e SOLIST GRATIS *INDEf"'JDSCHRIFT verschunTalle 14qaG£N Ingezonden Mededee I i ngen (Onder verantwoordelijkfieid van den inzender). Van 1—5 regels 75 ets.; elke regel meer 15 ets. EN 15 OVERAL GRATIS-VERKRIJGBAAR VOOR ELK KOOPER SOL. O MARGARINE A ^ScT PERPONO regendagen met 108,9 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was(verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken) 2 dagen licht bewolkt, 2 dagen half be wolkt, 17 dagen zwaar bewolkt en 9 dagen betrokken. De windrichting was: 6 dagen N., 2 dagen N.O., 1 dag O., 1 dag Z.O.1 dag Z., 7 dagen Z.W., 9 dagen W. en 3 dagen N.W. Het stormsein stond 208 uren of 8} etmaal by. In de Concertzaal werd gisteren avond door de „Tooneelvereeniging", onder directie van den heer Heyermans, opgevoerd„Te wapen", een komedie in 3 bedrijven, die de groote verdienste heeft actueel te zijn. Het stuk namelijk speelt op den Balkan, en wekt, inzonderheid in het tweede en derde bedrijf, in hooge mate belangstelling Het spel was natuurlijk, artistiek, ook in de mimiek. Men leefde in zijn rol en speelde con amore. Een woord van lof aan de speelsters en spelers. Ook het publiek, dat vrij talrijk was opgekomen, gaf door een hartelijk aplaus zyn warme ingenomenheid met stuk en spel te kennen. Gedurende de pauses, want wij hadden er twee, merkten wij in de koffiekamer op, dat deze aanmerkelijk vergroot was, een verbetering, die door het publiek zeer zeker hoog gewaardeerd zal worden. Serooskerke. De inwijding der nieuwe school, door een toevalligen samenloop van omstandigheden meermalen uitge steld, had heden (Dinsdagmiddag) plaats. De schoolkinderen waren eerst samen gekomen in de oude school, en zongen daar „De laatste Les in de oude school", wijze: „Vaarwel, mijn dierbaar Vader land!" Vervolgens toog men in optocht naar de nieuwe school, waar om te be ginnen weer enkele toepasselijke cou- gezongen werden. Intu.sschen kwamen verschillende personenals Burgem. en Weth. met den gemeenteraad, de districtsschoolopziener, de heer Brandt, de architect Van der Linden, en de ver schillende aannemers. In een flinke rede schetste onze burgemeester de wordingsgeschiedenis der nieuwe school. Vervolgens hield de districts-schoolopziener een keurige toe spraak en ten laatste nam het hoofd der school, de heer Barentsen het woord. Hiermede was de officiëele inwijding afgeloopen. Door de welwillende zorgen van burgemeester en gemeenteraad werden de schoolkinderen op onbekrompen wijze op allerlei versnaperingen, met elk nog een mooi boek er by, onthaald. On- noodig te zeggen, dat de jeugd zich kostelijk vermaakte. Het nieuwe gebouw met zijn flinke lokalen, voorzien van de nieuwste school- meubelen, zijn ruimen gang en overdekte speelplaats, maakt een uitstekenden in druk, en kan gerust als model voor elke school dienen. Het oude schoolgebouw, aangekocht door de Kerkvoogdij, zal na aanbrenging van een binnendeur ingericht worden voor consistorie, waarvoor het door zijn ligging als aangewezen is. Noordgouwe. Wegens voortdurende ongesteldheid, heeft de heer F. van den Bout zijn ontslag als raadslid genomen. Renesse. In een gehouden vergadering van de leden der rederijkerskamer „De Watergeus", onder de zinspreuk „Alle begin is moeielyk", is o. a. besloten, het 40-jarig bestaan dier Kamer feestelyk te herdenken. Het is voorzeker een goede gedachte en het ligt dan ook geheel in de lijn der Vereeniging, een extra uit voering te geven. Vooral met het oog op de groote belangstelling, welke de rederykerskaraers op den 2den Kerstdag in hare uitvoeringen steeds raag