Ingezonden Mededeelingen. Brouwershaven, 24 Dec. Gisterenavond gaf de rederijkerskamer „Jacob Cats" alhier wederom een tooneelvoorstelling, die door een belangstellend publiek werd bijgewoond. Na een tyd te hebben stil gelegen is zy weer herrezen en heeft door toetreding van eenige nieuwe leden weer een voor stelling kunnen geven, welke getuigde van ernstige studie, die de hoop doet koesteren, dat zij weer evenals in vroegere jaren, niet alleen aan de bezoekers der uitvoeringen een genoegelyken avond zal verschaffen, doch ook voor hen, die daar aan medewerken een leerschool zyn zal voor het vrijmoedig en tevens met gepastheid optreden voor het publiek. Oosterland. In de vergadering van den gemeenteraad van 20 December j.l. is tot wethouder benoemd, de heer S. de Rijke, die ruim 20 jaar lid van den raad is. Stavenlsse. L.l. Maandagavond ver gaderde in het Hótel Van Kooten alhier de afd. Stavenisse van de Schippers vereniging „Schuttevaer". Aanwezig 24 leden. De yoorzitt^er, de heer A. J. Verstraate, opende de vergadering en heette de leden welkom. De Secretaris, de heer A. G. van lJseldijk, las daarop de notulen der vorige algemeene vergadering, alsmode het jaarverslag over het afgeloopen dienst jaar. Beiden worden onder dankzegging goedgekeurd en vastgesteld. Uit het verslag bleek, dat de 1-jarige afdeeling thans G4 leden en 1 eerelid telt. De voorzitter deed de volgende mede- deelingen 1. Uit het bestuur is als correspondent voor het „Schoolfonds" benoemd de heer Buyze. 2. Tevreden moet men zijn over de resultatenop verschillende adressen verkregen, hoewel één enkel adres aan den gemeenteraad, tot aller spijt, on beantwoord is gebleven. 3. Hij gaf eenige mededeelingen om trent de te maken bankplaats in de haven. 4. Er waren klachten ingekomen over onvoldoende verlichting des nachts van het havenplein. 5. Er worden dikwijls draden enz. in de haven aangetroffen, waarvan de motor- schroeven last en hinder kunnen hebben. G. Het zandplaatje vóór de haven. De meeningen omtrent de al of niet noodzakelijkheid, van diens opruimen waren uiteenloopend. Telkens wanneer iemand er, bij het binnenkomen der haven, last van heeft, zal hij het bestuur hiervan verwittigen, om zoodoende nadere gegevens te hebben. De secretaris zeide, dat het beter was, „den put te dempen vóór dat het kalf verdronken is". 7. Omtrent het feit, dat de stoom- booten somtijds niet aan den steiger te Ooltgensplaat kunnen aanleggen, waren informatiën ingewonnen, maar het bleek, dat. dit slechts zeer sporadisch voor gekomen was, zoodat men de zaak zou laten rusten. De peningmeester, de heer Boomsluiter, deed rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. De ontvangsten hadden bedragen f 118.65 en de uitgaven f 84.05. Goed slot, f 34.09. Onder dankzegging voor het gehoudeh beheer werd de rekening goedgekeurd. Herkozen werden als bestuursleden C. Boomsluiter en D. van Dreunen. Als afgevaardigden naar de Algem. Verg. te Zwolle werden benoemd A. J. Ver straate en A. G. van lJseldijk, en als hun plaatsvervangers C. van 't Ilof en A. de Wit. De heer Buyze gaf een heldere uiteen zetting van het doelhet werken en het streven van het „Schoolfonds voor Schipperskinderen", waarna eenige leden zich tot een jaarlijksche contributie van dat fonds verbonden, in totaal thans reeds f 32.25. Spreker betuigde zijn dank voor den reeds ontvangen steun. Ter tafel kwamen, in verband met de Alg. Verg., de volgende punten: I. Voor stel-DijkmanVergrooting an kerplaats in de richting kerkje Papen- drecht. Daar het Hoofdbestuur reeds