ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag II December 1912. OPËNBUIE VËRPiCHTINC RECLAMES. De erfvijand. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeeschc Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No 9324 Directeur: A. i. DE EOOZE Jr. Uitgewer-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op a.s. Nieuw jaar wordt de aandacht der lezers weder gevestigd op de goedkoope aanbieding van Naamkaartjes door de Drukkerij R. W. J. OCHTMAN Appelmarkt, alhier. BERICHT. Zij. die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE L0 0ZE Jr. VAN Eigendommen en Rechten aankomende de gemeente Zierikzee (Bouw-, Wei- en Moesland, Gras- maaiing en -etting en Visscherijen), op Maandag 16 December 1912, *s voormiddags 10 uur, ten Raadhuize dier gemeente. De in de groote bekendmaking van den 15 November 1912 onder de nummers 36a en 3Qb genoemde perceelen worden niet verpacht. De voorwaarden der verpachting zijn verkrijgbaar ter Gemeente secretarie tegen betaling van 10 ct. Het is in een oorlog altyd nog niet zoo gemakkelijk uit te maken wie eigen lijk de schuldige party was, dewyl de reden der oorlogsverklaring vaak zeer gezocht is en de eigenlyke oorzaak meestal veel dieper ligt. Gewoonlyk geldt het ook hier: Waar twee kyven, hebben beiden schuld. Welke partij staat er b.v. in den Balkan-oorlog in zyn recht, Turkye of de verbonden staten? Dit is nog maar niet zoo in een paar woorden uit te maken, en ook trouwens hier de bedoeling niet. Wy willen het hier maar eens hebben over het begrip „erfvijand". Wat beteekent eigenlyk deze uitdrukking Wy lezen thans zooveel van kleine volken, welke met krachtigen wil en ontembaren moed den eeuwenouden „erfvijand" bestryden, maar hoe moeten wy, onpartijdig, eigenlyk over dergelijke frazen denken. Zeker, er zyn daar in Zuid-Oost-Europa vaak gruwelyke wreed heden gepleegd, doch mogen wij deze dan alleen op rekening van den Turk plaatsen, omdat hy in tegenstelling met de andere Balkanvolken Mahomedaan is. Die Christenen, welke het meest den mond vol hebben over de wreedheden der Turken, kunnen maar al te vaak de hand in eigen boezem steken en zich afvragen: „Hoe stonden wy tegenover de Joden?" De Turken hebben hun deugden, zoowel als hun gebreken; de andere Balkanvolken hebben eveneens hun gebreken, zoowel als hun deugden Onkunde en onbeschaafdheid waren hetj die verdrukking en wreedheden teweeg brachten. Dit te doen ophouden was het voorwendsel waarom Turkye werd aan gevallen, alsof een oorlog, het gruwelijk ste aller gruwelen, datgene zou kunnen, wat enkel beschaving kan. Wraak is er genomen, bloedige wraak, op raenschen die totaal geen schuld hadden en dat omschryft men als vergelding op den eeuwenouden erfvijand. Mag men het dan den tegenwoordigen Turken kwalyk nemen, dat hun voor ouders toch reeds eeuwen geleden Europa binnendrongen. Is dat niet by alle tegenwoordige volken van ons werelddeel het geval geweest. Lezen w|j de geschiedenis maar eens na, dan zien wy, dat alle stammen, welke thans Europa bewonen, uit het Oosten voor waarts zijn gedrongen naar het Westen, de één vroeger, de ander later. Het begrip 'van erfvyand is zoo vaag en goed beschouwd zelfs zoo onzinnig. In 1907 hield William T. Stead, de bekende vredesapostel, welke by de ramp der „Titanic" den dood in de golven vond, een rede voor de Studenten vereniging voor sociale lezingen te Leiden, over de beteekenis der tweede Vredes-Conferentie en haar gevolgen, waar h|j o.a. het volgende sprak: „In Engeland z|jn er lieden, die dit gemeen hebben met de christenen van den ouden stempel, dat zij niet