Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van' 15 regels 75 ets.; elke regel meer 15 ets, Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. en Wetll. een voorstel om deze jaarwedde te brengen van f 425 op f 500. Met algemeene stemmen werd dit goedgekeurd. Daarna volgde een verzoek van den straatreinïger M. Moerland om zijn tractement van f 125 op f 150 te brengen met algemeene stemmen werd dit ver zoek ingewilligd. Verder was ook van den lantaarn opsteker J. Knuist een verzoek inge komen om verhooging zijner jaarwedde. De lieeren Rijnberg en Kloet waren tegen deze verbooging. De overige leden mvi Uvb uvg v V» meerdering der lantaarns ook eenige verhooging gewettigd was. De heer Groenewege stelde voor f 25 verhooging; de heer Gaakeer f 20. Beide voorstellen in stemming gebracht bleken 4 leden voor f 25 en 3 voor f 20 verhooging te zijn, zoodat Knuist f 25 verhooging krijgt. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat door verschillende uitgaven de inkomsten en wel van den hoofdei ij ken omslag met f 1000 ver meerderd zullen moeten worden, en dat die vermeerdering het best verkregen zal kunnen worden door elk het volle tarief te laten betalen. De heer Rijnberg vraagt of verhooging wel strikt noodzakelijk is, daar hij ver schillende begrootingen heeft nagegaan en op de begrooting van 1912 vindt f 1147 als post onvoorzien. De voorzitter merkt hier tegen op wat is een f 1000 als men rekent de uitgaven in 1913 als verbouw school, enz. De heer Rijnberg voert aan dat dergelijke uitgaven als schoolbouw niet uit de gewone ontvangsten moeten ge schieden. De voorzitter brengt hierop in rond vraag om den hoofdelijken omslag met f 1000 te verhoogen. Aangenomen met 6 tegen 1 stem. tDe heer Rijnberg stemde tegen. De heer Rijnberg kan zicli niet ver eenigen met het voorstel van den voor zitter om de verhooging van f 1000 te verkrijgen door elk liet volle tarief te laten betalen. Hij zou een andere regeling wenschen ,te volgenn.l. de heffing in dien zin te regelen, dat de verhooging meer drukte op de meer- gegoeden en de minder bedeelden er niet veel aan zouden moeten bijdragon, en wees in dit verband op de aan- geslagenen van f 300 tot f 700 en van f 4000. De voorzitter merktt? echter op, dat hij eene andere regeling van het tarief liet bestaande in zijn geheel zou ver anderd moeten worden en dit is nu eenmaal goedgekeurd, zoodat. het toe passen van het volle tarief do beste weg is. Het voorstel van Burgera. en Welh. het volle tarief in toepassing te brengen wordt aangenomen met G tegen 1 stom; de heer Rijnberg stemde tegen. Daarna ging de vergadering over in een met gesloten deuren. Sckorpenlsse, 27 Dec. By do Maandag alhier gehouden gemeenteraadsvergade ring waren aanwezig 6 leden, 1 vacature. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vast gesteld. Ingekomen was een schryven van Ged. Staten betreffende de elec- triciteitsvoorziening, dat de concessie- verleening van 40 jaar te lang was en zy liever 20 jaar verleenden. Dienaan gaande is geadviseerd. Kasopname by den gemeente-ontvanger tot een goed slot van f 3025,08. Er was ontvangen f 13827,63, uitgegeven f 12423,48, zoodat meer was ontvangen dan uitgegeven f 1406,15. Aan de beurt was nu de verkie- O lo J... -rma Jc tot wering van schoolverzuim. Op de aanbeveling stonden de heeren Chr. Hartog, C. de Valk, H. Quaak en M. Dyke. Gekozen werden met algemeene stemmen de heeren Chr. Hartog en H. Quaak. Verder was aan de orde {le ver kiezing van een lid van het burgerlijk armbestuur. Op de aanbeveling stonden de heeren J. M. Oudesluis en II. Quaak. Gekozen werd met algemeene stemmen de heer J. N. Oudesluis. Aan de beurt van behandeling was nu de gratificatie van de politiebeambten. Aan den gemeente veldwachter P. Jobse zal gegeven worden f 50, D. Opree f 25, De Vos, rijksveldwachter te St. Maartensdyk f 10, terwyl de gemeentebode niets zal ont