Tandarts Regensburg Ingezonden Mededeelingen. ADVERTENTIEN. Firma Aug. van Dyck-Petit, WAARSCHUWING! D Muziekonderwijs. Piano- en Orgelonderwijs, arbeider W. de O., verleden week een varken werd geslacht, dat 545 pond netto woog. Door den raede-veldarbeider D. Q. werd ongeveer drie weken ge leden een dergelyk varken geslacht, van 2 pond minder gewicht. Dat het dit jaar den werkman beter gaat.1 dan vorige jaren, voornamelyk hier, is een ieder bekend. Hooge pryzen werden in het algemeen voor loon gevraagd, 't Is echter wel te prijzen, dat de toestand van vroeger veel is verbeterd. Destyds hadden de werkgevers hier de vrijmoedigheid, een werkman (hoofd van een gezin) voor f 0,30 per dag te laten dorschen. Dergelijke toe standen eischten verbetering, daar het in den tegen woordigen duren tyd ondoenlijk is met een klein weekgeld rond te komen. Goes, 12 Dec. Gisteren is de laatste buis voor de Waterleiding Zuid-Beveland, te Heinkenszand, in den grond gelegd, zoodat thans het geheele buizennet kant •n klaar is. Alleen moet nog de ver bindingsbuis voor den watertoren te Oudelande aangebracht worden. Coitynsplaat, lï Dec. De bieten-cam pagne is op de haven alhier weder byna afgeloopen. Reeds de vorige week waren alle bieten van het land aange voerd. Nog enkele kleine hoopen liggen op het kaaiplein opgestapeld en wachten op scheepsruimte, zoodat waarschijnlijk na deze week niet veel meer zal over blijven. Op de oude weegbrug werden gewogen plra. 6,900,000 K.G.; op de nieuwe ruim 6,850,000 K.G. De ver grooting der haven is oorzaak geweest dat de werkzaamheden geregeld door gingen en vry wat vroeger zyn afgeloopen dan in andere jaren het geval was. Dit jaar toch konden alle bieten op het haventerrein opgestapeld worden terwijl anders eene groote massa buiten dorp gevoerd moest worden. Sommige aardappelverbouwers hebben de gewoonte hun zieke aard appelen en dit jaar zyn er in enkele soorten verbazend veel voorgekomen eenvoudig op den akker te laten liggen. Zy vormen een uitmuntende gelegenheid om aan allerlei larven een geschikte plaats voor verpoppen te vinden. Wat bovendien van nog meer beteekenis kan zyn, is, dat van de zieke aardappelknollen sommige een volgend voorjaar nog tot ontkieming komen en de ziektekiemen ontwikkelen zich dan tegelijkertijd. Ook kan, wanneer de halfverrotte aardappelen niet tot ontwikkeling komen, een ziekte stof in den grond achterblüven, die door wortels van andere cultuurgewassen worden opgenomen en allerlei ziekten kunnen veroorzaken. Wie de aardappel ziekte wil tegengaan, zy er op bedacht geen zieke knollen op het land achter te laten, maar hy verzamele ze b.v. op een hoop, graaf ze in den grond, bedekt ze met kalk of drenkt ze terdege met kalkwater, en vrees voor ziektekiemen of larven behoeft niet verder te bestaan. Dinsdag j.l. hield de ijsclub „Ons Genoegen" alhier in het café „Juliana" haar jaarvergadering, aanwezig waren 23 leden. De ontvangsten bedroegen f 201,76 De uitgaven83, Batig saldo f 118,75» De aftredende bestuursleden C. Schrier, H. M. Haungraan en J. L. Stols werden herkozen; tot leden van de commissie tot regeling van een mogelyk te houden ysfeest, werden benoemd J. J. de Kryger, M. de Regt Nz., C. Prinse en J. A. Engelvaart. Wlssenkerke, 12 Dec. Met het doel eener opwekking tot het propageeren van het streven der Vereeniging tot be strijding der tuberculose werd Woensdag avond j.l. in de openbare school alhier, een lezing gehouden door dr. P. J. Fret. Die lezing werd verduidelijkt door lichtbeelden, waaruit tevens bleek, welke goede resultaten reeds door de werking dier Vereeniging waren verkregen waarom hij de aanwezigen die in goeden getale waren opgekomen', aanspoorden, die Vereeniging en vooral ook de afdee- ling van 't Groene Kruis, als in die richting mede werkzaamkrachtig te steunen. Vllsslngen, 12 Dec. In druk ver schenen is het voorstel van Burgem. en "Weth. aangaande den wederopbouw van de spits van den St.