gelukkig zijn zonder dat zij een duivel er op na houden. Honderd jaar geleden hadden de Engel- schen de Franschen als „duivel". Nelson b.v. was opgebracht in het geloof, dat de Franschen duivels waren, die men moest halen. Later, toen Engeland niet meer zoo fel tegen de Franschen was, vond men by ons den Russischen duivel uit. Britsch-Indië is uitgeperst en uit gezogen om het geld te vinden voor de bestrijding van dezen Russischen duivel. Later, d. i. tegenwoordig, heeft Engeland Duitschland tot duivel gepro clameerd. Het slechte gevaarlyke, vloot- bouwende Duitschland is een duivel, die, zegt men in Engeland, op een goeden dag Holland zal opslokken". Wat Stead hier zei omtrent de Engel- schen geldt ook voor andere volken. Ook in Frankrijk wil men Duitschland als duivel of eifvijand beschouwd hebben. Nog slechts enkele jaren geleden hebben clericale studenten in Parijs een betooging gehouden tegen een professor, enkel en al'een, omdat deze gedurende de Paasch- vacantie met zyn leerlingen een excursie door Duitschland gemaakt had en daar door de Duitsche studenten warm ont haald was. In plaats van zich over de vriendschapsbetuigingen der Duitschers te verheugen, ging een deel der Parijsche studenten te keer, omdat een professor het Duitsch met zyn leerlingen een studiereis maakte in het land welks taal hij onderwees. Tot zulke dwaasheden leidt het chauvinisme. De kleine Balkanstaten hadden Turkije als eifvyand; nu die vernietigd is, w Hen ze misschien weer een anderen hebben, Oostenryk wellicht. Wie proclameert zoo'n duivel, zoo'n erfvyand? Gewoonlijk komt h|j voort uit onverantwoordelijk geschrijf van stokende perslui en uit onkunde, die het bestaan van een internationalen haat verklaart en mogelyk maakt. Wanneer het volk, de kern der natie, eens het oor niet meer zal leenen aan de ophitsingen van aristocratischen na ijver, waardoor zyn beste krachten en rijkdom gewijd worden om zich gereed te maken of gereed te houden tot slachting zijner natuurgenooten, wanneer men doordrongen zal zijn van het feit, dat ware macht en grootheid van een land niet gelegen is in de uitgestrektheid zijner grenzen, maar in het peil der beschaving, wanneer de volken elkaar beter en zonder vooroordeel leeren be schouwen, dan zal men ook inzien, hoe dwaas eigenlijk begrippen als „erfvijand", „eeuwige vijand" en dergelijke, op volkenrechtelijk gebied waarlijk z|jn, dan zal men begrypen, dat niet een of ander volk onze vyand is, maar de on kunde en onbeschaafdheid, en deze moeten wij niet bestryden met geweren en kanonnen, maar met opvoeding en onderwijs. PACO. De Balkan-oorlog. De onderhandelaars voor Turkije en de Balkanstaten hebben zich op weg begeven naar Londen en Vrijdag zullen de besprekingen over den vrede beginnen, vermoedelijk in het St.-Jaraes- paleis. Tegelijkertijd zullen de gezanten der groote mogendheden samenkomen onder Sir Edward Grey's leiding en gezamenlijk, zéér voorloopig en zonder zich ook maar eeDigszins te binden, zullen zij een gedragslijn, een programma van op te lossen quaesties pogen op te stellen, waardoor de mogendheden althans eenigermate eendrachtig komen te [staan tegenover de partijen in het Baikan- conflict. Tot deze gezanten-bijeenkomst (conferentie verbiedt men ons te zeggen, wijl dit veel te officiéél en te wijdsch zou wezen) hebben thans alle mogend heden, ook die van het Drievoudig Verbond, hun toestemming gegeven. Salonlki, 7 Dec. Volgens een officieel communiqué werden door het Grieksche leger te Saloniki genomen 1200 paarden, 800 lastdieren, 70 kanonnen, 30 mitrail leuses en 150.000 patronen, 25.000 man