ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 23 December 1912. Eerste Blad. RECLAMES. B ERICH T. Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaars=Collecte. LICHT! (Z icrikzecsche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland,' verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9329. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrgdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit. nummer bestaat uit drie bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op a.s. Nieuw- jaar wordt de aandacht der lezers weder gevestigd op de goedkoope aanbieding van Naamkaartjes door de Drukkerij R. W. J. OCHTMAN, Appelmarkt, alhier. Wegens het KERSTFEEST zal de Nieuwsbode op aa-.staanden Woensdag niet worden uitgegeven. Zij. die zich met I lanuari a.s op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. i. De LOOZE Ir. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1913 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen dal dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, Sint- FHlipsland, Noord- en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Dinsdag .11 December uiterlijk des namiddags 8 uur. De Directie. Verpachting Gemeente-Eigendommen De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ven Zikhikzek herinneren de pachters der landerijen, grasmaaiingen en ettingen en der visscherijen van de gemeente, dat de onkosten der verpachting, ingevolge de voorwaarden, vóór den 28 December a.s. ter Gemeente-Secretarie moeten zijn betaald. Zierikzee, den 21 December 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. .TAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER -n WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat. ter verlichting van den nood der armen, op Zaterdag den 28 December, e.k., des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen, en verbieden aan alle behoeftigen om op 1 Januari eerstkomende aan de woningen der ingezeten rond te gaan, om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wcnschen, te bedelen. Zij noodigen de ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen die ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeke hen op den 28 December e.k. milde bijdragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich voorstelt. Zierikzee, den 28 December 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris! Donkere dagen met grauwe luchten. Grijze nevels over akker, veld en bosch. De natuur in een ernstig stilzwygen En ons gemoedsleven onder den indruk van die grauwheid en die stilzwygend- heid. Wij gevoelen het? dat wy staan aan den vooravond van een groot gebeuren. Met groot verlangen zien wij die toe komst tegen, want wy weten het aan de orde en de regelmaat in het groot geheel der dingen, 'dat wij staan aan den vooravond van een geboorte van een nieuw leven. Een nieuw licht zal te voorschyn komen uit den sohool der duisternis. Innig zijn wy .daarva-.i overtuigd, dat dat licht zal komen, bet licht der her leving in de Natuur!. En als van ouds zal de mensch met vreugde begroeten de herryzenis der Zon aan het uitspansel; eiken dag nieuwe hoop en nieuwen moed brengende aan het raenschenhart, omdat zij inhoudt de belofte aan een komende lente met teeder malsch groen, nieuwe^ zomerweelde en herfstvoldragenheid. Was het wonder, dfct reeds de oude volken uiting gaven aan hun blijdschap met do geboorte van Jat nieuwe Licht, door het ontsteken van-een reusachtigen boomtronk, in welks' gloed zij zich koesterden, dansende en zingende rondom het vuur, ontstoken ter eere van de nieuwe Zon? Nog wel waren de Jagen kort en de nachten lang, maar allengs zou de Zon hooger aan den hemel staan, de dagen langer en de nachten voortdurend korter worden. Jubel heerschte in de harten dezer natuurmonschen. En wij? Hoewel ontgroeid aan de levens- en wereldbeschouwing van dat verre voor geslacht, ontsteken ook wij nog de vreugdelichten aan den altijd groenen boom, waarmede wij op het Kerstfeest ons huisvertrek sieren. Dit symbool, vooral bij onze oostelyke naburen inheemsch en zoo geliefd, heeft gaandeweg ook by ons meer en meer sympathie gevonden. Als symbool, maar van dieper be- teekenis dan bij onze voorvaderen, die alleen het stoffelyk licht begroetten en vereerden. Voor de Christenen is hij het zinne beeld van het „Licht der Wereld", ge boren in den donkeren stal van Betlehem, en gekomen om gelukkig te maken wat ongelukkig was. Het is wel merkwaardig, dat van de stichters van alle groote wereldgods diensten wordt