-Jacobstoren volgens het plan van dr. Cuypers. Burgem. en Weth. gaan mede met het voorstel—Cuypers, om tot weder opbouw in den ouden vorm over te gaan. Als materiaal zal beton worden gebezigd met terra-cotta bekleed. Aan de 4 zijden, waar geen wijzerplaten worden aan gebracht, zijn ter hoogte van de wijzer platen lichtramen gedacht. De. peer zal van koper worden ver vaardigd. Het in eukele bladen geopperde plan de spits niet te herbouwen kon de in stemming van Burgem. en Weth.' niet verwerven. De kosten van den bouw zijn geraamd op f 40 CCÖ, waarbij voor uurwerk, wijzerplaten eu carillon nog I' 20.350 komt, in totaal alzoo f 61.010. Waar het bedrag van de verzekering met de opbrengst van de verkochte over blijfselen van dc oude spits f 58.248,79 bedraagt, zou er een tekort zijn van f 7701.21. Burgem. en Weth. stellen daarom voor alsnog niet over te gaan tot het aanschaffen van een carillon, waardoor f 19.000 bespaard zal worden. Zij stellen voor het resteerende saldo uit te zetten en met de renten daarvan een reservefonds te vormen om daarvan mettertijd tot de aanschaffing van een carillon over te gaan. Resumeerende luidt hun voorstel: a. ora to besluiten over te gaan tot wederopbouw van de spits van den St.-Jacobstoren volgens het plan Cuypers, behoudens het aanschaffen van een carillon b. over te gaan tot het beleggen van het resteerende saldo. (M. Ct.) Men schrijft ons uit Yllssingen: De toestand van den heer P. J. Siegers, lid van Gedep. Staten van Zeeland, is steeds achteruitgaande en ieder oogenblik is het ergste te vreezen. Biervliet. Het gemeentebestuur heeft aan den heer J. P. J. van Gorkora, eervol ontslag verleend als gemeente geneesheer, wegens vertrek naar elders. Graanw. Zondagmorgen hebben op een hofstede, onder deze gemeente, aldus de N. R. Crt., terwijl de familie naar de kerk was, 3 personen de alleen zynde jeugdige dienstbode gekneveld en daarna gedwongen de plaats te wijzen waar het geld en andere waarden geborgen waren. Zij deed dit. De mannen wilden daarna iets gebruiken en eischten dat het meisje koffie zou zetten. Zij verklaarde zich bereid, maar vroeg haar los te maken, omdat zij voor de koffie even buiten iets moest halen. De mannen lieten haar onbewaakt gaan en daarvan maakte zij gebruik om weg te snellen en hulp te halen. Ofschoon de dieven onraad bemerkten, werden nog twee hunner op de hofstede aangehoudende derde werd door den hond van den rijksveldwachter in een kreek opgespoord. Gisteren zyn de mannen naar Middelburg overgebracht. (Otider verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 G'ts. 5 Om lang te LEVEN, 3 Sen Al,TI.JI) GEZOND te blijven* gebruike men BUCHAM'S plfcLEN KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Zonnemalrc. Dinsdag 17 Dcc. a.s. des voorm. 