vangen. Afschrijving van de honden belasting voor een geheel jaar werd ver leend aan A. Hartog Abz., J. v. Houdt en A. P. Polderman en voor een half jaar aan Dr. G. Veenstra, wegens ver huizing. Aan de orde was de benoeming van een deskundige, betreffende de aan te brengen veranderingen in het school gebouw. Hiervoor werd met algemeene stemmen op voorstel van Burgem. en Wetli. aangewezen de heer C. Geluk. De petroleumlantaarns by Gez. van Dyke, L. Jansens, D. Rijstenbil, W. Keur vervallen, die by de wed. Duinhouwer zal gebracht worden bij P. Verspoor, die by J. v. Houdt, A. Hartog, M. Laven, Spuidam, en die by de oude en nieuwe doorrit op de haven zullen ver vangen worden door electrische. De haven zal overbestraat worden in Maart of April en zal aan den aannemer hiervoor een vergoeding gegeven worden van f 50; nu worden de putten enkel gedicht. Verder werd besloten om Burgem. en Weth. te machtigen, naar een nieuwe brandplaats voor de varkens uit te zien, daar W. van Houdt zyn grond voor f 7,50 per jaar niet meer wil afstaan. Hierna ging de raad in geheime zitting over. De 14-jarige W. Vroegop, die de vorige week met zijn been verongelukt is tusschen do ronddraaiende stang van de ros- en dorschmachino, is eenige uren lator, nadat zijn beon geamputeerd was, overleden. Middelburg. Het onderzoek inzake de vermeende onregelmatigheden bij de rykspolitie in Zeeland wordt door den rechter van instructie te Middelburg met kracht voortgezet. Telkens o.a. Dinsdagmorgen vertoeven meerdere rijksveldwachters uit de provincie te zijne kantore, terwijl ook de inspecteur reeds een paar maal in verhoor werd genomen. Vllsslngen. Zooals reeds is medege deeld is nu eindelyk door den gemeenteraad alhier een belissing genomen inzake den herbouw van den op 5 September 1911 verbrande St. Jacobstoren. Maandenlang werd door vóór- en tegenstanders gedebatteerd over de al- of niet herbouwing in beton. En het dagelijksch bestuur der gemeente, dat alles heeft aangewend dit moderne materiaal voor dezen toren te gebruiken, heeft ten slotte moeten ondervinden dat de groote meerderheid in den raad nog niet voldoende vertrouwen stelt in dat materiaal. De torenkwestie is evenwel met deze beslissing nog niet van de baan, want nu moeten Burgem. en Weth. komen met nieuwe plannen voor wederopbouw in den ouden vorm in hout, na inacht neming van de noodige maatregelen ter voorkoming van brandgevaar. Door Burgem. en Weth. werd in hun oorspronkelijk voorstel, dat thans weer van de baan is, ook voorgesteld nog niet over te gaan tot het plaatsen van een carillon. Tegen dit voorstel nu werden in den raad reeds verschillende bezwaren geopperd en het bleek wel dat, hoewel daaromtront nog geen be slissing is genomen, vele leden met het herhouwon van den toren dan tevens dadelyk het carillon in wenschen ge plaatst te zien. Nu evenwel Burgem. en Weth. nieuwe plannen moeten ontwerpen zal er allicht weder een paar maanden mede heengaan, alvorens met den herbouw kan worden begonnen. Intusschen wordt met het herbouwen van de eveneens afgebrande St. Jacobs- kerk krachtig doorgegaan. Daarmede is men reeds meer dan een jaar bezig. Men is daarmede thans zoover gevorderd, dat de koning is geplaatst en dus het hoogste punt is bereikt. De eerste helft van de kap is nu voltooid en met leien bekleed en de kruisspanten zyn gesteld. Men rekent dat na ongeveer 3 maanden de breede* helft zal zijn gesteld en dan met de inwendige werkzaamheden zal kunnen worden begonnen. De 10 kapellen, welke in deze kruis kerk worden aangetroffen, zijn van de witte kalklaag ontdaan en wordt thans opgemetseld in baksteen in levendige kleuren, afwisselend in rood tot geel. Er zijn ook reeds enkele beeldhouwers begonnen met het beeldhouwen der kapiteelen. uosiüapeiio, zo uec. De oude klok luider P. Geldhof ajhier eindigde zijn werk als zoodanig op tragische wijze. Hij had zich naar den toren begeven om de gemeente op te roepen voor de middagbeurt. Al spoedig merkte men, dat er iets haperde. Het luiden ging spoedig over in kleppen. Op onderzoek uitgegaan, vond men hem op den grond liggen, trachtende zich' op te richten aan een ladder. De 70-jarige oude, die 34 jaar zyn betrekking had vervuld, was door een beroerte getroffen. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts. Rugpijn is nierpUn. Iemand met gezonde nieren zo» haast vergeten, dat hü een rug heeft, maar zij, die een nieraan doening hebben, zijn altjjd lijdend,. Zij staan Vmorgens steeds met pijn in den rug op. Wanneer zij zich bukken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de lendenen. Het zelfde 's avonds en 's nachts, hun rug gunt hun geen rust. Pijnlijkheid in den rug en de zijden moet onze aandacht vestigen op de nieren. Zij liggen onder het smalle gedeelte van den rug, en wat als rugpijn beschouwd wordt is gewoonlijk nierpijn. Daarom wordt rugpijn spoedig gevolgd door andere verschijnselen van een nieraandoening, zooals waterzuchtige zwellingen onder de oogen of der voeten, bewolktheid, branderigheid van het water, bezinksel. Nierzand, jicht, rheumatiek, ontsteking der blaas, niersteen (nierkoliek), zijn andere gevolgen van het verwaarloozen der nieren. Foster's Rugpijn Nieren I'illon dienen enkel voor het genezen der nieren en blaas. Zij her stellen deze organen en bewerken, dat zij het bloed behoorljjk filtreeron en de onzuiverheden daaruit afvoeren. Te Zierikzeo verkrijgb. bij M. S. Polak, en te Tholen bij W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1,75 voor één, of f 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenweiger- elko doos, dio niet voort zien is van nevenstaand handelsmerk. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 December 1912. Zierikzee. Geref. kerk. 's Voorin, tien ure en avonds zes ure, Leeskerk. Chr. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Wisse's avonds zes ure, Leeskerk. Oud-Gerof. Gemeonte, Dreestraat. 's Voorm, half tien ure, 's nam. twee ure en 's ^vonds zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobolslr. Voorm. tien ure, Kinderkerk'savonds halfzeven ure, ds. Van Maanen van Durgh. Evangelisatie Joruël IJ. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Schouten van Noordgouwe. Serooskerke. Herv. kerk. 'sVooriu. half tien ure, ds. Pols. Burgh. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen. Renesse. Herv. kerk. 's Voorm. half tien-ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Noordwelle. Herv. kerk. 's Nam. twee ure. ds. v. cl. Nieuwenhuizen. Maandag 30 Dec. 's Avonds haïf zeven ure, idem. (Oudejaarspreek). Haamstede. Herv. kerk. Voorm. half tien ure, ds. Japchen. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's n; twee ure, ds Staal van Oosterland. Oud-Geref. kerk. 's Vonrm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. EikerzeeHerv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Reus. Geref. kerk. 's Voorm. half tion ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. kerk. 's Voorm tien gpre, ds. v. d. Broek. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's naip. twee ure, ds. Mejjer. Zonnemaire. Herv. kerk. 's Voorin, half tien ure, ds. Blankert van Kerkwerve. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Noordgouwe. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Schouten. Dreischor. Herv. kork. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. Geen opgaaf ontvangen. Nieuwerkerk. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee uro en 's avonds zes ure, ds. Pol van Vlissingen. Oud-Geref. kerk. 's Voorm. negon ure, 's nam. twee ure en 's avonds 5,15 ure, Leeskerk. Oosterland. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, dr. Weeda; 's nam. twee ure, ds. Waarden- burg van Bruinis.se. Geref. kork. 's Voorm. half tion ure, 's nam. twoo ure en 's avonds half zes ure, de heer Valk van Vlaardingen. Sirjansland. Herv. kerk. 