ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 December 1912. Tweede Blad. RECLAMES. NIEUWSTIJDINGEN. (Z icrikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG, en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, t 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9325 Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op a.s. Nieuw jaar wordt de aandacht der lezers weder gevestigd op de goedkoope aanbieding van Naamkaartjes door de Drukkerij R. W. J. OCHTMAN, Appel markt, a Ihier. IND1Ë. Den 12den Nov. werden te Simpang Tiga by aankomst van den trein van Medan te 3 uur 's nachts op aanwijzing van een Medanschen rechercheur een viertal roovers gearresteerd, die in het bezit waren van revolvers en inbrekers- werktuigen. De heeren schynen heel wat op hun geweten te hebben; zy worden er o.m. van verdacht tegen woordig te zijn geweest by verschillende in den laatsten tyd plaats gehad hebbende straatrooven. Het Medansch politie-rapport meldt hieromtrent nog, dat de roovers ongeveer een maand geleden hebben deelgenomen aan 'n rambokpartij bij een Chineeschen tandil in het Serdangsche. AMERIKA. Een Reuter-telegram uit Newark, in den staat New Jersey, meldt, dat te Dover, in denzelfden staat, drie mannen gearresteerd zijn, die een dreigbrief aan den nieuwgekozen president der Ver. Staten, Woodrow Wilson, gestuurd hadden. Zij zouden hem vermoorden als hij hun niet binnen een bepaalden ter- mijn 5000 dollar in goud vöTSïfekte. Het is voor Wilson te hopen, dat de politie de rechte afdreigers te pakken gekregen heeft. Dergelijke ervaringen zyn niet van de aangenaamste, waaraan een president van de Ver. Staten bloot staat. De familie Wilson heeft sinds de ver kiezing ook al andere ontgoochelingen ondervonden. Zoo is mevrouw Wilson, die als een goede huisvrouw reeds voor bereidingen treft om het Witte Huis te betrekken, zeer teleurgesteld geweest, toen zij vernam, dat haar toekomstige woning slechts zeven slaapkamers bevat. Het gezin Wilson is reeds talrijk en hoe zal de a.s. presidentsvrouw nu haar vele gasten herbergenIntusschen trekt governor Wilson zich van dergelijke beslommeringen niets aan maar is hy ijverig bezig zijn toekomstige gedrags lijnen vast te stellen. Groot opzien verwekken in Amerika de onthullingen van een zekere miss Mary Chamberlain, over de onbeschrijfe lijke misbruiken, gepleegd in de oon- servenfabrieken, welke haar waren door de geheele wereld verzonden. Miss Chamberlain verhuurde zich in ver schillende fabrieken als arbeidster en kon zoodoende alles waarnemen. Meeren- deels zijn het vrouwen en kinderen, die in zulke fabrieken werkzaam zyn. Door het geringe loon kunnen zij zich niet voldoende voeden en zindelijk houden en velen zyn ziekelijk. Het sorteeren der vruchten geschiedt, zonder dat de minste voorzorgsmaatregelen voor de reinheid in acht genomen worden. De staaltjes, welke miss Chamberlain daarvan vertelt, moeten de haren ten berge doen ryzen. Naar aanleiding van deze openbare beschuldigingen, heeft de vertegen woordiger van Ohio, Alleti, by het Huis van Afgevaardigden een motie ingediend, strekkende tot een onderzoek betreffende de conserven-industrie in den lande. New-York, 11 Dec. Hedenochtend had alhier een vreeselyke ontploffing plaats van 40.000 gallons olie, opgeslagen in het depot van de Standard Oil Company in Brooklyn. Een man werd gedood. De schade wordt geschat op 50.000 dollar. TURKIJE. Constantinopel, 10 Deo. Gisteren en heden kwamen 200 gevallen van cholera voor, waarvan 30 met doodelijken afloop, terwijl van de vroeger aange tasten nog 34 patiënten stierven. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat de Minister van Financiën in zijn financieel rapport in de kamer van afgevaardigden, verklaarde, dat de oorlog met Turkije, Italië 587,520,000 lire heeft gekost. De laatste begrooting wees een surplus aan van 96,704,640 lire aan, de begrooting voor het loopende jaar een surplus van 79,680,000 lire, terwijl verwacht wordt, dat de begrooting voor het volgende jaar een surplus zal vertoonen van 63,360,000 lire. De regeering wil 244,800,000 lire uittrekken voor den aan bouw van 2 dreadnoughts en een aantal torpedojagers. FRANKRIJK. In den nacht van Vrydag op Zaterdag -heeft zich in een der voornaamste hótels van Parys een drama afgespeeld, dat vooral in de Engelsche kolonie van de Fransche hoofdstad buitengewoon opzien heeft gevlekt. Tegen het einde van de maand September, namen twee zeer elegant uitziende reizigers hun intrek in een hötel aan de place Vendóme. In het vreeradelingenboek schreven zij zich resp. in als mevrouw Lilly Allan en kapitein Willis, in dienst van het Engelsche leger. „Wy zijn gehuwd, zeiden de nieuw aangekomenen tot den hotelhouder, maar om persoonlijke redenen, die wij u niet nader kunnen uiteenzetten, zijn wij ver plicht om verschillende namen te dragen en afzonderlijke kamers te betrekken". De gérant antwoordde, dat hem het particuliere leven zijner gasten niet aan ging en dat de noodige kamers ter hunner beschikking stonden. De officier en mevrouw Allan betrokken dan ook elk een kamer, eerstgenoemde op de vierde étage, terwijl raevronw Allan zich op de derde verdieping installeerde. In het begin van elke week vertrok Willes naar Londen om des Zaterdags weder geregeld terug te keeren. In het midden van de vorige week zond mevrouw Allan hem evenwel een tele gram, waarin zy hem dringend verzocht, onmiddellijk naar Parijs te komen. Vrijdagochtend om 6 uur arriveerde de kapitein aan het Fare du Nord en begaf zich naar 't hötel, waar hij met mevrouw Allan dejeuneerde. Des middags gingen zij de stad in, bleven daar dineeren en keerden eerst zeer laat terug. Toen het kamermeisje den volgenden ochtend, na herhaald geklopt te hebben, zonder evenwel antwoord te krijgen, de kamer dér dame binnentrad zag zy een verschrikkelijk schouwspel. Mevrouw Allan lag, in nachtgewaad, levenloos op haar bed uitgestrekt. In het midden der kamer lag, badend in zijn bloed, de officier. Beiden hadden zich met een revolver van het leven beroofd. Terstond waarschuwde de hotelhouder de politie, die spoedig ter plaatse ver scheen. Uit het ingesteld onderzoek bleek, dat slechts een bedrag van 31 francs in de kamer aanwezig was. Wat evenwel groote verwondering wekte, was dat alle juweelen van mevrouw Allan verdwenen waren. Een jonge vrouw, die zoo nu en dan boodschappen voor de Engelsche dame had gedaan, deelde echter mede, dat zij de kost baarheden voor mevrouw Allan naar een bank van leening gebracht had, doch ook de beleening-briefjes waren nergens te vinden. Zeer waarschijnlijk hebben beide vreemdelingen, alvorens zelfmoord te plegen, alle hun papieren en ook de genoemde briefjes verbrand. Wat de aanleiding tot hun wanhoops daad is geweest, weet men niet. Men vermoedt echter, met het oog op het geringe bedrag, dat gevonden is, dat geldgebrek een voorname rgl in deze tragedie heeft gespeeld. Te Rouelles heeft Zaterdagnacht een brutale inbraak met moord plaats gehad. Twee individuen slopen des nachts