ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 18 December 1912. RECLAMES. Nieuwjaarswenschen. Openbare Verpachting NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesctie Cour n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9327. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vry dagsmiddags uiterlijk 2 ure. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op a.s. Nieuw jaar wordt de aandacht der lezers weder gevestigd op de goedkoope aanbieding van Naamkaartjes door de Drukkerij R. W. J. OCHTMAN, Appelmarktalhier. BERICHT. Zij, die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Wij herinneren onzen lezersdat de gebruikelijke Nieuw jaarswenscheti voor den prijs van 35 cents a contant in ons blad worden opgenomen. Hel no. van 1 Januari 1913 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel SchouwenDuiveland, Tholen, Sint- Filipsland, Noord- en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Dinsdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. De Directie. Verzetting Marktdag. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat wegens het in de aanstaande week invallen van de Kerst dagen, de gewone Weekmarkt zal worden gehouden op Vrijdag den 27 December e.k. Zlerikzee, den 18 December 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. by inschryving, voor den tyd van zeven achtereenvolgende jaren, van de volgende eigendommen en rechten, aan komende de gemeente Zierikzee, t. w. 1°. 5 A. 44 c.A. tuin bij de voormalige binnenstoof, sectie A. no. 293; 2°. 6 H.A. 34 A. 80 o.A. grasmaaiing of etting aan den dijk van den Saspolder, gemeente Nieuwerkerk, sectie B, nis. 33, 48; 3°. De grasmaaiing van de zijkanten van den Ouden of Lapschuurschen- weg en het Pennebetsweegje, sectie D nis. 557, 630 en 662; 4°. De visschervj in de Brakke Gracht van de Zuidwellebrug tot aan den Westhavendijk, sectie A no. 898 en B no. 1507, met het recht om de ijsbanen te houden; 5°. De visschery in de waterleiding, loopende van den Blokweg tot aan de Ronde Weet, en van daar langs den Kaweg en den Schouwschendyk, tot aan de gebroken Djjkweel, en in alle putten en plassen tusschen den Blokweg en den l.everdijk, met uitzondering van de Ronde Weel, het Kaaskenswater en den Krakeelput; en 6". De visschery in de waterleiding, loopende langs den Westhavendjjk, langs de lage weilanden ten oosten van den Nieuwendyk en den dyk van Borrendamme, en langs den Boerenweg tot bü de Zuidwellebrug, en in alle putten en plassen tusschen den Boerenweg, den Grachtweg by de Brakke Gracht, den Westhaven- djjk en den Zeedyk. De voorwaarden der verpachting zyn verkrijgbaar ter Gemeente Secretarie, tegen betaling van 10 cent. Inschryvingsbiljetten in te leveren by den Burgemeester, vóór den 5 Januari 1913. - De Balkan-oorlog. Parijs, 15 Dec. Danef heeft gezegd aan een vertegenwoordiger van de Temps, dat Bulgarije op de conferentie te Londen, wat betreft Adrianopel, niet zal toegeven. Het is bereid, indien Turkse weigert de stad te ontruimen, den oorlog met versche troepen opnieuw te be ginnen. De bondgenooten hebben elkaar voor de Adriatische quaestie en die der eilanden, hulp beloo'f.d- Zy zijn bereid in tegemoetkomenden zin de opvattingen te bespreken, die de verschillende mogendheden forrauleeren. Indien geen overeenkomst verkregen wordt, zullen de bondgenooten Turkije vragen aan hun eischen voldoening te schenken. Wat de financieele quaestie betreft, zullen de bondgenooten een oorlogsschatting eischen en in principe toestemmen een aandeel in de Turksche schuld te aan vaarden. Betreffende den Balkanbond zeide DanefWij hebben nimmer van eenige mogendheid raadgevingen ontvangen en nog veel minder aansporingen. Alle groote mogendheden erkennen in be ginsel, dat het doel, dat wij door don oorlog bereikt hebben, thans in het vredesverdrag tot uitdrukking moet komen. Alle Balkan-regeeringen blijven onvervreembaar aan het bondgenootschap vasthouden. Koustantinopel, 15 Dec. Gisteren waren er in de stad 110 cholera-gevallen, 82 met doodelyken afloop. Athene, 15 Dec. Men bericht uit Philippiades aan de Putris-. De Turken zouden gisteren de stellingen te Bizami verlaten hebben en zich terugtrekken op de versterkte linie, 5 K.M. achter waarts in de richting van Janina. In den namiddag heeft de voorhoede van de tweede divisie der Grieken