genieten en de zaal by deze gelegenheden door gaans te klein blijkt te zijn, is besloten op Maandag 23 dezer voor verschillende belangstellende particulieren, by wien een inteekenlyst zal circuleeren, op te voeren een tooneelspel, behoorende in de lyst van den tyd en als toegift een blijspel. Gewoon aan het goede, degelijke spel der leden van „De Watergeus", twyfelen wij er niet aan, of deze feestavond, in de zaal van den heer Kappers, belooft een genotvollen avond te worden. Dulvendyke, 17 Dec. Heden is overleden de heer J. Viergever, sedert vele jaren lid van den gemeenteraad alhier. Hansweert. Tydens den storm van Zondagmorgen is alhier de kap van de nieuwgebouwde remise van de tram weggeslagen. Het geheele dak is in de voorhaven terechtgekomen. Het gebouw zou juist Maandag 16 Dec. 1912 door de firma Oving' worden opgeleverd aan de provincie. Coltynsplaat, 16 Dec. De heer W. Wondergem, alhier geboren, thans bewaarder der hypotheken enz. te Nijmegen, en te voren inspecteur der registratie, heeft op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn betrekking verkregen. Kortgene, 16 Dec. Menigeen, vooral verscheidene moeders, is Donderdagavond hevig geschrokken, toen er in het dorp nadat een aantal heeren van de jacht thuis kwamen een schot viel. De paarden van een vrachtrijder, die met hen ge reden had, liepen tegen een boom, waar door de wagen beschadigd werd. De houder van 't geweer wist niet dat het geladen was. Gelukkig liep alles zóó af zonder verdere onheilen. Vllsslngon, 16 Dec. De zeelichter „Minnie", welke als verloren werd be schouwd, is hedenmiddag behouden hier binnen gesleept en de 5 opvarenden zijn gelukkig allen gered. Het is gebleken, dat de „Minnie" in aanvaring is geweest met het lichtschip Westhinder", dat zoodanig geraakt werd, dat het in ongeveer 20 minuten is gezonken. De „Minnie" werd zwaar beschadigd aan den boeg en aan bak boordzijde. Het schip dreef hulpeloos rond en werd later opgepikt door het Nederlandsche stoomschip Ary Scheft'er", dat hedenmiddag met de Minnie" op sleeptouw, hier aankwam. Aan do boulevard en het hoofd verdrongen zich honderden personen, die met belang stelling het nieuws verbeidden en toen vernomen werd, dat de meusclien, die als verloron waren beschouwd, gered waren, gaf dit stof tot dauk. Met leedwezen werd vernomen, dat de 10 opvarei-den van do „Westhinder" zoo goed als zeker zijn verdronken. Onder de opvarenden van de „Minnie" zijn twee Vlissingsche jongens, Oste en Poly. De „Minnie" zal op de haven worden gesleept. De loodsschoener No. 9 is door aanvaring met een onbekend gebleven stoomschip, met. zware averij te Dover binuengeloopen. De opvarenden be kwamen geen letsel. Het is gebleken, dat do Vlissingsche loodsschoener -No. 9 Zondagavond half negen bij Dungeness is aaugevaren door 't Oosten rij ksch stoomschip „Dubac", van Poti naar Antwerpen bestemd. Behalve J. van Huysse, de kapitein van het gezonken lichtschip „Westhinder", waren van de veron gelukten ook nog uit Vlissingen afkomstig de 'matrozen J. Bloramaert, ongehuwd, en A. Ghip, gehuwd. Naar de Breskensche Courant verneemt, is gunstig beschikt op het verzoek van do afdeeling Breskens van „Sohuttevaer", tot opruiming van het wrak der vergane stoomboot „Garonne" in de Sluischo Hompels, tusschen de stompe tonnen 6 en 7, en dat van de ten vorige jare op de plaat van Zoute- lande gestrande en verbrande stoomboot „Edward Dawson", welke wrakken belemmerend zijn voor de garnalen- visscherij. K E R K N I E W S. Ned. Herv. Kerk. Dinteloord, 17 Dec. Door het college van