Ingezonden Mededee I i ngen Uit Stad en Provincie. RECHT S Z AKEN. Ingezonden Mededeelingen. Goed voor de zenuwen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 ets. elke regel meer 15 ets. VAN JSOLOAARGARINE. A 4 5CT PERPOND genomen naar de eerste verdieping en opende van daar uit het vuur opnieuw. Ook daar werd van de straat af op hem gevuurd, maar zonder succes. Weer een verdieping hooger nam hij de wijk, en verscheen eindelijk op de derde ver dieping van waar hy met water begon te gooien, want zijn kruit had hy ver schoten. In die bedryven waren een viertal moedige mannen en een paar politie agenten het huis binnengedrongen en de trap opgesneld. En op de zolder verdieping: kregen zij hem te pakken en Was ny oiiuaiitko lievig vomcv oj/uouig overmand. Maar toen men met hem op straat kwam ging er een kreet van wraak uit het volk op. Men wilde hem te lyf. Woester hoop werd zelfs in de Zandstraat byna zelden gezien. Thans had de politie de handen vol om „de dokter" heelhuis aan de woede van het volk te onttrekken. Er moest gevochten worden om hem te beschermen. En toen de man ten laatste het politie-bureau in de Pauwensteeg bereikte door een drom van agenten gedekt, had hij geen hemd meer aan zijn lyf. Die volkswoede was opgewekt door het vallen van de door Pascolesco ge wonden. Vyf personen werden naar het zieken huis gebracht. Drie daarvan, waaronder twee agenten werden ter verpleging op genomen, de twee anderen werden ver bonden. De beide agenten en een burger kregen ieder twee schotwonden. De Roemeen, die er ontoonbaar uitzag door de builen en schrammen by het gevecht opgeloopen, werd verhoord en daarna in bewaring gesteld. De toestand der gewonden was naar omstandigheden wel. In de Bokelstraat no. 3c woont de 40-jarige koopman I. Barendse en daar naast, op no. 5, de besteller A. v. Trommel. Tusschen den 24-jarigen zoon van laatst genoemde, Hendrik, en de 16-jarige dochter Engelina van den eerste had een verkeering bestaan, die was afgeraakt. Al meermalen had de jongeman getracht de relatie met het meisje weer aan te knoopen en haar bedreigd, toen zy daar niet van weten wilde. Uit vrees voor die bedreigingen zou Engelina by haar tante aan de Teilingerstraat gaan slapen en gisteravond om halfelf begaf zij zich daarheen, terwyl haar 18-jarige broer Jozef haar brengen zou. Juist toen zy het huis uit kwam, liep Hendrik v. Trommel haar achterop en vroeg haar nogmaals of zy weer met hem wilde omgaan. Op haar weigerend antwoord haalde hy een revolver uit zijn zak en trachtte deze af te schieten, maar tot tweemaal toe ketste 't schot. In dien tijd trok Jozef zyn zuster weg, doch toen by de derde poging het schot afging, werd de jonge Barendse aan den rechterpols getroffen. Op het schot kwam vader Barendse naar buiten en terstond richtte Van Trommel het wapen op hem en loste een tweede schot, dat hem in den rechterarm trof. Daarna vluchtte Van Trommel zyn huis binnen en in de gang drukte hy de revolver tegen zijn rechter slaap en schoot ze af. Buiten kennis viel hy neer. De hulp van dr. W. B. v. Staveren werd ingeroepen, op wiens advies de zwaargewonde per raderbran card naar het Ziekenhuis werd vervoerd, nadat hy hem de eerste hulp verleend had. Dr. R. v. Vollenhoven, die hem daar behandelde, achtte den toestand levens gevaarlijk. Barendse en zijn zoon konden te voet naar het Ziekenhuis gaan, waar zij verbonden werden en daarop weer heengaan. Hedenmorgen om kwart over zessen is Hendrik Van Trommel overleden. Op zyn revolver, die door de politie in beslag genomen was, waren nog 2 aunerpe puuuiicu. Bergeu-op-Zoom, 9 Dec. Zaterdag- raiddag keerde de voerman P. IC, van