ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 December 1912. RONA Cacao OPENDOE VERPACHTING Eerste Blad. Van houten'» Nieuwjaarswenschen. (Z icrikzeeschc Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden.. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9325. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ik wil nog een kop Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. B ERICH T. Zij. die zich met i ianuari a s op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Wij herinneren onzen lezersdat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1913 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel SchouwenDuivelandTholen, Sint- Filipsland, Noord- en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentieh voor dat no. bestemd kan geschieden tot Dinsdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. De Directie. VAN Eigendommen en Hechten aankomende de gemeente Zierikzee (Bouw-, Wei- en Moesland, Gras- maaiing en -etting en Visscherijen), up Maandag 16 December 1912, 's voormiddags 10 uur, ten itaadhuize dier gemeente. De in de groote bekendmaking van den 15 November 1912 onder de nummers 36a en 365 genoemde perceelen worden niet verpacht. De voorwaarden der verpachting zijn verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie tegen betaling van 10 ct. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 13 Dec. Aanstaanden Dinsdagavond zal de „Tooneelvereeni- ging", onder directie van den heer Herman Heyermans, in de Concertzaal alhier opvoeren „Te Wapen", van Bernard Shaw. Wij kennen het stuk niet, maar de hoofdbladen hebben het zóó gunstig beoordeeld, dat wij onze lezers en lezeressen gerustelijk durven aanbevelen het Dinsdagavond te gaan zien. Zij zullen zeker een genot vollen avond doorbrengen. Zoo schryft De Nieuwe Rotterdamsche Courant van 5 Dec. j1 „O, wat is zoo een avond gezond. „Genieten wij dankbaar al het voor- „tref'lijke, door Verkade als de Zwitser „gegeven. Verkade heeft zoowel aan de „vele speeleischen van het eerste bedrijf „voldaan, als ons vergast op een „prachtige leukheid, waarna hij do „tallooze zetten van Bluntschli uit- „muntend achteloos als vallen liet. „Veel kostelijke stijl had hij gebracht „in de aankleeding". En het Algemeen Handelsblad van 20 Nov. j.l.„Een licht, rap tintelend „stuk, waar de onderneming van Heijer- „mans en Verkade veel plezier van „hebben zal. In de vertooning is al het „levende en levendige bewaart, er wordt „met begrip gespeeld en de tooneelen „zijn met smaak aangekleed". De 19de algemeene jaarverg. van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, heeft plaats gehad te 's-Gravenhage, 7 en 8 Dec. j.l. in het feestgebouw „Concordia". Den avond aan de jaarvergadering voorafgaande, Vrijdag 6 Dec., is er een groote openbare vergadering gehouden, in de Rotonde Dierentuin. Voor dezen avond waren vertegenwoordigers der verschillende partijen uitgenoodigd om te spreken over het standpunt dat hunne partij ten opzichte van een spoedige invoering van Vrouwenkiesrecht inneemt. Velen hadden echter geen toezegging verleend, waarschijnlijk te veel in beslag genomen door de a.s. verkiezing in 1913. Zaterdag, ongeveer 11£ uur, reden een twaalftal auto's versierd met vlagge tjes en banieren, de stad rond. Hier en daar werd nog eens gelachen, maar door velen werden we- met hoera's begroet. Wel een bewijs, dat onze Vereeniging steeds meer de sympathie der bevolking wint. 