notabelen is herbenoemd als kerk voogd de heer M. A. Geluk, die zich deze benoeming heeft laten welgevallen. Door het kerkbestuur zyn benoemd tot 2den en 3den collectant de heeren A. Vogelaar Mz. en A. Maris Pz. De „Wintercoramissie", belast met de voorziening in de nooden en behoef ten harer medeleden, heeft hare taak weer opgevat. Daartoe heeft ze een collecte gehouden, die de niet onaardige som van f 585 heeft opgebracht. Aangenomen het beroep naar Juk- werd (Gr.) door ds. A. E. K. Pols te Serooskerke, die voor Gennep (L.) heeft bedankt. 0 N D E R W IJ S. Handelsavondschool wet 3-jarigeu cursus van de Neutrale Middenstands- vereeniging te Zierikzee. Bevorderd tot de 2e klasse: Marie J. van den Houten, Johanna A. van Damme Ld., Adriana P. L. de Vos, Wilhelmina Labzowski, Maria H. Huson, Martina A. K. Kramer, Wilhel mina M. Ch. Holty, Ernestine K. M. van Bortel, Annie Ribbens, Nelly ten Haaf, Betsy Ribbens, Toontje Klompe, Anna H. Fluyt, Willem van Malland, Marinus J. Kosten, Frans Schelt. Niet bevorderd 4 leerlingen. De nieuwe cursus begint Woensdag 15 Januari. Tot lid van de commissie, gedurende het jaar 1913, belast met het afnemen van de examens ter verkryging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen en voor de sleep- vaart, is o. a. benoemd de heer H. Slot, gep. kapitein-luitenant ter zee, te Zierikzee. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Moriaanshoofd, 17 Dec. Bij de Zaterdag 1. gehouden aanbesteding van lijn- schilfers en katoen meel, is de levering gegund aan J. Verwest, Scharendijke, voor lijnschilfer8, en A. Geluk, Bergen- op-Zoom, voor katoenmeel, als zijnde de agste inschrij vers. Kerkwervc. Bij de door de landbouw- vereeniging alhier gehouden aanbesteding werd de phosphaat gegund aan de firma Glerum Co. te Vlakede kaïniet aan de Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel, voorheen S. M. Boogerd te Middelburg; de kalk aan de heeren Hause en v. d. Bout te Eikerzeede soya- en lijnkoek aan den heer Van Bloois te Dreischor; het katoenmeel, lijuschilfers eo paardeboonen aan den heer A. J. Ribbens te Zierikzee. St.-Maartensdtyk, 16 Dec. Door het gemeentebestuur werd heden alhier aanbesteed, het bouwen van 12 arbeiders woningen, verdeeld in 3 groepen van 4, n.l. type A, type B en type C. Voor type A waren de hoogste en laagste inschrijvers voor het timmer werk M. C. Sonke, voor f 2290 en I. KaulYraan, voor f 2280. Voor het metselwerk: P. M. Geluk, voor f2215 en J. J. Muller, voor f2160. Voor het schilderwerk: L. de Wilde, voor f 73,45 en A. C. Hage, voor f 73,40 per woning; P. van Splunter, voor f 290 de 4 woningen. Voor type B waren de hoogste en laagste inschryvers voor het timmer werk: J. Kauffman, voor f 1965 en C. van Iwaarden, voor f 1960. Voor het metselwerk: P. M. Geluk, voor f 2241 en Wed. S. C. Muller, voor f 2199. Voor het schilderwerk: A C. Hage, voor f 66,30 per woning; P. v. Splunter, voor f 265 de 4 woningenL. de Wilde, voor f 65 per woning. Voor type C waren de hoogste en laagste inschryvers voor het timmer werk C. van Iwaarden, voor f 1933 en J. op den Brouw, voor f 1750. Voor het metselwerk: Wed. S. C. Muller, voor f 2083 en J. Knuist, voor f 1775. Voor het schilderwerk: P. v. Splunter, voor f 250 de 4 woningenL. de Wilde, voor f 61,75 en A. C. Hage, voor f 60 per woning. Voor het schilderwerk der 12 woningen was ingeschreven door M. J. Langejan, voor f 798. Voor het metselwerk der 12 woningen was ingeschreven door de Wed. S. C. Muller, voor f 6452. Voor hot bouwen der 12 woningen in zyn geheel was ingeschreven door A. v. cl. Hoek, $oor f 13366 en A. Kuiper, Heinkenszand, voor f 11850. De inschrijvers, wier woonplaatsen niet zijn vermeld, wonen allen alhier. Voorloopig is nog niets gegund. Middelburg. Alhier is heden (Woens dag) aanbesteed, het maken van een beschoeiing van gewapend beton met bijkomende werken, in de haven te Breskens, behoorende tot de havens in Zeeland. Raming f 32,000. Minste in- schryver de heer M. Jacobs te Goes, voor f 30600. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 17 Dec. Door de arrond.- rechtbank zyn heden veroordeeld, wegens 1°. Het opzettelyk aan het publiek ge legenheid geven tot hazardspel H. van G., 23 jaar, horlogemaker, thans kermisreiziger, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, by verstek, tot 1 maand gevangenisstraf; 2°. Mishandeling W. den II., 46 jaar, schoenmaker te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 7 dagen hechtenis 3°. Mishandeling N. F., 53 jaar, D. F., 20 jaar en J. F. 19 jaar, allen veldarbeiders te Dreischor, ieder tot 1 maand gevangenisstraf; •4°. Het opzettelyk en wederrechtelijk vernielen van eenig goed, dat aan een ander toebehoort: J. S48 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; 5°. Wederspannigheid C. P. den H., 33 jaar, timmermans knecht te St.-Maartensdijk, by verstek, tot 1 maand gevangenisstraf. Raadszitting van 13 December j.l. te Wissenkerke. Afwezig de heeren Abraharase en De Looff. Waarnemend voorzitter de heer A. van der Maas. Na opening der vergadering zegt de voorzitter ongeveer het volgende: Myne Heeren! Alvorens over te gaan tot de gewone werkzaamheden, wil ik eerst een kort herinneringswoord wijden aan nu wijlen onzen Burgemeester, den heer D. J. Helderman, die na een langdurig lijden, op 12 Nov. j.l. is overleden. In 1869 vestigde hy zich in deze ge meente als geneesheer en mocht zich reeds spoedig verheugen in een drukke praktijk. In 1875 werd hy benoemd tot lid van den gemeenteraad en bleef dit, tot voor enkele jaren, toen hy als zoodanig bedankte, als achtende het minder ver- eenigbaar met zyn burgemeesterschap. Als burgemeester, benoemd 17 Jan. 1895 en geïnstalleerd 22 Februari daaraanvolgende, heeft hij bijna 18 jaar aan het hoofd dezer gemeente gestaan. Ik zal niet langer stilstaan by wat hy tydens zyn burgemeesterschap met onze medewerking heeft tot stand ge bracht, maar wil toch nog even wijzen op zyn geduld, humaniteit en bescheiden heid als voorzitter van dezen raad en den wensch uitspreken, dat zyn nage dachtenis by ons allen in dankbare herinnering moge blyven. Deze door den voorzitter gesproken woorden werden door de leden toege juicht. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken komen voor van Gedep. Staten de goedkeuring op de in de vorige vergadering genomen besluiten, betreffende wijziging der be grooting 1912, aankoop grond voor de begraafplaats te Kamperland en het aangaan eener geldleening daarvoor. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een schryven van Gedep. Staten, waarby de begrooting 1913 wordt teruggezonden met de be merking, dat geen rekening is gehouden met de tracteraents-verhooging van de onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, wegens 5-jarigen dienst. Besloten wordt de daartoe betrekke lijke rectificatie aan te brengen en tevens onder inkomsten en uitgaven op te nemen de kosten voor de geldleening ten behoeve der begraafplaats te Kamperland en de begrooting alzoo thans vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 32957,69£. Daarop stelt de voorzitter namens Burgem. en Weth. voor, om gunstig