schappen, onder wie 1000 officieren, werden krijgsgevangen gemaakt. Het is opmerkelijk dat het meeren- deel der onderhandelaars, afgezonden voor de vredesbesprekingen in Londen, zich niet rechtstreeks naar de Britsche hoofdstad begeeft, maar van zyn reis gebruik maakt, om bier of daar een diplomatieke vóór-bespreking te gaan houden. Zoo gaat de Bulgaar Danef eerst in Boekarest aan, en daarna in Weenen, Berlijn en Parijs en zoo reizen verschillende onderhandelaars, o. m. de Servische, Grieksche en Montenegry nsche, via Parijs naar Londen, en zullen ont vangen worden door minister Poincairé. Vermoedelijk zal de Fransche premier hun vóór het begin der vredesonder handelingen nog enkele goede raad gevingen meegevenzoo wellicht om niet al te veeleischend te zijn, primo niet tegenover de Turken, maar secundo vooral niet tegenover elkander, omdat het beste wat de Balkan-staten kunnen doen, is zoo goed mogelijk vrede onder elkander te houden. AMERIKA. Vrijdag had op den bovengrondschen spoorbaan te New-York qen ongeluk plaats. Op een hoogte van 70 M. ontstond een botsing tusschen twee treinen waar door elf personen zwaar gewond werden. Onder de passagiers ontstond een vreese- lijke paniek daar de wagens in brand geraakten. Duizenden verzamelden zich de hoogste opgewondenheid in de straten en aanschouw Jon den brand die in de hoogte woedde, zonder dat zij m staat waren hulp te bieden. Ten slotte werd het vuur door beambten van den spoorweg gebluscht, zonder dat verdere ongelukken voorkwamen. ITALIË. Op het kerkhof te Turijn is een zeer ernstig geval van lijkscbennis gepleegd, Het familiegraf van het huis Savoyc op den Superga-heuvel bij Turijn, werd in den nacht Aim 7 op 8 December door dieven bezocht. Zij hebben in de Krypta het graf geopend, waarin het stoffelijk overschot der hertogin van Genua, zuster van koning Albert van Saksen, rust, welk graf slechts voorloopig was gedicht, daar de bijzetting eerst eenige maanden geleden plaats vond. Van de drie kisten waarin de overblijfselen rusten, hadden de dieven de deksels doen openbarsten om vervolgens bet lijk van de kostbaar heden te berooven. De afschuwelijke daad verwekte veel opschudding. De bewaking van het familiegraf moet ten eenenmale onvol doende zijn geweest, zoodat dan ook van do daders geen spoor te vinden is. SPANJE. Toen Zaterdagavond om 10 uur Alba, de minister van onderwijs, zich per automobiel naar z|jn landgoed begaf, dat hij in de buurt van Madrid bezit kwam zyn auto in botsing met een kar, Het rijtuig werd verbrijzeld en de minister aan den kant van den weg geworpen H|j bleef hier langer dan een uur liggen terwyl de chauffeur, die licht gewond was, hulp ging zoeken. De ondersecre tarjs van het ministerie van onderwys, die door de politie gewaarschuwd was, kwam ter plaatse en liet hem naar zijn woonplaats, Madrid overbrengen. Hg had een arm gebroken, en leed bjj het zetten zoo'n p|jn, dat h|j weg gemaakt moest worden. Ook had hij een wond aan den neus bekou tn, tengevolge van het indringen van een glasscherf. FRANKRIJK. Aan een station te Parijs werd het net van een spoorwagen een zak gevonden, dien een reiziger daar ver geten moest hebben. Te bestemder plaatse werd deze bij een commissaris bezorgd, waar het ding bij de kachel werd geplaatst. Eensklaps begon de zak op te zwellen tot groote verbazing der aanwezigen, die zich niet hadden over tuigd van den inhoud van dien zak, Spoedig ontknoopte men dien nu en staken twee reuzenslangen daar hun sissende koppen door. Ze kropen de kamer door en verscholen zich achter de kachel. Met spoed deed men eenige konijnen