aangevraagd heeft die kribben op te ruimen, wordt dit punt afgevoerd. II. IdemAan do „Keersluisbrug" over het kanaal door Walcheren zijn groen en rood gekleurde seinborden, die dik wijls door het achtergroen moeilijk to onderscheiden zijn. Deze zouden door seinballen moeten vervangen worden. Dit punt zal voor de A. V. worden in- diend. III. Idem: Bij het moeten lossen aan de coöp. fabriek te Dinteloord is het vastleggen aan die kleine paaltjes aldaar zeer moeilijk. Wenschelijk was het, dat er voor dat vastleggen meerder grootero palen gezet werden. Dit punt in te dienen. IV. Voorstel-lJseldijkDe kleine vaart heeft er dikwijls last van, dat in de Rotterd. havens de stoombooten met volle kracht doorstooraen. Besloten werd over deze zaak met de Roiterd. afdeeling in correspondentie te treden. V. Voorstel-De Wit: Bij het komen met ledige schepen van Autwerpon aan Ilansweert, mogen de mosselschepen altijd vóór de andere vaartuigen, vóór het inklaren, de sluis binnen. Hierdoor worden andere schepen, die eerst moeten inklaren, achteruitgezet. Wenschelijk is het, dat worde toegepast: „gelijke rechten, gelijke plichten". Reglementswijziging in deze zal verzocht worden. VI. In het Thoolsche gat zyn te weinig „geleidebakens". Aangevraagd zal worden er meerdere te plaatsen. VII. Aangevraagd zal worden op het Bergsche Diep (Bergen-op-Zoom) een gasboei te plaatsen, als zijnde zeer noodig. VIII. Adhaesie zal worden verleend aan een eventueel voorstel-drooglegging Zuiderzee. IX. In overweging wordt gegeven bij Moerdyk aan de Roode Vaart een ander lichtopstand te verkrijgen. X. Onderzocht zal worden of er wij ziging kan gebracht worden in het open stellen der 2 bruggen bij Sluiskil (kanaal Ter NeuzenGent), in verband met den treinenloop. XI. Aan het gemeentebestuur alhier zal verzocht worden om opruiming van den grond aan den nieuwen berm in de haven. Het bestuur werd gemachtigd tot het bespreken onderling van de diverse pun ten, die in de voorloopige algemeene vergadering zullen worden vastgesteld. De voorzitter gaf daarna een relaas van het vele, wat door „Schuttevaer" gedaan is of wordt in het geheele land tot bevordering van handel, scheepvaa# en dus van het algemeen belang. De heer Buijze dankte den voorzitter voor diens leiding der vergadering en voor alles wat hij in het belang dezer zaak doet, waarna de vergadering werd gesloten. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.elke regel meeiT5 Cts. IEr worden geen getuigschriften gepubliceerd voor de I Gebruikers bevelen ze aan hunne vrienden. ZIJ HEVELEN ZICn ZELF AAN. KEfiKNIËÜ W S. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Borsele door ds. J. J. Thomson, te Hoogland. Aangenomen het beroep naar Zwyn- drecht door ds. J. 0. C. Trillaard, te Hendrik-Ido-Ambacht, (vroeger te Scherpenissè. Zonnemalrc. De herstemming voor 4 leden van 't Kiescollege alhier zal plaats hebben op Maandag 30 December a.s., van 122 uur. Kenosse. Tot diaken is benoemd de heer J. Braber Jz. in de plaats van den lieer J. Bienefelt die als zoodanig bedankt heeft. St.