ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 30 December 1912. Enorm Verschi Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Sylvester-avond. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeeschc Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat. iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9331. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. met alle andere goedkoope merken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op artikel 230 der Gemeentewet en op de circulaire van de Gedeputeerde Staten der provincie van 8 Augustus 1879, no. 5 (Prov. blad no. 73) Brengen ter algemeene kennis, dat bij hen hot voornemen bestaat aan den Gemeenteraad voor te stellen, een gedeelte van het Havenplein, ter oppervlakte van pl.m. 160 M'-\, en twee gedeelten van het Kraanplein, respectievelijk ter oppervlakte van pl.m. 420 M*. en pl.m. 150 M2., voortaan, voor den jaarljjkschen duur der kermis of jaarmarkt alhier, aan den open baren dienst te onttrekken, voor het verstrekken van standplaatsen ter gelegenheid van die markt. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 5 Januari 1913. Zierikzee, den 30 December 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den aanstaanden Nieuwjaars dag zal zijn gesloten, met uitzondering van 's middags 12 tot 12'Va nor, voor het doen van. aangiften den Burgerlijken stand betreffende. Zierikzee, den 30 December 1912. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Hoort Voorbij - dan Hoort Kom dan Rust De klokken uit de torens der talrijke bedehuizen in stad en dorp, ja zelfs in het verst afgelegen gehucht, doen hare sombere tonen door de grijze lucht weergalmen, dóórdringende tot allen, hetzy die wonen in hutten ot paleizen, uitnoodigend allen om een ernstige ge dachte te wijden aan het jaar, dat weldra zal zijn voorbij gegaan. En wie in zijn ooren die klanken op vangt, zal in zyn hart hij moge het zichzelven dan willen bekennen of niet zij het dan ook slechts voor een oogenblik, een echo hooren weerklinken, waarin het woordje „voorbij" wel 't duidelijkst valt te onderscheiden. Voorbij Ja, zoo is 't. Nog slechts enkele uren en het is voorby, het oude jaar. Het ligt op zyn stervenssponde; weldra zal het den laatsten adem uitblazen om daarna te worden bijgezet in 't graf der eeuwen. Met een mengeling van verschillende gewaarwordingen zullen we de laatste kwartieren en minuten tellen tot de middernachtelijke klokslag ons 't „het is volbracht" in de ooren dreunt. HoorNog luiden de klokken En wij worden een oogenblik stil. Stil, bij de gedachte, dat ook voor ons weer een stuk leven zal worden afgesloten, waaraan niets, hoegenaamd niets meer te veranderen valt. Tal van herinneringen doemen plotse ling op uit een nevelige verte en in enkele oogenblikken overzien we in den geest wat het jaar, dat voorbij ging ons heeft gebracht en ook ontnomen. Het is een raenschelijk zwak, al is het ook dikwijls vergeeflijk, om 't eerst en meest zyn gedachten te richten op wat hy zich gaandeweg heeft zien/ont- vallen. 0 Hoeveel blijde verwachtingen aan den ingang des jaars gekoesterd, zijn in ijle rook opgegaan Wat een teleurstellingen zijn ons de eene na de andere bereid 1 Welk grievend leed is vaak ons deel geworden, en hoe fel is menig hart gewond, door het verlies van een dier baar pand, dat na een smartvol lijden, waartegen menschelyke hulp niets ver mocht, werd weggenomen. Is het wonder, als by de gedachte aan zooveel droefs een traan opwelt in het. oog? Maar schrijnender is de smart, als wij moeten erkennen, dat het leed, dat óver ons kwam, het gevolg was van eigen schuld. Als wij moeten erkennen, dat zooveel anders had kunnen zijn, als wij slechts anders hadden gewild! Geon woord, geschreven of gesproken, Dat zooveel harten heeft gebroken. Als 't woord, zoo vaak Int uwe en 't mijn, Het droefst van al: ,,'t Had kunnen zijn". En wie zou dan nog in staat zijn, weerstand te bieden aan de waarschu wende stem, die niet ophoudt te roepen „Keer tot uzelven in, o Mensch, en geef u rekenschap van wat door U is gedaan en niet minder van wat door U werd nagelaten". En hetzij wij dan in de „binnenkamer" gaan, om ons zei ven ernstig te onder zoeken hetzij wy in den Tempel met menschenhanden gemaakt, ons veroot moedigen voor den Ongeziene; hetzy wij daar buiten onder het star-gewelf het Een-zyn met den Oneindige zoeken. Wie bidt, zal ontvangen; Wie zoekt, zal vinden, En wie klopt, dien zal worden opengedaan. Gesterkt zal hy wederkeeren tot zyn arbeid, om zich beter te kunnen wyden aan zijn levenstaak, heter weerstand te kunnen bieden aan de verleiding. Waar schaduw