ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 20 December 1912. Cacao VAN HOUTEN'S E^e r s t e Blad. STAALT DE SPIEREN Nieuwjaarswenschen. Jaarwisseling. NIEUWSTIJDINGEN. (Z icrikzeesche Cour ti n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland^ verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9328. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. «-TSOafSTiaini - K I BERICHT. Wegens het KERSTFEEST zal de Nieuwsbode op aanstaanden Woensdag niet worden uitgegeven. Zij. die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents èt contant in ons blad worden opgenomen. Hel no. van 1 Januari 1913 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, Sint- Filipsland, Noord- en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der adverlentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Dinsdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. De Directie. De DIRECTEUR van het Postkantoor maakt bekend, dat op 1 .Januari het kantoor zal zyn opengesteld voor het publiek als op werkdagen. Postwissel- en kwitantiezaken zullen op dien dag niet worden behandeld, terwijl geen postpakketten ter verzending worden aangenomen. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de stukken, welke men op 1 Januari wenscht te zien uitgereikt, over de geheele adreszyde behooren te worden voorzien van twee schuingekruiste strepen. Deze stukken moeten zooveel mogelyk op 26, 27 en 28 December ter post worden bezorgd. N.B. Om in het binnenlandsch verkeer voor 1 cent te kunnen worden verzonden mag op „prentkaarten", behalve het adres, niet anders worden geschreven dan de naam, de woonplaats en het beroep van den afzender en de dag der afzending. Op „visitekaartjes" mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aan geduid als: „ra. g.", „p. f." en dergelijken. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, brengen ter kennis dat, ter voldoening aan artikel 26 alinea 3 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), eene Commissie uit het college van Gedeputeerde Staten dezer provincie op Zaterdag 1 Januari 1913, des voormiddags te 11 uur, ten Raadhuize dezer gemeente, zitting zal houden tot het aanhooren van de bezwaren van belanghebbenden tegen de door het Departement van Oorlog voorgenomen op richting eener bergplaats voor patroneu, in het achtergebouw van het Huis van Bewaring, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie A no. 1347, en gelegen aan de Hooge Molen straat alhier. Zierikzee, den 19 December 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Balkan-oorlog. Belgrado, 16 Dec. De Politika meldt, dat de waaide van den door do Serviërs veroverden buit byna 100 millioen bedraagt. Salonikl, 17 Dec. Eindelyk komen nadere berichten binnen over den toe stand te Kavalla. Volgens deze berichten zijn 20.000 Mohammedaansche vluchte lingen op bevel van het Bulgaarsche bestuur naar hunne dorpen teruggezonden. Op de terugreis zyn zy echter door de Bulgaarsche troepen aangevallen en tot op een derde neergesabeld. Eenige ryke kooplieden konden zich redden. Reizigers die Saloniki binnenkwamen, vertellen, dat de straten met lyken overdekt lagen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 20 Dec. Men heeft het doen voorkomen, dat onze afgevaardigde, mr. Patijn, die, zooals alle liberale kamerleden, een beslist voorstander van het beginsel van staatspensionneering voor de ouden van dagen is, de kosten daarvan zou willen bestrijden door een pensioensbelastin^ van f 1,50 in het jaar,- te dragen detor een ieder, hij zij rijk of arm. Dit is beslist onjuist. Want vooreerst is van een pensioens belasting eerst sprake, wanneer geen andere middelen te vinden zijn, waarmede de kosten der staatspensionneering gedekt kunnen worden. En ten tweede, gesteld dat men tot heffing eener pensioens-belasting moest overgaan, teneinde de uitgaven voor de staatspensionneering te helpen bestrijden, dan zou men zeker hen vrijstellen, die men om hun economischen toestand niet belasten mag. Dit blijkt duidelijk uit de rede, die mr. Patijn in de Kamer zitting van 11 December gehouden beeft. Hij zeide toen o. a. „Ik ontmoet hier den heer Schaper, „die mij heeft aangehaald, zeggende, „dat ik wilde komen met een pensioens- „belasting. Ik heb mij daarover een „interruptie veroorloofd, naar aanleiding „waarvan ik even het volgende uit „mijn rede wil voorlezeu Of nu een zoodanige heffing „noodig zou zijndaaromtrent kan „geloof ik, niemand eenige voorspelling „wagen. Dit hangt er geheel van af, „hoe het met onze staatsfinanciën zal „loopen. Het is een vraagstuk voor de „toekomst, of men het met of zonder „een zoodanige belasting kan financieren. „En hoe het