's Voorin, half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Elenbaas. Bruinisse. Herv. kerk. 's-Voorm. half tien ure, ds. Waardenburg. 's nam. twee ure, dr. Weeda. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's av. vijf ure. ds. Taal. 'Geref. Gemeente, 's Voorm. nggen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Roelofsen. Oud-Geref. kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Maandagavond zes ure, ds. Boone (Oudejaars- avondviering). Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's avonds vjjf ure, Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. Tholen. Herv. kerk. Geen opgaaf ontvangen. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Lanting van Buasem. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. St.-Maartensdijk. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Den Oudsten (beide diensten collecte ziekenfonds). Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, LeesKeiK. Poortvliet. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure, de heer De Graaff's avonds zes ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Asch'snam. twee uro, Leeskerk. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Brujjn (H. Avondmaal); 'snam. twee ure, idem (Dankzegging). Scherpenisse. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Steenbeek. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stavenisse. Herv. kerk. 's Voorm. half tien uro en 's nam. twee ure, ds. Kamsteeg. Oud-Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure Leeskerk. St.-Annalan+. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lans (bevestiging van kerkeraadsleden); 's nam. twee ure, idem. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure (Doopsbediening) en \s avonds half zes ure, ds. Makkenze van Tholen. St.-Èilipsland. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Bal. Oud-Geref. kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Ingezonden Stukken. Zaterdag is 't voor de buren Dag van straten, stoepen schuren, Tydig komen meiden, vrouwen, Met hoogopgestroopte mouwen, Met te lange, zwarte rokken Over 't schortlint opgetrokken, Buiten; bezems, emmers, dweilen Ziet men op de stoep verzeilen. Dra klinkt 't klotsen van de klompen, Hoort men 't zweng'len aan de pompen, Die haar 't frissche water geven. Heel de buurt begint te leven! Vlugge meiden kletsen 't water, Onder babb'len en gesnater, Op de steenen; schuren, schrobben, Kleine meiden sukklen, tobben, Smor'len, foet'ren, schelden, smalen Op versleten materialen, Stampen met de bezemstokken, Losstaande in de houten blokken. Dikke schommels, pas van buiten, Werken met de glazenspuiten, Klimmen op de lichte trappen, Wryven met de zeemen lappen Tot de^glazen, dof zoo even, Droog en helder zyn gewreven. Dweilen, plonzend volgezogen, Druipnat 't water uitgetogen Wringen vrouwen, tot ze als slangon Kronk'lend over de armen hangen, Sling'ren ze met wijde beenen, Over geel geschrobde steenen. Binnen hoort men 't looze schellen 'tJott'ren aan de kop'ren bellen. Hermandad komt om het hoekje, Ziet twee beenen en een broekje Voelt het kwetsen van de zeden: Vrouwen, die zoo wulpsch zich kleeden Moeten zedenwetten leeren Met ze te verbaliseeren. Sedert ziet men onze buren 's Zaterdags geen straat meer schuren. Noordgoowk, 26 December 1912. Geachte Redactie Vergun ons in zake geitenlokvereenigingen uw lezers te herinneren, ilat allen, die belang stellen in de volksgezondheid en vooral de geneesheeren in Zeeland, overtuigd zijn, dat de melkverschaffing in arbeidersgezinnen onvol doende is en dat er zeer veel bereikt kan worden, door het kweeken van goed-melkgevende geiten. De zuivelconsulent, clo heer Zwagerman, die zich zooveel moeite geeft ter bereiking van dat doel, verdient zeker de grootste waardeering voor zijn werk voor den kleinen man. Met dank voor