-Flllpsland, Alhier zyn herkozen J. Vermaas en M. v. Elsacker, respec tievelijk als ouderling en diaken. Ds. dr. Leendert W. Snyders, reizend predikant der moderne richting in Amerika, is per s.s. „Nieuw Araster dam" der HollandAmerika-Lyn alhier aangekomen, om eenige weken by zyn ouders te Middelburg door te brengen. Daarna zal hy ons land en Engeland bereizen, om voordrachten over zijn werk onder de jeugd te houden. Dr. Snyders spreekt elk jaar tot duizenden kinderen, ter bevordering van de ontwikkeling hunner individualiteit. Geref. Kerk. Drietal te Zierikzee: ds. D. Steenhuis, te IJselmondeds. F. Staal, te Colynsplaat, en ds. A. J. de Boor, te Grypskerk (Öron.) Ds. J. H. Wiersma, pred. te Amster dam (vroeger by de Chr. Geref. gem. ,te Zierikzee) hoopt 15 Jan. a.s. den dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaar by eerstgenoemde gemeente zyn dienstwerk begon. O N lÏKHWIJ S. By het te Utrecht gehouden examen voor diploma ziekenverpleging is o. a. geslaagd mejuffrouw Joh. H. Leeuwe, geb. te Renesse. Landbouw en Veeteelt. Drelselior. Gedurende de laatste bieten campagne is alhier aan de haven aan gevoerd 3.379000 K.G. pulp. Openbare Gemeenteraadsvergadering te T h o I e n, op Maandag'23 Dec., des namidd. te2 ure. Tegenwoordig zyn alle leden. Voorzitter de burgemeester M. G. van Stapele. Na lezing der notulen wenscht de heer Wagtho op te merken, dat de redactie de notulen niet juist weergeeft datgene wat de heer Quist gezegd heeft bij de destijds gehouden rondvraag. Hij dringt bij den voorzitter aan, om, als wannoer de heer Quist weer zoo eens uitvalt, hem dan het woord te ontnemen, of anderzins op hem toe te passen datgene wat hij de voorzitter dan mocht noodig achten. De voorzitter geen antwoord gevende op hetgeen de heer Wagtho heeft aan bevolen, verklaart na rondvraag de notulen voor goedgekeurd, waarop dezelve worden geteekend. Vooraleer tot de behandeling der ingekomen stukken wordt overgegaan, zegt de voorzitter, dat de gemeentebode Narebout hem heeft meegedeeld, dat zyn eenige dochter binnenkort in het huwelyk wenscht te treden, en dat het voor nemen bestaat, zoo de raad hier tegen geen bezwaar heeft, dat zyn aanstaande schoonzoon dan by hem komt inwonen. De heer Wagtho wenscht enkel te vragen wie de aanstaande schoonzoon is, waarop door den voorzitter de des betreffende persoon wordt aangewezen. Niemand der leden vraagt meer het woord, waarop met algemeene stemmen dit verzoek wordt ingewilligd. Onder de ingekomen stukken be- hooren 1°. Missieve van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het Raads besluit, tot het geven van grond in erfpacht aan J. Schot. 2°. Missieve van Gedep. Staten houdende goedkeuring der begrooting voor 1913. 3°. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 4". Wordt gelezen een verzoekschrift van den kerkeraad der geref. gemeente, om van den gemeenteraad goedkeuring te verkrijgen op zyn verzoek, om van gemeentewege in de nabijheid van zyn kerkgebouw te plaatsen een urinoir. De voorzitter zegt., dat hij eenigszins de billijkheid van dit verzoek moet be pleiten en raadt de leden aan om zich zelf te overtuigen, waar de geschiksto plaats is. Hij, de voorzitter, meent, dat of tegen het huis van Van Weel of in de omgeving der woning van H. Corne- lisse de plaats zou kunnen, gevonden worden. Wordt besloten het verzoek tot de volgende vergadering aan te houden. 5". Wordt gelezen een schrijven der Oester-Maatschappy „Bona Fides", met verzoek, om het vrij gekomene stukje grond achter het veerhuis in huur van de gemeente te mogen ontvangen. Daar omtrent wenscht zy voorwaarden en huurprijs van den gemeenteraad te vernemen. De heer Kegge acht het beste dat Bona Fides voor denzelfden prys den grond inhuurt evenals andere gemeente grond, die in erfpacht wordt gegeven. Ook de voorzitter stemt dit toe. De heer Quist acht het goed, dat Bona Fides per M2. betaalt 8 cent, doch dat met den veerman hierin een uitzondering zal worden gemaakt, zoodat die zijn benoodigden grond niet per M\ inhuurt, maar