122 uur zal in de consistorie kamer alhier een verkiezing plaats hebben van 10 leden voor een kiescollege. Oosterland. Ook van hier kan bericht worden, dat in een onlangs gehouden vergadering door kerkvoogden en nota belen 't tractement van den predikant met f 100 is verhoogd. Renesse. Er kan dankbare melding van het feit gemaakt worden, dat in de godsdienstoefening van Zondag 1.1. alhier een bankbiljet van f 10 is gecol lecteerd. Vindt dit goede voorbeeld in het belang van de armen navolging. Beroepen te Zwijndrecht, ds. J. C. Trillaard, te Hendrik-Ido-Ambacht, (vroe ger te Scherpenisse). Men meldt aan De Rott. uit Urk, dat ds. H. Snel aldaar, by het neerleggen van zyn ambt, Zondag j.l. afscheid nam van zyn gemeante. Hij deed dat op de meest vriendelijke wyze. Door hem werd een kort maar ernstig woord ge sproken naar aanleiding van 1 Petrus 1 vers 25„Het Woord des Heeren blijft in der eeuwigheid en dit is het Woord, dat onder u verkondigd is". De ver trekkende leeraar sprak niemand persoon lijk toe. Over de verhoudingen, waarin de gemeente verkeert, werd niet gerept. Het kerkgebouw was bij deze gelegenheid overvol. Of de kerkelijke kwestie te Urk met het vertrek van ds. Snel opgelost zal zyn, zal later moeten blyken. Maandag morgen heeft ds. Snel Urk verlaten. Hy is in een vergadering te Enkhuizen van zyn betrekking, tot de gemeente Urk en de classis Hoorn op eervolle wyze ontslagen. De onlangs verkozen, maar nog niet bevestigde kerkeraadsleden hebben, na kennisneming van een door Mevr. Snel en eenige mannen en vrouwen bij het Classicaal bestuur ingediend be zwaarschrift, de justitie in kennis gesteld met dit huns inziens beleedigend en lasterlijk schrijven. St.-Aunalaixl, 13 Dec, Als president kerkvoogd is herbenoemd de heer J. Polderman. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk is als ouderling gekozen de heer C. Goedegebuure Jz., in plaats van den heer N. Kodde, die bedankt had. De heer B. Buijs heeft zijn benoeming als diaken aangenomen. Geref. Kerk. Door den kerkeraad te Haarlem is aan den heer A. Standaart te Rotterdam opdracht gegeven tot vervaardiging van een rein pneumatisch kerkorgel met een capaciteit voor ruim 500 zangers. De belangrijke restauratie van het orgel in de Luth. kerk te Middelburg is eveneens aan deze fabriek toever trouwd. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Heden, Woensdag werd het huis waar vroeger door den heer M. A. Schikker herberg in werd gehouden (café Zeelandia) en nu in eigendom behoort aan den heer D. de Pree Mz. alhier, aanbesteed de verbouwing daarvan tot een woon- en winkelhuis. Ingeschreven door de heeren .J. M. Hannvraan alhier voor f 1262, J. Nouse mede alhier voor f 1243 aan laatst genoemde tevens de laagste inschrijver, is het werk gegund. Post en Telegrafie. St.-Annaland, 13 Dec. Sedert het begin van October komt de post van Stavenisse hier des Zondags aan te 8 ure en vertrekt hy te 8.10. Met den 16en December treedt nu ook een wijziging van den dienst op de andere dagen der week in werking. Des morgens komt de post van Stavenisse hier aan te 8 ure en vertrekt hij te 8.10, dus even als des Zondags. 's Middags en 's avonds komt de post van St.-Maartensdyk. De middagpost komt aan te 11.40 en vertrekt te 2 ure, de avondpost arriveert te 6.55 en ver trekt te 7 ure. Nu de avondbestelling heel wat vroeger plaats heeft, zal het wel niet meer voorkomen, dat de mcnschen die vroeg ter rust gaan, er voor uit hun bed moeten komen, zooals dat anders nog al eens gebeurde. Alvast één goed gevolg van de nieuwe regeling ON D E RW IJS. De heer F. C. van den Berg, geboortig van Bruinisse, klerk aan de Rijkspost spaarbank te Amsterdam, heeft met goed gevolg het eerste gedeelte van het examen afgelegd vereischt voor benoembaarheid tot adjunct-commies aan die inrichtipg. Poortvliet. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer, aan de openbare lagere school alhier, de heer J. van Hielen, volontair te Oud-Vossemeer. RECHTSZAKEN. Dinsdag is voor het gerechtshof te 's-Gravenhage behandeld de zaak van H. A. d. W., stationschef te Axel, door de rechtbank te Middelburg vrijgesproken ter zake van het in Sept. j.l. te Axel by het vertrek van een trein aan een wisselwachter geven van een verkeerd sein, waardoor bedoelde trein op een z.g. dood spoor geraakte en ontspoorde, tengevolge waarvan een stoker het leven verloor. Vyf getuigen, onder wie deskundigen, werden gehoord. De advocaat-generaal rar. Wentholt eischte beklaagde's veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekende vonnis van de rechtbank. Gemengd Nieuws. Een duel tusschen dames Evenals heeren kiezen zy bij voor keur een vroeg uur uit voor haar ont moeting. Het Liraburgsche dorp Amby was reeds 's morgens om 6 uur het tooneel van een bloedig duel. De wapenen waren ongelijk: de eene dame zwaaide met een schop, de andere met een bezem. De dochter van een der combattanten kwam toesnellen en bewerkte de vyandin met een borstel, dus eenigszins tegen de strenge regelen van het tweegevecht in. Toen beide partyen bloedende neuzen en monden, en een aantal gaten en builen hadden opgeloopen, verscheen de wacht meester der marechaussee ter plaatse, nam de wapens in beslag en maakte proces-verbaal op. TELEGRAMMEN. Brouwershaven, 13 December. Gekozen tot lid van den gemeente raad, de lieer G. J. Boot, met 119 stemmen. De heeren P. Ringelberg en P. D. Bos verkregen respectievelijk 44 en 20 stemmen. VGravenhase, 13 December. Tweede Kamer. Bij de voortgezette algemeene beschouwingen der Staats- begrooting, vervolgde minister Heems kerk zyn rede en verklaarde, dat wijziging der Zondagswet een teere kwestie is, die goed beraad vorderde, waarby kwam, dat de disch reeds over laden was. Inzake de kustverdediging is de regeering niet veranderd van standpunt: splitsing der noodige uit gaven daarvoor komt alleen neer op andere wijze van finantieel beheer. Inzake vereenigingen als de Matrozen- bond, die eigen gezag tegenover natuur lijk gezag stellen, dringt de vraag naar vorenof lidmaatschap niet moet worden verboden? Zy, die bedoeld eigengezag geven en uitvoeren, kunnen niet in leger of (vloot worden geduld. Dat er niet meer groote hervormingen tot stand kwamen, is niet de schuld der regeering, maar van verandering van aard van het parlementaire leven en werkwijze der Kamer. De Minister ontkende nadrukkelijk partijdigheid bij benoemingen, en be toogde, dat het Kabinet steeds zichzelf bleef wat zyne richting aangaat, en bestreed de grieven in het concentratie- program tegen de sociale wetgeving van Minister Talraa, op wiens bezit het Kabinet grooten prys stelt. Van een overwinning door concentratie, voorzag de Minister een vruchteloos tijdperk, waarby de vrij-liberalen het best zullen varendan biedt de coalitie, die in haar grondslag juist is en in haar uitwerking niet is uitgeput, meer en degelijker waarborg. De Minister handhaafde het regeerings-program. In de binhen eenige weken te verwachten grondwets-her- ziening, in overeenstemming met de wenschen der rechterzijde, wil de Regeering oplossing van het kiesrecht vinden, waardoor geleidelijk alle ge- leidingén van het volk tot de stembus zullen komen. 401ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 2e klasse van 9, 10, 11 en 12 December 1912. l'rijs van f 400 no. 5837. UK) 582G. Prijzen van f 30. 