de plaatsruimte. J. VMVERDERG, Secretaris Geitenfokvereeniging „Noordgouwe en Omstreken". Dr. L. M. METZ, begunstiger. Aan de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het verslag dei Thool- schr Courant waarin de heer Amsing be weert, dat do heer Wagtho den voorzitter zou geadviseerd hebben, bij voorkomende gelegen heid mij de zaal te laten uitzetten, verzoek ik den heer Amsing dit gezegde van den heer Wagtho waar te maken. Ik, en ook do andere leden van den Raad, hebben deze woorden niet gehoord, zoodat. wanneer de heer Amsing in gebreke bljjft. dit te bewijzen, ik openlijk ver klaar, dat hij een fatale leugen in zijn courant zet. De reden, dat ik den heer Wagtho niet beant woord, is te bekend om daarop nog verder in te gaan. Eu deze reden zal zeker door al mij» medeburgers op hoogen prijs gesteld worden. Met dank voor de plaatsing, UEd. Dn.. ADR. QUIST Pz., lid van den gemeenteraad. Tholen, 24 December 1912. MARKTBERICHTEN. Tlioleu, 24 Dec. Jarige Zeeuwsche tarwe f 8,25 k f 8,75; nieuwe f7,25 k f8,50; haver f 4,50 k i 5,rogge f 6 k f 6,50 wintergerst f' 5,75 k 16,25; aardappelen, blauwe f2 af perH.L.witte f 1,10 4 f 1,40 per H.L.; peren f 0,35 k f 0,45; jutten f k f appelen f0,35 k f 0,45 per 5 L.uien f 0,40 k f 0,50 per 50 K.G.hooi f20 k f25 per 1000 K.G.stroo f 7 a f 11 per 100 bossen; zomergerst f a f per H.L. Rotterdam. 24 Dec. Op de veemarkt waren aangevoerd: 68 paarden, 923 magere en 450 vette runderen, 98 vette en 279 nuchtere kalveren, 648 varkens en 158 biggen. Koeien en ossen 35 a 44 ct., stieren 33 4 37 ct., vette kalveren 50 a 60 ct., varkens 26 4 29 ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 150 4 f 345, kalfkoeien f 155 4 f 355, stieren f 150 4 f 330, pinken f 80 d f 125, vaarzen f 120 it f 190, alles mager vee; biggen f 11 ft f 17, slachtpaarden f 60 A f 140, werk paarden f 200 ft f 300, hitten f 50 f 160. Nuchtere kalveren: fok- f 19 4 f 26, slacht- f 18 «4 f 19. Biggen f 1,50 k f 1,80 per week. De aanvoer van vette runderen was belangrijk minder dan gewoonlijk; do opkomst van slagers eveneenser heerschte een zeer kalme stemming en er was weinig handel. In de afdeeling spoeling werd aanvankelijk niet minder besteed, terwijl voor beslist superieure qualiteit 1 ct. boven noteering werd betaald. De afloop was echter minder gunstig, toen moest tot lagere prijzen verkocht worden. In afwijkende soorten bestond voor Duitschland nog al vraag en werden deze, ofschoon ook niet vlug, tot be hoorlijke prijzen opgeruimd. Stieren beperkt aangevoerd, handel vrij goed, men kocht voor Duitschland tegen flinke prijzen. Vette kalveren met geringer aan voer. Buiten verwachting werden ze vlug verkocht, omdat de eigenlijke Dinsdagsche kalverenmarkt gisteren heeft plaatsgehad. Op de magere markt was betrekkelijk goed aangevoerd. Er was in melk- en kalfkoeien echter minder handel. Toch werden nog boogê prijzen besteed.' Voor jong vee was meer belangstelling. Magere ossen vlug geplaatst. Nuchtere kalveren met veel handel. Er werd voor België druk gekocht en er bestond animo om voor export te koopen. Ze waren duurder dan vorige week. Handel in paarden tamelijk. In biggen ging de verkoop zeer traag. Rotterdamscbe Eieren veiling (in exploitatie bij de V. P. N.) kippeneieren f 5,40 4 f 7,70, eendeneieren f 5,25 4 f 6,05, alles per 100 stuks. Aanvoer 14,563 stuks. Rotterdamscbe Eieren veiliug Weena- plein no. 9 (gedeponeerd handelsmerk R. V.)gegarandeerd versche boender eieren f 5,74 4 f 7,85, dito eendeneioren f 5,05 4 f 5,85, boendereieren van li an delaars: biunenl. f 5,60 4 f 6,70 per 100 stuks. Aanvoer 15,450 eieren. Zeeuivsche Ajuin. Aanvoer circa 5000 balen van alle soorten, mot zeer weinig handel, daar natuurlijk de op hauden zijnde feestdagen den toch reeds zoo slappen toestand slechts verergeren. Eenige kleine partyen gele en bruiue

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 6