is, is ook licht. Het is zoo jammer, dat wy voor het laatste dikwijls zoo weinig oog hebben en maar aanhoudend zitten te turen op de donkere plekken, waardoor hetheerlijke licht door ons niet wordt opgemerkt. Wat zouden we gelukkiger zijn, als wij het gelaat meer naar het Oosten wenden, om het Geestelijk Licht hoven de kim te zien reizen; 't Licht, dat ook de donkerste hoeken van ons hart zal verlichten, als wy dat hart slechts willen openzetten voor zijn weldadige stralen. Dan zouden wij dankbaar moeten erkennen, dat ook het jaar dat henen ging, ons veel meer heeft gebracht, dan wij aanvankelijk slechts meenden te hebben ontvangen. Dan zal aan het lied van weemoed zich paren het lied van dank. En dan danken wy tevens voor de ervaringen, die wij opdeden, voor de lessen zij het dan ook harde die wij hebben mede gekregen op onze verdere levensreis. Moge de Wysheid daarvan de vrucht zijn. Werke alles er toe mee, om het beste in ons meer en meer te doen groeien en bloeien. Tusschen het Verleden, dat in de eeuwigheid verzwond en de Toekomst, die voor ons oog met een dichten sluier wordt bedekt, ligt het Heden. Daaraan thans in de eerste plaats onze aandacht gewijd. Want zoo dikwyls, helaas, Verleden en Toekomst, herinn'ring en hoop, Hoe betwist gij elkander ons leven. En lioe schraal is het deel bij d'onrustigen [loop Aan 't belangrijke Heden gegeven. Voor 't onrijpe „nog niet" en 't verdorde [„niet meer" Wordt de vrucht, die geplukt moest vergeten. Waken wij steeds daarvoor. Het Heden vraagt van ons de in spanning van al onze krachten, al onze toewyding aan de ons opgelegde levens taak, met al de gaven en talenten, die ons zijn toevertrouwd Oudejaarsavond, kom tot ons en leer ons danken en buigen en vertrouwen. Ga niet van ons, zonder dat wy hebben leeren omzien met dank, vooruitzien met hoop en hlyraoedig omhoog zien met vertrouwen. Zoo worde Sylvester-avond voor ieder onzer een heilige avond, een avond van Heil en Zegen. v. V. OOSTENRIJK. Woensdag is de echtgenoote van den Duitschen gezant, Grizinger, te Belgrado, op Oostenrijksch grondgebied, onder be schuldiging van spionnage, gearresteerd. Des ochtends had zij zich per stoomboot naar Semlin begeven en naawelijks had zij voet aan wal gezet, of de Oostenrijk- sche ambtenaren namen haarzonder vorm van proces, hoewel zij ernstig protesteerde, gevangen. Men geloofde hare beweringen, dat zij de echtgenoote van den Duitschen gezant was, een voudig niet en verdacht haar, een spion te zijn. Het duurde een paar uur, voor haar echtgenoot, die men van het geval op de hoogte stelde, in staat was haar te bevrijden. DUITSCHLANÜ. Te Berlijn heeft wederom een nach- telyk revolvergevecht tusschen inbrekers en politie-agenten plaats gehad. De concierge van een kantoorgebouw, 's nachts laat thuis komend, hoorde een verdacht geluid in één der lokalen. Hij vermoedde dat er inbrekers in één van de bovenverdiepingen aan het werk waren en waarschuwde daarom de politie. Twee agenten begaven zich naar binnen, doch nauwelijks hadden zij de deur van het kantoor geopend, of één der politiemannen werd met een breek ijzer op het hoofd geslagen, zoodat hij op den grond viel. Hij werd evenwel niet ernstig gekwetst. De dieven waren intusschen in een ander lokaal gevlucht en toen de agenten ook daar wilden binnengaan, werden zij met revolver schoten ontvangen. Zij beantwoordden het vuur en troffen één der boeven, die ter aarde stortte, doch zich spoedig weer oprichtte en het gevecht voort zette. Plotseling sloegen de inbrekers een venster stuk en sprongen naar buiten, op straat. De politieagenten trachtten hen te vervolgen, maar de bandieten waren spoedig uit het gezicht verdwenen. Hannover, 27 Dec. In de mijn Adolfs- glück"j, die tot de Adler kalimijnen behoortontplofte een achtergelaten dynamietpatroon, waarbij vijf mijnwer kers doodelijke brandwonden opliepen. Zij waren van te voren gewaarschuwd, niet in de mijn af te dalen, voor de patroon ontploft was. NEDERLAND. Edam, 27 Dec. Op den 2den Kerstdag bleef in de R.-Kath. kerk alhier, tydens de Vesper, eene bijna 70-jarige vrouw dood op haar plaats. Baarn26 Dec. Op den eersten Kerstavond werd de 35-jarige slager Joseph Cosynse, in een vechtpartij met een drietal jongens uit Soest, zoodanig met een mes gestoken, dat hij door verbloeding kort daarop is overleden. De verslagene laat een weduwe met vier kinderen achter. De Baarnsche politie heeft des nachts de vermoedelyke daders in hunne woningen gearresteerd n.l. de gebroeders G. en J. van den B. en G. S. De burgemeester van Baarn heeft hen in verhoor genomen, terwijl het parket van Utrecht is gewaarschuwd. 