's Middags één uur opende de pres., mevr. Aletta Jacobs de vergadering en herdacht in haar openingsrede mevr. Haner; één onzer meest wakkere pionier sters, die eenige weken geleden gestorven is. Met byna algemeene stemmen werd mevr. Jacobs herkozen tot presidente. Daarna werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd en verslagen van verschillende afd. uitgebracht. De statuten en het huishoudelijk reglement ondergingen eenige kleine veranderingen. Besloten werd de volgende zomer vergadering te houden te Amsterdam, wanneer H. M. de -.Koningin 's lands hoofdstad bezoekt, itene betooging zal worden gehouden on een adres aan H. M. aangeboden. 5 uur sloot de pres. de vergadering, waarna een gemeen schappelijk diner werd gebruikt. Dien zelfden avond had er nog een feestelyke vergadering plaats. Mevr. v. Balen Klaar verwelkomde in hartelijke woorden mevr. Jacobs, bij de thuiskomst van hare wereldreis. Spreekster bood mevr. Jacobs, namens de Afrd. Den Haag een lauwerkrans en naméns de vereeniging bloemen en een enveloppe aan, waarin een vrij aanzienlijk bedrag, hierby den wensch uitsprekende, dat mevr. Jacobs dit zou besteden aan de zaak die haar zoo na aan 't hart ligt. Daarna sprak de afgevaardigde van den"mannenbond voor Vrouwenkiesrecht mevr. Jacobs toe, haar een mand mot verschillende soorten fruit aanbiedend. Hy hoopte, dat mevr. Jacobs niet lang meer pres. behoefde te zyn, maar dat de mannen spoedig het kiesrecht zouden krygen. Mej. Goutsmidt hield een feest rede en mej. Groot vertelde op haar aangename wijze, „Wat Marijke er van docht". Na de pauze werd door eenige leden van de Afd. Den Haag, een comedie- stukje opgevoerd. In de voortgezette vergadering, dio Zondagmorgen 9) uur heropend werd, is hoöfdzakelyk de propaganda besproken, die zal gemaakt worden bij de ver- "kiezingen in 19T3. „Zierikzee en de Zierikzeeërs vallen mij geducht tegen. Ik weet bet, tegen woordig zijn vele vergaderingen. Maar tusschen groote belangstelling en heele- maal geen belangstelling liggen toch heel wat graden". Aldus ongeveer begon de heer Drijver van Naarden zijn causerie over den alcohol, in de vergadering, belegd door de afdeeling Zierikzee van den Volks bond tegen drankmisbruik en gehouden laatstleden Woensdagavond. De zeer sympathieke spreker had m. i. volkomen gelijk. Om kwart over achten, dien avond, bood de groote zaal van het Café „Juliana" een recht treurig aanzien. Met het bestuur waren nauwelijks twintig personen aanwezig. En dit, terwijl de spreker van dien avond zoo alomme bekend, het onder werp van behandeling zoo hoogst ge wichtig en de wijze van behandeling toelichting van lichtbeelden zoo hoogst aanlokkelijk was. Niet alleen hadden de afwezigen onge lijk, maar ze hebben zich verstoken van een hoogst nuttigen en aangenamen avond. Den inhoud van die geestige causerie in bizonderheden hier mede te deelen, kan veilig nagelaten worden. Gewezen werd op liet verderfelijke van den mis bruik van den alcohol, van sociaal, individueel en familie standpunt, voor de gezondheid, het vermogen, geluk en de welvaart onzer burgers. Vertoond werd wat nuttig werk de Volksbond allerwege verricht, de propa ganda, die hij op pakkende, welsprekende en artistieke wijze voert. Het nut van huisvlijt toonde de, zich met geheel zijn persoon aan dit werk gevende, spreker op duidelijke en voortreffelijke wijze aan, hierbij allerlei nuttige voorwerpen van dagelijksch gebruik, in „huisvlijt" ver vaardigd, ons voorhoudend. De spreker liet niet na te wijzen, wat een groot veld ten deze in ons goed stedeke nog braak ligt, zich uög ergerend aan de slungels, die eiken avond aan de Schuithaven staan te „slampamperên" en voorbijgangers hinderen. Herhaaldelijk slaakte hij de zucht, dat hij alles nog levendiger, nog' onder houdender en opgewekter zou hebben verteld, indien de zaal niet zoo akelig leeg was. Maar wij, de aanwezigen, waren ruimschoots voldaan over het ons ge- bodene, en trotsch, de