gelyk dit te voren de gewoonte was. De heer Wagtho informeert naar den optegeven termyn. De voorzitter zegt, dat de gemeente met 3 tuaanden opzegging altyd den grond kan vrij krijgen. De heer Moelker wenscht het voorstel van den heer Quist te steuneu. Werkelijk door de goedwilligheid van den veerman is Bona Fides in staat daar nu grond te krijgen. En daar het nu maar over enkele centen gaat, zoo wenscht hy ook, dat de veerman zyn benoodigden grond op de oude voorwaarden mag inhuren. Daarop wordt na korte bespreking bepaald, dat de veerman f2 zal betalen en Bona Fidek S per M'-\ Met algeraeeno stemmen wordt hiertoe be sloten. Wordt gelezen een schryven van de gezondheidscommissie, waarin den ge meenteraad wordt aanbevolen over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de woning van vrouw Kaan. De voorzitter zegt dat de gezondheids commissie gehouden is aan de wet, en doordat de gemeenteraad in de laatste vergadering beslistte om de woning niet meer te herstellen, sprak het van zelf, dat dit verzoek moest inkomen. Wenscht de vergadering evenwel op het genomen besluit terug te komen, zoo behoeft misschien de woning niet onbewoonbaar verklaard te worden. Doch wenscht de vergadering deze zaak te bestendigen. Zoo zal moeten worden besloten tot onbewoorbaarverklaring. Na korte toelichting door den heer Van Vredenburg wordt daarop met> 10 stemmen besloten tot onbewoonbaar- verklaring. Tegen de heer Hollestelle. Wordt gelezen een dankbetuiging van de commissie voor 1913 te Middelburg, waarvoor in de vorige vergadering f 15 subsidie bestemd was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen een schryven van de vereeniging weegbrug „Vooruitgang" te Tholen met verzoek, om aan de bascule op de haven een ijzeren hek te mogen plaatsen. De voorzitter zegt, dat tegen dit ver zoek zeker geen bezwaar zal bestaan. De bedoeling is om op dezelfde manier als aan de weegbrug „Eendracht" zoom hek te plaatsen. Zonder discussie wordt dit verzoek met algemeene stemmen goedgekeurd. Af- en overschrijving wordt verleend op de begrooting 1912. De heer Van Vredenburg wenscht te vernemen of de voorzitter in deze ver gadering van plan is de stukken betreffende de overbrugging te be handelen. De voorzitter vraagt, welke stukken de heer Van Vredenburg bedoelt, daar hij niet weet, welke stukken spreker op het oog heelt. De héér Van Vredenburch zegt, de stukken betreffende de overbrugging, met het stuk van een ingenieur. De voorzitter zegt van een ingenieur niets af te weten. Er is, zegt de voor zitter, in de laatste vergadering besloten, om al de stukken, die er zyn en nog zullen komen betreffende de overbrugging byeen te vergaren, die te laten circuleeren by de leden, en dan in openbare zitting te doen behandelen. De heer Van Vredenburch zegt,, dat hy verwacht had in deze vergadering met de overbrugging wat nader te komen, doch ziet nog steeds, dat door burgem. en weth. geen voortgang met de zaak gemaakt wordt. Daar al de inwoners der gemeente, ja zelfs bijna het geheele eiland groot belang hebben bij de totstandkoming eener brug, zien wij als het ware, dat de zaken door burgem. en weth. sleepende worden gehouden, ja als het ware verschoven worden. Dit is voor de vooruitstrevende bewoners der gemeente en van ons eiland niet bemoedigend, te meer daar. bijna dag op dag in de couranten over de brug alhier geschreven wordt. Deze houding bevreemdt spreker zeer en daar hij veronderstelt, dat de voor zitter ook al die courantenberichten leest, kan hy de houding, die het Dagelyksch Bestuur hier