verhaald, dat zy, verwekt door den Heiligen Geest, hetzij dan ook onder een andere benaming, geboren werden in een hol, of andere donkere ruimte. En voor wie niet aan de oppervlakte der dingen blijft hangen, maar tot de kern en het wezen weet door te dringen ziet in al deze voorstellingen een heerlyke schoonheidsgedachte. Ook het inenschenhart is nog altyd zulk een duistere ruimte, waarin het voor ons zelf nog dikwijls zoo moeilyk is den weg te vinden. Duisternis heerscht nog in de harten van zoovelen; dat gevoelen wy, als wij hun doen en laten slechts toetsen aan de eerste eischen van raenschenliefde. En wanneer wij op het wereldtooneel rondom ons zien, blijkt het dan niet, dat nog duizenden bij duizenden in de zwartste donkerheid ronddolen, die niet het minste besef hebben van de groote verantwoordelykheid, die op hen rust? Als dit anders was, zou het immers tot de onmogelijkheden behooren, dat zooveel ongerechtigheid, ja zelfsmenschen moord kon gepleegd worden en dat nog wel op zulke groote schaal, als nog onlangs is geschied. En de Hemel weet, wat nog meer te wachten staat. Nog is het Licht, dat in Betleheras stal geboren werd zoo weinig in de wereld doorgedrongen. Millioenen, zich noemende naar dat Gods-kind, die telkenjare op Diens jaarfeest met den mond den lof bezingen van Hem, wiens naamdragers zij willen heeten, wandelen nog in het diepste duister rond. Omdat, het Goddelyk Licht, den Christusgeest nog niet in hun hart gewekt en geboren is. Omdat zy zich tengevolge daarvan nog niet bewust zyn geworden van hun kindschap des Eeuwigen en van de Eenheid van alle menschen, en de keten niet gevoelen, welke hen met deze als Broeders, als kinderen van éénen Oorsprong te zamen bindt. Eerst als dkt bewustzyn tot allen zal zyn doorgedrongen, als wy allen met oprechtheid kunnen getuigen, Diep in ons. daar is het Licht geboren. Daar is het nieuwe Leven opgestaan. En Liefdestemmen doen haar klank daar hooren, dan eerst zal in waarheid komen „Vrede op aarde m menschen welbehagen". Maar om tot dien heilstaat te komen, moet uit ons binnenste worden wegge rukt alle zelfzucht, alle hoogmoed, alle haat, alles wat uitsluitend zinnelijk genot beoogt. Vry moeten wij worden van jaloersch- heid en achterdochtlos moeten wij ons maken van de strikken van leugen en laster, van drogredenen, van ongeloof en bygeloof. Doch „Het Licht schynt in de Duisternis". Wie met aandacht volgt de geestelyke stroomingen van den laatsten tyd; wie opmerkt, dat tal van „klacht- en -stof aanbidders van voorheen met den raeesten ernst streven naar verdieping van levensbesef, naar verreining van hart en vergeestelijking van levens opvatting, die wordt versterkt in de overtuiging dat betere tijden zullen aanbreken. En in weerwil van het drama, dat in het oosten van Europa zoo pas is afgespeeld, ziet ons oog nog een ander lichtpunt aan den donkeren hemel. Een kern der natiën is ontwaakt, en de invloed die daarvan uitgaat zkl zich doen gelden by hen, die thans in hoog heid gezeten, onraeedoogend hebben durven beschikken over leven en dood van duizenden menschenkinderen. Wy gelooven in de eindelijke zegepraal van het goede over het booze, van de overwinning van het Licht over de Duisternis. Wy gelooven aan een ge reinigde raen8chenwereld der toekomst en zeggen met Da Costa: Aiin den eindpaal van de tijden Ziet ons oog den geest van 't kwnad Moegeworsteld en ontwapend. Tot geen afval meer in staat. Als de Heere God in alles En in allen, alles is, Zal het licht zijn eeuwig licht zijn, Licht uit Licht in duisternis. v. V. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 20 Dec. De N. V. de Concertzaal" stelde ons hedenavond in de gelegenheid, de kennismaking met de Heeren Kindier en de Vogel te hernieuwen. Over hun concert niets dan lof. Beide kuntenaars toonden ook ditmaal weer, dat ze hunne instrumenten volkomen beheerschen. en dat ze het schoone, het innige der uitgevoerde muziekstukken geheel en al tot hun recht weten te brengen. Het publiek toonde zich zeer dankbaar, en de hulde, die het telkens bracht, was even oprecht als eerlyk verdiend, 't Programma, mooi in stijl gehouden, bevatte in de eerste afdeeling hoofdzakelijk ernstige, in de tweede meer romantische muziek. De nos. voor ensemble spel (de sonate op. 69 van Beethoven en de Andante raolto tran- quillo uit die van Grieg) werden werkelijk schitterend gespeeld en voldeden aan de hoogste eischen. Ook in zijn solonos. hebben we den heer Kindier oprecht bewonderd. Zyn kunst is aandoenlijk schoon. Welke een