bij Katsani en Manolesse de Turksche voorposten ontmoet, die tot terugtrekken genoopt werden. Volgens de Kaire hebben bood schappers uit Trikalda een brief over gebracht van den metropoliet van Canitza, waarin wordt medegedeeld, dat de stad sedert 9 December door een Turksch-Albaneesche bende van om streeks 600 man omsingeld is. Zij zijn van twee kanonnen voorzien en zcruden gedreigd hebben de stad te vernielen, indien de bewoners niet een hooge oorlogsschatting betaalden. Een Grieksch detachement bezette gisteren Scalaparamithia, een belangiijk punt tusschen het district Samoeria en dat van Janina. De Turken lieten een hoeveelheid wapenen en een toestel voor optische telegrafie achter. De Grieken maakten eergisteren in den stryd by Janina 60 Turken krijs gevangen. NOORWEGEN. Er zyn de laatste dagen op de Skandinavische kust ernstige scheep- rampen -voorgevallen. Donderdag is een driemastschoener van onbekende herkomst, naar uit Kristiania gemeld wordt, in de Kristiania- fjord gestrand. Door het ruwe weer kon men het verongelukte schip niet naderen. Een reddingsboot is er in geslaagd, één der opvarenden van boord te halen. Toen het weer den volgenden dag wat bedaarde, kon men een nieuwe reddings poging doen. Men kwam toen evenwel tot de droeve ontdekking dat zes man in den loop van den nacht van uitputting gestorven waren. Alleen de stuurman trof men nog levend aan. By Langesund is 's nachts de Deensche schoener „Ariel" op een klip geloopen. De woedende orkaan maakte het uit- loopen van de reddingsboot onmogelijk. Van de kust af kon men zien hoe de golven onophoudelyk over het schip sloegen. Later zag men den schoener vlot raken, doch tegen de klippen ver pletteren en met man en muis in de golven verdwijnen. Denemarken. Kopenhagen, 16 Dec. De storm heeft verschillende scheepsongevallen veroor zaakt. De Duitsche schoener „Meta" is by Noedwig gestrand. Er bestaat geen hoop den schoener te bergen. De man schappen zijn gered. Een onbekend transportschip is by Kerteminde gestrand. De manschappen bevinden zich in levensgevaar. Reeds zijn booten ter assistentie uitgegaan. Het telefoonver keer met Jutland is verbroken. RUSLAND. Volgens opgave van het ministerie van binnenlandsche zaken hebben in het rijk, van 14 Januari 1907 tot 1 November 1912, 38094 gewapende aan slagen plaats gehad, waarbij 1719 officieele personen en 5997 particulieren gedood, en 2499 officieele personen en 5747 particulieren gewond werden. Voor de 10 eerste maanden van 1912 vallen 2148 gewapende aanslagen te vermelden. Wederom is in Rusland een trein door roovers aangevallen en ten deele geplunderd. Ditmaal was het een trein tusschen Rostofs en St.-Petersburg waarbij drie reizigers en een postbeambte werden gewond. De roovers, die goed gewapend waren, slaagden er in zich meester te maken van een som van 55000 roebels, toebehoorende aan de post. Zij zijn met hun buit verdwenen zonder eenig spoor achter te laten. ENGELAND. Londen, 15 Dec. Gedurende een vlucht van Hendon naar Oxford stortte de ééndekker, bestuurd door luit. Parke, die van een passagier vergezeld was, van een hoogte van 50 meter by Wembley. Als oorzaak wordt een defect aan den motor genoemd. Parke was terstond dood, zijn passagier overleed eenige oogenblikken later. DUITSCHLAND. ('uxliavoo, 16 Doe. Gisteren woedde op de Noordzee by de Elbemonding een vreeselijke storm. Tal van schepen zyn met avery binnengekomen. Op de Noordzee drijven overblijfselen van schepen. Bèriyn, 16 Dec. In Berlijn richtte de storm groote schade aan. Overal hadden overstroomingen plaats. Boomen werden ontworteld. Het telegraaf- en telefoonverkeer werd gestoord. De brand weer moest verschillende malen hulp verleenen. Van de Noord- en Oostzee wordt het vergaan van meeren deels kleinere schepen met een bemanning van acht of tien man, gemeld. Andere schepen zijn nog niet binnengekomen, zoodat de onrust groot is. Van sommige is het mogelijk, dat zij elders binnen vielen. BELGIË. Woensdagavond heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in een Brusselsch variété-theater. Gedurende de voor stelling miste de kunstschutter Karl Robert ia één zyner expertiraenten zyn doel en doodde door een schot één zyner helpers. De toesohouwers geraakten in groote opwinding en slechts met moeite werd een paniek voorkomen. De voorstelling