's-Gravenhage, 30 Dec. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen tele gram, heeft in het landschap Landak (residentie Westerafdeeling van Borneo) tweemaal een treffen met Dajaks plaats gehad, waarby onzerzijds gesneuveld is een officier en licht gewond zyn vijf inlandsche militairen beneden den rang van officier, waaronder twee zeer licht. Naar men verneemt zullen ver moedelijk a.s. Maandagavond de regee- ringsvoorstellen aangaande grondwets herziening by de Tweede Kamer inkomen. Uit Engeland wordt, naar de V. Ct. meldt, sinds eenige dagen als proef geslacht vleesch toegezonden aan twee Haagsche slagers. Niettegenstnande de hooge kosten, aan het vervoer verbonden, blykt dit vleesch nog veel goedkooper dan het inlandsche. De vorige week werden reeds een twintig geslachte koeien ingevoerd. Breda, 27 Dec. Donderdagavond werd den stafmuzikant C. Kietelsteen, van het 6e reg. infanterie, alhier in garnizoen, door een tot- dusver onbekend gebleven persoon te Ginneken met 'n mes een snede over den arm toegebracht, waar door de polsslagader werd doorgesneden en de getroffene bewusteloos ineenzakte. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, achtte na het eerste verband te hebben gelegd, overbrenging per brancard naar het militair hospitaal te Breda noodig. Zijn toestand was niet zonder gevaar. Do marechaussees zoeken naar den dader, doch er is niet de minste aan- wyzing. Zierikzee, 29 Dec. Hedenmiddag kregen in een woning man en vrouw twist met elkaar, die zóó hoog liep, dat de vrouw de deur uitstormde, en met de bedoeling zich te verdrinken in het water sprong. Haar echtgenoot, die het zag, sprong haar na, en wist haar boven water te houden, zoodat zy kon gered worden. De Directie der Insulaire Hypo theekbank deelt bij circulaire mede, dat door Heeren Commissarissen is goed gekeurd haar voorstel tot het nemen van enkele maatregelen ten behoeve van hare Pandbriefhouders. Voor den inhoud dezer mededeeling verwijzen wij naar de in dit blad voor komende advertentie. Onzerzijds brengen wij de Insulaire gaarne een woord van lof voor deze be langrijke maatregelenwaarmede de houders der Pandbrieven dezer Bank ongetwijfeld zeer worden gebaat. De Insulaire, die in financieele kringen reeds zulk een goeden naam heeft door de groote openbaarheid, welke zij aan hare wijze van werken geeft, waarvan hare telkens zoo gunstig beoordeelde jaarverslagen getuigen, zal door de groote coulance van welke zij thans opnieuw blijk geeft, van haar jongste besluit zonder twijfel veel voldoening ondervinden. Hier mede geeft zij toch weder een duidelijk bewijs te begrijpen, dat men met zijn tijd dient ïnede te gaan. In het licht is verschenen No. 9 van Mork'8 Beroepsbibliotheek, waarin door dr. A. S. van Oven, oud-directeur der Hoogere Burgerschool te Dordrecht behandeld wordt: „De Leeraar". Gelijk de geleerde schrijver in zijn voorbericht mededeelt, wordt met de uitgave van dit nuttig boekje allereerst beoogd om aan de leerlingen die hoogere burgerschool of gymnasium verlaten, een voorstelling te geven van den werkkring van den leeraar aan genoemde inrich tingen van onderwijs. In een aangenamen vorm geschreven, zal het boekje, waarin leerrijke tooneelen uit het schoolleven geschetst worden, voor velen een wegwijzer zijn. Met ingang van 1 April a.s. is eervol ontslag verleend bij den dienst der dir. bel., aan J. S. Bondewel, commies lste kl. te Kortgene. Aan den heer J. A. Bongenaar, landmeter van het kadaster te Tiel, vroeger te Zierikzee, is bij Kon| besluit, met ingang van 1 Januari e.k. op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig ver leend. Do miliciens van de eerste ploeg blijvend gedeelte der lichting 1912 van het regiment grenadiers en jagers en de overige regimenten infanterie, worden 31 Januari in het genot van groot verlof gesteld. De heer H. P. M. Verlinden, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Bergen-op-Zoora, deelt in een inger zonden stuk in de I. en Th. Crt. mee, dat gegevens voor het door hem ont worpen plan voor een brug te Tholen eerst de vorige week Donderdag in het bezit kwamen van den ingenieur, dien hy met het opmaken der teekening en begrooting heeft belast. Er wordt echter thans met den meesten spoed aan het ontwerp gearbeid. 1 Januari hoopt de 74-jarige heer J. Blok Lz. te Waarde (Zuid-Beveland) zijn 50-jarig jubileum te vieren als waterbouwkundig ambtenaar. Van de dienstdoende waterbouw kundige ambtenaren in Zeeland is de heer Blok de oudste. Zonnemalre, 28 Dec. Het muziek gezelschap „N. en U" alhier, gaf gisteren-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1