in het huis van een 84-jarige dame, die door het breken van een glasruit ontwaakte. Zy drongen de kamer binnen, bonden de dame op het bed vast en bedekte haar gelaat met een kussen. Op haar hulpgeroep kwam haar gezelschapdame toesnellen, die .door de bandieten met een revolverschot werd gedood. Zij kozen daarop het hazenpad. Do oude dame, Delafontaine geheeten, was echter niet gestikt en riep om hulp. Een in de nabijheid wonend persoon loste twee geweerschoten om de aandacht der andere bewoners te trekken, doch van de daders was geen spoor meer te ontdekken. Parijs, 11 Dec. De Matin meldt, dat de Franschen in een tijdruimte van 21 maanden in Marokko 1234 dooden, van wio 51 officieren, verloren hebben, ter wijl het aantal gewonden en zieken 7412 bedroeg, van wie 220 officieren. In den tijd van 1 Januari tot 30 Sep tember van dit jaar werden in Marokko 740 gevechten geleverd. RUSLAND. Thans verneemt men weder, dat de Ijroonprins lijdt aan haemopholie, een bloedziekte, voortkomende uit de ge steldheid der aderen, welke het ver standsvermogen verliezen. De .daarbij optredende in- en uitwendige bloedingen veroorzaken verval van krachten. Binnenkort zal de tsarewitsj met zyn moeder en zijn zusters naar Gagry aan de Zwarte Zee worden gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig en reeds is het vraagstuk der troonopvolging ter sprake gebracht. De jongere broeder van den tsaar, grootvorst Michael, wil zich niet laten scheiden van de gescheiden vrouw v<xn eeri officier, met wie hij morga natisch in het huwelijk is getreden. Na hem komen in aanmerking de groot vorsten Cyril, Boris en Andreas, zoons van den overleden grootvorst Wladirair. De beslissing ligt in handen van den tsaar. Rusland maakt sedert enkele maanden een steenkolencrisis door; gebrek aan brandstof zou oorzaak kunnen worden, dat vele fabrieken en werkplaatsen worden stop gezet. De spoorwegmaatschappen hebben buiten gewone maatregelen moeten treffen, om den dienst geregeld gaande te houden en in de mijndistricten geeft men geen kolen af, alvorens in eigen behoeften is voorzien. Gerekend over tien maanden van 1912 zyn aan de mynbekkens 17 millioen ton kolen onttrokken, tegen 15 millioen ton in 't vorige jaar. De Russische industrie is dus toegenomen, Het ministerie van oorlog heeft reeds voor de Zwarte Zee-vloot 5000 ton in den vreemde gekocht en zal er nog 20.000 bijkoopen. De metaalgieterijen komen 250.000 ton kolen tekort. Aan de regeering zal worden ver zocht, om voorloopig vreemde kolen te mogen invoeren zonder inkomende rechten, om in de dringende behoeften te voorzien. Petersburg, 12 Dec. Het bericht wordt bevestigd, dat een dezer dagen de keizer lijke oekase zal verschijnen, waarbij den grootvorst Michael Alexandrowitsj, den eenigen broeder van den tsaar, al zijn militaire waardigheden worde»afgenomen. (Zooals ouze lezers zicli herinneren, geschiedt dit, omdat de grootvorst zich oudanks de waarschuwingen van zijn keizerlijken broer, met een vrouw be neden zijn stand in den echt heeft ver- eenigd). ZWEDEN. De koning heeft Dinsdag, op den verjaardag van Alfred Nobel's sterfdag; plechtig de Nobel-pryzen uitgereikt aan Grignard (Nancy) en Sabatier (Toulouse) voor scheikunde, Carrel (New-York) voor geneeskunde en Gerhart Haupt- mann voor letterkunde. Deze vier waren aanwezig. De Zweedsche ingenieur Dalen (Stockholm), die den prys voor natuurkunde kreeg, doch door een ongeval, hem bij het nemen van een proef overkomen, verhinderd was, liet zich door zijn