met die staatsfinanciën „zal loopen, kunnen wij geen van allen „voorspellen, de heer Treub niet, ik „niet, en niemand. „Wanneer de heer Schaper mij weêr „wil citeeren, dan hoop ik, dat hij dat „zal willen doen met volledige vermelding „van wat ik gezegd heb. „Overigens is bekend, dat onzerzijds „steeds op den voorgrond gesteld is, dat „wellicht een deel van de kosten van „de staatspensionneering door een speciale „pensioensbelasting zou moeten worden „gedekt. „Overbodig liier aan toe te voegen, „dat by die belasting als by alle „andere directe belastingen zekere „minima van Inkomsten zouden moeten „worden vrijgesteld". Gisterenavond vergaderde in het „Huis van Nassau" de Neutrale Midden- standsvereeniging. De heer W. P. van Pagé, opende de vergadering, die jammer genoeg slechts schaars bezet was. De secretaris, de heer J. A. van der Valk, las de notulen. De voorzitter deelde mede, dat een schrgven was ingekomen van de Katho lieke Middenstandsvereeniging De Hanze alhier, beoogend samenwerking in zake sluiting der winkels, des Zondags, en des avonds om negen uur. De winkelsluiting des avonds om 9 uur, vond zoowel voor- als tegen standers. Het voor en tegen werd uitvoerig besproken. Resultaat der be spreking was, dat de vergadering zich met 28 stemmen tegen winkelsluiting om 9 uur 's avonds verklaarde. Zes leden stemden er voor. Wat de winkelsluiting op Zondag betreft, ook deze aangelegenheid lokte een langdurige discussie uit, waarvan de slotsom was, dat veertien leden zich er vóór verklaarden, terwijl 19 er tegen waren. Op het drukkende van de plakzegel- wet op den middenstand werd door één der leden gewezen. Het bestuur zal daaraan zgn aandacht wgden. De door het bestuur voorgestelde reglementswijzigingen werden goed gekeurd. Besloten werd voor de ontvangst van iederen spreker voortaan tien gulden beschikbaar te stellen. Een adres zal wederom tot Prov. Staten gericht worden, waarin verzocht zal worden de booten van hier op Middelburg tot Vlissingen te doen doorgaan. Verschillende voorstellen van leden, zullen in een volgende vergadering een punt van bespreking uitmaken. Hierop sloot de voorzitter de ver gadering. Te betreuren valt het, dat deze alles zins belangryke vergadering niet drukker bezocht was. Te hopen is het, dat deze klacht in het vervolg niet behoeft geuit te worden. Hedenmorgen had een landbouwers knecht, bij den landbouwer v. Schelven, Oudeweg, in dienst, het ongeluk met één zijner handen in een in beweging zijnde snijmachine te geraken, waardoor zgn hand ernstig verwond werd. Genees kundige hulp moest worden verleend. Het rijnschip „3 Gebroeders", kapt. Dolk, dat in den avond van 11 dezer in de haven alhier is gebroken, is hedenmorgen, na eenige voorloopige herstelling, naar Rotterdam opgesleept ter volledige reparatie. Bij Kon. Besluit is tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen VIietepolder benoemd de heer G. Israël te Wissenkerke. Een keurigen artistieken wand- kalender ontvingen wij van W. M. H. Muller Co., die den dagelijkschen dienst van RotterdamLonden exploiteeren. Wij hadden het genoegen Woensdag avond een oud-bekende van het Zierik- zeescho publiek op het podium in de Concertzaal alhier te zien. De heer Henri Dekking toch had aan de uitnoodiging van het Departement Zierikzee der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" om hier een voordrachtavond te houden, bereidwillig gevolg gegeven. Op het programma stond vermeld, dat hij voor eerst zou ten beste geven „De groote vlucht"een satiriek blijspel in vier bedrijven van Herman Heyermans. Dit met veel- talent geschreven blijspel bracht de lachspieren van het talrijke publiek dikwerf in beweging. Wij weten niet, wat wij in den heer Dekking meer moeten bewonderen, zijn uitnemende voordracht, of zijn stalen geheugen. Na de pauze kregen wij van hem te hooren de mooie rede, die Socrates tot de Jury van Athene heeft gehouden, nadat deze hem tot het ledigen van den giftbeker veroordeeld had. En tot slot droeg hij voor „Aleid", een fragment uit een onafgewerkt blijspel van Multatuli. Het publiek gaf door een levendig applaus te kennen, dat het geestelijk een genotvollen avond gesmaakt had. Westscliouwen, 19 Dec. Op het strand alhier is aangespoeld een iepenhouten sloep, lang 7 M. en breed 2 M., buiten werks geel geverfd met zwarten rand, en binnen rood. Er staat geen naam op. Bruinlsse, 18 Dec. Heden werd het stoffelijk overschot van den heer W. Okkerse Hz. aan den killen schoot der aarde toevertrouwd. De overledene was een groot liefhebber van den zang en had zeer veel muziekkennis. Gedurende eene lange reeks van jaren was hij dan ook directeur der gemengde zang vereen iging „Eüphonia", en