komen, die door de monsters verslonden werdenwaarna ze zich gemakkelijk lieten pakken. Ook de eigenaar heeft zich bekend gemaakt. Het was een kermisreiziger, die de dieren te Hamburg gekocht had. waren verstijfd van de kou, maar kachel warmte had ze uit hun ver- dooving doen ontwaken. RUSLAND. De jodenvervolgingen in Rusland blijven aanhouden. Alle joden worden uit de dorpen der zuidelijke en zuid westelijke districten verdreven. Sinds September zijn alleen uit Nikolajef reeds zesduizend joden verjaagd, die zich daar eerst sedert 1906 gevestigd hadden. De uitzetting heeft met de grootste strengheid plaats. NOORWEGEN. Chrlsttanla, 9 Deo. De koningin van Noorwegen, die tegenwoordig in Engeland vertoeft en sedert drie weken het bed heeft moeten houden, heeft met gunstig gevolg een operatie ondergaan. Haar toestand is thans aanmerkelijk verbeterd. Het Nobelprijs-comité besloot dit jaar den vredesprijs niet toe te kennen. Het bedrag werd voor het volgend jaar "ngehouden. ENGELAND. De ontevredenheid onder het spoor wegpersoneel in Engeland is opnieuw tot uitbarsting gekomen naar aanleiding van een overigens onbelangrijk incident. Een machinist was wegens dronken schap in rang achteruitgezet, nu ongeveer een maand geleden, en de vakverceni- orinor vprzoeht fterhêrstej vo«- de maatschappij dit weigerde, heett men een groote meeting georganiseerd, waar tot de staking besloten werd. Meer dan 3000 man van de Noord-Ooster-spoorweg hebben Zaterdag liet werk neergel Het was de maatschappij slechts met groote moeite mogelijk enkele treinen te laten loopen en de electrische dienst tusspben Newcastle en de kust kon alleen met lange tusscbenpoozen onder houden worden. Het passagiers verkeer heeft men, naar sommige berichten te oordeelen, geheel moeten stopzetten, Feitelijk is het noorden van Engeland thans zoo goed als geïsoleerd. Er heerscht vooral in de goederen-stations groote wanorde, door de opeenhooping van Kerstmiszendingen. Aan verschei lene belangrijke stations hebben de stations beambten en de kruisers zich met de stakers solidair verklaardwat het goederenvervoer Datuurlijk geheel on mogelijk maakt. De schade, die door vele firma's geleden wordt wegens de onmogelijkheid om de Kerstmisartikelen te verzenden, moet zeer aanzienlijk zijn. De prijzen van de noodigste levens behoeften, o. a. die van steenkool, zijn oogenblikkelijk gestegen, daar de nood zich onmiddellijk heeft doen voelen. Een Reu ter-telegram meldt, dat de arbeiders in de haven van Newcastle eveneens in staking gegaan zijn. Uit het feit, dat in die haven jaarlijks 7.000.000 ton steenkool verscheept wordt, kan men reeds eenigermate opmaken hoe nadeelig deze staking voor de welvaart van Engeland moet zijn. Een poging om in het Consett-district een trein te laten verongelukken, heeft men nog tijdig kunnen verijdelen. De stakingskoorts breidt zich ook onder andere categorieën van werklieden uit. Te Dublin hebben de zeelieden met staking gedreigd, indien het loon niet verhoogd wordt. DUITSCHLAND. Aschaft'enburg, 9 Dec. In het plaatsje Faulbach speelden gisterennamiddag zeven meisjes in den leeftijd van 8 tot 12 jaar, op een bevroren gedeelte van de Main. Plotseling brak het ijs, allen stortten te water. Zes meisjes verdronken, het zevende werd door haren broeder BELGIË. Zooals gemeld is, zal 18 Januari a.s. beslist worden over het voorstel van den raad van beheer der spoorweg maatschappij Gent-Terneuzen betreffende een accoord met de schuldeischers. Men leest daaromtrent in de Gazette van Gentdat het actief 1.800.000 frank, het passief 7.500.000 frank bedraagt, de regelmatig