ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 16 December 1912. Onze trouwste Huisvrienden Eerste Blad. RECLAMES. B E R I C H T. Nieuwjaarswenschen. Openbare aanbesteding, (Z ierikzecschc C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat. fed eren MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending (ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 698te JAARGANG, No. 9326. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. ^Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des 'Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlyk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op a.s. Nieuw jaar wordt de aandacht der lezers weder gevestigd op de goedkoope aanbieding van Naamkaartjes door de Drukkerij R. W. J. O G HTM AN Appelmarktalhier. Zij, die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan De Directeur, A. J. OE LOOZE Jr. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1913 wordt des Woe?isdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel SchouwenDuivelandTholen, Sint- FilipslandNoord- en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Dinsdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. De Directie. Cllü «I O' op Maandag den 23 December 1912, des voormiddags te 11 uur, ten Raad- huize, van Het uitgeven van het Gemeente blad van Zierikzee, over het jaar 1913. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie. op Maandag 23 December 1912, 's mid dags 12 uur, ten Raadhuize, van Het uitvoeren van Onderhouds werken, Herstellingen en vernieuwingen aan de ge houwen, kunst- en andere werken der gemeente, ge durende 1913, in vi,jf pcr- ceelen. Aanwijzing op Woensdag IS Decem ber e.k., des voormiddags 10 uur, ten kantore van den gemeente-bouwmeester. Bestekken verkrijgbaar ad 25 cent. NIËU W STIJDIN GEN NEDERLAND. Amsterdam, 16 Dec. Een ongemeen brutale diefstal heeft Vrijdagavond in den goudsmidswinkel van den heer V/. Esman, Damrak 86 te Amsterdam, plaats gehad Het zal 10 minuten over 9 geweest zijn, dat de bediende van den heer Esman den winkel verliet, na de deur op de gewone wijze op het veiligheids slot, het gewone slot en de binnen- waardsche knip gesloten te hebben. Ilalfelf keerde de heer Esman Jr. terug, wilde de deur openen, doch vond haar gesloten. Onmiddellijk spoedde hij zich naar den heer Willem Esman, dio op den Nieu wend ijk 88 een zaak in goud en zilver drijft, en toen deze eveneens be merkte, dat de deur slechts met geweld zou zijn te openen, riep hij onmiddellijk uit„Er moeten inbrekers in het huis zyn". Onverwijld spoedde hij zich naar een buurman, leende daar een trap, klauterde tot op de eerste verdieping, schoof het raam open en kwam op deze wijze zijn woning en winkel binnen. Onmiddellijk zag Je heer Esman, toen hij langs de trap den winkel binnen kwam en het electri&he licht ontstoken had, dat inbrekers aan het werk waren geweest. Immers de linkerzijde van de kast was geopend. Daar waren letterlijk alle groote stukken van waarde, edelgesteenten, juweelen en al wat maar hooge waarde kon worden toegekend, als door een deskundige zorgvuldig uitgekozen, wegge- plunderd. Diamanten, zware massieve kettingen, gonden armbanden, waaronder bezet met kostbare briljanten, diamanten ringen, antiek goud, bezet met diamauten, een orde van den Kouseband, voorzien van juweelen, gouden beursjes, gouden heereukettingen, remontoirs, een partijtje gouden munten, waaronder gouden rijers en dukaten, snoertjes paarlen, eenige groote diamanten knoppen, dit alles zocht de heer Esman tevergeefs in zijn leeggeplunderde kast. De heer Esman verklaarde dat naar zijn schatting ruim f 15000 aan waarde b:j hem gestolen is. Een som gelds uit de winkellade, ongeveer f 40 was eveneens meegenomen, f 300 aan bankpapier hadden zij, ver moedelijk uit vrees van door de nummers der bankbiljetten opgespoord te kunnen worden, laten liggen. De winkel vertoonde overigens betrek kelijk weinig sporen van aanwezigheid van dieven. Slechts op den grond vond men een vertrapten diamanten oorbel, en voorts in het deurtje, dat de linker- ..v.. Go tfuuugc aisioot een zeer duidelijk waarneembare groeve van een beitel, waarmede deze deur was gefor ceerd. Aan de straatdeur geen spoor van braak of geweld. Hier stond de recherche, die men ijlings waarschuwde, dan ook wel voor een zeer vreemd, ja aanvankelijk schijnbaar onoplosbaar raadsel. Een 5-tal agenten werd onmiddellijk naar het pand gezonden en nu werden de daken der omliggende gebouwen nauwkeurig onderzocht. Van de dieven