zeer velen hebben onder zijne leiding den zang beoefend. Nog maar een paar jaar geleden had hij die betrekking neder- gelegd en was hem bij het scheidon de eervolle titel van Eere-directeur ge schonken. De leden der vereeniging hadden het zich dan ook tot een eer gerekend hunnen vroegeren directeur grafwaarts te geleiden. De kist gedekt met een prachtige, door „Eüphonia" gezonden krans, werd door de leden der vereeniging Daar het kerkhof gedragen, terwijl het Bestuur zich in den stoet van familie en vrienden bevond, die de lijkbaar volgde. In de nabijheid van het kerkhof werd de lijkstatie opgewacht door de dames-leden van „Eüphonia", die zich ook bij den stoet voegden. Aan de geopende groeve gekomen schaarden zich de leden daarom heen. De tegen woordige directeur, de heer G. Jumelet, herdacht in een korte, schoone toespraak de verdiensten van den overledene met betrekking tot de muziek, waarna de zang vereeniging Gezang 182 vers 1 en 2 aanhief. Daarna sprak ds. Waarden burg op de hem eigen verdienstelijke wijze de leden der vereeniging en de familie toe met een hartelijk indrukwekkend woord. De heer Bossers, zwager van den over ledene, dankte èn zangvereeuiging èn predikant met eenige korte welgekozen woorden. Een talrijke schare was getuige van deze plechtige teraardebestelling. Poortvliet, 20 Dec. In de op 17 dezer alhier gehouden gemeenteraadsvergade ring waren alle leden aanwezig, behalve de heer M. A. Geuze, van wien een schrgven was ontvangen tot ontslag name van gemeenteraadslid, in verband met zijne benoeming tot ontvanger dezer gemeente. Ingekomen was een schrijven van Gedep. Staten, betreffende den hoofde- lyken omslag en een wijziging in de artt. 4 en 16 der electrische verlichting, waarmede de raad zich geheel kan vereenigen. Op verzoek van den voorzitter, werd den heer secretaris verzocht, de nieuwe instructie voor den gemeente-ontvanger voor te lezen. Deze werd onveranderd goedgekeurd en aangenomen. Daarna werd goedgekeurd de rekening en verantwoording over het jaar 1911 van het Wezen-Armbestuur alhier. Vervolgens werd overgegaan tot het stemmen van twee leden voor het stem bureau. Als no. 1, lid van het stem bureau werd gekozen de heer E. van der Slikke, en tot 2de lid de heer C. Th. de Rgke. Daarna werden de bewijzen van borg stelling van den heer M. A. Geuze als gemeente-ontvanger met algemeene stem men goedgekeurd. Aan den kantoorhouder werd met algemeene stemmen, ingang 1 Januari 1913, f 15, aan diens jaarwedde toe gevoegd, en alzoo gebracht van f 100 op f 115. Daarna werd overgegaan tot eene geheime vergadering, waarbij het publiek werd verzocht even de vergaderingszaal te verlaten. Nadat vooraf door den nieuw benoemden gemeente-ontvanger, de by de wet ver- eischte eed in handen van den voor zitter had afgelegd, werd de vergadering gesloten. Oud-Vosseineer. In deze gemeente werd een ingezetene door een persoon, welke zich als een zeer godsdienstig raensch uitgaf, opgelicht voor een bedrag van f 10; althans, na mede gedeeld te hebben, dat hij een aardappel- koopman uit Vlissingen was en zyn jas, waarin portefeuille met geld, had laten liggen in de tram, wist hij het genoemde bedrag voor zijn verdere reis los te maken en heeft niet meer van zich doen hooren. Opmerkelijk is het, dat een ingezetene van Rotterdam, naar welke plaats hg zeide te moeten ver trekken, op geheel gelijksoortige wgze voor hetzellde bedrag er in liep. In de vergadering der Vereeniging „Het Groene Kruis" trad Woensdag avond op dr. Hoorweg van Heinkenszand met een rede over de bestrijding van tuberculose, toegelicht met lichtbeelden op zeer populaire wijze wist hij het talrijk gehoor, dat zeker uit meer dan 100 personen bestond, gedurende twee uren boeiend te doen luisteren. Na af loop der lezing werd een huishoudelijke vergadering gehouden, waarin rekening en verantwoording werd gedaan over het atgeleopen boekjaar de ontvangsten beliepen f 183,50, de uitgaven f 159,51. De aftredende bestuursleden, de heeren Snyder, M. den Engelsman en Wiskerke, werden herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken als bestuurs lid van den heer G. M. van den Ende, na eenige stemmingen, gekozen werd de heer J. J. Bevelander. Met een woord van dank aan den spreker en de talrijke opgekomen leden, sloot de heer Wiskerke de vergadering. Middelburg, 18 Dec. De gemeenteraad heeft zonder stemming een voorstel van Burgem. en Weth. aangenomen om de Solitie-verordening zóó te wijzigen, dat e invoer van Argentijnsch vleesch veroorloofd is. Reeds geruimen tijd is 't tusschen den burgemeester en meerdere raads leden van Oost- en West-Souburg verre

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1