werd onmiddellijk gestaakt. Gont, 16 Dec. Een trein, die werk lieden uit Gent vervoerde is in de flank gereden door een goederentrein nabij het station Sotteghenu. Verschillende wagens werden-verhield'en vele personen gewond. NEDERLAND. Hoorn, 16 Dec. De toestand van den commies der Posterijen, Ter Haar alhier, die in den nacht van 11 op 12 Dec. door zijn vrouw met een hamer op het hoofd werd. geslagen, is niet veront rustend. Het moet bekend zyn, dat de vrouw veel te verduren had van haar man. In overspannen toestand bracht zy hem dien nacht een achttal wonden toe. In de meening, dat zij haar man gedood had, meldde zy zich 's morgens bij de politie aan. Winterswyk, 16 Dec. Sedert eenige dagen wordt alhier vermist zekere V., winkelier en schoenmaker, die Maandag van de vorige week op reis is gegaan, naar men zegt, naar Apeldoorn en Rotterdam, doch sedert dien tyd niets meer van zich heeft laten hooren. Ook de schoenmaker S. was Zaterdag zoek, zonder dat men weet, waarheen hy zich begeven heeft. Een derde persoon, de machinist B., die Vrijdag van huis was gegaan en niet was teruggekeerd, werd dood in een bosch teruggevonden. Amsterdam, 17 Dec. In het hotel „Prins Hendrik" op den hoek van de P. H. Kade en de Nieuwe Brugsteeg alhier vond men hedenmorgen een Oostenrijksch paartje, pas gehuwd, dat aldaar op de doorreis naar Brazilië zijn intrek had genomen, door gasverstikking dood te bed liggen. Men vermoedt;, dat de gasten onbekend waren met de behandeling van gaslicht en het licht hebben uitgeblazen, zonder de kraan te sluiten. Men vond in de bagage vau het paar een tamelijk groot bedrag aan geld, zoodat men zelfmoord buitengesloten acht. Arnhem, 17 Dec. Gisteren was men alhier bezig met het ophijschen van één der goederenwagons, die de vorige week by het spoorwegongeluk van den dijk gestort waren. Daarbij brak een takel, waardoor de zware wagen weer naar beneden viel. Een opzichter en een arbeider werden licht verwond, terwyl zekere v. D. inwendig zwaar gekneusd werd en per brancard naar het Zieken huis vervoerd moest worden. VGravenhage, 16 Dec. J.l. Vrijdag is een trouwpartij ten raad huize alhier deerlijk mislukt. Het trouwlustige paartje stond reeds gereed in de wachtkamer, alvorens in de trouwzaal het verbond te zien bezegeld, onderwijl de rijtuigen, waarin de ouders en getuigen gezeten waren, vóór het stadhuis aanreden, toen de vader van één der partijen, die nota bene ter bijwoning van de trouwplechtigheid uit Utrecht was overgekomen, in de vestibule van het raadhuis op dit laatste oogenblik tot de veranderde gedachte kwam, om de vereischte toestemming niet te ver leenen. Hij verscheen noch in de wachtzaal nóch in de trouwkamer, maar liet door een derden persoon aan de familie mede- deeleu, dat hij zijn toestemming niet wilde geven. Toen maakte hij rechts omkeert en ging dadelijk naar Utrecht terug. Onveirichterzake konden de nu weder „aanstaanden" blijvende jongeman en jonge vrouw naar huis teruggaan. Rotterdam, 16 Dec. Zaterdagavond om 10 uur werd een 12-jarige knaap, C. L. v. d. Meer genaamd, wonende Schoonoordstraat 41a, op den hoek van de Bloklandstraat en Benthuizerstraat aangesproken door een man, die hem den weg naar het Zwaanshals vroeg. De gedienstige knaap liep een eind- weegs met hem mee, maar op den Soetendaalschenweg gekomen duwde de man hem achter een schuur en mis handelde hem. Luidkeels schreeuwde de jongen om hulp, waarop de kerel trachtte hem te verwurgen. Gelukkig waren de hulpkreten van den knaap gehoord door 2 politie-agenten, die er op toesnelden. De aanrander hoorde hen aankomen en wilde het hazenpad kiezen, niet over den gebaanden weg, maar dwars over de bouwterreinen, die er aan liggen. Dat deed hem in de val loopen, want hij kwam op een ge deelte, waar de grond zóó doorweekt was, dat hy er tot aan de knieën in zakte. Nu was hij spoedig geknipt en werden hij en de knaap naar het politiebureau aan de Vinkenstraat gebracht. De lippen van den armen jongen, die inderdaad aan een groot gevaar ontkomen is, waren gezwollen. De aanrander bleek te zyn H. L. S., opperman, 27 jaar oud. Voorts bleek, dat hy weggejaagd was bij de marine en al jarenlang te Rotterdam woonde, zoodat zyn vragen naar den weg klaar blijkelijk een voorwendsel was. Hy is naar het bureau der Zedenpolitie aan den Stationsweg