was echter geen spoor meer te vinden. En het ligt ook voor de hand, dat deze reeds huu heil in de vlucht hadden gevonden, toen de heer Esman Jr. voor het eerst de hand aan de van binnen gesloten deur had geslagen. Immers de rechterdeur van de etalage-kast was gesloten, zoodat de dief geen tijd meer heeft kunnen vinden -deze te forceeren. De recherche vond echter wel iets op het dak, dat tot de oplossing van het raadsel zou leiden, n.l. een rolletje telefoondraad. In den winkel vond zij slechts den beitel, waarmede de kast geopend werd. Het zal ongeveer 8 uur in den middag geweest zijn, dat zich in de herberg naast den winkel van den heer Esman, een werkman van de gemeente-telefoon, althans iemand die als zoodanig gekleed was en een pet droeg gemerkt G. T., aanmeldde met de boodschap, dat hij de kabel moest nazien en daarom verlof vroeg even naar boven te mogen gaan om het werk te kunnen opnemen. Vergenoegd wreef de man zich bij zijn terugkomst in de handen, en hij lichtte zijn blijdschap toe met de woorden: ,,'t Is een heel karwei, 't zal wel over werk worden, enfin, dan valt er ten minste wat extra voor mij te verdienen". En de man vertrok. Ongeveer 7 uur in den avond'beklom hij weder de trap, welke naar het dak leidde, en ving ziju werkzaamheden aan. Deze bestonden echter niet in het onderzoeken van de deugdelijkheid der telefoongeleidingen, doch wel in het treffen van alle voorbereidingen, welke tot het slaan van den grooten slag noodig waren. Kalm had hij tevoren zijn werkjas op den zolder gehangen en ging nu heen met het plan op het dak, toegang gevende tot het huis van den heer Esman, een aantal binten weg te zagen, tengevolge waarvan hij in staat was een 6-tal pannen vrij te maken en zich door de op deze wijze gemaakte opening te laten afzakken. Dit moet plaats gehad hebben on middellijk na het vertrek van den lieer Esman Jr. De bewoner van de 3e verdieping, die reeds 's morgens 4 uur naar zijn werk moet, ging kwart over tien eens kijken, dus een uur na het vertrek van den heer Esman, zag den man op het dak bezig en vroeg hem of het nog lang zou duren. Deze, die vermoedelijk juist gereed gekomen was, zeide dat hij klaar was, kwam met zijn thans volgeladen citybag naar binnen, trok kalm zijn jas aan, zei goedenavond en vertrok met den buit. Een juffrouw, die ongeveer half elf boven kwam, heeft den man niet ontmoet. Zooals gezegd, werd als eenig spoor op het dak een rol koperdraad gevonden. De bewoners van de herberg aan den hoek kunnen heel goed den man hebben zien passseeren, doch hadden natuurlijk niet het minste vermoeden. De recherche stelde onmiddellijk eon uitgebreid onderzoek in en heeft bij de verschillende buren haar inlichtingen zoo volledig mogelijk ingewonnen. Tot heden is echter nog geen spoor van den ongemeen brutalen en vastberaden schelm ontdekt. Zaterdagmorgen half twaalf is een 21-jarige timmerman uit Utrecht af kom8tig, tengevolge van een rukwind uit de 4e verdieping van een in aanbouw zynd perceel aan den Singel hoek Heisteeg, gevallen en opde straat terecht gekomen. Met zware inwendige kneuzingen werd de man naar het gasthuis gebracht. VGravenhage, 14 Dec. De Inspecteur van Landbouw-onderwys, de heer Van der Zande, heeft in opdracht van den directeur-generaal, te Deventer een onderzoen cl4 nam vlc Uum .1.. leerlingen der koloniale landbouwschool gepleegde onregelmatigheden. Van de resultaten van dat onderzoek zal afhangen de beslissingen omtrent het verzoek tot niet-verwydering der vier leerlingen. De ongesteldheid ten gevolge van een griepaanval van het Kamerlid rar. Troelstra blijft hem verhinderen naar de Tweede Kamer te gaan ter deelneming aan de algemeene staat kundige beschouwingen. Hoewel hij vry van koorts bleef, zal* hij deze maand nog thuis moeten blijven en dus ook de nog tot het a.s. korte reces volgende vergaderingen niet kunnen bywonen. Het Kamerlid rar. Goeman Borgesius is, na verblijf van bijna een maand in het Zuiden van Frankryk, alhier terug. Rotterdam, 14 Dec. Het binnenkomende s.s. „Teessider" van New-Castle, dat om 12 uur gistermiddag ligplaats nam in de Schiehaven, had aan boord het lijk van den 21-jarigen steward W. L. H. H. uit Hildburghausen in Saksen, die als passa gier de reis meemaakte in een hut met drie Hollandsche passagiers. Den vorigen nacht om 1 uur, toen het schip zich in volle zee bevond, had zich eensklaps een schot begeven, dat de slaaphutten scheidt van het ruim, onder een gedeelte van de lading zware viiursteenen. Een groot aantal steenen was