zijner vrienden bevoorrecht Waarom wordt niet door hem of door den raad een voorstel gedaan het werk burgemeester en wethouders op te dragen Wat is tot öp; heden door de vber-commissie uitgevoerd En wat heeft het vorige brug- Comité gepresteerd v Immers uiets. van be- ieekenis. Wie zal straks, indien men er toe overgaat den ïflet geroepen ingenieur voor zijn project te betalen, diens plan beoordeelen, en zien of met alle omstandigheden is rekening gehouden wie zal zien of' de ontwerper in alle opzichten de belangen van de gemeente heeft behartigdof zal men daar maar overheonstappen en bij gebrek aan beter het eerste liet beste plan maar aannemen rjjp of niet rijp. Ik acht zulk een optreden zeer onpractisch en hooi» dat er nog mannen in den raad gevonden zullen, worden, die de gemeente belangen even zorgvuldig zullen behartigen als hun eigen zaken en dat zij een voorstel zullen doen burgemeester en wethouders het plan ter overbrugging on te dragen. Immers dan kan bij. minder voldoende vorderingen de raad' of het dagelijksclv bestuur boter 'optreden dan een commissie en kunnen onze belangen 'tbest behartigd worden. Wï) men naast het bestuur een commissie, die zich later met de regeering in verbinding «telt, teneinde de mogelijke subsidie te verkrijgenzooiets kan ruen niet anders dan toejuichen. Een voorstander van overbrugging. Tholen, 28 December 1912. Mijnheer de Iledacteur! In uwe Courant d.d. 27 dezer lees ik een ingezonden stukje van A. Quist te Tholen. Hoewel ik op het geschrjjf van dergelijke lui gewoonlijk geon acht sla, ben ik verplicht in dit geval een uitzondering te maken, daar Quist mg aanrandt in mijn goeden naam als eerlijk verslaggever. Het liiervolgendc doet duidelijk uitkomen, dat mijn verslag, voorkomende in de Ierseksche en Thoolsehe Courant van Woensdag 25 dezer, juist weergeeft, wat de heer A. H. Wugtho in de raadszitting van 23 Dec. j.l. opmerkte. In het dagblad De Zoom van 24 December lezen we Gemeenteruad te THOLKN. Van onzen eigen verslaggever). „In de gisteren gehouden raadsvergadering „van de gemeente- Tholen waren alle leden .tegenwoordig". ^De notulen, waarvan de lezing ongeveer „een half uur duurde, werden onveranderd „vastgesteld, na eene opmerking van den „heer Wagtho, die het optreden van het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 2