overgebracht. Een ernstig ongeluk had Zondag middag plaats in het huisgezin van den agent van politie Slegte, aan de Schiekade alhier. Twee broertjes van 5 en 4 jaar trokken een pot met gesmolten vet omver en werden door het heete vocht getroffen in bet aangezicht, aau de borst en aan de beenen. De oudste moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Zaterdagavond bracht de stoom tram der R. T. M., uit Heenvliet, alhier aan den koopman in manufacturen H. W., wonende aldaar. Hy was aldaar uit Rotterdam komende by het uitstappen onder de tram geraakt, waardoor hem beide beenen werden afgereden. Per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd, is hy daar kort na aankomst overleden. De heer J. Schiesser, een particulier, verliet Zondagavond omstreeks 6 uren met zyn huishoudster zijn woning in de Jonkerfransstraat no. 100a alhier en keerde daarin niet voor ongeveer halfelf terug. Thuis komende bemerkte hy dadelijk op, dat er onraad was, want de huisdeur was niet meer op het nachtslot, waarmede hij de deur gesloten had. Naar boven gaande, vond de heer S. in de voorkamer het gaslicht aangestoken en de overgordijnen dichtgedaan. Met één oogopslag ontdekte by, dat er in gebroken en dat alles doorzocht was. Het eerst zag hy, dat uit een chiffonière in de voorkamer een bedrag van f 160 aan guldens en rijksdaalders weg was en verder dat zyn brandkast, die in een tusschenkamer staat, geopend was met een valschen sleutel, die nog in het slot stak. Uit die brandkast zijn gestolen een bankbiljet van f300, twee van f200 en twee van f 100, die zich in een portefeuille bevonden, en verder een ijzeren geldkistje, waarin twee aandeelen van f 500 elk, in de Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen Oranje-Nassau, één aandeel van f 1000 in de Maatschappij Hollandia, één aandeel van f 500 in de Rotterdarasche Inbraak- Verzekeringraaatschappij, één aandeel van f 1000 in de Kennemerbank te Utrecht, één obligatie, groot f 1600, in een Duitsche mijnbouw-maatschappy en vier aandeelen van f 50 in de maat schappy Voorzorg. Een boekenkast en een linnenkast zijn mede doorzocht, maar daaruit wordt echter niets vermist. In het geheel is een waarde van ongeveer f 6000 ontvreemd. De heer Schiesser is niet tegen inbraak verzekerd. Een onderzoek met den politiehond ingesteld, heeft voorloopig geen resultaat opgeleverd. De inbrekers zijn blijkbaar heel op hun gemak te werk gegaan en hebben alleen naar geldswaarden gezocht. 's-Hertogenbosch, 16 Dec. Een brutaal stukje van straatroof heeft zich alhier afgespeeld in het centrum der stad. Een jongetje van een jaar of negen werd door zijn moeder naar het bureau der gasfabriek in de St.-Jozefstraat gezonden om halve stuivers te halen voor den muntmeter, waarvoor hy ander geld meekreeg. Toen bij buiten kwam werd hij aangevallen door twee individuen, waarvan de één zyn handen vasthield, terwijl de ander zyn zakken ledigde. Op het hulpgeroep van het jongetje kwamen wandelaars toegeschoten, doch de beroovers gingen aan den haal en werden niet gegrepen. Men hoopt, dat het alsnog gelukken moge de daders van deze laffe aanranding op te sporen. Zaterdagavond, circa 9 uur, brak een hevige brand uit in het meubel- raagazyn van den heer Van Laar, staande in de Minderbroederstraat. By het uit breken van den brand, werden de oude moeder van den heer v. L. juist de laatste H.H. Sacramenten toegediend. De stervende werd in allerijl bij één der buren ondergebracht. Intusschen hadden de vlammen, aangewakkerd door den hevigen wind, met groote snelheid om zich heen gegrepen en ook het belendende perceel aangetast. De oorzaak van den brand is onbekend. Tilburg, 18 Dec. Alhier is Maandag middag in een vergadering van schoen fabrikanten eene motie aangenomen, om de prijzen van laarzen en schoenen res pectievelijk met 25 en 15 procent te verhoogen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 18 Dec. Als directeur der zoutziederij „De Zierikzeesche Leyekeet" zal in de plaats van den heer P. P. de Crane, die zich metterwoon naar Den Haag zal begeven, met 1 Januari a.s. optreden de heer W. C. de Crane Pz. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende de maand November 1912. In deze maand viel alhier in 16 regen dagen 83 m.M. regenwater, tegen 11

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1