eer van Zierikzee zoo goed mogelijk te hebben opgehouden. Den dank, door den voorzitter aan den inleider gebracht, werd door ons aller hardst applaus krachtige steun bijgezet, daar wij wenschten, den inleider niet te doen boeten voor de lauwe onverschillig heid van velen onzer stadgeuooten. Het onderwerp en de spreker hadden beter verdiend. Zoo eindig ik, waarmede de spreker, met betrekking tot het eerste punt, was begonnen. Het rijnschip „Drie Gebroeders", schipper P. A. Dolk, met 358 ton stoom- kolen voor de stoombooten der Provinciale Stoombootdienst op de Oosterschelde, had ongeveer een vierde gedeelte van zijn lading, (p. m. J700 H.L.) gelost, waar door zijn middenruim ledig was, toen Woensdagavond, ongeveer 9 uur, met een hevige slag het schip in tweeën brak. Met een groot aantal manschappen werd terstond aangevangen het voor- en achterruim te lossen, gedurende de nacht, en slaagde men er in het indringende water tot een paar voet in de ruimen te beperken, en het schip drijvend te hou den. Het schip is 38 jaar oud. De la ling werd in een vaartuig en op de kade gelost, zoodat thans een partij van ongeveer 3000 H.L. kolen op onze haven ligt, gedeeltelijk door zout water beschadigd. Wat met de kolen zal geschieden, is tot nogtoe onbekend. 12 12 12. Gisteren (Donderdagmiddag) was het 12 uur van den 12den dag van de 12de maand van het jaar 1912. Deze datum-merkwaardigheid zal zich in deze eeuw niet meer voordoen. De bizondere Bioscoop-voorstellin gen 1.1. Donderdag 's namiddags en 's avonds in de Concertzaal alhier ge geven, waren vooral in laatstgenoemde bijeenkomst goed bezocht. Het was een zeer amusant programma, afgewisseld door ernst en luim en niet het minst door de medewerking van het Zangcorps. Het vergaan der „Titanic" en vooral „de Begrafenis van wylen Generaal Booth", waren hoogstbelangwekkende films. Geslaagd voor 3e stuurman bij de groote stoomvaart, de heer A. van Dijke, geb. te Oosterland, leerling van de De Ruyterschool te Vlissingen. In den afgeloopen zomer zijn, als gevolg van een adres van eenige belang hebbenden, in den straatweg tusschen Renesse en Haamstede enkele gedeelten van de bestrating verbreed, n.l. van 2,50 M. gebracht op ongeveer 3 M., en zal die verbreeding geleidelyk voortgezet worden. De bedoeling daarvan is, dat ten minste een voertuig en een fiets elkaar veilig zullen kunnen passeeren. Om nog eens aan te toonen, dat die verbreeding zeker niet overdreven groot is, zij hier de aandacht gevestigd op het feit, dat de minister van waterstaat in zijn memorie van antwoord op de begrooting het plan meedeelt om de bestratingsbreedte van de wegen in Friesland geleidelijk op 4,50 M. te brengen. De Midd. Crt. bevat een pakkend en photographisch toegelicht schetsje van den treurigen toestand, waarin het gansche middengedeelte van Walcheren verkeert, door den buitengewoon hoogen stand van het polderwater. Gansche velden staan onder water, wegen soms een meter diep. Hofsteden zien de kelders en voorraadkuilen onder water bedolven. Geen verkeer, geen afleveringen, niets dan overlast en groote schade. Het stoomgemaal is het eenige, dat redding, nu en in het vorvolg, brengen kan, maar daaraan zyn zeer groote kosten verbonden, wijl de boderahoogte in Walcheren geenszins overal dezelfde is en het eiland dus in perceelen ver deeld zou moeten worden, wil men niet aan het eene deel al het water onttrekken om het andere op behoorlyk peil te houden. Moet Walcheren zichzelf helpen en zouden er voor het rijk geen termen zijn om deze parel van al zijn eilanden te hulp te komen? Op last van den minister van oorlog zal er by het leger een proef worden genomen met de levering van bevroren buitenlandsch