Ossendrecht, huiswaarts. Ter hoogte van de stopplaats van de stoomtram is hy van zijn kar gevallen, met 't gevolg, dat één der wielen over hem heen ging. In deerniswekkenden toestand werd hij bij den timmerman De R. binnengedragen, terwyl geneeskundige hulp uit Hooger- heide werd ingeroepen. Zulks mocht echter niet meer baten, want denzelfden nacht stierf hy aan de bekomen wonden, nalatende eene weduwe met negen kinderen, waarvan het jongste drie maanden oud is. Breda, 9 Dec. Zondagmiddag is te Etten zekere vrouw W., die haar zoon wilde bezoeken, die aldaar woont, van de in volle vaart zijnde tram gesprongen en daaronder geraakt. Beide beenen werden haar afgereden. De vrouw was dadelijk dood. Het lijk is bij den zoon binnengebracht. Toen Zaterdagavond de 72-jarige wed. De Wit, wonende Oude Vest alhier haar brandende lamp met petroleum by vulde, vloog de olie in brand. Van schrik liet de vrouw de lamp vallen en kreeg de brandende 'petroleum over zich heen. Gelukkig werd de vlam door den voorbygaanden Martinus Markies op gemerkt, die naar binnen snelde en het vuur doofde. Levensgevaarlijk gebrand werd het oude vrouwtje per brancard naar het R.-K. gasthuis vervoerd. ZIerlkzee, 11 December, Uit goede bron vernemen wy, dat de pogingen tot het oprichten van een Zuid-Bevelandsche coöperatieve beet wortelsuikerfabriek van dien aard zyn, dat binnen een niet te langen tyd een gunstig resultaat mag worden verwacht. (Mldd. Crt.). Bij de dir. bel. enz. zyn o. a. bevorderd van commies 2de kl. tot commies 1ste kl.D. J. Jansen te Middelburg; P. van Wouw, te Vlissingen en P. A, Groenewoud, te Kortgene. Zeemilitie. Van de 23000 militie- plichtigen van de lichting van 1913 zullen 400 worden bestemd voor de zeemilitie, waarvan uit Zeeland 24. Brulufsso. Zondagmiddag zagen twee wandelaars, die langs een oesterhuis wandelden daar een musch zitten, die zich poogde los te rukken en denkende dathet beestje verward was geraakt in het vlechtwerk, het welk daar lag deden zij dat wat op zy, ten einde het beestje te bevryden, maar nog kon het niet weg. Zy namen daarom het rauschje op en zagen toen, dat het met zyn pootje tusschen een oester zat, die onder eenige steenen geraakt was. Zeker heeft de oester een weinig opengelegen en heeft de musch zijn pooten opgezet, waarna het schelpdier zich gesloten heeft en de musch dus gevangen was. De eene wandelaar hield nu de musch vast, terwijl de andere de oester met een mes open maakte. Zoodra de oester open was, lieten zy het muschje los, dat dadelyk verheugd het luchtruim weder invloog. Zeker wel een zeldzaam geval. Wisseiikerke. Jl. Dinsdag gaf het muziekgezelschap Apollo" in het café „do Kroon" alhier een uitvoering, die, dank zij don onvermoeiden ijver van den directeur, den lieer C. Flipse, en de ernstige studie der leden, in alle opzichten als welgeslaagd mag worden genoemd. Naast een achttal keurig uitgevoerde muzieknummers wei den o. m. opgevoerd „Miskende Trouw", tooneelspel in 3 bedrijven en het blijspel „Een gezellige kamer". Het een zoowel als het ander werd door hot niet talrijk opgekomen publiek met onverdeelde aandacht gevolgd en oogstte een welverdiend applaus. Hoewel het natte weer ongetwijfeld velen heeft thuis gehouden, is het toch te betreuren, dat zoo weinigen deze uitvoering hebben bijgewoonddaar Apollo" ook nu weer heeft getoond, niets te zullen nalaten om deze avonden voor het publiek zoo aangenaam mogelijk te maken. Hoeveel aangenamer echter zou het nog geweest zijnals deze gemeente inzake het sluitingsuur geen uitzondering maakte op den goeden regel bij de andere gemeenten op Noord-Beveland. Voor Apollo" zou dit de gelegenheid geven nog meer