broeder, professor in de geneeskunde, vertegenwoordigen. De prijs bedraagt ongeveer 96000 gulden. Des avonds werd een feestdiner ge houden. ENGELAND. Een van regeeringswege ingesteld onderzoek naar de arbeidstoestanden en de loonregeling bij de linnen- en katoenwerksters in het noorden van Ier land heeft ontzettende dingen aan het licht gebracht. Het comité van onder zoek heeft zich uitsluitend tot Belfast bepaald, waar ongeveer 3400 werksters zyn, meest weduwen en ongehuwde vrouwen, die van haar werkloon leven moeten, en gehuwde vrouwen wier mannen zonder werk zijn of te weinig verdienen om in het levensonderhoud van hun gezin te voorzien. De verdienste der vrouwen is voor het onderhoud van het gezin of van haar persoonlijk in elk bizonder geval noodzakelijk gebleken, en toch was het een verdienste die inderdaad verschrikkelijk genoemd kan worden. Naai- en borduurwerk en nog wel borduurwerk waarvoor groote kunst vaardigheid noodig bleek, worden be taald met 10 cent en minder per uur. Van de 118 borduursters in Belfast verdienden er slechts 12 uurloon [van 10 cent, de overigen allen minder en 41 zelfs bleven beneden een stuiver. Een geval wordt in het rapport van de com missie van onderzoek genoemd, van eene jonge vrouw van «25 jaar, die met het naaien van hemden 45 ets. per dozijn verdiende. Na aftrek van anderhalven stuiver voor garen en andere onkosten bleek, dat zy gemiddeld een uurloon van 2\ cent „genoot". Ook zeer kleine kinderen worden met deze industrie dikwijls tot laat vin den nacht bezig gehouden. Londen, 10 Dec. In een draadloos telegram, uit Devonportontvangen,wordt, gemeldt, dat het slagschip „Centurion", dat gisteren een proeftocht ondernam, met een stoomschip in aanvaring kwam, dat zonk. De boeg van de „Centurion" is beschadigd. Het oorlogsschip keerde naar Devonport terug. De naam van het stoomschip is onbekend. De „Centurion" kwam behouden te Plymouth aan. De kapitein meldt, dat het schip, dat gezonken is, een klein kolenschip was. 11 Dec. Uit San Francisco wordt melding gemaakt van een brutalen spoorwegdiefstal. Een aanval op een trein werd gedaan, waarin door een bank 25.000 dollar in gou3 werd verzonden. Te Bakerfleld, waar de trein langzaam moest rijden, sprongen vier bandieten op den postwagen. Ze sloegen debeambten neer, lieten het deksel van de geldkist springen en namen den inhoud mee. Bij het volgende station sprongen ze er uit om spoorloos te verdwijnen. Het stoomschip „Nottingham", van de „Great Central"-Maatschappij, dat Dinsdagnacht van Grimsby naar Rotterdam vertrok, raakte wegens mist aan den grond op de Scroby zandbank. Er ontstond geen paniek en de passa giers werden door een sleepboot aan boord genomen en naar Yarmouth en vandaar naar Harwich gebracht, om naar Antwerpen te vertrekken met een stoomschip van de Great Eastern Maat schappij. De „Nottingham" zat dezen middag nog op de zandbank. DUITSCHLAND. Prins Luitpold van Beieren, regent vau Beieren, is Woensdag 1.1. iu den ouderdom van 91 jaar overleden. Sedert 1886, toeu zijn neef Ludwig II, als krankzinnig, vau deu troon vervallen werd verklaard, trad Luitpold als regent op. Zijn oudste zoon zal nu den troon van Beieren bestijgen. BELGIË. Reeds een jaar ongeveer heeft het parket te Brussel een zaak van lintjes- zwendel in handen. Een fabrikant te Arlen en een gewezen attaché van een vreemd gezantschap zijn daarbij be trokken. Toen de justitie bij den eersten een huiszoeking deed, liet hy zich stilletjes door een venster glijden en ontvluchtte door een