uitgegeven obligaties enkel in aanmerking genomen. De onderzoeksrechter heeft thans 58.132 obligaties in zijn bezit. Slechts 2.645 zijn daarvan echt, de andere 55.487 zijn nagemaakt. De voorstellen tot accoord der maat schappij Gent-Terneuzen zijn o. a. de volgende De schuldeischers der spoorwegmaat schappij Gent Terneuzen zullen aan de maatschappij uitstel toestaan voor het betalen harer schulden. De maatschappij zal blij ven voortbestaan. De vereenigde schuldeischers zullen een college van zeven personen benoemen, dat onder het toezicht van den rechter- afge vaardigde werken zal en onder meer de maatschappij zal mogen besturen. NEDERLAND. Groningen, 9 Dec. Voor 14 dagen, zoo schryft men aan de N. Gr. Gt zou een ingezetene van Beerta op ver zoek een hond doodschieten. De man schoot mis, maar trof G. Schroder, die aldaar voor een schip liep te trekken, z|jn zitvlak. S. werd terstond naar Groningen vervoerd en is thans in het ziekenhuis overleden. 's-Gravenhage, 10 Deo. Naar men verneemt, is een maatregel in over weging genomen, waardoor het nadeel, dat verschillende ambtenaren by den burgerlijken en militairen pensioenraad hebben geleden door het spoorloos verdwynen van den assistent, die door hen belast was met het innen b|j den betaalmeester van een deel hunner salarissen, eenigszins zal kunnen worden Dordrecht, 9 Deo. Op de rivier de Maas, ter hoogte van IJselmonde, had Zaterdagmiddag een aanvaring plaats tusschen het opvarende Rijnschip „Drug- horn" en het afkomende Rynschip „Jozef", waarbij het laatste schade aan den achtersteven kreeg. Er ontstond over deze aanvaring een woordenwisseling tusschen de mannen van de schepen, waarbij de opvarenden van de „Drughorn" met stukken ijzererts naar die van de „Jozef" begonnen te werpen. De schipper van de „Jozef" schoot toen zijn revolver af en trof den schipper van de „Drughorn" in het rechter achterdeel. Deze werd te IJsel monde verbonden. Wegens het schieten is tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. Rotterdam. In de Zandstraat alhier is Zaterdagavond een groot gevecht ge leverd. We ontleenen hieromtrent een en ander aan de N. R. Ct. Er woont daar een 38-jarig Roemeen, Pascolesco genaamd, die een café en danssalon houdt. H|j draagt den bynaara van „de dokter". Zaterdagavond kwam zyn schoonvader, een bootwerker, met zijn vrouw bij „den dokter" op bezoek. Er ontstond toen ruzie over een uit drukking waarmee de Roemeen de familie van zyn vrouw bestempelde. Zonder iets te zeggen liep de Roemeen naar boven, haalde zyn browning en begon op de trap al te schieten. Toen het café binnentredende, richtte hij het wapen op zyn schoonvader, loste één schot, doch miste. Maar vóór hy een tweede schot op hem lossen kon, sprong de schoonvader door het raam van het café op straat, viel evenwel, doordat h|j met een voet in voor het raam aangebrachte spijlen bleef hangen. Buiten op straat was inmiddels eenig publiek en een paar agenten op het hooren vallen van de schoten toegeloopen. Een dezer agenten hielp den gevallene op de been, om een oogenblik later zelf de handen uit te slaan en óp de straat te vallen. Een kogel had hem getroffen. Want de woeste Roemeen bleef maar vuren uit z|jn café op de straat. Meer agenten kwamen toegesneld, heel de Zandstraat was in opschudding, van overal kwam volk te hoop geloopen voor het huis van den wildeman, die maar steeds in het wilde bleef vuren. Maar ook de agenten hadden hun revolvers te voorschijn gehaald en gaven vuur op Pascolesco's huis. Uit zyn ge lagkamer had h|j inmiddels de wijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1