zorg te besteden aan de afwerking van het programma, wat nu vanwege den korten tijddikwijls met veel moeilijkheden gepaard gaat, terwijl het publiek niet, jzooals nu het geval isihet wrevel het vroegtijdig sluitingsuur hoort aankondigen. Vlissingen. In het kanaal by de keersluis alhier heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een gesleept wordende Belgische athaalkotter en een ijzeren tjalkschip. De kotter brak de boegspriet, terwyl de tjalk eenige schade hnvpn de waterlii" bekwam. IJ/.endIJke. De stieren vereeniging alhier is ontbondèn. Aanbestedingen, Verkooplngcn enz. ZIerlkzee, 10 Dec. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht a. 57.40 Aren bouwland aan den weg naar den Val, voor f 775; b. 66.80 Aren bougland aan den Meeldijk by het Stelletje, voor f 1050; c. het erfpachtsrecht van 35.70 Aren bouwland aan den weg naar den Val, voor f 75. Alles per Schouwsch gemet. Tholcn. Door Burgem. en Weth. werden heden gegund de drukwerken en secre tariebehoeften der gemeente: aan firma J. M. C. Pot, Tholen; het innaaien der schoolboeken aan A. Janssen Gz., Tholen; en de overige schoolbehoeften aan firma J. M. C. Pot en J. Groenewege van Arkelterwyl by loting firma Pot leverancier werd der benoodigde school boeken. Middelburg, 11 Dec. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zeeland alhier, werd heden aanbesteed: het uit voeren van baggerwerk en het maken van een grondstorting raetstormleidenden dam in den westelijken mond der Zand- kreek bezuiden de Goudplaat, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland. Raming f 37.500. Minste inschrytrèr de heer J. Roskam Cz. te Sliedrecht, voor f 39940. ONDERWIJS. Brouwershaven, 9 Dec. Hetherhaliugs- onderwijs der openbare lagere school is met een getal van 25 leerlingen begonnen. Poortvliet. Voor tijdelijken onderwijzer of onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Oud-Vossemeer. De heer J. van Hiele Jr. te dezer plaatse is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Poortvliet (o. 1. school). KERKNIEUWS. ZIerlkzee, 11 Dec. Eergisteren over leed té Amsterdam if? byna 70-jarigen leeftijd, de heer H. H. Zaalberg, emer. predikant van Paramaribo. Van 1878—1888 was hij pred. bij de Luth. Gem. te Zierikzee. Dus hebben slechts do oudero stadgenooten hom gekend. Te Amsterdam wonende, kwam bij nog enkele malen naar Zierikzee, trad op voor do Luth. of Herv. Gera. en bezocht o. a. hen, die hem voor en na met aanzienlijke giften vereerden ten behoeve van het gesticht ter ver pleging van melaatschen in Suriname. Op practiseli terrein maakte hij zich zeer verdienstelijk. Een kleine kring van vrienden had hem hier leeren kennen van de beminnelijkste zijde. Onder zijne gemeenteleden alhier was o. a. eene mej. De K., trouw aanhangster van de Luthersche kerken, die op bejaarden leeftijd stierf na een lang kankerlijden. Tot haar laatsten dag hield zij vol, wat zij steeds getuigde: „hoe meer mijn lijden toeneemt, hoe grooter mijn geloofs kracht wordt, die staat er altijd boven". De predikant was het evenbeeld van dat lid der gemeente. Aan zware slagen ontkwam hij niet. Donkere tijden heeft hij doorleefd. Maar zóó donker kon het niet zijn, of hij hield het hoofd opgericht. Na een ziekte vau 4 weken is hij heengegaan. Een zijner bekenden, die 11. Zaterdag aan zijn ziekbed zat, schreef: ,,'t Is nog dezelfde ds. Zaalberg, wel zwak en met matte stem sprekende, maar nog vol belangstelling en even blijmoedig als altijd. Ilij heeft mij verzocht U te groeten". Onverwacht kwam reeds Maandag de verlossing na het lijden, dat nog maar in den beginne was. Wij zijn overtuigd in zijn geest te handelen als wij