te beslissen op het adres der Commissie van Plan 1913 en daarvoor een bijdrage te verleenen van f 10. De heer De Regt komt het bedrag van f 10 wel een beelje te weinig voor in verhouding tot andere gemeenten en stelt daarom voor, die som te brengen op f 20. De heer Van Hee is ook met het lid De Regt van meerling dat f 10 te weinig is en stelt voor, er f 25 van te maken. De heer Schippers stelt voor, om in overeenstemming met Wolphaartsdyk, wat ook een groote gemeente is, de bydrage dezer gemeente te bepalen op f 15. De voorzitter vindt het bedrag van f 15 genoeg en wil het voorstel in stemming brengen. De heer Rottier merkt op, dat Goes ook maar f 10 geeft. Op de vraag van den heer De Regt, welk voorstel nu eigenlyk in stemming komt, antwoordt de voorzitter, dat hij het oog heeft op het voorstel van den heer Schippers. De heeren De Regt en Van Hee trekken daarop hunne voorstellen in, waarna het voorstel-Schippers wordt aangenomen met algemeene stemmen. Vervolgens wordt eveneens met alge meene stemmen aangenomen het voor stel van Burgem. en Weth., om aan den rijksveldwachter Verton een grati ficatie te verleenen van f 30, uit te betalen in 1913, voor het politie-toezicht - te Geersdyk over 1912. En daarna wordt, in afwyking van de aloude gewoonte, om op een droogje te zittende koffie opgediend. De werkzaamheden hervattende, stelt de voorzitter aan de orde de benoeming van 5 leden der plaatselyke school commissie, 4 wegens periodieke aftreding en 1 ter voorziening in de vacature van den heer D. J. Helderman. Met algemeene stemmen worden her benoemd de heeren J. de Looff, P. Deur waarder, S. J. de Regt en A. W. Priester, terwyl voor de vacature-Helderman wordt benoemd de heer A. van der Maas. Voorgelezen wordt daarop een adres van het waterschap Willem c. a., waarin de gemeente verzocht wordt de exploitatie van het geheele havenbedryf te Geersdyk te willen overnemen en de haven aldaar uit te breiden, volgens de by het adres gevoegde teekening en begrooting. Besloten wordt op voorstel van den voorzitter het adres met bybehoorende stukken ter kennisneming by de leden rond te zenden, om later dienaangaande een beslissing te nemen. Het adres van de vereeniging tót afschaffing van alcoholische dranken wordt, als ongezegeld, ter zyde gelegd. Vervolgens wordt voorgelezen het rapport van den gemeente-timmerman, betreffende verbeteringen aan de school gebouwen te Kamperland en in de dorpskom, verbeteringen, die de districts schoolopziener by zyn bezoek aan deze gemeente heeft noodig en wenschelyk geacht. Besloten wordt, omtrent de punten in dat rapport voorkomende, de nadere voorstellen van Bur&em. en Weth. af te wachten. Nog was ingekomen een adres van den timmerman Hoek, waarin deze den raad verzoekt, om als gemeente-timmer man voor 1913 in aanmerking te mogen komen. Den heer Van Hee verwondert het, dat de heer Hoek niet reeds eerder met een dusdanig verzoek is gekomen en vindt het niet meer dan plicht, om aan den wensch van adressant tegemoet te komen. Met algemeene stemmen wordt be sloten het verzoek van den heer Hoek in te willigen. Daarna wordt Burgera. en Weth. machtiging verleend tot het doen af- en overschrijven op de begrooting 1912 van een bedrag van f 119, hoofdzakelijk be- noodigd voor aanschaffing van meerdere schoolbehoeften te Kamperland. Ten slotte stelt de voorzitter namens Burgem. en Weth. voor de slooton achter de scholen te Geersdyk en in de dorps kom te dempen en in de plaats daarvan een rioleering aan te leggen, met de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 2