stemming wist hy te leggen in het Avondlied van Schumann en welk een wondervolle techniek sprak er uit de Tarantella van Poppo en de Staccato Caprice von Vogrich! Een virtuoos op zijn instrument toonde zich de heer de Vogel ook ditmaal. Met veel gevoel en bizonder schoone voordracht en bovendien met een gemak en eene beheersching, die weldadig aan deden, werden de technisch hooge eischen stellende werken uitgevoerd, zyn attoucheraent is inderdaad volmaakt. Beide toonkunstenaars lieten zich nog tot een toegiftje overhalen. De heer Kindier speelde de. Gavotte van Méhul, waarmede hy by de vorige gelegenheid ook^zooveel succes oogstte, en van den heer de Vogel kregen we nog de e-raol wals van Chopin. Alles byeen een schoone avond 1 Door Burgem. en Weth. dezer gemeente is aan den heer M. T. Jacobi, met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ont slag verleend als bewaarder van het buskruit-raagazyn in de Nobelpoort alhier, daar met dien datum geen buskruit of patronen in dat gebouw meer mogen worden geborgen. Deze betrekking werd sedert ruim een halve eeuw door de familie Jacobi (vader en zoon) vervuld. Zaterdag vergaderde in het „Huis van Nassau" de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. De voorzitter, de heer Hocke Hoogen- boom, opende de vergadering. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer M. O. Mulock Houwer, werd ter tafel gebracht de. begrooting, die werd vastgesteld, met dien verstande, dat een nadere begrooting voor de in 1913 te dezer stede te houden Landbouwtentoonstelling, zal worden ingediend. Vervolgens kwam aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden. Van den penningmeester, den heer D. Hocke was een schrijven ingekomen, dat hij wegens den ongun- stigen staat van zijn gezondheid niet meer voor bestuurslid wenscht in aan merking te komen. De voorzitter bracht hulde aan de groote verdiensten van den heer D. Hocke, die opvolgend den heer M. C. de Crane als penningmeester der Afdeeling, gedurende 21 jaren zijn functie met groote nauwkeurigheid en nauw gezetheid heeft waargenomen. In zijn plaats werd tot penningmeester gekozen de heer J. Geluk van Schuddebeurs, terwijl de periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren H. A. Vis en J. W. van Oeveren, als zoodanig herkozen werden. De heer D. Hocke werd tot eerelid der Afdeeling benoemd. De heer F. Koopman betoogde de wenschelijkheid, dat vanwege de Maat schappij een rechtskundig adviseur be noemd werd in zake geschillen over de arbeidswet. Het Bestuur zal dien wenscb aan het hoofdbestuur kenbaar maken, en tevens een rechtsgeleerde uitvaardigen, om dit onderwerp in de Afdeeling te behandelen. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Op de aanbevelingslijst voor rechter by de arr.-rechtbank te Asseii zijn ge plaatst mrs. dr. G. Doornbos, advocaat te Assen; J. Prikken, rechter te Zierikzee; Tj. Sleeswijk, kantonrechter te Bolsward. Benoemd tot voorzitter van het bestuur der Waterkeering van den cal. Vlietepolder, de heer G. Israël, te Wissekerke. Aan den loodsschipper le kl., P. Verheul, te Vlissipgen, is met 1 Jan. a.s. eervol ontslag uit den loodsdienst verleend. Met denzelfden datum is benoemd tot loodsschipper le klasse, de zeeloods W. Vader Jr. Dreischor. Vorige week gaf de be kende Vereeuiging tot Nut en Genoegen" alhier, baar eersten avond in dit seizoen. De heer J. Pattist van IJzendijke, die als spreker optrad, had tot onderwerp van zijn rede gekozen, het beroemde, met den Nobelprijs bekroonde boek „Hilli- genlei", van den Deenschen schrijver G. Frenssen. Schoon de bespreking van een zoo omvangrijk werk slechts op beknopte wijze kon geschieden, kregen wij toch op heldere wijze eenigen indruk, van den op letterkundig gebied zoo schoonen en eenigen vorm, waarin dit werk is ge schreven. Een werk, behandelende het gods dienstig en maatschappelijk leven der menschheid, van de vroegste tijden tot op heden en getoetst aan de schoone en eenvoudige leer, die Jezus door zijn leven en werken verkondigde. Mogelijk, dat de radicale wijze, waarop een en ander is beschreven, aan enkelen aanstoot gaf omdat zij er terecht in zngen, een veroordeeling van zoo velerlei kerkelijk- en godsdienstig leven van onzen tijd. Maar niettemin waren wij het eens met den voorzitter, toen deze tot besluit een eenvoudig woord van dank bracht aan den spreker voor zijn mooie, maar zeker ook alle aandacht eischende rede. (Niet van onzen gewonen corres pondent). r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1