dien groet uitbreiden en brengen aan den kleinen kring van vrienden, hier nog aanwezig. Zij her inneren zich hem, niet altijd wel be spraakt, soms langzaam in het kiezen zijner woorden, maar met een edel ge moed, een fijne opmerkingsgave, een sympathiek bestaan, warsvan klein gedoe, boven alle kleingeesterij verheven en vervuld met een blijmoedig besef van eeuwige dingen. Hij ruste in vrede! IJ. Ned. Herv. Kerk. De Kerk. Ct. deelt uit de eind beslissingen der provinciale kerkbesturen het volgende mede Met 34 stemmen tegen en 30 vóór is het voorstel, bereids door de Synode aangenomen, verworpen n.l. om ook aan bedeelden het stemrecht in de Kerk te verleenen. Eveneens verworpen werd een reglementswijziging, dat voortaan by eindbeslissing der provinciale kerk besturen, waar het zaken geldt als het bovengenoemde, zouden moeten worden medegedeeld de redenen, door welke zij„ die tegen stemden, werden geleid. Vóór do wetswijziging verklaarden zich 61 leden der prov. kerkbesturen, terwyl 33 er tegen waren. Maar aangenomen werd met 33 vóór en 31 tegen de vrij belangrijke wijziging, „volgens welke een beroepen predikant, indien hy het verlangt, wordt bevestigd door den predikant zijner keuze, aan wien de consulent dit dan niet enkel, zooals thans mag, maar het moet afstaan". Het in ons vorig nummer voor komend bericht, dat ds. M. B. Verkerk te Tholen beroepen zou zyn te Oude Tonge, is onjuist. Beroepen te Borssele, ds. J. J. Thomson te Hoogland. Beroepen te Gennep (Limburg), ds. A. E. K. Pols te Serooskerke (Sch Nleuwerkerk. Tot ouderlingen alhier zijn gekozen de heeren P. de Reus en W. Wandel, zulks in de plaats van de heeren R. A. Gaanderseen Job Bouman Fz. Tot diaken werd in de plaats van den heer P. de Reus gekozen de heer C. Slootmaaker. Landbouw en Veeteelt Op de weegbrug aan de halte Kapelle (Nieuwerkerk) zijn dit najaar gewogen zes millioen vier duizend acht honderd en acht kilogram suikerbieten. De Rijkslandbouwleeraar to Breda, de heer II. E. Huizinga, heeft belang hebbende onderwijzers door tusschen- komst van de burgemeesters der nabij Bergen-op-Zoom gelegen gemeenten, o. m. in het eiland Tholen, doen weten, dat bij genoegzame deelname in het begin van 1913 te Bergen-opzoom een cursus wordt begonnen ter opleiding van ouderwijzers voor de akte landbouw kunde. De deelname aan dien cursus, welke ongeveer 2\ jaar zal duren, i9 gratis, terwijl hij, die in het bezit komt van de laudbouwakte, van het Rijk een gratificatie ontvangt van f 100. De lessen zullen eenmaal per week gegeven worden en wel op Zaterdagmiddag. Belanghebbenden moeten zich vóór 1 Januari 1913 schriftelijk aanmeldeu bij den bovengenoemden Rijkslandbouw leeraar. Het openbaar ministerie van het kantongerecht te Leiden heeft tegen den wonderdokter A. de Haas te Zoeterwoudé wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde 4 geldboeten van f 100, subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete geëischt. Mr. do Wildo pleitte - en vroeg de laagst mogelijke straf. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 C'ts.elke regel meer 15 Cts. Mud. Clémencë Vanaster, geb. Dhont, wonende te Rjjssel (Nord-Frankrijk), 95 Vlaanderenstrant, schrijft Mud. Clémcncc 1 'ana ster. „Gedurende meer dan zes maanden was ik in een sleohten gezondheidstoestand geweest. Jk had mi] bijzonderlijk over drie kwalen te beklagen. Eerstens deed mijn maag mij veel lijden, zoodat mijn spijsverter ing zeer moeielijk werd. Dan had ik zeer dikwijls hartkloppingen, zoowel bij dag .als des nachts. Die kloppingen deden mij plqjts zoo smartelijk ontwaken, dat ik menigmaal tegen den slaap worstelde, zoozeer vreesde ik er