aanneemt, niet verklaren. Ziet, zegt spreker, naar Nijmegen, Deventer en Haarlem, waar de zaak der overbrugging aan een raadscommissie werd opgedragen, wat gunstige resultaten daar heeft opgeleverd. Waarom zou ook hier een dusdanige commissie niet even goed kunnen worden in het leven geroepen. Spreker wenscht het voor stel te doendat de Raad overga tot instelling eener commissie, die de plannen der overbrugging in verdere uitwerking brengt. De voorzitter zegt, dat hij deze vergadering niet heeft gehouden met het oog op de plannen der overbrugging. Burgem. en Weth. zijn daar heelemaal niet op voorbereid. Wat de heer Van Vredenburch aanvoerde over couranten berichten en over ingezonden requesten, moet hij erkennen, ook al die berichten te hebben gelezen. Doch aan couranten berichten hecht hy minder waarde, omdat ze in den regel niet vry zijn van eenzijdigheid. Ook het ingezonden request beschouwt de voorzitter als zoodanig, zoodat, wanneer ieder der onderteekenaars tengevolge der over brugging, het dubbele van zyn belasting zou moeten betalen, zy gaarne allen hun handteekeningen zouden terug vragen. Wat betreft het instellen eener commissie moet hij den Raad adviseeren, daarin met het voorstel-Van Vredenburch niet mee te gaan. Hoewel ongaarne, wil hij nu tegen de vele aanvallen wel. verklaren, dat hy is vóór overbrugging, zoodra uit de plannen mocht blyken, dat het voor de gemeenten van Tholen zal wezen een stap in de goede richting tot hare verdere ontwikkeling. Doch mocht het blijken, dat door-de'over brugging de gemeente Tholen op een last kwam te staan, voor haar onhoud baar, zou hij dit achten als één der grootste rampen, die ons ooit zou kunnen treffen, zoo zou hy ook met een gerust geweten, zyne stem tegen de over brugging uitbrengen. (Applaus). Wethouder Hollestelle wenscht ook een enkel woord te spreken, en zegt dat hij liet met den heer Van Vreden- burgh niet eens is. Wanneer wij willen geraken tot overbrugging, dient zulks uit te gaan van Burgem. en Weth. dezer gemeente. Nu by deze gelegenheid wil spreker niet in alle bizonderheden betreffende eone overbrugging treden. Spreker meent dat niemand beter dan Burgem. en Weth. eener gemeente in staat zyn om al de werkzaamheden voor de brugaangelegenheden te be spreken. En waarvoor nu weer een commissie te benoemen, daar er reeds aanwezig is eene Veercoymnssie. Het spreekt toch van zelf, dat Burgem. en Weth. eerst met die commissie in overleg zouden dienen te treden. Wat is er niet een overleg noodig over deze ver schillende vraagstukken. Wat tal van bezwaren moeten er niet onder de oogen gezien worden. Welnu al deze aan gelegenheden (spreker zal zich nu niet verder in al do verschillende details verdiepen) kunnen door Burgem. en Weth. in overleg met de Veercoramissie geregeld worden. Daarom acht spreker het ook niet gewenscht nogmaals over te gaan tot het instellen eener bizondere commissie. Wil de raad een plan voor de overbrugging, het zal Burgem. en Weth. aangenaam zyn, hoe eerder hoe liever dit te ontvangen. De heer Wagtho is het eens met den heer Hollestelle, en meent ook dat Burgem. en Weth. de aangewezen personen zijn voor die opdracht. Doch daar de" heer Hollestelle zegt niet in details te kunnen treden, zoo vreest hij dat de zaak zeer langzaam voortgang zal hebben. Het plan der overbrugging eischt voortgang. Sinds 1864 zijn wc reeds aan het praten over de brug. De tyd is daar, om nu eindelijk handelend op te treden. De heer Van der Stel meent dat ge wacht wordt op het plan van den heer Verlinde, doch daar dit