5729 5863 5889 8G7C 19103 5743 5873 5898 100G6 19121 5831 5880 5933 12924 19125 5843 5881 5941 12920 19134 5847 5883 5943 12929 1914G Getrouwd: M. VIERGEVER Jz. en P. SLEGT Dd., die, mede namens wederzydsche Familie, hun' dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, 11 December 1912. Dinsdag 17 December hopen onze geliefde Ouders: M. C. VERHAGE A. M. CONSTANDSE hunne 25-jarige Eclitvereeniglng te herdenken. Bruinisse, 13 Dec. 1912. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, IZAAK KANDÈL, na een smartelyk lyder. in den ouderdom van 66 jaar is overleden. Zierikzkh, 12 Dec. 1912. Wed. Iz. KANDÈL—Smit. J. KANDÈL Iz. A. KANDÈLAkenusk. C. J. v. b. HAVE—Kandel. M. P. v. D. HAVE. M\ W\ v. D. HAVE. P'. W'. v. n. HAVE. Strekkende (leze kennisgeving tevens veor bulten de stad. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, ons geliefd kindje en zusje, MARINA JANNETJE, in den aanvalligen leeftijd van bijna elf maanden. Haamstede, i2 Dec. 1912. P. KLOET. W. KLOET—v. d. Have. Heden behaagde het den Heer van onze zijde weg te nemen onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, MARINUS J0PSE, in den ouderdom van 69 jaar. Zierikzee, 13 December, 1912. V'od. M. JOPSEAaknOupse, Kinderen en Behuwdkinderen. Zijn heengaan was vrede! Heden overleed le Krabbendijke onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer A. DE KOK, in den ouderdom van 77 jaren. Zierikzee, December 1912. A. DE KOK. M. DE KOK—Pannv. Dankbetuiging Ondergeteekende betuigt zijn IVeigelueenden dank voor de zoo talrjjke bewijzen van deelneming, tijdens de ziekto en het overlijden fan zijn geliefde Echtgenoote ondervonden. Zierikzee, 13 Deo. 1912 I. TER POORTEN. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden gedurende de ziekte en by het overlijden van mijn goliefde dochter, betuigen wij onzen iiartolfjkcu dank. Zierikzee, 13 Decemher 1912. Uit aller naam, F. CAPELLH. IVIagazijn van Grafmonumenten en Marmeren Schoorsteenmantels, Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Oebouwen, SUJp- stecnen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en 6, Borgen-op-Zoom. D.iar de verpakking onzer KINADRUPPELS veelvuldig wordt nagebootst oin Kinapraepamten van Andere herkomst aan den man tc brengen, wijzen wij er op. dat toode doozen, zonder den naam Dr. H. Nannlng, doch voorzien van het woord „Kinodruppels" of anderszins, NIET uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eische daarom steeds Dr. Nanning's Kinadruppels! Alom verkrijgbaar i 0.75. BERGEN-OP-ZOOM, heeft eiken 1"'*" en 3deu Zaterdag van de maand te St.-Maartensdijk hij den heer De Ruiter consult van 14 uur; IHllgdagS te Goes, Kleine Kade B 192. e ondergeteekende bericht door deze, dat hg zjjn Schilderszaak enz. van af heden heeft overgedaan aan J. J. STOUTJÈSD1JK te Oud-Vosse meer, dien hy in de gunst van zyn clientèle aanbeveelt. Tevens dankt hy zyn begunstigers voor het vertrouwen, dat hy gedurende verscheidene jaren zoo ruimschoots heeft mogen genieten. St.-Fiupsland, Dec. 1912. L. v. ZALTBOMMEL. Met verwijzing naar bovenstaande an nonce, heeft de ondergeteekende de eer te berichten, dat hy van af heden, de Schilderszaak enz. van Ij. G. v. Zaltbommkl heeft over genomen en die op denzelfden voet zal voortzetten. Tevens hoopt hij hetzelfde vertrouwen te mogen genieten als zyn voorganger. Onder aanbeveling, J. J. ST0UTJESB1JK. Oud-Vossemeer, Dec. 1912. De ondergeteekende geeft kennis dat hij zich niet meer als lykdienaar beschikbaar kan stellen. IMAN BAKKER, Burgh. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het geven van zoowel buiten als binnen de stad. Aanbevelend, L. J. SCHOUTEN, Ziorikzcc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 2