in de kooi gevallen van den Duitscher, die daardoor was doodgedrukt. De drie overige passagiers waren met den schrik vrygekomen. Krimpen a d IJsel, 13 Dec. Donderdag morgen om 9 uur ontstond in het café van de wed. G. Boers te Krimpen a/d. IJsel een geweldige brand. In een oogenblik stond alles in lichte laaie. De huisgenooten ontvluchtten het brandend gebouw, terwijl hun kleeren reeds in den brand stonden. Een 7-jarig jongetje is jammerlyk in de vlammen omgekomen, terwyl de oudste dochter zoo ernstig met brandwonden is overdekt, dat haar opneming in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam noodzakelyk werd geacht. Als oorzaak wordt genoemd, dat men het vloerkleed met benzine wilde reinigen en er een vonk van de kachel op is gevallen. Aan blusschen viel niet te denken. Later heeft men het half verkoolde lykjo van het jongetje gevonden. De overblyvenden zyn radeloos van smart. Vry dag was de toestand van het meisje naar omstandigheden redelyk wel. Zij blijkt echter deerlyk gebrand te zijn aan armen en beenen. Helmond, 13 Dec. De arbeider J. P., oud 23 jaren en werkzaam by de firma P. F. v. Vlissingen en Co. alhier, had het ongeluk, met zijn vest aan een draaiende as te blijven hangen, waar door hij verscheidene malen werd rond gedraaid. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy aan de bekomen wonden is overleden. De jongeling was een eenige zoon en van onberispelijk gedrag, waardoor het verlies aan de ouders des te meer droefheid veroorzaakt. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 16 Dec. Gisterenavond gaf de rederijkers vereeniging „Advendo" in de Concertzaal alhier hare eerste uit voering in dit seizoen. Opgevoerd werd het tooneelspel „De Koopman van Antwerpen". De hoofd rollen werden op waarlijk verdienstelijke wijze vervuld, terwyl het geheel aan het talrijk opgekomen publiek een aangenamen avond verschafte. Het prachtig decoratief en het smaakvol griraeeren door den heer Banda, heeft daartoe veel bijgedragen. De danslustigen brachten na afloop der uitvoering nog «enige uren op een gezellig bal door. Op de aanbeveling voor secretaris der gemeente Westdongeradeel (Fr.) staat no. 1, de heer J. Goetheer, secr". van Wolfaartsdijk. kapitein Brozée, met een lading steen kolen, besterad naar Tréquier is bij hevigen storm Zondagnacht j.l. gestrand op 't Nieuwe Zand. De equipage, bestaande uit vijf man, is in den mast moeten vluchten en is na zes uren gered door de reddingboot van Burghsluis, en naar die gemeente gebracht. Het schip zit onder water en is vtr- raoedelijk geheel verloren. Zonnemaire. Onze dorpsgenoot J. van Nieuwenhuyze Jz. is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot agent van politie te Middelburg. Brouwershaven, 16 Dec. De dames der vereeniging „Kindervreugd", die in den afgeloopen winter de ingezetenen zooveel genoegen verschaften met de operette „De Sneeuwkoningin", zijn nu weer sinds weken bezig een Kerstfeest te organiseeren, waarbij in de Ned. Herv. Kerk een kerstboom pryken zal, zooals men er hier nog nooit een te aanschouwen kreeg. Het feest zal a.s. Woensdagavond 18 December te zes uur aanvangen. Door ruim 160 kinderen der openbare lagere school zullen kerst liederen gezongen worden en een dames koor met orgelbegeleiding zal zich laten hooren. Na afloop hiervan zullen de kinderen getracteerd worden. We wen- schen de vereeniging Kindervreugd" veel succes en de ingezetenen een genotvollen avond toe. Nieuwerkerk. Vrijdag 13 Dec. hield Je afd. volksweerbaarheid „Johan Willem Friso", en de schietvereen. „Graaf Adolf van Nassau" een algemeene ver gadering in het Café „De Wereld". De voorzitter, de heer D. Stoutjesdyk, opende de vergadering, die slechts door 22 leden werd bygewoond, wat men toeschrijft aan het slechte weer. Ingekomen en verzonden stukken werden afgehandeld. Voorts werd raede- deeling gedaan van de verkiezing van het hoofdbestuur van volksweerbaarheid. Daarna werd door den secretaris, den heer J. L. v. d. Have, een keurig verslag uitgebracht van het vyfjarig bestaan der Afd. en Schietvereen. Daarop volgde mededeeling der ge houden Prov. Schietwedstrijd van 6 en 7 September j.l., waarvan de inkomsten bedroegen f212,03 en de uitgaven f 193,69 J, zoodat deze wedstryd met een batig saldo van f 15,33 sloot. Besproken werd de te houden huis houdelijke wedstrijd op 23 December a.s. met de buks, waarvoor de pryzen zullen aangekocht worden uit de kas. De aftredende bestuursleden, de hoeren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1