nog niet is ingekomen, gaat het moeilyk dat de raad aan Burgem. en Weth. nu de opdracht geve. Is dit plan uitgekomen, welnu misschien zijn we dan een heelen stap verder op den weg, en kunnen dan handelend optreden. De heer Van Vredenburgh staat verwonderd, dat de voorzitter, hoewel zich in beginsel nu verklaard hebbende, zoo weinig waarde hecht aan couranten-berichten, daar toch in de couranten duidelijk is om schreven, dat de gemeente Nijmegen, hoewel groote subsidies genietende van Rijk en Provincie, de heffing op haar buig raag behouden. Welnu als wy hier op dezelfde manier konden slagen met de overbrugging, wat waren wij dan niet een grooten stap vooruit. De voorzitter zegt dat het beginsel tot overbrugging allereerst is uitgegaan van de Kamer van Koophandel te Bergen- op-Zoom. Toen is de overbrugging in handen gesteld eener commissie, die ten slotte rapporteerde wegens de hooge kosten de zaak niet aan te durven. Is het dan nu niet het beste om al deze nieuwere stukken byeen te vergaren, en in Januari een vergadering te houden, om over de brugplannen te spreken? Dit voorstel van Burgem. en Weth. wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Daarop wordt met algemeene stemmen besloten verlenging te geven aan eene onbewoonbaar verklaarde woning in de Oudelandsche straat. Een verhooging der leening voor het aankoopen van pand en het bouwen eener veldwachterswoning met f 376 wordt goedgekeurd, zynde de leening daardoor gebracht op f 4675. Hierop houdt de voorzitter de rond vraag. De heer Quist wenscht op te merken, dat hij indertijd eens gesproken heeft voor de bewoners der Boschstraat aan den nieuwen molen, om een uitgang te verkrygen door de Plantage. Met een paar stronken te verwijderen waren de menschen geholpen geweest, en nu nog steeds staat die hooge afheining hun in den weg. Het heeft hem dus niet geholpen. Nu laatst sprak hij weer over een omnibus, die de straat verspert het heeft ook niet geholpen. De voorzitter verzocht den heer Quist geen oude koeien uit de sloot te halen. De heer Quist zegt, laat mij maar doorspreken voorzitter, want nu doet zich het geval voor, dat de Thoolsche Bouwvereeniging by haar terrein, waar zy bouwt, de geheele Plantage vernielt en stuk loopt. Het zou mij zeer aan genaam zijn, dat daar wat beter de hand aan gehouden wordt. De voorzitter zegt, dat de Bouw vereeniging nog niet klaar is met het bouwen, maar dat zal getracht worden van de zijde der Bouwvereeniging mede werking in het opknappen dér omgeving té verkrijgen. De heer Noske heeft een opmerking over het slechte gas. Vescheidene lantaarns branden des avonds niet, vele kousjes zyn stuk, en daar de gemeente voor de verlichting nog al aardig be taalt, meent hy, dat op deze dingen wel eens mag gelet worden. De heer Wagemaker zegt dezelfde klacht te hebben, maar daar de heer Noske hem nu het gras voor de voeten wegmaait, sluit hij zich gaarne by de geuitte klacht aan. Do heer Wagtho wenscht naar aaa- leiding dezer klachten den voorzitter te vragen, wie het toezicht heeft op het houden der lantaarns. Ily meent, dat er wel jongens zijn, die in de palen durven klimmen, en zoo de lantaarns uittrekken, en ook de kousjes vernielen. De voorzitter zegt, dat hy meent, dat de politie toezicht moet houden op de lantaarns, en dus van zelf op het ver nielen der kousjes, en op het al of niet branden. Hy, de voorzitter, zal do aan dacht der politie hierop vestigen. De heer Moelker verrtam gaarne of de rao'dder uit een sloot aan de Oude-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 2