vleesch voor de soldaten- menages. Op advies der staatscommissie wil de minister van waterstaat overgaan tot het bouwen van een nieuwe sluis ten N. van de bestaande te IJmuiden en van andere werken tot verbetering van het Noordzeekanaal, alles volgens plan B der commissie. De kosten zijn op 13 millioen gulden, de duur op 7jaar geraamd. Noordgouwc. De 15-jarige zoon van den landbouwer A. v. d. W. alhier had Dinsdag het ongeluk bij het opstappen van* een geladen wagen onder één der wielen te geraken, toen de paarden onverwachts doorgingen. Met een boven de knie gebroken been werd hij in een nabystaande woning gedragen en van daar later naar het Ziekenhuis over gebracht. Dreisehor. Gedurende de laatste cam pagne zijn aan de Haven aangevoerd, ter verscheping naar verschillende fa brieken, bijna 11^ mill. K.G. suikerbieten. Brouwershaven. Met ingang van 1 Januari a.s. is als schrijver in de straf gevangenis te Yeenhuizen aangesteld, de heer L. Straub, alhier. Ellemeet. J.l. Woensdagavond hield Afdeeling van don Bond voor Staats- de pensionneering alhier eene propaganda- vergadering, waaraan tevens een eenigzins feestelijk karakter was gegeven. De heer Frankel van Zierikzee trad als spreker voor haar op, terwijl de Rederijkersvereeniging „H. Z. O. D." alhier, hare welwillende medewerking verleende en opvoerde het tooneelstukje „Als de nood op 't hoogst is". In eene krachtige rede, getuigend van sprekers warm gevoel voor - en innige belangsteniug; in de pensionneering onzer ouden van oagen, bepleitte hij de groote voordeelen, verbonden aan Staatspension- neering, terwijl hij scherp deed uitkomen de velerlei bezwaren aan de wet-Talma verbonden. Het aandachtig publiek, dat zeer talrijk was opgekomen, volgde spreker's voor dracht met de grootste belangstelling. Dat spreker's woorden hun doel niet hadden gemist, bewijst wel de toetreding van zestien nieuwe leden tot deze afdeeling,- waaronder ook eenige vrouwe lijke. De opvoering van het tooneelstukje was vrijwel onberispelijk. De verschillende spelers toonden, dat de rollen goed waren iugestudeerd en zij vertolkten die dan ook op voortreffelijke wijze. Deze avond was voor de bondsleden ccne nuttige en ook aangename en het bestuur mag met voldoening terugzien op wat zij haren leden verschafte. Sirjansland, 13 Dec. Als een zeld zaamheid kan gemeld worden, dat do tweeling-broeders, Jacob en Job. de Rijke Mz., op den 17 December hun 70sten geboortedag hopen te herdenken. Anna-Jacobapolder10 Dec. Dezer dagen schrok men hevig door een ont ploffing in de kachel in de christelijke school alhier. De onderwijzer brandde zich in 't gelaat, terwijl een stuk van den schoorsteen afsloeg. St.-Filipsland, 13 Dec. Voor rekening der gemeente zal een keipad gelegd worden van 't eind van den dijk naar de halt. Daardoor zal men op eenigszins behoorlijke manier de tram kunnen, be reiken. Sclierpenisse12 Dec. Een knaap alhier zou een koebiet wasschendaar voor ging hij met den eenen voet op een trap en met den anderen op een schuit staan. Deze dreef eenigszins af en de knaap geraakte te water, tusschen de beschoeiing en het scheepje. Gelukkig werd dit opgemerkt door schipper Jumelet van Bruinisse, die den drenkeling op het droge bracht. Hoewel het reeds bijna half December is, liggen er van den agent M. D. G. nog circa 500 last bieten opgestapeld. Al de overige bieten zijn reeds opgeruimd. In de vergadering van stem gerechtigde ingelanden voor het Water schap Scherpenisse alhier, werd de heer Chr. Hartog met algemeene stemmen herbenoemd tot dijkgraaf van voor noemd Waterschap. Poortvliet. Als iels bizonders mag worden vermeld, dat door den veld-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1