straatje, dat naast het huis loopt. Een half uur later was hij over de grens. Doch deze schynt slechts een ondergeschikte ïol te hebben gespeeld. Meer schuldig is de oud attaché, die ridderorden tegen hooge prijzen verkocht en makelaars had in Nederland, Duitschland, Engeland en Frankrijk. Op het oogenblik wordt het onder zoek in Toulouse voortgezet. Naar de Deutsche Tages Ztg. uit Brussel verneemt, eischt minister-presi dent De Broqueville een spoedige behandeling van de nieuwe legerwet en afdoening van het ontwerp nog vóór Kerstmis. Nadat de militaire hervor mingen tot stand zullen zijn gekomen, zal België den grooten mogendheden verzoeken om opheffing van het neutra liteitsverdrag, teneinde een bondgenoot schap met Nederland te kunnen sluiten. Het Handelsblad van Antwerpen bevat het bericht, dat de rechter van instructie in de zaak Wilmart thans in het bezit is van 58,132 obligatiën, waar onder slechts 2645 echt, alle andere valsch zyn. Bovendien werd een groot aantal preferente aandeelen verspreid. Slechts 12,124 obligatiën mogen wettelyk in omloop zyn. De schuldeischers zullen den 18en Januari vergaderen. Het tekort bedraagt 7.J millioen, het actief 1,800,000 francs. De maatschappij zal ter ver gadering de volgende voorstellen doen: De schuldeischers zullen haar tyd geven tot betaling der schulden-; de maat schappij zal blyveii„bestaan en van bare vergunningen gebruik "makende schuld eischers zullen eene commissie van zeven personen aanstellen, welke volmacht zullen hebben, om aan den tegen- woordigen ernstigen toestand het hoofd te kunnen bieden. NEDERLAND. Stavoren, 10 Dec. Gisteren arriveerde hier met eene kleine roeiboot, soort kano, over de Zuiderzee komende van Enk huizen, de heer William Westlake, Etigelschman, die van plan is van Louden naar Stockholm te roeien en zulks om zich een naam te maken. Van Amsterdam uit roeide Westlake langs de kust van Noord-Holland. Hij vertrok 18 Juli van Londen en roeide den eersten dag 96 K.M. tot Mar gate. Nadat hij daartoe op 3 Aug. een levensgevaarlijke vergeefsche poging had gedaan, gelukte het hem eerst 28 Aug. de Noordzee over te steken in 12 uren naar Galais. Het ligt in zijn bedoeling van hier over Sneek en Groningen te gaan naar Hamburg en verder over Kiel naar Stockholm. Westlake is 47 jaar oud, klein, maar krachtig gebouwd. Hy ver trok 11 uur van Enkhuizen en kwam hier aan te 3 uur. Alkmaar, 12 Dec. Gistermorgen was de 73-jarige heer J. Francken, ambtenaar van den burgerlijken stand, na eene ongesteldheid van een paar maanden voor het eerst weder ten stadhuize in functie. Nadat hij in zijn ambt drie huwelijken had voltrokken, zakte hy na afloop daarvan plotseling ineen. Weinige oogenblikken later was hy overleden. De heer Francken, vroeger hoofd der school te Bergen, werd in het begin van dit jaar door den gemeenteraad van Alkmaar benoemd tot ambtenaar Van den burgelijken stand, meer be paaldelijk voor het voltrekken van huwelijken. Het ongeval maakte ten stadhuize diepen indruk. Het stoffelijk overschot werd per brancard naar zjjne woning overgebracht. Amsterdam, 11 Dec. Door een man is bij de politie aangifte gedaan, dat, tydens een vechtpartij in de Commelin- straat alhier, zyn colbertjas is ontvreemd, die hy bij de vechtpartij even had uit getrokken en waarin een portefeuille met bankbiljetten van f25 en een spoor- abonnement geborgen waren 1 Utrecht, 12 Dec. Gisteren is alhier een 20-jarige kantoorbediende gearres*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 5