voor. Eindelijk had ik zeniiwsraarten in het aangezicht. By navraag heeft men mij geraden de Pink Pillen te nemen. Ik had reeds hooren zeggen, dat de Pink Pillen goed voor de zenuwen waren. Ik heb dus de. Pink Pillen genomen en heb mij kunnen overtuigen, dat zij uitmuntend waren. Zij hebben mij inderdaad niet alleen van mijne zenuwsniarten en mijne hartkloppingen verlost, maar ook hebben zij mij een goede eetlust, een goede spijsvertering doen weervinden en mij zeer versterkt". Wanneer een machine slecht gesmeerd is, knarsen de wielen. De machine slijt dan gauw en wordt zelfs onbruikbaar voor zij veel gediend heeft. Zoo doen de zenuwen wanneer zij te veel gewerkt hebben en slecht gesmeerd zjjn, wat. zeggen wil slecht gevoed zijn. Zij verslijten dan de machine, en deze machine is het lichaam van den man of van de vrouw, door den arbeid of de talrijke huiselijke bezigheden verzwakt. Wanneer de zenuwen knarsen, komen de smarten aan. De Pink Pillen zijn geen gehoon versterkend middel, zij zyn het krachtigste versterkend middel voor het zenuwstelsel. Zij vullen met niéuw, rijk en zuiver bloed de ledige aderen en geven aan het zenuwstelsel het noodige voedsel dat dit alleen in het bloed vinden kan. De Pink Pillen genazen de zenuwuitputting, do neurasthenie in alle hare vormen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1,75 de doos en a f 9,— de 6 doozen aan het G-eheraal- Depöt der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bij J. W. Gudde, „Het Roode Kruis", Oude Haven eh F. P. J. Bal; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; VT. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in allé goede apotheken en drogisterijen. TWEEDE KAMER. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, betoogde de heer Roodhuyzen dat het Kabinet, dat door allerlei omstandigheden het Zondags kind van de fortuin was, niettemin geen succes had, doordien het door den invloed van dr. Kuyper zich zelf niet kan zyn en losliet het standpunt van zakenkabinet. Spreker critiseerde in minister Talma's voorstellen het doodende voor het particulier initiatief en ontzegde aan de regeering het recht om, voordat de stembus heeft gesproken, het tarief, al w.erd het nog behandeld, uit te voeren, aangezien de kiezers in 1909 daarop niet waren voorbereid. Wanneer de vrijzinnigen het volgend jaar niet door eigen kracht de meerder heid verwerven, rustte, volgens spreker,' niet op het Kabinet de verplichting, de regeering te aanvaarden. De heer Van Veen verdedigde de rechterzijde tegen het verwijt over afwezigheid; juist zij maakt het ver gaderen eil steramen mogelijk. Gezondheidscommissie te Zierikzee. In de November-vergadering dezer Commissie werd o. a. meegedeeld,- dat overeenkomstig de voorstellen der Com missie door de gemeentebesturen van Burgh en Zierikzee de verbetering werd gelast van 1, respectievelijk 15 woningen, terwijl Burgem. en Weth. van Haamstede bericht zonden, het voornemen te hebben, van 1 woning in die gemeente de onbe woonbaarverklaring voor te stellen. De Commissie bracht advies uit omtrent een verzoek der Brouwersche Bouwver- eeniging tot het bekomen van een voorschot van gemeentewege voor het stichten van een 8-tal woningen, volkomen sympathiseerende met het streven van bedoelde vereeniging (verbetering der volkshuisvesting), stelde de Commissie voor, den gevraagden steun te verleenen. Besloten werd het gemeentebestuur van St.-Philipsland voor te stellen een aantal verbeteringen aan de beide scholen te doen aanbrengen, twee slooten te doen dempen en rioleeren, en van een aantal woningen de verbetering te gelasten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 2